/T h. j. struijk ^cSe^ Dokter Bulthuis na auto-ongeluk in het ziekenhuis opgenomen in IVIelissant staat vliegtuig gereed om wintertarwe te zaaien VOORUITGANG 47e jaargang Vrijdag 15 november 1974 No. 4339 CHR. STREEKBLAD OP GBRiiFORMEBRDE GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond VOOR MOOIEBE bloemstuk jes Fa. KORTEWEG Zandpad Mddelharnis OPTOMETRIST „OOGMETING CONTACTLENZEN" /Jekenfondsleverancier aan aUe ziekenfondsen vestdijk 34 - middelharnis - tel. 01870 - 3075 I BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS TEL. 01870 - 2043 1 STACARAVANS Gebr. ABRAHaMS b.v. Fanfare E.IVI.IVI. bestaat 40 jaar GOEDEREEDE Medische diensten Dienst heeft Zr. Vrij, tel. (0187ir'312 b.g.g. 534. Comité aictie ,,Geven voor Leven'' KIJK NU REEDS IN ONZE KADO AFDELING naar een PASSEND GESCHENK! Sommelsdijk Expositie in „De WeSie'' Sommeisdijic Beëdigd als IVIakelaar in Onroerend Goed POSTBOX 8 MIDDELHABNIS Bedactie «n advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sotmnelsdijk Tel. (01870) 26 2S Na 9.30 uur (01870) 33 02 Giro 167030 Mll^iaWi^^MlllllllllllllimBlllllillHMIIMIIIIIIIIIIIIIIIIWIBIIIIMIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllll ABONNEMENTSPRIJS 5.85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Zo langzamerhand zijn wij er aan ge wend geraakt te leven in de „eeuw van je vooruitgang". Nog nooit tevoren in de geschiedenis hebben de veranderin gen zich in zo'n snel tempo voltrokken. Denkt u zich maar eens in: de legers van Napoleon konden zich niet sneller voort bewegen dan de legers van Alexander de Grote, 2100 jaar vroeger. En dan ineens gaan de veranderingen zich in zo'n razend snel tempo voltrek ken dat de mens psychisch zwaar be last wordt. Die ommekeer in ons denken enin onze uiterlijke levensomstandigheden heeft zich wel in het bijzonder toege spitst op deze generatie. De ouderen onder ons zullen zich nog wel herinne ren hoe de eerste auto's rond reden in ons land. Aanvankelijk stond men nog maar huiverig tegenover deze wonderen der techniek. We lezen in een dagblad uit die jaren dat „vooral de moed be wonderd werd van de mannen, die doodkalm bovenop dat duivelsding za ten". Toen in 1908 op een van de druk ste wegen van ons land de eerste ver keerstelling werd gehouden, op de weg van Amsterdam naar Haarlem, werden op een hele dag twaalf auto's geteld. In een generatie heeft zich echter een re volutie voltrokken, die beslist niet al leen tot dit terrein beperkt bleef. Het is voor ons zelfs niet meer voor te stellen hoe het leven in b.v. het oude Egypte zich moet hebben voltrokken. Duizenden jaren lang moet deze samen leving een nagenoeg volkomen afgeslo ten wereld zijn geweest, waarin de ont wikkeling zich zó langzaam voltrok, dat het wel scheen alsof hier niet de ver andering of de vooruitgang, maar de stilstand tot wet was verheven. Het ge volg was dat de gewoonten en gebrui ken eeuwen lang onveranderd bleven en dat alle levensvormen verstarden. Eeuwenlang schijnen geen schokken de veranderingen te hebben plaats ge vonden. Alles voltrok zich met een do delijke regelmaat en scheen wel voor alle tijden geordend. Het eenmaal be reikte evenwicht kon men zich zelfs niet anders denken. Verhief men in het oude Egypte de traditie tot norm, in onze tijd wordt de vooruitgang tot norm verheven. Reeds in de vorige eeuw sprak men over de ver lichte tijden die aan zouden breken en was men optimistisch gestemd over de toekomstmogelijkheden van de mens. In schrille tegenstelling met deze opti mistische, vreugdevolle klanken schreef Isaac da Costa in 1823 zijn „Bezwaren tegen de geest der eeuw". Da Costa be schouwde zijn eeuw als de eeuw van ontkerstening, van bijgeloof, van on kunde en duisternis. Veel van zijn be zwaren zijn actueel gebleven tot op de dag van vandaag. Ja, zij klemmen des te meer in onze tijd, waar de tegenstel lingen steeds meer toegespitst worden. Het geschrift van DaCosta drong door tot in de hoogste regeringskringen. Is niet opnieuw een profetisch figuur no dig die de vinger op de gewonde plek durft te leggen? En is de tijd eigenlijk niet rijp voor een nieuw Réveil? We zien immers dat wetenschap en techniek niet bij machte zijn de overweldigende problemen op te lossen die op ons af komen: de dreiging van een economische inzinking, de mo gelijkheid van een nieuwe oorlog, de groter wordende kloof tussen arme en rijke landen, het gevaar dat de energie bronnen uitgeput raken enz. Het huidi ge vooruitgangsgeloof wordt dan ook aan het wankelen gebracht. In steeds breder kringen vat de twijfel post of onze welvaartsmaatschappij nog wel een lang leven zal zijn beschoren. Er zijn genoeg lieden die een soberder maatschappij voor staan, maar men kan niet ongestraft zijn concurrentiepositie opgeven, In dat geval storten we ons in een algehele malaise. In vroeger dagen is het Romeinse Rijk in de allereerste plaats ten onder ge gaan aan decadentie. Het was een rot tingsproces van binnenuit, waardoor het weerstandsvermogen van een ge heel volk werd ondermijnd. Men was verwekelijkt geworden, ingesteld op een luxueus leven zonder al te veel las ten. De contactadvertenties die nu open- lijly kunnen verschijnen in een blad als Vrij Nederland, de verwording op zede- iijk gebied in het algemeen, vertoont een frappante overeenkomst met de ge beurtenissen in de nadagen van het Ro meinse Rijk. Minister Luns heeft het een tijdje terug al nadrukkelijk gezegd: i.Het Nederlandse volk degenereert in een ontstellend snel tempo". Nog nooit in de geschiedenis heeft een volk dit ongestraft kunnen doen. De pogingen van minister Van Agt om een ongeremde abortus halt toe te roe- Pen, verdienen dan ook onze waarde ring. Jammer alleen dat hij niet inziet dat dit kabinet aan het bovenbedoelde uit hollingsproces alleen nog maar meer stimulansen geeft. Isaac da Costa schreef zijn „Bezwa ren tegen de geest der eeuw". En er is een Réveil op gevolgd. Zou dat niet Weer mogelijk zijn? Het gevaar is nu levensgroot aanwe zig, dat onze huidige vooruitgang, te vens onze ondergang inhoudt. KONINKLMK GOEOOEKBUI» liiiiiiiün MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Bejaardenmiddag De N.C.V.B. afd. Middelharnis - Sommelsdijk nodigt u vriendelijk uit op 19 nov. a.s. 's middags half drie in de Jeugdhaven. Er zullen deze middag prachtige dia's vertoond worden. Als vervoer noodzakelijk is, dan op geven bij Mevr. C. Bienefelt, telef. 3428; Mevr. E. Groeneveld, Tel. 2773. OUDDORF Wijziging ophalen huisvuil in Oud- dorp. In verband met de te houden dankdag op 19 november 1974 zal het huisvuil in Ouddorp niet op dinsdag 19 november 1974 maar op maandag 18 november 1974 worden opgehaald. Dankdag voor het gewas Dinsdag 19 nov. a.s. zal er in de Geref. Gemeente alhier dankdag voor het ge was worden gehouden. De diensten waarin ds. P. Blok van Dirksland zal voorgaan vangen aan 's middags om 14.30 uur en 's avonds om 19.30 uur. Bibliotheek. De bibliotheek in de consistorie van de Gereformeerde Kerk te Ouddorp is met ingang van 21 no vember a.s. weer elke donderdag geo pend van 's avonds 7 tot 8 uur.De nieu we kollektie boaken voor oud en jong is inmiddels aangekomen. Ruime keuze - Populaire prijzen Staanplaats beschikbaar. NIEUWE TONGE Langeweg (naast Hofka) Tel. (01875) 478 b.g.g. dhr. P. Verkerke (01875) 309 'Man en Mode' en onze visie daarop De 'Man en Mode' kollektie munt uit door kwaliteit van afwerking en stoffen. En door de grote keuze uit moderne materialen in de laatste des sins en kleuren. Door een goed, persoonlijk advies kiest u in onze sfeervolle zaak' gemakkelijk wat bij uw persoonlijkheid past. En bij uw postuur... want ook in maten zijn wij zeer goed gesorteerd. MIDDELHARNIS DEIV BOMMEL De muziekver. E.M.M. (Eendracht Maakt Macht) bestaat 40 jaar. Te dezer gelegenheid zal a.s. vrijdag 22 nov. van 8 tot 10 uur 's avonds een receptie wor den gehouden in het Ver. gebouw aan de Beneden Oostdijk. Tijdens deze ge legenheid zal E.M.M, de nieuwe unifor men presenteren. Dokter J. H. Bulthuis, huisarts te Goedereede is dinsdagmorgen aan de dood ontsnapt, toen hij met zijn Peugeot 504 in de Staakweg in de sloot terecht kwam. De wagen werd tot een wrak gedeformeerd maar dokter Bulthuis wist er zelf uit te komen met niet eens ernstige verwondingen. Een automobi list uit Rucphen die juist passeerde bracht de dokter in het ziekenhuis. De twee jaar oude Peugeot werd totaal vernield. Daar werd(en) een lichte hersenschud ding, een scheurtje in het bekken en uitweïidige verwondingen geconstateerd Toen het ongeluk gebeurde was de dokter op weg naar huis. In het zieken huis had hij een van zijn patiënten bezocht. De oorzaak van het gebeurde, de wagen kwam in de links van de weg gelegen sloot terecht, is niet duidelijk vast komen te staan. De weg maakt daar (kort na de boerderij van v.h. de fam. Warnaer) een lichte bocht waarin de wagen kennelijk in moeilijkheden is gekomen. De wagen boorde zich meters ver door de sloot om gekanteld tot stil stand te komen. Van zaterdag 16 november tot maandag 18 november 1974. ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter H. M. B. v. d. Peppel, Voorstraat, Middelharnis, telef. 2117. Dr. v. d. Pep pel is woensdag a.s. van 12.00 - 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: Van zaterdagmorgen 9.00 uur'tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dr. K. J. Huisman, Plein 7, Melissant, telef. (01877) 1412. Stellendam - Goedereede: Van zaterdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst waarnemer van dr. J. H. Bulthuis, Goe dereede, telef. (01879) 1367. Nieuwe Tonge - Oude Xonge: Van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst In Melissant, bq het luchtvaartbedryf van Beek staat vlieger A. van Zuylen uit Boskoop gereed om vanuit de lucht wintertarwe in te zaaien! Zo gauw het weer het toelaat zal de eerste opdracht daartoe worden uitgevoerd. Landbou wer A. W. van Kempen te Melissant heeft besloten het op deze manier te proberen nu zijn doordrenkte land voor zijn machines onbereikbaar blijft. Alhoewel deze zaaimethode voor Flakkee volstrekt uniek is kijken be drijfsleider J. L. V. d. Baan en vlieger van Zuylen minder vreemd tegen de opdracht aan dan menigeen zou denken. De sproeivliegtuigjes van het bedrijf zijn dan ook uitgerust met zaaibakken die onderaan de romp zijn gemonteerd. Dhr. van Zuylen heeft in de Flevopol- Dhr. V. Zuylen wijst de zaaibak onder de machine aan. der ervaring opgedaan in het zaaien van koolzaad en kunstmest, met prima resultaten. „In Suriname is een rijst-project waar met het vliegtuig 2000 ha rijst wordt ingezaaid, vijf jaar geleden werd in het rampgebied in Tunesië tarwe in gezaaid en in Amerika wordt het zelfs veel toegepast!" verklaart dhr. v. d. Baan. Hij verzekert dat de verdelüig van het gezaaide niets te wensen over laat en zelfs het machinale werk kan overtreffen! Wel is de vlieger de grootst mogelijke nauwgezetheid geboden om precies daar te beginnen en te eindigen waar dat gewenst is. De gezaaide tarwe zou eigenlijk In- geëgd moeten worden maar ook dat zal onmogelijk zijn. Het is dan ook de be doeling dat de tarwekorrels door de re gen in de grond worden gedrukt en zich door de ontkieming vast gaan hechten. Geen ideale methole uiteraard maar in geval van nood het proberen waard. Zekerheidshalve wordt 10"/o extra ge zaaid. Aan deze tarwe is een middel te gen vogelvraat toegevoegd. Wanneer het weer niet verbetert wor den er door het luchtvaartbedrijf meer opdrachten verwacht. Er wordt zelfs over 6 vliegtuigen beschikt die zouden kunnen worden ingezet. Er kunnen ook slakkenkorrels en kali worden gestrooid De omstandigheden zouden ertoe kun nen leiden dat de landbouwer graag van dit middel gebruik gaat maken! dr. C. G. A. M. van Hattem, Oude Tonge telef. (01874) 259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: Van zaterdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dr. E. Bouman, Stad aan 't Haringvliet, telef. (01871) 269. APOTHEEK „MENHEEBSE" Openingstijden: Op werkdagen van 8.30 - 12.30 en van 13.00 - 18.00 uur, op zater dagen van 10.00 - 12.00 uur. Apotheker: J. Slager, telef. (01870) 3997. Assistentes: Hetty Tanis, Weststraat 12, Ouddorp, telef. (01878) 1346 en Loes Mastenbroek, Prinsesselaan 15, Som melsdijk, telef. (01870) 3093. Inlichtingen: a) antwoordapparaat; b) dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts C. P. Wolthers, Ouddorp 's morgens van 11.00 - 11.30 uur. DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts L. E. Tjebbes, Sommelsdijk, telef. (01870) 2966. Maandregeling voor november: Boodschappen tussen 8.00 en 9.00 uur van Middelharnis tjn. Ooltgensplaat aan J. Minderhoud, tel. 01870-2897. Boodschappen tussen 8.00 en 9.00 uur van Sommelsdijk t.m. Ouddorp aan L. J. Tjebbes, tel. 01870-2966. WIJKVERPLEEGSTERS Ouddorp - Goedereede - Stellendam: Dienst heeft Zr. A. Pais, Ouddorp, telef. (01878) 1321. Dirksland - Herkingen - Melissant: Van vrijdagavond 6.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst Zr. C. V. d. Nieuwendij k, Middelharnis, telef. (01870) 2883. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van vrijdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst Zr. Melissant, Nieuwe Tonge, telef. (01875) 390 b.g.g. (01876) 321. Achthuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet - Wit Gele Ej-uis: OOLTGENSPLAAT - LANGSTRAAT Het is alom bekend dat er van maan dag 25 tot en met vrijdag 29 november in ons land een grote aktie wordt ge voerd ter bestrijding van Kanker bij jeugdigen, onder het motto „Geven voor Leven". Ook te Ooltgensplaat en Langstraat is er een comité gevormd dat zich met de voorbereiding en uitvoering bezig houdt. Dit comité bestaat uit de volgende personen: de dames S. M. Meeder-Geleijnse; K. van Ree-Hagens; J. Huijer-Kreeft; A. de Wit-Bakelaar (Langstraat) en de heren: C. W. J. Geerts; IJ. Neels en A. Spit. Gaarne rekent het comité op de me dewerking van een aantal ingezetenen die op 25 november de enveloppen wil len bezorgen en deze op 29 november weer gaan ophalen. Het zijn kleine wij- OOSTDIJK 53-61 In galerie „de Welle" te Sommelsdijk wordt tot 4 dec. een expositie gehouden van Schilderskunst, houtsnijwerk en gebruiksvoorwerpen uit Bali. Galerie „de Welle" is geopend maandag t.m. zaterdag van 2 tot 5 uur en vrijdag avond tot 9 uur. MIDDELHARNIS Op 13 november 1974 is dhr. L. Tam boer jr. door de arrondissementsrecht bank te Rotterdam beëdigd als makelaar in onroerende goederen. De studie hier voor volgde dhr. Tamboer bij de PBNA te Arnhem. Na zijn H.B.S.-B studie studeerde dhr. Tamboer aan het N.O.I.B., Kasteel Nij- enrode te Breukelen. Daarna behaalde hij de diploma's assuranties: assuran tiebezorger, variaverzekering, gevol machtigd agent en liep stage o.a. bij de Nationale Nederlanden Den Haag. De makelaardij gaat zich toeleggen op alle onroerend goed zaken. Bemidde ling bij aan- en verkoop, verrichten van taxaties ten behoeve van hypotheek banken, verzekeringsmaatschappijen, partikulieren etc. Beheer van onroeren de goederen. Het verzorgen van hypo theken, assurantiën, etc. Tevens aanvra gen gemeente-garantie, renteloze lenin gen enz. Doel is: optimale service-ver lening zowel aan koper als aan verko per van onroerende goederen. Funktie van de makelaar is makelen d.w.z. partijen bij elkaar brengen. Ma kelaar koopt en verkoopt dus niet voor eigen rekening. Dit is hem verboden. Hierin onderscheidt hij zich duidehjk van handelaars in onroerende goederen. Voor zijn bemiddeling ontvangt de ma kelaar een courtage welke afhankelijk is van de grootte van de koopsom. Ta rieven hiervoor zijn vastgesteld door de Nederlandse Bond van Makelaars in Onroerende Goederen. ken en derhalve vergt het ophalen nog minder dan een uur. Aanmelden bij de leden van bovengenoemd comité. Ove rigens van harte deze inzameling bij u aanbevolen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1