Amsterdammers maken het uitstekend op de J. Henry Dunant Na R.T.M, bus nu ook een tractor combinatie van de IMolendijlc gestort h. j. struijic overgordijnen hie jaargang Vrijdag 1 november 1974 No. 4335 CHR, STREFJKBT.AD OP GERÏiFORMEERDE GKONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLAJSTDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt ttoeemaal per week: dinsdag- en imjdagavond pE RIJKEN DER AARDE VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad MddeUiarnis Afdeling ^^Ooltgensplaat'' zorgde voor een fijne avosid ie yyGeiegenheid om eens iets voor een ander te doen DEN BOfVIIVIEL: NIEUWE geven uw kamer een ander gezicht. Komt U eens kijken naar de honderden mogelijkheden. Sommelsdijk STACARAVANS Gebr. ABRAHJiMS b.v. I BEZOEKT ONZE Automobiolen-verkoophal I OOK OP VRIJDAGAVOND I GARAGE KNöPS i LANGEWEG 113 IVIIDDELHARNIS TEL. 01870 - 2043 OPTOMETKIST „OOGMETING ziekenfondsleverancier aan alle ziekenfondsen westdijk 34 - middelharnis - tel. 01870 - 2075 GOEBEE - STELLENDAM: ALARM BRACHT POLITIE RAZENDSNEL IN ACTIE! POSTBÖX 8 - IkUBDELHAENIS Bedactie ca advertenties: Kantoor Langeweg 13, Soznmelsdijk 761.(01870)2620 >-' Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167030 ABONNEMENTSPRIJS 5,85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Deze dagen kunnen wij weer lezen .oe onvoorstelbaar rijk sommige men- 'en op deze wereld zijn. Let u maar op Iv, Nelson Eockefaller, nog maar pas léiioemd tot vice-president, waarover nu onthullingen los komen over zijn be lastingschuld en over giften die hij ge geven heeft. Rockefeller blijkt de belastingen nog fuim 900.000 dollar (dat is ongeveer 2,3 miljoen gulden) schuldig te zijn. De ac countants van de belastingdienst heb- tjen zich niet kunnen verenigen met de bedragen die hij de afgelopen vijf jaar heeft afgetrokken voor giften aan lief dadige instellingen en uitgaven voor zijn bureau en beleggingen. Rockefeller zalgeen boete hoeven te betalen, maar wel rente, een bedrag van naar schat ting 100.000 dollar (ruim 260.000 gulden). Rockefeller zegt dat hij met inbegrip van deze naheffing in de afgelopen ja- Iren in totaal 22.599,185 dollar belasting heeft betaald (ongeveer 58 miljoen gul den). Rockefeller heeft bekend gemaakt dat hij sinds 1957 bijna 25 miljoen dol lar (dat is 65 miljoen gulden) heeft ge schonken aan instellingen en kerken. Bij al die giften behoorde ook een thans veel omstreden schenking van 50.000 dollar aan Henry Kissinger om hem te bewegen de benoeming tot minister van buitenlandse zaken onder Nixon te aan- Bvaarden. H Het commentaar van Rockefeller zelf: op deze schenking: „Als de mensen dit nu maar weer eens gingen zien als het eenvoudig elkaar helpen van mensen. Dat is de traditie van dit land en de traditie van mijn familie. Als zij maar over de omvang van de hulp konden heenstappen. Dan zouden zij het door hebben". Niet alleen Rockefeller is legendarisch wat betreft zijn rijkdom, ook de familie Rothschild heeft naam op dit gebied. Dat hun rijkdom tevens een machtige posi tie waarborgde, moge blijken uit het volgende verhaal. Op een kwade dag in 1949 daalden zonder enige aanwijzing van slechte tij dingen plotseling de noteringen van de aandelen Koninklijke Shell en nog eni ge andere maatschappijen. Velen begon nen te verkopen, maar de volgende och tend werd het mysterie minder myste rieus toen bleek, dat de ochtend tevoren Edouard de Rothschild inde ouderdom van 81 jaar was overleden. De Roth schild's waren grootaandeelhouders in de ondernemingen waarvan de koersen zo dramatisch waren gezakt en de suc- i cessierechten moesten worden gebaseerd 5: op de slotkoersen van de dag van over lijden. Gezamenlijk hadden de familie- leden de koersen omlaag gedreven en I terwijl de voorbereidingen van de be lgraf enis werden getroffen, kocliten de |Eothschild's alle aandelen terug! Al ge- I slachten lang vormen de Rothschild's |een machtige familie. Toen eens in 1825 enkele bezoekers |van de stammoeder van de Rothschild's ide vrees uit spraken dat tussen twee fDuitse staten oorlog zou uitbreken, antwoordde de oude vrouw rustig: „On- |zin, mijn jongens zouden daar nooit Igeld voor geven". I Tot op de dag van vandaag heeft deze I familie zijn grote rijkdom behouden; lopmerkelijk is ook dat zij nog steeds het jpad kruisen van de groten der aarde. J Niemand minder dan wijlen president I Pompidou was directeur van de Franse fRothschildbank voor hij premier werd onder De Gaulle. Ook Aristoteles Onassis behoort tot de rijken der aarde. Volgens de geruchten zou er een soort huwelijkscontract zijn I opgemaakt tussen hem en zijn vrouw |Jacky, de weduwe van president Ken- inedy. Jacky zou o.a. recht hebben op een kleedgeld van 36.000,per maand. Als dit waar is, vraag je je wel af wat zij met dit geld doet. Immers, een paar jaar geleden konden er opzienbarende i foto's van Jacky Kermedy gemaakt "worden, terwijl zij naakt lag te zonne baden op een eilandje in de Middelland se Zee. Hier moet dus inderdaad sprake zijn van een vrouw die „niets heelt om aan te trekken". De Italiaanse fotograaf |die een duikerspak had gekocht om de lijfwacht van Jacky letterlijk te ontdui ken en via een telelens deze foto's kon nemen is van de verkoop een rijk man geworden. In dat bovengenoemde con tract is ook opgenomen de bepaling dat als Onassis zou overlijden Jacky een dee} van zijn vermogen zou erven, n.l. 360 miljoen gulden. Hoe staat het eigenlijk met kapitalis ten in Nederland? Volgens cijfers uit het jaar 1969 wonen er in Nederland meer dan 18.000 mensen met een belastbaar inkomen van 100.000 gulden of meer per jaar. Daar staat tegenover dat deze mensen samen ook zorgden voor ruim IjT miljard gulden aan inkomstenbelas ting. Er is sprake van een groei van de groep der zeer rijken, want in 1968 wa- ren er ruim 16.000 inkomens van een f ton of meer en in 1967 ruim 13.000. Hoe imposant deze inkomens ook zijn, we moeten er maar niet al te jaloers op zijn. Dat het leven van deze „rijken der aarde" er niet gelukkiger op wordt be wijzen de talloze roddel- en schandaal- rubrieken die gevuld kunnen worden met het leven van deze mensen. MIDDELHARNIS - RIJKSHAVEN dinsdag 29 oktober. „Mooi, mooi, heel goed" zei een gast dinsdagavond toen op het Rode Kruis-hospitaalschip „J. Henry Dunant" het programma werd afgesloten dat door de afdeling „Ooltgensplaat" van het Ned. Rode Kruis was verzorgd. Deze gezellige ongedwongen avond met een lach en een traan, met het Amsterdamse-dialect en de onvervalste Amsterdamse humor (want de gasten kwamen aUen uit de Hoofdstad des Lands) was voor allen een uurtje om ii!et gauw te vergeten. Zeker niet voor dhr. F. A. de Lange, die deze dag zijn Siste verjaardag herdacht en bij het be zoek dat hij had en de „extra" zorgen van de bemanning ook een grote hoe veelheid post op zijn bed kreeg gedeponeerd. Het was voor kapitein H, J. Maasbach en zijn staf de laatste tocht van dit seizoen, 32 vaarten door een groot gedeelte van de Nederlandse binnenwateren hebben ze er dan weer op zitten. Ook de administratrice mej. C. M. v. d. Waal en de gastvrouwe, mej. J. C. Riegen kunnen dan weer even uitrusten van deze inspannende arbeid die respect afdwingt. Opa is geen Last„post". De „J. Henry Dunant" kreeg weer een goed plaatsje van Rijkshavenmees- ter, dhr. E. Groeneveld. Niet aan de pontons maar aan de loswal werden de touv/en vastgemaakt. Gemakkelijk voor allen die van en aan boord moeten gaan. Het bestuur van de afdeling „Ooltgens plaat" van het Ned. Rode Kruis had een leuk programma samengesteld met veel jeugd. Volgens een- verpleger-helper v/il het er bij de gasten altijd erg in als er jeugd is ingeschakeld. De schooljeugd van De Plaat en Achthuizen hebben in geheel eigen stijl een interessant boekje samengesteld vol met verhalen over eigen belevenissen, hoe het thuis is, hoe broer(tjes) en zus(jes) heten, v/at er te beleven is in het dorp, hoe het op de verenigingen gaat, enz. enz. Deze boek jes waren versierd met tekeningen, fo to's, ansichtkaarten en folders van de V.V.V. Zes jongens en meisjes, van elke school twee, mochten er mee om deze boekjes aan de gasten uit te reiken. Van de St. Jozefschool uit Achthuizen waren dat Rinus de Waal en Marlies van Vugt, van de Openbare Basisschool uit Oolt gensplaat waren de gelukkigen Leen v. Dam Hz. en Marlies Breure en van de Chr. Basisschool „De Hoeksteen" Anja Neels Jd. en Marjon Mijnster. Drumband oogstte hartelijk applaus. Het bestuur kreeg ook de medewer king van de „Burgemeester W. M. van der Harst-Drumband" uit Ooltgens plaat, die even na zeven uur op de rui me kade een show ten beste gaf onder leiding van de instructeur dhr. P. Bale- mans en enkele bestuursleden. Dit op treden oogstte een warm applaus van alle aan boord zijnde gasten. Door het personeel werd er veel gefilmd en ge fotografeerd en via de monitor was de uitvoering overal aan boord te zien. „Het lijken net „kerstmannetjes", zei een mevrouw, met bewondering voor de prachtige uniformen en de leuke show. De scheepsarts, mej. E. A. G. Haga klom helemaal boven op dak om via de microfoon de jongelui en de leiding te bedanken. „We hebben alles bijzonder goed waargenomen en genoten, mag ik u namens alle opvarenden heel erg har telijk bedanken. Wij als Amsterdam mers, die wel van een muziekje houden hebben het zeer geapprecieerd en allen hebben meegeklapt aan boord, dat u misschien niet hebt gehoord. Namens allen, ook van de bemanning nogmaals heel hartelijk bedankt", aldus mej. Haga. y7bNlNGINRICHT\H^ OOSTDIJK 53 - 61 Geluk, dank z^ IT. Door mej. Van der Waal werden de diverse sprekers aangekondigd. Zij be gon met een hartelijk welkom en dit welkom werd door de heer A. Spit, de voorzitter van de afdeling Ooltgensplaat overgenomen. Dhr. Spit zei: „welkom op het Eiland, ondanks de wind en de regen". Hij vertelde over de afdeling „Ooltgensplaat-Achthuizen", een kleine afdeling vlak bij de Haringvlietbrug, waarvan ook helpsters en helpers mee gaan met het schip. ;,Er zijn in onze af deling meer leden dan gezinnen en ja renlang is de campagne-opbrengst het hoogst van de provincie Zuid-Holland". Spreker gaf even een beeld van het programma en vroeg wel clementie voor alles wat de kinderen in hun boek je hebben geschreven. Mogelijk wensen zij u van harte beterschap, wat mis schien niet kan, maar ze hebben het hartelijk gemeend". Dhr. Spit vertelde over de Drumband en stelde de gere formeerde predikant van Ooltgensplaat en Den Bommel, drs. A. W. Meeder voor, die de dagsluiting zau verzorgen. „Wij hopen dat het Ned. Rode Kruis aan het eind van de week u veel in drukken zal meegeven in uw misschien zo Ideurloze bestaan. „XJ vraagt mis schien weleens naar de zin van uw le ven. Misschien zit er voor u wel deze zin in: door uw ziekte, door uw invaliditeit stelt u uw medemensen in de gelegen heid om eens iets voor een ander te doen. U maakt andere mensen gelukkig. Precies tegenover de plaats op de Molendijk waar vorige week de R.T.M. bus kantelde is Woensdagmiddag een tractorcombinatie zo'n 5 meter omlaag gestort. Evenals de bus kwam ook de tractor, met twee niet beladen wagens, in de berm die tengevolge van de regen aan zware voertuigen geen enkel hou vast meer biedt. De tractor, eigendom van Fa. Gebr. van den Doel uit Sommelsdijk werd bestuurd door dhr. A. van Loon uit Sommelsdijk. Dhr. van Loon kwam on- De tractor lag onderaan de Molen dijk met een van de wagens gekanteld achter zich. gedeerd uit het tractorwrak tevoorschijn dankzij de veiligheidscabine die welis waar enigermate ingedrukt was maar de bestuurder toch bescherming had geboden. Nadat de trekker in de berm was geraakt was hij in botsing geko men met een van de daar staande bo men. Daardoor raakte de trekker de voortrein kwijt en werd er een groot gat in het carter geslagen. Vlak langs de diepe watering kwam het rollende gerij tot stilstand. De voorwielen (links onderaan de foto) en wat houten con tainers kwamen in het water terecht. Door dit tweede ongeluk in korte tijd gelukkig ook nu weer met goede af loop is wel overduidelijk vast komen te staan dat de bermen van de Molen dijk levensgevaarlijk zijn en daar kan niet voldoende de aandacht op worden gevestigd! Ruime keuze - Populaire prijzen Staanplaats beschikbaar. NIEUWE TONGE Langeweg (naast Hofka) Tel. (01875) 478 b.g.g. dhr. P. Verkerke (01875) 309 wanneer ze eens iets voor V mogen doen". „Ik hoop dat u ook zo deze week kunt beleven. Alle mensen die iets voor u doen, en waarvoor ik de grootste be wondering heb, vinden hierin een stuk je geluk, dank zij V. Uw aandeel. Tot slot wens ik u een heel prettige week, een behouden vaart, een behouden thuiskomst en straks thuis: vele pretti ge herinnering", aldus de heer Spit. Een lach en een traan. Onder het genot van een kop kof fie deelde de jeugd de boekjes uit met een balpen van het Rode Kruis^ afdeling Ooltgensplaat. Met een lach en een traan werd het in ontvangst genomen. Leuke gesprekjes met de Vervolg op pagina 2. De kinderen boden de patiënten schriften en ballpoints aan. KONINKIUK GOEDGEKEURD CONTACTLENZEN" HERKINGEN Kerstfeest Schoolkinderen Binnenkort zal men weer bij u aan kloppen om een bijdrage voor het Kerstfeest van de schoolkinderen. Vorig jaar werd voor de Kleuterschool en de Basisschool apart een gift ge vraagd, daar nu echter de Kleuter school is ondergebracht bij de Basis school, zal men nu maar één keer bij u aan de deur komen. Men vraagt u om een bijdrage, waaruit zowel de kosten van het Kerstfeest voor de kleuters, als het Kerstfeest voor de andere leerlin gen kan worden betaald. Men hoopt op de medewerking van alle ouders, maar ook op die van hen, die het Chr. Onderwijs een warm hart toedragen. U zult worden bezocht door mevr. Nieuwland-Ras, die reeds jaren deze geldinzameling voor het Kerstfeest verzorgt. Twee surveillancewagens van de groep Ouddorp van de Rijkspolitie zijn woensdagmorgen om 10.20 uur razendsnel in actie gekomen toen er on raad werd [gemeld uit het postkantoor te Stellendam of het agentschap te Goedereede. De twee wagens snelden richting Stellendam, waarbij één van hen Goedereede „aandeed" om na de constatering dat daar niets aan de hand was als een schicht richting Stellendam te verdwijnen. Pre cies 9 minuten na de melding kon aan de meldkamer in Dordt worden doorgegeven dat het alarm als loos moest worden beschouwd. Kennelijk heeft een kabelstoring het alarm-systeem parten gespeeld, waardoor bij de melding ook niet direct de herkomst van de alarmering kon worden nagegaan. Voor de politie evenwel was het een pracht oefening; de man nen komen voor hun snelheid een pluim toe temeer daar slechts minuten na de melding alle vaste verbindingen! van het eiland afgegrendeld wa ren. Dat laatste werd geregisseerd door de meldkamer in Dordrecht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1