Hervormingsdag Volgend jaar geen verdere stijging van omzet gem. visafslagbedrijf verwacht De Henry Dunant" vanavond te Middelharnis Hulpprogramma aan [boeren komt op gang 31 oktober: Ule jaargang Dinsdag 29 oktober 1974 No. 4334: i i iiiii EN CHR. STREEKBLAD OP GERBiFORMEEIRDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSB EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond iOEDEREEDE DIRKSLAND Wmr. KOLFF VERTREKT J. KEUVüLAAR Ds. R. Kok (84) gaat voor in Hervormingsdienst GOEDEREEDE Vrijdagmorgen eerste paai nieuwe scliool EXTRA KERKDIENSTEN GEKEF. GEMEENTEN Iber I97j| jor aal teel Kerk 10 Ge re f. uur ds. Ger. iT. Gem. n. POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactte en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 20 t— Na 5.30 uur (01870) 33 92 GllO 167030 ABONNEMENTSPRIJS 5,85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per ram. Bij contract speciaal tarief. Op 31 oktober 1517 sloeg Dr. Maarten Luther zijn 95 stellingen aan de deur van de slotkapel te Wittenberg. Dat is voor de Kerli des Heerenl een onverge telijke idag, die waard Is om telken jare herdacht te worden. Vanaf die datum kreeg de kerkhervorming gestalte, niet alleen in Duitsland, maar door de ver taling van zijn stellingen, klonken zijn woorden door in heel Europa en ook in ons land. Het deed de rooms katholie- „ke kerk op zijn grondvesten schudden. Het ligt niet in de bedoeling om in dit korte artikel een schets van Lu- tchrs' leven en werk te geven. Wij ach ten dat genoegzaam bekend. Alleen dit: Luther was er door genade achter ge komen, dat hij door de werken der Wet niet kon zalig worden. Als een donder slag viel het in zijn ziel: „Maar de reclitvaardige zal door het geloof le ven". Door het geloof alleen. En dat gegrond op het onfeilbare Woord van God. Hoe schoon is zijn getuigenis geweest op de Rijksdag te Worms (1521), toen i'heni in tegenwoordigheid van de 21-ja- l'rige Keizer Karel V, keurvorsten, lier- togen, markgraven, aartsbisschoppen en kanseliers, gevraagd werd al zijn uit- 'sprakerï in woord en geschrift gedaan, -|.te herroepen. Hij antwoordde toen aan 4het slot van zijn verweer: „Tenzij dan 'dat ik overwonnen worde .door de ge tuigenissen der Heilige Schrift of door duidelijke bewijsgronden (want ik ge- flooï noch de Paus, noch de conciliën alleen, daar het bekend ds, dat Zij dik wijls hebben gedwaald en zichzelf heb ben tegengesproken) ben ik overtuigd 'loor de door mij aangehaalde Schrif- tuurplaatsen en is mijn geweten ge vangen onder Gods Woord; daarom mag en wil ik niets herroepen, want het is noch heilig, noch geraden tegen het ge weten te handelen. Hier sta ik, ik kan niet anders, God helpe mij. Amen". Uit de geschiedenis weten wij, hoe hij daarna (door vrienden) werd ont voerd haar de Wartburg, waar hij in stille afzondering de Bijbel in het Hoog duits heeft vertaald. Eerst de Evange liën, nadien het gehele Nieuwe Testa ment, zorgvuldig nagezien door zijn vriend Philippus Melanchton, uitne mend kenner van het Grieks. In 1534 voltooide hij het Oude Testament. De Lutherbijbel werd ook in het Neder lands overgezet y de zgn. Lies veld tbij- bel, naar de naam van de drukker te Antwerpen, werd in de jaren der Her vorming en in de eerste jaren van de 80-jarige oorlog, het meest gebruikt. In de voorrede daarvan wordt gezegd: „daarinne hebben wi de fonteyne des Salichmakers, waeruit wi anders niet en sceppen noch in vinden dan onse salioheit". Luther was een man door God ver wekt, die de stoot gaf tot de Refor matie. Zijn tijdgenoot Calvijn noemde hem hoewel het in alles niet met hem eens was „een uitnemend gezant van Christus". Luthers' geschriften werden overal verspreid en gelezen; daardoor kwam er ook meer behoefte aan het lezen van Gods Woord, wat ve len tot rijke zegen is geweest. Verge ten we echter niet, dat de „plakkaten", in 1522 door Karel V het eerst uitge vaardigd, op straffe des doods alles verbood wat riekte naar ,;de nije leer". Zo werden in het AugustijnerMooster te Antwerpen de werken van Luther ijverig gelezen. De eerste martelaren in de zuidelijke Nederlanden waren de monniken Hendrik Voes en Johannes van Essen; de eersten van een schare eerbiedwaardige geloofsgetuigen, die hun leven op schavot en brandstapel moesten eindigen. Maar Gods Geest werkte door het bloed der martela ren werd het zaad der kerk! Beleven we in onze tijd van verslap ping en vervaging nog iets van de Re formatie? Vrij en ongestoord mogen wij in onze kerken naar het Evangelie luisteren' hoe lang nóg? Het ziet er te 'dien opzichte niet zo mooi uit op de wereld. Laat ons dat op Hervormings dag stof tot overdenking geven. Hoe donker het echter in onze de cadente tijd ook moge worden, de Hee- re zal altijd voor Zijn eigen werk in staan. Dat heeft Luther ook mogen er varen. Hij vond veel troost in Psalm 46 2: „God is ons een Toevlucht en Sterkte, Hij is krachtiglijk bevonden een Hulp in benauwdheren". Dat was ook het uitgangspunt van zijn beroemde Lutherlied; waarvan we één strophe afdrukken: Een vaste burcht is onze God Een toevlucht voor de Zijnen; Al drukt het leed, al dreigt het lot, Hij doet Zijn hulp verschijnen. De vijand rukt vast aan Met opgestoken vaan: Hij draagt zijn rusting nog Van gruwel en bedrog, Maar zal alsi kaf verdwijnen. Het college van B. en W. van Goede- eede verwacht voor volgend jaar geen eerdere staging van de omzet aan de igemeentelijke visafslag. In hun aanbie- rdingsbrief by de gem. begroting voor Volgend jaar ramen ze de omzet op 23 miljoen terwijl dit jaar (1974) medio ok- Jtobcr al roijaal 24V2 miljoen vcas omge zet. B. en W. verwachten derhalve een overigens geringe daling van de omzetten. De tot dusver aanwezige groei (vorig ]aar ruim 21 miljoen omzet) schrijven B. en W. in belangrijke mate toe aan net bieden van een betere service waar toe de uitbreiding van het afslag gebouw t.m belangrijke mate heeft bijgedragen. ,;;E. en W. vervolgen: :j Ook voor de toeleveringsbedrijven ivertoont deze ontwikkeling gunstige •perspectieven. Een en ander is van gro te betekenis voor de werkgelegenheid in deze sector, met name ten aanzien van de scheepsreparatiebedrijven etc. Naast deze beïnvloeding in gunstige JjZin van de visserij in deze gemeente moet tevens melding worden gemaakt van de te verwachten maatregelen, ten doel hebbend om de ontwikkeling van .de visserij te beperken een en ander in I het kader van het waarborgen van een blijvende visstand in de Noordzee. I Zowel in nationaal, als in internatio naal verband, worden maatregelen voor bereid in het kader van de beperking Van de visvangst. Toepassing van deze quoteringsmaatregelen zal ongetwijfeld betekenen, dat de rentabiliteit van de vissersschepen in het algemeen in na- delige zin zal worden beïnvloed. Het is -noodzakelijk, dat het gemeentebestuur deze ontwikkeling op de voet volgt, zo dat terzake, in overleg met de daarbij betrokken rijksinstanties, tijdig ade quate maatregelen worden genomen, teneinde een merkbare achteruitgang van het visserij-gebeuren in deze ge meente tegen te gaan. Voorts zal het afhangen van de sa menwerking in internationaal verband, of en in hoeverre toepassing van de al dus ontvouwde regeling enig nuttig ef fect zal sorteren. Duidelijk is, dat toe passing van deze regeling uitsluitend in internationaal verband van betekenis kan zijn. Naast deze algemene tendens inzake de ontwikkeling van de visserij in de toekomst, kan met name voor de ont wikkeling van de visserij in onze ge meente nog gewezen worden op het feit, dat de bevaarbaarheid van het Goereese gat in verband met de be reikbaarheid van de haven te Stellen- dam een steeds grotere rol gaat spelen, onder andere tengevolge van het feit, dat de nieuwbouwschepen veelal een grotere diepgang hebben dan de tot op heden in gebruik zijnde vissersschepen. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat ten gevolge van deze ontwikkeling, met na me de eigenaren van nieuwe vissers schepen zich genoodzaakt zullen zien naar elders uit te wijken. In dit verband zal door ons college ernaar worden gestreefd om, met een beroep op de toezegging van de toen malige minister van verkeer en water staat, gedaan op 24 augustus 1970 ter gelegenheid van de behandeling van de Delta-schadewet, de nodige maatrege len, welke lelden tot handhaving van de bevaarbaarheid van het Goereese gat, te effectueren, een en ander binnen de door gemelde bewindsman gestelde ter mijn van 7 jaar. Deze ontwikkeling op de voet volgen de, doet bij ons college enige gereser veerdheid ontstaan tegenover de door de Staat der Nederlanden gedane aan bieding tot overname van de binnen- en buitenhaven te Stellendam. Teneinde in de onderhandelingssfeer over voldoende gegevens te beschikken is het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Neder landse Gemeenten te 's-Gravenhage in geschakeld, teneinde de nodige finan ciële gegevens te verzamelen en te veri fiëren, teneinde bij een eventuele over name van het betreffende havencomplex de financiële belangen van de gemeente zoveel mogelijk veilig te stellen. Na ontvangst van deze gegevens zal na overleg met de daartoe ingestelde com missie ad hoc, worden nagegaan of en in hoeverre het voortzetten van de on derhandelingen over de overname van dit object voor deze gemeente, in het kader van de ontwikkeling van de vis serij, nog zinvol is te achten. Bij de opzet van de begroting voor het gemeentelijke visafslagbedrijf, is naar ons oordeel terecht, het voren staande in aanmerking nemende, uit gegaan van een te verwachten omzet van 23.000.000 voor het jaar 1975", aldus B. en W. MEDEDELING Mogen wij onze abonnees, die één dezer dagen een schrijven van ons ontvingen, betreffende abonnementsgeld „Eilanden- Nieuws" 1974, vriendelijk verzoe ken het verschuldigde bedrag gaarne spoedig aan ons over te maken. Overmaking kan plaatsvinden op giro: 16.79.30 of per bank Coöp. Rabo-bank, Langeweg 54, Middelhamis. Hartelijk dank voor uw medewerking. ADMINISTRATIE „EILANDEN-NIEUWS" De Gewestelijke secretariaten van het Landbouwschap hebben in nauwe sa menwerking met de Prov. of gewestelij ke landbouworganisaties een hulppro gramma opgesteld t.b.v. het bergen van de oogst in de natte Z.W. gebieden. Ook Goeree-Overflakkee zal daarbij worden betrokken. Naar we vernamen zal er nog deze week een enquête wor den gehouden waaruit de omvang van het nodige materieel en de hoeveelheid manschappen kan worden vastgesteld. HET WERK GING ZONDAG DOOR Op tenminste één plaats op Goeree- Overflakkee is j.l. zondag het rooien en afvoeren van een groot veld aardappe len doorgegaan. Men werkte die vrij droge dag met man en macht om ze ge rooid te krijgen, waarbij rooiers en per soneel van meerdere bedrijven waren ingeschakeld. Een en ander gebeurde in de Zuiderdieppolder te Melissant. Wmr. Ie klasse dhr. J. Kolff gaat Dirks- land verlaten. In november hoopt hij te vertrekken naar zijn nieuwe standplaats Hoornaar. MIDDELHARNIS Botsing tussen auto en brommer Zaterdagavond had op de kruising Langeweg - Rottenburgseweg een bot sing tussen een personenwagen en een bromfietser plaats. Het treffen vond plaats toen de auto, bestuurd door dhr. L. B. Mierop linksaf sloeg waardoor de bromfietser, Harry van Kampen uit Oude Tonge, zijn weg versperd zag. De jongeman kwam er met wat schaafwon den af. OPTICIEN Zandpad 32 - Middelharnia TeL (01870) 2157 Ziekenfondsleden op vertoon van recept 20*/* kortin( op montuur. GOEDEREEDE In de Herv. Kerk zal a.s. vrijdag avond 1 november, om half acht een Hervormingsdienst worden gehouden. Voorganger zal zijn ds. R. Kok, Chr. Geref. predikant te Nijkerk, grootvader van Goerees Herv. predikant ds. R. vah Kooten. Vrijdagmorgen a.s. om half tien zal in het best. plan „de Nieuwe Oostdijk" de 1ste paal worden geslagen tb.v. de bouw van de nieuwe openbare basis school. Architect is dhr. Zeelenberg te Ouddorp, bouwers de fa. Gebrs. v. d.' Nieuwendijk en Troost b.v. te Stellen- dam-Melissant. De aanneemprijs is 272.605,—. MELISSANT donderdag 31 oktober 7.30 uur ds. A. Elshout van Slikkerveer. HERKINGEN donderdag 31 oktober 7.30 uur ds. Th. van Stuyvenberg van Middel- harnis (herd. Kerkhervorming). STAD AAN 'T HARINGVLIET vrijdag 1 november 7.30 uur ds. P. Blok van Dirksland (herd, kerkherv.) NIEUWE TONGE donderdag 31 oktober 7.30 uur stu dent J. Karels van Rotterdam. SOMMELSDIJK Zanguitvoering m.m.v. Urk A.s. zaterdagmiddag wordt er D.V. door de zangvereniging „Ons Genoegen" te Sommelsdijk een uitvoering gegeven in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk. Medewerking aan deze uitvoering wordt verleend door de zangvereniging „Oud Halleluja" uit Urk o.l.v. dhr. A. Kaptein. Beide koren zingen psalmen en Hazeuliederen op vierstemmige wijze. Aanvang 3.00 uur, toegang vrij. STELLENDAM Aktiecomité „Geven voor Leven" Ook in ons dorp is een aktiecomité opgericht dat de inzameling t.b.v. de aktie „Geven voor leven" op 25 en 29 gaat uitvoeren. De comitéleden zijn: Mevr. E. Visser-Abma, pres. Voorstr. 58; J. V. Wezel, secr.-penningm., Raadhuis plein 1; Mevr. J. Westdijk-v. d. Nieu wendijk, Voorstraat 107; Mevr. T. Schaaf -Harskamp, Schoolstr. 38; Mevr. N. Keyzer-Moyses, J. W. Frisopad 4; Mevr. B. Mijnders-Melissant, Langeweg 12. OOLTGENSPLAAT Herdenkingsdienst. Nogmaals willen wij u herinneren aan de Herdenkings dienst ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van de hervormde gemeente, alhier, welke gehouden zal worden op donderdag 31 oktober (Hervormingsdag) des nam. 7.30 uur. In deze dienst zal voorgaan de plaatselijke predikant ds. A. W. van der Plas. Een ieder is welkom. Tijden verzet. In verband met boven genoemde herdenkingsdienst zal de bi bliotheek in „Elthato" geopend zijn woensdag 30 oktober van 6.30 tot 7.30 uur; de repetities van de Chr. Gem. Zangvereniging „Jubilate" en het kin derkoor zijn verzet naar Vrijdagavond 1 november op de gewone aanvangs tijden. Kerkdienst. Donderdag 31 oktober des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Gemeente voorgaan ds. W. Hage te Oosterland. Het Rode Kruis-hospitaalschip „J. Henry Dunant" zal vanavond weer in de Rijkshaven afmeren met 74 gasten aan boord, afkomstig uit Amsterdam. Maandagmorgen is het schip uit de Hoofdstad des lands vertrokken voor een zesdaagse tocht door de Nederland se binnenwateren. De afdeling Amster dam van het Nederlandse Rode Kruis heeft deze reis verzorgd en alle gasten kregen bij de afvaart een keurig week- programma aangeboden, waarin het be stuur van genoemde afdeling haar vreugde uitspreekt dat deze tocht weer mogelijk kon worden gemaakt. wij heten U recht hartelijk wel kom aan boord van die goede schip, ge noemd naar de man, op wiens initiatief het Rode Kruis werd opgericht. Er staat, zoals ieder jaar weer, een tocht vol af wisseling op het programma. Overdag zult u kunnen ontdekken hoeveel na tuurschoon ons land gelukkig toch nog altijd te bieden heeft en 's avonds zullen verschillende plaatselijke afdelingen u de nodige verstrooiing verschaffen. Weest u er van overtuigd, dat de kapi tein, de bemanning en uw gastvrouw, alsmede de vele vrijwillige medewerk sters en medewerkers, de scheepsarts uiteraard daaronder mede begrepen, slechts één wens hebben, n.l. om u een allerplezierigste week te bezorgen. Ik wens U een goede vaart", aldus dhr. F. G. Kool, voorzitter van de afdeling Amsterdam in het voorwoord. Vaarroute. Aan de hand van een tweetal kaarten wordt de vaarroute duidelijk weergege ven. Vervolgens van dag tot dag wat er te zien is aan de wal en welke plaatsen die men passeert, toegelicht met vele bijzonderheden van de steden en de dorpen die het oog van de gasten te zien krijgen. Maandag ging de tocht van Amsterdam naar Utrecht, vandaag (dinsdag) van Utrecht naar Middelhar nis, woensdag gaat het van Middelhar nis naar Middelburg, donderdag van Middelburg naar Dordrecht en vrijdag van Dordrecht naar Amsterdam, waar zaterdagmorgen de ontscheping plaats heeft. Kapitein is dhr. H. J. Maasbach uit Enkhuizen, de scheepsarts mej. E. A. G. Haga uit Amstelveen, geestelijk verzor ger L. Radder uit Bergen op Zoom, hoofdverpleegkundige mevr. M. Rol uit Heemskerk, als gastvrouw treed op mej. J. C. Riegen uit Spijkenisse, als adminis tratrice mej. C. M. V. d. Waal uit Apel doorn, terwijl als stuurman dhr. J. W. Aarnoudse uit St. Philipsland fungeert. Voorts is er een staf van geschoold scheepspersoneel, verpleegkundigen, mensen van de huishoudelijke dienst, helpsters (23) en helpers (5). Totaal zijn er 131 personen aan boord. 74 gasten en 57 bemanningsleden etc. Vanavond. De afdeling Ooltgensplaat van het Ned. Rode Kruis heeft voor vanavond het programma op zich ge nomen, dat uiteraard nog een verras sing blijft. l:^^o&^?i^is;&3;?>x;SÏ Op de foto de „J. Henry Dunant" op een van zgn tochten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1