IIAIIDEn niEUWS 30 jaar geleden: 25 september tot 16 oktober 1944: En dat smeert u op uw brood ar in lOS cv. B.V. I HERINNERING 4 18*6 blad Vrijdag 18 oktober 1974 No. 4331 spara- 9 en srepa- [gebakken tomaten. leter; 2 m. (AU i. lans 4 cm. j m, I 74-324 I lillllilii'i** ir Oorlogsmuseum bewaart gedachtenis aan zware strijd •k Weersomstandiglieden en taai verzet vertraagden de geallieerde opmars naar de Rijn PREDIKBEURTEN moeze vraag- en antwoord-rubriek staat ■geheel ten dienste van de lezer die er Itcsteloos gebruik yan kan maken. Uw Isragen op velerlei gebied kunt u sturen lian: Kedactie Eilanden-nleuws, postbus n iVtiddelharnis, met jn de linkerboven Iiioek „Vragen-rubriek" vermeld. De ,ragen worden door deskundigen bc- lintwoord en rullen binnen enkele we Iten na de inzending compleet met ant- iwdord in deae rubriek worden yepub» Mjeerd. IHONDSDOLHEID EN SMID. Is het waar, dat heel vroeger een fsraid zichzelf aan het aambeeld vast- smeedde om te voorkomen dat hij men sen aanviel nadat hij door een dolle hond was gebeten? Antv^oord: Nee, dat kan niet waar zijn, want technisch bezien kon een srnicl zich onmogelijk zelf aan een laambeeld vastsmeden. Daarvoor v/as -de ■massa van het aambeeld te groot. Voorts ■wordt bij hondsdolheid wel de hemd Idol, maar de mens die gebeten was, veiid na de incubatietijd niet razend, tmaar dodelijk ziek. Het kan ook geen loud volksverhaal (sage, sprookje, ver- IteUing of dergelijke) zijn, want dan was }iet langzamerhand wel vastgelegd in leen der verzamelbundels. Het verhaal ontbreekt dan ook in de typenkatalogus van bijvoorbeeld Aarne-Thompson en ISinninghe. Indien u een dergelijk ver fhaal hebt horen vertellen, dan is het Iwaarschijnlijk kort geleden door één Dersoon verzonnen, maar niet aan de fvo!ks3verlsveringen ontleend voor zo- fver ons bekend. Het kan hoogstens Ivoorkomen in een episch werk, bijvoor- Ibeeld een hel'denroman. Het bevat ech- Iter teveel onjuistheden om historisch Ite kunnen zijn. KALKAR IN 'T BUITENLAND. Kunt u mij zeggen welk percentage [ie Belgen en de Duitsers moeten bij dragen aan de bouw van het Kalkar- project? Antwoord: Ook de Duitsers, Belgen en Luxemburgers krijgen de S'/o te be talen, n.l. via de daar'bestaande belas tingen. Deze landen financieren hun deel voor het Kalkar-project dus uit de algemene middelen'. Dit is wel eerlijker dan een bepaald percentage op een min of meer willekeurig energiemiddel te leggen. Mogelijkheden om jaarver- sia-ijen en het door u gevraagde divi dend te ontvangen, zien we niet. Als dividend moet u de verwezenlijking van een nieuw soort centrale zien, die in de toekomst uw kindskinderert van energie voorziet. Wat in de jaarversla gen zou staan, zult u trouwens van tijd tot tijd in de bladen kunnen lezen. Daar het probleem niet bij iedereen even gemalckelijk ligt, zal de pers zich zeker volledig terzake informeren. Ik kreeg in Italië tijdens de vakantie I gebakken tomaten met gekruide inhoud, IWat was dat en hoe maak ik het zelf klaar? Antwoord: Vermoedelijk at u de „pomidoro al forno", een heerlijk pittig gerecht. Neem tomaten van fors for maat, snijd die doormidden en laat het nat in eert schotel lopen. Hak basili cum, knoflook en peterselie zo fijn mo gelijk en roer dit met een flinke hoe veelheid parmacaanse kaas door het to- matenvocht. Vul met het stijve meng sel de tomatenhelften en plaats die in een vuurvaste schotel. Enige druppel tjes olijfolie er over en dan bakken in een matig warme oven. Voor het opdie nen nog wat geraspte kaas er over strooien. ZWITSERSE HORLOGES. ♦v^J AT KI ^^^i" '^an- ik de adressen krijgen' van ■jAAI 4 fabrikanten van werkelijk Zwitserse horloges? Antwoord: Bij de Zwitserse Kamer van Koophandel, Koningsplein 11, Am- L sterdam-C, telefoon 020 - 24.94.36. Let er op, dat er buitenlandse fabrikanten zijn met een postadres in Zwitserland, die dus hun elders gemaakte horloges ïiH Via Zwitserland verkopen als „echte 7iWitsers€ horloges". EERSTE KAMER. Waarom heeft Nederland eigenlijk een Eerste Kamer? Antwoord: Die is bij de Grondwet van 1815 ingesteld als vertegenwoordi ging van de aristocratie (vergelijk het Engelse Hogerhuis). Tot 1848 werden de leden door de koning voor het le ven benoemd, zoals de rechters, en wel uit hen die vanwege hun geboorte, ge goedheid of diensten aan de staat be wezen tot de aanzienlijksten van het land behoorden. Na de grondwetswijzi ging van 1848 werd de Eerste Kamer door de Provinciale Staten verkozen. Eerst kwamen itsluitend in aanmerking degenen die het hoogst werden aange slagen in de directe belastingen, na 1887 konden zij die hoge ambten had den vervuld worden gekozen. Pas na 1317 werden aan het lidmaatschap geen eisen meer gesteld. De Eerste Kamer mist het recht van amendement en mag dus niets aan wetsvoorstellen verande- den zoals de Tweede Kamer het wel kan doen. Daarom heeft de Eerste Ka mer feitelijk alleen een corrigerende taak, de leden kunnen door de Twee de Kamer aangenomen voorstellen als nog verwerpert. Dit gebeurt b.v. wan neer de politieke verhoudingen in de E.K. door de getrapte verkiezingen ge heel anders liggen dan die na de di recte verkiezingen m de Tweede Ka mer, of wanneer de leden van de Twee de Kamer juridisch of strikt staatsrech- terlijk bezien een bepaald onderdeel van een wetsvoorstel niet hadden mogen aanvaarden in die vorm. TWEE DATA. In can geheel oud geschrift las Ik ver schillende malen een dubbele datum aanduiding, b.v. 7/17 rnei 1660. Wat v/ordt er nu bedoeld? Antwoord: Beiide data worden be doeld. Het was namelijk in. 1660 de overgangstijd van kalenders volgens de oude tijdrekening naar de Gregoriaan se kalender, ofwel de Nieuwe Stijl. De moeste Nederlandse gewesten schakel den over met de kerstdagen van 1582 en lieten op 21 december 1 januari 1583 volgen. Groningen, Friesland, Overijs sel, Gelderland en Utrecht volgden in of omstreeks 1700. Om geen verwarring te krijgen over de werkelijk bedoelde datum schreef men' O.S. (oude stijl) of N.S. (nieuwe stijl) bij de datum, of ge bruikte beide data met een de'Slstreep er tussen. VARENDE JONGEREN. Er zijn veel jeugdorganisaties, maar wie doet er eens wat voor werkende jongeren aan boord van de binnensche pen? Antwoord: Klop eens aan bij of schrijf naar een der volgende adressen: Al gemene Maatschappij voor Varcniden, Keizersgracht 100 b, Amsterdam-C, tel. 020 - 63821; Schippersjeugdwerk van de Ned. Herv. Kerk en de Geref. Kerken, postbus 114, Driebergen, tel. 03438 - 6341; Katholiek Sociaal Cultureel Cen trum voor Rijn- en Binnenvaart, Mau- ritsweg 50, Rotterdam, tel. 010-130030. KWEEKKASJE. Vv^at heb ik nodig aan apparatuur voor verwarming, verlichting, luchten, schermen en vochtgehalte in een hob- byliastje met inhoud van ongeveer een derde kubieke meter voor het kweken van zaden en plantjes? Antwoord: Voor zo'n klein kastje kunt u volstaan met een bakje water, dat u steeds gevuld moet houden, een mi nimum- maximuthermometer om de temperatuur te regelen, een eenvoudige verlichting door een gewone gloeilamp buiten het kastje (deugdelijk laten aar den!) die gelijk als warmtebron kan fungeren. Schermen is mogelijk door middel van dof plastic of een andere gordijnstof, die dan wel op behoorlijke afstand van de gloeilamp moet blijven. CALATHEA IN DE WINTER. Moet mij calathea makoyana 's win ters in de warm.e kamer of juist heel koel staan? Antwoord: De calathea makoyana is stark genoeg om het is een matig ver warmde kamer uit te houden:. De tem peratuur moet dan niet onder de 12 gr. Celsius dalen. De plant moet beslist veel licht hebben en in vochtige om geving staan. Daarom veel sproeien of in de verwarmde kamer op een omge keerd schoteltje in een buitenpot met water zeten, zodat de binnenpot juist droog blijft. U kunt haar ook in een grote plantenbak met andere planten plaatsen, maar dan geregeld met de plantenspuit benevelen. Als het om de plaats in de kamer gaat, dan is een: oost- of westvenster te verkiezen boven een raamkozijn op het zuiden, want te gen- al te felle zon moet hij wel ge schermd worden. SINT ANNALAND Uienveillng dinsdag 15 oktober Uien middel, maat 40/op waatd, Klasse 2 N.L.: 16,32. Uienprijs per 100 kg in guldens. Aanvoer: 14 ton. Opbrengst koUekte. De in de Ned. Herv. Kerk te St. Annaland gehouden koUekte ten bate van de Bond van In wendige Zending op Gereformeerde Grondslag heeft 704,90 opgebracht. Slag bij Overloon Sinds 1940 bezit ons land vele monu menten en gedenktekens, soms fraai uitgevoerd, meestal eenvoudig van op zet. Dit alles ter herinnering aan de oor log 1940-1945. Monumenten voor geval lenen zijn er in vrijwel elk dorp of stad te vinden, want overal hebben mensen het leven gegeven in de strijd tegen de bezetter, die in 1940 ons land overviel. Ere-kerkhoven herbergen de lichamen van verzetsstrijders en soldaten die stierven voor onze vrijheid. Plaquettes bevatten de namen van de slachtoffers in de concentratiekampen. Nu 30 jaar later de tijd van her denken weer in zicht komt: 5 mei 1945, de dag van de bevrijding van West-Ne derland, is voor volgend jaar reeds tot nationale feestdag geproclameerd is het goed stil te staan bij de tijd waar in ons volk vocht tegen dictatuur en tyrannie en vóór vrijheid en democratie. Het is goed diegenen te herdenken,, die daarvoor hun leven gaven, zowel Ne derlanders als bondgenoten: Amerika nen, Engelsen, Canadezen, Polen, Fran senkortom, de soldaten van de ge allieerde legers, die in 1944 en 1945 ons land bevrijdden van de Nazi-terreur. Er zijn in ons land plaatsen, waar, tij dens de oorlog, erg zwaar is gevochten: Grebbeberg bij Rhenen, Rotterdam, Walcheren, Arnhem, om er maar een paar te noemen. En dan is er nog een klein plaatsje in het noordelijk gedeelte van de Peel,w aar één van de langdu rigste en zwaarste veldslagen van de 2e Wereldoorlog plaats vond en waar, ter gedachtenis daaraan, een uniek en stijl vol museum is ingericht: Dat plaatsje heet Overloon, gelegen tussen Nijmegen en Venlo. Tevergeefse aanval. Nadat de opzet van de Britse maar schalk Montgomery, om via de brug bij Arnhem de Rijn over te trekken en zo de Duitse laagvlakte binnen te vallen, mislukt was, .moesten de geallieerden hun plannen wel drastisch wijzigen. Een nieuw plan werd gemaakt. Ten eerste moest het bruggehoofd bij Nijmegen worden veilig gesteld; daarna zou van het gebied Nijmegen-Gennep uit worden opgerukt door het „Reichs- wald" naar de Rijn, om daarna, bij We- sel, een bruggehoofd over deze rivier te vormen. Op 25 september 1944 liep het front Oost-Brabant van Boxmeer via Deurne en Weert naar Maaseink. De gehele Peel was dus nog in Duitse handen en het werd, in verband met bovengenoemde plannen, van direct belang geacht dit Duitse Bruggelioofd ten Westen van de Maas op te ruimen. Op 26 september werd hiermee begonnen. Hierbij bleek al gauw dat wegens verschillende om standigheden dit karwei veel moeilijker zou zijn dan werd verwacht. Allereerst zat het weer tegen. Door de zware re genval was het terrein zeer drassig ge worden hetgeen de 'voortgang van ge motoriseerde colonnes zeer bemoeilijkte. Maar ook de tegenstander was sterker dan was verwacht. De Duitsers hadden in de Peel een groot aantal tanks, waaronder het be ruchte „Panther"-type, bijeen gebracht. Geharde, fanatieke eenheden parachu tisten, SS-ers en leden van de „Hitler- Jugend" waren aan de troepenmacht toegevoegd. De geallieerden hadden ook hun troepen versterkt. De 7e Amerikaanse pantserdivisie, onder leiding van gene- raal-majoor Lindsay McD. Sylvester werd uit Noord-Frankrijk gehaald om het Britse 8e legerkorps, dat onder com mando stond van generaal Sir Richard O'Connor, te helpen. De toegevoegde Amerikaanse divisie werd ook wel „Ghost Division" spook-divisie ge noemd, omdat dit legeronderdeel dan hier en dan daar werd ingezet, overal waar versterking nodig was. In de nacht van 25 op 26 september 1944, precies om 12 uur, begon een En gelse artillerie-beschieting op de Duitse stellingen in de Noordelijke sector van het bruggehoofd. Aan het bestoken van de vijandelijke posities nam ook de ge allieerde luchtmacht deel. Pas op 30 september ging de Ameri kaanse „Ghost-divislon" tot de aanval over, ondermeer van het gebied Oploo- De Rips uit, recht op het dorp Overloon af. De bevolking van laatst genoemd dorp was inmiddels op bevel van de Duitsers geëvacueerd. De strijd golfde dagenlang heen en weer. De Amerikanen konden bij de eerste aanval Overloon zelf niet nemen, maar bezetten Vortum wél, een dorpje ten Noorden van van Overloon. Bij twee andere dorpen: Mullem en Vierlings- beek liep de aanval vast. Later werd Overloon voor een korte tijd gedeelte lijk bezet, maar de Duitsers joegen de Amerikanen er weer uit. Op 8 oktober werd, wegens zware verliezen, de Amerikaanse tankdivisie weer uit de strijd genomen. Veel succes was er niet geboekt. Eindelijk gelukt. Op 12 oktober gingen de Engelsen er weer tegen aan. De 3e divisie van het 8e korps, onder commando van generaal Whistier, beschoot Overloon opnieuw met artillerie, anderhalf uur lang. Er vielen ongeveer 100.000 granaten op het dorp, dat volledig werd verwoest. Daar na rukten tanks en infanterie in 3 aan valsrichtingen op. Eén groep weer recht op Overloon af, één groep ten Westen en één groep ten Oosten om het dorp heen. Maar de fanatieke Duitse para chutisten verdedigden zich hardnekkig in de puinhopen van Overloon en in de bossen rondom het dorp. Duitse scherp schutters hadden zich in de bomen la ten vastbinden om óók nog, nadat ze ge wond waren geraakt, van hun hoge schuilplaats uit op de aanvaller te kun nen schieten. Wat de munitie op, dan Mogen wij onze abonnees, die nog abonnementsgeld over 1974 te betalen hebben, verzoeken dit spoedig aan ons over te maken. Het abonnementsgeld bedraagt 5,85 per kwartaal, per halfjaar 11,70 of voor hen die nog voor het gehele jaar abonnementsgeld te betalen hebben 23,40. Het kan overgemaakt worden op giro: 16.79.30 of per bank: Coöp. Rabo-banli, Langeweg 54, Middelhamis. Hartelijk dank voor uw medewerking. ADMINISTRATIE. werd de bajonet of de scherpgeslepen pionierschop gebruikt. Uitgestrekte mij- nen-velden vertraagden ook nog het op rukken. Tegen het vallen van de avond van de 14e oktober waren de Engelsen meester in het centrum van Overloon. In de verwoeste kerk en op het kerkhof hield nog een fanatieke groep SS-ers stand. Mannen van het „Royal War wickshire Regiment" rekenden echter met de laatste verdedigers af. Overloon was bevrijd, maar daarmee was de strijd nog niet afgelopen, en de regen óók niet. „Elk stukje bouwland", zo zei la ter een Engelse soldaat, „is een door dijken omringd meer". De wegen waren ongeschikt geworden voor zware voer tuigen. En het was al 17 oktober toen Britse tanks over twee in de nacht ge slagen bruggen de door de regen sterk gezwollen Loobeek, ten Oosten van Overloon konden oversteken, om naar Venray op te rukken. De Duitsers on dernamen nog een wanhopige tegen aanval die door het Engelse Norfolk- Bataljon maar nét kon worden opge vangen. Ook het oversteken van de Mo lenbeek ging met grote verliezen ge paard. De Engelsen noemden dit rivier tje veelzeggend de „Bloedbeek". Op 18 oktober werd Venray bevrijd. De slag bij Overloon was wel ten einde, maar het duurde nog tot 3 december voordat het Duitse bruggehoofd ten Westen van de Maas, werd opgeruimd en het laatste steunpunt, Blerik, werd genomen. Venlo, aan de andere kant van de Maas, zou pas op 1 maart van het vol gende jaar worden verlost van de Duit sers. De Rijn bij Wesel werd pas op 10 maart 1945 bereikt Museum Iaat de oorlog zien. In mei 1946 werd bij Overloon het oorlogsmuseum officieel geopend. Het was eigenlijk een verzameling van voer tuigen en wapens, die zo voor het grijpen lagen. Stille getuigen van een mensen en materiaal verslindende strijd. In de loop der jaren werd het museum uitgebreid en kreeg het een meer algemeen karak ter. Verschillende aspecten van de oor log komen nu in het museum tot uiting: In een groot documentatie-gebouw zijn verschillende onderwerpen van de oor log en de voorgeschiedenis ten toon ge steld, zoals: Opkomst van het Nationaal -Socialisme; mobilisatie; de meidagen van 1940; de NSB; Nederland overzee; jodenvervolging; de hongerwinter enz. Buiten staan de tanks, kanonnen en andere grotere oorlogsattributen op gesteld. .Zelfs zeemijnen, duikboten en raketwapens. Een bezoek aan het oorlogs- en ver zetsmuseum te Overloon is de moeite waard, vooral als men het onderschrift van een eenvoudig opgericht kruis, aan de ingang van het museum, op zich laat inwerken: „Sta een ogenblik stil, be zoeker, en bedenk dat de grond waarop gij nu vertoeft eens één van de felst om streden sectoren was van het slagveld Overloon. Bitter is hier gevochten in man-tegen-mangevechten. Vele jonge levens, aan de slagvelden van Nettuno en Normandië ontkomen, vonden onder deze bomen hun einde". Ook het museum van Overloon stelt zich ten dienste om de mensen te door dringen van de waanzin van de oorlog Ien om zo te proberen deze oorlog uit de wereld te krijgen. OOSTERLAND GESLAAGDE JEUGDDIENST IN DE NED. HERV. KERK Schone klanken klonken zondagavond in het eeuwenoude kerkgebouw van de Herv. Gem. alhier toen in de jeugd dienst, die geleid werd door Ds. J. de Olde uit Rotterdam, het bekende Rot terdams Jongenskoor, onder leiding van dirigent Freek Velders medewerking verleende. De kerk was stampvol, en gemeente en koor zongen eerst lied 328 1, 2 en 3. Na votum en zegengroet zong het jongenskoor: O, Bone Jesu (O, barm hartige Jezus) waarna de Schriftlezing volgde door Jannie Boogert, die las Gen, 28 10-22, en door Jaap van 't Hoff die las Marcus 10 35-45. De tekst van de prediking was Gen. 28 20-22: „De be lofte van Jacob aan God". Nadat koor en gemeente hadden gezongen lied 255 1, 2, 3 en 4, het bekende: „Ere zij aan God de Vader" volgde de predikatie van Ds. de Olde met als thema: JE MOET MAAR DURVEN". Spr. ontvouwde de geschiedenis van aartsvader Jacob hoe hij God een gelofte deed na het ontwa ken te Beth-El, waar hij had overnacht op zijn tocht van Ber-séba naar Harah, en in een droom een ladder zag van de aarde naar de hemel en waar de Here de God zijner vaderen. Zich aan hem openbaarde. God was bij Jacob wat op de achtergrond geraakt, hij had zoveel meegemaakt. Je moet echter maar dur ven: „aldus de predikant" om je dan zo aan de afgoden over te geven". Doch toen God Jacob te machtig werd, en hem beloofde dat Hij hem zou behoe den overal waar hij heenging, nam Jacob de steen die hem tot een hoofd peluw had gediend en zette deze tot een opgericht tegen en goot er daarna olie bovenop. „Wonderlijk" aldus spr. „dat God Zich nog aan zo'n bedrieger of „hielelichter" zoals Jacob was, liet ge legen leggen". We zien hierin Gods lief de in Christus Jezus Zijn Zoon. De pre dikant wekte de jeugd op en ook de ouderen om zich over te geven aan dien Heiland. „Je moet maar durven om op zo'n groot heil geen acht te geven" was het slotwoord van de prediking, die de jeugd aanraadde: „Durf te denken dat het met die Heiland altijd goed komt". Het jongenskoor zong vervolgens: „Ve- ni Sancte Spiritus, (Kom Heil'ge Geest), Hierop volgde de Geloofsbelijdenis en werd er door enige jongedames gecol lecteerd. Door de gemeente werd nog gezongen lied 444 1 gevolgd door dankgebed, waarbij het Koor het „Onze In het Zeeuws Landbouwblad lazen wij een artikel (ingezonden), dat we in- terassant genoeg vinden om het in ons blad over te nemen: Hart- en vaatziekten zijn momenteel volksvijand nummer één. Ze veroorza ken niet minder dan 30''/o van het totaal aantal sterfgevallen. In verband met de ze ziekte zijn de laatste tijd de dierlij ke vetten en met name de roomboter in een wat kwade reuk komen te staan. Het is vrij eenvoudig aan te tonen dat dit ten onrechte is gebeurd: 1. Rond 1900 lag het percentage sterf gevallen dioor hart- en vaatziekten op S'lo. „Toch werd er", en ik citeer de heer Van Heusden in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde, „in het algemeen in alle lagen van de bevol- Idng massief gegeten. Boter werd rij kelijk op het brood gesmeerd, er was veel volvette boerenkaas, ham en een ongelimiteerd aantal eieren. Soepen wa ren niet wraterig uit pakjes, maar wer den van mergpijpen of vleespoelet, al tijd met veel gehaktballen. De porties vlees waren rijkelijk en vaak vet, de jus eveneens en als men: een trage eter was, stolde deze op het bord. Het toetje bestond vaak uit idroge gekookte rijst met gesmolten boter (als lava in een vulkaan) en veel suiker. Of uit haver mout met dito toevoeging. Er werd, ook door volwassenen, bij de broodmaaltijd flink veel melk gedronken. De zoge naamde „mindere man" at veel spek met spekvet. Wanneer menigeen room- boter kon betalen, werd reuzel ge mengd met stroop op dikke boterham men gesmeerd". Men kan in het algemeen: wel zeggen: de mensen verzadigden zich in ruime mate aan verzadigde vetten. Dit alles moet toch wel als een nachtmerrie klin ken in de oren van de wanhopig trim mende becelsmeerder. Margaraine was in 1900 nog amper op de markt. Van 1900 tot nu daalde de roomboterkon- sumptie zeer sterk, nam de margarine- konsumptie zeer sterk toe en de hart- dood steeg van 3 tot 30''/o. 2. In Nederland bedraagt de room- hoterkonsumptie minder dan 3 kilo per hoofd van de bevvlking per jaar, in Amerika nog minder. Onder de geïn dustrialiseerde landen staan deze twee wat dat betreft op eenzame diepte en ze kampen beide met zeer hoge per centages hartdood. In Nieuw-Zeeland ligt de boterkonsumptie op 18 kilo en het aantal hartinfarkten is er het laag ste van de geindustrialiseerde wereld! 3. Cholesterol komt voor in dierlijke vetten. Het is een onmisbare bouwsteen in de cel- en vaatwanden van alle dier lijke organismen. In de plantenwereld komt het niet voor en dus ook niet in plantaardige vetten. Als we er te wei nig van binnen krijgen, maakt het li chaam het zelf. Als ons cholesterolge- 'halte tot nul zou dalen, zouden we tot een drabbig hoopje in. elkaar zakken'. Bepaalde margarineproducenten heb ben zich in vakkringen nogal belache lijk gemaakt door uitgerekend tegen cholesterol te gaan ageren. De betref fende sterreklamespot U weet wel, dat duiveltje dat een bloedvat dicht- metselt met cholesterol is dan ook schielijk teruggetrokken. 4. Margarine is een chemisch pro duct. De plantaardige oliën worden met ether geëxtraheerd, ontslijmd, be handeld met isada, bleekaarde, sterk zuur, gehydrogeneerd met nikkelkata- lisator en waterstofgas en' tenslotte worden nog emulgeermiddelen, kleur stoffen, aroma's, conserveermiddelen, antioxdantia en bactericiden toege voegd. En dat smeert U op uw brood! Gevaarlijk is dit smeersel waarschijn lijk niet, maar ook niet lekker en ze ker niet natuurlijk. Hoe natuurlijk roomboter is, weet ieder boer U te vertellen. In een tijd dat we er ons toenemend van bewust worden dat we eigenlijk wat meer 'naar de natuur zouden terug moeten' en men zou verwachten dat de konsumptie van natuurprodukten als melk en roomboter, waar wettelijk geen chemikalie aan te pas mag komen, sprongen zou toenemen, is het verba zingwekkend te konstateren dat het geleuter over meervoudig onverzadigde vetzuren kennelijk in staat is die zui- velprodukten een ongezondheidsaspekt op te idringen. Een simpele reklame op de TV, mits iedere dag herhaald, ver mag dat kennelijk. Geeh van ons zal toegeven gevoelig te zijn voor rekla me, maar ondertussen loopt een groot deel van de artsen en diëtisiten braaf mee aan het meervoudige onverzadig bare handje van de margarine-indus trie. Het wordt echter hoe langer hoe duidelijker dat hart- en vaatziekten niet ontstaan door bepaalde voedings middelen en dat ze zeker niet door an dere voorkómen kunnen worden. Een Engelse regeringskommissie heeft zich kortgeleden' in haar advies in deze zin uitgelaten na zeer veel feitenmateriaal te hebben bestudeerd. Hoogstens, zegt deze kommissie, kan de hoeveelheid vet van invlofed zijn. Eet U gerust itw kuipje kunstsmeer boter kunnen we per slot van reke ning niet betalen zonder echter de illusie te hebben dat dit U zou vrijwaren van hart- en vaatziekten. Ik wens V smakelijk eten! Veghel. Dr. P. TEPPEMA. Vader" ten gehore bracht. De slotzang was lied 432 2 en 3, gevolgd door de zegen. Tot slot zong het koor als toe gift nog een lied. De organist van het jongenskoor, Theo Kloeg, begeleidde de koorzang op het kerkorgel en Rianda Dalebout de gemeentezang. Het was werkelijk een zeer geslaagde en wij dingsvolle jeugddienst in de Herv. Kerk. AAGTEKERKE In memoriam dhr. J. Boogaard. Maandagavond overleed in het zie kenhuis te Middelburg na een betrekke lijk korte ernstige ziekte dhr. Jan Boo gaard. Dhr. Boogaard was reeds 40 jaar in dienst der gemeente te Aagtekerke, la ter Mariekerke, als ambtenaar ter se cretarie waaraan hij nog steeds 1 dag per week verbonden was, welke taak hij met nauwgezetheid vervulde en die in het voorjaar bij zijn 40 jarig jubi leum met de onderscheiding in Zilver bekroond werd. Ook op het maatschappelijk gebied heeft hij een grote plaats ingenomen. Als diaken der Ger. Gem. heeft hij de taak vervuld van penningmeester van de kerk, waaraan ook wegens de kerk- bouv/, veel werk verbonden was, en hij de taak als vertrouwensman met het meeste respect heeft vervuld. Ook als lid van de zendingscommissie, bestuurlid der mannenvereniging en bibliothecaris van het leesgezelschap en andere functies in commissies en orga nisaties die dhr. Boogaard met behoud van zijn principe kon vervullen deed hij met volle overgave, waardoor hij voor de gemeenschap zowel op kerkelijk als op gemeenschappelijk gebied ver richtte hoge achting genoot en zal hij zowel in zijn gezin als in de de gemeen te een ledige plaats nalaten en in de herinnering blijven. SINT ANNALAND Wonder der natuur. Tijdens de oogst- werkzaamheden op het land van me vrouw Groenewege-Blok onder Sint- Annaland werd een aardappel aange troffen met het respectabele gewicht van 1 kilogram en een ui van zes en een half ons. Jaarlijkse oogstkollekte. De jaarlijkse oogstkoUekte in de Ned. Herv. Kerk te St. Annaland zal D.V. gehouden wor den in de beide diensten op zondag 20 oktober a.s. ZONDAG 20 OKTOBER SINT ANNALAND Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. J. Codée (Oogstkollekte) Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45, 2.15 en 6.15 uur lezen. OOSTERLAND Herv. Kerk 10 uur ds. M. C. van der Meer, 6 uur ds. B. Duij sterhof te Yerseke Geref. Kerk Gezamelijke diensten met N'kerk in de kerk aldaar Ger. Gem. 10, 2.30 en 6.30 uur ds. W. Hage Oud Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur ds. A. van der Meer. OOLTGENSPLAAT Vergadering N.C.V.B. Maandag 21 oktober nam. 8 uur vergadert de afde ling „Ooltgensplaat" van de Ned. Chris ten Vrouwenbond in de bovenzaal van Café H. Wielaard, Nieuwstraat 11. De heer Van Oosterom zal een lezing hou den over Epilepsie, toegelicht met dia's. Dhr. Van Oosterom is verbonden aan de Stichting „Meer en Bosch" te Heem stede, de eerste inrichting die zich met de bestrijding en herstel van Epilepsie heeft bezig gehouden. De lezing is ze ker uw belangstelling waard. OOSTFLAKKEE Wie weet een naam voor het Verzorgingstehuis? Zoals bekend wordt er te Oude Tonge een nieuw Verzorgingstehuis gebouwd, dat in de loop van 1975 gereed zal ko men. Voor dit tehuis, dat 107 bedden zal omvatten zoekt het bestuur van de stichting een NAAM. Daartoe nodigt zij de bevolking uit om met suggesties te komen. Voor de meest originele naam wordt een prijs beschikbaar gesteld. Zie voor verdere aanwijzingen de advertentie in dit num mer.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 9