IMelissant betuigde sympathie aan succesvol brandweericorps Jachtje op Haring vliet geëxplodeerd L van Drongelen if. Vuilafvoer komt gaheol in handen van fa. Boon 4c Reinigingsreciit tot f 62,50 verhoogd 4t Aangeboden receptie werd goed bezocht 4Te jaargang Dinsdag 15 oktober 1974 No. 4330 CHR. STREKKBLAD OP GERLFORME-EKDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Oostflakkees gemeenteraad is er in zijn vergadering van gisteravond weer eens nadrukkelijk mee geconfronteerd dat het leven anno 1975 aanzienlijk duurder zal worden. De voortekenen daartoe werden ont huld door dhr. C. Quist die naar hij verklaarde „officieus" had ver nomen dat de N.V. Emgo volgend jaar haar tai-ieven met zo'n 50 zal gaan verhogen. Hoger reinigingsrecht Discussie Tarieven Vertegenwoordigers De W.M.Z. Stemming Bij de gehouden stemming wer den burg. Bos en dhr. A, Kroon, met resp. 10 en 6 stemmen voor gedragen. Recreatie woningen in Langstraat Woningbouw nota Bezwaarschrift Marktterrein EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN „Welnu mannen zó waarderend heeft burgemeester Bos van Dirksland vrijdagavond de leden van het Melissantse brandweerkorps aangesproken. Dhr. Bos deed dat op de receptie die ïiet korps i.v.m. een reeks door haar behaalde sucesseii door het gemeentebestuur werd aangeboden. Tweemaal was het korps al landskampioen en etteUjfce keren Provinciaal- en f lakkees kampioen om nu, in de 3e klasse lan delijk tweede te zijn! Him inzet werd door burg. Bos hogelijk geprezen maar zelf hadden ze er een passende verklaring voor in de vorm van een oude, wat vergeelde spreuk die ze boven de trofeeën hadden gehangen „Die steeds zijn plicht met blij gezicht en lust verricht, valt alles licht. Geen Ajax-Feijenoord „We zijn er daarom nog lang niet, maar de strijd die we samen voeren gaat door. We kunnen dat niet alleen maar we zullen de be stuurders ervan moeten doordrin gen van de wensen die er zijn. Ook op Flakkee zullen de krachten ge- bundeld dienen te worden. aldus dhr. van Driel. Bevelvoerder Hakkenbrak Inmiddels heeft het korps besloten wat er met het ontvangen geld gaat gebeuren. Er worden nieuwe overhemden en stropdassen voor gekocht, ter herinnering aan de bijzonder geslaagde avond waarop Melissant duidelijk maakte dat het helemaal achter haar brandweer staat. Kaart maakte ommetje naar Afrika POSTBOX 8 - MIDDELHAKNIS Redactie en advertentieg: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2628 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 5,85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Raad Oostflakkee besloot tot opheffing eigen reinigingsdienst De raadsvoorzitter, burg. W. M. v. d. Harst kon daarover ook in zijn kwaliteit van Pres. Commissaris van de Emgo niet concreet zijn. „Voorsliand is tiet nog een fabeltje", verklaarde dhir. V. d. Harst die dat overigens maar zeer teri dele bleek te menen." Ook ik lieb lioren verluiden dat er tengevolge van de verpliclitingen die er op de energie bedrijven rusten en de hogere inkoop prijzen sprake zal zijn van een aan zienlijke tariefsverhoging", bekende de voorz. om daarna te laten volgen dat die verhoging wel eens enkele tientallen' procenten zal kunnen bedragen. Oostflakkee zal met ingang van 1975 ook een hoger reinigingsrecht moeten gaan betalen. Tot dusver bedroeg het 45,maar het werd verhoogd tot 62,50 per jaar, terwijl het eigenlijk nog aanzienlijk hoger had moeten wor den om de kosten te dekken. In eert uitgebreide nota werd de raad ingeliclit over de „noodsituatie" waar in de gemeente zich momenteel m.b.t. het verwerken van het huisvuil ge plaatst ziet, nu GS duidelijk hebben gemaakt geen vergunningen voor open stortplaatsen meer te geven. De oplossing zou zijn aan te sluiten bij de N.V. Afvalverwerking Rijnmond, maar B. en W. gaven de voorkeur aan een alternatieve oplossing,- n.l. de af voer van het huisvuil in handen te ge ven van de daarin gespecialiseerde fa. Boon uit St. Laurens. Per aansluiting zal daarvoor aan genoemd bedrijf 75,- per jaar verschuldigd zijn. De huidige kosten van de reingingsdienst zijn door de Dir. Gemeentewerken op 78,per jaar per aansluiting berekend. Hoewel nodig vonden B. en W. een verhoging met 30,per jaar wat al te drastisch waarom ze voorstelden die op 62,50 per jaar vast te stellen. V/eliswaar is de opbrengst dan niet kostendekkend, maar daartegenover staat dat één van de eigen vuilniswa gens en een tractor kan worden opge ruimd en 3 man van de Reinigings dienst voor ander werk vrij komen in plantsoenendienst en algemene dienst. Het gemeentebestuurlijk accoord op dit voorstel kwam overigens niet via een leien dakje tot stand. Eert aanvankelijk tegenspel werd ge leverd door dhr. A. Both, die voorstel de een commissie ad hoc in te stellen, zoals ook de gemeente Goedereede dat beelt gedaan. Deze commissie zou dan zo suggereerde dhr. Both de taak i^i'iigen alternatieve mogelijkheden te onderzoeken. De noodzaak daartoe werd door de voorzitter geenszins onderschreven. Hij benadrukte dat de vaste commissie Openbare Werken deze materie zeer uit voerig en dat sinds 1962 heeft be studeerd en overwogen en zich terde ge over event, andere mogelijkheden heeft latert voorlichten. De voorz. her innerde er aan dat de gem. een drietal jaren geleden nog vergunning had ge kregen tot uitbreiding van de stort plaats aan de Bommelsedijk, maar dat er thans niet meer aan een afdoende andere regeling te ontkomen is. Een al gehele afronding van die stortplaats is toegezegd en noodzakelijk. De ge meente stelt zich voor voor zichzelf nog een stukje te reserveren voor het stor ten van puin en grof afval, waarbij de voorz. kon toezeggen ter geruststel- hng van de omwonenden die keer op keer hebben geklaagd dat het er geen viulnisbelt maar een stukje land- schapsschoon gaat worden. Tegenover de bedenkingen van o.m. dhr. A. Both, dhr. C. de Vos en dhr. Mosselman stelde dhr. P. Noordermeer Wel alle vertrouwen in het voorstel en daarmee in de kwaliteit van de fa. Boon die al tal van gemeenten gedu rende een reeks van jaren haar dien sten verleent. .lEen plek op het eiland is een abso lute onmogelijkheid omdat GS nooit een hinderwetvergunning zullen geven", benadrukte burg. v. d. Harst nog eens met klem. Elke gemeente op Flakkee vaart de koers aan te sluiten bij de fa. Boon alleen het tijdstip waarop zal per gemeente variëren. Voor de gem. Oost flakkee is dat thans urgent omdat an ders nog dure investeringen zullen moeten worden gepleegd. „Het feit is onomstotelijk dat dit de meest efficiënte en gewenste oplossing is!" verzekerde de voorz., tenzij u een duurdere oplossing wilt kiezen." „Het moet toch ook voor U een duidelijke zaak zijn dat het gewenst is een duide lijk besluit te nemen omdat we zo niet kunnen blijven doormodderen!" trachtte de voorz. de raad te overtuigen'. Bij de gehouden stemming over de al of niet aansluiting bij de fa. Boon verklaarden 7 van de 11 aanwezige raadsleden zich voor het voorstel. Tegen,waren de heren C. de Vos, A. Both, P. Troost en S. iVIoerenhout. De heren P. Groenendijk en S. L. de Jonge waren deze vergadering afwezig. Besloten werd ook met de stem van de dhr. A. Both en C. de Vos te gen de vuilniswagen! voor 17500, te verkopen. Bij de bespreking over de toe te pas sen tarieven verklaarde de voorz. dat de voorgestelde verhoging in feite los staat van de nieuwe vorm waarin de reiniging gegoten wordt. Primair wilde de voorz. een uitspraak van de raad of alle kosten van de reiniging op de bur ger moeten worden verhaald. De raad sprak zich in principe uit dat de geheven tarieven kostendekkend zul len zijn. De voorz. was het niet eens met de bewering van dhr. Quist dat het tarief van 62,50 nog eens met zo'n twintig gulden' voor plasticzakken verhoogd kan worden. De fa. Boon verlangt n.l. niet na drukkelijk dat het vuil in zakken wordt aangeboden. Wanneer evenwel blijkt dat er door het niet gebruik van zakken onhygiënische toestanden ontstaan kan de gemeente het gebruik daarvan wél bindend voorschrijven. Geringe tijd ging ermee heen nieuwe leden te benoemen in diverse commis sies, besturen en instellingen. Enkele van de uitslagen: In de Woonruimtecommissie werden benoemd, de heren M. P. Arensman en K. Fris (Den Bommel), A. Dullemond en IJ. Neels (Ooltgensplaat), A. Both en Jac. Knöps (Oude Tonge) en S. L. de Jonge (Achthuizen) Mevr. A. E. M. de Jonge-Loupwhoff uit Achthuizen kreeg 5 stemmen maar werd niet gekozen. Het stemmental was kennelijk een gevolg van de oproep van dhr. P. Noordermeer (VVD) om Vaar mogelijk ook een vrouw te benoemen. In de Commissie van Bijstand werden' benoemd de heren: Jac. Knöps (Oude Tonge) G. A. Winkels (Achthuizen) A. de Vos en P. Troost (Ooltgensplaat) L. Arensman en L. den Boer uit Den Bommel. In de vergadering van Aandeelhou ders in de W.M.Z. diende een gem. vertegenwoordiger te worden benoemd. Het werd dhr. P. Noordermeer die 8 stemmen kreeg. Moeilijker was de voordracht van een tweetal Commissarissen in de Raad van Commissarissen' van de W.M.Z. De meerderheid van het college, burg. V. d. Harst en weth. C. L. M. de Wit stelden voor burg. H. Bos en burg. G. van Velzen voor te dragen. De minder heid van het college daarentegen, i.e. weth. A. Kroon stelde voor burg. Bos en dhr. A. Kroon voor te dragen. Dhr. Kroon gaf aan de stemming vooraf een nadere verklaring van zijn standpunt. Het bleek hem te zijn inge geven daar het bekend geworden feit 'dat de gemeente Goedereede niet voelt voor de toepassing van een roulatie systeem en één Commissarisplaats per manent voor zich opeist. De raadsvoorz. bleef niet achter in het verklaren van het meerderheids standpunt. Hij gaf daarin de mening te kennen rdat de gemeente Goedereede te recht een sterk motief heeft aange voerd om burg. v. Velzen als Commis saris voor te dragen. Overigens gaat ook de merderheid van het college er van uit dat ook Goedereede het roulatie systeem accepteert. De raad besloot tot vaststelling van het voorbereidingsbesluit bestemmings plan .Langstraat". H^et ligt n.l. in het voornemen nu uitbreiding van de Langstraat niet meer mogelijk blijkt het best. plan Langstraat zodanig te v/ijzigen dat het plan kan worden af gebouwd in de recreatieve sector. In het plan zal daarom de mogelijkheid geopend worden voor de bouw van 16 recreatiewoningen. In de overlegde Woningbouw nota werd een specificatie gegeven van de huidige woningbehoefte. De netto wo ningbehoefte voor de eigen bevolking bedraagt 211 woningen', inclusief de be hoefte aan woningen t.b.v. mensen van elders 238. Dhr. A. Both was er vooral veront rust over dat er in geen van de dorpen meer grond beschikbaar is voor het plegen van soc. woningbouw. Dhr. Both nam het het college wat kwalijk dat ze niet meer met de vuist op de Haagse tafels meer soc. woningen heeft bepleit. „Dat hebben we daarom niet gedaan omdat er geen grond beschikbaar is!" verklaarde de voorzitter. „De nota aldus de voorz. moet er mede toe dienen GS ervan te overtuigen dat de behoefte het sterkst is in Oude Tonge". „GS hebben een kortzichtige politiek gevoerd door niet aan onze gerecht vaardigde verlangens tegemoet te ko men bij de voorgenomen grondaankoop (stukjesgewijze door GS toegestaan) in het plan Kapelleweg". „Dat worden in he beleid van GS bedenkelijke en ge vaarlijke tendenzen", aldus de voorz. Het bezwaarschrift van idhr. A. Har- tog te Oude Tonge werd, door meerde re raadsleden node, afgewezen. Zeven jaar geleden had dhr. Hartog achter zijn woning zonder vergunning een bijkeuken gebouwd. „Dhr. Hartog hoeft zich niet erg te beklagen', meer deren hebben tegen deze voorwaarden gezondigd maar ook begrepen dat ze het moesten veranderen" argumenteerde de voorz. Op voorstel van B. en W. werd het onlangs aangelegde terrein langs de Dabbestraat als markterrein aangewe zen. Tot dusver werden markten op de Kaai gehouden maar die ruimte werd steeds meer voor het parkeren in be slag genomen. Nu de marktactiviteit naar de Dabbestraat verplaatst zal wor- dert kan de Kaai vrijelijk als parkeer gelegenheid gebruikt worden. Dhr. A. Both was er maar weinig gelukkig mee. Hij vond het wenselijker de beurs en markten in het centrum te houden en dan de auto's naar de Dab bestraat te verwijzen. Daarentegen vond de voorz. de voor gestelde oplossing een „gezonde" mid denweg, vooral nu gebleken is dat er weer meer belangstelling komt voor de wekelijkse beurs. MELISSANT woensdagavond 7.30 uur student J. J. van Eckeveld van Scher- penzeel. NIEUWE TONGE woensdagavond 7.30 uur üs. A. Hofman van Schevenin- gen. MELISSANT Oud papier. Vanwege het banken- fonds van de Ned. Hei-v. Kerk zal er a.s. donderdagavond (niet vrijdag zoals te doen gebruikelijk!) weer oud papier worden opgehaald. t" Op een tafel, bij de ingang van de ruime zaal van „Melishof" had het korps haar „top-10" van de voorbije jaren uitgestald, compleet met oorkon des, bekers, trompen, lauwertakken' en brandweerhelmpjes. De trofeeën her innerden aan het Flakkees kampioen schap in 1972, het Provinciaal kampi oenschap 3e klasse in 1973, het lands kampioenschap in datzelfde jaar en eveneens in 1973 opnieuw het Flakkees kampioenschap. Dit jaar (1974) werd het korps Zuid-Hollands kampioen in de 36 klasse, vervolgens landskampioen in deze klasse, Flakkees kampioen op de Flakkeese wedstrijd en gepromoveerd naar de tweede klasse eindigde ze kortgeleden als 2eDe „top-10" werd dan ook veel bewonderd en be sproken' ,,Zo'n korps, dat steeds maar werkt voor het algemeen belang heeft er ook recht op om voor het forum van het algemeen belang geplaatst te worden", vond burg. Bos, waarom het hem goed deed dat de oproep om het korps te complimenteren een goed. gehoor gevon- dert had. Ook een aantal raadsleden gaf, met vele m^ede-burgers acte de presence en al doende werd de brand weer in een plezierig sfeertje onthaald en bedankt voor de bewezen diensten... Die diensten wist burg. Bos niet al leen' maar aanwezig in het oefenen en deelnemen aan wedstrijden, maar ook metterdaad kan op het Melissantse korps worden gerekend: ,,Men gaat er wel eens te vanzelfsprekend van uit dat er een brandweerkorps is maar als zij het af zouden laten weten zouden wij toch maar met de handen in het haar zitten!" stelde burg. Bos vast. Daarom verklaarde hij zich gelukkig met de aanwezigheid van een korps dat zich in 6 jaar tij ds van de 4e naar de 2e klasse opwerkte, een éénheid vormt en waarop bij de bestrijding van brand en ook andere calamiteiten gerekend mag worden." „In geval van brand is .er al tijd veel publieke belangstelling, maar het is jullie groep die, soms geconfron teerd met levensgevaar, de plaats van he gebeurde moet betredenWel nu mannen, moge jullie voorbeeld een lichtend voorbeeld voor anderen zijn...!" zo besloot burg. Bos. Met het door Melissant behaalde suc ces kon ook dhr. P. van Driel als voorz. van de Ver. van Brandweercommandan ten op Goeree-Overflakkee instemmen, al wilde hij anderzijds waarschuwen te gen een Ajax-Feijenoord mentaliteit, die voorbij zou gaan aan de werkelijke brandweerproblemen. „Een brandweer man is geen hobbyist of een doelpun- tenjager maar hij is iemand die, in dienst van de gemeenschap waar mogelijk le vens dient te redden en brand dient te voorkomen", benadrukte dhr. van Driel: „de brandweer zal de kern worden van een wijdere hulpverlening welke taken de volledige inzet van de man zullen vragen in de te voeren strijd! „Strijden; is je inzetten met wisselend succes!" aldus dhr. van Driel. Spr. schuwde een grotere taak voor de brandweer geens zins maar hij had op dat punt wel zijn vragen: „waarom is door de meeste ge meenten de regio-vorming verworpen en is het nog verantwoord te noemen dat iemand die nog wat onbekend is in onze gemeenten soms 4 a 5 nummers moeten' draaien om contact te krijgen en wat wordt er gedaan aan de aanwij zing van een route voor gevaarlijke stoffen Het korps in haar volledige bezetting. Dhr. Co Vogelaar complimenteerde vervolgens namens alle Verenigingen die van „Melishof" gebruik maken de brandweer m.et de behaalde successen. „Aan den lijve" had dhr. Vogelaar de snelheid van him optreden ervaren en met genoegen overhandigde hij hen dan ook eeri enveloppe met inhoud. Zowel voor de wedstrijdploeg als voor haar bevelvoerder dhr. Hakkenbrak bleek er veel waardering te bestaan. Die werd in een persoonlijk woord be nadrukt door burg. Bos die de 52-jarige hartelijk complimenteerde. Ook dhr. A. J. Baart heeft als commandant waar derende woorden gesproken. Een postkaart met een beter- schapswens voor de (toen nog) in het ziekenhuis in Dirksland verblijvende mevr. van Bech- tum uit Middelharnis heeft een' ommetje naar Zuid Afrika ge maakt. De kaart werd enkele weken geleden, correct geadres seerd, door de fam. Krijnsen in Middelharnis naar mevr. Bech- tum verstuurd maar kortgeleden rolde hij bij de lOuddorpse fam. P. Grinwis in Natal (Zuid Afrika) in de bus Mevr. Grinwis-Roozemond heeft de kaart maar naar haar schoon ouders in Ouddorp gestuurd met het verzoek of zij de kaart aan mevr. van Bechtum willen doen toekomen. Waarschijnlijk is de kaart al op Flakkee tussen post voor de fam. Grinwis geraakt. Op het Haringvliet, voor de wal ter hoogte van de fam. v. Vliet in de Tweede Bekade Polder te Sommelsdijk, is zaterdagmiddag een jacht geëxplo deerd en gezonken. De enige opvaren de, een naar schatting 25-jarige jonge man uit Hellevoetsiuis zag kans tijdig aan de vuurzee te ontkomen en naar de wal te waden. Het jachtje bevond zich slechts een twintigtal meters uit de kant. Bij de fam. van Vliet werd hij weer wat op verhaal gebracht om ver volgens door dhr. v. Vliet thuis te wor den gebracht. Dhr. v. Vliet heeft dat OOLTGENSPLAAT Maandagmiddag had onder grote be langstelling de begrafenis plaats van de heer Jan van Drongelen Kz., die don derdag 10 oktober j.l. na een langdu rige ziekte op de leeftijd van 68 jaar in zijn woning overleed. De heer Van Drongelen was ouderling van de Geref. Gem. ter plaatse. Ook is hij nog enige jaren diaken geweest. Van de plaatselijke Kiesvereniging van de S.G.P. is de heer Van Drongelen vele jaren voorzitter geweest, terwijl hij voorheen ook bestuurslid was van de Chr. Nat. School. Onder de aanwezigen waren' verte genwoordigers van alle kerkeraden van de Geref. Gemeenten op Flakkee en be stuursleden van genoemde Kiesver eniging. De rouwdienst die in „Elthato" werd gehouden werd geleid door de consu lent, ds. Th. van Stuyvenberg te Mid delharnis. Hij bepaalde zijn gehoor zij Ps. 116. Aan de groeve werd het woord gevoerd door ds. P. Blok te Dirksland. Namens de familie sprak de bedienaar, de heer A. Mans woorden van dank voor de betoonde belangstelling. Terug in Elthato" las ds. Van Stuyvenberg Je- saja 64 en' sloot de droeve plechtigheid met dankgebed. gedaan zonder zelfs de man naar zijn naam te vragen! Het jacht, een motor zeiljacht van 8.50 mtr. lang was door de eigenaar zelf gemaakt. Hij heeft er 2V2 jaar over ge bouwd en er vervolgens twee seizoenen mee kunnen varen. Zaterdagmiddag ex plodeerde het scheepje toen de eige naar, na te hebben gezeild, de motor wilde starten. Bij een gemaakte wen ding was het jachtje n.l. vastgelopen en de eigenaar had willen proberen het met behulp van de motor weer los te krijgen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1