Middelharnisse sloepe liep in „Neho" van stapel Geen kans voor ambitieuze uitbreiding van Herl(ingen Raad Dirksland vergadert as. woensdag Waarom zijn wü tegen het socialisme h. j. struijic Voordracli! Comm. W.M.Z. Sommelsdijk hie jaargang Vrijdag 11 oktober 1974 No. 4329 CHR. STEIEEKKLAD OP GERLFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZlTID-HOLLAJSrDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verxchijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ihuis leuws BEZOEKT ONZE Automobleleii-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS TEL. 01870 - 2043 OPTOMETKIST „OOGMETL^JO ziekenfondsleverancier aan alle ziekenfondsen westdijk 34 - middelharnis - tel. 01870 - 2075 De werkloosheid op Goeree-Overflakkee VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad ACddelharnis Geen maatregelen tegen Kalkar-weigeraars De mogelijkheid dat het dorpje Herkingen binnen afzienbare tijd met 110 woningen wordt uitge- breidt lijkt te zijn verkeken. B. en W. verklaren dat aan de raad in de stukken voor de a.s. woensdagavond te houden ge meenteraadsvergadering. STACARAVANS Gebr. OBRfiHOMS b.v. Overstekende vrouw door auto gegrepen IS UW KAMEE 495 cm. BREED? Alle tapijt is 400 cm. breed. Wij leveren het naadloos, zonder extra kosten. Alleen bij: jt4 ON 'NglNRICHTlH^^ Parkeerverbod Bosdreef Dirkslands gemeenteraad hoopt a.s. woensdagavond om 7 uur weer in openbare vergadering bijeen te komen. De agenda bevat 13 punten. Commissaris W.M.Z.. „Hierbij heeft gegolden de over weging dat beiden is hun huidige functie van voorzitter en secreta ris van de Stichting Drinkwater leiding Goeree-Overflakkee goed zijn ingevoerd in de bestuurlijke problematiek van de watervoorzie ning in het algemeen en in de be stuurlijke relatie met de W.M.Z. Brand in auto snel geblust Medische diensten POSTBOX 8 - MIDDELHAKNIS Bedactie «n advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 2fl Na 5.30 uur (01870) 33 92 Gtro 167930 ABONNKMENTSPRIJS 5,85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. I willen Jen? gevaar ■door |htige avonds Ie raden! |o - 7414 kg 45 ad 180-4227 9,50 |sten) |:l (4 jr.) nmastraat, Inge. hg 32 pnge 1 1 2-" 0- 2^ deweij O"! bl 1-' III Al die problemen die socialisten be- 2ig houden (milieuverontreiniging, Rechtvaardige inkomensverhoudingen, kloof tussen arme en rijke landen, Ihet gevaar van machtsblokken) houden 'ons ook bezig en daar zijn wij ook mee [•ibegaan. Alleen het uitgangspunt is zo iverschillend als het eromgaat deze pro- [blemen op te lossen. Socialisten gaan uit van een ideale Imens en een ideale maatschappij. Alle maal heel mooi, maar de praktijk is an ders. We leven in een gebroken v»ereld en we hebben te doen met een gevallen iitiens. We kunnen nooit over de gevol- Igen van de zondeval heen redeneren. luit is belangrijker dan sommigen mis schien op het eerste gezicht denken. Ons uitgangspunt bepaalt immers ons doen en laten. Wie van het laatstgenoemde gezichtspunt uitgaat zal niet meer ge loven dat door „structuurveranderin gen" een betere maatschappij is te ver krijgen. Hij zal wel bereid zijn zijn beste rachten te geven om de maatschappij waar nodig te hervormen, maar zonder het besef te hebben een ideale maat schappij te kunnen stichten. Socialisten hebben zich door hun stoute fantasie mee laten slepen en bevinden zich nu in nevelige verten, waar ze een oase zien liggen. Het zal een fata morgana blijken te zijn. Het wordt hoog tijd dat ze eens jvan de Olympus afdalen en proberen met de beperkte middelen die tot onze beschikking staan er het beste van te maliën. Socialisten werken koortsachtig aan die nieuwe maatschappij hun ijver is boven alle lof verheven, daar liunnen we nog wel eens een voorbeeld aan ne men), maar het is bijna griezelig om hen te horen praten. Ze smijten met cijfers en goochelen met jaartallen. Het ene plan is nog dynamischer en meer visio nair dan het andere. Maar ze wekken de indruk dat de mens over zijn eigen lot kan beschikken. Er wordt geen rekening gehouden met tegenslagen. Dit realisme ontbreekt in bijna alle plannen van ons huidige kabinet, of het nu om de defen siebegroting gaat of om de ontwikke lingshulp. Jammer is, het is al vaker gezegd, dat de oppositie er niet in slaagt om een vuist te maken tegen dit kabinet. Wat hoort men nu van een alert optreden van de zijde van de rechtse partijen? Wij betreuren het dat met name de S.G.P. op nationaal niveau te weinig op de voorgrond treedt. Daar waar de beslis singen vallen, en dat is uiteraard hoofd- zaltelijk in de Tweede Kamer, is een felle oppositie geboden. Desnoods in sa menwerking met andere partijen. Met behoud van eigen identiteit moet het toch mogelijk zijn om eensgezind de heilloze plannen van deze regering op het gebied van defensie, C.R.M., sociale ;aken, ontwikkelingshulp e.d., aan de :aak te stellen. Als de oppositie op dit soort concrete «nten gezamenlijk de schouders er on- er zet, kan er toch wel wat bereikt 'orden. Den Uyl kan regeren bij de gra- ie van de verdeeldheid van zijn tegen- 'standers. We hebben een opmerking gemaakt iover de S.G.P., en die opmerking is ge- jmaakt door iemand die zich verwant [gevoelt met deze partij. Maar we staan el voor de vraag, met begrip voor alle loeüijkheden die dit werk met zich leebrengt, (en er liggen heel wat voet- ngels, zowel intern als extern) hoe het :omt dat een kleinere partij als het G. jPV. veel meer inspringt op actuele ge beurtenissen dan het S.G.P. Er ligt ge lukkig nog toekomst voor deze partij, maar dan zal zij met behoud van haar principes, veel meer de trom moeten roeren, om het zo maar eens te zeggen. We hebben gemeend er goed aan te jdoen in enkele artikelen eens in te gaan op de hedendaagse problemen en de iwijze waarop dit kabinet ze te lijf wil igaan. Die problemen zijn gigantisch en mogen niet onderschat worden. We mo gen ons echter niet aan overdrijving schuldig maken. In 1780 was er in En geland, een econoom, Malthus geheten, die het naderende einde van de wereld voorspelde. De bevolking nam immers veel sneller toe dan de voedselproduk- tie. Met cijfers kon hij aantonen dat I over een bepaald aantal jaren de wereld I zou uitsterven. Zijn voorspelling is niet ^uitgekomen, omdat er in toenemende fiiate gebruik werd gemaakt van kunst- nje.st en omdat de industriële revolutie °P gang kwam. Op soortgelijke wijze heeft de Club van Rome voorspeld dat de wereld voor een catastrofe staat, die reeds voor het jaar 2000 een feit zal zijn, tenzij er drastische maatregelen worden genomen. Inderdaad kan het wel eens benauwend zijn als je ziet waar we op ai koersen. Toch hebben wij christenen een lichtbaken waar we altijd koers op kunnen houden, ondanks de woelige tij den, en dat is Gods Woord. Zijn Konink rijk zal komen, dwars door al ons men selijk getob heen. Eerst dan zullen we zicht krijgen op de volkómen gerechtigheid die niet in Wensen te vinden is, maar wel in Chris tus. KONINKIUIC GOEDGEKEURD CONTACTLENZEN" De geregistreerde arbeidsreserve in het gewest Spijkenisse, waaronder ook Goeree-Overflakkee ressorteert is in september t.o.v. de augvistusmaand wat afgenomen. Overigens kwam slechts een tweetal daarvan op rekening van Flak- kee, vorig jaar waren dat er in de ver gelijkbare periode 18. Op Flakkee staat thans 1,9% van de mnl, beroepsbevolking als werkloos ge registreerd, vertegenwoordigd in de vol gende categorieën: 42 bouwvakkers, 5 metaalbewerkers, 8 man handelsperso neel, 8 man van het niet varend trans port, 7 man kantoorpersoneel, 4 losse arbeiedrs, 14 uit de overige beroepen en 65 minder geschikten, in totaal 156. Er staan 48 vrouwen als werkloos ingeschreven'. In het district steeg hun aantal van 250 naar 300, waaronder 82 part-timers. De minister van Economische Zaken, drs. R. F. M. Lubbers, heeft op 4 ok tober 1974 aan het bestuur van de Vereniging van Exploitanten van Elec- triciteitsbedrijven in Nederland een brief gezonden van de volgende inhoud: „Het is mij bekend dat een aantal afnemers van uw leden weigert om de doorberekening van de zgn. Kalkarhef- fing te betalen en dat verschillende "van uw leden tot het treffen van maatrege len tegen de desbetreffende afnemers zijn overgegaan. Een en ander geeft mij aanleiding U te berichten, dat ik overweeg de tot standkoming te bevorderen van een re geling, die aan ernstig bezwaarden de gelegenheid biedt op andere wijze aan hun financiële verplichtingen' te vol doen. Ik hoop U hierover op korte ter mijn nader te berichten. In verband hiermede zou ik U in overweging willen geven uw leden te adviseren om in afwachting van deze regeling onder volledig voorbehoud van rechten het treffen van maatre gelen ten aanzien van dergelijk ernstig bezwaarden voorshands achterwege te laten." Dat bewoners van bejaardentehuizen hun dagen niet in ledigheid behoeven door te brengen is in „Nebo", het be jaardentehuis van de Ger. Gemeenten in Zwijndrecht weer eens bewezen. De zer dagen is daar in de knutselkamer een prachtige, precies op schaal ge maakte Middelharnisse „sloepe" van stapel gelopen. Jaap Sala die de bouwer aanwijzingen gaf waakt met een niet aflatende zorgzaamheid over het prach tige schip dat aan „Nebo" geschonken is. Het model is gemaakt naar een tekening die de heer Sala en de bouwer, de ex- binnenvaartschipper V. d. Weide uit Rotterdam, in het Visserijmuseum te Vlaardingen verkregen. Het is de M.D. 12, de „Zeemeeuw", een houten beug sloep met alles erop en eraan, alles op schaal van 1 30. Dhr. Sala heeft de volle zeilen varende sloepe getuigd en ook dat was een precies karwei. Het resultaat is er dan ook naar, het wordt door velen bewonderd en het krijgt een' plaats in de vitrine die er speciaal voor gemaakt zal worden. Dhr. Sala kan zijn medebewoners en bezoekers dan haar fijn uitleggen hoe het er aan boord toeging. Toen we de sloepe, na de foto te heb ben gemaakt, weer op haar plaatsje zetten was Sala's grootste zorg dan ook of we het wel „zeevast" terug hadden gezet Het college stelt de raad dan ook voor het beroep bij de Kroon in te trekken tegen de w^eigering van goed keuring op een gedeelte van het be stemmingsplan „Herkingen" waarin de bouw van 110 woningen is gepland. „Nu de inzichten van de Provinciale en de Centrale Overheid t.o.v. de be bouwing op het platteland zeer terug houdend zijn geworden moet de reali sering daarvan een utopie worden ge acht", -verklaren B. en W. Het lijkt het college dan ook beter een nieuw plan voor de uitbreiding van het dorp Herkingen te creëeren met minder woningen, een en ander in over-, leg met de Prov. Planologische Com missie. Het beroepschrift dat bij de Kroon aanhangig is gemaakt veroorzaakt een ernstige stagnatie, o.m. bij de bouw van, een' nieuwe school. Zolang er n.l. geen rechtsgeldig bestemmingsplan is kan er niet op de bestemming worden vooruitgelopen. Ruime keuze - Populaire prijzen Staanplaats beschikbaar. NIEUWE TONGE Langeweg (naast Hofka) Tel. (01875) 478 b.g.g. dhr. P. Verkerke (01875) 309 MIDDELHARNIS De 75-jarige mevr. J. Philibert-v. d. Ree, wonende in de Joos Jansestraat, is dinsdagavond in het ziekenhuis opge nomen nadat ze, bij het oversteken van de Langeweg, door een auto w^as ge grepen. Ze blijkt een gecompliceerde dijbeenbreuk te hebben. Samen met mevr. D. v. Erkel-Knape was mevr. Philibert op weg naar de Vrouwenver. in gebouw „de Jeugdha- ven" van de Geref. Kerk. Toen ze de Langeweg overstaken hebben ze een naderende Opel Kadett, bestuurd door een in Hellevoetsluis wonende Belg, niet op tijd opgemerkt. Beide dames werden geraakt, ondanks het krachtige remmen van de automo bilist. Mevr. V. Erkel liep slechts een bloed uitstorting en een buil op haar hoofd op. OOSTDIJK 53 - 61 DIRKSLAND Wanneer de gemeenteraad in zijn ver gadering van a.s. woensdagavond ac- coord gaat zal er voor één zijde van de Bosdreef een parkeerverbod wor den ingesteld. De breedte van de bosdreef is 6 meter eri dat is aldus B. en W. te smal om nog langer het parkeren aan beide zijden toe te staan. Grotere voertuigen kunnen nu slechts met moeite passeren. B. en W. stellen zich voor in een later stadium de raad te adviseren aan de Margrietlaan, tus sen de Bosdreef en de Driederik van Zierikzeelaan een parkeer voorziening te treffen. OOLTGENSPLAAT Kei'kdienst. Dinsdag 15 oktober a.s. des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Gemeente voorgaan ds. C. Harinck te Dordrecht. Kollekte. De buskollekte voor de Sa menwerkende Blindenorganisaties „De Fakkels Bijeen" heeft 140,50 opge bracht. Dank aan kollektanten en' ge vers. OOSTFLAKKEE Vrijstelling dienstplicht. De minister van Defensie heeft aan Johannes Arens- man te Den Bommel voorgoed vrijstel ling van de idienstplicht verleend we gens broederschap; het verzoek om vrijstelling van Matthijs C. van der Sluijs te Oude Tonge wegens een bij zonder geval is afgewezen. Een ervan is het voorstel tot verkoop van 653 m2 grond aan de PTT, gelegen langs de Beatrixlaan, voor de bouw van een telefooncentrale. B. en W. hopen dat het mogelijk is vrij snel een bouwvergunning te kun nen verlenen al zal de bestemming van de grond nu voor woondoeleinden en tuin gewijzigd dienen te worden. M.b.t. de aanbeveling tot het be noemen van een tweetal leden in de Vergadering van Commissarisen hul digen B. en W. een zelfde standpunt als het college van B. en W. van Mid- deUiamis. Zij staan de voordracht voor van burg. H. Bos en' dhr. A. Kroon. B. en W. sitaan overigens wel een rou latie systeem voor als de zittende com missarissen 4 jaar hebben gefungeerd zodat ook de overige Flakkeese gemeen te voor het .leveren" van een Com missaris in aanmerking komen. B. en W. verklaren' hun voordracht als volgt: Dit laatste aldus de argximentatie vooral in verband met hun inten sieve beinoeiingen m.b.t. de fusie-han deling. „Hun bekendheid met deze ma terie waarborgt een goede bestuurlijke inbreng in de algemene doelstelling van de W.M.Z. en tevens een goede bege leiding van de fusie-overeenkomsten in de overgangsperiode". SOMMELSDIJK De brand die woensdagmiddag uit brak in het motorcompartiment van de door dhr. C. Buys bestuurde Opel Kadett werd vrij snel geblust, wat ove rigens niet wegneemt dat de schade vrij aanzienlijk is. Dhr. Buys stopte de wagen op de Dorpsweg, voor de woning van dhr. W. Vroegindeweij, die direct de brandweer alarmeerde. Toert de brandweer arri veerde had dhr. Fr. Luijendijk er al een brandblusser op leeg gespoten, maar het vuur wakkerde steeds weer aan. Sommelsdijks brandweer maakte daar met de inhoud van de poederwagen snel een einde aan. Van zaterdag 12 tot maandag 14 oktober 1974. ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst Dr. J. Dogterom, Sommelsdijk, telef. 2121. Dr. Dogterom is woensdag a.s. van 12.00 - 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst Dr. K. J. Huisman, Plein 7, Melissant, telef. (01877) 1412. Stellendam - Goedereede: Van zaterdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst Dr. R. P. van Rijswijk, Stellendam, telef. (01879) 1207. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dr. W. Westra, Oude Tonge, telef. (01874) 259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: Van zaterdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dr. G. J. Buth, Den Bommel, telef. (01871) 306. APOTHEEK „MENHEERSE" Openingstijden: op werkdagen van 8.30 - 12.30 uur en van 13.00 - 18.00 uur, op zaterdagen van 10.00 - 12.00 uur. Apotheker: J. Slager. Assistenten: Hetty Tanis, Weststraat 12, Ouddorp, telef. (01878) 1346 en Loes Mastenbroek, Prinsesselaan 15, Som melsdijk, telef. (01870) 3093. Inlichtingen: a.) antwoordapparaat; b.) dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts J. G. Janssen, Voorstraat, Middel harnis, 's morgens van 10.00 - 10.30 uur. DIERENARTSEN Vanaf zaterdagmiddag 12.00 uur heeft dienst dierenarts M. K. Buth, Brouwers haven, telef. (01119) 666. WIJKVERPLEEGSTERS Ouddorp - Goedereede - Stellendam: Dienst heeft Zr. A. Kastelein, Goede reede, telef. (01879) 1702. Dirksland - Herkingen - Melissant: Van vrijdagavond 6.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst Zr. J. Koppejan, Melissant, telef. (01877) 1234 b.g.g. 1412. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van vrijdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst Zr. Mellssant, Nieuwe Tonge, telef. (01875) 390 b.g.g. (01876) 321. Achthuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet - 'Wit Gele Kruis: Dienst heeft Zr. Vrij, telef. (01871) 312 b.g.g. 534.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1