Den Hertog Co. depötverkoop voor bekende fa. Scheffers Nieuw vergadergebouw van de Chr. Ger. Kerk te Middelharnis, Waarom zijn wij tegen het socialisme? u ile jaargang Dinsdag 8 oktober 1974 No. 4328 CHR. STKEEKBLAD OP GERÏiFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per toeek: dinsdag- en vrijdagavond rijf UIS 3975 ter; m. lang i cm. .V. -224 ing) agd. Nieuwe kotter voor Schotland Poes gedood EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN DIRKSLAND i VOLLEYBAL BAZAR OP DINSDAG EN WOENSDAG Raad Oostflakkee vergadert a.s. Biiaandag Auto door gokautomaten gebombardeerd er 1974 POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie «n advertentiea: Kantoor Langeweg 13, Sommèlsdjjk Tel. (01870) 26 28 Na 9.30 Ulir (01870) 33 92 Glio 167030 ABONNEMENTSPRIJS 5,85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bi] contract speciaal tarief. II We zouden in dit artikel terugkomen op 'act onderwerp dat in tiet vorige ar tikel is aangesneden. We stelden toen dat het socialistische denken een ge vaar vormt voor liet gezonde voortbe staan van onze maatschappij. Op talloze wijzen is dat aan te tonen. We willen nog enkele voorbeelden noe men. Er moet aan ontwikkelingshulp ge daan worden. Akkoord. Maar hoe wordt dat dan gedaan? De redenering is eigen lijk: wij hebben vroeger de ontwikke lingslanden uitgebuit en het wordt dan ook hoog tijd dat we eens wat terug doen. Het is dus in feite het aflossen van een ereschuld. Ook daar kunnen we inkomen. Er is heel wat uitgebuit in de voormalige koloniën. Maar wie de hedendaagse uitspraken volgt op dit terrein krijgt de indruk dat het de hoog ste tijd wordt dat wij ons nu eens laten uitbuiten. Kort gezegd: vroeger werden de zwarten uitgebuit, nu moeten de blanken het loodje leggen. Wie is daar eigenlijk mee gediend? De ontwikke lingslanden zeker niet, want dan ont vangen ze helemaal geen hulp meer. En wij snijden in ons eigen vlees. Het heeft toch geen zin om met veel geld de kost baarste projecten op te zetten, terwijl men in de ontwikkelingslanden daar nog niet aan toe is? De praktijk bewijst dat alleen mensen die flink willen aan pakken en ook flink werken, kunnen bijdragen tot de economische ontVv'ikke- ling van een land. De grote massa in de ontwikkelingslanden wil nauwelijks meer werken dan nodig is om in de een voudige dagelijkse behoeften te voor zien en draagt daarom weinig of niets bij. In India zijn berekeningen gemaakt waaruit bleek dat de economische voor uitgang gedragen werd door op zijn hoogst tien procent van de bevolking. Wie snelle vooruitgang wil (en dat is toch het doel van ontwikkelingshulp) moet de bekwaamsten die de motor zijn van de vooruitgang, niet kortwieken. Alle ideologie ten spijt. Minister Pronk wil ontwikkelingshulp echter tevens hanteren als een middel tot het verkrijgen van maatschappelijke veranderingen in het desbetreffende land. Dat komt er dus op neer dat ook daar iiaat gezaaid moet worden tegen ;de „rijken", onverschillig of die rijkdom .eerlijk verkregen is of niet. En waarom -wordt het geld voor ontwikkelingshulp ■zo versnipperd? Waarom geen concen tratie op één of enkele gebieden, b.v. Suriname waar we toch meer verplich tingen aan hebben dan aan een wille keurig ander land? Defensie moet „ge stroomlijnd" worden, zoals dat dan heet, defensie moet doorgelicht worden, moet zo zuinig mogelijk doen. Waarom wordt C.R.M, nooit gestroomlijnd, of sociale zaken of de ontwikkelingshulp? Zou het allemaal niet veel economischer en doel treffender opgezet kunnen worden? I Socialisten hebben hun fantasie zo'n fhoge vlucht laten nemen, dat zij het •contact met de werkelijkheid hebben verloren (iets wat ze juist zo graag aan j-anderen verwijten). Dat is o.a. bewezen cfop de partijraad van de Partij van de .■|Arbeid die op 21 september j.l. in Am- •jsterdam werd gehouden. Daar werd het jdefensie-beleid van partijgenoot Vre- J deling scherp veroordeeld. Hoewel dat I beleid al een schriel karakter draagt, vmeende de partij-raad dat de bezuini- :'|,gingen door moesten gaan op defensie, jongeacht de resultaten van het ontwa- |peningsoverleg te Wenen. Wat heb je ^nu nog te onderhandelen over vermin- |dering van troepen als je die troepen 'niet meer hebt? Even later echter nam diezelfde vergadering een motie aan ■waarin stond dat de bezuinigingen wèl afgeleid moesten worden van de resul taten van het overleg in Wenen. Twee totaal tegengestelde uitspraken binnen een half uur tijd. Er heeft daar wel een overmaat aan intellect rondgelopen! Het kan niet anders of vroeg of laat zal de wal het schip keren. Het kabinet ujkt Sinterklaas te wezen. In de laatste miljoenennota werd een belastingver laging aangekondigd en tevens een ver hoging van de sociale premies. Een en I ander moet bekostigd worden door de I opbrengst van de aardgasbel. Het is 'evenwel onverantwoordelijk om die ge- he'e opbrengst op te souperen. Potver- teren heeft Wiegel dit beleid terecht ge noemd. Er wordt niets opzij gelegd om reserve te kweken, er wordt ook niets besteed aan de research voor nieuwe energie-bronnen, om maar iets te noe- fnen. Socialisten hebben altijd ge- scnreeuwd om een leefbare wereld ook Voor het nageslacht. Waar is nu die zorg voor het nageslacht? In feite is het ka binet hiermee de gevangene geworden van zijn eigen politiek. Men heeft zo zeer de gevoelens van het onbehagen geëxploiteerd en zo vaak over uitbuiten gesproken dat „het volk" nu inderdaad zoet moet worden gehouden met brood en spelen". Als dat niet gebeurt, als al leriel voorzieningen op een lager pitje 'Worden gezet, als de tering naar de ne- ripg wordt gezet, wie moet dan de on rust nog beteugelen? Je vraagt je soms zelfs af of het nog •lang zal duren voor de „villawijken" bestormd zullen worden. Onmogelijk is bet niet, daarvoor is het te vaak voor gekomen in de geschiedenis. Een fijn Idee om te weten dat je dan niet op het MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Opbrengst De gehouden koUekte t.b.v. het Prinses Beatrixfonds heeft in Sommelsdijk 1573,95 en in Middelharnis 2859,25 opgebracht; in totaal 400,meer dan vorig jaar. Gevers en koUektanten hartelijk be dankt! HERKINGEN Oudste inwoner jarig J.l. vrijdag heeft onze oudste dorps genoot dhr. H. de Geus zijn 92ste ver jaardag herdacht. Dhr. de Geus is rede lijk goed gezond, dat geeft hem een goe de eetlust waarbij hij een borreltje „jonge" nog best weet te waarderen. Ook maakt hij nog regelmatig een om metje al speelt de rheuma hem dan ook parten. We wensen hem gaarne nog vele jaren toe. STELLENDAM Machinefabriek P. Maaskant en Zo nen te Bruinisse Icreeg een order bin nen uit Schotland, om een nieuwe kot ter te bouwen voor de firma Alexan der West te Garden-Stonen. Voor deze firma werd ook in 1972 een kotter gebouwd. De nieuw te bouwen kotter is iets langer, maar toch weer van het zgn. Purseiner type. Een dergelijke order wordt tegen woordig zeer gewaardeerd, reeds eer der meldden wij dat in de nederlandse vissers thans weinig animo om nieu-we kotters te laten bouwen aanwezig is, als gevolg van de onzekere toekomst voor de nederlandse visserij, (dure brandstof, contingentering van de vang sten en op zichzelf niet zulke rijke vangsten. Door de firma Maaskant worden de komende maanden nog wel enkele kot ters visklaar gemaakt, uit de serie, die in Polen zijn gebouwd. In Dirksland is gisteren een witte poes aangereden. Het dier werd nog naar de dierenarts gebracht maar moest daar toch worden afgemaakt. Mevr. EI- vé (tel. 1262) zou graag weten' van wie de witte poes met grijze vlekjes is geweest. MELISSANT woensdagavond 7.30 uur ds. P. Blok van Dirksland. STAD AAN 'T HARINGVLIET woensdagavond 7.30 uur ds. W. Hage van Oosterland. Tweede succes voor Intermezzo-heren 2 Ook de strijd tegen opponent Kangoe roes 2 heeft Intermezzo 2 in een 3-0 ze ge om weten te zetten. Behalve Inter mezzo 1 heeft nu dus ook Intermezzo 2 een duidelijke kandidatuur gesteld voor een van de hogere posities. Intermezzo kwam volledig uit en door een tomeloze inzet en sterk aanvalsspel van Jan van Balen en Laus Driesse werd Kangoeroes 2 onder druk gezet. De niet meer zo jonge ploeg van Kangoeroes kon het tempo niet bijbenen en het ver loor deze set dan ook duidelijk met 15-4. In de 2e set verslapte de concentratie bij Intermezzo enigszins, maar de aan val, waarin Peter Schellevis een goede afmaker bleek, bleef voldoende sterk om het initiatief te behouden. Het ver schil was nu echter kleiner. Dit spel ging ook in de 3e set voort, zodat Inter mezzo 2 een tamelijk onbedreigde zege behaalde. Dames: Intermezzo 2 - Alcazar 3-0 Intermezzo 2 herstelde zich van de nederlaag tegen TOP door een duide lijke 3-0 zege op Alcazar. Intermezzo kwam nu volledig uit met Lenie Malie paard en de weer herstelde Annemarie van Putten. Na winst in Ie en 2e set met 15-12 en 15-9 nam Intermezzo 2 in de 3e set een enorme voorsprong, die oplief tot 14-3. De winst kwam in gevaar toen Alcazar weer flink tot core kwam en tot 14-13 terug kwam. Nog juist op tijd wendde Intermezzo het gevaar af en voorkwam het de schande van een setnederlaag in deze situatie, 15-13. Heren: Intermezzo 4 - Bemisse 0-3 Bemisse, dat ten opzichte van vorig seizoen sterker lijkt heeft niet veel moeite gehad een verzwakt Intermezzo 4, waarin Jan Versaevel ontbrak, en door gebrek aan spelverdelers het sy steem in het water viel. De Ie set werd met 7-15 verloren, maar de 2e set had voor Intermezzo een beter lot verdiend. De voorsprong liep op tot 9^2, maar door een inzinking viel Intermezzo terug en maakte Bernisse de zaak af, 9-15 en 4-15. Heren: Intermezzo 5 - Kangoeroes 3 0-3 Het eerste optreden van het nieuwe Intermezzo-herenteam heeft weliswaar geen direct succes in punten opgeleverd, maar het houdt wel een belofte voor de toekomst in. Er werd met veel inzet en enthousiasme het gebrek aan ervaring gecompenseerd en de beste kansen la gen in de Ie set, die met 10-15 verloren werd. Een rumoerige 2e en 3e set wer den met 7-15 en 6-15 verloren. Intermezzo 5 kwam uit met: Louis Wilhelmus, Goite Hiemstra, Theo van Biert, Joep Luijcks, Piet Boeter en Michel Versaevel. Begonnen als specifieke kaas-liandel is de fa. den Hertog ci te Dirksland steeds verder uitgegroeid tot een spe cialiteitenzaak van de bovenste plank! Wat er tot voor kort nog aan ontbrak hebben de firmanten er recentelijk aan toegevoegd, waaronder een product dat in kwaliteit haar weerga niet kent, taar ten en bonbons van de Rotterdamse specialist Scheffers De kwaliteit en verfijndheid van het Scheffer's product is al tientallen jaren ook op Goeree-Overflakkee bekend. De kooplui die vroeger met de boot naar Rotterdam trokken namen veelal een Scheffers tractatie mee naar huis en tot op het moment dat kort geleden de zaak op de Lijnbaan werd gesloten had Scheffers een niet onaanzienlijke Flak- keese klantenkring. Mede daarom heeft de Fa. den Hertog Co. de depötver koop van Scheffers produkten zoals die met temeer ijver in Rotterdam worden vervaardigd. Daaronder een 7-taI ver schillende taarten, heerlijk banket en zeer bijzondere bonbons. Fa. den Hertog heeft de liefhebbers al bij tientallen in de zaak gehad. leger hoeft te rekenen als ordehand haver! Daarom: wie stemt er eigenlijk op Den Uyl? Dat zijn de jongeren, dat zijn veel bejaarden en dat zijn de mensen die op een of andere wijze trekken van Den Uyl. Wie echter volwassen is, zijn ge zonde verstand heeft, met beide benen op de grond staat, zou wijzer moeten wezen. Alweer noopt ruimtegebrek ons af te breken. In een derde en laatste ar tikel hopen we dit onderwerp af te ronden. OOK IJS. De Fa. den Hertog Co. mag zich sinds kort ook ijsfabrikant noemen. De daarvoor aangeschafte apparatuur heeft een capaciteit van zo'n 450 liters ijs per week maar tot die prestatie behoefde het apparaat nog niet te worden aange spoord. Overigens stijgt de afzet met de dag. Het ijs wordt naar eigen recept be reid met als grondstoffen roompasta en melk en smaakstoffen in de vorm van een pure vruchtenconcentraat dat van uit het buitenland wordt ingevoerd. „De kwaliteit van ons ijs ligt stukken boven de gemiddelde kwaliteit!" verzekert dhr. den Hertog die graag bereid is om de klant te laten proeven om het gelijk daarvan aan te tonen. Het ijs wordt in verpakkingen van één en vijf liter ver kocht aan particulieren en bedrijven waaronder ook horeca-ondememingen. De kosten ervan bedragen ca. 3,95 per liter. Ook nieuw aan het bedrijf toegevoegd is de poeliersafdeling. Vooral wordt daarop de aandacht gevestigd op de kalkoenspecialiteiten uit Frankrijk die door fijnproevers hoog geroemd worden. Ook kipspecialiteiten zijn er in verschei denheid en al deze producten worden steeds vers aangevoerd. Trots is dhr. den Hertog ook op zijn Ardenner spe cialiteiten die uitmunten in kwaliteit. Het gebruikte vlees is van dieren aan de fok waarvan geen enkel chemisch preparaat te pas is gekomen. De Fa. den Hertog kortom is thans een all-round specialiteitenzaak die zich in de kring van haar clientèle helemaal waar heeft gemaakt en met het aan trekken van steeds weer nieuwe specia liteiten ook de (nog) niet kenners weet te interesseren Konden we enkele weken geleden melding maken van de ingebruikneming van het nieuwe verenigingsgebouw van de Gereformeerde Gemeente te Middel harnis, thans kunnen we mededeling doen van de totstandkoming van het nieuwe vergadergebouw van de Chris telijke Gereformeerde Kerk ter plaatse. De beide gemeenten blyken in bouw nijverheid en offervaardigheid niet voor elkaar onder te doen. Het reeds in gebruik genomen gebouw voorziet in een behoefte, die al jaren werd gevoeld. De achter de kerk aan wezige zaaltjes, daterend uit de derti ger jaren, waren nauwelijks groot ge noeg om zondagschool en verenigingen de nodige ruimte te verschaffen, terwijl bij speciale gelegenheiden gebruik ge maakt moest worden van het kerkge bouw of moest worden omgezien naar lokaliteit elders. Ultimo 1972 besloot de ledenvergade ring van deze gemeente het bestaande gebouwencomplex te vergroten en uit te breiden met een hal en vergaderzaal. Tevens zou het oude gedeelte, met name de consistoriekamer, worden verbouwd. Zulks is gebeurd en sinds kort klaarge- komen. Ter realisering van de plannen werd door de kerkeraad een bouwcommissie benoemd, die onder de stimulerende leiding van de voorzitter(s) veel werk verrichtte. Deze voorzitters mogen wel met name genoemd worden in verband met de vele aktiviteiten, die zij ontplooi den, te weten ds. P. Roos en na zijn ver trek naar Harderwijk dhr. L. Driesse. Het eveneens veel tijd vergende secre tariaat werd beheerd door de heer T. C. van Dieren. Het nieuwe gebouw werd ontworpen door de architecten G. Born en D. Vroegindeweij. De aannemers waren: Fa. P. Wielhou- wer Zn. (hoofdaannemer: timmer werk); W. de Keyzer (metselwerk); Fa. A. Knape en Zn. (schilderwerk); Joh. van Wezel (electriciteit)Gebr. Nieuwland (sanitair en dakbedekking) en Fa. C. Kievit en Zn. (centrale verwarming). Bestrating en beplanting vond in eigen beheer plaats. Zowel bij de oplevering als bij de in gebruikneming werd opgemerkt, dat de gehele bouw in een prettige sfeer en in goed overleg is verlopen. De vergaderlokaliteit biedt plaats aan circa 120 personen. Hoewel de bijgaande foto een indruk geeft van het interieur, willen meerderen wellicht de nieuw bouw met eigen ogen komen bezichti gen. Wel, hiertoe is ieder vandaag en morgen in de gelegenheid. Zowel dins dag 8 als woensdag 9 oktober houden de vrouwen- en jeugdvereniging een bazar in de nieuwe zaal. Tijden: 's middags van 2 tot 5 uur, 's avonds van 6 tot 9 uur. Verkocht worden levensmiddelen, huishoudelijke artikelen, boeken, gram mofoonplaten e.d. Tevens kunnen de jeugd, maar ook de ouderen, meedoen aan allerlei behendigheidsspelletjes, waaraan leuke prijzen zijn verbonden. En vooral: de opbrengst is ten behoeve van de inrichting van de nieuwe zaal. De gemeenteraad van Oostflakkee hoopt volgende week maandagavond weer in openbare vergadering hijsen te komen. Als eerste op Goeree Overflak- Itee krijgt de raad de gemeentebegro ting 1975 aangeboden. Een van de punten is het opstellen van een' voordracht tot het benoemen van een tweetal commissarissen van de N.V. Watermij. „Zeeland". De meerder heid van het college is er voorstander van als commissarissen burg. H. Bos en burg. G. van Velzen voor te dragen. Het plaatsen van burg. Bos op de voor dracht is een gevolg van zijn voorzit terschap van de Stichting Drinliwater- leiding Goeree-Overflakkee, die van burg. G. van Velzen wordt gewenst ge acht i.v.m. het feit dat het waterwinge- bied voor een belangrijk deel in Goe- dereede ligt. Overigens staat de meer derheid van het college wel een roula tie systeem voor zodat periodiek ook andere gemeenten voor een commissa ris-plaats in aanmerking zullen' komen. De minderheid van het college heeft de voorkeur uitgesproken voor de voor dracht van burg. H. Bos en dhr. A. Kroon, resp. voorz. en secretaris van de huidige Stichting Drinkwaterleiding. TWEE HONDJES GEVONDEN In de stromende regen van vrijdag zijn op de Langeweg in Steilendam twee hondjes van een jaar oud aange troffen. Het zijn beide reutjes, kort- harig, een' bruin met een wit vlekje en de ander bruin en wit gevlekt. De hond jes droegen elk een halsband, één een bruine en de ander een gele. Inlichtingen omtrent deze hondjes kunnen ingewonnen worden bij mevr. Elvé, tel. 01877-1262. SINT ANNALAND I.K.O.R. brengt T.V. progr. over Tholen. Het IKOR (Interkerkelijk overleg in Radio- en Televisie-aangelegenheden) is voornemens, na lange voorbereidingen, om op vrijdag 15 november a.s. om streeks elf uur een televisie-programma over het eiland Tholen uit te zenden. Centraal zal hierbij staan de geloofsbe leving van de orthodoxe protestanten. De personen, die aan het woord komen, zijn niet op de beeldbuis te zien. Bij het gesprokene worden o.a. veel opnamen van het eiland Tholen uitgezonden. Froukje Bos uit Amsterdam is al ruim twee jaar geleden met de voorbereidin gen begonnen voor dit IKOR-program- ma. Nadat dit werk een tijdlang stil ge legen had, ging zij samen met Ruud Schuitemaker verder. Zij hebben samen heel wat gesprekken met eilandbewo ners gehad en diverse banden geluid opgenomen. Nadat de tekst helemaal uitgewerkt was, zijn onlangs de film opnamen gemaakt door de camei'aman Dirk Teenstra. OUDE TONGE: Een slechts enkele maanden oude Mercedes is donderdagavond op de Provinciale weg nabij Oude Tonge „ge bombardeerd" door een aantal gok automaten. Die automaten lagen op een aanhanger achter de B.M.W. van een exploitant uit Eindhoven. Toen de B.M. W. de rechterberm raakte ging de wa gen scharen waardoor het gerij op de linker rijbaan kwam. De Mercedes, be stuurd door een Hagenaar botste erop. De automaten versplinterden totaal met als gevolg dat er naast allerlei electro- nische apparatuur ook honderden munt stukken op de weg terecht kwamen. Niemand werd bij de botsing gewond.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1