I Burgem. 6. van Velzen schoot schietbanen van „Raak de Roos" open mmm Waarom zijn wij tegen het socialisme Gratis kleuren T.V. voor fam. Van den Tol te Herkingen Visstropers TELEURGESTELD... RUIL ZE IN W. BIKICEÜ B.¥. Q 3 O o n 3 s 3 é7e jaargang Dinsdag 1 oktober 1974 No. 4326 CHE,. STEIEEKBLAD OP GERLFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond OUDDORP: EXTRA KERKDIENSTEN GEEEF. GEMEENTEN Dirksland Plaatselijk nieuws Stropers uit Eindri^vesi m Dirksland gepakt Heriiaa misbruik van de 'telefoon OVER UW ZIG-ZAG NAAIMACHINE voor de moderne PFAFF zig-zag lichtgewicht Wij ruilen alle merl<en in, ool< vreemde! Suikerfabriek 40 minder produktie 1974. (ff IA POSTBÖX 8 - MIDDELHAKNIS Redactie «n advertentiea: Kantoor Langeweg 13, Soimnélsdjjk Tel. (01870) 2628 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167630 ABONNEMENTSPRIJS 5,85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. I Diepe zorg mag ons wel vervullen als (fe gade slaan waar ons land op af Koerst. We menen dat het huidige socia listische bewind de belangen van het land ondergescliikt maalit aan enl^ele ideologische uitgangspunten. Ingrijpen de plannen voor nivellering van de lo nen, voor het stellen van strenge voor waarden wat betreft het vestigen van nieuwe bedrijven, voor het afromen van de winsten, met name van de z.g. multi nationals (bedrijven dus als Philips, Unilever, Shell) tasten de economische basis van ons land aan. Oolv de steeds verder opgevoerde so ciale lasten, het ongebreidelde subsidië ren van toneelgezelschappen, voetbal clubs, alternatieve jeugdclubs en wat dies meer zij, kan zo niet doorgaan. Een steeds kleiner wordende groep Neder landers moet de lasten opbrengen die dit met zich meebrengt. Zo langzamer hand wordt 20"/o van de bevolking on- derliouden door de rest. En tenslotte menen we dat de kortzichtige en be krompen bezuiniging op onze defensie levensgevaarlijk is voor het vrije voort bestaan van ons land. Bovendien willen we beweren dat so cialisten de afgunst van de minder draagkrachtigen exploiteren ten eigen bate. Men wordt gekozen omdat men scliermt met leuzen als inkomensgelijk heid, democratisering, inspraak, mini- mum-lonen die omhoog moeten enz., maar wat brengt men er in de praktijk van terecht! Welke minister weigert zijn vette salaris in zijn geheel aan te pak ken? Minister Vorrink, van wie het be kend is dat zij de bekwaamheid mist voor het ministerschap, wordt nu stil gezwegen. Hoort of leest u nog wel eens wat van haar? Ze moet zich nu buiten de belangstelling houden, maar onder tussen strijkt ze wel een salaris op van 120,000,per jaar. En heeft ze een dienstauto met chauffeur tot haar be schikking. En geniet ze alle andere voordelen die aan haar functie verbon den zijn. Is dat socialistisch te noemen? En wat dacht u van de grote vakbonds leiders? Als die eens opening van zaken gaven voor wat betreft hun inkomsten, zouden het dan geen kapitalisten zijn? We kunnen trouwens aan Engeland zien hoe het een land vergaat dat geregeerd wordt door zijn vakbonden. Gelukkig is het zover nog niet in Nederland. Maar we gaan wel die kant uit. Het lijkt zo langzamerhand wel of Nederland een El Dorado is gev/orden voor buitenlanders. We hebben te kam pen met een grote en verontrustende werkloosheid en tegelijkertijd lopen er in ons land duizenden gastarbeiders rond. We kunnen niet alleen betalen voor die werkelozen, maar ook nog eens voor de gastarbeiders. Want die moeten cur sussen gaan volgen. En hun vrouwen en lunderen moeten overkomen naar ons land. En voor die kinderen moeten er weer speciale scholen in het leven wor den geroepen. Dat kost allemaal geld en wie moet dat allemaal betalen? De belastingbetaler, en een groot ge deelte van de belastingopbrengst wordt opgebracht door die veel gesmade grote ondernemingen. Een ander punt: waar om is het nodig dat Surinamers met duizenden ons land binnen komen? In de eerste zeven maanden van dit jaar waren het er bijna 10.000. Ze vormen een extra belasting daar er geen werk voo;- hen is, deze mensen ergens onder gebracht moeten worden, en ze zich meestal moeizaam aan kunnen passen aan onze samenleving. Deze enorme mi gratie is nadelig zowel voor Nederland als voor Suriname, maar er schijnt nie mand te zijn die er een eind aan durft te maken. Uiteraard moeten we ons er voor hoe den dat we niet in het andere viiterste vervallen en een koude, harde prestatie maatschappij voor staan. Het spreekt vanzelf dat we onze noodlijdende mede mens niet in de kou mogen laten staan. We zijn echter van mening dat een christen net zo goed zo niet beter in staat is aan naastenliefde of sociale zorg (net hoe u het noemen wilt) te doen dan een socialist. Socialisten zijn te gauw geneigd te denken dat met het voldoen aan stoffelijke eisen de voorwaarden zijn vervuld voor een gelukkiger leven. Bij een socialist speelt jalouzie, afgunst, een rol. Bij een christen behoort uit liefde zorg besteed te worden aan onze naaste. Het is dan ook beslist niet waar dat de christelijke partijen in het ver leden niets aan sociale wetgeving zou den hebben gedaan. Kuyper heeft hier indertijd zeer voor geijverd, en er kan een lange lijst worden gemaakt van mi nisters en kamerleden uit christelijke partijen die zich ingezet hebben voor sociale zorg. Ons bezwaar tegen de so- eialisten is dat zij er te vèr in gaan. Men kweekt gemakzucht en een men taliteit van: op de meest makkelijke ma nier het verste zien te komen. Is er één overheidsbedrijf te noemen dat winst maakt? Ze lijden allemaal forse verlie zen en dat al jaren lang. Is Engeland er, pndanks alle nationalisaties, ook maar iets op vooruit gegaan? Nee, maar wel nollende achteruit. De ruimte ontbreekt ons om er in dit artikel dieper op in te gaan, maar in een volgend artikel hopen we terug te komen op dit onderwerp. Ouddorps Schietvereniging „Raak de Koos" is sinds zaterdag weer een grote stap verder op weg naar de realisering van de meest perfecte accomodatie. Thans beschikt ze over een 12 meter en een 25 meter baan en aan burge meester G. van Velzen was zaterdag middag de eer die banen open te schie ten. Dhr. van Velzen deed dat met wei gerichte schoten waarvan TS'/o in de roos terecht kwam. Weth. J. Voogd zag kans de hele kaart mis te schieten en weth. Visser scoorde van de 3 schoten 2 treffers. De lering die aan de hand van de resultaten werd getrokken luidde dat het dagelijJis gemeentebestuur een dui delijke afwijking naar rechts bleek te vertonen Bestuur en leden van „Raak de Roos" waren zaterdagmiddag duidelijk tevre den over wat ze met goed beleid thans al hebben bereikt. Voorzitter W. v. d. Bok releveerde dan ook in een kort openingswoord dat de Vereniging 24 jaar geleden opgericht zich tot dus verre had moeten behelpen met geïm proviseerde banen van rioolbuizen Nadat 6 jaar geleden het gebouwtje achter de voormalige bijzondere lagere school in gebruik kon worden genomen kon thans een nog betere accomodatie in gebruik worden gesteld waartoe dhr. V. d. Bok de burgemeester graag in de gelegenheid stelde. Dat deed dhr. van Velzen van harte, mede in de wetenschap dat het gemeen tebestuur toen in 1966 en ook thans weer aan ,,Raak de Roos" alle mede werking heeft verleend. De nieuwe ac comodatie, twee banen en een prachtige cantine, overziend complimenteerde de burgemeester het Bestuur met v/at tot dusver is bereikt: zo'n prestatie wordt niet door iedere vereniging gele verd...!" verzekerde dhr. van Velzen. Zijn bewondering gold met name het feit dat de Ver. in 6 jaar tijds haar ge- bouvvT afschreef en bovendien nog een fonds vormde voor de nieuwe accomo datie die zo'n zeventigduizend gulden heeft gekost. Het bestuur speelt opnieuw met de gedachte de afschrijving in zes jaar te doen plaatsvinden, waarom dhr. van Velzen vanuit zijn grote ervaring het bestuur wenkte de verwachtingen toch niet al te hoog te spannen. Niette min Ivende hij de Vereniging gaarne, mede namens het gemeentebestuur de erkenning toe een unieke prestatie te hebben geleverd. Spoedig klonken dan ook de schoten waarmee de nieuwe ba nen geopend werden. Meerdere sprekers. Na de opening hebben meerdere sprekers het woord gevoerd. O.m. een vertegenwoordiger van de K.N.S.A. en de H.K.K.L. uit Den Haag die een pla quette aanbood. Dhr. J. C. Komtebedde sprak als voorzitter van de V.V.V., te vreden als hij was met het totstandko men van de baan die ook als „slecht- weer-voorziening" t.b.v. de vakantie gangers dienst kan doen. Anderen, col legae van andere schietverenigingen in de regio verklaarden openhartig dat de geest van „Raad de Roos" allerwege wordt gewaardeerd en dat was een bij zonder compliment. Ook namens de Rijkspolitie werd het woord gevoerd. De manschappen van de Rijkspolitie van de korpsen Voorne en Putten en Goeree- Overflakkee zullen van de banen ge bruik maken om hun schietvaardigheid op peil te houden. Burgemeester van Velzen légt aan voor zijn eerste schot. OUDDORP woensdagavond 7.30 uur ds. P. Blok van Dirksland, MELISSANT donderdagavond 7.30 uur ds. H. Hofman van Gouswaard. OUDE TONQE zaterdagavond 7.30 uur student J. J. van Eckeveld van Scher- penzeel. NIEUWE TONGE donderdagavond 7.30 uur ds. A. Moerkerken van Nieuw Beijerland. OUDDORP E.H.B.O. cursus: A.s. vrijdagavond begint in het Ver. gebouw om 8 uur een nieuwe cursus E.H.B.O. Deelnemers kunnen zich op deze avond nog op geven. Bejaardenmiddag. Het bejaardenco- mité der Ned. Herv. Kerk nodigt de bejaarden uit voor de middag die we deze keer niet op dinsdag 8 okt. maar op woensdag 9 okt. zullen houden. Deze middag komt mevr. de Graaf een lezing houden met dia's over het leven van de Christelijke Kerk in Roe menië. Ook zal zij handwerken laten zien van dit land. Als u vervoer wenst geef een een be richtje aan onderstaande adressen. Mevr. Spek-van Zetten, tel. 1348, mevr. Hesselink, tel. 1357. mevr. Schut ter, tel. 1714. Hel comité. Inplaats van het vroegere tweede hands T.V.'tje staat er nu in de huiska mer van de Fam. J. v. d. Tol In de Nieuwstraat te Herkingen eerlijk ge- liregen! een nageUiieuwe Blaupunkt Tiptronic kleurenontvanger ter waarde van drieduizend gulden. Gistermiddag werd die zomaar binnengedragen door dhr. J. Tanis van de Fa. v. d. Heijden uit Dirksland. De T.V. was de grote prijs die op de vorige week gehouden show van beeld en geluid gewonnen kon worden. Elke koper kreeg daar een nummertje en zo is het gekomen De show is een bijzonder groot succes geworden, mede dankzij de medewer king van de importeurs van bekende radio en t.v.-merken die door de Fa. v. d. Heijden verkocht worden. Aan dat succes heeft met vele anderen ook dhr. Dhr. Tanis, links, demonstreert de werking van het nieuwe toestel. V. d. Tol meegewerkt toen hij vrijdag avond besloot maar eens een nieuwe zwart-wit T.V. aan te schaffen omdat het ouwetje er herhaaldelijk blijk van gaf zijn tijd te hebben gehad. Een kleu renontvanger kon door bruintje niet ge trokken worden en samen besloten dhr. en mevr. v. d. Tol („we zijn maar A.O. W. mensen...") dat het dan maar een zwart-wit moest worden. Zaterdagavond kreeg dhr. v. d. Tol opnieuw de kriebels omdat maar steeds de gedachte aan de klantenwedstrijd door zijn gedachten speelde. Omdat hij ook hard toe v/as aan een nieuwe radio besloot hij die ook maar op de show te kopen. Eerst ging hij alleen om, zijn keus gemaakt hebbend, ook moeder de vrouw erbij te roepen. Ook de portable-radio werd gekocht en juist op het daarbij ontvangen num mertje viel zaterdagavond de prijs. De heer en mevr. v. d. Tol waren nog aan wezig toen de candidaat-notaris de na men bekend maakte. Het bekend wor den ontlokte haar een kreet van blijd schap en dhr. v. d. Tol moest enkele malen nadrukkelijk slikken ,,Ilc vind dat'ie best terechtgekomen is" verklaarde dhr. Tanis toen hij gister middag het prachtige geschenk aflever de. De koffie was gauw gezet en het gebak gauw gehaald waarna nog eens gezellig werd nagepraat over de steeds herhaalde vraaghoe is 't toch mo gelijkI" „En het hout is precies als dat van mijn stoelen", constateerde me vrouw V. d. Tol bij dat alles. Per 1 oktober wordt het Eilanden- nieuws in Den-Bommel bezorgd door: ANNEMIEK MAST Pr. Bernhardstraat 17 Tel. (01871) 459 DIRKSLAND Beroepen en bedankt. Ds. P. Blok ontving een beroep naar de Ger. Gem. te Apeldoorn en bedankte voor het be roep naar Werkendam. E.H.B.O. cursus. Bij voldoende deel name zal er weer een nieuwe cursus E.H.B.O. worden gegeven. Uitgebreide inlichtingen kunt u ver krijgen op de kontaktavond die gehou den zal worden op maandag 7 oktober 's avonds 7.30 uur in het verenigings gebouw Animo", Achterdorp Dirks land. OUDDORP DIEFSTAL HUISBRANDOLIE Uit de tank aan de woning Broekweg 3 is vorige week 200 liter huisbrandolie gestolen. Vermoedelijk hebben de da ders de olie afgetapt in een tank die op een auto heeft gestaan. BATTENOORD INBRAAK Vorige week blijkt te zijn ingebroken in het gebouwtje van het Waterschap Fiakkee, staand aan de Battenoordsedijk. Er werden gereed schappen ontvreemd plus een kenteken bewijs van een auto. OOLTGENSPLAAT Bejaardenmiddag. Woensdag 2 okto ber des nam. 2.30 uur zal in Elthato de maandelijkse bejaardensamenkomst ge houden worden. Beroepen. De Herv. predikant ds. A. W. V. d. Plas ontving hedenmiddag een beroep naar Papendrecht. De palingvissers op het Grevelingen- meer, die netten en fuiken als beroeps visser hebben uitstaan ondervinden de laatste tijd veel last van visstropers, die niet alleen de fuiken lichten c.q. van vis ontdoen, maar die bovendien zich niet ontzien die netten en die fuiken stuk te snijden. Er ontstaat dan voor de ze beroepsmensen, die toch al niet over grote vangsten kunnen roemen dubbe le schade. De politie heeft zaterdagmiddag een drietal Eindhovenaren aangehouden, verdacht van het stropen van wild. Dat hadden ze 's morgens gedaan in de Bükkepolder bij Goedereede waar om wonenden schoten hadden gehoord en een kenteken hadden genoteerd. De ge alarmeerde politie trof bij aankomst echter een verlaten Bokkepolder maar met het genoteerde kenteken in ge dachten ging de patrouilleploeg op on derzoek uit. Nabij hét voetbalveld te Stellendam kv>fam de politie in de loop van de ochtend de verdachte wagen tegen. Direct werd de achtervolging in gezet. Via de mobilofoon werd de po litie te Dirksland gewaarschuwd. De wagen werd in Dirksland aangehouden. De 3 Eindhovenaren bleken in' het be zit van een vuurbuks te zijn met 100 hulzen en 55 patronen. Voorts vond de politie een jute-zak met wild als ha zen, konijnen, fazanten, en patrijzen. Alles, cok de auto werd in beslag ge nomen voor een nader onderzoek. Het wild is door de Prov. Voedsel- commissaris toegewezen aan het verzor gingstehuis „de Vliedberg" te Ouddorp. MELISSANT Het komt bij herhaling voor dat la biele geesten uit de Melissantse sa menleving de telefoon te baat nemen om zich in de ondeugd uit te leven. Zo is een Melissantse mevrouw, die in alle eer en deugd een advertentie plaatste waarin ze aanbood bijlessen te geven in enkele talen, steeds het slachtoffer van lieden die graag van „andere" (oneerbare) diensten van deze mevrouw gebruik zouden willen maken. Sommi gen van hen menen dat uit de adverten tie te hebben begrepen. De betreffende mevr. W. heeft de hulp van de politie tegen deze benadering al in moeten roe pen'. Weliswaar is het mogelijk gewor den de opbeller te localiseren maar het is misschien ook nuttig een beroep te doen op het naleven van een gezonde moraal. De politie heeft al één man we ten te ontmaskeren. Ook in andere plaatsen, met name in Goeree en Stellendam zijn soortgelijke lieden actief. Het zijn vooral de vis sersvrouwen wier mannen de hele week van huis zijn die aldus benaderd wor den. Kortemeestr. 17 - TeL (01640) 35878 BERGEN OP ZOOM BON: Voor gratis folders zenden aan Pfaff antwoordnummer 102. Bergen op Zoom. Naam.: Adres: Wanneer de Suikerfabriek Putters- hoek representatief is voor de overige suikerfabrieken dan betekent dat, dat de fabrieken hun produktiecapaciteit met zo'n 40°/o hebben moeten terug draaien. Oorzaak daarvan is de minimale aan voer van bieten tengevolge van de he vige regenval van vorige week die het onmogelijk maakte de bieten te rooien. GOEDEREEDE VISSERIJSCHOOL In de sinds vorige maand in gebruik zijnde nieuwe Visserij school te Stellen dam zijn 63 leerlingen ingeschreven. Van dit aantal komen er 15 uit Zee land en van die 15 komen er 10 uit Bruinisse,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1