Huidige openliare lagere school wordt welliciit verenigingsgebouw Goerees afval wordt waarschijnlijk volgend jaar in Brabant gestort Sommelsdijk 2e op landelijke wedstrijd Goorees jeugd heeft belangstelling voor eigen padvindersgroepen wandelde in Oude Tonge 47e jaargang Dinsdag 24 september 1974 No. 4324 CHR, RTR,RFTKBT.AD OP GF,W,'FORMF,FÏÏÏT)F, GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EH.ANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond A.S. donderdag raadsvergadering Verenigingsraad in Goedereede RAAD GOra}EREEDE DE KLEISTEE Politie doet aanzienlijke wapenvondst Stadse jongen in Zeist verongelukt STELLENDAI^^ 7S0 wandelaars bij O.K.K. Oude Tonge Plaatselijk nieuws I BEZORGER Najaarsappèl Geref. Mannenverenigingen „RiMPAD-DAG'' IN OUDDORP: LANDBOUW Rassen keuze bij wintertarwe EXTRA KEKKDIENSTEN GEKEF. GEMEENTEN Wmr. I. G. E. Hoek neemt afscheid Ferme botsing POSTBOX 8 - MIDDKT.HAKNIS Kedacüe en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167030 ABONNEMENTSPRIJS 5,85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Het is geenszins onwaarschijnlijk dat na 1 januari a.s. het huis- en bedrijfs- vuil uit de gemeente Goedereede op een stortplaats nabij het Brabantse Bavel gestort zal worden De gemeente raad die a.s. donderdagavond vergadert krijgt een daartoe strekkend voorstel te behandelen. Er zal om alle consequen ties daarvan te overwegen een commis sie ad hoc worden ingesteld vooraleer er een definitief besluit genomen zal wor den. Feit is dat de gemeentelijke stortplaats van Goedereede, gelegen in de Woutri- napolder bij Stellendam, binnenkort zal zijn volgestort. Aan de aanleg van een nieuwe open stortplaats is niet te den ken omdat G.S. strikt vasthouden aan het „Vuilafvoerplan Zuid-Holland" waarin gestreefd wordt naar de oprich ting van verbrandingsinstallaties. B. en W. hebben ettelijke mogelijkhe den onderzocht. Twee daarvan, aanslui ting bij Schouwen-Duiveland waar door de gemeenten het vuil gemeenschappe lijk wordt opgehaald en aansluiting bij de Reinigingsdienst IMijnsheerenland die liet vuil van de Hoekse Waard naar een verbrandingsinstallatie te Rotter dam brengt, zijn niet realiseerbaar ge- blelien. Wel realiseerbaar zijn of aan sluiting bij de n.v. afvalverwerking Rijnmond of het verlenen van opdracht aan een particuliere instelling. B. en W. menen dat aan de laatste de voorkeur dient te worden gegeven. Gedacht wordt aan de Fa. Boon uit St. Laurens (Zld.) De Stichting Goereese Gemeenschap heeft het initiatief ontwikkeld in Goe dereede een Verenigingsraad in te stel len. Dat heeft aldus de Stichting zowel organisatorische als praktische voordelen. Er kan onderling een betere samenwerking tot stand worden ge bracht, meent het Stichtingsbestuur. A.s. maandag 30 september wordt om half acht in de vergader-kamer van het oude gemeentehuis te Goedereede een bijeenkomst gehouden. Door raadslid J. Bruggeman zal het nut van de voorge stelde samenwerking nader worden toegelicht. welk bedrijf voldoende is geoutilleerd en beschikt over een vergunning tot het storten van vuilnis in stortplaatsen in de Prov. Noord-Brabant. B. en W. stel len de raad a.s. donderdagavond voor een commissie ad hoc in te stellen alvo rens op 24 oktober een uitspraak zal worden gedaan. Het brandweercorps van Sommelsdyk is op de zaterdag in Venray (L.) gehou den landelijke finalewedstrijd voor korpsen in de 1ste klasse als tweede ge ëindigd! Er werd in deze klasse de hoogst bereikbare door 18 korpsen deelgenomen. Uit Zuid-Holland waren dat Voorschoten en Sommelsdijk, als besten van de op 22 juni gehouden Prov. wedstrijden. De gefingeerde brand speelde zich af op het terrein van Rank-Xerox. In het brandende ketelhuis werd één perso neelslid vermist. De redding diende te gebeuren met behulp van perslucht maskers, waarbij de reddingsploeg, om de verstikkende rook te imiteren, werd geblinddoekt. De ploeg van Sommelsdijk bleek na Bussum als tweede te zijn geëindigd met 729 pnt., gemiddeld 8V2 pnt. per ge pleegde handeling. De wedstrijdploeg wag als volgt sa mengesteld: W. V. d. Ree, bevelvoerder, A. Knape en L. Wielhouwer aanvals- ploeg en perslucht-masker dragers, G. V. d. Boogert ordonnans, C. Wielhouwer en C. V. d. Boogert, waterploeg, D. de Bakker en G. v. d. Boogert, slangen- ploeg en P. V. Noort, pompbediener. In de 2e klasse eindigde de ploeg van Melissant zaterdag in Venray als tweede Voor Melissant ook een goede prestatie omdat ze voor het eerst in de tweede klasse deelnam. In ,de 4e klasse werd Oude Tonge nr. 4. De nu nog als zodanig in gebruik zijn de openbare basisschool gaat wellicht een nieuw bestaan als Verenigingsge bouw tegemoet. B. en W. vragen de ge meenteraad die a.s. donderdagavond vergadert daartoe in principe te beslui ten. De school zal nog yoor medio vol gend jaar door het onderwijs verlaten worden omdat tegen die tijd de nieuwe school in gebruik zal kunnen worden genomen. De Stichting Verenigingsgebouw te Goedereede heeft al geruime tijd naar een geschikte vervanging van het hui dige gebouw in de Pieterstraat uitgeke ken, Aanvankelijk werd gedacht aan nieuwbouw in het bestemmingsplan nNieuwe Oostdijk" maar de kosten daar van zijn te hoog gebleken. Ook is een plan gemaakt om het vroegere gemeen tehuis op de Markt tot Ver. gebouw te bestemmen maar daartegen is van de zijde van Monumentenzorg bezwaar ge maakt omdat deze instantie een te gro te aantasting van het uiterlijk van het gebouw vreesde. In het Verenigingsge bouw zal ook een gymzaal dienen te zijn waarvoor dan van het Rijk een zg. lokalenvergoeding ontvangen zal wor den wat een verenigingsgebouw exploi tabel maakt. Monumentenzorg atten deerde op de mogelijkheid de accomo- datie in een oude schuur onder te bren gen, maar de Stichting heeft mede om financiële redenen, ook daarvan af ge- Wel perspectief biedt de huidige open bare basisschool die voldoende ruimte biedt, ook aan een gymnastiekaccomo- datie. Het huidige schoolgebouw te Goedereede. INGEZONDEN: Enige jaren terug kocht de Stichting Dringwaterleiding de Kleistee voor de waterwinning. Om het terrein werd een kostbare omrastering aangebracht. Ge heel afsluiten was onmogelijk omdat over het terrein een kerkpad liep, dat aan het openbaar verkeer niet onttrok ken mocht worden. Het dagelijks be stuur van de Drinkwaterleiding nam in principe het besluit de bij dit terrein behorende boerderij af te breken. Niet omdat deze bouwvallig is, maar er zou den vernielingen plaats vinden. Als het besluit zou worden uitgevoerd, dan verdwijnt wederom een oude boerderij in Ouddorp. Een ramp, die nooit meer te herstellen zou zijn. De Poepestee is afgebroken en Het Blauwe Huus verkeert in een rampzalige toe stand. Zou nu ook nog De Kleistee moe ten verdwijnen? Neen, de sloop van de boerderij „De Kleistee" moet geen doorgang, hebben. Daarvoor is deze in het mooie stuk na tuurgebied van te grote waarde. Boven dien kan dit niet als waar is wat in het Voorlichtingsblad van het Waterleiding bedrijf te lezen staathet waterlei dingbedrijf is er juist voor de gemeen schap, voor de gebruikers in het ver zorgingsgebied". De gebruikers van het water op Goeree-Overflakkee hebben het mogelijk gemaakt, dat De Kleistee aangekocht kon worden. Dus geen afbraak maar zoeken naar een oplossing, die het mogelijk maakt dat dit stuk. natuurgebied mede dienst baar wordt aan de bewoners van ons .eiland. En dan op een wijze die past in het kader van het natuurbehoud, zonder schade te doen aan de waterwinning. Dan zullen de vernielingen minder of in het geheel niet meer plaats vinden, me de door het toezicht, dat dan zal worden ingesteld. Ook de jeugd zal dan bijge bracht worden om zuinig te zijn op hun uniek terrein met boerderij. Een boerderij die zou kunnen funge ren als ontvangst-centrum voor de be zoekers. Als tot sloop wordt besloten, zal dit de waardering niet doen toenemen, maar de aversie vergroten. Neen dan liever zoeken naar een oplossing, die het gevoel voor het waardevolle van HUN terrein moet bewerkstelligen. Na de aanhouding van een viertal in woners van Goeree-Overflakkee heeft de politie vrijdagavond een aanzienlijke hoeveelheid wapens en munitie gevon den in een woning in Oude Tonge. De bewoonsters van deze woning hebben steeds gemeend dat de dozen en kisten die met hun toestemming op de zolder stonden gereedschappen bevatten Er bevinden zich thans nog 4 men sen in arrest. Het meisje uit Nieuwe- Tonge is vrijdagavond na verhoor op vrije voeten gesteld. De wapenvondst is de grootste die ooit op Flakkee is aan getroffen. Het gevondene bestond o.m. uit alarmpistolen die gemakkelijk tot echte vuurwapens konden worden om gebouwd, een aanzienlijke hoeveelheid munitie en explosieven waarmee door dikke muren kan worden gebrand. Bijzonderheid bij dat alles, is dat de verd. P. uit Sommelsdijk recentelijk bij het gemeentebestuur van Middelharnis een verzoek indiende in Nieuwe Tonge, achter de door hem nog te betrekken woning een schietbaan te mogen aan leggen en exploiteren. -*—o- De 17 jarige jongen P. L. Helleman is zaterdagmiddag in Zeist verongelukt. Hij werd daar verpleegd in een tehuis voor geestelijk gehandicapten van waar uit hij zaterdagmorgen alleen is ver- i trokken. Toen zijn afwezigheid werd I bemerkt is er nog tevergeefs naar hem gezocht. De jongen bleek zich naar het station te hebben begeven omdat hij in I de trein een verbindingsmogelijkheid met zijn oude omgeving heeft geweten. Even voor het station werd hij door een trein gegrepen en dodelijk gewond. Voor de bezorging van ons blad te Stichting Goereese Gemeenschap, s De Gymnastiekver. „Oefening kweekt kracht" heelt j.l. zaterdag haar 21ste wandelmars georganiseerd. Er liepen ca. 750 wandelaars mee en dat waren er wat minder dan vorig jaar toen het weer bijzonder meewerkte. De uitslag luidt als volgt: 5 K.M.: Ie prijs: Chr. L. School Nieuwe Tonge 83,6 pnt. 2e en 3e prijs: R.K. school O.-T. en kleuters O.K.K. 80,- pnt. 10 KM.: Ie prijs: Voomse Wandelaars, Den Briel 93,33 pnt. 2e prijs: Sparta M'harnis 87,66 pnt. 3e prijs: Chr. L. School Nieuwe Tonge 84,33 pnt. 15 KM.: Ie prijs: Kwiek, Melissant 87,pnt. 2e prijs: Trimvereniging „Sanitas" Oude Tonge 83,33 pnt. 3e prijs: O.L. School Oude Tonge 77,66 pnt. 20 KM.: Ie prijs: Chr. L. School Oude Tonge 87,— pnt. 2e prijs: R. K. School Oude Tonge 78,— pnt. De „Voornse Wandelaars" wonnen voor de derde keer de wisselbeker, zodat de ze voorgoed naar Den Briel ging. Een extra onderscheiding ontving Mej. A. Parré uit Oude Tonge voor de vele ke ren dat zij individueel de Wandelmars liep (bijna 20 x). Ondanks de dreigende regen, bleef het tamelijk droog en kon men om 6 uur te rug zien op een geslaagde wandelmid dag. MIDDELHARNIS Reisje Chr. Geref. Kerk De deelnemers aan het bejaardenreisje dat a.s. donderdag vanwege de Chr. Geref. Kerk wordt gehouden worden verzocht om kwart voor acht 's morgens bij de kerk aanwezig te zijn. Lunchpak ketten dienen te worden meegebracht. Degenen die mee willen en zich nog niet hebben opgegeven kunnen dat als nog doen bij G. Verhage, Dirk Bosstraat 14 of via telefoonnummer (01870) 20 36. OOLTGENSPLAAT Geslaagd. Onze vroegere dorpsgenoot dhr. A. Kagchelland Mz. te Kamerik slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het kandidaats-examen in de Theologie. Kerkdienst. Donderdag 26 sept. des nam. 7.15 uur zal voor de Oud Geref. Gemeente voorgaan Ds. A. van der Meer te Oosterland (Zeel.) Zie verder de advertentie in dit nummer. vragen wij met spoed een I Tel. aanm. (01870) 26 29 of j 's avonds (01877) 19 47 1 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiif NIEUWE TONGE Zaterdagmiddag 21 september. Met 65 kinderen, waaronder enige oudleerlingen, vertrokken we om 1 uur haast allen per fiets naar Oude Tonge, om deel te nemen aan de wandelmars georganiseerd door de Gymnastiek ver eniging O.K.K. Evenals in Dinteloord het geval was, behaalden de leerlingen die 5 km. lie pen' de 1ste prijs. Nieuw was dat ook de 10 km. in de prijzen viel. Zij kregen de 3de prijs. Wij bedanken de kinderen, omdat zij zo hun best deden. Verder danken wij de leidinggevende vaders en moeders, personeelsleden van basis- en kleuterschool en niet te ver geten ,Teus Dorresteyn en Wim Drooger. Ook dank aan belangstellenden en aan hen', die met hun auto ons ten dien ste stonden. Terug gekomen in Nieuwe Tonge, konden wij terug zien op een geslaagde middag. HERKINGEN Üiliebollen! De Ned. Herv. Vrouwen vereniging hoopt a.s. woensdag 25 sep tember nogmaals met oliebollen langs de deur te komen. Ze waren weer goed, dus weer maar aan de oliebol. Het is voor een goed doel, en het is er weer voor! Aula. De in aanbouw zijnde aula op de begraafplaats nadert haar voltooiing. Zo het zich laat aanzien komt dit ge bouwtje nog deze week onder de pan nen. Vrijdagavond 4 oktober 1974 's avonds acht uur wordt in de Breepleinkerk te Rotterdam (Zuid) een groot NAJAARS APPEL gehouden. Ds. C. P. Sybrandi uit Montfoort zal spreken over „occul tisme, magnetisme en ons geloofsleven" en het Christelijk Mannenkoor Rotter dam-Vreewijk, dirigent Sander van Ma rion, zal de avond met koorzang opluis teren. Begeleiding samenzang door de organist G. den Ouden. Iedereen is wel kom op deze vrij toegankelijke bijeen komst. Organisatie: Gereformeerde Mannen- bond, afdeling Zuid-Holland (Zuid). Zo'n tweehonderd welpen en kabou ters, padvind(st)ertjes van 8-12 jaar van Flakkee, Rozenburg en Voorne en Put ten, verenigd in de afdeling Zuid-Hol landse Eilanden van Scouting Neder land hebben zaterdag in Ouddorp hun jaarlijkse Rimpad-dag gehouden. De jeugd van Ouddorp, Goeree en Stellen- dam werd bewust bij deze dag vol acti viteiten betrokken. De leiding had daar mee de bedoeling na te gaan ól en zo ja in welke mate er belangstelling zou be staan voor een eigen padvindersgroep in genoemde dorpen. Dat bleek aan het eind van de dag heel duidelijk het ge val te zijn. Akela mevr. de Klerk uit Hellevoetsluis (tel. 01883 - 29 56) kon dik honderd namen van adspirant pad- vindertjes noteren terwijl zich ook men- men aanboden die de nieuwe groepen willen gaan leiden Het zit er dan ook helemaal in dat Ouddorp, Goeree en Stellendam binnen afzienbare tijd een eigen scouting groep zullen hebben. Binnenkort zullen daar over in de verschillende dorpen bespre kingen worden gehouden waarin de plannen nader gestalte zullen krijgen. De aktiviteiten van zaterdag concen treerden zich op en nabij het gem. par keerterrein waar de tenten werden op geslagen. Van daaruit werd een vossen jacht gehouden, een speurtocht waarbij iemand moest worden opgespoord, en werden spelen zoals een levend ganze- bord gespeeld. Bovendien werd in het Verenigingsgebouw een Rimboefilm vertoond. Goeroes' jeugd bleek dermate gecharmeerd te zijn van de padvinderij dat een groot aantal van hen zich spon taan opgaf als lid van de te stichten groepen. Zo'n groep kan bestaan uit welpen en kabouters (van 8-12 jaar), uit padvinders en verkenners (12-16 jaar) en uit voortrekkers, loodsen en sherpa's (16-22 jaar). De verkenners on derscheiden zich weer in land-, lucht- en zee-verkenners die zich resp. in en met de natuur, met radiografie en sterren wacht en op het water bezig houden. De grote verdienste van de padvinde rij is dat de jongelui een groot onder ling saamhorigheidsgevoel wordt aan gekweekt. Ook de zorg voor de natuur staat bij de padvinderij hoog genoteerd en ze leren er ook zelfstandig op te treden. Zij die dat zaterdag niet deden maar wel voor de padvinderij in Ouddorp, Goeree en Stellendam voelen, kunnen contact opnemen met akela („wijze wolf") mevr. de Klerk, Corn, van Klei burgstraat 7 te Hellevoetsluis, die ieder graag van nadere informatie zal dienen. De welpen en kabouters trokken paden op de lanen in. De tarwe-opbren'gsten zijn dit jaar weer goed. Vooral het nieuwe ras Cle ment, welk ras dit jaar ongeveer 40% van het wintertarwe-areaal innam, zijn er weer ongekend hoge opbrengsten te melden (9000 kg. en meer). De keuze van het ras zal voor de ko mende uitzaai daarom in vele gevallen niet moeilijk zijn. De vraag rijst evenwel, of het wel zo verstandig is om alles op één kaart te zetten. Een zekere rassenspreiding kan aan beveling verdienen, omdat de concen tratie van één bepaald ras het optreden van ziekten' zou kunnen bevorderen. R.assenspreiding werkt nml. remmend op de verbreiding van allerlei ziekten. Dit jaar zijn voornamelijk in Oos telijk Flevoland enkele aantastingen van gele roest in Clement geconstateerd, zonder echter nadelige invloed op de opbrengst uit te oefenen. Gelukliig beschikt men thans over zeer goede gewasbeschermingsmiddelen tegen gele roest. Uit dit oogpunt is toename geen be zwaar. Bovendien zal als het eens wat meer wintert, de kans op vroege infektie en uitbreiding geringer zijn. Toch is het aan te bevelen om het ras Clement niet te veel uit te breiden, maar daarnaast ook een ander ras te zaaien. Het zal er toe bijdragen dat een ras met een zó hoog opbrengstvermogen nog lange tijd voor de Nederlandse landbouw behouden blijft. MIDDELHARNIS IV.C.V.B. De afd. Middelharnis-Som- melsdijk van de N.C.V.B. houdt a.s. donderdagavond, om kwart voor acht, een bijeenkomst. Dhr. N. M. Laarman zal door noor namens de Bond tegen het vloeken een inleiding houden. Gasten zijn er hartelijk welkom. OUDDORP: donderdagavond 7.30 uur ds. A. Moerkerken van Nieuw-Beijerland. MELISSANT: zaterdagavond 7.00 uur ds. M. Mon- dria van Waardenburg. OUDE TONGE: woensdagavond 7.30 uur ds. P. Blok van Dirksland. STAD AAN 'T HARINGVLIET: donderdagavond 7.30 uur ds. Th. van Stuijvenberg van Middelharnis. HERKINGEN: donderdagavond 7.30 uur ds. G. J. v. d. Noort van Krimpen a. d. IJssel. MIDDELHARNIS A.s. vrijdagmiddag zal aan Wmr. I. G. E. Hoek i.v.m, het bereiken van de 60-jarige leeftijd functioneel leeftijds ontslag worden verleend. Hij zal die middag op het bureau aan de Hoflaan, om 14.30 uur, afscheid nemen. Dhr. Hoek heeft ruim 29 jaar bij de Rijkspolitie gediend waarvan 6 jaar in Herkingen en I8V2 jaar te Middelharnis. De laatste twaalf jaar deed hij dienst als administratief ambtenaar. MIDDELHARNIS Bij een botsing tussen twee personen wagens, zaterdagavond op de kruising Doetinchemsestraat Julianaweg, zijn twee auto's zwaar beschadigd. Het on geluk gebeurde doordat de marechaus see P. van Prooijen lit Dirksland (met zijn Austin) komend van de Doetin- cliemsestraat door de stopstreep schoot. De van rechts naderende V.W. van de uitvoerder dhr. C. Boeter werd links vooraan geraakt en schoot door het hek van de tuin van de fam. van Eek. Niemand raakte bij de botsing gewond.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1