Unieke eilandelijke brandweer wedstrijd te Dirksland Socialisten aan de macht Ver. gebouw yyOns Huis" te Hericingen iieeft Icapitaie opicnapper nodig kinderkleding 47e jaargang Dinsdag 17 september 1974 No. 4322 CHR. STREEKBLAD OP GERM'OEMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Raad Dirksland vergadert donderdagavond: VERKOPING Bij Suiker Unie bietencampagne van 12 weken Plaatselijk nieuws De wetliouders- verkïezing te IVliddelliarnis Jongen met brommer gevallen Gedragen te koop VOLLEYBAL Bekerwedstrijden Intermezzo Tractor sleurt echtpaar mee Nieuws uit Zeeland POSTBOX 8 - MIDDELHAENIS Bedactdfi en advertentiea: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 3.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPKIJS 5,85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Enkele weken terug schreven we dat helaas de oppositie er niet in slaagde een vuist te maken tegen deze regering. Steeds weer opnieuw blijkt Den Uyl in staat te zijn zijn zin door te drukken, omdat degenen die tegenspel moeten geven verstek laten gaan. Het moet ge zegd worden dat de man een bekwaam tacticus is. Toen Den Uyl nog in de op positie zat, wist hij een heel wat harde re en bekwamere oppositie te voeren dan er nu tegen hem wordt gevoerd. Ondanks alle sombere voorspellingen dat dit kabinet geen lang leven bescho ren zou zijn, zit Den Uyl nog redelijk vast in het zadel. En het ziet er niet naar uit dat hij op korte tijd gewipt zal worden. Dat wil niet zeggen dat er geen politieke stormen geweest zijn, maar Den Uyl biedt ze vakkundig het hoofd. Een tijdje geleden was de A.R.P. he vig verontwaardigd dat het C.D.A. er zo bekaaid af kwam in vele gemeenten bij de verkiezing van wethouders. In Rotterdam b.v. komt het C.D.A. er niet meer aan te pas en ook in andere ge meenten is een links-programcollege gevormd (d.w.z. dat de meerderheid alle wethouderszetels voor zich opeist). In Nederlandse Gedachten is hier een verontwaardigd artikel over gepubli ceerd. Veel indruk zal dit niet meer ma ken, men heeft immers al zoveel over zijn kant laten gaan. In het algemeen is men veel te „lief" tegenover het kabinet Den Uyl, het zou beter zijn dat er eens {emie taal gesproken werd als er con flicten waren. Laat men gerust maar eens dreigen met op te stappen als een conflict op de spits gedreven wordt. Eens kijken of Den Uyl dan niet zwicht. Want wat is nu eigenlijk nog het eigen gezicht van de A.R.P. Vanaf het ver trek van Biesheuvel loopt men maar heel gewillig aan het handje van Den Uyl mee. Een ander voorbeeld hiervan is de aanstaande burgemeestersbenoeming in Rotterdam. Een grote kanshebber op deze functie is André van der Louw, een Nieuw-Linkser die daarom niet „gepruimd" wordt door het C.D.A. en de V.V.D. in Rotterdam. Als deze par tijen daar dan zo fel op tegen zijn is het wel zaak dat ze een eigen kandidaat naar voren schuiven die door allen ge steund wordt. Aangezien ze daar niet in slagen, zijn hun protesten bij voorbaat vruchteloos. Eendracht maakt macht. Den Uyl heeft de interne eenheid in zijn partij op het moment aardig voor elkaar en speelt zijn verdeelde tegenstanders handig te gen elkaar uit. Hoe duidelijk blijkt dat ook niet uit de affaire rond Vredeling. K.V.P. en A.R.P. verklaren dat ze „ge schokt" zijn en het interview „betreu ren" maar ondernemen verder niets. De K.V.P, laat zelfs rustig haar minister Lubbers en secretaris-generaal Luns (jarenlang voor de K.V.P. minister van buitenlandse zaken geweest) beledigen door Vredeling. De V.V.D. geeft blijk van onmacht door enkele vragen te formuleren, die door Den Uyl „even" beantwoord wor den, waarmee de kous af was. Terwijl aanvankelijk iedereen speculeerde dat Vredeling af moest treden na dit inter view, kon de man rustig blijven zitten. Eerlijkheidshalve moeten we van dat interview wel opmerken dat de kranten er de meest grove uitspraken uit ge haald hebben en die op een rijtje gezet hebben, waardoor een sensationeel ge heel verkregen werd. Uiteraard doet dat er niets aan af dat een man op zo'n po sitie dit soort dingen niet kan zeggen, maar men kan zo wel een verkeerd beeld krijgen. Wie het gehele interview doorleest, ontmoet een man die met zijn persoonlijkheid in de knoop zit. Opgevoed in een gereformeerd gezin heeft Vredeling een geloofscrisis willen ovenvinnen door (helaas) het geloof af te zweren. Ook heeft Vredeling nooit zijn ervaringen, opgedaan in het verzet, waarbij liij de dood in ogen heeft gezien, kunnen verwerken. Om het maar eens met een modewoord te zeggen: Vrede ling is gefrustreerd geraakt. Dat zo'n gesprek zonder verdere consequenties gepubliceerd kan worden, blijft natuur lijk ongelooflijk. Wel moeten we be denken dat Vredeling een redelijk be kwaam minister van defensie is. Met "'ina elke andere socialist op defensie Was het uitgelopen op een afbraak van onze defensie. Trouwens, zo'n succes Was de liberaal De Koster ook niet op defensie. Van alle uitspraken die reeds geci teerd zijn van Vredeling, willen wij er ook nog een aanhalen. Waarom zeggen socialisten toch eigenlijk altijd dat ze teveel verdienen? Ook Vredeling vindt ^'Jn salaris te hoog. Ik ga pas respect krijgen voor dit soort uitspraken als *'n man het goede voorbeeld vast gaat geven en niet meer wil aanpakken dan Wat de gemiddelde arbeider verdient. ftu krijg je de indruk dat socialisten, *e een hoge post bekleden, in het open- oaar de te hoge loonverschillen veroor- *'Pn, maar ondertussen de vruchten ^an hun positie niet te versmaden vin den. I\eem nu Han Lammers. Hij is Wethouder in Amsterdam en zo rood als een kreeft. Maar hij woont in een kapi- ~3l Pand dat onder Monumentenzorg staat en is de buurman van V.V.D.-er dus kapitalist", Hans Wiegel! En 20 zijn er meer voorbeelden te ?oemen. Nee, als men principieel voor jnkoniensnivellering is, dan moet men ">aar bij zichzelf beginnen. Wanneer de raad van Dirksland a.s. donderdagavond vergadert kunnen met de hand op de zak de eerste twaalf punten worden afgehandeld, maar bij het volgende punt, het voorstel tot subsidiëring van de Stichting Ver. gebouw „Ons Huis" te Herkingen zal de raad in de buidel moeten tasten. De eerste punten hebben betrekking op het verkiezen van leden in diverse besturen en colleges, o.a. in het bestuur van de Stichting Zwembad Dirksland, de Stichting Drinkwaterleiding Goeree- Overflakkee, het werkvoorzieningschap „Binnenhof", de Comm. van beheer voor de gem. verenigingsebouwen, het colle ge voor de verlening van bijstand en de commissie van advies voor de Dienst Gemeentewerken en de zgn. „hoor- commissie". Subsidie aan „Ons Huis" Het Verenigingsgebouw „Ons Huis" te Herkingen is dringend aan een grote beurt toe. Er dient zowel een achterstal lig onderhoud als een verbetering van het gebouw te worden uitgevoerd. De slechte toestand waarin het gebouw verkeert is van een nadelige invloed op de exploitatiemogelijkheden. Ook het beheer van de keuken stelt het Stich tingsbestuur voor grote moeilijkheden. In 1973 is het uit te voeren verbeterings plan geraamd op 93.400,op welk bedrag naar schatting zo'n 10.000,in mindering zou kunnen worden gebracht door een aan te wenden zelfwerkzaam heid. De gemeente besloot destijds een subsidie van 10.000,beschikbaar te stellen, de Prov. heeft een subsidie van 14.100,toegezegd. Omdat de ge maakte raming i.v.m. intussen opge treden prijsstijgingen aanzienlijk hoger moet worden geschat heeft het Stich tingsbestuur op verzoek van B. en W. een plan laten opstellen waarin is uit gegaan van een slechts minimaal eisen pakket. De uitvoering daarvan wordt geraamd op 70.000,terwijl daaren boven rekening moet worden gehouden met een jaarlijks exploitatietekort van 5.000,—. B. en W. leggen a.s. donderdagavond de raad een drietal alternatieven voor omd e Stichting de helpende hand te bieden. op woensdag 18 september van 2 - 5 en van 7-9 uur in Herv. Jeugdgebouw te Ouddorp, door de Zendlngskrans „Draagt elkanders lasten" der Ger. Gemeente. Zie advertentie elders in dit blad. Levertijd twee weken korter dan vorig jaar. De Coöp. Vereniging Suiker Unie re kent dit seizoen op een bietencampagne van ongevaar 12 weken. Vorig jaar 13 weken of termijnen. Deze 12 leveringstermijnen zijn ge pland van 23 september t.m. 15 decem ber. In 1973 van 24 september tot en met 22 december, maar toen gingen aan deze datum zes vrije leveringsdagen vooraf en werd op 17 september al met de campagne begonnen. In de zogenaamde voorlevering (al wordt dit woord dit jaar niet gebruikt in de Algemene Leveringscirculaire) worden enkele premies uitbetaald voor vroeg geleverde bieten, o.a.: voor de bieten geleverd op 23 en 24 september 8,per 1000 kg. netto; ge leverd op 25 t.m. 28 september 8,per 1000 kg. netto; geleverd op 30 september t.m. 5 oktober 4,— per 1000 kg. netto en geleverd van 7 t.m. 12 oktober 2, per 1000 kg. netto. Het bestuur zal na de campagne, in dien gebleken is, dat een uitzonderlijk sterke gehaltestijging daartoe aanlei ding geeft, bovengenoemde premies verhogen. Indien plaatselijk afwijkende regelingen worden bekend gemaakt, dient men zich daaraan te houden. Indeling ontvangst gebieden. Ook dit jaar is er weer een indeling in ontvangstgebieden in de circulaire opgenomen. Vragen betrekking heb bende op de ontvangst van de bieten (laadplaatsen, levering hardeweg etc.) kunnen aan de daarin genoemde func tionarissen worden gesteld. Ook zijn de namen en adressen van de betrokken controleurs in de diverse districten vermeld. Maken we een vergelijking met voorgaande seizoenen dan zal de bie tencampagne dit jaar van korte duur zijn. Zelfs twee weken korter dan vorig jaar. OUDE TONGE Opbrengst. De alhier gehouden' kol- lekte ten bate van de kankerbestrijding heeft de som van 1240,16 opgebracht. Gevers en koUektanten hartelijk dank. OOLTGENSPLAAT Kerkelijke huwelijksbevestiging Donderdag 19 september a.s. des nam. 2.30 uur zal in de Hervormde Kerk de huwelijksbevestiging plaats hebben van de heer A. M. Prince te Haamstede (Z.) en mej. E. P. Mastenbroek, alhier, door de eerw. heer D. Scheepmaker, hulp- prediker te Almelo. Kerkdienst gaat niet door. De heden (dinsdagavond) te houden kerkdienst van de Oud Geref. Gem. waarin ds. E. du Marchie van Voorthui- zen uit Leersum zou voorgaan, gaat door omstandigheden NIET door. INGEZONDEN: Geachte redactie. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van de heer van der Slik wilde ik gaarne wat kanttekeningen en een correctie geven. De heer van der Slik schrijft dat Middelharnis een college van B. en W. heeft gekregen welke nog geen 36% van de opgekomen kiezers haalde. Ik tel: De A.R. partij (de burgemeester kreeg 18,6»/o ,de S.G.P. (wethouder) 26,7»/o Lijst Hoogzand (wethouder 9,-°/o iSamen 54,3»/o Ik herinner er verder aan dat volgens uw courantenverslag bij het score bord op het Raadhuis de spanning te snij den' was of de Raad naar links zou val len of rechts zou blijven. Mag ik zo vrij zijn te concluderen dat die nog niet geweken nervositeit kort daarna ertoe heeft geleid dat de 2 partijen met 4 zetels niet verder keken dan: 4 4 8 en dat is de grootste helft van 15. Dit leverde een voorlopig accoord tus sen PvdA en SGP voordat er nog maar enige andere mogelijkheid doorgespro ken was met de candidaten van de an dere partijen. Voor een politiek- en principeken ner staat het vast dat het bekend wor den van een voorafspraak van de Pv dA met de SGP voor het samen bezet ten van de wethouderszetels, door de PvdA kiezers als een heel verstandige zet hunnerzijds, doch SGP kiezers als een zeer moeilijk te verteren noodzaak opgenomen zou zijn geworden. Trek hieruit uw conclusies maar en U zult het nu al overbekende verloop der verdere besprekingen beter begrij pen en ook het eindresultaat de stem ming voor de wethouders op 3 septem ber. Op democratische wijze kwamen deze wethou.ders op hun zetel nadat wij in de voorbesprekingen over hen' die wij hiervoor het geschiktst achten hadden overlegd. Wat de aantijgingen van de heer van der Slik tegen de heer Krijgsman be treft die raken kant noch wal. Hij had graag gewild ook de A.R. partij via de heer Krijgsman als een partij van „woordbrekers" voor de kie zers aan de kaak te stellen en nu dit niet gelukt is probeert hij toch met een wonderlijk kronkelbetoog het publiek ten nadele van deze met zijn ingezon den stuk te beïnvloeden. Verder was het begrijpelijk dat de WD, mijns inziens terecht, gekwetst zijnde in haar eigen candidatuur voor het wethouderschap niet op de SGP candidaat wilde stemmen. Maar het niet 'de eerste keer op haar eigen' can didaat (of op de PvdA stemmen) heeft mij verwonderd, want nu hebben zij met de PvdA de heer Arensman tot een „schijncandidaat" gemaakt en hem al leen misbruikt om hun ongenoegen te genover de candidaat van de SGP ken baar te maken en splijting in de AR- CHU partij publiek accent te geven. Nu tracht de kiezer met zijn stem de zijns inziens beste candidaat op een raadszetel te brengen en de raadsleden moeten uit hun midden 'de geschiktsten kiezen voor het wethoudersambt, omdat, zoals de burgemeester in zijn openings woord zei de gemeente een maximum aan bestuurskracht en prestatievermo gen alleen ontlenen kan aan een onder- ling-opbouwende goede sfeer in de raadzaal en niet aan tegenwerking en afbraak en flauwe rancunetjes onder el kaar (waardoor ter elfder ure nog een J.l. zaterdag hebben 14 ploegen van Goeree-Overflakkee, waaronder één adspirantengroep deelgenomen aan de jaarlijkse eilandelijke brandweerwed- strijd. Mede begunstigd door het mooie weer is deze wedstrijddag uitstekend verlopen. Het wedstrijdcomité onder leiding van dhr. M. Peekstok, alsmede de organise- i rende ploeg van Dirksland kreeg dan ook alle lof toegezwaaid van Burg. Bos, voor de wijze waarop zij deze wedstrijd georganiseerd had. De opdracht die elke ploeg kreeg luid de als volgt: Er is brand uitgebroken in het pand Julianalaan 21 te Dirksland. Vermoedelijk is de dader van de brand stichting zelf in gevaar geraakt. De mel ding was afkomstig van de buurman van het in brand staande pand. Deze is telefonisch aangesloten onder 13567. Het water wordt betrokken uit open water. De gefingeerde brand in genoemd pand werd door elke ploeg met grote inzet bestreden, terwijl er bovendien een slachtoffer gered moest worden. Niet alle ploegen bestreden deze brand op een wijze zoals de jury het graag ge zien had. Maar dat nam niet weg dat zij toch op een gegeven moment het nader bericht „brand meester" weg konden sturen. De laatste ploeg die speelde was een groep adspirant brandwachten, zij zijn n.l. nog in opleiding alleen de bevel voerder was een gediplomeerde n.l. dhr. M. Verduin van Middelharnis. Deze brandwachten kwamen uit Middelhar nis, Nieuwe-Tonge, Oude Tonge, Den- Bommel en Stad aan 't Haringvliet. Na afloop van de wedstrijd verzamel den alle ploegen met hun voertuigen zich bij het verenigingsgebouw „De Schakel" om vandaar te starten voor het te houden défilé met voorop de muziekvereniging Amicitia. Het défilé werd afgenomen voor het gemeentehuis door het college van B. en W., wedstrijd comité en juryleden. Na afloop hiervan werd precies om 5 uur in de Schakel verzameld. Allereerst werd hier het woord gevoerd door de voorzitter van het wedstrijdcomité dhr. M. Peekstok: „Het is vandaag voor ons een feestdag, want het is ons eerste lustrum, 5 jaar geleden zijn wij in Melissant begonnen nu na 5 jaar zijn wij in Dirksland. Toen waren er 7 ploegen thans 14, jammer vond spr. dat het corps van Herkingen nog niet mee doet. Terugziende op de voorbijgaande jaren mogen wij thans stellen dat vrijwel alle ploegen op een goed peil zijn gekomen, mede dankzij de opleidingen. Graag had ik U allen hier willen begroeten als regionale brandweervrienden maar zover zijn wij nog niet, maar wij houden moed", aldus dhr. Peekstok, die in zonderheid het colege van B. en W. welkom heette en hen dank bracht voor de financiële steun. Hij zegde ook de plaatselijke be velvoerder dhr. de Geus met zijn man- „schijncandidaat wethouder" voor het publiek ten tonele gevoerd wordt). Nu de heer van der Slik toch spreekt over 35 jaar geleden Hopenlijk is hij niet vergeten waarom toen de eerlijke pionier Paul de Vries die een fijn idealisme paarde aan nuch tere werkelijkheidszin in de raadzaal van Middelharnis en die later het tot secretaris van het N.V.V. en hoofdbe stuurslid van de Vara heeft gebracht (alleen door zijn kwaliteiten), gedesil lusioneerd om de tegenwerking hier door „een kliek uit eigen gelederen", ons eiland verliet. Met hartelijke dank voor de plaatsing. w.g. J. L. Th. Huijsen Raadslid. Het défilé van brandweerwagens trok veel belangstelling. Links voor het gemeentehuis B. en W. van Dirksland en brandweerauto- ritelten. schappen dank voor hun inzet op deze dag. Na het openingswoord besprak jury voorzitter dhr. A. Swiep uit Capelle a. d. IJssel de wedstrijd. Een duidelijk technisch overzicht werd door hem ge geven. Burg Bos die als laatste het woord voerde liet daarin duidelijk naar voren komen de grote waarde die hij hecht aan een goed brandweercorps, wedstrijden zijn er nodig, om mede de paraatheid op een hoog peil te houden, wij zijn er van overtuigd dat u dat al len graag doet aldus de Burgemeester. Hierna ging hij over tot bekendma king en uitreiking van de prijzen. De uitslag was als volgt: Ie prijs Corps Melissant 2e prijs Corps Sommelsdijk 3e prijs Corps Ouddorp 4e prijs Corps Middelharnis 5e plaats adspirantengroep 6e plaats P.T.T. brandweer 7e plaats Corps Stellendam 8e plaats Corps Dirksland 9e plaats Corps Oude Tonge 10e plaats Corps Stad aan 't Haringvl. 11e plaats Corps Goedereede 12e plaats Corps Nieuwe Tonge 13e plaats Corps Ooltgensplaat 14e plaats Corps Den Bommel De Ie prijs was een wisselbeker be schikbaar gesteld door de wedstrijd commissie, deze zal Melissant volgend jaar moeten verdedigen; 2e prijs een oorkonde beschikbaar gesteld door de Zuid-Holandse Provinciale Brandweer bond; 3e prijs een standaard beschik baar gesteld door de Gemeente Dirks land, en de 4e prijs eveneens een standaard beschikbaar gesteld door de Commandanten Vereniging Goeree- Overflakkee. Tevens kreeg elke ploeg een herinnerings lauwertakje mee. MIDDELHARNIS Dejongeman A. V. Heeringa is zon dagavond op de Oudelandsedijk aange troffen, liggend naast zijn bromfiets. Hij was gevallen omdat hij, naar hij verklaarde, gesneden zou zijn. De jon geman had geen gevoel meer in zijn benen waarom hij naar het ziekenhuis werd vervoerd. Intussen is het gevoel wel teruggekeerd. MIDDELHARNIS In de kerk van de Buitengewoon Wijkgemeente i.w. Juliana van Stol- berglaan te Middelharnis zal op woens dag 25 september a.s. om 14.00 uur ver koop van gedragen kinderkleding plaats vinden. In de week voorafgaande aan de competitiestart wordt de 2e ronde om de distriktsbeker gehouden. Intermez zo is nog met zijn beide teams in de strijd. In de eerste ronde werden zo wel door de heren als door de dames de Kangoeroes uit Oostvoorne uitge schakeld. De vooruitzichten voor de 2e ronde zijn niet ongunstig. Bij de dames lootte Intermezzo Vo- vero uit Rozenburg, dat speelt in de 2e klasse, dus twee klassen lager dan In termezzo. Dit team speelt om deze re den een thuiswedstrijd op donderdag 19 september 20.15 uur. De Intermezzo-heren ontmoeten Shell uit Vlaardingen. Dit team komt in de 3e klasse uit en speelt eveneens een thuiswedstrijd. Deze wedstrijd begint zaterdag 21 september om 17.15 uur. Programma a.s. zaterdag. Zaterdag a.s. houdt Intermezzo een uitgebreid oefenprogramma in de sport Het echtpaar Cassa uit Herkin gen is gistermiddag het slachtof fer geworden van een wel uit zonderlijk ongeluk. Samen, ach ter elkaar, fietsend op de Zuid- dijk werden ze ingehaald door een trekker met aangekoppelde wa gen'. Wat de fietsers, noch de trek kerbestuurder wisten was dat de wagen een lap gaas van 113 me ter lang meesleepte! Het echtpaar ging dan ook prompt onderuit en belandde op het gaas, om zo nog zo'n hon derd meter voortgesleept te wor den! Dhr. Cassa liep daarbij schaaf wonden op, mevr. Cassa naast schaafwonden ook een gebroken pols. De rit eindigde pas toen de trekker door een tegemoetkomen de bus gestopt werd. Dhr. Cassa reed hem toen al op de fiets ach terna. De trekkerbestuurder K. Boshoven uit Goedereede had niets van het gebeurde gemerkt. NIEUWERKERK Ger. Kerk Nieuwerkerk-Oosterland Op de dezer dagen gehouden leden vergadering der Ger. Kerk van Nieu- werker-Oosterland, werd op voorstel van kerkeraad en beroepingscommissie een toezegging van beroep uitgebracht. Ook op Bruinisse met welke Icerk de bovenstaande kerk voor de dienst des Woords gecombineerd is, is het zelfde gebeurd. In de bestaande vacature (ds. Rien- stra) werd een toezegging van beroep uitgebracht op cand. L. L. Pleijsant te Harderwijk, met in beide kerken alge mene stemmen. hal. Vanaf 11 uur spelen de jeugdteams tegen diverse tegenstanders, waarna 's middags de senioren een wedstrijden serie tegen Rovok speelt. Op vrijdag 27 september speelt Inter mezzo de eerste competitiewedstrijden'.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1