Storm kluisterde de gepavoiseerde vissersvloot aan de wal o Herkingse schapen aten tuintjes leeg 1974.1476 jaargang Dinsdag 10 september 1974 No. 4320 CHR. STREEKBLAD OP GERB/FORMEEKDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt ttoeemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond VLAGGETJESDAG GOEDEREEDE: Accordeonclub „Accordeola^^ gaat naar concours in Wenen Bn de Rechte Straat Programma van de C.P.B. „Goeree" voor het seizoen 1974/1975 EVO heeft kritiek op verplichte autokeuring Eisen en normen onnodig zwaar Hoogste beloning voor idee van medewerker Rij kswater staat Brandweer Meiissant voor 2e maai Landskampioen Bejaardenmiddag met de heren Boomsma Dienstencentrum Oude Tonge Fietstocht bejaarden EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN DAIVIIVIEN „D. en Z" Plaatselijk nieuws Tekenen voor bede in Troonrede Frontale botsing inbraak(je) Bus geslipt 21ste wandelmars Reddend zwemmen in Zwembad „De Gooye^' te Dirksland POSTBOX 8 - MIDDELHAKNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ien van Bak- Addy Martin Anet Zwem- J. X ploma's Kol- raven ie hun |u nog raadde n voor 10 uur Kerk Firet - Spe- 10 en ed. 9.45 9.30 en collekte te 9.30, ds. Ti- Storm en' regen hebben de j.l. zater dag gehouden Vlaggetjesdag 1974 van Goerees Vissersvloot niet geringe par ten gespeeld. IVlet windkracht 9 mani festeerde de storm zich zodanig dat de voorgenomen vlootschouw, het jaarlijk se klapstuk van Vlaggetjesdag, moest worden afgelast. De vloot bleef aan de wal gekluisterd. Drs. H. Bos, directeur van het Tech nisch Bedrijfs Onderwijs die als Vloot- admiraal de vlootschouw zou afnemen voelde zich door de elementen lelijk bij de neus genomen. Overigens toonde hij daarin eniee zelfspot niet te schuwen door zich als „droge" Admiraal en als „admiraal van de Kouwe grond" te pre senteren. Ook de regen striemde 's morgens in bakken' neer en dat heeft ongetwijfeld velen doen besluiten van een bezoek aan Vlaggetjesdag af te zien. 's Middags toen de zon wat doorbrak kwamen de bezoekers wel weer tevoorschijn maar voor het publiek kon van een echt „feest" niet meer gesproken worden. Feest was het wel voor de visserij die met de ingebruikname van het nieuwe gebouw van de Visserijschool het voorzieningenpakket t.b.v. de vis- serii voltooid zaa en burg. van Velzen heeft de grote waarde van die voor zieningen, samen te vatten in een' goed geoutilleerde thuishaven, nog eens na drukkelijk onder veler aandacht ge bracht. De hele lange dag hebben men sen, onder wie hoge functionarissen uit de wereld van de visserij en van het Departement het woord gevoerd en dat waren woorden woord om ter harte te worden genomen, terwille van het kun nen voortbestaan van Neerlands vis serij. Vlaggetjesdag was weliswaar een feest dag, maar meer nog een dag van be zinning! THOLEN Aktie Muziektent. De aktie voor het behoud van de muziektent op de Markt heeft tot zaterdagavond reeds 13d9 handtekeningen opgeleverd. Het aktie- commitee heeft de lijst met handteke ningen verzonden naar het gemeente bestuur van Tholen. Zoals reeds eerder medegedeeld heeft het gemeentebestuur het voornemen bij de reconstructie van de Markt de Muziektent af te breken en te verplaatsen. De toekenning van een prijs (de wim pel en de beker) voor het best ver zorgde schip en een beker voor de best verzorgde machinekamer is een jaarlijks terugkerend onderdeel van Vlaggetjesdag. Volijverig poetsen en schilderen de bemanningen de vaartui gen dan ook op om in een gezonde on derlinge rivaliteit te proberen de beste te zijn. De vloot krijgt dan haar jaar lijkse „make-up" en ook dit jaar weer had de beoordelingscommissie de mees te» bewondering voor de O.D. 19 van schipper Jan Redert. Dhr. Redert kon voor de derde achtereenvolgende keer uit handen van burg. Van Velzen de wimpel in ontvangst nemen. De wim pel is nu zijn eigendom geworden. „U hebt onze vloot het cachet gegeven een goed verzorgde vloot te zijn!" zo com plimenteerde dhr. Van Velzen dhr. Ree- dert en in hem ook al die andere die het bijna even goed hadden gedaan. De beker voor de best verzorgde ma chinekamer ging naar de gebr. Klooster van de O.D. 5. MIDDELHARNIS A.s. donderdagmorgen om 7 uur hoopt de accordeonclub „Accordeola" uit Mid- delharnis per bus naar Wenen te ver trekken om daar deel te nemen' aan een Intematinaal Accordeon festival. Waar schijnlijk zal „Accordeola" de enige Ne derlandse deelneemster zijn van de 84 orkesten die zich hebben aangemeld. Accordeola" zal er een door haar dirigent dhr. J. Verdonk geschreven variatie op het liedje „Berend Botje" ten gehore brengen. A.s. dinsdagavond i^oopt het muzikale gezelschap weer thuis te zijn, zo mogelijk met een eerste prijs. Vorig jaar werd die ook gewon nen toen in Bonn aan een internatianaal concours werd deelgenomen, waarbij bovendien de aantekening „uistekend" Werd verkregen. Accordeola gaat er in elk geval goeds moeds heen, compleet met een „Berend Botje", gemaakt van papier maché. OOLTGENSPLAAT Ophalen oud papier. Vrijdagavond 13 september zal door de drumband oud papier worden opgehaald. Het actie Comité Goeree-Overflak- kee van de Stichting „In de Rechte Straat" organiseert een bijeenkomst te Goedereede in de Ned. Herv. Kerk op vrijdag 13 sept. a.s. Deze bijeenkomst begint om half acht. De Stichting heeft tot doel het voeren van een getuigend „gesprek" met Rome. Bovendien verstrekt zij hulp aan ex- priesters die door de bekende ds. Heg- ger worden opgevangen op de „Wart- burg" te Velp en verder geholpen. De spreker op deze avond is zeker voor Goedereede e.o. geen onbekende. Ds. van Gorsel ging in Goedereede ve le malen voor in de Dienst des Woords. Het actie comité hoopt dat velen aan deze oproep gehoor zullen geven om ds. van Gorsel nog eens te horen en door zijn rede die als thema heeft „Om niet" kennis te maken met het werk van deze Stichting. (Zie advertentie elders in dit nummer). 12 september: Ds. S. Gerssen te Utrecht spreekt over: „Is Israël nog Gods volk?" 10 oktober: Jaarvergadering. 7 november: De heer R. P. van Rijs wijk, huisarts te Stellendam, ver telt over zijn driejarig verblijf in Ghana (W. Afrika) in het kader van de ontwikkelingshulp. 19 december: Kerstwijding. 21 januari: Demonstratieavond van „Friki" fabrikant van diepvrlespro- dukten. 13 februari: Mr. S. Klein, notaris in Rotterdam, spreekt over: Huwelijks- goederen en Erfpacht. 6 maart: „Organen" Een bedrijf in dienst van de Gezondheid. 10 april: Mevrouw den Boom-Tegeling te Nieuwland houdt een boekbe spreking over: Danseres zonder be nen. mei: Slotavond. De EVO heeft aan de Tweede Ka mer laten weten beducht te zijn, dat de voorgestelde verplichte keuringen die autobezitters, die toch al voor goed en regelmatig onderhoud zorgdragen, onnodig belasten. Aan de Vaste Com missie van Verkeer en Waterstaat heeft de EVO geschreven: „We hebben ern stige aanwijzingen, dat er een ontwik keling in deze richting gaande is." De EVO herinnert aan het hoofddoel van de verplichte keuring: aansporing tot een regelmatig on derhoud van voertuigen. Aan autobe- ziters, die deze aansporing niet nodig hebben, biedt het wetsontwerp te wei nig faciliteiten. Dit blijkt volgens de EVO uit het feit, dat garagebedrijven en andere onderhouds- en keurings diensten voorlopig geen verplichte keu ringsbewijzen zullen mogen afgeven. De organisatie vindt dit een onaan vaardbaar uitgangspunt eri wijst erop, dat een dergelijke beperking bovendien een discriminatie inhoudt ten opzichte van verkeersbonden met een keurings dienst, die wel verplichte keuringsbe wijzen mogen afgeven. Voorts heeft de EVO de Tweede Ka mer verzocht te bevorderen, dat in de voorgestelde wettelijke maatregelen de zekerheid wordt geboden, dat straks in de uitvoering geen overdreven en' kostbare technische eisen en normen worden gesteld om keuringen te mogen uitvoeren. Het wetsontwerp geeft die zekerheid nu in het geheel niet. De EVO acht het daarom van belang, dat In de wet zelf bij voorbaat de moge lijkheid wordt geboden tot een ontHef- fing en eventueel te ver gaande tech nische eisen en normen, die straks als voorwaarde zullen worden gesteld voor toelating als erkende keuringsinstantie. De EVO heeft hierop bij de Tweede Ka mer aangedrongen als centrale repre sentant op vervoersgebied van 50.000 bedrijven in industrie, handel, klein en middenbedrijf, die tezamen meer dan 200.000 bedrijfsvoertuigen beheren. ABONNEMENTSPRIJS 5,85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Minister Westerterp (Verkeer en Wa terstaat) zal op 12 september 1974 50.000 uitreiken voor een goed idee. Het betreft hier een vinding van de hoofdwaterbouwkundige J. A. Kant (59) die een methode ontdekte om de grind- lagen op de taluds van waterwegen vast te leggen. Zijn idee kwam erop neer over het grind een speciaal gemengd hechtmiddel uit te gieten. Hierdoor ont stond een constructie die het grind tot een diepte van 15 cm. vastlegde. Te vens bleef de constructie poreus, zodat het water dat zich achter de deklaag verzamelde, weer naar buiten kon vloeien. De heer Kant deed zijn idee op, toen hij reeds enige tijd geleden met deze methode proeven nam langs de boorden van het Hartelkanaal. Inmid dels is zijn methode niet alleen toege past bij de voltooiing van dit kanaal, maar onder meer ook bij de aanleg van, de Schelde-Rijnverbinding en bij de bouw van verschillende sluizen. Ook buiten Rijkswaterstaat vond zijn idee toepassing. Rijkswaterstaat heeft op de vmdmg van de heer Kant octrooi aangevraagd en verkregen. Ook in sommige andere landen werd door Rijkswaterstaat oc trooi aangevraagd. De toepassing —van de „methode-Kant" heeft het rijk veel geld gespaard. De brandweerploeg van Melissant die j.l. zaterdag heeft deelgenomen aan de landelijke brandweerwedstrijden voor 3e klasse korpsen in den Helder, heeft het gepresteerd daar als eerste te eindigen. Daarmee continueerde Melis sant het landskampioenschap dat vorig jaar in Born werd veroverd. Melissant stapt nu over naar de tweede klasse waarin ze op 21 sept. a.s. deelneemt aan de landelijke wedstrijd in Venray. Aan de zaterdag in Den Helder ge houden wedstrijd namen ook de korp sen van Ouddorp en Middelharnis (1) deel. Middelharnis werd 4e, Ouddorp 8e. Er namen 17 korpsen aan deze wed strijd deel. Een dertigtal schapen' van dhr. J. van Eek hebben zich zondag morgen een onverwacht lekker hapje verworven. De schapen lie pen in de wei in de omgeving van de Jan Deugtstraat totdat hen bleek dat het hekje open stond. Toen er eenmaal één schaap over de dam was volgden ook de anderen en collectief werd op gemarcheerd naar de groente tuintjes van de bewoners van voornoemde straat. Koolplanten, andijvie ert alles wat er maar smakelijk groen uitzag werd ver- oberd, waarmee in een 7-tal tuintjes voor 1000,— a 1500,— werd opgepeuzeld. De bewoners stelden dat maar weinig op prijs en hebben direct na de ontdek king de dieren naar de wei te ruggedreven. Het is niet uitgeslo ten dat iemand het hekje open heeft gezet, maar de politie heeft dat nog niet kunnen achterha len. De eigenaar van de schapen is overigens tegen het aanbrengen van schade door zijn dieren ver zekerd. OOLTGENSPLAAT Woensdag 11 sept. des nam. 2 uur zal in het Veren, gebouw „'t Centrum" een middag worden georganiseerd voor de bejaarden'. De heren Boomsma uit Middelharnis zullen een serie mooie dia's vertonen over hun reis door de Sahara. Vanzelf wordt bij elke dia een toelichting ge geven, een terzake kundige zoals we dat van de heren Boomsma gewend zijn. Op maandag 16 september wordt er weer een fietstocht georganiseerd. Het wordt een tocht van ongeveer 20 km. en onderweg moeten de antwoorden: ge vonden worden op verschillende vra gen. De route wordt duidelijk aange geven, het gaat er niet om wie het eerste aankomt, maar de bedoeling is om rustig en ontspannen te genieten. De kosten zijn 0,50 per deelnemer. De start is om 13.30 uur. Deelne mers kunnen zich opgeven bij mevr. Oole, tel. 01873-344. Bij slecht weer wordt ide tocht uitgesteld. Moeilijke voetendag Op veler verzoek worden de bejaar den nogmaals in de gelegenheid ge steld om een goed advies te krijgen omtrent de te dragen schoenen. Sommi ge mensen hebben onnodig pijnlijke voeten of last van hun rug. Een goed paar schoenen kan soms veel voorko men of genezen! Op maandag 23 september zal er in het dienstencentrum een voetkundige aanwezig zijn om uw voeten te onder zoeken en een goed advies te geven. De ze dag wordt georganiseerd in samen werking met schoenenhuis Damen te Oude Tonge en de Jator schoenenfa- briek. Hoewel de mogelijkheid bestaat om dan een paar schoenen' te kopen, is niemand dat verplicht! Om van deze gelegenheid gebruik te maken kunt U met mevr. Oole een af spraak maken (tel. 01873 - 344). MELISSANT donderdagavond 7.30 uur ds. A. Snoep van Vlissingen. OUDE TONGE donderdagavond 7.30 u. ds. van Stuyvenberg van Middelharnis. (Maandag 16 sept. van 7 tot 8 uur ge legenheid tot het betalen van de zit plaatsen). Uitslagen d.d. 9-9-1974. Afd. I: K. Vis J. Smalheer B. Vis C. Polder W. V. Dongen J. Lodder A. Verolme M. v. Lente 'OOLTGENSPLAAT Kerkelijke huwelijksbevestiging. Vrijdag 13 sept. a.s. des nam. 3 uur zal in de Hervormde Kerk de huwelijksbe vestiging plaats hebben van Leen de Vos Cz. en Janneke Neels Jd., door ds. A. W. V. d. Plas. DIRKSLAND Ook in Dirksland zal het publiek in de gelegenheid worden gesteld hun handtekening te plaatsen op een lijst houdende het verzoek aan de Min. Pre sident om de vorig jaar in de Troon rede weggelaten bede dit jaar weer daarin op te nemen. Morgen-woensdag avond wordt in „de Wiek" daartoe ge legenheid gegeven, 's avonds van 7 tot half negen. Het lijkt nauwelijks nodig om ieder op te wekken zich niet onbe tuigd te laten. DIRKSLAND Bij een frontale botsing, zaterdag avond ca. 9 uur op de splitsing Prov. weg-Noorddijk vielen weliswaar geen gewonden maar wel werden de twee be trokken auto's zwaar beschadigd. Het ongeluk gebeurde toen dhr. J. v. d. Berg uit Bruinisse, komend uit de richting Melissant linksaf de Noorddijk op wil de slaan op het moment dhr. L. Struijk uit Dirksland op de Prov. weg naderde. NIEUWE TONGE In de cantine van de voetbalver, al hier blijkt een inbraakje te zijn gepleegd Er wordt een geldbedrag van ca. 15,vermist terwijl er ook een paar pakjes sigaretten zijn verdwenen. HERKINGEN De Huis aan Huis Collecte ten bate van de Kankerbestrijding heeft opge bracht het mooie bedrag van 967, Mevr. J. Melissant die zich ook dit jaar weer beschikbaar stelde voor dit mooie werk, hartelijk dank. En vanzelf ook de gevers en geefsters. Ooed afgelopen. Woensdagmiddag j.l. hadden drie vriendjes besloten wat te gaan spelevaren op de Grevelingen. Ondanks de waarschuwingen van de ouders, daar de weersomstandigheden zeer ongunstig waren, besloot het drie tal toch maar uit te varen. Het ging niet lang goed. Het wankele bootje kapseisde al spoedig, en het drie tal ging kopje onder. P. de G. kwam al zwemmend en badend aan wal om hulp te halen. De postbode, de heer C. Poort- vliet, die het ongeluk had zien gebeu ren, was inmiddels met enkele helpers uitgevaren. De beide jongens werden uit hun benarde positie verlost en het omgeslagen bootje de haven binnenge loodst. Al met al een gelukkig afloop, maar het had ook anders kunnen zijn. SOMMELSDIJK In de West-Krakeelstraat is vrijdag nacht een bus van een Rotterdams tour- bedrijf geslipt. De bus had 15 inzitten den, waarvan alleen de chauffeur een snij wond opliep toen de slippende bus een aantal verkeersborden ramde. OUDE TONGE Op 21 september organiseert de gym. vereniging O.K.K. haar 21e wandelmars. De start zal plaats vinden om 2 uur vanaf de sporthal aan de Emmastraat. Deelgenomen kan worden aan de 5 km, 10 km en '20 km. Inschrijving voor de start, inschrijfgeld 1,50, 2,— en 2,50. Verdere inlichtingen worden' ver strekt bij dhr. S. Garst, Kerkring, Oude Tonge. H. Groenendijk 1—1 1—1 0—2 2-0 1—1 H. Holt Afd. Il: C. Zoon A. Knape 1—1 F. Noordijk G. Knöps 1—1 J. V. Es I. Koese 11 A. Krijgsman l—L. v. d. Stad 1—1 J. V. d. Ouden A. v. d. Sluys 1—1 Afd. III: B. Roetman H. Verolme 1—1 A. V. Gulik H. Noordijk 1—1 I. Mackloet G. Noteboom 1—1 J. Polder N. Quispel 2-0 M. Klink J. Verbiest 1—1 Afd. IV: A. V. Loon D. V. d. Vlugt 0—2 A. V. d. Valk M. Breeman 11 B. Dupree W. Vroegindeweij O2 J. Witvliet S. Vis 2—0 L. V. Erkel G. Koese 0—2 ff Zaterdagmorgen 7 september werd er door 13 jongens en meisjes vanaf 8 jaar voor het K.N.B.R.D. 3 diploma gezwom men. De heer en mevrouw den Hoedt uit Rotterdam, die het examen afna men (het was voor de eerste keer in dit zwembad), hoopten dat er in de toekomst nog veel kinderen zullen vol gen, gezien de prima resultaten' van al le [geslaagden. De chefbadmeester dhr. J. J. Douwes werd gevraagd ook met de verdere K.N.B.R.D. diploma's door te gaan, daar deze van veel belang zijn voor de zwemmende jeugd. De geslaagden zijn: Sjouke v. d. Veen, Hans V. d. Veen, Diana v. d. Groef, Herman v. d. Boom, Leo van Prooijen, Eleonor Terpstra, Annet Nieuwland, Cor Warnaer, Johan Langbroek, Marlies Bestman, Cees Poortvliet, Peter v. d. Valk, en Hans de Man. Opgave nieuwe leerlingen voor di ploma A leskaart a 50,00 voor half jaar, Diploma Ba/ 1,50 per les, K.N.B.R.D. vanaf 8 jaar a 1,50 per les.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1