5 van Oostflakkees' raads leden namen afscheid Ned. Hartstichting bood zielieniiuis gesclieiili aao Begrafenis M. Kalle 95 jarige abonnee maakte uniek gebaar Dinsdag 27 augustus 1974 No. 4316 CHE,. STREBKBLAD OP GERÈ^FORMEEKDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tuoeerruuü per week: dinsdag- en vrijdagavond Geen belangstelling voor gemeensch. regeling brandweer I B. en W. DirkslancS willen schoon schip ïn de gemeente Parkeer-excessemverordening gewenst DIRKSLAND Ds. Jan Willem van der Hoeven spreekt vrijdag a.s. over Israël in de Oetyigeniskerk Verbetert bericht Samenwerking in artsenpraktijk Zendingsman Syiker ongeveer 7 cent duurder en melk 2 a 3 et. hoger EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN GOEDEREEDE Spreekuur burgemeester nieuws POSTBOX 8 - MIDDELHAKNIS Hedactlfi en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonunelsdyk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 5,85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Vijf van de 13 OostHakkeese gemeen- eraadsleden zijn gisteravond eervol af- ezwaaid. Als hun meest in het oog lo- lende verdienste rekende burg. W. M. d. Harst hen toe te hebben meegehol- en aan het stellen van orde op finan- iiële zaken door de vaststelling van een inancieel saneringsplan wat tot gevolg iceft gehad dat de gemeente Oostflak- ;ee in het genot werd gesteld van een anzicnlijke financiële hulp van Ryks- ege. „U hebt borg gestaan voor een "rustige en gelijlunatige ontwikkeling, jwaarbij alle zaken van belang gerecht- aardigde aandacht kregen; doop uw zet en besluitvaardigheid in de afge lopen jaren hebt u Oostflakkee grote iiensten bewezen, waarvoor een welge- eende hulde!" zo complimenteerde hr. v. d. Harst de scheidende raads- illeden. Het zijn weth. A. de Vos (28 jaar 'aadslid en wethouder), L. Arensman (12 Sjaar weth. en raadslid, G. K. Timmer- ffman (8 jaar raadslid), G. A. Winkels (4V2 ijaar raadslid) en H. A. M. van Loon (4 Ijaar raadslid) die niet meer in de aiieuwe raad zullen terugkeren. De Scheidenden speelden de dank voor de 'sfeer van kameraadschap en teamwork zoals die steeds in de raadsvergaderin- 'gen herkenbaar was graag terug naar het college en de collega raadsleden met wie het goed samenwerken is ge weest. i Weth. de Vos kon daarvan getuigen {vanuit de langste ervaring. In zijn tdankwoord herinnerde hij eraan destijds ials jongste raadslid te zijn begonnen en ;;nu als het oudste afscheid te nemen. iOver zijn vele werk ten dienste van de gemeenschap gaf dhr. de Vos een hoogst 'bescheiden visie: „Ik heb een steentje /mogen bijdragen aan het dienen van ;|de gemeenschap". Alhoewel het afscheid jldhr de Vos duidelijk pijn deed, ook iwaar hij terugdacht aan de steun die '|wijlen zijn echtgenote hem daarin steeds ^verleende, leek de pil te worden ver guld in de wetenschap dat de gemeente nti de grootste crisis achter de rug heeft. Met de overige scheidenden wenste dhr. de Vos de nieuwe raad en het daaruit samen te stellen college van harte Gods zegen toe op hun werk opdat het moge zijn in het belang van de gemeente Oostflakkee. Gemeentevlag. I Nog op de valreep hadden de schei- Idendc raadsleden nog de unieke kans shet ontwerp voor een gemeenteylag vast Ite stellen. De raad bleek content met fhet ontwerp zoals we dat in ons num- :|mer van j.l. vrijdag hebben gepubli- |ceerd. Het was de wens van de geraad- Ipleegde deskundige om het ontwerp zo 'eenvoudig mogelijk te houden, zo ver klaarde de voorzitter. Op de vraag van dhr. A. Kroon die meende dat de dorpen Achthuizen en Den Bommel niet in de vlag vertegenwoordigd zijn verklaarde de voorzitter dat de kleuren zowel als de karbonkel aan het Gemeentewapen ^ontleend zijn, waarin wel duidelijk alle Jdorpen zijn gerepresenteerd. Bouwterrein. Aan de Bouwonderneming Proned J b.v. te Amsterdam werd bouwterrein, l gelegen langs de Washingtonstraat, ver- i: kocht voor de bouw van 6 premiewo- |ningen. De grond kost 46,per m^, exclusief BTW. De betreffende grond is tot december vorig jaar bij Proned in optie geweest. Dhr. Kroon (P.v.d.A.) verklaarde zich a!s enige tegen de verkoop: „Onze eigen mensen krijgen geen kans meer om be hoorlijk te wonen waarom ik het onver antwoordelijk vind dat we mensen van elders naar hier trekken!" argumen- I teerde dhr. Kroon. I /.ijn visie werd door de voorzitter 1 evenwel als een „levensgroot misver- j stand" betiteld: „Wij kunnen niet alle I grond in de bestemmingsplannen voor onze eigen inwoners bestemmen zolang I niet een groot contingent van hen be- ^reid is de geldende grondprijs te beta len!" weersprak de voorzitter. In ver koop van grond zoals ook nu weer voor gesteld zag de voorz. de enige kans om verliezen van honderdduizenden guldens op bestemmingsplannen te voorkomen. Vuibiiszakken. De raad ging accoord met het voor stel tot afschaffing van het van ge meentewege verstrekken van huisvuil- emmers c.q. vuilzakkenhouders. De aanschaf en distributie daarvan blijkt i öe gemeente jaarlijks 5.000,— te kos- f ten. Weliswaar staat er een soortgelijk I bedrag als inkomsten tegenover maar dan nog heeft de gemeente er een enor- I me administratieve rompslomp aan Waaraan maar liever een eind moet ko men, De raad ging daarmee accoord. Men zal zich voortaan zelf een vuilnis- bi'3 of zakkenhouder moeten aanschaf ten voor zover men daar thans nog niet over beschikt. De brandweer. Met het college bleek de raad van mening dat er geen noodzaak of behoef- 'e bestaat tot het aangaan van een ge meenschappelijke regeling m.b.t. de Brandweer, zoals door de gemeente Rotterdam was voorgesteld. De raad wees een dergelijke regeling dan ooit van de hand i.v.m. de aanwezigheid van de eigen goed geoefende en uitgeruste korpsen en mede uit een oogpunt van de financiële consequenties die niet gedra gen zouden kunnen worden. Dhr. Winkels opperde aanvankelijk het voorstel om de nieuwe raad over de ze materie te laten beslissen maar zijn voorstel werd met 7-6 verworpen. Aan het voorstel van dhr. Winkels bleelt een streven naar één grote brand weerorganisatie ten grondslag te liggen. „Men moet tegenwoordig groot zijn om efficiënt te werken en het zou ook be langrijke financiële voordelen geven", was de gedachte van dhr. Winkels. De mening van dhr. H. A. M. van Loon was een heel andere: „Wij zouden gaan meebetalen aan de spullen die de Rotterdamse brandweer nodig heeft", vond hij. De voorz. bleef erbij dat de eigen brandweerkorpsen voldoende op hun taak berekend zijn: „Wanneer we een gemeenschappelijke regeling zouden aangaan endaarmee de financiële con sequenties zouden accepteren dan zullen andere urgenties daarvoor moeten wij ken!" stelde de voorzitter nadrukkelijk vast en daar bleek niemand iets voor te voelen. In die opstelling was de raad wel rijp voor het beschikbaar stellen van een krediet van 12.285,voor de aanschaf van een zgn. blackhawk-porto-power met welke apparatuur slachtoffers die bij verkeersongevallen beklemd zijn ge raakt kunnen worden bevrijd. In het krediet zijn ook de kosten van 4 nog aan te schaffen perslucht-maskers op genomen. Op de vraag van dhr. C. L. M. de Wit of de gemeente Oostflakkee deze kos ten zelf zal moeten dragen terwijl de voorziening duidelijk bedoeld is voor het in aktie komen op de drukker wor dende verkeersweg, antwoordde de voorzitter dat deze voorziening moet worden gezien als een verlengstuk van de gemeentelijke dienstverlening. Er zal nog een gesprek met de brandweer commandant en de commandant van de Rijkspolitie volgen m.b.t. de vraag waar de apparatuur het best opgesteld kan worden. Dhr. Kroon meende dat de politie daarvoor het eerst in aanmerking komt omdat zij bij ongevallen veelal het eerst ter plaatse is.. Op de bewering van de voorz. dat de gemaakte kosten zo mogelijk worden verhaald haakte dhr. S. L. de Jonge in met een suggestie die door niemand werd onderschreven: wanneer een inv/oner van Oostflakkee wordt gehol pen dan behoeft hij niet te betalen maar overkanters zullen dat wél moeten doen B. en W. van Dirksland vinden het gewenst dat de gemeenteraad besluit tot het vaststellen van een parkeer- excessenverordening. Primair willen zij daarmee een zo rechtvaardig, mogelijke verdeling van de beschikbare parkeer ruimte bereiken, anderzijds is de veror dening ook gericht tegen het hinderlijk parkeren van vrachtwagens en bussen langs de straten in de bebouwde kom. Dat parkeren duurt meestal van vrij- dagsavonds tot 's maandagsmorgens, ononderbroken op dezelfde plaats. B. en W. vinden dat ook uit een oogpunt van veiligheid aan dit soort situaties een einde moet komen. Tevens mag het aldus B. en W. redelijk worden geacht dat niet de bewoners van een aantal woningen het ongenoegen be hoeven te smaken dat gedurende lange tijd een grote vrachtwagen of autobus voor hun huis geparkeerd staat, terwijl de eigen parkeergelegenheid wordt be perkt. Ook uit een oogpunt van straat- ontsiering is het noodzakelijk dat tegen deze vorm van parkeren kan worden opgetreden", zo argumenteren B. en W. Met deze verordening kan ook worden opgetreden tegen het plaatsen van niet- rijklare of rijtechnisch in onvoldoende staat verkerende motorvoertuigen als autowrakken, op de wegen binnen de bebouwde kom. De raad die a.s. vrijdag avond vergadert zal er dan over beslis- Gisteren hebben Ds. en Mevr. van der Linden te Dirksland namens de Neder landse Hartstichting aan Bestuur en Directie van het van Weel - Bethesda ziekenhuis te Dirksland een z.g.n. P.I.P. recorder aangeboden. De overhandiging van dit geschenk werd o.m. mogelijk gemaakt door de opbrengsten van de koliekten, die dit jaar en vorige jaren werden gehouden onder de bevolking van Goeree-Overflakkee. Reeds in diverse ziekenhuizen in Ne derland heeft men de beschikking ge kregen over een dergelijke P.I.P.-recor- der (P.I.P. Programmed Individual Presentation). Het doel van deze P.I.P.- recorders is aan mensen, die na een hartinfarct uit het ziekenhuis weer naar huis mogen terugkeren, informatie te verschaffen, hoe zij verder met hun „handicap" kunnen leven. Deze infor matie wordt dan verstrekt via beeld en geluid. Een filmpje wordt getoond via een matglasscherm en een cassette (zo als tegenwoordig veel gebruikt in de moderne cassetterecorders) zorgt voor de begeleidende tekst. Ds. en Mevr. van der Linden die als contactechtpaar van de Nederlandse Ds. v. d. Linden legt aan dr. Jes- surun (r.) de werking van de recorder uit. Hartstichting in de gemeente Dirksland fungeren mochten deze nieuwe aan winst namens de Nederlandse Hart stichting aan het Van Weel-Bethesda ziekenhuis overhandigen. Ds. van der Linden sprak daarbij de hoop uit, dat de informatie, die op deze wijze aan pa tiënten, die door een hartinfarct getrof fen waren, wordt gegeven, mag mee helpen tot het opnieuw krijgen van zelfvertrouwen, dat veel van deze pa tiënten juist dreigen te verliezen. Ver der kan deze P.I.P.-recorder natuurlijk ook op velerlei andere manieren nuttig gemaakt worden. Te denken valt b.v. aan voorlichting van de echtgeno(o)t(e) van een dergelijke patiënt en van de verdere familie, maar ook kan deze P.I.P.-recorder een functie krijgen in het onderwijs van verpleegkundigen, van E.H.B.O.-groepen e.a. De mogelijk heden zijn legio, aldus Ds. van der Lin den. Het geschenk werd uiteraard dank baar aanvaard. MIDDELBURG Ieder die een reis naar Israël heeft gemaakt en in de hof van Gethsemané is geweest zal ds. J. W. v. d. Hoeven kennen. Hij is thans met verlof in Ne derland. Vrijdagavond houdt hij een lezing in Getuigeniskerk die om half acht uur begint. De bijeenkomst is ge organiseerd door christenen uit ver schillende kerken van geheel Zeeland en bedoeld om meer inzicht te krijgen op de huidige situatie in Israël. NIEUWERKERK Geref. Gemeente. De beroepen predi kant ds. L. Kieboom, slaat momenteel in Sheboygan (U.S.A.) Abusievelijk werd in het vorig bericht vermeld dat hij nog in Norwicht (Canada), een zij ner vorige gemeenten predikant was. DIRKSLAND Dokter R. P. Boot alhier heeft aan zijn patiënten de mededeling gezonden dat met ingang van heden zijn praktijk in samenwerking met de heer H. A. Koomans (Voorstraat alhier) wordt uit geoefend. De spreekuren blijven onver anderd, met dien verstande dat vanaf medio september bij het praktijkloket een tijd gereserveerd kan worden op de dag die men wenst. Ook voor maandag en vrijdagmiddag zal er gelegenheid zijn een spreekuur te reserveren. Het lange wachten tijdens de spreekuren zal daardoor niet geheel kunnen wor den voorkomen, maar wel sterk wor den beknot. Zaterdagmiddag had onder grote be langstelling op de algemene begraaf plaats te 's Gravenhage de begrafenis plaats van de heer M. Kalle, oud-hoofd van de Eben-Haëzerschool te Scheve- ningen. De heer Kalle, geboren te Her kingen, begon zijn loopbaan als onder wijzer te Rotterdam. Deze plaats ver wisselde hij al spoedig voor Scheve- ningen, waar hij tal van jaren hoofd is geweest. Na zijn pensionering in 1971 werd hij docent aan de Mavo-afdeling van de scholengemeenschap „De Drie star" te Gouda. Gedurende enkele ja ren was hij bestuurslid van de Gere formeerde Onderwijzers- en Leraren vereniging en administrateur van het maandblad „De Reformatorische School." Op de begraafplaats sprak ds. A. Hofman predikant van de Geref. Ge meente te Scheveningen naar aanleiding vaii ps. 63. Namens „De Driestar" werd het woord gevoerd door mr. J. de Heer, waarna de oudste broer van de overle dene een dankwoord sprak. (R.D.) Op Goeree-Overflakkee colporteert dezer dagen een medewerker van het Internationaal Zendingsgenootschap der Z.D.A. Reformatiebeweging. De man in kwestie dient zich naar waar heid aan als vertegenwoordiger van het Zeister Zendingsgenootschap. Ech ter meent de predikant die ons het schrijven van deze waarschuwing ver zocht dat minder oplettenden de be doelde colporteur in verband zullen brengen met het G.Z.B, dat ook haar hoofdkantoor in Zeist heeft. Van enige betrokkenheid met het G.Z.B, is even wel geen sprake, de bedoelde colporteur opereert namens de 7e dag Adventisten met het verkopen van lectuur en een schriftelijke Bijbelcursus. Vanaf maandag 26 augustus zal de consument voor suiker ongeveer 7 et. per kg. meer moeten betalen. „Met in gang van dezelfde datum zal namelijk de prijs af-fabriek van suiker in klein- verpakking maximaal 109.64 (inclu sief accijns) per 100 kg. gaan bedra gen. Melk duurder Ook zal in de loop van september de max. melkprijs 2 a 3 et. stijgen. Melk kost nu per liter: 91 et. in karton verpakking en 86 et. in de fles. De mi nimumprijs (thans 77 et.) zal dan iets meer stijgen dan de max. prijs, nl. 3 a 4 et., waardoor het verschil tussen beide prijzen kleiner wordt. Deskundigen op zuivelgebied beweren dat hierdoor een eind zal komen aan de „stuntprijzen" met melk, door de grootwinkelbedrij ven. Mevr. Heijboer is wat men noemt een „pronte" dame. Misschien nam u het steeds met een korreltje zout wanneer we schre ven over onze band met vele abonnees, maar vrijdagmiddag gaf een 95- jarige daar een treffend staaltje van! De mensen van haar „krantje" mochten op haar verjaardag nou eens niet ontbreken, vond ze, en zo kwam het dat we haar vrijdagmiddag in het Gelderse Renkum de hand drukten. We troffen de hoogbejaarde in blakende welstand, gezond en zonder materiële wensen, maar die wist ze bij haar krantje wél aanwezig en dus maakte ze een ontroerend gebaar! Er ging een enveloppe met inhoud mee terug naar Middelharnis. „Voor Eilanden-nieuws" stond erop geschreven en zonder de inhoud ervan be kend te willen maken mogen we zeggen dat dit gebaar ons heeft getroffen. „Twee keer per week zit ik naar het krantje uit te kijken en zo gauw het in de bus valt ben ik er bijvertelde de jarige monter. Niet graag zou ze „Eilanden-nieuws", waarop ze al sinds de dertigerjaren geabon neerd is, willen missen en dat gevoelen is wederzijds want zulke abon nees zijn ons uiterst dierbaar. Mevr. Christina Heijboer-Quaak heet ze en vrijdag bereikte ze de leef tijd van 95 jaar. Ze werd in Scherpenisse geboren en ze ging na haar hu welijk met Johannes Jacob Heijboer in Tholen wonen. Dhr. Heijboer had er een bedrijfje in landbouwartikelen en huishoudelijke benodigdheden en terwijl hij daarmee de boer op ging deed hij een goed woordje voor het pas begonnen „Eilanden-nieuws" en met succes! Toen al, in die dertiger jaren zette dhr. Heijboer zich voor onze krant in en nu, terwijl hij al in 1954 overleden is, kent de fam. Heijboer nog die warme sympathie die de weduwe tot het gebaar dat ons zo verbaasde aanzette! In de tuin achter dé woning van haar dochter, bij wie ze sinds 14 jaar inwoont, hebben we een fijn gesprekje met de jarige gehad, die op deze dag door veel Zeeuwse familieleden was omringd. Het familiealbum kwam uit de kast en de jarige wees oudjes aan die al lang zijn heengegaan maar toen, toen ze werden gefotografeerd, „al" 80 waren. Ook kwam „opa" Heijboer ter sprake, beter bekend als „d'n ouwen Louis van Poortvliet" die een meester was in het bouwen van droge kelders, een fotografisch geheugen had en die veler raadsman was omdat hij naar men zei de wet kende. Ondanks al die goede herinne ringen verlangt de jarige niet meer terug naar Zeeland. Ze geniet nu van de gezelligheid en de aanspraak van haar enige dochter met man en kinderen. Het was goed toeven daar in Renkum. Er zal waarschijnlijk nog het bloempje bloeien dat we de jarige hebben gebracht maar er bloeit daar ook een genegenheid die weldadig aandoet. Niet omdat „Eilanden-nieuws" in iets te prijzen is maar omdat het steun behoeft om door te gaan ■werd het gebaar gemaakt. We hebben die steun niet eerder gevraagd maar nu tóch het eerste schaapje over de dam is OUDDORP donderdagmiddag 2.30 uur ds. W. C. Lamain te Grand-Rapids. MELISSANT donderdagavond 7.30 uur student v. d. Net te Rotterdam. MIDDELHARNIS donderdagavond 7.30 uur ds. W. C. Lamain te Grand-Ra pids. NIEUWE TONGE woensdagavond 7.30 uur ds. W. Hage te Oosterland. A.s. vrijdag 30 augustus zal het spreekuur van Burg. G. van Velzen te Goedereede niet zoals gebruikelijk vrijdagmiddag gehouden worden, maar vrijdagmorgen van 9.30 - 11.30 uur. DEN BOMMEL Uni/orm-aJctie E.M.M. Door verschil lende middenstanders uit Den Bommel wordt een aktie gevoerd ten bate van het uniformfonds van E.M.M. Bij de deelnemende winkeliers slage rij V. d. Pijl, A O V. Meer, bakkerij Goemaat, supermarkt Van Dijk, fa. v. d. Welle Meinster en café Verbaas zal tegen betaling van 1,gei-aden kunnen worden naar verschillende din gen'. Op zaterdag 7 september zal de uitslag van deze aktie worden bekend gemaakt, waarbij E.M.M, met marsmu ziek het geheel zal opluisteren. Ieder wordt vriendelijk uitgenodigd aan deze aktie mee te doen, en één van de mooie prijzen in de wacht te slepen. OOLTGENSPLAAT Kollekte voor de Kankerbestrijding. Van 26 augustus tot 8 september a.s. zal een huis-aan huis-kollekte gehou den worden voor het Koningin Wilhel minafonds, ten bate van de Kankerbe strijding. Alles wordt gedaan om deze gevreesde ziekte te bestrijden. Daar is veel geld. voor nodig, o.a. voor onder zoek en diverse apparaturen. Van harte deze kollekte bij u aanbevolen. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst gaat niet door. De dienst van a.s. donderdagavond, waarin zou voorgaan ds. P. Blok van Dirksland, kan door omstandigheden niet doorgaan. DIRKSLAND Beroepen. Ds. P. Blok alhier heeft een beroep ontvangen naar de Geref. Gemeenten te Veenendaal en Roter- dam-Zuid. SOMMELSDIJK Hervatting repetities. De zangver eniging „Ons Genoegen" zal haar re- petiteis met ingang van maandag 2 september a.s. weer hervatten. Aanvang 7.30 uur. Nieuwe leden zijn hartelijk welkom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1