Zeeuwse wandelingen flootpredikant van De Ruyter INGcR KttideAPuue£fe Tel. 3975 MIDDELHflRNIS Nieuws voor woninginrichters Regionale presentatie van Deico-stoffen Nieuws uit Zeeland PREDIKBEURTEN vra< Een kijkje in een Flakkeese kamer uit de vorige eeuw. Het Streekmuseum, Kerkstraat Sommelsdijk staat de laatste tijd weer volop in de belangsteUing. Kort geleden hebben wij breedvoerig ge- sclireven over het 25-jarig bestaan en over de tegeltentoonstelling die bij deze gelegenheid in ^de Doelen te Sommelsdijk gehouden is. Ook hebben talrijke scholen hét museum bezocht. Ieder jaar komen er steeds meer bezoekers, veel vakantiegangers, die alle lof hebben voor de keurige inrichting. U kunt er uren in zoek brengen, want er is veel te zien. Het Streekmuseum voor Goeree-Overflakkee verdient ons aller medewerking. Wij doen gaarne een dringend beroep op U om Ud of donateur van het Streekmuseum te worden. Want het is ons mu- sum en dan de nadruk op het woordje ons d.w.z. ook van U, van allen die op Flakkee wonen, omdat er het leven en het werk van onze voorouders te zien is en wordt bewaard. Als er over heel Flakkee nu eens 500 leden bij kwamen (en waarom zou dat niet kunnen voor 5,per jaar?) zou dit een geweldige steun zijn voor onze penning meester. Voor zover U nog niet in het museum geweest bent, ga er eens een kijkje nemen en geeft U dan meteen op als Kd. Het bestuur prijst zich gelukkig dat er velen zijn, die oude voorwerpen als geschenk aan het museum aanbieden. Wij geven er hieronder een lijst van, met de namen van de gevers en geefsters over het afgelopen halfjaar. Veel variatie oude voorwerpen Wat kunnen we de vol gende keer van vermelden? x Wat U misscliien niet weet C. KIEVIT ZN. Centrale Verwarming BOEKBESPRmONG Kent U ze nog die van Mariekerke? Uitgave ,,Euro- pese BibUotheek" te Zalt- bommel. Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 9 augustus 1974,1 I Ds. Westhovius, Drie eeuwen geleden was ds. Theo- dorus Westhovius in grote moeilijklie- den gewiiikeld; er was groot rumoer rond een afgedwongen trouwbelofte. Zijn naam heeft niets te maken met het Walcherse kasteel Westhove, het is de Latijnse vorm van Westhoff, een Duitse naam. Ds. Westhovius was van Duitse af komst. Hij werd in 1645 geboren te Ber- chum in Westfalen, waar zijn vader predikant was. Al vroeg kwam hij naar ons land. In Dordrecht liep hij het gym nasium af en studeerde daarna aan de Leidse universiteit, waar hij in 1667 klaar kwam. Vervolgens bezocht hij de universiteit van Heidelberg en kwam daarna weer terug naar Dordrecht, waar hij zich beroepbaar stelde. In 1671 deed hij zijn intrede in Heke lingen, een klein dorpje teri zuiden van Rotterdam op het Zuidhollandse eiland Putten. De trouwbelofte. Tijdens zijn verblijf in Dordrecht kwam Westhovius wel bij de kopersla ger Claes de Meyer. Diens familie was eveneens uit Westfalen afkomstig. Voel de hij zich misschien daarom tot hen aangetrokken? Of was hun dochter An na de aanleiding van zijn visites? Een aardig meisje vond hij haar in ieder geval. En zij mocht de jonge student ook wel. Een eigenschap van studenten is nog altijd, dat ze dikwijls gebrek aan geld hebben. Bij Westhovius was het ook al zo. Daarom leende Claes de Meyer hem wel eens wat, waarbij Westhovius be loofde het eerlijk te zullen terugbetalen. Zoals hij letterlijk zei en schriftelijk be vestigde „deze geleende penningen niet anders als met zijn lijff te sullen be- taelen". Hij bedoelde eenvoudig dat hij er met zijn leven borg voor was, dat alles terugbetaald zou worden. Maar de nogal heetgebakerde Claes de Meyer vatte dit een beetje anders op. Hij beschouwde deze woorden als een trouwbelofte voor zijn dochter Anna. De jongelui mochten elkaar wel en va der De Meyer vond de aanstaande pre dikant een goede partij voor zijn doch ter. Zoiets had Westhovius echter hele maal niet bedoeld. Eenmaal predikant in Hekelingen gebeurde er dan ook verder niets. Dat liet de familie De Meyer er niet bij zitten. Het was vooral Anna's broer Hendrik en later haar tante, die zich voor het liefdeskarretje spanden. Het „schriftletterken", de ver klaring van Westhovius, werd zorgvul dig bewaard, om later als bewijs te kun nen dienen. Toen schrijven aan Westhovius geen resultaten opleverde, riepen ze de be middeling in van de bekende ds. Jaco bus Lydius te Dordrecht. Deze trapte er in. Onverstandig genoeg, want hij had er tenslotte niets mee te maken. Het gezin van De Meyer behoorde niet eens tot zijn gemeenteleden. Ze waren Men nonieten (Doopsgezind). Ds. Lydius verzocht zijn jonge colle ga uit Hekelingen naar Dordrecht te komen voor een bespreking. De stand voor Westhovius was 1-3, want hij zat daar tegenover ds. Lydius, De Meyer en een andere dominee uit Dordrecht (Vrechemius). Was hij daarom misschien wat over bluft? Kon hij zich niet goed verde digen? Had hij als jong broekje te veel respect voor zijn oudere collega's, dat hij niet durfde weigeren? In ieder geval tegende hij nu een wer kelijke trouwbelofte. Afgedwongen eigenlijk. „Door dreigementen en onbe tamelijke middelen afgeperst", lezen we. Hij zou Anna de Meyer trouwen „soo ras sij professie van de ware ge reformeerde christelijcke religie gedaen heeft". Dit was op 20 oktober 1671. Twee maanden later (13 december 1671) zijn Anna en haar zuster Ida (die later ook met een predikant getrouwd is) na belijdenis van haar geloof en na gedoopt te zijn tot de Gereformeerde kerk overgegaan. Nu kon ds. Westhovius dus gaan trouwen. Maar er kwam niets van trou wen, heel het volgende jaar 1672 niet. Wel ontving hij veel brieven uit Dord recht. Niet van Anna, maar van haar familie, van ds. Lydius, van de Dordtse kerkeraad, die zich eveneens met het geval was gaan bemoeien. De kerkeraad van Hekelingen kreeg er ook verschillende. Hoe stond het met de trouwplannen van hun predikant? En of ze hem eens duchtig op zijn plicht in. dit opzicht wilden wijzen! Ze gaven er geen antwoord op. Vlootpredikant. In het voorjaar van 1673 kreeg ds. Westhovius een poosje rust in de brie- venlawine: hij werd vlootpredikant bij De Ruyter. Deze bezat een hofstede bij Hekelingen, hij vertoefde daar soms en had Westhovius wel horen preken. Zo doende kende hij hem. Hij kon moeilijk iemand krijgen voor de geestelijke verzorging aan boord van zijn met 500 zielen bemand schip. We waren in oorlog met Frankrijk en En geland en de meesten zagen tegen de gevaren en moeilijkheden op. De Ruyter was erg blij dat Westhovius zich be schikbaar stelde. Een half jaar later (sept. 1673) was hij terug in Hekelingen om zijn werk in de gemeente weer op te nemen. De onerva ren jongeling was nu echter veel flinker geworden. Hij had de zeeslagen van Schooneveld en Kijkduin meegemaakt, hij had kruitdamp geroken en bloed gezien. De brievenstroom begon weer te vloeien. Zijn kerkeraad stond geheel aan zijn zijde en schreef tenslotte aan de kerkeraad van Dordrecht terug, dat er geen reden was om zich verder ijiet deze aangelegenheid in te laten. Dat was een persoonlijke zaak van hun do- miné. Deze heeft er nog heel wat bespre kingen over moeten houden. Zelfs de classis Brielle bemoeide zich ermee. Wel had Westhovius een trouwbelofte gete kend, maar hij beriep er zich steeds op, dat die hem was afgeperst. Op zo'n manier had hij geen zin om te trouwen. Wel vrijwillig, uit liefde tot Anna. Deze dacht er ook zo over. Ze heeft zich bij deze onaangename affaire steeds bescheiden op de achtergrond gehouden. Eens verklaarde ze, dat ze Westhovius graag wilde trouwen, maar hij moest het uitvrije wil doen. Getrouwd. Wat tenslotte ook gebeurd is in het voorjaar van 1675. Daardoor kwam er een eind aan de onverkwikkelijke cor respondentie. In dit jaar vroeg De Ruyter hem weer als vlootpredikant mee te gaan. West hovius nam het aanbod aan. Toen hij wegging, verkeerde Anna in blij de, ver wachting. Zo goed gezind was De Ruy ter zijn vlootpredikant, dat hij beloofde zo mogelijk als getuige bij de doop van diens eersteling aanwezig te zullen zijn. Omdat hij toen nog op zee was, heeft hij zijn belofte niet kunnen nakomen. Hij liet zich echter vertegenwoordigen bij de doop op 22 december 1675 door ds. Lydius, de grote tegenspeler van ds. Westhovius! Op deze manier heeft hij tussen beide predikanten verzoening tot stand gebracht. Naar de grote admi raal werd deze eerste dochter Michaëlia genoemd. Na haar zijn nog 8 kinderen geboren, enkele zijn jong gestorven. In 1676 was ds. Westhovius aan boord van De Ruyter's schip, toen onze zee held in de Middellandse zee sneuvelde. Hij stond hem bij in het uur van zijn sterven. In 1688/'89 was hij eveneens predikant op de vloot van onze stadhouder Willem III, die naar Engeland overstak. Toen was hij geen predikant meer in Heke lingen. In 1680 had hij dit dorpje ver wisseld met Zevenbergen, waar hij in 1705 gestorven is. Zijn vrouw over leefde hem 10 jaar. L. van Wallenburg. Middelburg. volautom. van f, 499,— voor f 424,— Inruil en reparatie van alle merken. Het Rotterdamse groothandelsbedrijf Dehnert Jansen BV komt op Inter Decor, de internationale vakbeurs voor woningtextiel, uit met een totaal nieuw programma voor het seizoen 1974-'75. Speciaal voor de detaillist die geen ge legenheid heeft zich daar te oriënteren, brengt deze bekende firma haar novi teiten' op het gebied van interieurtex tiel bijeen tijdens een expositie die ge houden zal worden van 26 30 augus tus in Café-Restaurant de Kok te Som- melsdijk. Onder het motto „variëren en kombi- neren" zal een imposante koUektie wor den gepresenteerd, waaronder nieuwe kamerhoge en andere, door Deja ont wikkelde, gordijnen. Dehnert en Jan sen heeft in februari voor het eerst een serie Deja Look gordijnstoffen gelan ceerd in een zg. twee-is-één opvatting, waarmee een internationale primeur werd gehaald. ST. AiNWALAND Landbouwschuur gesloopt. De land- bouwschuur aan het begin van de Oost straat in St. Annaland is onder de slo pershamer gevallen. Dit oude bouw werk was dusdanig vervallen', dat het gevaarlijk werd voor het verkeer, dat van deze straat gebruik maakt. Wat er op de vrijkomende grond eventueel ge bouwd zal worden is momenteel nog niet bekend. Een oudleraar uit Gouda heeft deze grond gekocht. Uienveüing van dinsdag 6 aug. 1974. Plantuien 40-op., klasse 2 N.L.: 27,71. Plantuien drielingen 26,99. Uien prijs per honderd kilogram. Aanvoer 35 ton. DIENSTEN NED. HERV. KERK ZONDAG 11 AUGUSTUS THOLEN 9.30 en 6.30 uur ds. A. de Reuver, voorm. H. Doop. POORTVLIET 10 uur dhr. van Woerden en 6 uur ds. Talsma. SCHERPENISSE 9.30 uur ds. A. Ha ring en 2.30 uur dhr. Van Woerden. ST. MAARTENSDIJK 9.30 uur en 2.30 uur ds._G. de Knegt, nam. H. Doop. STAVENISSE 10 en 6 uur ds. H. Sam son, nam. H. Doop. ST. ANNALAND 10 en 6 uur ds. J. Codée, nam. H. Doop. OUD VOSSEMEER 10 en 6.30 uur ds. G. Voortman. ST. PHILIPSLAND 9.30 en 2.30 uur ds. H. Harkema. Geschenken aan het Streek museum te Sommelsdijk Yemenitische vrouw, die de Sabbath voleindigd door het uitdoven van kaar sen met druppels wijn. Afkom.stig van mevr. D. Rood, Joods Bejaardencen trum „Het Gooi", kamer 606, Ceintuur baan 281, Bussum. - Een .doopdeken van mevr. Appel, Zandpad 158, Middelhar- nis. - Twee halsdoeken (bont) en een koordzak van mej. C. de Berg, Beatrix- laan 25, Dirksland. - Twee oude horlo ges, 1 theelichtje, 1 lampetstel, 1 glazen stolp voor weerboom. - Een kinderstoel (bruikleen) van J. Heijboer, Oude Ton- ge en een rookwarenkastje met pijpen- rek. - Het bord, waarop staat: De toe gang tot de tramweg is verboden. Ge schonken door W. Schuring, Vrouwtjes weg 32, Stad aan 't Haringvliet. - Van de Dijkring Flakkee: 1 bermploeg, 3 kruiwagens, 2 houten schoppen. - Van N.N. 1 karwats, 1 soldatencape en een' kwartiermuts. - Van mevr. G. S. Breur- Tiggelman, Hasselobrink 28 Enschede, 1 kooszak, 2 gehaakte slabbetjes, 1 merklap (in bruikleen). - Propaganda- affiche voor opheffing isolement der Delta-eilanden door middel van een luchtlijn. Geschonken door E. Volk- maars, Staakweg 199, Dirksland. - Zes notulenboeken van de landbouwvereni- ging „Sommelsdijk", - Het boek „De Electriciteit", uitgegeven door de Emgo plm. 1928 van het Diekhuus te Middel- harnis. - Twee ijzeren contra-gewich ten van maaimachine van C. Struyk, Polderweegje 15, Dirksland. - Twee om slagdoeken van mevr. Van Dijk-Broos- hoofd, Beatrixlaan 29, Dirksland. Een paraplubak van fam. Van Ros- sum, Kraayersdijk, Dirksland. - Oude kranten en foto's van L. Soldaat, Burg. C. Zaayerl. 69, Dirksland. - Van Sj. v. Heemst, Groenezoom 25, Sommelsdijk: een handworstmolentje, een foto Kleu terschool S'dijk plm. 1895 en een zeil makersnaald met palmet. - Een oude spa, een houten schop, een haartouw en' een bietenspa'tje van P. L. Lugt- hart, Kralingen 10, Dirksland. - Een zaaimachientje van P. v. Loon, Ring- straat 41, Sommelsdijk. - Een model van beurtschip van S. Polak, geschon ken door S. Kievit, Hyacinthstraat, Sommelsdijk. - Een wastafel met toe behoren, oude kranten, ansichtkaarten, een plaatstoof en 2 brieven van Gez. Dubbeld, Lijnbaanstraat 8, Middelhar- nis. - Een kleerkopper {houten hand vat met leren stroken) die de soldaten' rond 1900 gebruikten om hun kleren uit te slaan van Fam. Van Loon, Ane- maetstraat 3, Nieuwe Tonge. - Boek van Rijks H.B.S. te Middelharnis over het jaar 1925-'26 en krantenknipsel van J. C. V. d. Knoop-Gebraad, Coppelstock- straat 3, Den Briel. - Een ketel en een landkaart van 1705 en C. Buth, Korte- weegje 34, Sommelsdijk. - Smidsgereed- schappen van C. Floorijp, Schoolstraat 7, Den Bommel. - Vergrootglas van Gez. Dubbeld, Middelharnis. - Van mevr. Terlouw-v. d. Doel, Chr. dè Vrieslaan 42 te Middelharnis, zeven schriften, drie foto's en een' mandje. - Verslag van. de benzinedistributiedienst van 20-12-1973, van W. Ja Witvliet, óud directeur Gascentrale Flakkee te Mid delharnis. - Melkcontrole-apparatuur, geschonken door W. J. Hameeteman, Bokweg 3, Ouddorp. - Twee schoollees- boekjes uit de tweede helft 19e eeuw; Brief van mej. Ma Vis te S'dijk, betref fende de benoeming tot onderwijzeres aan de bewaar- en handwerkschool 13 april 1900; een kledingstuk. - Geschon ken door mevr. A. Terlouw-v. d. Doel, Middelharnis. - Van N.N. een kluwen houder. - Een kledingstuk, 3 persoons bewijzen, 2 bijbeltjes, 3 psalmboeken'. en een' kluwenhouder door Fam. 'W, Ras, Louis Bouwm. plein 8, Middelhar nis. - Twee rolgordijnen, geschonken door Dames Ras, Schaapsweg, Den Bommel. - Van de Fam. C. Óosterlee, Veerweg 1 te Ooltgensplaat: IV2 stuk Sunlight zeep. - Een sleutel om wagen, wielen los te draaien van H. L. Schil- peroort. Rode Kruislaan 10, Ooltgens plaat. - Van N.N. een gouden Bijbel- slot en een zilveren munt. U ziet uit bovenstaande lijst, dat er weer veel belangrijke dingen geschon ken zijn aan het Streekmuseum. Het is goed dat U deze lijst eens doorleest, het zijn geschenken van allerlei aard. Ongetwijfeld hebt U ook nog wel een en ander uit grootvaders of grootmoe ders tijd in een kast of op zolder lig gen, wat U nooit meer gebruikt. Met de schoonmaak moet U het weer afstoffen en opnieuw opbergen, waarbij U -wel eens zult zeggen: wat doen' we er eigen, lijk mee om het te bewaren! U kunt er het Streekmuseum een groot plezier mee doen! Uw geschenken worden net jes uitgestald, zodat de bezoekers er groot genoegen van beleven. Wanneer U oude voorwerpen aan het museum wilt schenken schrijf dan een briefkaart - of telefoneer aan onze secretaris, de heer W. H. S.Sypkens, tandarts. Prins Hen'drikstraat 2 te Mid delharnis, Tel. 2136. (Het Streekmu seum is ook telefonisch aangesloten onder nr. 01870-3778, waar U echter alleen gehoor krijgt op de openings uren). U hebt er dan verder geen moeite aan, want alles wordt prompt bij U thuis afgehaald. Ook al is het een klein geschenk, wij zijn voor alles dankbaar, Het bestuur, Beste meisjes en jongens! s Eerst het nieuwe raadsel maar. Zoals jullie al weten, komen er in augustus 5 raadsels. Daar kunnen jullie alvast rekening mee houden. AUGUSTUS-RAADSEL 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 X X X X X X X X X X X X X X X Omstreken strook land in Palestina Jehu sprak: Zie mijnaan voor de Heere. Plaats waarheen Lot vluchtte. Zoon van Bukki, 1 Kron. 6 Het priestergeslacht kwam voort uit de stam Zoon van Issaschar, Genesis 46. Plaats waar Jezus een dode zoon opwekte. Grootvader van Jozef. Richter die links was. Koning van Hamath, 1 Kron. 18. Koning van Israël. Eenvoudiger naam voor taber nakel. Broeder van Jakob. Palti was de zoon van 1 Sam. 26. Berg waarop Jozua een altaar bouwde. Zoon van Kaleb, 1 Kron. 4. Op de kruisjeslijn, van boven' naar beneden, komt een gebod des Heeren, dat iedere dag schrikkelijk w^ordt over treden. Dit raadsel werd ingezonden door Jan Grinwis uit Ouddorp. Dank je wel, Jan! BRIEFWISSELING Kees Droger, Middelharnis. Je hebt netjes gewerkt. Kees! Ik zie wel, dat je goed je best doet op het raadselwerk. Dat kan niet onbeloond blijven. Ja, ik hoor ook veel over de dolfijnen in Scha- rendijke. Laatst ben ik nog langs die plaats gereden, maar ik heb die dieren geen bezoek gebracht. Heb je een mooie week in Nieuwe Tonge gehad? Ik meen dat het nogal mooi weer was toen. Corien van Rossum, Zeist. Het is fijn, dat jullie toch de oplossingen' zon den, al kon de vierde er niet meer bij. Je hebt ook de moeite nog genomen om je rapportcijfers te schrijven. De vo rige keer was je het vergeten; toch niet omdat de cijfers niet best waren. Die zijn allemaal goed; alleen rekenen kon nog wel iets hoger. Kon je nu van het cijfer voor vaderlandse geschiedenis een halfje aan rekenen geven, dan was het zeker mooi. Maar ga zo maar door. Janny de Jong, Ouddorp. Jij bent een meisje van opschieten, en je hebt in de gaten': uitstel is afstel. Dat is dikwijls het geval. Er zijn kinderen, die steeds maar uitstellen, en op het laatst moe ten ze alles achter elkaar klaar maken. Fijn, dat je nu een paar weken echte vakantie krijgt; je hebt zo hard ge werkt, dat dit nu wel eens mag. Over „koken" van sjalotten had ik nog nooit gehoord. Tineke van Rossum, Zeist. Jij bent ook met een mooi rapport naar huis ge komen, zeg! Ik zie twee negens en nog een tien'; ónder de zeven zie ik niet één cijfer! Ga zo maar door. Ik ben erg benieuwd hoe jullie het hebben in het buitenland; of ik moet zeggen: hoe juU lie het gehad hebben, want als je weer schrijft, hoop je thuis te zijn. Anne-Karin Holleman. Ik doe net als jullie: elke week een dag of meer. Dat hangt van verschillende omstandighe den af. Dat was nog eens pech een stuk glas in je voet, en daar „zit" je. Ik hoop dat het spoedig genezen zal zijn. Heb je er veel pijn aan gehad? Corine ■wilde jou troosten met een mooie legpuzzel. Dat is heel mooi van haar. Ja, spirograph is heel leuk verzonnen, om mooie figuren' te maken. Lenie de Jong, Ouddorp. Ik gun jou die „echte" vakantie van harte. Ik hoop dat het echt zomer zal zijn. Om zo'n dag bij elkaar te komen, moeten jullie maar op een regendag wachten. Of zou het anders ook wel leuk zijn in die schuur? Fijn, dat er een, nieuwe direc trice is en dat er ook nog twee andere juffrouws hun werk komen doen. Dan zijn jullie weer uit de brand, zoals dat wel eens wordt gezegd. Maar de school houden we nog een poosje op de ach tergrond, nietwaar? Janny van Rossum, Zeist. Neen, ik neem jullie dat heus niet kwalijk, dat jullie vervroegd hebben' ingezonden. Dat had een oorzaak, en een heel mooie, hè? Niet ieder kind mag zo'n reis ma ken. Ik ben wel van gedachten, dat jij er een beetje van zal vertellen, als het weer inzenden is. Jos Janse, Serooskerke. Waren er twee bladzijden van de krant onbe drukt? Dat kan gebeuren: mensen ma ken fouten', maar machines ook. Als er een kleinigheidje hapert, dan is het al mis. En dat daar nou juist het kinder hoekje in stond! Jullie hadden even kunnen opbellen voor een nieuwe krant natuurlijk. In Ederveen is de natuur prachtig. Ik hoop dat jullie het daar goed naar jullie zin hebben gehad. Op een racefiets heb ik nog nooit gereden. Het zal voor Maarten toch wel een heel eind geweest zijn. Jij ging toch liever met de renault, denk ik. Hedie den Boer, Herkingen. Nu had je twee prijzen in korte tijd, van ver schillende kanten. En je kreeg een mooi boek, zeg! Ik kan begrijpen dat je het leuk vindt, dat het geschreven is door een zeer bekende van jou. Al is het wat laat, toch nog gefeliciteerd met je verjaardag. Ook Beijke nog ge feliciteerd. Wat komt zij dichtbij om te werken, zeg! Martin de Graaf, St. Maartensdijk. Nog gefeliciteerd met je verjaardag, Martin. Dat is misschien nog niet vaak gebeurd, dat je in de vreemde jarig was. Hebben jullie familie in Koog a/d Zaan? Zijn jullie daar wel eens meer geweest? Ja, je bent niet zo ver van Artis varbdaan, dus als het een regen achtige dag is, kunnen' jullie een bezoek aan de dierentuin best waarnemen. Ik hoop er nog wel iets van te horen. Wie heeft het adres zo netjes getypt? Marian Vroegindeweij, Middelharnis. Jij weet best de vakantie door te bren gen. Zo'n weekje naar Sliedrecht vliegt om, en ook gaat de tijd heel vlug, als er een nichtje aan het logeren is bij jullie. Nu kun je nog van alles doen wat je wilt, maar straks loopt alles weer in het gareel. Begrijp je die uit drukking? Papa zal vast dankbaar zijn voor de hulp op het land. Christiaan Keizer, Melissant. Ik weet weer zo'n beetje alles wat er reilt en zeilt: hoe het gaat met de konijnen, de biggen en de vele kippen; het garen van de paar duizend eieren'! Wat een getal! Maar je denkt ook al aan de nieuwe school, die je hoopt te bezoeken. Fijn, dat je al een vriendje hebt, dat je onderweg kunt ophalen. Ik hoop dat alles goed zal mogen gaan. Ik denk, dat je er wel zin in,hebt. Janneke Vroegindeweij, Middelharnis. Ja, er komt toch aan het vrije leventje weer een eind, en dat is maar goed ook. Als het aan jullie lag, dan werd de vakantie nog langer dan ze al is, want je hebt van alles te doen. Het is mooi, dat jullie het nuttige zowel als het ple zierige hebben kunnen meemaken. Het werken op het land is heel gezond. Ik het veel gedaan in mijn leven'. Leni Keizer, Melissant. Was de prijs erg mooi? Daar ben ik blij mee. Voor je moeder was het zeker wel mooi, om haar vriendin in Wageningen op te zoe ken! Voor de anderen natuurlijk ook wel. En nu mocht jij naar Veenendaal. Is het daar goed gegaan? Ik hoop er nog wel iets van te horen. Of ik abonnee van dat blad wil worden? Neen, ik heb zoveel lektuur te verwerken, dat er niets meer bij kan. Corrie Vroegindeweij^ Middelharnis. Ging dat al, om Jantine in het bad te doen. Zij is niet zó klein meer, maar an ders is het toch oppassen bij kleine babys. Zij was wel heel gewillig om er in te gaan, maar om dat heerlijke bad te verlaten, dat ging niet altijd zo van zelf. Maar het móést; jij w^as de baas over haar. Ik denk dat WUlem-Frans elke dag bij leert, wat het lopen be treft. Allemaal. Voor deze week is het ge noeg. Ik hoop de volgende week verder te gaan met de brieven'. Er is nog een 'stukje vakantie voor de meesten, maar het krimpt snel weg. Dan hebben jullie het gehad. En dan met frisse moed weer aan het werk op school.' De vriendelijke groeten van juUie Oom Ko. Wasmachines moeten altyd geaard zijn, met het oog op dodelijke ongevallen; denk hier goed aan, ook als u een ma chine huurt. De hoofdbewoner staat er buiten als in- wonenden logé's ontvangen. Hij heeft daarmee niets te maken. Inwonenden zijn geheel vrij in hun doen en laten, mits zij geen OVERLAST bezorgen. Natte schoenen mag u nooit in de nabij heid van de kachel laten drogen. Wrijf ze af en zet ze op een krant om ze te laten drogen. Indien men aardappelen met kokend water opzet, blijft de smaak veel beter. Is de jus niet bruin en smakelijk, doe er dan een beetje engelse saus, een jus- blokje of arma bij, bind de jus zonodig met maizena. Is de jus te vet, maar wel smakelijk, schep c}e bovenste laag vet er dan af, inplaats van er water aan toe te voegen, Een brilmontuur kunt u heel goed on der de stromende kraan schoonspoelen van ongerechtigheden. Kopergroen met een borsteltje weghalen en dit daarna goed uitwassen (kopergroen is giftig). SOMMELSDIJK Telefoon (01870) 26 09 In dit boekje komen een veertigtal afbeeldingen voor uit de dorpen Aag tekerke, Grijpskerke en Meliskerke, de plaatsen op Walcheren die bij de herin deling van gemeenten onder de naam Mariekerke gekomen zijn. Men vindt er honderden personen in uit het tijdvak 1900 tot 1940, waarvan bijna alle namen zijn vermeld. Het,werkje is samenge steld door de heer J. J. Engelvaart, die er heel wat moeite aan heeft geliad om het geschikte fotomateriaal te ver zamelen en vooral om de juiste per soonsnamen te vermelden. Scholen, ver- "enigingen, kerkeraden, gemeenteraden, dorpstypen nemen er een voomanie plaats in en vooral de mooie Walcher se klederdracht die helaas aan iie' verdwijnen is maakt het boekje zeer aantrekkelijk. Het zal ongetwijfeld voor de inwoners van genoemde plaat sen zeer in trek zijn, omdat vele oude ren zich en ook hun familieleden er in terugvinden. De prijs is 19,!30. D. Th. d. W

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 6