Ruim 26.000.000 auto's passeerden in I7e jaargang Dinsdag 23 juli 1974 No. 4306 CHR. STREEKBLAD OP GERÊiPOKMEEKDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Winfcelcentruin I Middelharnis m Vrijdag 26 juli a.s. de laatste Braderie van 's middags 4 tot 's avonds 9 uur. m met o.a. I 16.00 uur Kinderprogramma 1 met Aland Valery Preston en clown op het plein van g 1 de O.L.S., Beneden Zandpad (Gratis toegang). 1 I i I 19.00-21.00 uur De Biaeskaffers i Vrolijke muziek op Westdijk en Zandpad. 1 EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN Feyenoord - Flakkee-selectie Plaatselijk nieuws DOMUS LODDER weduwnaar van Johanna Elizabeth Jordaan LEENDERT BREEMAN DOMUS LODDER DOMUS LODDER L. BREEMAN L. BREEMAN FAMILIEBERICHTEN kunt ook opgeven aan onze agenten en Jbezorgers. POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS HedacUe en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk TeL (01870) 2629 Na 5.30 uur (01870) 3392 Giro 167S30 ABONNiaflENTSPRIJS 5.85 PER KWARTAAL ABVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. By oontracrt epeciaal tariel Tien jaar Harinnvlietbrug Braderie Laatste werkzaamheden aan de „HaringvUetbrug",op 7 juli 1964. Op 20 juli was het 10 jaar geleden, dat de toenmalige minister van verlteer en waterstaat mr. J. van Aartsen, een chauffeur van Fa. G. van Dongen uit Dirlts- land opriep om over de brug te komen. Het was voor de eilandbevolking van Goeree-Overflakkee een extra feestelijke dag. Immers, jaren en jaren had men op dit moment gewacht. Een verbinding met het vaste land was de grootste wens, die het eiland toen kende. Sinds 1934 was er aan gewerkt om de lande lijke overheid zover te krijgen. In 1975 zou een begin gemaakt worden met de 1)ouw van de brug, maar zolang wilde de Flakkeeër niet wachten. Daarom hebben een aantal mensen op het eiland samengespannen en letterlijk de be treffende ministeries bestormd. In de eerste plaats denken we aan het geduld en de volharding van de heer Sleling, met in zyn kielzog verschillende burgemeesters van het eiland, die zich weer gesteund wisten door de ganse bevolking. Nare zaken hadden zich in het verleden afgespeeld en men vond, dat Flakkee niet kon .delen in de welvaart, die zich toen aandiende. Om daarvan een graantje mee te pikken, moest er wat gaan gebeuren. Aan de volhoudendheid van die groep mensen, is het te danken, dat Goeree-Overflakkee een welvarende toekomst tegemoet kon gaan. Dat be treft in de eerste plaats de werkgelegenheid voor de toen 1700 pendelaars, die sindsdien heel wat gemakkelijker het werk hebben kunnen bereiken en die in aantal zijn toegenomen tot bijna 3000. Juist in die tijd verminderde de moge lijkheid om in de landbouw werkzaam te kunnen zijn. Nee, Flakkee was wel aan een steuntje toe! ONTWIKKELING. De Flakkeeër is niet zo gauw enthou siast. Dat behoeft ook niet, maar als we op die tien jaar terugzien, is er wel een en ander veranderd op het eiland. Er zijn een groot aantal betere en nieuwe wegen gekomen. De recreatie is toege nomen en het verkeer in gelijke mate. Het aantal woningen is groter geworden en in de nieuwbouwwijken kan men veel bewoners vinden, die vanuit de Randstad, hun domicilie op het eiland hebben gekregen, terwijl ze in Euro poort werken. In Melissant b.v. is een hele indus triewijk verrezen. Dat kan mede een gevolg zijn van de ingebruikname van de Haringvlietdam, maar dat is slechts ten dele. Het Fort Prins Frederik te Ooltgens- plaat heeft een enorme ontwikkeling doorgemaakt en nog steeds wordt er ge bouwd en worden er meer staanplaat sen gecreëerd. In Oude Tonga is er een grote woon wijk bijgekomen; er is een kampeer terrein verrezen, dat in een grote be hoefte voorziet. Hoeveel sportvissers zullen er hun hengel uitgooien langs de Krammer en de Grevelingen? Hun aantal is niet be kend, maar zeker is, dat velen, zeer ve len de rust verkrijgen op het nu nog fustige eiland. Hoeveel bermtoerisme ziet men de gehele week in de buurt Van de Haringvlietdam, want Water staat heeft niet alleen gezorgd voor de toegangswegen, maar evenzeer heeft men gedacht aan de mensen, die aan de ontstane strandjes hun vrije tijd door kunnen brengen. Er zijn jachthaventjes aangelegd in Oen Bommel en in Middelharnis werd ae haven vergroot. Door toeneming van het aantal in woners kwamen er af en toe wat moei lijkheden door een tekort aan school- ruimte. De gemeentebesturen op het eiland hebben met al deze zaken te ma ken gehad. En eigenlijk is dit nog in volle gang, hetgeen inhoudt, dat de ont wikkeling van het eiland nog langena zijn eindpunt niet heeft bereikt. Men heeft terdege rekening te houden met alles wat er nog kan gaan gebeuren. Niet alleen de overheid heeft plannen, maar ook het particuliere initiatief schijnt geen einde te nemen. Dat brengt de gemeentebestuurders ook zorgen en soms tot wanhoop. In de afgelopen tien jaar heeft de be volking van het eiland met anderen dan de eigen bewoners te maken gekregen. Het is natuurlijk niet allemaal even leuk, maar overwegend kan gezegd wor den, dat het eiland er niet op achteruit is gegaan. Door de recreatie en het toenemen van het aantal inwoners in de week, maar vooral in de vakanties en de weekeinden, heeft de middenstand haar zaken moeten vergroten en sommigen uitbreiden. Dit heeft echter ook weer tot gevolg gehad, dat meerdere zaken van het toneel zijn verdwenen; anderen zijn uitgegroeid. De kollekties en assor timenten zijn uitgebreider geworden en de Flakkeese huisvrouw kan in eigen omgeving meer keus maken dan tien jaar geleden. Het bedrijfsleven heeft moeten om schakelen, maar nu, na tien jaar, kan men zeggen, dat het de bedrijfsvoerders en ondernemers geen windeieren heeft gelegd. De vrijetijdsbesteding voor de eiland bewoners heeft meer perspectief gekre gen. Men kan gaan en staan waar men wil, zonder, dat men er dagen tevoren vrijaf voor moet nemen. Toen de brug in gebruik werd geno men, vreesde men, dat het verval met de kerk en God groter zou worden. Wanneer we nu terugzien, kan men zeg gen, dat vreemde invloeden op het eiland hun plaats hebben gekregen, maar niettemin kan men ook vaststel len, dat de kerken meer bezoekers heb ben dan vroeger het geval was. De ker ken, zijn in tegenstelling met wat men toen dacht, meer in het middelpunt ko men te staan. Het verenigingsleven heeft er aller minst onder geleden. Jongelui van het eiland en van „de overkant" zijn elkan der nader komen te staan. Men kan ge makkelijk met elkander van gedachten wisselen en het heeft vrijwel niemand kwaad gedaan, dat de stedeling het eiland bezoekt. De lezer kan zelf de balans opmaken. Ieder in eigen omgeving. Ieder in eigen gezin en werk. Voor ieder zal het ad ders zijn, maar voor het grootste deel zal men tevreden zijn met wat we op 20 juli 1964 kregen. Een vaste verbinding met het vaste land van Nederland. De weg lag toen open. We hebben onder tussen meerdere verbindingen gekre gen, maar de brug zal ons altijd aan blijven spreken, omdat we dat zo erg graag hebben gewild en omdat we die zo- hard nodig hadden. CIJFERS. Hoe hard we die brug nodig hadden en in welke behoefte die heeft voorzien kan men aflezen aan de volgende cij fers. Vanaf 1964 hebben ruim 26.000.000 auto's Schaapsweg gepasseerd. De top werd bereikt van 6 tot 13 augustus 19Y3, toen 113.913 maal de teller versprong. Het gemiddelde dat sinds 1964 de krui sing bij Oude Tonge passeerde was ge middeld 500 auto's per uur. De topdruk te voor dit seizoen is aanstaande zater dag te verwachten, want dan is de bouwvakvakantie voorbij en komen de Duitsers naar de kust. In 1973 passeer den 3.850.690 auto's de brug en vanaf 1 januari tot 21 juli 1974 waren er dan in totaal 2.230.940, zodat dit jaar waar schijnlijk de vier miljoen gehaald zal worden. Het afgelopen weekeind kwa men en gingen 51.920 auto's. Het zijn cijfers, waarin we waar schijnlijk in 1964 niet hebben geloofd, maar ze zijn de harde werkelijkheid. We hebben er maar rekening mee te houden. Wij zullen de ontvangende partij moeten blijven! OUDDORP: donderdagavond 7.30 uur student Karels van Rotterdam. MELISSANT: woensdagavond 7.30 uur ds. P. Blok van Dirksland. NIEUWE TONGE: donderdagavond 7.30 uur ds. van Stuijvenberg van Middelharnis. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Donderdag 25 juli a.s. des nam. 7.15 uur zal voor de Oud Ger. Gemeente voorgaan ds. J. van Prooijen te Stavenisse, Zie verder de adverten tie in dit nummer. In het kader van haar aktie „Een va kantiewoning voor „gehandicapten" organiseert de Lions Club Goeree- Overflakkee evenals vorig jaar op zaterdag 27 juli a.s. een voetbalwed strijd tussen Feyenoord en Flakkee-se lectie. De Lions Club Goeree-Overflak kee die zich reeds jarenlang inspant voor invaliden en oudere hulpbehoeven den op ons eiland hoopt dat ook deze keer door een grote belangstelling deze aktie zal slagen. De wedstrijd wordt gespeeld op het veld in de Van Pallandpolder en begint 18.30 uur. MIDDELHARNIS Inbraak kantine voetbalver, In de nacht van zaterdag op zondag werd in de kantine van de voetbalvere niging „Flakkee" ingebroken. De daders die nog voortvluchtig zijn ver schaften zich toegang door het forceren van de deur en namen de geluidsinstal latie mee. OUDDORP Naaktloperij De naaktloperij, die tegenwoordig erg „in" is, schijnt ook naar Ouddorp overgeslagen te zijn. Zaterdagavond j.l. werd een jongeman diè om. een weddenschap naakt door het dorp holde, door de politie aangehouden Ook enkele weken geleden vond een dergelijk voorval plaats op het strand te Ouddorp. Beide personen zijn niet af komstig uit Ouddorp, maar vertoefden er als vakantiegangers. NIEUWERKERK (Z.) Jongen in Engeland vermist De 14 jarige Ronny Kesteloo, zoon van bekende Nieuwerkerkse botenbouwer en zeiler, W. Kesteloo, die met z'n ouders en broers een vakantie-zeiltocht door Engeland maakte, wordt sedert j.l. zon dag vermist. Direct na aankomst was de jongen gaan vissen in z'n eentje en is niet teruggekeerd. Duikpoglngen hebben tot op heden niets opgeleverd. Gevreesd wordt dat hij bij het vissen van een pier is gevallen en verdronken. Het me deleven is groot met de familie. Tot onze diepe droefheid nam de Heere na een kortstondige ernstige ziekte, in het ziekenhuis te Dirksland, uit onze familiekring weg, mijn ge liefde schoonzoon, onze geliefde broeder, be- huwdbroeder en oom, de heer in de leeftijd van 67 jaar. Ons van uw deelneming overtuigd houdend. "e kruising Oude Tonge - Grevelingendam op een gewone doordeweekse dag. Ooltgensplaat: Sommelsdijk: Rotterdam: Middelharnis Ooltgensplaat: Ouddorp: Dinteloord: Gouda: H. J. G. Jordaan-Mengelkamp W. Kattestaart-Lodder J'. Lodder J. M. Lodder-Groenendijk S. Zwerus-Lodder K. Zwerus H. Kobus-Jordaan M. van Koppen-Jordaan J. van Koppen J. Jordaan L. Jordaan-v. d. Vliet P. Jordaan E. Jordaan-van Nieuwaal nichten en neven Middelharnis, 22 juli 1974. Steeneweg 40 Gelegenheid tot condoleren: van 3 - 5 en van 7-9 uur. Geen bloemen. De begrafenis is bepaald op D.V. donderdag 25 juli a.s., des,nam. 2 uur op de algemene begraaf plaats „Vrederust" te Middelharnis. In plaats van kaarten Dankbaar voor wat hij voor ons tijdens zijn le ven heeft betekend geven wij u kennis, dat de Heere, na een kortstondige ziekte, in de Ursula kliniek te Wassenaar van mijn zijde wegnam, mijn innig geliefde man, onze lieve en zorgzame vader, zoon en schoonzoon, broeder, behuwd- broeder en oom, de heer echtgenoot van Maria Elizabeth Zoon in de leeftijd van ruim 46 jaar. Zij die de overledene gekend hebben zullen be seffen wat wij in hem verliezen. Sterke de Heere ons in dit smartelijk verlies. M. E. Breeman-Zoon Jan en Nico Middelharnis, 22 juli 1974. Oranje Nassaustraat 25 Gelegenheid tot condoleren: woensdag- en don derdagavond van 7-9 uur in het Herv. Ver. gebouw Ring 13. De begrafenis is bepaald op D.V. vrijdag 26 juli a.s. des nam 2 uur op de algemene begraafplaats „Vrederust" te Middelharnis. Zij die de geliefde overledene de laatste eer wil len bewijzen, worden verzocht om 1.15 uur aan wezig te zijn Ring 13. Tot onze diepe droefheid nam de Heere, na een kortstondige ernstige ziekte, in het ziekenhuis te Dirksland uit onze familiekring weg, onze ge liefde broeder, behuwdbroeder en oom, de heer weduwnaar van Johanna Elizabeth Jordaan in de leeftijd van 67 jaar. Ons van uw deelneming overtuigd houdend. Sommelsdijk: Rotterdam: Middelharnis: W. Kattestaart-Lodder J. Lodder J. M. Lodder-Groenendijk S. Zwerus-Lodder K. Zwerus nichten en neven Middelharnis, 22 juli 1974. Condoleantie-adres: Stenenweg 40 Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een kortstondig geduldig gedragen lijden, in. het Zie kenhuis te Dirksland, onze geliefde schoonzoon, zwager en oom, weduwnaar van Johanna Elizabeth Jordaan in de leeftijd van 67 jaar. Wij zullen hem in onze familiekring erg missen. Ooltgensplaat: H. G. J. Jordaan-Mengelkamp H. Kobus-Jordaan Ouddorp: M. van Koppen-Jordaan J. van Koppen Dinteloord: J. Jordaan L. Jordaan-van der Vliet Gouda: P. Jordaan E. Jordaan-van Nieuwaal neven en nichten Middelharnis, 22 juli 1974. Steeneweg 40 Heden behaagde het de Heere, na een kortston dige ongesteldheid, van onze zijde weg te nemen onze innig geliefde zoon, broeder, behuwdbroeder en oom, de heer in de leeftijd van ruim 46 jaar. Sommelsdijk: M. C. Breeman-Driesse C. Breeman A. Breeman-Vervloet J. V. d. Boogert-Breeman A. V. d. Boogert M. Breeman C. Breeman-Markus H. Kastelein-Breeman St. Kastelein J. Verwey-Breeman L. Verwey C. Groenendijk-Breeman Joh. Groenendijk A. Koppenaal-Breeman J. Koppenaal Joh. Breeman L. Westhoeve-Breeman W. Westhoeve KI. Breeman M. Breeman-Lansen Abr. Breeman M. Breeman-Kleppe neefjes en nichtjes Middelharnis, 22 juli 1974. Vlaardingen: Sommelsdijk: Amsterdam: Middelharnis: Nieuwe Tonge: Middelharnis: Sommelsdijk: Heden behaagde het de Heere van ons weg te nemen na een kortstondige ziekte, onze innig geliefde schoonzoon, zwager en oom, de heer echtgenoot van M. E. Zoon op de leeftijd van 46 jaar. Dirksland: N. Zoon M. G. Zoon-Bestman Dirksland: A. Zoon J. Zoon-Mosselman Lelystad: J. Zoon H. R. Zoon-Meier Hellevoetsluis: B. Zoon S. Zoon-Jonker Hoogvliet: C. Zoon L. Zoon-v. d. Sluis neefjes en nichtjes Dirksland, 22 juli 1974.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1