Sportverdwazing en ontkersteaing strand en zwembaden blijven leeg..... Bouw van derde gezinsvervangend tehuis te AAiddelharnis icomt diciiterby h. j. Exploitant strandpaviljoen„'t Is bedroevend" Sommelsdijk 47e jaargang Vrijdag 19 juli 1974 No. 4305 CHR. STREEKBLAD OP GERB^FOEMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond 31 JULI t.m. 3 AUGUSTUS 17e NATIONALE GLADIOLENTENTOONSTELLING TE MIDDELHARNIS Voor de zeventiende achtereenvolgende maal houdt de DELTA FLORA van 81 juli t.m. 3 augustus 1974 haar gladiolententoon- stelling annex beurs in de Olympiahal te Middelharnis. Ned. Herv. ICerk Dïrksland Wijziging morgendienst. Aanvang niet 10 uur maar 11.00 uur. Prof. Dr. C. Graafland VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis Zwervende hond opgevangen A.S. donderdag puzzelrit in Ouddorp BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS TEL. 01870-3043 OPTOMETRIST „OOGMETING CONTACTLENZEN" aekenfondsleverancier aan alle ziekenfondsen westdijk 34 - middelharnis - tel. 01870 - 2075 Het palingeten ging niet door BURO's in moderne kleuren voor het gehele gezin. 1974. POSTBOX 8 - MIDDELHAHNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 5,83 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bil contract speciaal tarief. voor ïreda Ir het Vafische Iran der ;:;onser- B met liools tu lvan B. Beter mingen hitect -Vosse- ningen, gen, in in Sta- bejaar- ïrheids- 1de An- verzor- II Vorige week zijn we in gegaan op en kele uiterst bedenkelijke facetten van het sportgebeuren in onze dagen. Er is echter nog wel meer te noemen. Over- enthousiaste supporters bewonderen, bewieroken, aanbidden zelfs de spelers, zeker wanneer zij een overwinning be halen. Een verschijnsel overigens dat we ook waar kunnen nemen in b.v. de moder ne muziek-wereld. Men heeft zijn idolen die welhaast vergoddelijkt wor den. Je wrijft toch immers wel de ogen uit wanneer je deze uitspraken leest van Feyenoord-fans (de uitspraken werden aangetroffen in een Salvo- schets, getiteld De Sport, uitgegeven door de Jeugdbond van de Geref. Ge meente) Iemand uit Bunnik: „Voor mij is er maar een kerk en dat is het Feye- noord Stadion, voor mij is er maar één god en dat is Ove Kindvall (toen malig speler van Feyenoord); voor mij is er maar een legioen en dat is het Feyenoord-legioen". Iemand uit Haarlem: „Feyenoord, als ik jou niet had, was mijn leven zinloos". Een ander: „Feyenoord, leve Feye noord, gij inspireert het volk. Ga zo door. Knal alles van het veld tot meerdere eer en glorie van het Ne derlandse sportvolk". Nog een mening: „Feyenoord, voor jou zijn mijn gebeden, gedachten, woorden, gebaren, zuchten en sme ken". In het doodarme Spanje was wel een steenrijke voetbalclub in staat om voor enkele millioenen Cruyff te kopen. Een Cruyff die al spoedig zo veel succes had in Spanje dat hij El Salvador, de Ver losser, wordt genoemd. Ongetwijfeld hebben we te doen met een religieuze lading in al deze uitingen. „De ontkerstende mens van onze tijd zoekt zijn goden op het voetbalveld". Deze mens is onverschillig geworden. Geloven doet hij niet meer. De techniek heeft hem het geloof doen verliezen. De daardoor ontstane leegte moet even wel opgevuld worden door hartstochte lijk op te gaan in sport, beat, popmu ziek, drugs, sex enz. De Romeinse kei zers waren er altijd op uit te zorgen dat het volk zijn brood en spelen had, want anders kwam er oproer. Dat is nu nog zo. Ten tijde van de autoloze zondagen moesten er wel allerlei voorzieningen getroffen worden opdat de verstrooiing voor de moderne mens bleef. Voetbalclubs moesten zich kunnen blijven verplaatsen. Het is voorgekomen dat een predikant in een bus van een voetbalclub kon meereizen naar de plaats waar hij moest preken. Hij kon geen ontheffing krijgen, de voetbalclub wel. Het volk moet immers zijn spelen hebben Deze mens wordt op een duivelse wij ze voortgejaagd op het pad van de ver strooiing en van het genot. Hij moet daarin opgaan, er in verzwelgen. Hij mag immers geen tijd krijgen om na te denken. Na te denken over de zin van het leven, over een naderende dood, over een leven na de dood We weten uit de geschiedenis dat de komst van het christendom bevrijdend gewerkt heeft op een samenleving die gevangen lag in primitief bijgeloof. Evenzo werkt nu nog de zending be vrijdend in die gebieden waar nog pri mitieve volken aangetroffen worden. Het gehele bestaan van zo'n primitief volk werd bepaald door een voortduren de spanning, door een nimmer aflaten de angst. Het is e^n leven onder de voortdurende tiraniïle van de machten der duisternis, het is een leven van na meloze vrees en angst. Wij hebben met onze techniek die duistere natuurmach ten ovei-wonnen en het geloof aan gees ten uitgebannen. Maar daarmee hebben we ook het geloof in God verloren. Het lijkt wel alsof het christendom in onze dagen geen tegenwicht meer kan bieden. Is het ook een wonder waar de God-is-dood theologie ook onder theo logen aanhangers heeft gevonden? Is het ook een wonder waar in menige kerk alleen maar gepredikt wordt tegen sociaal onrecht en tegen discriminatie en waar de boodschap van het persoon- li]ke heil niet meer gebracht wordt? We moeten niet vergeten dat het Ro meinse rijk ten onder is gegaan niet door de druk van buitenaf, maar door een rottingsproces van binnen uit. Ook onze cultuur is decadent geworden. Wie om zich heen ziet kan een schrik wekkende vervlakking waarnemen. Een gezond en krachtig volk zou op z'n minst prijs stellen op een goede defen sie om zijn onafhankelijkheid te waar borgen. Een gezond volk zou niet in zo'n mate opgaan in leeg amusement en arbeid steeds meer gaan zien als een noodzakelijk kwaad. Wat is het contrast dan groot met de apostel Paulus als hij schrijft in 1 Kor. J: „Weet gijlieden niet, dat die in de Y°P'??an lopen, allen wel lopen, maar dat één de prijs ontvangt? Loopt alzo, ?at gij die moogt verkrijgen. En een iegelijk, die om prijs strijdt, onthoudt zich in alles. Dezen dan doen wel dit, opdat zij een verderfelijke kroon zouden ontvangen, maar wij een onverderfe- lijke". Paulus komt hier nog een keer op tei-ug in 2 Timotheüs 4: „Ik heb den goede strijd gestreden, ik heb de loop geëindigd, ik heb het geloof behouden". Meer dan 10.000 gladiolen in vele tientallen variëteiten zijn op deze. kleurrijke expositie te bewonderen. Bezoekers kunnen zich laten infor meren' over de teelt en alles wat maar enigszins met dit fraaie knolgewas van oorsprong een wilde Afrikaanse bloem te maken heeft. Ook telers van buiten Goeree-Overflakkee kunnen hun gladiolen in-' zenden. Inschrijfformulieren zijn hiervoor te verkrijgen, bij het sekreta- riaat, Postbus 75, Middelharnis. De arrangeur is de heer Cock Veldhuis uit Hillegom, terwijl de jury zal bestaan uit de heren H. G. M. Bamhoorn te Lisse, J. Rademakers te Kruisland en L. B, Steketee te Yerseke. Op zaterdagmiddag om 3.30 uur zal de Flakkeese Ruitervereniging een demonstratie verzorgen op de weide tegenover de Olypiahal. De entree-prijs bedraagt 2,voor vol'wassenen' en 1,voor kinde ren, die tevens gratis mee kunnen doen aan een bloemschikwedstrijd. De openingstijden zijn op woensdag van 15.00 tot 22.00 uur, overige dagen van 14.00 tot 22.00 uur. De Delta Flora" zal geopend worden door dhr. drs. A. L. J. Coenen, voorzitter van de K?)ninklijke Algemene Vei-eniging voor Bloembollen- cultuur te Hillegom. Maandagavond j.l. hield de Vereni ging voor Chr. Buitengewoon Onderwijs te Middelharnis haar spoedeisende le denvergadering. Het waren byzondere omstandigheden die in deze vakantie tijd daartoe noopten. Naast „Sjaloom" en „Salem", de bei de prachtige maar overbezette gezinsvervangende tehuizen op ons eiland bestaat grote behoefte aan een derde tehuis. Het beschikbaar komen van een derde tehuis, waarin met name de oudere bewoners kunnen worden opgenomen, is dan ook urgent. Alle medewerking werd hiertoe door het Ministerie voor'C.R.M. toegezegd en naar het zich laat aanzien zal nog dit najaar met de bouw van dit tehuis kun nen worden begonnen. Hei; derde tehuis is prachtig gesitu eerd op een groot terrein achter Huize „Sjaloom" en zal een fraai uitzicht ge ven op de Koninginnelaan te Sommels dijk. Ook zal dit najaar kunnen worden begonnen met de bouw van een modern dagverblijf aan de Steeneweg te Mid delharnis. Dit dagverblijf, waarin volko men gescheiden, zowel jongeren als ouderen kunnen worden opgevangen, zal zeker in een grote behoefte voorzien. Het streven van de Stichting blijft er op gericht voor allen op Flakkee een passend leefmilieu te scheppen. Daar het Ministerie alle medewerking heeft toegezegd om de bouw van beide projecten zo spoedig mogelijk te reali seren, was het een vreugde, dat nage noeg alle diakonieën en schoolbesturen, leden der Vereniging, op deze avond aanwezig waren, om eensgezind de Stichting te machtigen alles te doen wat nodig is om ten spoedigste uitvoering te geven aan deze projecten. MIDDELHARNIS Door de fam. Minderhoud, Voorstraat 39-41, tel. (01870) 28 97 is dezer dagen een zwervende hond opgevangen. Het is een Duitse staander, een reu, zwart met witte bef. De eigenaar van de hond of degene die meent te weten waar het dier thuis hoort gelieve met de fam. Minderhoud contact op te nemen. Volgende week donderdag zal de L.J. C, in samenwerking met Ouddorp VVV een puzzelrit voor auto's houden. In schrijvingen kunnen plaats vinden op het V.V.V.-kantoor of 's avond om 6 uur bij de start bij café „de Meulblok". De grote prijs is de „Klepperstee-trofee", waarnaast er een groot aantal kleinere prijzen zijn. KOKINKLMK GOEDGEKEURD «iWi!^:»si |^^^^^p^^|^^^g^gKjS:*;.K»ss-;«;.»!iK.M Op het Ouddorpse strand alleen wat goed verpakte vakantiegangers. Het Ouddorpse strand, waarop in de zomermaanden hele mensenkolonies bruin liggen te bakken ligt er al sinds weken verlaten bij. De niet aflatende regen en de harde wind houden de va kantiegangers binnen. Toen we woensdagmorgen tegen tie nen een strandpaviljoenhouder belden kwam de man woorden tekort om de toestand te typeren: „Normaal zou het terras nu vol moeten zitten met mensen die komen koffiedrinken maar noch op mijn terras, noch op het strand zie ik ook maar één sterveling!" De exploitant in kwestie vertrouwde ons toe nu al 12.000,minder te hebben ontvangen dan vorig jaar om deze tijd. Hij rekent er niet meer op dat het dit seizoen nog goed zal komen; „Ook al zou het weer op staande voet omslaan dan nog zou den we dag en nacht moeten werken om het nog een beetje goed te maken maar daar hebben we geen personeel en geen accomodatie voor". Met zijn collega's hoopt onze zegsman, diir. J. Flohil 'W.zn., nog op de Duitsers die na 26 juli worden verwacht. Wat de exploitanten ook hebben ervaren is dat de Nederlandse gasten minder geld uit geven dan in voorgaande jaren: „Mis schien nog een gevolg van de oliecrisis en wellicht ook van de Wereldkam pioenschappen voetballen waarvoor ve len naar München zijn geweest of een kleuren-T.V. hebben gekocht!" ZWEMBAD STELLENDAM AL 7000 MINDER. Bij de leiding van het zwembad te Stellendam is de stemming ook in mi neur. Badmeester Snoey die vorig jaar een recordaantal bezoekers van 73000 telde moet nu vaststellen dat hij t.o.v. vorig jaar nu al 7000 J^ezoekers achter ligt. Overigens heeft hij voor dit seizoen wel ruim honderd abonnementen meer verkocht, maar de mensen maken er met het slechte weer geen gebruik van. Het water moge dan verwarmd zijn, de temperatuur daarbuiten maakt het al lesbehalve aantrekkelijk. Dhr. Snoeij kent voorbeelden van ba den die 40"/o minder bezoekers hebben, voor zijn bad hoopt hij dat het met zo'n dikke 20"/o minder af zal lopen. „Het is gewoon te koud en te akelig!" moet ook hier de conclusie zijn Het zwembad van Stellendam, zo goed als leeg THOLEN Zaterdagnacht kreeg de in kennelijke staat van dronkenschap verkerende F. H. uit Halsteren zin om paling te gaan eten. Daartoe begaf hij zich naar de oesterputten van de firma S. Daar trok hij een beun naar de wal, verloor hier bij het evenwicht en plonste het water in. Dat mocht echter de pret niet druk ken en druipend haalde hij de palingen uit het beun. Toen S. op de put ver scheen en H. op heterdaad betrapte werd hij overgeleverd aan de politie. H. bracht de nacht in de cel door ter ont nuchtering. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. SINT MAARTENSDIJK Inbraak bij Belgodutch In de herenkleding fabriek Belgodutch werd maandagmorgen ingebroken. Toen de onbekenden via een raam de fabriek waren binnen gedrongen trad de auto matische beveiligingsinstallatie in wer king en namen de daders per auto de vlucht. De rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. THOLEN Resultaat van vechtpartij 8 maanden gevang De 48 jarige A. H. werd vrijdag door de kantonrechter te Middelburg veroor deeld tot 8 maanden gevangenisstraf waarvan 4 maanden voorwaardelijk met reclasseringstoezicht. Op 11 mei ging A. H. met zijn broer F. H. in de Mossellaan hun aartsvijand C.J. te lijf. De tankwagenchauffeur J. kreeg een klap met een wielsleutel tegen het hoofd en werd met een stok slagen toegediend. J. wist zich enigszins te be vrijden en gooide een blok hout naar de auto waarin de broers waren komen aanrijden. Door een dochtertje van J. werd de politie gewaarschuwd. Toen wachtmeester Eggermont met de ge wonde J. bezig was trachtte A.H. hen met zijn auto te overrijden. De wacht meester en J. konden net opzijspringen. De officier van Justitie achtte het beste, dat A.H. blijvend uit Tholen zal gaan, gezien zijn antecedenten. Houdt hij zich niet aan de aanwijzingen van de reclassering, dan wordt hij gedwongen uit Tholen weg te gaan en misschien wel overgebracht naar Groningen voor een langdurige verpleging, daar A.H. sterk verminderd toerekeningsvatbaar LWÖNINGINR1CHT»H&3 OOSTDIJK 53 - 61 SINT MAARTENSDIJK Schuur ingestort Een oude verwaarloosde landbouw- schuur van M.v.D. aan de Oostvest is zaterdagmiddag plotseling ingestort. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De schuur was zo goed als leeg, alleen een kleine uienverpakkingsma- chine werd onder het puin bedolven en een naast de schuur geparkeerde auto werd licht beschadigd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1