^einig ceremonieel bij bezoelc Ir. Vroiijlc aan Oostfiaicicee i ,,Vroeger maakte je het goed. naigaan^ze scheiden 5) [juli 1974. mile jaargang Dinsdag 9 juli 1974 No. 4302 CHR. STREEKBLAD OP GERM'ORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond in lis J. KEUVELAAR ten Reeks benzine- diefstallen opgelost! Moei lij ice straatnaamgeving Administrateur - Econoom benoemd EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN IVIan (37) dood bij auto-ongeluk Inwoner Herkingen in Afrika omgekomen Zwemtocht langs de spuisluizen van het Haringvliet GOEDEKEEDE: Overleden heer A. den Eerzamen in speciale vergadering herdacht Nieuwe Tonges diamanten echtpaar POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 5,85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Het bezoek dat de Commissaris van Ie Koningin, Mr. M. Vrolijlt gisteren, in [ezelschap van zijn echtgenote en de ihef van het Kabinet dhr. Dinger aan Ie gemeente Oostflakkee heeft gebracht 1 perfect verlopen. Overigens zullen „laar weinig gemeentenaren daarvan getuige zijn geweest omdat het bezoek jnet een minimum aan ceremonieel was imlijst en zich dan ook in een betrek kelijke intimiteit heeft voltrokken. Wel leeft het dorp Ooltgensplaat er een ge- lellige avond aan overgehouden omdat ia negenen, toen de raadsvergadering leëindigd was, de muziek met drum- j_^and en majorettes uitrukte en er voor het gemeentehuis nog een vrolijke avond van maakte Het bezoek, dat om 2 uur 's middags begon toen de Mercedes van de Com missaris voorreed (zonder standaard) duurde tot 's avonds rond 11 uur. Ter wijl Mr. Vrolijk 's middags een onder houd liad met het college van B. en W. braclit mevr. Vrolijk, in gezelschap van mevr. van der Harst, echtgenote van de burgemeester en mevr. Vetter, echtge note van de secretaris een bezoek aan het Fort „Prins Frederik". Na op het gemeentehuis gedane zaken bracht het gezelschap gezamenlijk een bezoek aan Achthuizen waar de voorganger van IVIr. Vrolijk bij zijn laatste bezoek nog een barricade van demonstrerende i moeders ontmoette die een kindertun nel v/ensten. Thans kon dhr. Vrolijk de kindertun- nel aanschouwen en hij deed dat met een zichtbaar genoegen omdat tenslotte elke Commissaris de veiligheid van vooral de kleinen op het oog heeft! De molen van Den Bommel werd bezien, evenals de jachthaven en het natuèir- gebied de „Bommelse Gorzen", waarna in Oude Tonge door de Commissaris een krans werd gelegd bij het monument op de massa-begraafplaats van de ramp slachtoffers. Ook het sport- en recrea tiecomplex van de Stichting LOS werd er bewonderd waarna in restaurant Tonnekreek de maaltijd wachtte. Om half acht begon in het gemeente huis de raadsvergadering die door de Commissaris en dhr. Dinger werd bijge woond. Jammer voor de Commissaris die tenslotte niet elke dag een provin ciaalse raadsvergadering bijwoont zag de raad er geen kans toe om er een ple zierig sfeertje in te leggen. Het strookte eigenlijk op het voorstel tot vaststelling van de subsidieverordening met de in houd waarvan lang niet iedereen het eens kon zijn. Dat gold voor de hele P.v.d.A.-fractie van waaruit door dhr. C. de Vos zelf een geheel nieuwe Veror dening werd aangeboden. Overigens behoefde dat volgens de raadsvoorzit ter burg. V. d. Harst niet te betekenen dat daarmee de bespreking van de ver ordening zoals door het College voorge steld moest worden uitgesteld. „Die twee zijn niet met elkaar in tegen spraak", verklaarde de voorzitter. De verordening van dhr. de Vos zal op haar bruikbaarheid getoetst worden en de positieve elementen eruit zullen alsnog in de Verordening kunnen w^orden op genomen wanneer die definitief zal wor den vastgesteld. Thans was er slechts een discussienota aan de orde waarover zoals kon worden verwacht, veel en na drukkelijk gedebatteerd is omdat er ook nu evenvele hoofden als zinnen waren... Ernstig bezwaar kwam er van de zijde OPTICIEN Zandpad 32 - Middelhamifl TeL (01870) 2157 Ziekenlondsleden op vertoon van recept 20*/t kortinc' op montuur. De Commissaris best^gt, gevolgd door mevr. Vrolijk en dhr. Dinger, de trap naar het gemeentehuis. Boven wachten, ter begroeting, burg. en mevr. v. d. Harst. van de S.G.P.-fractie bij monde van dhr. J. van Dam. Hij gaf te kennen in principe wel accoord te gaan met het in de verordening toegepaste 25% begin sel maar het was op een ander punt dat de verordening bij hem ernstige vragen opriep. Dhr. van Dam doelde daarmee op de totale sportverdwazing die zich steeds erger manifesteert totdat nu al het werk eronder lijdt en sommige ker ken SO'/o minder kerkgangers hebben als er voetbalwedstrijden worden uit gezonden „Er gaat kennelijk een magische kracht uit van het schoppen tegen een stuk leer", moest dhr. van Dam met spijt vaststellen. Hij verklaarde zich dan ook tegen elke vorm van subsidiëring van verenigingen die de zondag voor hun sportbeoefening misbruiken. De Verordening tegen enkele onder delen waarvan bezwaren bestonden bleek, naar de voorzitter verklaarde, van de Provinciale verordening te zijn overgeschreven. Er zullen formulieren worden gedrukt die door de subsidie vragers gemakkelijk kunnen worden in gevuld. Daarmee wordt het bezwaar van dhr. Both ondervangen dat Verenigin gen zonder professionele (administra tieve) kracht dat misschien niet of niet tijdig zouden kunnen. Ook wanneer de aanvrage niet tijdig zal worden inge diend is er nog altijd enige maanden ruimte om dat alsnog te doen. Door de P.v.d.A. fractie werd be zwaar gemaakt tegen de subsidie van de B.B. organisatie omdat volgens dhr. Both het meeste daaraan bestede geld weggegooid geld is. Gevraagd naar de logopedische dienst verklaarde de voorz. dat die nog niet functioneert. In september, wanneer de nieuwe gemeenteraden zijn geïnstal leerd zal een bestuur gekozen worden. Om 9 uur draaide de burgemeester snel een punt aan de besprekingen om dat omdat op dat uur de muziek in aantocht was |en jpe. I voor knt u OUDE TONGE De politie heeft klaarheid kunnen brengen in een reeks benzine-diefstallen die in Oude Tonge en Zierikzee zijn ge pleegd; ze waren ér aan de orde van de nacht! De dader blijkt de 20 jarige woonwa genbewoner S. van E. die verblijf houdt op het kamp van Renesse. De politie te Zierikzee heeft hem kunnen arresteren omdat de diefstal van een auto in Zie rikzee juist iets te brutaal was. De wa gen werd n.l. gestolen onder de ogen van de eigenaar, dhr. K. uit Zierikzee. öhr. K. kon nog juist een deel van het nummer noteren van de wagen die de dief juist had afgezet. Zelf heeft dhr. K. zich ook bijzonder ingespannen om deze wagen en zijn eigen wagen terug te vinden en zaterdag, in Zierikzee ontdek te hij de bewuste auto. Hij noteerde het kenteken en de politie kwam toen gauw achter de identiteit van de dief. Overi- ssns was de wagen van dhr. K. vrijdag in Oosterland terug gevonden. In de nacht van donderdag op vrijdag was de van dhr. K. gestolen auto in Oude Tonge gezien toen de bestuurder Wj een andere wagen benzine aftapte. Een inwoner van Oude Tonge heeft dat aan de politie doorgegeven. MIDDELHARNIS Tweetal. Door de kerkeraad der Chr. Geref. Kerk is het volgende tweetal ge- steld ter beroeping van een eigen her- I der en leraar ds. P. Beekhuis van Noor- deloos en kand. P. den Hartog van Apeldoorn. De verkiezing vindt heden avond plaats. OUDE TONGE Het bleek gisteravond voor de ge meenteraad nog niet eens eenvoudig een naam vast te stellen voor de straat die vanaf de Julianastraat richting Ca- pelleweg loopt. B. en W. stelden voor de straat te vernoemen naar ds. A. van Halen die van 1678 tot 1719 Herv. pre dikant van Oude Tonge was. „Dat spreekt de mensen van deze tijd niet meer aan!" meende dhr. C. de Vos (PvdA) daarover op te moeten mer ken en hij stelde de naam van dr. IVIar- tin Luther King voor. Dhr. C. L. M. de Wit meende ook wel een aardige naam te hebben, n.l. de Winkelstraat, vernoemd naar de Maat schappelijk werkster die na de ramp in Oude Tonge werkte en die de stoot heeft gegeven tot rde oprichting van de Streeklevensschool waarvan het nieuwe gebouw langs de te vernoemen straat is gebouwd, „In en na de ramp hebben de Ma riniers veel voor de bevolking gedaan maar niet minder heeft wijlen dokter Voogd uitgeblonken" herinnerde dhr. A. Kroon .waarom hij voorstelde de nieu we straat naar dokter Voogd te ver noemen. Dhr. L. Arensman voelde daarentegen veel meer voor het voorstel van b. en w. en ook dhr. van Dam begreep niet waarom er andere suggesties moesten worden gedaan. Hij betichtte dhr. de Vos dan ook van een discriminatie waar hij tegenover stelde dat er ook in Oude Tonge best nog mensen zijn bij wie nog wel leeft wat dhr. de Vos ver dwenen waant. De voorz, nam de suggesties in dank aan, zij het dan ook om ze t.z.t. voor nieuwe straten te gebruiken, waarover dan een Commissie ad hoc zich in eer ste instantie mag buigen Er zijn schriftelijk ook namen uit het verzet tijdens de oorlogsjaren gesuggereerd. SOIMMELSDIJK Worden katten vergiftigd? Dhr. C. V. d. Put, wonend aan de We- vershoek heeft de sterke indruk dat iemand uit zijn omgeving bezig is zijn poezen te vergiftigen. Op de stoep heeft dhr. v. d. Put al een zakje met 2 schij ven worst, bepoederd met een blauwe stof, aangetroffen. Hij heeft het voor onderzoek naar de politie gebracht. Eén poes is dood gegaan, een andere kon op het nippertje door de dierenarts worden gered. De walging van de Fa. v. d. Put voor degene die deze methode te baat neemt wordt nog versterkt door het besef dat ook kinderen wel eens van een stukje worst zouden kunnen snoe pen.... Door de Stichtingsraad van het van Weel - Bethesda ziekenhuis is dhr. O. van de Ridder (32) uit Amersfoort be noemd tot Administrateur - Econoom. Dhr. V. d. Ridder treedt per 1 septem ber in functie. Momenteel is hij werk zaam op een Advies- en Verificatiebu reau te Zeist. MELISSANT woensdagavond 7.30 uur ds. L. Blok van Capelle a.d. IJssel. NIEUWE TONGE Vrijdagavond half 10 is de 37 jarige Rotterdamse binnenvaartkapitein J. V. om het leven gekomen toen hij met zijn wagen vlakbij Nieuwe Tonge met vrij grote snelheid in de sloot reed. De wa gen stuitte een tiental meters door de sloot waarbij de bestuurder tussen de wagen en de slootkant terecht kwam. Hij is daarbij onmiddelijk overleden. Zijn- stoffelijk overschot kon eerst met behulp van een takelwagen geborgen worden. De oorzaak is zo is uit een technisch onderzoek gebleken niet te wijten geweest aan een defect aan de wagen. Het slachtoffer was op weg naar Battenoord waar op een camping zijn vrouw en 4 kinderen verbleven. Het heeft enige tijd geduurd aleer de na bestaanden gevonden waren. Zondagavond vernam men in onze gemeente het ontstellend bericht, dat de heer G. de Jong door een ongeval om het leven was gekomen. De heer de Jong (32 jaar) was door de firma van Splunder te Ridderkerk voor werkzaam heden uitgezonden naar Lambaréne (Gabon-West-Afrika). Het schijnt dat hij daar zaterdagavond door een nog niet opgehelderde oorzaak te water is geraakt, en verdronken. Hoewel direct reddingspogingen werden aangewend, heeft men hem niet meer kunnen red den. Het stoffelijk overschot is, ondanks herhaaldelijk dreggen, nog niet gevon den. Het slachtoffer was de-oudste zoon van de wed. de Jong-Looij. Dit tra gisch gebeuren heeft in de Gemeente 'grote verslagenheid gewekt. Het me deleven -met de zwaar getroffen wedu we is groot. De zwemvereniging de „Stelle" uit Stellendam, heeft in 1973 voor de Pri meur gezorgd, om voor de eerste maal een georganiseerde zwemtocht over het Haringvliet in het leven te roepen. In navolging van de succesvolle Ha- ringvliettocht van vorig jaar, organi seert ,op initiatief van badmeester Snoey, de Stellendamse zwemvereniging wederom een prestatietocht over het 4 k.m. brede Haringvliet, langs de spui sluizen, op zaterdag 3 augustus a.s. Er zal deze keer gestart w^orden v.a. het strand van Hellevoetsluis aan de oostelijke kant van de sluizen. De start is vastgesteld op 14.30 uur, dit i.v.m de sluitingstijden van de spuisluizen. De aankomst in de haven van Stellen- dam zal anderhalf uur later zijn. De deelnemers(sters) die de tocht volbracht hebben, ontvangen een herinnering. Iedereen kan hier aan meedoen, maar het spreekt voor zichzelf, dat alléén zéér goed geoefende zwemmers(sters) aan deze tocht kunnen deelnemen. De kosten bedragen 3,p.p. Startformulieren kunnen bij het zwembad in Stellendam afgehaald wor den en moeten 6 dagen vóór de start, ingevuld en voorzien van handteke ning, bij het zelfde zwembad ingele verd worden. De Ouddorpse Reddingsbrigade zal tijdens de marathon aanwezig zijn, om een oogje in 't zeil te houden en zonodig hulp te bieden. Hoewel er een aantal volgboten mee varen, ziet de organiserende vereniging graag een groter aantal volgboten, zo dat een ieder, die een boot bezit, ge vraagd wordt zich beschikbaar te stel len, en zich aan te melden bij badmees ter Snoey, zwembad te Stellendam. De organisatie hoopt op mooi weer en wenst alle deelnemers(sters) alvast een voorspoedige overtocht. Niet alleen voor de directe nabe staanden maar ook voor alle inwo ners van het stadje Goedereede ligt het verlies van dhr. A. den Eerza men zó gevoellig dat er gisteravond een speciale raadsvergadering werd belegd waarop de overledene werd herdacht. Dhr. den Eerzamen over leed j.l. zaterdag in de leeftijd van 71 jaar. I „Adam den Eerzamen was voor Goedereede een begrip en voor ons, als gemeentebestuurders van Goe dereede is het een verlies hem te moeten missen", stelde burg. Van Velzen daarin vast, zich de overlede ne herinnerend als een vriendelijke persoonlijkheid die met een ieder kon omgaan, eerlijk was in zijn handelen, geen nevenoogmerken be doelde en steeds bereid was het goe de voor het algenieen belang te zoe ken. „Het is bijzonder te betreuren dat wij niet meer in staat zijn per soonlijk afscheid van hem te nemen nu hij zijn raadslidmaatschap toch zou hebben beëindigd, om hem dank te brengen voor alles wat hij voor de gemeenschap heeft gedaan maar Gods weg was anders en ons men sen past het aanvaarden van die weg," berustte de burgemeester. Hij bracht daarom de dank posthuum over aan de familieleden van de overledene die ter vergadering aan- VvTezig waren. Uit de lange staat van dienst van de overledene noemde de burgemees ter o.m. zijn raadslidmaatschap van 1945 tot 1966 en zijn wethouder schap van 1958 tot 1962 en vervol gens zijn raadslidmaatschap in de her-ingedeelde gemeente van 1970 tot, heden. Ook vvas dhr. den Eer zamen secr.-penningmeester van meerdere polders en HoofdingcUmd van de Polder Goeree. Vanaf dec. 1920 tot aan zijn pensionering was hij Notarisklerk. Dhr. den Eerzamen werd in 1960 onderscheiden met de Zilveren Eremedaille en bij be vordering in Goud in april 1971. Burgemeester Van Velzen, zich de tolk van het gemeentebestuur we tend nam dan ook afscheid van de overledene van wie hij had erva ren dat het stadje Goedereede hem na aan het hart gelegen had maar die een nieuwe opbloei, waaraan hij zo graag heeft meegewerkt, niet meer heeft mogen aanschouwen. Dhr. Van Velzen memoreerde ook de liefde van de overledene tot zijn ge zin wat steeds weer naar voren v/as gekomen vooral toen het gezin enke le jaren geleden door een zware slag getroffen werd: „Uw man en vader kende de broosheid van het men selijk bestaan en het was dan ook I misschien juist daarom dat hij de menselijke liefde en toegenegenheid jegens de naaste zozeer op prijs stel de", meende de burgemeester. Weth. L. Visser sprak een kort woord namens de PCP fractie waar van dhr. den Eerzamen deel had uitgemaakt. „Wij hebben hem leren kennen als een oprecht mens die lie ver vrede wilde en het compro mis zocht, maar die nochtans de za ken zeer scherp bekeek." Met enkele ogenblikken stilte werd de overledene herdacht waarna de raad gelegenheid kreeg de weduwe en haar gezin te condoleren. In Nieuwe-Tonge viert vandaag het echtpaar W. van 't Hof - J. E. van 't Hof-van Wezel de 60 jarige echtvereni ging. Ze doen dat in dankbaarheid om dat ze, ondanks hun 79 jarige leeftfld, nog gezond en vitaal mogen zijn en om dat het ook hun 13 kinderen met hun gezinnen goed gaat. Een generatie lang zijn de heer en mevr. van 't Hof dan al wel Nieuwe- Tongenaars, het is Herkingen geweest waar ze elkaar vlakbij de Visbank! hebben ontmoet. Willem van 't Hof was een geboren Herkenaar en zijn „Johanna Engelina" kwam er als 6 jarig meisje vanuit Tho- len wonen. Ze waren elk 19 jaar toen hun huwelijksbootje zee koos waar het nu al 60 jaar lang ronddobbert, sinds 1929 in Nieuwe Tongse wateren. Ze zouden niet graag ontkennen dat de baren wel eens woelig geweest zijn maar hier meent mevrouw van 't Hof toch een ernstig vermaan aan „'t jonge geslacht" te moeten laten horen: „te genwoordig als ze eens ruzie hoa gae ze mar Scheie maar vroeger maekte je De heer en mevrouw v. 't Hof. 't geweun weer goed!" zegt ze, niet be grijpend dat de moderne echtelieden elkaar soms zo gauw in de steek laten. Zij hebben samen nu al 60 jaar lang opgetrokken en nog vinden ze het een feest, vooral nu ze door ruim 30 klein kinderen en nog eens zoveel achter kleinkinderen worden omringd. Zelfs zoon Kees uit Australië komt. Zoals ook nu het geval, nogal eens overwippen. Vanavond houden ze receptie in „Ons Dorpshuis". Ze zullen daar in de bloe metjes worden gezet, al heeft dat voor dhr. van 't Hof zijn bezwaren i.v.m. de bronchitis die hem jarenlang geplaagd heeft. „We dachten wel eens dat hij in eens weg zou zijn", bekent mevr. van 't Hof als ze aan die jaren terugdacht. Maarhet mocht anders zijn; het enige wat er nu hapert zijn zijn benen die wat onwillig doen maar - zo weet dhr. van 't Hof; „daar kun je erg oud mee worde'n". We wensen het hem en haar van harte toe!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1