Steenzetters-opleiding van start bü Steiiendamse Deitaiiaven ruider^ f» h. j. struijk ff Sommelsdijk Vrijdag 28 juni 1974 No. 4299 CHR. STREEKBLAD OP GERLFOKMEERDE GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond SOMIVIELSDIJK tole^ Belangrijke nieuwe schaicei in keten van gezondiieidszorg OPTOMETRIST „OOGMETING ^^^^JjlH^O^ KONINKLIJK GOEDGEKEURD CONTACTLENZEN" ziekenfondsleverancier aan alle ziekenfondsen westdijk 34 - middelharnls - tel. 01870 - 2075 §0mmmmMf^§ VOOR MOOIERE bioemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis Medische diensten I BEZOEKT ONZE Automobieien-verkoopiiai OOK OP VRIJDAGAVOND I GARAGE KNöPS I LANGEWEG 113 IVIIDDELHARNaS TEL. 01870-2043 I Concert te IViiddelharnIs P O U F F 'S leuk om te krijgen, leuk om weg te geven. POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Eedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 5,83 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. luxe eorge S. aal en n prach- Id? generaal ecember nabij en. sinds s kwijt g if om s dus- jaar ver- n die ouden gezien Be- dan Tel. erweg tehand"- ndelstcr- dagnacht onderdak nrichtin- ijken..." niet kun- het hier at ik ge- maken goed. rbonden, pig, hou- vervvon- u het en de SS dat het kind urstel- aan h->t Heleen. mij niet lende re- eens één niet uit- erzoek de wordt atuurlük moeder- vurig niet in rvolgd) Eerste paal verpleegtehuis de Samaritaan half augustus de grond in Het verpleeghuis van de Hervormd Diaconale Stichting Gezondheidszorg te Sommelsdyk, voor de bouw waarvan eind vorige week de vergunning werd ontvangen, zal voor ons eiland in een dringende behoefte gaan voorzien. Hoe triest immers was het voor de eiland bewoner, voor een intensieve verple ging aangewezen te zyn op een tehuis buiten Flakkee en in geval van opname de eigen vertrouwde omgeving te moe ten verlaten. Hoe bezwarend en (financieel) belas tend ook voor de familie, om voor het bezoeken van bloedverwanten of ken nissen steeds grote afstanden af te moe ten leggen. Het is dan ook niet te verwonderen geweest, dat het bestuur van het rust huis „de Goede Ree" onder voorzit terschap van ds. J. T. Cazander zich beijverd heeft om ook hier een verpleeg huis van de grond te krijgen Flakkee mag zich met het bestuur ge lukkig prijzen dat slechts een periode van 14 maanden nodig is geweest vanaf het begin van het schetsplan tot en met het verkrijgen van de ministeriële goed keuring, zeker gezien in het licht dat overal in den lande op de ziekenhuis- en verpleeghuisbouw de rem is gezet. Zo nadert nu het 'moment waarop een begin gemaakt zal worden met de bouw van een „eigen" verpleeghuis, dat de naam zal krijgen „de Samaritaan". Het huis zal gebouwd worden op het terrein, 6 ha groot, tegenover het rust huis op de hoek van de Langeweg en de Kon. Julianaweg. Aan de groenbeplanting, de wandel- mogelijkheden zal op dit uitgestrekte terrein de nodige aandacht besteed worden. Hoe belangrijk is het voor een patiënt, die toch al zoveel moet missen te vertoeven in een omgeving, die hem aan zal spreken. De totale veiijleeginrichting zal om vatten een hoofdgebouw - een behan delafdeling - een recreatiezaal - een aula met mortuarium en 5 paviljoens. Teneinde een soepel opname beleid mogelijk te maken zijn de paviljoens, behoudens kleine verschillen, allenige- lijk. Gezien de geldende stedebouwkundi- ge uitgangspunten is het complex ont worpen als laagbouw (alleen van be- ganegrond) met uitzondering van het hoofdgebouw, dat in 2 lagen ontworpen is. Ten einde lange looplij nen te beper ken zijn de paviljoens in een zogenaam de Y vorm ontwikkeld, waardoor het mogelijk was de paviljoens ten opzichte van elkaar te draaien met behoud van het „vrije uitzicht" van de dagverblij ven. Elk paviljoen omvat 6 kamers van 4 bedden, 2 kamers van 2 bedden en 3 kamers van 1 bed. Zo heeft dus elk paviljoen 31 bedden wat het totale beddenbestand van het huis brengt op 155. Deze zijn verdeeld in 62 bedden voor de somatische zieken, de lichamelijke zieke mens dus, en in 93 bedden voor de Psychisch zieken, waaronder ook de demente bejaarden vallen. Bij de pa viljoens is getracht eèn duidelijke scheiding te scheppen tussen dag- en nachtgebeuren. Op de begane grond is ondergebracht de hal - de kapper - de toko. Op de Ie verdieping is er n^imte voor bestuur en direktle, voor administratie en de lo geerkamer. Links en recht naast dit hoofdgebouw zullen de recreatiezaal - de eetzaal voor het personeel en de keuken met maga zijnen komen te liggen, tevens de lin nenberging en de ruimte voor de tech nische dienst. Vanuit de centrale hal lopen er 2 gan gen. De ene gang gaat naar de pavil joens van de lichamelijk zieken - de andere gang naar die van de psychisch zieken. Tussen deze beide gangen bevindt zich een binnenhof met tuin. Aan deze binnenhof ligt de behandelafdeling, waarin ondergebracht zijn 2 dokterska mers met Jtleed- en onderzoekruimte - de geneesmiddelenbprging - een kamer voor de geestelijk verzorger - een kamer voor tandarts en pedicure - een kamer voor de maatschappelijk werker - het laboratorium, het medisch archief en de leslokalen. Daarachter ligt de oefenruimte van de fysio-therapeuth. Deze revalidatie- ruimte zal o.m. gaan bevatten de massa geboxen - de diverse baden en de ultra- kortegolfbestraling. Zoals vanzelfsprekend zal de medi sche, de paramedische en de verpleeg kundige behandeling, alsmede de so ciale begeleiding in het verpleeghuis gericht zijn op het herstel en behoud van de lichamelijke en psychische func ties van de patiënt, alsmede de begelei ding van hen, aan wie geen uitzicht op herstel meer kan worden geboden. Natuurlijk behoort daarbij, dat het verpleeghuis &an zijn patiënt een zo goed mogelijk leefklimaat zal verschaf fen. Dat bovendien dit verpleeghuis op- namemogelijkheid biedt aan zowel lichamelijk- als geestelijk zieken heeft als voordeel, dat de patiënt zonodig van de ene naar de andere afdeling kan worden overgeplaatst, zonder naar een verpleeghuis elders te moeten worden overgebracht. Door de combinatie-func tie staat het verpleeghuis in beginsel dué open voor alle leef tij dsgroepeil - natuuriyk zal de bepaarde mens ver in de meerderheid zijn. Zij die dus voortdurende medische, paramedische en/of verpleegkundige hulp nodig hebben welke thuis of in verzorgingshuis niet op verantwoorde wijze meer zou kunnen worden gege ven, komen voor opname in aanmer king. Wanneer echter voortdurende specia listische hulp nodig is, zal een zieken huisopname vereist zijn. Hoe de medische-, de paramedische- en de verpleegkundige zorg opgebouwd wordt, zal te zijner tijd in een apart ar tikel aan de orde komen eveneens de sociale en de maatschappelijke zorg. Ook de geestelijke verzorging met nadruk gezegd vooral ook de geeste lijke verzorging zal een bijzondere be nadering vereisen. U zult later geïnformeerd worden over de behandelings-mogelijkheden, de bezigheidstherapie, de fysiotherapie, de logopedist. Het huis zal over voor zieningen gaan beschikken die voor een goede taakvervulling nodig zijn. Zo zal dan ongeveer half augustus de eerste paal de grond ingaan van het huis, waarvan het ontwerp is gemaakt door de architekten v. Mill en v. Essen. De fa. van Hoorn is de aannemer. Er zal getracht worden zo spoedig mogelijk het Ie paviljoen in gebruik te nemen. Zo wordt dan opnieuw een be langrijke schakel aan de gezondheids zorg van Goeree-Overflakkee toege voegd. ^toWi«^ Tekening van de plattegrond waaruit de formatie van hoofdgebouw en paviljoens duidelijk te zien is. Hij die de lust gevoelt om steenzetter te worden en over knuisten beschikt die hem in staat stellen zo'n negenduizend kilo bazaltzuilen per dag een plekje te geven, wordt graag voor de één jaar durende steenzettersopleiding inge schreven! Dat kan dicht bij huis want op een terrein vlakbij de Deltahaven zijn al een 9-tal cursisten aan het werk, elke dag weer nieuwe vorderingen ma kend. Het is de Stichting Productiviteit Rijswerkers- en Steenzettersbedryf die deze cursus organiseert, voor het eerst in Zuid-Nederland omdat in dit gebied een duidelgke behoefte aan vakbekwa me steenzetters bestaat. Van zaterdag 29 juni tot maandag 1 juli 1974. ARTSEN Middelharnis - Sommelsdyk: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter J. C. v. d. Wulp, Sommelsdijk, telef. (01870) 2710. Dr. V. d. Wulp is woensdag a.s. van 12.00 - 24.00 uur afwezig Dirksland - Herkingen - Melissant: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dr. B. Elvé, Ring 117, Dirksland, telef. (01877) 12 62. Stellendam - Goedereede: Van zaterdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dr. R. P. van Rijswijk, Stellendam, tel. (01879) 1207. Nieuwe Tonga - Oude Tonge: Van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dr. W. Westra, Oude Tonge, telef. (01874) 259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: Van zaterdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dr. G. J. Buth, Den Bommel, telef. (01871) 306. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts J. G. Janssen, Middelharnis van 10.00 - 10.30 uur. DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts J. Minder- houd, Middelharnis. telef. (01870) 28 97. WIJKVERPLEEGSTERS Ouddorp - Goedereede - Stellendam: Dienst heeft Zr. Kastelein, Goedereede, telef. (01879) 1267. Dirksland - Herkingen - Melissant: Van vrijdagavond 6.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst Zr. J. Koppejan, Melissant, telef. (01877) 1234 b.g.g. 1412. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van vrijdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst Zr. van Wijk, Oude Tonge, telef. (01874) 289 b.g.g. (0ia77) 1707. Achthuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet - Wit-Gele Kruis: Dienst heeft Zr. Vrij, telef. (01871) 312 b.g.g. 534. Onder een gezapig regentje, ter wijl de cursisten in de keet schuilden, nam burg. van Velzen (met parapluie) een kijkje op het oefenterrein. Woensdagmorgen, toen de Stichting haar cursus een wat bredere bekend heid gaf, werd die behoefte door mensen uit de praktijk erkend. Dat instemmen de geluid kwam uit de aannemerswe reld, evenals de verzekering dat er een dikke boterham in te verdienen is. Er blijft steeds vraag naar bekwame steen zetters, die goed werk afleveren en niet schrikken van 15 m^ bazaltglooiing per dag, waarvan elke vierkante meter zo'n zeshonderd kilo weegt! Wie zich voor de cursus aanmeldt zal alvorens te worden toegelaten een stren ge medische keuring hebben te onder gaan, ook psychisch moet hij helemaal in orde worden bevonden! Wanneer de tests een goede uitkomst hebben volgt de man een opleiding van een half jaar op de „school" aan de Deltahaven, ver volgens een half jaar opleiding aan de in aanleg zijnde havens van Rotterdam waarna de cursisten rijp zijn voor het bedrijfsleven. Ze zijn dan voornamelijk geschoold in het zgn. „opzetten van ba zaltzuilen", zoals dat nog langs de wa terkeringen gebeurt. Steenzetters van origine, die het vak van geslacht op ge slacht overgenomen hebben hebben de nieuwelingen aanvankelijk nauwelijks willen accepteren. Zij vormden aldus Inspecteur S. M. Oosterhoff een clan die moeilijk te doorbreken was, maar ook op dat punt zijn de moeilijkheden nu overwonnen. Inspecteur Oosterhoff, inmiddels op gevolgd door dhr. Ing. C. G. Vreugden- hil te Bruinisse, verklaarde dat de Stichting graag nog wat cursisten in zal schrijven. Het loon dat tijdens de oplei dingsperiode gegeven wordt noopt in dat eerste jaar misschien tot enige zui nigheid, na de opleiding wacht een be tere boterham. Overigens vond dhr. Oosterhoff de aanvangssalarissen nog heel behoorlijk, rond de 250,schoon voor een gehuwde met 2 kinderen. Dui delijk werd dat na de opleiding heel wat meer kan worden verdiend. De Stichting hoopt het steenzetters bestand in de zuid-hoek van ons land weer op peil te brengen. Enerzijds ver grijst het steenzetterskorps en ander zijds bedanken sommigen ervoor i.v.m. de zwaarte van het werk. In de winter moet ook rekening gehouden worden met een onwerkbare periode waarin men het met de WW uitkering zal moe ten stellen. Dhr. Oosterhoff moest dan ook vaststellen dat de drang om steen zetter te worden er wat uit is maar de Stichting doet haar best, verhuisde er zelfs voor van het Noorden naar het zuiden, om er weer nieuw bloed aan toe te voegen. Zaterdag 29 juni a.s. is er weer het maandelijks orgeluur georganiseerd door de Stichting Kerkconcerten Goeree en Overflakkee, ditmaal in de Grote Kerk te Middelharnis. Het wordt ver zorgd door ^de organist der kerk. Jan van Dijk. Het veelzijdige programma vraagt zeker Uw aandacht. De aanvang van het concert is 8 uur. Het programma: Het concert begint met de uitvoering van de „Suite du premier ton" van L.- N. Clérembault. Deze achttende-eeuwse oud-franse muziek laat zich uitstekend vertolken op het orgel van Middelhar nis, wat een uitgebreide dispositie heeft. Na deze compositie volgen enige wer ken uit de Duitse orgelschool, t.w. Ko raalbewerkingen van Heinrich Schei- demann en Joh. G. Walther. Scheide- mann leefde van 1596 - 1663 en was or ganist te Hamburg. Op kosten van de kerk studeerde hij enige jaren bij Jan Pietersz. Sweelinck te Amsterdam. U kunt vier variaties beluisteren over „Herr Christ, der einig Gotts Sohn". Dit lied kunt U vinden als gezang 158 in het liedboek voor de kerken. Van Walther hoort U de bekende va riaties over „Herr Jesu Christ, dich zu uns wend", liedboek gezang 327. Joh. Seb. Bach is vertegenwoordigd met de preludium en fuga in G grote terts. Vervolgens kunt U het „troisïème choral" van César Franck beluisteren. De drie koralen zijn Franck's laatste composities geweest, het derde is mis schien wel het meest uitbundige. Het laatste programma-onderdeel is „Litanies" van Jehan Alain. Het is een muzikale uitbeelding van het steeds he viger wordend gebed om de Goddelijke genade. De componist is de broer van de beroemde organiste Marie-Claire Alain. Hij heeft gedurende zijn korte leven (hij sneuvelde in de oorlog in 1940) prachtige orgelmuziek gecompo neerd. Hij was leerling van Marcel Du- pré. De gedachte van waaruit „Litanies" is gecomponeerd is de volgende: Als de christelijke ziel in haar wan hoop geen woorden meer vindt om de genade Gods af te smeken, herhaalt ze in een vurig geloof onophoudelijk de zelfde aanroep. De rede bereikt zijn grenzen, maar alleen het geloof over schrijdt die grenzen in haar streven omhoog. OOSTDIJK 53 - 61

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1