N i I Streekmuseum Sommelsdijk viert zilveren jubileum met unieke tegel-tentoonstelling Kapitale strop ilreigt voor koldianen-vissers ic Geopend t/m 27 juni in sociëteit „de Doelen" S'dijk il. j. LS 47e jaargang Vrijdag 21 juni 1974 No. 4297 CHR. STREEKBLAD OP GEIiï.FOEMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond i rt opgeven zorgers. HET BEDREIGDE WEST-EUROPA VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis T A P i J T is 400 cm. breed. En als uw kamer 495 cm. breed is? Dan met naden? BIJ ONS NIET! Naadloos. Zonder extra meerprijs. Alleen dealer voor G. en O.: Echtpaar Van Noord uit Oude Tonge ongedeerd i^a explosie op tanker 33-jarige Friese stuurman om het leven gekomen Dienstencentrum Streekmuseum GOEDEREEDE BEZOEKT ONZE Automobleien-vericooplial OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 IVilDDELHARNIS TEL. 01870 - 3043 OPTOMETRIST „OOGMETING CONTACTLENZEN" riekenfondsleverancier aan alle ziekenfondsen westdijk 34 - middemarnis - tel. 01870 - 2075 luni 1974 Imgen. LaUnüS^^iRH UW5 POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 5,85 PEK KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarlet VM 16 94 voor voor tndse- kinde- februik Irhoud het lende ejaar- Jtacten |)nder- :adig- een aar- het n, con- over- Ichrif- ge- |n 3 i Het is slecht gesteld met Europa mo menteel. Italië verkeert regelmatig in ernstige regeercrisis en is op een punt aangekomen waarbij linkse en rechtse extremisten het voor het zeggen lijken te krijgen. Portugal probeert met zijn onmetelijke overzeese gebiedsdelen tot een vergelijk te komen. Griekenland en Turkije, hoewel Navo-partners, staan uiterst vijandig tegenover elkaar. De nemarken is nagenoeg failliet. In En geland hebben we te maken met een onheilspellende economische crisis, ter wijl de gebeurtenissen in Noord-Ierland een groot deel van de Engelse strijd krachten bindt. Slechts Duitsland is economisch gezond en lijkt nog weinig aangetast te zijn door de gezagscrisis die wel de andere Westeuropese landen teistert. Geen wonder' dan ook dat een veel behandeld thema in dag- en weekbla den op het moment is de dreigende on dergang van West-Europa. Het regent waarschuwingen, met na me van de zijde van economische en militaire deskundigen. Grote indruk maken al die waarschuwingen echter niet, ook al zijn er wel degelijk tekenen aan de wand zichtbaar voor iedereen. De inflatie houdt aan, maar onze eco nomie wordt nu nog verder ondermijnd door de sterk gestegen olieprijzen. De werkeloosheid houdt eveneens aan en neemt ernstiger vormen aan, een ver schijnsel dat toch ook wel enig onbe hagen vermag op te roepen. In onze goed geordende maatschappij worden de gevolgen daarvan voorlopig nog opgevangen door de sociale uitke ringen. Toch moet een keer het ogenblik aanbreken dat de kleiner wordende groep werkende belastingbetalers er de brui aan geeft uitkeringen aan de rest van het volk op te brengen. Die bedra gen zijn trouwens al te hoog. Gevaarlijk is ook de rivaliteit tussen de Verenigde Staten en West-Europa. Die rivaliteit komt vooral tot uitdruk king als het gaat om samenwerking met de rijke Arabische olielanden. Vorig jaar nog had de Amerikaanse regering bij monde van Henry Kissinger voorge steld aan de Westeuropese landen ge zamenlijk de houding te bepalen inzake de oliecrisis. Dit voorstel is afgeslagen, met als uitzondering Nederland dat zich ogenlijk verklaarde voor het Ameri kaanse standpunt. CLidi^ <ll^ tijd gaat da Amerikaanse regering haar eigen weg. Amerika ziet in West-Europa thans een rivaal, die buiten de V.S. om, en zelfs ten nadele van de Amerikaanse belan gen, een economisch bondgenootschap met de Arabische wereld nastreeft. Vorig jaar nog kon het lijken alsof West-Europa de beste kaarten had in de race om de gunst van de Arabische Sta ten. IWet name Frankrijk heeft zich enorm uitgesloofd om goodwill te kwe ken voor zichzelf en daarmee de ener gievoorziening veilig te stellen. Binnen een jaar heeft de situatie zich evenwel drastisch gewijzigd. Er zullen niet veel lieden geweest zijn die de to tale omkering in betrekkingen tussen de Arabische staten en de V.S. hebben kunnen voorzien. Nog maar acht maanden geleden woeddp een hevige oorlog in het Midden -Oosten. Israël werd volop gesteund door de V.S. waardoor het zich de woe de van de Arabieren op de hals haalde. En ziedaar we zijn nog maar enkele maanden verder en de ijzige betrekkin gen zijn ontdooid. De V.S. blijken in eens de beste papieren te hebben als het erom gaat de gunst van de Arabie ren te verwerven. West-Europa komt er niet meer aan te pas. Het bezoek van Nixon aan het Midden-Oosten is een schitterend succes geworden. Te ver wonderen hoeft ons dit niet. Het zou wel van schromelijke zelfoverschatting getuigen zonder meer aan te nemen dat de Arabieren liever zaken zouden doen met West-Europa dan met de V.S. Wat heeft het versnipperde en innerlijk verdeelde West-Europa te bieden bo ven de onmetelijke mogelijkheden waarover de V.S. beschikken? Opval lend overigens dat ook de Sowjet-Unie er praktisch niet aan te pas komt in het regelen van de troepenscheidingen in het Midden-Oosten. Men kan zeggen van Nixon wat men wil (en als het over Watergate gaat is dat nog terecht ook), maar zijn buitenlandse politiek is een doorslaand succes. We moeten niet denken dat de oplos- smg voor Europa's problemen ligt in een Verenigd Europa. Dat biedt geen uitweg als elke lidstaat zijn eigen grote moeilijkheden inbrengt. Beter is het de interne problemen krachtig aan te pak ken. We moeten onze economie weer gezond zien te maken en als er dan be zuinigd moet worden dan moet dat maar gebeuren. Laat dat dan alleen voor de verandering inons land niet de- lensie zijn, maar b.v. C.R.M. En dan moeten we ook bereid zijn om allerlei vage idealistische wensdromen die met name leven in de P.P.R. en de linker vleugel van de P.v.d.A. overboord te zetten. Daar komen we in de dagelijkse praktijk immers niet verder mee. In een volgend artikel hopen we daar nog na der op terug te komen. OOSXDUK 53 - 61 Adri van Noord uit Oude Tonge heeft woensdagmiddag samen met vrouw Willy en hun 10 maanden oude zoontje een explosie o;) hun ianicer „Moesel- tank", varend op het Zijpe overleefd. De 23 jarige stuunaan H. de Vos uit Ak- krum overleefde de ramp echter niet; zijn zwaar verminkte stoffelijk over schot werd kort na de explosie, toen er een grote brand uitbrak door de haven meester van de Vluchthaven Ziype van boord gehaald, in de veronderstelling dat er misschien nog iets voor het slachtoffer gedaan kon worden. Het ongeluk gebeurde rond twee uur toen de tanker, waarop dhr. van Noord (27) kapitein is richting Antwerpen voer. Aanvankelijk had het schip naar Emmerich (Did.) willen varen maar bij een douanecontrole in Lobith, waar monsters van d -'.ding waren genomen, was üe taijTker Haar Antwerpen terug gestuurd. De bijna duizend ton metende tanker heeft een vergunning als K 3 schip wat inhoudt dat alleen minder brandbare vloeistoffen mogen worden vervoerd. Het heeft er alle schijn van dat de lading niet bestond uit afge werkte stookolie zoals op de papieren stond vermeld maar dat de werkelijke inhoud veel explosiever is. Er is daar naar een diepgaand onderzoek ingesteld. De explosie en de brand zijn tot één van de 10 ruimten beperkt gebleven. Kapitein van Noord stond in de stuur hut toen de explosie plaatsvond precies op de plaats waar de stuurman aan het schilderen was. De explosie was zo he vig dat het dek werd opengereten en dat de reddingsboot over de stuurhut vloog en achter het schip verdween. De brand is door de blusboot „Zeeland" bedwongen. Gisteren bleef die nog steeds op post langs de naar de vlucht haven gesleepte tanker, zolang nog naar de werkelijke lading gegist moet worden. Een jachteigenaar uit St. Maartens dijk schoot direct.na de explosie te hulp. Hij nam de zwangere vrouw van de kapitein, haar zoontje en twee mee varende familieleden aan boord. Ook de hond werd gered. De aanwezigheid van de hond was er later aan de wal oorzaak van dat een St. Annalandse taxichauffeur weigerde de geredden in Oude Tonge te brengen. De redder, dhr. G. H. Polderman heeft ze toen zelf thuis gebracht. De Fam. van Noord heeft een woning in Oude Tonge. Dhr. van Noord heeft zijn tanker pas verlaten toen hij die aan de grond had gezet en er met de blussing kon worden begonnen. Op dinsdagmorgen 25 juni a.s. zal het voor bejaarden mogelijk zijn om in alle rust en ongehaast een bezoek te bren gen aan het Streekmuseum, dat op die ochtend gesloten zal zijn voor ander publiek. Het Bestuur van het Streekmuseum heeft daartoe in overleg met het Dienstencentrum besloten, i.v.m. de viering van het 25-jarig bestaan van het Museum. Het is niet de bedoeling, dat uitslui tend bezoekers van het Dienstencentrum van deze gelegenheid gebruik maken. Alle bejaarden zijn van harte welkom. Het Streekmuseum heeft juist voor oudere Flakkeeënaars veel te bieden. Talloze voorwerpen zullen herinnerin gen oproepen aan de ieugd, of aan ver halen uit vroeger tijd. Voor degenen, die dat wensen, is er tevens de mogelijkheid om de tegelten toonstelling, die in De Doelen wordt ge houden, te bezoeken. De openingstijden zijn van 10 - 12 uur. De toegang is gratis. Mochten er ouderen zijn, die slecht ter been zijn, doch die toch graag een bezoekje aan het Museum willen bren gen, dan kan men zich voor vervoer in verbinding stellen met het Diensten centrum (tel. 01870 - 3366). "'■'ISiè*^»^»* Zij die aangesproken worden door de charmes van de Nederlandse tegels kun nen t.m. 27 juni hun hart ophalen in de bovenzaal van Sociëteit „de Doelen" te Sommelsdijk. Het bestuur van de Ver. Streekmuseum Goeree-Overflakkee is n.l. op het lumineuze idee gekomen het zilveren bestaansjubileum van het Streekmuseum met een unieke tegel tentoonstelling extra luister bij te zet ten. Dinsdagmiddag werd die kost bare expositie door burgemeester Joh. van Es van Middelharnis geopend, waarbfl de wens werd uitgesproken dat velen er de schoonheid van de tegel zullen komen bewonderen Misschien worden ze dan ook spon taan lid van de Ver. Streekmuseum, te gen een contributie van 5,per jaar, want het totaal van het ledenbestand laat veel te wensen over. Op een Plak- keese gezinnen-totaal van zo'n 13.000 zijn er slechts 220 leden en burg. van Es die dat in zijn openingswoord betrok hoopte dat de flakkeese bevolking het Museumbestuur bij wijze van jubileum geschenk zal verrassen met een sterke toename van het ledenbestand...! Ook de Bestuursvoorz. dhr. A. J. Kruider zou bijzonder ingenomen zijn met een fikse groei van het ledental en 's avonds, op de gehouden Jaarvergade ring werden dan ook akties beraamd en besproken om daadwerkelijk in die richting te werken. Daar ontving dhr. Th. de Waal te Dirksland, een van de oud-bestuursleden, mét zijn benoeming tot Ere-lid een Oorkonde, „op grond van zijn vele en belangrijke diensten afin het museum bewezen". MYWf'S. bil de oppnin^. ■was onk- oud-bestuurslid dhr. C. Makkenze uit Klaaswaal aanwezig geweest en zijn 84 levensjaren stonden hem geenszins in de weg om een hartelijke gelukwens uit te spreken en te verklaren dat hij Flak- kee weliswaar verlaten had maar het in zijn hart te hebben meegenomen. Daarmee vertolkte de bejaarde heer Makkenze de gedachte waarop het Streekmuseum stoelt, het heeft het oude Flakkee letterlijk in haar hart ge sloten De tegelexpositie bestaat uit een kol- lektie uit het depot van het Historisch Museum te Rotterdam en van het Prin- cessehof te Leeuwarden. De bezoekers ontvangen een boekje waarin in het kort iets van de geschiedenis van de tegel wordt gereleveerd. Die geschie denis zou begonnen zijn met de val van Antwerpen en de daaruitgevolgde af sluiting van de Schelde door de Span jaarden in 1585. Er ontwikkelde zich toen een wandtegelindustrie die zich van Brugge en Antwerpen naar Mid delburg, Rotterdam, Delft en verder landinwaarts verplaatste. Het veelkleu rige majolica was iets nieuws dat de Vlamingen konden leveren en vervaar digen toen zij zich in groten getale ves tigden in vele Hollandse steden. Tussen 1650 en 1800 ontstonden door de grote vakbekwaamheid van de tegel bakkers ook grote schilderingen met historische gebeurtenissen zoals zeeal gen en stads- en vergezichten. De kwa liteit van dit product had export naar Foto hiernaast: Een landelijk tafereel uit de 2e helft van de 18e eeuw of begin 19e eeuw. Foto onder: Enkele voorbeelden uit de kollektie. V.Ln.r. veelkleurig tableau van boerin met koe (Ie helft 19e eeuw; Louis XVI bloemenvaas 1800; Bcjer met paard, veel kleurig tableau met paars, als hoofdkleur Ie helft 19e eeuw en geheel rechts een paars tableau uit de Ie helft van de 19e eeuw, voorstellend Blücker en Wellington. Portugal, Spanje, Scandinavië, Finland, Polen en Rusland tot gevolg. Ook in Duitsland, Frankrijk en Duitsland zijn vele Nederlandse tegels voor decoratie doeleinden gebruikt. „De hedendaagse voorkeur voor oude tegels lijkt een re- aktie te zijn op de ingewikkelde uitin gen van de hedendaagse kunst", aldus freule de Jonge in haar boek „Neder landse tegels". Burgemeester van Es bleek daar in zijn openingswoord, helemaal in mee te kunnen denken. Ook had hij in de ceramiek, een van de alleroudste kunstvormen, punten van overeenkomst met „het museum" ont dekt. Zowel de ceramiek als het mu seum zijn elementair, ze hebben beiden een fundamenteel karakter, gekoppeld de behoefte van een bepaald volk en beiden, zowel de ceramiek als het mu seum zijn zuivere en betrouwbare toets stenen voor het beschavingspeil van een natie. Daarom vond dhr. van Es het ook een bijzonder pluspunt dat het bestuur kans gezien heeft de bevolking bij het mu seum te betrekken en met de stichting ervan begonnen te zijn toen Flakkee nog niet helemaal was leeggeroofd. De betrokkenheid van het publiek blijkt uit de aanbiedingen die nog steeds wor den gedaan en die in grote dank wor den aanvaard. De expositie, waarop zoveel moois te zien is, is tot en met volgende week donderdag te bezichtigen, elke middag (behalve zondags) van 2 tot 5 en woens dagmorgen ook van 10 tot 12 uur. Het toegangsbewijs geeft ook toegang tot het museum en omgekeerd. Degenen die lid willen worden, waartoe wc graag zouden willen opwekken omdat het Be stuur een niet aflatende strijd tegen ho ge kosten voert, kunnen zich o.m. op geven via dhr. A. v. d. Tol, Langeweg 78 te Middelharnis. De beperkingen die door het Ministe rie van Landbouw en Visserij aan de Kokhanen-visserij zijn gesteld dreigen de Kokhanen-vissers een kapitale strop te bezorgen. Goedereede telt drie van deze vissers die ruwweg genomen elk voor enkele tonnen in een vaartuig htbben geïnvesteerd, voordat de strin gente voorwaarden waaraan voldaan zal moeten worden bekend werden. Een van de beschermende maatrege len is het verbod te vissen met een vis- tuig dat de kokhanen, direct uit de bo dem zuigt en juist met dit vissysteem zijn de schepen van de Goereese kok hanen-vissers' uitgerust. Er zal nu een nieuwe methode moeten worden gerea liseerd. Het vissen met de aanwezige zuigsleepkop kan er aldus de motive ring van het verbod toe leiden dat grote hoeveelheden kokhanen worden vernield. Op een bijeenkomst op 7 juni met vertegenwoordigers uit de kokhanen- vissers (er was geen Goereese vertegen woordiger bij omdat die onwetend was van de gehouden bijeenkomst) is be sloten de visserij in juli, maar waar schijnlijk pas per 1 augustus open te stellen. Een totale sluiting van de kok hanen-visserij wordt geboden in de periode van 1 februari tot 1 juli, in wel ke periode de kokhanen sterk verma gerd zijn mede als gevolg van de voort planting. In de toekomst, mogelijk reeds in het seizoen 1975-'76 zal. een algeheel ver bod om tarra tijdens het vissen te lozen in de vergunning worden opgenomen. Van de Mosselkwekers worden n.l. re gelmatig klachten ontvangen over de grote hoeveelheden zand die verplaatst worden en op de percelen schade aan richten. Een vergunning tot het vissen op kokhanen zal nog slechts worden verstrekt aan die beroepsvissers die reeds een of meer voor de kokhanen- visserij ingerichte schepen bezitten, dan wel kunnen aantonen dat ze vóór 15 juni de opdracht tot de bouw van een dergelijk schip hebben gegeven. Het heeft er alle schijn van dat ten gevolge van deze maatregelen de kok- hanenvissers gaan wensen dat ze nooit aan het avontuur begonnen waren. De gepleegde investeringen hebben tot dus ver nog geen enkel rendement opgele verd envertrouwde een van hen ons toede kokhanen schijnen ook helemaal verdwenen te zijn.,....." GOEDEREEDE Postagentschap Wegens vakantie zal het postagentschap te Goedereede in de week van 24-28 juni a.s. om 16.00 uur sluiten. KONINKLIJK GOEDGEKEURD

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1