EIIAnPEH flIEUWS VAN METEREN als geschiedschrijver Van broedschotel tot Barcelona Middagje uit met het Rode Kruis Flakkee gaat weer bloed geven.... Zeeuwse wandelingen SchBOlreiszonderiieksen 3e blad Vrijdag 14 juni 1974 No. 4295 ►rp J t Maximum snelheid voor delen Haringvliet en G revel ingen Puzzelactie voor Rode Kruis succes Middelharilis Afscheidsdienst ds. A. S. Rienstra FOTO/FILM Foto en AUTORIJDEN tijdrovende bezigheid OOSTERSE SAUSEN IN POEDERVORM PREDIKBEURTEN ZEELAND NED. HERV. KERKEN - THOLEN ZONDAG 16 JUNI BENT U GEZOND? U GEEFT TOCH OOK BLOED? jni 1974, litend ga- t)rgel- echt bpeelt lleuke prgel- te en toe- limdl- In uw Il Iziens. llsdijk Tikzee 1 V I tot 10 lloten. i In het vorige artikel heb ik geschre ven dat Emanuel van Meteren geen echte man van de wetenschap was, vanwege zijn kortstondig schoolgaan. Een universiteit heeft hij nooit bezocht, we kunnen hem geen geleerde noe- men.In die betekenis was hij eigenlijk ook geen historicus. Toch heeft hij een dik geschiedenisboek geschreven, dat in zijn tijd voor het beste en uitvoerigste gold dat er bestond en dat heel wat herdrukken heeft beleefd. Hoe is zo iets mogelijk bij een man, die als koopman een druk leven had, zult ge allicht vragen. Verzamelaar. Het boek beschrijft de geschiedenis van ons land vanaf het jaar 1555, toen Filip II aan de regering kwam. Het ein digt met het jaar 1598, de dood van Fi- lips II. De eerste uitgave is van 1599. In de omvangrijke titel noemt hij het „Belgische of Nederlandse Historie van onze tijden" en dan komt er nog een lieel verhaal hoe hij beschreven heeft de inlandse beroerten, oorlogen, scheu ringen, enz. Het boek is gedrukt bij Jacob Comelisz. Vennecool t* Delft. In de volgende druk van 1608 staat er op het titelblad: „Commentariën of memo- riën van de Nederlandse staat, handel, oorlogen en geschiedenissen van onze tijden enz. Vooral de laatste jaren worden zeer uitvoerig behandeld. In 1593 was van de geschiedschrijver Bor een dergelijk werk van de pers ge komen, maar dat liep maar tot het jaar 1567 toen Alva in ons land kwam. Geen wonder dat er veel vraag was naar Van IVIeteren, die veel verder met zijn be schrijving was gekomen. Hoe kwam hij, die toch in Londen woonde en ons la-nd maar af en toe be zocht, aan al zijn gegevens? Laten we niet vergeten dat hij ontzettend veel relaties had met de wereld van diplo matie en politiek. Overal had hij vrienden en familieleden, die hem op de hoogte hielden van wat er gebeurde. Meestal noemt hij de bronnen niet en spreekt hij alleen maar over „de gaan de en komende lieden". Als de Staten hem echter eens dwingen namen te noemen, horen we de namen van be roemde personen: Jacob Valcke, the saurier-generaal van Zeeland, een bal juw van Brugge, leden van de Hoge Raad en de Raad van State, de bekende koopman Daniël van der Meulen, Christiaan Huygens, gezanten en am bassadeurs. Waarscliijnlijk heeft de Antwerpse burgemeester Mamix van St. Aldegonde hem ook wel gegevens verstrekt. Een verzamelaar van al wat er in zijn dagen gebeurde, dat was Van Meteren. Toen hij in 1575 een paar we ken in Antwerpen gevangen zat, von den ze een boekje met aantekeningen en daaruit trokken ze de (verkeerde) conclusie dat hij een spion was. Hij had alleen maar wat aantekeningen ge maakt om die in zijn boek te verwer ken! De verschijning ervan in 1599 kon niet de goedkeuring van iedereen weg dragen. Geen wonder, wie kan het ieder naar de zin maken? De graaf van Hohenio, die met een dichter van prins Willem getrouwd was, was gebelgd omd^t Van Meteren ge schreven had, dat dit huwelijk om fi nanciële reden een poos is uitgesteld. Ook nam men aanstoot aan wat hij schreef over „de ontijdige en onmatige ijver" der Gereformeerden. Zo waren er meer kleinigheden, waaraan men zich ergerde. Van Meteren heeft heel wat verbete ringen moeten aanbrengen en aanvul lende bladen moeten inlassen, alvorens zijn boek definitief mocht uitgegeven en verkocht worden. Hij heeft er niet veel aan verdiend, evenmin als aan de vol gende drukken (1608 en 1614). Bovendien ging het met zijn handels zaak niet best,hij boerde achteruit, vooral toen in 1585 Parma Antwerpen veroverde en de handel met zijn vader stad stil stond. Maar zijn verzamel woede van historische gegevens stond niet stil, het was een hobby van hem geworden. Verdraagzaam. Emanuël van Meteren was een eer lijk, waarheidslievend en verdraag zaam mens. Een vrome man, maar geen dweper. Dat was ook een grief tegen zijn boek: hij was te objectief, te on partijdig. Dat blijkt ook uit een onverkwikke lijke geschiedenis, die hij in Londen heeft meegemaakt. Ds. Adriaan van Haamstede is daar enkele jaren predi kant geweest van de Hollandse kerk. Voordien stond hij te Antwerpen, hij is de schrijver van het Martelaarsboek. In Londen verkondigde hij dat het beter was volwassenen te dopen na het doen van belijdenis. Leerden de Anabaptisten, de Weder dopers dat ook niet? Dat was een ge vaarlijke secte van fanatieke mensen, waarvan er velen hun geloof met de marteldood hebben bezegeld. Dus: ds. Van Haamstede is ook een Wederdoper, luidt de voorbarige en on juiste conclusie van de Londense kerke- xaad. Hij wordt afgezet en vertrekt naar Emden, ook een toevluchtsoord van vervolgden om het geloof. Later komt hij weer terug naar Londen, maar wordt gevangen genomen. Enkele leden van de kerk zijn het met deze afzet ting niet eens, waaronder ook Van Me teren en de vrouw waarmee hij pas getrouwd is (zijn eerste vrouw Maria van Loobroeck). Deze leden worden nu van de kerk afgesneden. Hun ban zal alleen worden opgeheven als ze schuld bekennen. De vrouw van Van Meteren doet dit, maar bij hemzelf heeft het nog vele jaren geduurd voor hij weer in de gemeenschap van de Hollandse kerk werd opgenomen. In 1612 is hij gestorven. „Dagelijks voelde hij meer en meer de zwaltheden van zijn ouderdom. Met vlijt begaf hij zich tot de laatste revisie van zijn gan se boek (herdrukt in 1614). Gedurende zijn ziekte nam hij vriendelijk afscheid van de kooplieden en andere goede vrienden. Gestadiglijk begaf hij zich tot den gebede en toen hij zeer verzwakte riep hij de hulp van de predikanten in. Hij zegende zijn kinderen, die omtrent het bed stonden en gaf zijn ziel in de handen van de Here Jezus, die dezelve met zijn bloed gereinigd had, in iiet 77e jaar van zijn ouderdom op 8 april anno 1612 binnen Londen Het einde van een werkzaam leven. Zijn lijfspreuk was: Deus nobiscum, quis contra nos als God voor ons is, wie zal dan tegen ons zijn? Middelburg L. van Wallenburg. o- m VELE KOPVLIEGERS MISSEN VAN DOURDOU. P. J. Huizer te Stad aan 't Haring vliet vliegt van dit concours van 1310 duiven twintig minuten los. Jammer dat dit dier niet voor de auto in het groot samenspel stond want het was ongetwijfeld een grote kanshebber ge- W'eest. Maar het was bij hem als bij vele geroutineerde liefhebbers, de beste duiven misten of kwamen helemaal achteraan. Mogelijk is slecht zicht over een strook van 50 km de oorzaak ge weest, de chef-convoyeur vertelde mij dat hij onderweg naar huis deze slechte vliegzone waarnam en dat hij de wind voortdurend uit andere richting waai end waarnam. Geen probleem overigens voor de duiven van H. v. d. Valk, die drie snelle had, die achtereenvolgens 6, 9 en 22 v/onnen. 15 Gebr. Visser, 17. E. Trom mel, 20 Gebr. de Hoed. Bij alle afstan den en alle weer te Dirksland toch J. C. iloodzant present met de 2e en de 4e "^an dit concours. Ook succes voor de liefhebbers van de Gevleugelde Vrienden te Dirksland wier woonst in Melissant is gelegen. S. Leijdens pakt de 3e duif. M. v. d. Baan 8, B. Doom 11 en J. K. Hoekman 12. Te Dirksland lokaal is P. de Jong met de 16e prijs de beste. W. Kievit andermaal de twee snelste duiven in Ouddorp. Hij behaalde 5, 24 en 30. De oudste Flakkeese duivenlief- hebber G. H. Tanis wint zowaar nog de 25ste en vast wel geconstateerd nadat het dier eerst heeft mogen drinken. Verder in Ouddorp, 27 C. Venneman, 28 A. Klijn en 29 J. Bakelaar. Comb. Hoek van Lenten te Stellen- dam stellen nadrukkelijk hun klasse vast. 7, 10 en 21 D. Bruggeman begint met de 14e en draait ook een goede serie. G. e. Klink wordt nr. 23. L. Wielaard heeft de rapste te Mid- delhamis. H. de Vos blijft goed op dreef en wint nr. 18. Succes ook voor J. Vis V. Heemst met nr. 19 en plaat selij It veel prijzen. H. Kievit zit te Herkingen nogal wat los op de andere dorpsgenoten. Beide Vreeswijken uit buurtdorp Nieuwe Tonge zijn er weer bij. Ondanks wat trage afkomst toch een vlucht met weinig verliezen. Het concours sluit op 1061 meter. Winnaar scheerweg P. J. Huizer. Winnaar hoofdprijs J. C. Roodzant. Minister Westerterp (Verkeer en Wa terstaat) heeft op bepaalde delen van het Haringvliet en de Grevelingen voor alle motorvaartuigen een maximum snelheid van 9 km/uur vastgesteld. Het Koninklijk besluit waarin dit wordt aangekondigd werd op 11 juni in het Staatsblad nr. 317 geplaatst en zal op 1 juli van kracht worden. De gebie den waarvoor deze maximum snelheid geldt zijn bij ministeriële beschikking aangewezen. De maximum snelheid wordt van kracht in gebieden waar veel oeverre creatie voorkomt. In deze zones spelen kinderen in rubberbootjes, er wordt ge zwommen en gewoonlijk bevinden zich veel kleine vaartuigen in het water. Snel varen is hier dus onverantwoorde lijk. Bovendien liggen bij deze gebieden natuurterreinen, waar zich belangrijke vogelconcentraties ophouden. Verstoring van de rust zou voor deze vogelbevolking schadelijke gevolgen kunnen hebben. De nationale Rode Kruiswoordpuz- zelaktie ten bate van de vakantie-pro jecten voor chronisch zieken en invali den heeft eën bruto bedrag van ruim 300.000,— opgebracht. Om elke voor dit doel geofferde gul den zoveel mogelijk tot zijn recht te la ten komen is er alles aan gedaan om de onkosten tot een minimum te beperken. Zo is bijvoorbeeld iedere keer weer het sorteren van de tienduizenden kaarten geheel vrijwillig en belangeloos ver richt in het moederhuis der zusters Ur- sulinen te Bergen (N.H.). Daar ook vond 4 juni j.l. de trekking van de dertiende puzzel met de „super hoofdprijzen" plaats. De juiste slagzin van de laatste puzzel luidde: „Niet mee doen geen prijs". En het totaal aan tal E's in alle dertien kruiswoordoplos- singen bedroeg 226. Ds meeste deelnemers hadden dit ge tal gevonden. Zo ook de winnaar van de hoofdprijs, een luxe stacaravan van ruim 10.000,— de heer H. L. Oei uit Amsterdam. Vol bewondering sloeg hij vorige week donderdag bij de firma Dick Wissink te Willeskop bij Montfoort zijn nieuwe aanwinst gade. De 31-jarige heer Oei kan deze stacaravan met recht zijn „tweede woning" noemen, want er is voor hem juist in Oudorp bij Alkmaar een huis in aanbouw. De Philips-kleurentelevisie kwam in Uithoorn terecht, het Mark-orgel van Benelux Musical Instruments in Eind hoven. Alle prijswinnaars zijn steeds vol lof geweest over de snelle afleve ring van de artikelen. Het Rode Kruis heeft de afgelopen maanden dan ook vele dankbrieven mogen ontvangen. Uit veel van deze brieven bleek dat men in de allereerste plaats aan de aktie had deelgenomen om iets voor een medemens in moeilijke omstandigheden te kunnen doen. Het Rode Kruis is iedereen dankbaar die op enigerlei wijze aan dit project heeft medegewerkt. MELISSANT De Heksenwaag in Oudewater: dat was het eerste doel van de vierdaagse schoolreis, begonnen op woensdagmor gen om 8.00 uur, met de kinderen uit de hoogste drie klassen van de Prins Wil lem Alexanderschool te Melissant. In die Heksenwaag werd eerst gehuiverd om de gruwelen uit vroeger eeuwen, daarna gelachen om de weegpartij. Ge lukkig, ieder was goed aan zijn ge wicht, was dus geen heks en kreeg het certificaat als bewijsstuk. Toen naar Haarzuilen, naar het prachtige kasteel in het schitterende park. We bewonder den de kostbare meubelen, tapijten, va zen, schilderijen en gobelins. En dan te moeten horen, dat de eigenaar van al dat moois in die geweldige vertrekken slechts twee maanden per jaar „thuis" is. Naar het Safari-park in Arnhem. Waar een giraf neerbuigend de kleuri ge „jongens-en-meisjes-in-blik" kwa men bekijken. En daarna zijn hals strekte en verstrooid over het „blik" heenkeek. De leeuwen. Zes leeuwen rondom en één op de motorkap van een safari-jeep: dat was een mooi gezicht. De chauffeur van die jeep trakteerde op reepjes vlees, vandaar die belang stelling. Het einddoel van de reis was „De Stoppelberg" in Beekbergen. Daar stond de limonade al klaar. Het bed- opmaken bleek voor enkelen nog een moeilijke zaak, maar alles kwam in or de. Na een prima warme maaltijd het bos in. Spelletjes. Het wordt donkerder. Huh, toch wel een beetje griezelig. Nog een spel: vlaggenroof. Inderdaad wordt er één vlag vakkundig geroofd, de andere vlag is nooit teruggevonden, zelfs niet met de zaklantaarn erbij. Naar bed: slapenjawel, rtiaar zo gauw nog niet. Er is nog zoveel te ver tellen. De tweede dag weer het bos in, 's morgens spelletjes, 's middags een vos senjacht, die buitengewoon slaagt. Daarna eten de kinderen, als wolven, boswolven. De derde dag 's morgens het spel van de smokkelaars en de douanen. Kruipen en sluipen over en tegen krakende en brekende dode takken, 's Middags naar het zwembad en de mini-golf. 's Avonds de bonte avond met veel gelach. De laatste dag, zaterdag, waterdag. Eerst naar het Openluchtmuseum in Arnhem. Van souvenirtent naar boerde rij naar Zaanse Buurt en weer naar een boerderij; binnen is het overal droog, maar buitenbrrrr. We eten in de autobus, met limonade en fruit. Naar de Westerbouwing. De petat smaakt goed met dit weer. En bij de botsautootjes is het droog. En dan: naar Melissant. Om 7 uur komen we aan. De straat staat vol auto's. Er wordt omhelsd, handen ge schud. Koffers uit de bus, in de auto achterin, de kinderen stappen ook in, gewuif, dag, dag, dag. En de reis is voorbij. Tot volgend jaar maar weer. Een kleine honderd bejaarden en ge handicapten, die normaliter aan huis gebonden zyn hebben j.l. vrydagmiddag weer de middag van het jaar beleefd! Behulpzame Rode Kruis helpers en helpsters, bestuursleden van de afd. Middelhamis, Wellfare leden en chauf feurs stonden traditioneel weer gereed om hen dat jaarlijks terugkeren de genoegen te doen, een autorit die precies op hun mogelijkheden is afge stemd. Een sliert van 34 auto's begaf zich die micidag via de polders rond Nieuwe en Oude Tonge richting Haringvliet- brug vanwaar n'öar Klaaswaal werd gereden. Daar, in restaurant Koster werd een pauze gehouden, lang genoeg om de deelnemers onderling weer eens met elkaar in contact te laten komen. De meesten van hen hebben elkaar dan een heel jaar lang niet gezien en geen wonder dat het er ook nu weer bijzon der hartelijk en geanimeerd toeging. Eenmaal weer in de auto's werd een rondrit door de Hoekse Waard gemaakt en elk van de chauffeurs, die zich ieder jaar weer met hun wagens beschikbaar stellen, maakt het zijn passagiers dan zo comfortabel en plezierig mogelijk. Via Den Bommel en Stad aan 't Haring vliet (ook uit deze twee dorpen waren er deelnemers) werd later in de middag weer op huis aan gereden waar de „passagiers" keurig werden afgeleverd. Aan zo'n jaarlijkse rit, georganiseerd en uitgepuzzeld door enkele bestuurs leden, zit heel wat werk vast maar van dank wil niemand weten. „Graag ge daanheet het dan bij het Rode Kruis GEREF. KERK NIEUWERKERK - OOSTERLAND Zondagavond nam Ds. A. S. Rienstra in een overvol kerkgebouw afscheid van zijn gemeente, Nieuwerkerk - Oosterland, dit wegens zijn a.s. vertrek naar de kerk van Anjum (Fr.). Ds. Rienstra bepaalde zijn gehoor, na schriftlezing uit Ps. 121 en 2 Cor. 13 bij 2 Corinthe 13 13: „De genade des Heren Jezus Christus, en de liefde Gods, en de gemeenschap des Heiligen Geestes, zij met u allen". Ds. Rienstra stond erbij stil dat af scheid nemen moeilijk is. Mensen schie ten vaak in woorden te kort, in om standigheden van scheiden. Daarom gaf ook Paulus de gemeente van Corinthe na vele vermaningen de gemeenten de zegenbede mee. Bij een afscheid tus sen predikant en gemeente past mij al dus spr. U op te dragen aan de genade des Heren Jezus Christus, door de gro te liefde van God en in de gemeenschap van de Heilige Geest". Ds. Rienstra eindigde de preek met de woorden: „Weest Gode bevolen". Na de preek werd gezongen, Gez. 259 „Halleluja"! Lof zij het Lam". Na de geloofsbelijdenis, werd gezon gen Ps. 68 7 en 12. Na dankgebed en voorbeden, volgde zingen van Gez. 257. Als slot van deze aangrijpende afscheidsdienst mocht de gemeente voor het laatst 's Heren ze gen ontvangen uit de mond van de gaande herder en leraar. Na de dienst werd door ouderling C. P. V. Putten gelegenheid gegeven voor toespraken. Namens de classis Zierikzee sprak Ds. P. Paulus van Scharendijke woorden van dank en waardering. „Veel werk heeft U", aldus Ds. P. in classikaal ver band verricht. Diverse deputaatschap- pen waren in uw handen. We zullen U node missen in de classis en in de vrien denkring. Gods zegen toegewenst in de nieuwe gemeente. Ook Ds. H. v. d. Heu vel sprak woorden van dank voor alles wat de scheidende predikant heeft ge daan, ook in verband met de samen werking tussen beide Kerkverbanden. Ook als vriend dankte Ds. v. d. Heuvel voor alle gezelligheid ondervonden. Ook namens de andere kerkgenootschappen sprak Ds. v. d. Heuvel waarderende woorden. Het allerbeste toegewenst in Anjum". Ook mevr. Rienstra werd in dit alles betrokken. Als laatste spreker, beklom de heer C. P. V. Putten de kansel en dankte de scheidende leraar namens kerkeraad en gemeente voor alles wat Ds. R. heeft verricht in de vier jaar, die nu achter ons liggen. Veel dank voor alles èn in prediking vol enthousiasme gebracht, en het vele werk alom in onze gemeen te gedaan. Door een tweetal gemeente leden werden een aantal cadeaus over handigd. En wel voor de Ds. een fiets en voor mevr. een groente snij-machine en een fondue-stel. Dit vanzelf namens de gemeente. Br. v. Putten verzocht de gemeente het scheidende predikanten echtpaar toe te zingen Ps. iSi 4 „De Heer zal U steeds gadeslaan". Tenslotte kreeg Ds. Rienstra zelf nog maals het woord en dankte voor alle goede woorden gesproken. Spr. zeide nog naast God, de gemeente dankbaar te zijn voor het werk in deze jaren ver richt. Hij hoopte dat God spoedig een andere herder mag zenden in de ge meente. Na dit alles werd nog gezongen Ps. 150 1 en 2. Dit was het einde van deze indrukwekkende afscheidsdienst van een zo zeer geliefde predikant. Na afloop van de dienst nam een ieder nog persoonlijk afscheid van ds. en mevr. Rienstra, waarbij vele goede woorden werden gezegd. Ontroerd ver lieten velen het Kerkgebouw. Il A DIA - vooi- u getekend Wniim door CORK Ook al beeft u nog Vlang niet: de beste-^^ methode om een haarscherpe foto te maken van 1/30 sec. of langer is: vanaf statief, tafel of ander steunpunt. Vermijd springers" bij het filmen. Die storende beeldovergangen voorkomt u, door na elke stop een andere standplaats in te nemen. Of door na elke stop een andere beeld- uitsnede te kiezen met behulp van uw filmzoom. Overdaad schaadt. Minder komt vaak sterker over dan meer. Ivan Illich, een Amerikaanse weten schapper met een vat vol kritiek op de industriële expansie-maatschappij, heeft voor de aardigheid eens uitgere kend of het bezit van een auto nu wer kelijk die tijdsbesparing oplevert, waar van de meeste autobezitters stilzwij gend uitgaan. Hij is tot een opmerke lijke becijfering gekomen, die door The Ecologist Vol. 4, nr. 2 van febr. j.l. dan ook met een vet gedrukte en zwart omrande kolom is gehonoreerd. De doorsnee Amerikaan, zo wil het rekenboekje van Illich, besteedt jaar lijks 1500 uur aan zijn geliefkoosde mo biel. Vijftienhonderd uren worden doorgebracht met rijden, erin zitten, parkeren en zoeken naar parkeerplaat sen; met het verdienen van de maande lijkse aflossingen, de verzekeringen, de wegenbelasting enzovoort. Dat betekent dat iedere autobezit- tende Amerikaan vier uur per dag be zig met zijn blikken bezit. En in die vier uur is nog niet eens meegerekend de tijd, die nodig is te genezen na auto ongelukken, de procedures rond ver keersovertredingen en de uren die ge werkt moeten worden om de vakantie per auto te kunnen maken. Als het aantal uren dat de gemiddel de Amerikaan in zijn auto steekt, wordt vergeleken met het aantal kilometers in dit geval mijlen dat hij aflegt, dan komt Illich tot de onthutsende uitkomst dat de autobezitters gemiddeld vier mijl per uur halen! Fijntjes tekent hij daarbij aan: „In landen zonder transport-industrie halen de mensen wandelend hetzelfde gemid delde, waar ze ook naar toe willen". (Uit: Tijdschrift Kon. Ned. Heide Mij.) Wat we in de Nederlandse keuken nu al lang kennen soep uit een pakje, pudding uit een pakje, kortom: gerech ten in poedervorm, die aangelengd met waterof melk zonder mislukken een goed resultaat geven is nu ook door gedrongen in de oosterse keuken. Rijsttafelspecialist Conimex heeft een viertal sausen, die bij chinese en Indi sche gerechten populair of onmisbaar zijn, kant en klaar gemixed en in poe dervorm gebracht. Het enige wat de „kokki" hoeft te doen, is water toevoe gen en wat roeren. Direkt vormt zich een gladde saus, zonder klontjes. En alles kan meteen in het dienschaaltje gebeuren, dus de afwas blijft beperkt. De vier sausmixen heten Pinda Saté- saus (voor saté, fondue en barbecue), Ketjap Satésaus (met stukjes ui en wei nig calorieën), Pangsitsaus (een warm rode saus bij Indonesische rissoles, loempia's en fondue) en Santen. De laatste saus is een bereidingssaus" die aan chinees-indische gerechten de smaak geeft die er bij hoort. Overigens zullen de beide satésausen en de pang sitsaus ook bij de hoUandse pot geen gek figuur slaan. ZONDAG 16 JUNI NIEUWERKERK Herv. Kerk 10 uur Ds. H. V. d. Heuvel Geref. Kerk (Nieuwerkerk - Oosterland) 10 uur Ds. G. Leene, em. pred. Breda, vie ring H.A.; 5 uur Ds. Leene, dankz. H.A. Geref. Gem. 10 en 3 uur le zen Ger. Gem. in Ned. 9.45 en 3.30 uur lezen. OOSTERLAND Herv. Kerk 10 uur ds. M. C. van der Meer, 6 uur ds. G. H. van der Graaf uit Zuidland (jeugd dienst) Ger. Kerk Gez. diensten met de kerk van Nieuwerkerk, in de kerk aldaar Ger. Gem. 10, 2.30 en 6.30 uur ds. W. Hage Oud Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur ds, A. van der Meer. SCHERPENISSE Herv. Kerk 9.30 uur ds. A. Haring, 2.30 uur dhr. van Woerden, DeurkoU. orgelfonds Ger. Gem. 9.30, 2 en 6.30 uur lezen. SINT ANNALAND Herv. Kerk 10 enf 6 uur ds. H. Harkema uit Zeist Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45, 2.15 en 6.15 uur lezen. Tholen 9.30 en 6.30 uur ds. A. de Reu ver Poortvliet 10 uur ds. A. Baars, 6 uur heer N. Groen Scherpenisse 9.30 uur ds. A. Haring, 2.30 uur hr. van Woerden St. Maartensdijk 9.30 en 2.30 uur hr. D. Oskam Stavenisse 10 en 6 uur ds. H. Samson, H.A. en dank zegging St. Annaland 10 en 6 uur ds. H. Harkema Oud Vossemeer 10 uur ds. G. Voortman, 6.30 uur ds. K. Vogel St. Philipsland 9.30 en 2.30 uur kand. W. Dekker. De Bloedtransfusiedienst van het Ne- derlandsche Roode Kruis behoort tot een van de best georganiseerde diens ten ter wereld. Het hangt van het Ne derlandse volk af of deze organisatie, die voor vele landen een voorbeeld is, ook in de toekomst zijn grote reputatie zal kunnen behouden. Immers, de belangrijkste pijler waar op alles steunt, wordt gevormd door de vrywillige bloedgever. Gelukkig is ons volk van nature be reid tot hulp. Steeds weer wordt erva ren hoe iedereen bereid is mee te hel pen om nood te lenigen en leed te ver zachten. Ook duizenden donors bewij zen steeds weer, dat zij willen meehel pen, zieken te genezen. Zij weten, dat deze vorm van hulpverlening van zo groot belang voor de ontvanger voor de gever zeer eenvoudig is. Er wordt slechts een kleine opoffering van hem gevraagd, in de vorm van nog geen halve liter bloed. Indien men gezond is, wordt dit ver lies van bloed in het lichaam snel weer aangevuld, zonder dat men er iets van merkt. Voor een zieke of gewonde daaren tegen, betekent een bloed- of plasma transfusie dikwijls het behoud van zijn leven. Door de steeds groter wordende ken nis op dit gebied is het mogelijk, be halve vloeibaar plasma, ook allerlei andere belangrijke eiwitpreparaten uit bloed te vervaardigen, welke voor vele zieken levensreddend kunnen zijn. Bijvoorbeeld het uit bloed vervaar digde cryoprecipitaat voor lijders aan de bloederziekte (haemofilie)het 4- stoUingscomponent voor patiënten met andere bloedstoUingsaandoeningen en het gammaglobuline ter voorkoming en bestrijding van allerlei infectieziekten (o.a. rode hond en geelzucht). Zo is er steeds meer bloed voor aller lei doeleinden nodig. Een patiënt, die zo wordt gered, ver keert eigenlijk in een benijdenswaardige positie; zijn leven dat in gevaar is, wordt als door een wonder gered. Dat wonder vervult hem met dankbaarheid tegenover zijn onbekende redder, die bloed voor hem afstond. En de donor weet, dat hij met zijn „vrijwillige offer" de zieke medemens heeft geholpen. Wie die zelf gezond is zou dit niet willen? Op Goeree Overflakkee organiseert het Rode Kruis de volgende afname avonden: Vrijdag 14 juni te Ouddorp in het ver enigingsgebouw van 18.00 uur tot 21.30 uur. Maandag 17 juni te Middelharnis in de sporthal van 18.00 uur tot 21.00 uur; te Dirksland in de Schakel van 18.15 tot 20.45 uur. Woensdag 19 juni te Nieuwe Tonge ,in Ons dorpshuis van 18.30 uur tot 20.15 uur; te Oude Tonge in het Wit Gele kruis gebouw van 18.15 uur tot 20.30 uur; te Ooltgens- plaat in het Centrum van 18.00 uur tot 20.45 uur. Vrijdag 21 juni te Goedereede in de Openbare School van 19.00 tot 20.30 uur; te Melissant in Melis hof van 18.30 tot 21.00 uur; te Stellendam in het Haagsehuus van 18.45 tot 20.45 uur. OOLTGENSPLAAT Geslaagd. Aan de Rijksscholen Ge meenschap te Middelharnis slaagden voor het diploma Atheneum A; Leen Dorsman L. C. zn., Conny Hotting Ed., Wim Korteweg C.zn.; Atheneum B: Jo- han Kramers, Kees Kreeft M.zn. en Bennie Veldman, allen te Ooltgensplaat. Eerste prijs voor „Jubilate". Op het Groot Nationaal Zang en Muziek, Drum band- en Solisten Concours te Harme ien, uitgeschreven door Chr. Gem. Zang vereniging, aldaar behaalde de Chr. Gem. Zangvereniging „Jubilate" te Ooltgensplaat een eerste prijs in de af deling Uitmuntendheid A, met 324 pun ten. Als verplicht nummer werd gezon gen „De Lofpsalm" van C. Boskoop en als vrijnummer „Hosianna" van Mel- chior Frank. Dirigent is de heer C- C. V. d. Heuvel. Als juryleden fungeerden de heren Leo Smeets, Otto de Vaal en S. Terpstra. STELLENDAM Ophalen oud papier. Zaterdagmor gen wordt weer oud papier opgehaald t.b.v. het Restauratiefonds der Ned. Herv. Kerk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 9