E 9 8 5 9 V Flakkeese leerlingen gaan naar Ghr. Havo te Rotterdam Vissershaven Goedereede heeft een eigen kompaspaal nodig Rem-drempel in de straat om verkeer af te remmen Plulmveebedrijf De Boed wordt 50.000 kippen groter I ruidej^ Leen Polder ontving zilveren onderscheiding h. j. struijk stichting eigen schooi dringende wens Sommelsdijk lis Ind lak voor 46e jaargang Vrijdag 14 juni 1974 No. 4295 CHR. STREEKBLAD OP GERÈiFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond te [ilo fles EEL w VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis WelSicht primeur in Stellendam NIEUWE TONGE IViedische diensten OUDE TONGE: EEE^ PLAID gemakkelijk op reis, beschermt uw bank tegen ravottende kinderen. I BEZOEKT ONZE Autoitiobïelen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNëPS LANGEWEG 113 IVIIDDELHARNIS TEL. 01870-2043 l^jr^VAJf OPTOMETRIST „OOGMETING CONTACTLENZEN" ziekenfondsleverancier aan alle ziekenfondsen westdijk 34 - middelharnis - tel. 01870 - 2075 POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 5,85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarieL itpaar M. tl Engels- de op de V. woens- te zijn. ilang een jn vroLiW aar heeft achter- nog een onen wc- Hervorm- ilsman ielingetje. Annal"i:ti onors o^'k ■onors ge- Zolang Goeree-Overflakkee nog niet beschikt over een Christelijke Havo zullen de leerlingen die dit onderwijs wensen te volgen op de school in Rot terdam aangewezen zyn. De Chr. Mavo scholen te Middelharnis en Stellendam komen deze leerlingen bijzonder tege moet door hen als „Havo gerichte leer lingen" in 3 Mavo jaren geschikt te ma ken voor toelating in de 4e klasse van de HAVO, zodat ze bij een goede voort zetting van de studie voor hun (Chr.) HAVO opleiding „maar" twee jaar naar Rotterdam behoeven te reizen. Dit jaar zullen voor het eerst een aantal „Havo-gerichte" leerlingen de Chr, MAVO'S verlaten. Minstens 18 van hen, afkomstig uit Den Bommel, Oude- Tonge, Nieuwe Tonge, Sommelsdijk, Middelharnis, Dirksland, Melissant en Ouddorp, hopen in augustus een voort gezette HAVO studie op een Christelijke school aan de overkant te gaan volgen. Volgend jaar zullen er ook leerlingen uit Ooltgensplaat en Herkingen bijko men. Hoe bezwaarlijk het reizen ook moge zijn, het wordt door de ouders en dooi' de leerlingen verre geprefereerd boven een opleiding aan een neutrale school. De leerlingen zullen met het gewone openbare vervoer reizen. Uit financieel oogpunt en rooster-technisch is het niet mogelijk gebleken een speciale bus in te leggen. De aanzienlijke reiskosten zullen slechts zeer ten dele worden ver goed. Afhankelijk van het inkomen van het gezinshoofd zal de vergoeding variëren van 280,— tot 600,per jaar. De vergoeding is gebaseerd op een maxi male afstand van 30 kilometer terwijl voor de Flakkeese leerlingen de dichtst bijzijnde chr. mavo minstens 50 kilo meter ver verwijderd is. In de school krant van de Chr. Mavo „Prins Mau- rits waarin deze problematiek aan de ouders voor voorgelegd wordt verklaard dat deze irreële regeling onder de aan dacht van de Minister is gebracht. Het is een van de argumenten die aan een spoedige totstandkoming van een Chr. Havo mee lijken te zullen werken. De Stichting die zich daartoe beijvert heeft dit verlangen in hoger beroep voor de Raad van State met kracht bepleit. Voor de leerlingen die naar Rotter dam (misschien ook Middelburg) zullen gaan is een reisfonds gesticht waarin ruim vierduizend gulden is gestort, vnl. door de kerken op Goeree-Overflakkee. De Herv. Gemeente van Goedereede maakte een bijzonder gewaardeerd ge baar door zich garant te stellen voor alle reiskosten voor leerlingen uit haar Gemeente. „Wij zijn van mening dat wij als kerkeraad verantwoordelijk zijn voor leerlingen uit onze gemeente die het christelijk onderwijs willen volgen", zo argumenteert deze kerkeraad. Per leerling wordt op 1.000,gerekend; „op deze wijze hopen wij zelf onze eigen verantwoordelijkheid te dragen t.a.v. zulk een belangrijke zaak als het chris telijk onderwijs", aldus de Goereese kerkeraad. Misschien zijn er onder onze lezers die de ouders die zich voor hoge kosten geplaatst zullen zien een handje willen helpen. Ze kunnen dat doen door stor ting van een bijdrage op postrekening 346124 t.n.v. de Coöp. Raiffeisenbank „Middelharnis - Sommelsdijk" ten gun ste van het genoemde reisfonds, rek. 68830. Het overkoepelend orgaan van de plaatselijke Visseryverenigingen heeft by het Gemeentebestuur de behoefte aan een eigen kompaspaal aan de binnenhaven te kennen gegeven, met als gevolg dat de raad wordt voor gesteld daarin, ten laste van het visafslag-bedrijf een subsidie tot een bedrag van 45.000,te verlenen. Een Kompas-paal zoals wordt gevraagd is nodig voor het jaarlijks af stellen van de aan boord van de visserschepen aanwezige kompassen. Tot nu toe gaan de schepen daarvoor naar de haven van Scheveningen, wat voor de vissers niet alleen tijdverlies en ongerief betekent maar voor het eigen gemeentelijke visafslag-bedrijf een nadeel inhoudt omdat in die gevallen tegelijkertijd de vangst in Scheveningen wordt verkocht. Dat geeft de afslag jaarlijks zo'n vijftienduizend gulden verlies aan mijn- rechten Het aanbrengen van de paal (een soort ducdalf) dient te geschieden in nauw overleg met het K.N.M.I. en Rijkswaterstaat. De Visserijver. heeft intussen opdracht tot de plaatsing verleend aan Pa. van Splunder's Aan nemingsbedrijf te Ridderkerk, welk bedrijf een offerte had uitgebracht van 44.851,40, inclusief B.T.W. Wanneer de gemeenteraad er in haar vergadering van a.s. dinsdagavond in toestemt krijgt Stellendam de Flakkeese primeur met de aanwezigheid van een rem-drempel in een van haar straten. De drempel, waarvan de kosten toch altijd nog 5200,bedragen komt dan in de Mr. ïman Caustraat, ter hoogte van de ingang van de daar gevestigde Chr. Nationale School. Het Idee van de rem-drempel komt van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Voetgangers te Den- Haag, tot welke Vereniging het hoofd van de genoemde school zich heeft ge richt met het verzoek advies uit te wil len brengen over de evt. te treffen maatregelen om de veiligheid van de schooljeugd te vergroten. Genoemde Ver. tot Bescherming van Voetgangers heeft zich in een schrijven tot het gemeentebestuur gericht. Daarin wordt vastgesteld dat de snelheid waarmee In de Mr. Iman Caustraat ge- Voornamelijk voor levering van eieren aan de Advocaatfabriek erven Wamink te Middelharnis gaat pluim- veebedrijf de Boed te Nieuwe Tonge haar kippenbestand met zo'n 40 a 50.000 kippen uitbreiden Momenteel lo pen er in het gevestigde bedrijf zo'n twintigduizend rond die samen zorgen vooi' een produktie van ca. 100.000 eieren per week. Wanneer begin vol gend jaar de uitbreiding een feit is kun nen er zo'n 300.000 eitjes per week wor den verwacht! De „nieuwe" kippen, van de rassen HNL Nick-shick en Shaver, zullen wor den ondergebracht in een vijftal hokken van elk duizend vierkante meter vloer oppervlak, die aan de overzijde van het Kiomraeweegje, tegenover het huidige büdrijl zullen worden gebouwd. De in vestering die de fa. de Boed daarin gaat stoppen zal in de orde van grootte van een miljoen gulden liggenHet be drijf zal dan het grootste plulmveebe drijf van Zuid- en Noord-Holland zijn geworden. Het was dhr. Jac. de Boed die het in 1937 in Oude Tonge met 100 kippen startte en samen met zijn zoon Koos die sinds 1965 het bedrijf leidt werkt hij nog steeds aan de opbouw mee. De kippen zullen niet meer op „bat terijen" worden geplaatst. Dat systeem waarin de kippen met 3 a 4 stuks in een kooi zaten, heeft de fa. de Boed al lang verlaten. De kippen lopen nu vrij rond wat weliswaar wat meer voer kost maar wat anderzijds de eierproduktie toch weer ten goede komt. Nadat een kip zich zo'n 14 maanden van haar taak gekweten heeft gaat ze haar laatste gang naar de slachterij. Het nieuwe bedrijf wordt op de meest moderne leest geschoeid. Dat houdt in dat zowel het voer als het drinken automatisch wordt aangevoerd, dat het licht automatisch aan- en uit gaat en dat ook het uitmesten geheel automatisch geschiedt. De mest wordt door toevoeging van een chemisch pre paraat reukvrij gemaakt en voor korte tijd in kelders opgeslagen vanwaar het vervoerd wordt om voor bemesting te worden gebruikt. Deze bijna volledige automatisering, waardoor ook de eieren op een lopende band in de inpakruimte worden binnengevoerd maakt het mo gelijk al het werk met één vaste kracht voor de^ verzorging en 3 dames voor de ochtenduren voor het inpakwerk af te kunnen! rondom percelen leden van Ikan voor n van h'^'- nd. Men ig be Wijs Het bedrijf is in de voorgaande jaren sterk uitgebreid. reden wordt te hoog wordt geacht; „een oplossing zoeken voor dit pro bleem richt zich dan ook niet op de uit gang van de school aldus het schrij ven doch op de straat zelf. Er moet volgens de Ver. op worden aange drongen dat de inrichting en vormge ving van de straat ter hoogte van de uitgang van de school zó wordt opge zet dat de automobilisten niet meer hard kunnen rijden en dat hun aan dacht ten volle gericht wordt op moge lijke conflictpunten tussen auto's en voetgangers. Deze vormgeving wordt in diverse steden reeds met succes toe gepast; uitvoeïige experimenten hebben aldus de Ver. uitgewezen dat door middel van een aangepaste bestrating een veiliger woon- en schoolstraat kan worden verkregen. B. en W. hebben na kennis genomen te hebben van dit schrijven het Hoofd Gemeentewerken verzocht de mogelijk heid na te gaan of in de Mr. Iman Cau straat een dergelijke voorziening zou kunnen worden toegepast. In overleg met de Groepscommandant van de Rijkspolitie is een plan uitgewerkt dat voorziet in het aanbrengen van een verhoogd straatgedeelte voor het schoolgebouw. De rode verharding van straatklinkers zal worden vervangen door grijze betonnen kartelklinkers, zo dat de verandering van het verhoogde straatgedeelte duidelijk waarneembaar zal zijn. De verhoging zal berijdbaar worden gemaakt door middel van inrit banden. Door het ontbreken van een i trottoir is het voor het verkrijgen van een visueel voetpad langs het schoolge bouw noodzakelijk een duidelijke mar kering van de wegversmalling aan te brengen door plaatsing van een viertal bomen. Overigens lijken B. en W. niet zo bijs ter onder de indruk van het werk van de Ver. tot Bescherming van Voetgan gers. Uit het overige van de agenda blijkt dat ze (B. en W.) geen termen aanwezig achten aan het gedane subsi- dieverzoek door deze Vereniging in overweging te nemen nadat die ook in het verleden was afgewezen. Van zaterdag 15 juni tot maandag 17 juni 1974. ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter Dogterom, Sommelsdijk, telef. 21 21. Dr. Dogterom is woensdag a.s. van 12.00 - 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dr. B. Elvé, Dirksland telef. (01877) 1262 Stellendam - Goedereede: Van zaterdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dr. V. Rijswijk, Stellendam, telef. (01879) 12 07. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dr. M. de Jager, Nieuwe Tonge, telef. (01875) 301. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: Van zaterdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dr. P. J. H. Kramers, Ooltgensplaat, telef. (01873) 201. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts Sypkens, Middelharnis van 9 - 9.30 uur. DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Bergsma, Zie- rikzee, telef. (01110) 2180. WXJKVERPLEEGSTERS Ouddorp - Goedereede - Stellendam: De ernst van het ogenblik stond woensdagavond duidelijk op het gezicht van dhr. Leen Polder uit Oude Tonge te lezen toen burgemeester W. M. v. d. Harst hem de Zilveren Eremedaille in de Orde van Oranje Nassau opspeldde. Daarmee had dhr. Polder ook Konink lijke waardering ontvangen voor het feit dat hij al vyftig jaar lang werkzaam is op het bedrijf van b.v. Graanhandel van Schelven. In ons dinsdagnummer besteedden we al aandacht aan het jubileum en ook burg. van der Harst onderstreepte het unieke karakter ervan: „...waar kom je nog een werknemer tegen die al 50 jaar met hart en ziel aan hetzelfde bedrijf is verbonden...?" vroeg hij zich dan ook af, voor hem alle reden om de fam. van Schelven met zo'n trouwe kracht te complimenteren! De jubilaris aanziend constateerde de burgemeester dat hard werken, en dat gedurende een halve eeuw, het gezondste moet zijn dat er kan bestaan, waaraan, zo veronderstel de dhr. van der Harst ook het opge ruimde l^arakter zal hebben bijgedra gen. Het zal de burgemeester kennelijk ingefluisterd zijn dat de partijen van Schelven en Polder niet schroomden elkaar wel eens duidelijk de waarheid te zeggen maar ook dat werd positief uitgelegd in die zin dat je elkaar pas echt leert kennen als je dikwijls ruzie maakt. Het gouden jubileum werd voor dhr. Polder en zijn gezin, ontvangen op de receptie in het Ver. gebouw aan de Kolfweg, een feestelijk intermezzo. De waardering die velen in Oude Tonge hebben voor de korenmolen geldt ook zeker dhr. Polder waarom het de bur gemeester een eer was hem de Zilveren Eremedaille op te spelden. Burg. V. d. Harst (1.) wenst de onderscheidene geluk. Veel waardering. De huidige werkgever, dhr. P. van Schelven A.zn. bleek ook veel waarde ring voor dhr. Polder te hebben. Hij noemde hem graag een „lOOVo vak man" wiens ervaring en inzicht hem als patroon dagelijks van pas komen. De dank, namens de b.v. werd onder streept met het aanbieden van een en veloppe met inhoud, de zilveren draag- medaille en voor mevr. Polder een fan tastisch boeket bloemen, haar door mevr. van Schelven aangeboden. Gelukwensen volgden ook door dhr. A. van Schelven namens de fa. van Schelven en door een zuster van de heren van Schelven Sr., mevr. Cranen- donk-van Schelven. Zelf besloot dhr. Polder met een har telijk dankwoord. OOSTDIJK 53 - 61 ^^^f. KONINKLUK GOEDGEKEURD Dienst heeft Zr. Kastelein, Goederee de, telef. (01879) 1267. Dirksland - Herkingen - Melissant: Van vrijdagavond 6.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst Zr. v. d. Nieuwendij k, Middelharnis, telef. (01870) 28 83. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Zaterdag Zr. Melissant (01875) 390 b.g.g. (01876) 321; Zondag Zr. Jochems (01874) 532. Achthuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet - Wit Gele Kruis: Dienst heeft zr. Vrij, telef. (01871) 312 b.g.g. 534.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1