Banken in Oude-Tonge nog niet rijp voor fusie KindeAfiva-e.kje TEIEURGESTELO... RUIL ZE !N W. RIKKEN B.V. Niet drinken tijdens de maaltijd OVER UW ZIG-ZAG NAAIMACHINE? voor de moderne PFAFF zig-zag lichtgewicht Wij ruilen alle mérlcen in, ool< vreemde 1 xxxxxxxxxx Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 7 juni 1974. Deze vraag- en antwoord-rubrlefc staat geheel ten dienste van de lesser die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aiaa: Redactie EUanden-nleuws, postbus S, Middelharnis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd. AVOCADO Ik heb een avocado-pit gepoot. Nu is hij bijna een halve meter hoog. Weet u ook hoe hij behandeld moet worden? Moet hij warm of koud staan? Zou hij nog hoger worden of bloeien of vruchtdragen? Antwoord Een avocado kan 's zomers in de tuin in een zonnige hoek geplaatst worden, maar moet 's winters wel naar binnen gehaald worden om een meer warme plaats te krijgen. Ten onder steuning kan er bij de plant een bam boestok geplaatst worden. Een goede grond voor deze plant is een leemach- tige klei. Hij houdt wel van water. De avocado is een boom die 15-18 meter hoog kan worden. Slechts enkele rassen leveren de avocado-peer (wellicht ook uw ras). Gezien het feit dat hij in ons klimaat dus 's winters moet worden binnengehaald, geloven wij niet dat het u zal lukken om er een volwassen boom van te krijgen (waarschijnlijk zult u het zelfs niet eens willen), der halve menen wij dat u dus niet aan de bloei (laat staan het vituchtdragen) zal toekomen. MEELDAUW/OLEANDER - 1) Hoe komt het dat sommige planten opeens schimmel vertonen, en wat is hiertegen te doen. Verleden jaar kreeg ik een Crossandra (Rosientje). Hij heeft wel een half jaar steeds gebloeid. Ik heb hem over kunnen houden en hem dit voorjaar in een grotere pot verplant. Hij stond er prachtig bij, kreeg al vroeg 2 blomknoppen en opeens zie ik gekrul de onderblaadjes en vertoont hij van onder een wit steeltje. Wat kan ik daartegen doen? 2) Ook kreeg ik dezer dagen een stek van een Spaanse plant een Oleander. Hoe moet ik deze plant vorzorgen? Antwoord De Crossandra (en ook Begonia's) is vatbaar voor „het wit", of meeldauw. Dit Is te bestrijden door stuiven met „bloem van zwavel" of Pi- rox, liefst bij hoge temperatuur (20-25 graden C). U kunt ook spuiten met Po- liflor. Na 10-14 dagen herhalen en zo nodig nogmaals. Niet op een bloeiende plant spuiten. 2) Een Oleander moet regelmatig, niet te veel, water krijgen. De plant houdt van zon en mag 's winters niet te koud staan. Wanneer de plant buiten staat is het raadzaam hem 's winters binnen te halen. Hij groeit goed in leemachtige kleigrond. PRINCESSEBONEN - Graag zou ik iets willen weten aangaande Princessebo- nen in de diepvriezer. Veel mensen klagen erover dat de bonen prima blij ven, maar als je ze op je boüd krijgt erg slap zijn, slapper dan wanneer ze uit de weck komen. Is er iets aan te doen? Antwoord Alvorens deze bonen in de diepvriezer te doen moeten ze voor af gekookt worden bij een temperatuur van ongeveer 70 graden C. Dit voor komt dat de bonen slapper gaan wor den tijdens diepvriezing en de daarna te verrichten bereiding. FERZIKBOOM Ik heb in mijn tuin enkele ongeveer 10 jaar oude perzikbo- men, die nu al verscheidene jaren ach tereen door één of andere ziekte wor den geteisterd. In het voorjaar, als de bladontwikkeling nog volop aan de gang is, worden de jonge blaadjes aangetast door galvormige vergroeiingen. Deze verspreiden zich zeer snel, zodat binnen enkele dagen vrijwel al het blad is aangetast. In een later stadium begin nen de blaadjes om te krullen en ineen te schrompelen, zodat na ongeveer een maand, de blaadjes in dichte, grillige kluwens tegen de takken liggen aange drukt. Het gevolg is dat de bomen in juni even kaal staan als in december en eerst tegen de herfst beginnen ze wat nieuw blad te vormen. Ik neem aan dat het genoemde proces veroorzaakt wortdt door één of ander insekt. Gaarne vernam ik van u welke dit kan zijn en of er iets tegen te doen is. Antwoord: De zwam die krulziekte veroorzaakt overwintert tussen de knop- schubben, op de schort en op scheuten. Op deze plaatsen worden schimmelspo ren gevormd die, vooral bij regenachtig weer, worden uitgestoten en dan in de opgaande knoppen terecht komen. Hier vandaan dringt de zwam in het blad weefsel. In een later stadium wordt op de bladeren een wit dons zichtbaar, waarin sporen tot ontwikkeling komen. Ongeveer eind mei komen deze sporen vrij en worden dan door regen en wind naar andere bomen overgebracht, waar ze overgaan in het overwinteringssta dium. Vooral bij geelvliezige perzikras sen zijn de bladeren gekruld en blaas- vormig opgezwollen. De aangetaste bla deren verdrogen en vallen voortijdig af. Hierdoor ontstaat ernstige schade aan vruchtkwaliteit, scheutgroei en vor ming van nieuwe bloemknoppen. Ter bestrijding dient gedurende het groei seizoen het blad bedekt te worden ge houden met een beschermend laagje door bespuiting met Lonacol-spuit- poeder, dosering 0,175°/o. Vraag voor na dere informatie hierover bij een tuin centrum of tuinartikelenwinkel. KLEURENBLINDHEID Hoe kan men nu vaststellen dat iemand kleurenblind is; dat hij bijv. groen en rood omgekeerd ziet? Want ik vraag mij nu af hoe men kleurenblind kan zijn, als men van kinds af aan heeft geleerd dat bijv. de zee blauw en het gras groen is. Antwoord: Bij de behandeling van uw vraag moeten wij voorop stellen dat er ten aanzien van het kleuren-zien door de wetenschap nog zeer veel op te helderen valt. U heeft als voorbeeld, waarschijnlijk willekeurig, het verwis selen van de kleuren rood en groen ge noemd. Maar juist deze kleuren spelen een belangrijke rol bij de verkeerslich ten. Het is gebleken dat tengevolge van vermoeidheid en bij mistige atmosfeer ook bij overigens goed kleur-onder- scheidende personen zwakke stoornis sen in de kleurzin tot allerlei fouten in het verkeer aanleiding kunnen geven. Zelf veronderstelt u al, dat van het volledig verwisselen van twee kleuren de oorzaak gezocht moeten worden in het van jongsaf verkeerd benoemen van de kleuren en wij zijn van mening dat deze gevallen zich inderdaad voordoen. Maar, na onderzoek en behandeling door een specialist kan zo'n afwijking verholpen worden, omdat die los kan staan van de kwaliteit van het kegel tjes-apparaat van het netvlies. Er zijn verschillende soorten van kleurenblind heid, welke bestaan uit, het woord zegt het al, het onvermogen om een of meer kleuren te zien. Volgens de onderzoeker Young zouden er 3 soorten kegeltjes zijn voor het afzonderlijk waarnemen van de drie hoofdkleuren rood, groen en violet. Helmholz gaat er echter van uit, dat in elk kegeltje zich 3 verschillende pro cessen afspelen, waarbij als alle 3 de processen even sterk aangezet worden, de kleur wit wirdt waargenomen. Men heeft, waarmee de laatste theorie beves tigd werd, later aangetoond, dat zich in de kegeltjes een stof bevond met 3 absorptiemogelijkheden voor lichtgolven uit het rood, groen en violet. Bij aan geboren kleurzinafwijkingen kan het bijv. voorkomen, dat men voor slechts twee der drie hoofdkleuren absorptie- mogelijkheid heeft, waardoor blindheid bestaat voor rood, groen of blauw/violet. Hoewel zeldzamer, komt het voor dat er maar één der genoemde absorptiemo gelijkheden bestaat en dan spreekt men van Monochromatie of totale kleuren blindheid. Hoeveel variaties mogelijk zijn, mag blijken uithet feit dat het normale oog ongeveer 160 kleurtrappen kan onderscheiden. Uit Sommelsdijk's verleden ^m Kortemeestr. 17 - TeL (01640) 3587S BERGEN OF ZOOM BON: Voor gratis folders zenden aan Pfaff antwoordnummer 102, Bergen op Zoom. Naam:....-..«_...> Adres: Plaats:.-„. Het is maar weinig mensen bekend dat drinken tijdens de maaltijd (al dan niet alcohilisch) een hoogst ongezonde zaak is. Waarom? Veel mensen gebruiken de drank bij de maaltijd letterlijk om het voedsel weg te spoelen, wat betekent dat het voedsel onvoldoend gekauwd in de slokdarm verdwijnt. Ten eerste is dit niet best voor het gebit, want wat niet gebruikt wordt, degenereert. In de tweede plaats, maar zo moge lijk nog belangrijker, komt, dat de mondholte het begin is van het spijsver teringskanaal en dat de speekselklieren een voorname rol spelen bij het oplos baar maken van het voedsel, vooral de meelstoffen zoals brood en aardappels. Slecht kauwen betekent overbelasting van de maag. Drinken bij de maaltijd brengt ook nog met zich mee dat het maagsap wordt verdund zodat zelfs al is het voedsel goed gekauwd, het in de maag onvoldoende verder wordt bewerkt. Een onaangenaam opgeblazen gevoel is het gevolg, dat gepaard kan gaan met last van maagzuur en andere klachten. Het beste is om van een half uur vóór tot een half uur na het eten niet te drinken, en als er soep vooraf is, hier van weinig te nemen en niet halsover kop naar een volgende gang over te stappen. Goed voedsel en een goede gezond heid hangen nauw met elkaar samen, maar als het voedsel slecht behandeld wordt, heeft de gezondheid daar direkt van te lijden. (CONSU) XXXV De opvolger van burgemeester De Graaff was Mr. Jeronimus Eliza van den Broek. Hij was geboren te Middel harnis op 7 februari 1823 als zoon van Jan Abraham van den Broek (kruide nier, rentmeester en lid van de pro vinciale staten) en Adriana van de Ko- vaart. Na rechtenstudie aan de Leidse universiteit trouwde hij met Leentje Droogendijk. Ter gelegenheid van zijn installatie tot burgemeester op 2 juli 1852 was het dorp fraai versierd. Toevallig bracht in die dagen kroonprins Willem een be zoek aan Sommelsdijk. Toen de prins aan zijn adjudant vroeg: „Est ce pour moi?", moest deze tot zijn grote teleur stelling ontkennend antwoorden. Onze toekomstige koning werd op 11 jtJni 1879 te Parijs, waar hij veel verbleef, vermoord. Op 17 augustus 1852 werd burgemees ter Van den Broek benoemd tot ge meentesecretaris. Wegens zwagerschap met de nieuwe burgemeester was wet houder Jongejan verplicht om als raadslid ontslag te nemen, wat op 23 november 1852 plaats vond. Deze burgemeester maakte zich ver dienstelijk door persoonlijk naar over treders van de wet te speuren. Zo ver bleven burgemeester en veldwachters tijdens de kermis overwegend op de Voorstraat. Dieven wisten daarvan ge bruik te maken en sloegen dan hun slag. Nu vermoedde onze burgervader dat in een bepaald pand gestolen aardap pelen werden opgeslagen. Hij verzocht Leentje Schellevis, dienstbode in de brouwerij, om een oogje in 't zeil te houden. Zonder dat zij van buiten af te zien was, ging zij bij een venster zitten, vanwaar zij uitzicht had op het ver dachte huis. Het was nauwelijks don ker geworden of Jaap Verwers en nog iemand verschenen, elk met een zak aardappelen op de schouder, die ze bij Manus Joppe binnen brachten. Leentje waarschuwde snel de burgemeester, die met zijn veldwachters de mannen op heterdaad kon betrappen. Gevangenis straf was hun lot. De burgemeester ging ook wel als bedelaar verkleed op stap om dieven te „vangen". Hij trok dan oude kleren aan, zette een versleten pet op het hoofd en droeg een bos sprokkelhout op de rug. Ook had hij onder de hak van één van zijn schoenen een verhoging aangebracht, zodat hij kreupel liep! Hij ontmaskerde ook een valse mun tersbende. Toen hij op het dak was geklommen en een dakpan optilde van een huis aan het Achteromme (tussen Oostdijk en haven), zag hij de mannen aan het werk. De veldwachters reken den de munters meteen in en sloten ze op in de gevangenis van het kantonge recht. Toen de delinquenten na enkele dagen aan de kaai werden ingescheept naar Holland, riep Piet van Prooyen, één van de verdachten: „Burgers van Sommerdiek, ik bin onschuldig 'oor!" En inderdaad, hij kwam spoedig vrij. In 1858 werd Mr. J. E. van den Broek op eigen verzoek ontslagen als burgemeester, omdat hij in zijn woon plaats tot kantonrechter was benoemd. Hij overleed 10 september 1872. Herman Carel van Calcar, in 1824 te Deventer geboren, stamde uit een Doops gezind geslacht afkomstig uit Vreden in Westfalen. De tak waaruit hij sproot had zich in 1659 in Nederland gevestigd. H. C. van Calcar ging in 1848 te Delft studeren met als doel zich na zijn studie in Nederlands Oost Indië te vestigen. Hij beëindigde echter zijn studie voortij dig, kocht een steenbakkerij te Leur en ging daar na zijn huwelijk met Elise Schiotling wonen. Op 1 januari 1859 werd hij burgemees ter van Sommelsdijk, waar onder zijn regime de gasverlichting tot stand kwam. Soms moest de burgemeester 's nachts uit zijn warme bed, want als zijn vrouw een idee kreeg betreffende één van haar vele ambities, moest hij dat meteen gaan noteren, zodat zij het niet kon vergeten. In 1863 werd de heer Van Calcar bur gemeester van Wassenaar en na zijn pensionering vestigde hij zich in den Haag, waar hij op 6 augustus 1905 overleed. Zijn vrouw was reeds op 3 juli van het jaar daarvoor gestorven. J. Nolthenius van Elsbroek werd op 18 mei 1863 als burgemeester geïnstal leerd. Hij kreeg na enkele jaren grote onenigheid met zijn gemeenteraad, toen bleek dat hij de gemeentewet niet goed kende. Het volgende deed zich namelijk voor. Op 26 mei 1866 werden de geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid C. Joppe Gz. nagezien en in orde bevon den. In deze vergadering was ook het aftredende en niet herkozen raadslid C. van Schouwen aanwezig. Het lid Joh. Buth Az. verschilde met de voorzitter van mening over de datum waarop het lidmaatschap van een niet herkozen raadslid eindigt. Op 4 juni erkende de burgemeester een fout te hebben gemaakt in de vorige vergadering door de heer Joppe te in stalleren. Het raadsbesluit werd nietig verklaard en Joppe werd opnieuw beë digd. In de volgende vergadering, op 7 juni, wees het raadslid B. Mijs er op dat de tweede beëdiging evenmin wet tig was. Wegens voortijdig vertrek uit de vergadering van Joh. Buth bleven slechts drie leden, B. Mijs, P. Kieviet en Abr. van den Tol over, zodat er geen quorum was. De voorzitter stelde nu voor om deze vergadering te verdagen omdat er geen bindende besluiten kon den worden genomen. Joppe zei dat hij deze raadszitting beslist niet zou verlaten en gewoon aan de discussies zou deelnemen omdat hij reeds tweemaal was geïnstalleerd. De voorzitter zou bij de commissaris des konings informeren of deze vergadering al dan niet wettig was. Alle leden verklaarden zich hiermede accoord. De commissaris antwoordde dat de vorige vergadering wettig was. Hiermede waren de leden Armstrong en Mijs het echter niet eens, evenmin als dhr Buth, die zelfs op staande voet ont slag nam. Na een derde convocatie, gelukte het pas op 7 juli 1866 om de gemeenteraad bijeen te krijgen. P. Kieviet Jz. werd toen tot wethouder gekozen. C. Joppe bleef onafgebroken raadslid tot 1903, waarvan sedert 1876 als wet houder. In 1892 kreeg hij, bij gelegen heid van zijn zilveren jubileum als lid van de raad, een gouden bril! Burgemeester Nolthenius verklaarde dat er te Sommelsdijk voor hem geen geschikte woning was, zodat hij te Mid delharnis bleef wonen. Zeer tot onge noegen van de raad die het elk jaar opnieuw betreurde dat de burgemeester dispensatie kreeg voor zijn domicilie bui ten de gemeente. De controverse burgemeester-gemeen teraad nam steeds toe en bereikte op 16 september 1870 zijn climax, toen de raad de burgemeester ongevraagd ontsloeg als secretaris van de gemeente. De samen werking was daardoor onder het nul punt gedaald. De heer Nolthenius dien de dan ook kort daarna zijn ontslag in als burgemeester nadat hij in gelijke functie te Strijen was benoemd. C. F. H. Engelen werd op 15 december 1870 als burgemeester geïnstalleerd en kort daarna ook benoemd tot secretaris. Voor de variatie woonde deze burger vader te Dirksland. Mede daardoor was het ook nu niet alles pais en vree. In juli 1872 kreeg deze burgemeester moeilijkheden met zijn raad, toen hij de gemeenterekening indiende voor dat deze gecontroleerd was. Men maakte hem duidelijk dat hij zich aan de voor schriften diende te houden. Deed hij dat niet dan kon hij er verzekerd van zijn dat hij dezelfde weg als zijn voor- gonger zou gaan! Tijdens zijn ambtsperiode werd op 12 mei 1874 het 25-jarig kroningsfeest van koning Willem III gevierd. In 1876 kreeg de heer Engelen eervol ontslag, waarna hij zich te Rotterdam vestigde. J. L. BRABER. Beste meisjes en jongens! We zijn weer een nieuwe maand mogen beginnen. In die maand hoop ik vier raadsels te geven. Het eerste raad sel van die vier laat ik nu volgen: JUNIRAADSEL 1 2 X 3 X 4 X 5 X 6 X 7 X 8 X 9 X 10 X 1. Tijd waarin we nu leven. 2. Plaats bij Arnhem in een mooie omgeving. 3. Hoofdstad van Zeeland. 4. Land, dat „diensthuis" genoemd werd, waaruit God Zijn volk had geleid. 5. Plaats tussen Dordrecht en Rotter dam. 6. Kasteel waar in de Gouden Eeuw geleerden en kunstenaars samen kwamen. 7. Stad in de provincie Utrecht. 8. Plaats in West Zeeuws-Vlaanderen, dicht bij de Belgische grens. 9. Plaats in België, waar prins Mau- rits een geduchte slag leverde. 10. Land in het noordelijk deel van Europa. Jullie zullen al begrepen hebben, dat de kruisjeslijn naar beneden het zelfde woord laat zien, dat bij nummer 1 wordt gevraagd. Oplossingen I BLOEIMAAND vLissingen kroonprins genEmuiden adonlbezek korenMolen dromedAris samaritAan openbariNg gelderlanD 11 Zeist Enschedé Naarden Dirksland lerseke Nagele Goes Schouwen Ouddorp Pemis Dordrecht Rotterdam Amsterdam Coevorden Haarlem Texel Zendingsopdracht III Hagar Othniël Obed Gideon Levi Izak Ezau Dina Hooglied IV Gevangenis Heere dag gij hand Zijne troon groot poorten Gü zqt opgevaren in de hoogte P sin 1 i N u s s u k K o t h issaSchar kirjaTharba PINKSTERFEEST steenRotsen droeFenis g e n E s i s e f E z e a S a T Datz zijn de oplossingen dan weer. Vergelijkt maar, en ziet waar jullie fouten zaten, of misschien hebben jul lie het ook zo gemaakt. Dan is het prima natuurlijk. Op dit ogenblik heb ik nog geen brie ven te beantwoorden. Al is het Pinksterfeest weer voorbij, toch laat ik hier nog een gedicht vol gen, dat over de Heilige Geest en Zijn werking gaat. Het eerste couplet zullen jullie wellicht kennen, en ook de wijs. De volgende coupletten zijn mijns in ziens beter dan die, welke meestal wor den gezongen. Hier is het: Heer, ik hoor van rqke zegen Heer, ik hoor van rijke zegen, die Gij uitstort keer op keer. Laat ook van die milde regen, dropplen vallen op mij neer. Ook op mij, ook op mij, dropplen vallen ook op mij. Wil door Uwe Geest verbreken 't zondig hart, zo boos en hard. Leer mij om genade smeken, stort Uw liefde in mijn hart. Ook in mij, ook in mij, stort Uw liefde ook in mij. Heiige Geest, wil in mij werken, Gij geeft blinden d'ogen weer. Schenk geloof en wil 't versterken, werk in mij met kracht, o Heer. Ook in mij, ook in mij, werk ook door Uw kracht in mij. Geest des Vaders, deze tijden zijn zo vol van duisternis. Schenk ons licht, dat w'ons verblijden en vervul ons droef gemis. Schenk Uw licht, schenk Uw licht, en vervul ons droef gemis. Geest van Jezus, wil de zonden toch beteuglen door Uw kracht. Maak dat ik, met U verbonden, alle heil van U verwacht. Zegen mij, zegen mij, dat ik 't heil van U verwacht. Tot hiertoe is het weer genoeg voor deze week. De volgende week hoop ik een aanvang te nemen met het beantwoorden van jullie brieven. De vriendelijke groeten van OOM KO. OUDDORF Opbrenst kollekte. De koUekte, al hier voor „Sonnevanck" - „Zonneglo- ren" gehouden, heeft de mooie som van 1.750,opgebracht, alle ge vers en geefsters heel hartelijk dank. Op de vorige week dinsdagavond gehou den vergadering van de plaatselqke Coöp. Raifteisenbank en de Boeren leenbank is duidelijk komen vast te staan dat er bij de leden geen behoefte bestaat om beide Banken samen te voegen. De Coöp. Raifteisenbank verga derde in „Café Kreeft" voor de tweede maal, daar op 2 mei j.I. niet voldoende leden aanwezig waren om tot stem ming te komen. De Boerenleenbank hield gelijktijdig op dezelfde avond haar jaarvergadering in Café de Koning met als punt 8 op haar agenda het fusie-voorstel. In de toelichting op het fusievoorstel werd vooropgesteld dat het samengaan van de Centrale Raifteisenbank en de Centrale Boerenleenbank de hoofdaan leiding is geweest voor de besturen van beide plaatselijke banken om te onder zoeken of een samengaan op plaatselijk niveau niet tot de mogelijkheden zou moeten behoren. Immers, door het samengaan van de beide Centrale banken behoorde een histrosche belemering tot het verleden. De beide banken in Oude Tonge gingen binnen deze nieuwe organisatie optre den op basis van gelijkluidende statuten, aan de hand van geharmoniseerde mo gelijkheden. Naast dit bijzonder motief bleken er nog diverse andere redenen aanwezig om het aangaan van een fusie in over weging te nemen. In zijn algemeenheid kan gesteld worden, dat waar in het economisch verkeer fusies tussen be drijven aan de orde van de dag zijn, ook een bank zich op een bepaald mo ment voor de vraag geplaatst zal zien of zij dit voorbeeld niet zal moeten vol gen, teneinde aldus aan de financiële behoeften van haar leden en cliënten te kunnen blijven voldoen. Een kostenbesparing zal ook worden bereikt op het punt van het vestigings beleid. Alle genoemde redenen wyzen op de noodzaak de onderlinge concur rentie tussen gelqkgerichte banken, die lid zgn van een organisatie, te doen beëindigen. De leidende achtergrond is steeds ge weest, dat een fusie nimmer ten nadele van het personeel en leden van beide banken zou mogen strekken. Uit de gevoerde gesprekken door beide besturen en de besturen van de centrale banken is dan ook als con clusie naar voren gekomen, dat het aangaan van een fusie en het gezamen lijk verder optrekken ten voordele zal zijn van alle betrokken partijen. Omdat op grond van de wettelijke bepalingen een fusie tussen twee verenigingen slechts kan worden bereikt doordat een der partijen in juridische zin tot ont binding overgaat en haar bedrijf aan de andere partij overdraagt, diende te wor den uitgemaakt, welke partij een daar toe strekkend voorstel aan de alge mene vergadering zou voorleggen. Uitsluitend ter beperking van de kos ten, welke bij een ontbinding noodza kelijk gemaakt moeten worden is door beide besturen overeengekomen, dat de Raiffeisenbank aan haar algemene ver gadering zal voorstellen tot ontbinding over te gaan. Wat niet betekent, dat hier van een soort overneming sprake is. De naam van de bank zal bij de fusie worden gewijzigd in Raiffeisen- Boerenleenbank „Oude Tonge, genaamd RABOBANK „Oude Tonge". Op bestuurlijk niveau is overeenge komen dat de heren C. A. van Loon, M. de Lint, W. J. van Dis en W. Mooy- aart zullen worden opgenomen in de beheerscolleges, zodat ook de ledenvan de Raiffeisenbank in de nieuwe forma tie naar behoren zijn vertegenwoordigd. Indien fusie plaats zal vinden, zullen beide bankgebouwen in gebruik blij ven. Ondertussen zullen door deskundi gen van de centrale banken onderzoeken wat voor gebouw de mogelijkheid biedt voor onderdak van de nieuwe gefu seerde bank. Beide directeuren zullen in dienst blijven, met de voorgenoemde taakverdeling waarvan een de com merciële en de andere de administra tieve kant zal behartigen. De nieuwe bank zal onder voorzitter schap komen te staan van dhr C. A. van Loon, thans voorzitter van de Coöp. Raiffeisenbank, de samenstelling van het bestuur en raad van toezicht zal geschieden op 2-2-verhouding, dit om dat 6 bestuursleden en 6 leden van do raad van toezicht voor een bank van een omvang na de fusie van plus minus 25.000.000,— een te zware bezetting werd geacht. Op de vergadering van de coöp. raif feisenbank werden totaal 70 stemmen uitgebracht, waarvan 48 tegen fusie, 20 vóór en 2 blanco. 51 stemmen werden uitgebracht op de vergadering van de boerenleenbank, waarvan 15 tegen en 36 vóór, echter werd hier geen 'k meerderheid gehaald van de aanwezige leden. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Algemene Ned. Bej. Bond REIS HOLTERBERG Opgeven tot maandag 17 jimi 14.00 tot 16.00 uur - Diekhuus. Tot woensdag 19 juni 14.00 tot 16.00 uur - Dienstencentrum. Prijs leden 28,—, niet leden 32,—. Instapplaatsen: 8.00 uur. Zandpad gasfabriek Rusthuis Langeweg Dienstencentrum.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 6