Oostflakkee als laatste accoord met fusie Drinkwaterleiilingmy. Raad Oostflakkee kon geboden sloop niet keren Mvies„Maak vande Riiychrokstraat geen voorrangsweg" Vergiftigini hogden en katten Gemeentesecretaris Dirksland liet zijn telefoon afsluiten! 46e jaargang Dinsdag 14 mei 1974 No. 4287 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Opbrengst koliekte voor de Sahel Politiek Jeugdappèl te Sommelsdilk GOEDEREEDE: Bommen en mijnen Verkeersmaatregel voor veilige oversteek INGEZONDEN Nr. 01877-3056, dhr. D. Kolbach, gem.secr. Dirksland, afgesloten Brandweer Sommelsdijk niet zó succesvol demeentelijke belasting van Goedereede Ds. Rietdijk over „Arbeid en Recreatie" Koe gevonden Fietstocht over kop van Goeree OUDE TONGE: -k Commissie bang voor grote snelheden. INGEZONDEN G oeree's Visserijschool opnieuw de beste EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN ;.- iflbï POSTBOX 8 - MIDDELHAKNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPEIJS 5,85 PEE KWAETAAL ADVEETENTIEPEIJS 23 cent per mm. Bü contract ispeciaal tariel Evenmin als in andere gemeenten was gisteravond in Oostflakkee ook maar iemand gelukkig met het fusievoorstel van de Stichting Drinkwaterleiding Goeree-Overflakkee met de W.M.Z. maar het was alleen weth. P. Groenen dijk (S.G.P.) die zich tegen de fusie uit sprak. De rest van de voltallig aanwe zige raad ging accoord bij gebrek aan een bruikbaar alternatief, dat door dhr. G. Winkels (K.V.P.) nog aanwezig was gedacht in het werken in federatief verband waarin bepaalde Maatschap pijen elkaar behulpzaam zouden kunnen zijn. Maar ook daarover bleek het Al gemeen zowel als het dagelijks bestuur uitvoerig te hebben gesproken zonder dat dat tot een oplossing vermocht te leiden. Alle tlakkeese gemeenten heb ben thans met de voornoemde fusie be willigd. Het vyas een lijvig rapport waarin de raad van alle beweegredenen op de hoogte was gesteld maar weth. Groe nendijk had er geen „ja" op kunnen zeggen, reden waarom het voorstel ook als een meerderheidsvoorstel moest worden gepresenteerd. De mening van dhr. Groenendijk week nogal wat af van die van de meerderheid: „we hebben nu veertig jaar lang een waterleidingbedrijf op Flakkee en behoudens een enkele klacht heeft dat altijd prima gedraaid", zo opende weth. Groenendijk zijn pleit voor het afwijzen van de fusie. Een fusie waarin dhr. Groenendijk verklaarde „weinig heil" te zien; zijn voorkeur ging dan ook verre uit naar een samengaan met de Emgo. Achter de fusiegedachte met de WMZ zag dhr. Groenendijk de ontwikkeling dat Zeeland het water van Goeree-Over- flalikee nodig zal hebben inplaats van het argument dat Flakkee de WMZ zou behoeven! Weth. A. de Vos, kon het slechts met zijn mede-wethouder eens zijn waar hij een fusie met de Emgo prefereerde bo ven die met de WMZ; dhr. de Vos bleek dezelfde mening toegedaan maar er vol doende over ingelicht te zijn dat dat tot de onmogelijkheden moest worden ge- reliend. „Het bedrijf zal als zelfstandig bedrijf niet aan de eisen meer kunnen voldoen waarom ik node met de fusie in moet stemmen", verklaarde dhr. de Vos. Minder positief stelde dhr. G. Winkels (KVP) zich op. Hij had het gevoel dat de Provincie zich aan bepaalde verant woordelijkheden gaat onttrekken en dat Goeree-Overflakkee met de voorgestel de fusie in een bepaalde richting wordt gedrongen. Anders dan een fusie die voor dhr. Winkels wat te absoluut en te verstrekkend overkwam wilde hij het zoeken in een federatieve samenwer king met andere bedrijven. Samenvat tend concludeerde dhr. Winkels: „...we worden er met een fusie financieel niet krachtiger op en we kunnen daarom voor de bevolking niet soepeler gaan werken waar het b.v. onrendabele aan sluitingen betreft". Grote schrik. De voorz. burg. W. M. v. d. Harst liet de beantwoording van de verschillende vragen over aan dhr. A. Kroon, gemeen telijk vertegenwoordiger in het dagelijks bestuur van de Stichting Drinkwater leiding. Ook dhr. Kroon verklaarde de fusie te betreuren maar anderzijds moest hij de noodzaak daartoe krachtig onderstrepen. Hij noemde als voorbeeld de zorg om de kwaliteitsbeheersing van vooral het geïnfiltreerde Haring- vlietwater, waarvoor een staf van wer kelijke deskundigen nodig is. „Bij het zien van de rapporten over de kwaliteit van dat water slaat de grote schrik je om het hart, zelfs als het gaat om het hemelwater...!" verzekerde dhr. Kroon die daarmee genoegzaam aangetoond achtte dat de aanwezigheid van een des kundig bemand laboratorium een eerste eis is. Nu al wordt het ingelaten Ha- ringvlietwater tweemaal per dag be monsterd. Dhr. Kroon wees ook op het kosten aspect dat het bedrijf zelf niet zal kun nen dragen. Het waterverbruik op Goe ree-Overflakkee is vorig jaar met IG'/o gestegen en er zullen grote investerin gen gedaan moeten worden om de aan voer te waarborgen, investeringen waar mee ca. 9 miljoen gulden gemoeid zal zijn. Wanneer het bedrijf zelfstandig zou blijven zou dat aldus dhr. Kroon de tarieven extreem hoog doen stij gen, reden waarom hij de fusie in het belang van de bevolking achtte. De toelichting van dhr. Kroon bleek weth. Groenendijk niet te hebben over tuigd; hij verklaarde zich tegen. De bij-keuken die dhr. Hartog te Oude Tonga achter zyn woning heeft gebouwd heeft de gemeenteraad gister avond een hele poos bezig gehouden. De raad werd weliswaar door die zorgzaam heid gesierd maar ze vermocht niet de beslissing van B. en W. ongedaan te maken, een beslissing die dhr. Hartog gebiedt de aanbouw die zonder vergun ning werd gebouwd af te breken! En dat na zoveel jaren...!" was een eerste reactie van dhr. A. Both (P.v. d.A.) die in de gemeente nog tientallen van dergelijke gevallen aanwezig wist. Hij hoopte om herhaling te voorko men dat het toezicht van Gemeente wege wat directer wordt. Dhr. Both vond het daarom een goeie suggestie om eenmaal per maand door de achterpaden te fietsen inplaats van periodiek met de auto door het dorp te rijden. Zich ver bazend over de toelichting van B. en W. zei hij wat gepikeerd: „Dit is geen ma nier van handelen!" Ook dhr. C. L. M. de Wit (KVP) bleek geneigd de zijde van dhr. Hartog te kiezen. Hij vond dat de bouwvoorschrif ten die uit het begin van de vijftiger jaren stammen niet meer aan de tegen woordige omstandigheden beantwoor den. „De mensen kunnen zich nu een koelkast, een wasmachine en een diep vriezer permitteren maar nu hebben ze er geen plaats voor!" wees hij als manco aan. Dagtaak. Waar dhr. Both het toezicht van ge meentewege niet al te slagvaardig had geacht tekende de voorz. burg. v. d. Harst aan dat de Dienst Bouw- en Woningtoezicht aan het toezicht een vol ledige dagtaak besteedt. „Wanneer er aldus de voorz. een overtreding wordt geconstateerd dan wordt dat ge rapporteerd en dat betekent dan dat B. en W. er officieel kennis van krijgen en op moeten treden wanneer een en an der inderdaad in strijd met de bouw verordening blijkt te zijn. Anders dan m meerdere gevallen is het in het on derhavige geval niet mogelijk alsnog een bouwvergunning te verlenen waarom niet anders dan tot afbraak beslist kan worden. „Het is diep treurig dat dat nu na 7 jaar moet gebeuren!" vond dhr. S. L. de Jonge. „Het spijt me voor dhr. Hartog maar we kunnen niet toestaan dat er achter de woningen allerlei bedenksels worden gebouwd", verklaarde de voorzitter. Op de vraag van meerdere raadsleden of er ook wordt opgetreden tegen andere ge constateerde overtredingen verzekerde de voorzitter dat alle overtreders aan de beurt komen. De NOVIB-kollekte ten behoeve van de slachtoffers van de droogte in de Sahel heeft in Middelhamis en Som melsdijk het mooie bedrag van 4218, opgebracht. Veel dank aan alle gulle gevers en aan alle koUektanten! In totaal werd op Goeree-Overflakkee voor het pootaardappelproject in Mali nu f 11.997,09 opgehaald. Er komen nog steeds gelden binnen. Over enige weken hoopt het Novib- comité de definitieve eindstand van de serie akties voor Mali bekend te kun nen maken. GOEDEREEDE B^eenkomst Chr. Plattelands vrouwen Bond De afd. „Goeree" van de Chr. Platte landsvrouwen Bond houdt a.s. donder dag 16 mei haar laatste bijeenkomst van dit seizoen, in „Westvoorn", 's avonds om 8 uur. Mevr. Wesseling-Lengkeek uit Den Haag houdt een voordracht over: „het ongewone leven van Sybrech Williamsdochter". A.s. zaterdagavond 18 mei a.s. zal er in het Herv. verenigingsgebouw „Vita Nova" te Sommelsdijk een interkerke lijke jongeren-contactavond gehouden worden. Met het oog op de a.s. gemeen teraadsverkiezingen zijn de volgende sprekers uitgenodigd, mr. H. J. K. Beemink, oud-minister van Binnenlandse Zaken (C.H.U.), burge meester G. van den Berg te St. Philips- land (S.G.P.), en burgemeester dr. C. J. Verplanke te Eidderkerk (A.E.P.). Zij zullen over het thema Chr. Gemeente politiek spreken. Na de pauze zal er een forumbespre king gehouden worden n.a.v. de gestelde vragen, waarin naast de drie sprekers de heren G. C. Joppe (C.H.U.), J. H. Kop pelaar (S.G.P.) en P. Krijgsman (A.E.P.) zitting hebben. Ds. A. van de Beek zal deze avond besluiten. Alle jongeren van 17 jaar en ouder zijn hartelijk welkom. Aanvang 19.30 uur. De Goereese Kottervloot heeft vorige week, naast vis, ook een portie oorlogs- souveniers aan wal gebracht. Daaron der waren 12 bommen en 2 grote mag netische mijnen! De mijnopruimings- dienst, die^ het sinds een aantal weken druk heeft met Goeree heeft ook nu de explosieven afgevoerd. STELLEND AM Door de Prov. Waterstaat is in overleg met de plaatselijke afdeling voor Veilig Verkeer een verkeersmaatregel inge steld die het vooral de jeugd mo gelijk maakt een veilige oversteek te maken over de Eendrachtsweg, op weg naar het Zwembad. De Eendrachtsweg zal n.l. alle doorgaande verkeer te ver werken krijgen nu aldaar een nieuwe weg wordt aangelegd. Door de Prov. zal tijdelijk een pad worden gelegd in het verlengde van de Pr. Bemhardstraat dat aansluit op een zebrapad met oranje knipperlichten. De jeugd wordt gevraagd op geen andere plaats dan daar over te steken. Geachte lezers en lezeressen. Naar aanleiding van het bericht over de vergiftiging van honden en katten graag uw aandacht voor het volgende. Ik kan de verontwaardiging van de eigenaars best begrijpen, maar is het eigenlijk niet hun eigen schuld? Zij heb ben hun huisdieren los laten lopen zon der dat ze er toezicht op konden hou den. „Daar is toch geen bezwaar tegen", zegt u misschien. Dacht u van niet? In dit geval hadden de dieren pech; ze kregen vergif binnen. Maar wat ge beurt er al die andere keren dat ze los lopen? Ik heb al verschillende malen 's ochtends in mijn volière vogels gevon den, dood of zwaar gewond, met afge beten kopje of uitgetrokken pootje. Vele vogelliefhebbers zullen soortgelijke er varingen hebben. Het zou toch te gek zijn, dat iedere vogelliefhebber zijn he le volière van dubbel gaas zou moeten voorzien (een kostbare aangelegenheid), een dure schrikdraadinstallatie zou moeten aanleggen, of iedere avond zijn vogels stuk voor stuk zou moeten uit- vangen en dat allemaal omdat mensen die zo dolgraag een kat willen hebben, te gemakzuchtig zijn om hun dier een zodanige verzorging en huisvesting te geven dat ze een ander geen schade kunnen berokkenen. Bent u hiertoe niet in staat, wel, neem dan geen kat! Of denkt u, dat uw kat zoiets niet doen zal? Dan hebt u het mis! ledere kat is van nature een roofdier en daaraan valt niets te veranderen. Dit betrof nu alleen nog maar de kooi- vogels. Maar hoeveel inheemse zangvo- gels zouden al niet door katten ver moord zijn? Heus niet alleen die paar mussen! Als het mogelijk zou zijn alle door katten uitgehaalde nesten van groenlingen, kneutjes, heggemusjes en vele andere vogelsoorten te tellen, zou den de getallen er niet om liegen! Met de honden is het minder erg, maar toch zijn er in Nieuwe Tonge dit voor jaar al enkele kippen en een pauw door een loslopende hond gepakt. Vergeet ook niet de vele, soms fikse bolussen die deze dieren draaien op trottoirs en in tuinen, want deze kunnen soms ook behoorlijke ergernis opwekken. Om kort te gaan: als uw hond of kat losloopt zonder uw toezicht, is het uw eigen schuld als er iets met hen gebeurt. Natuurlijk keur ik deze vergiftiging af. Maar als de eigenaars constant op hun dieren gelet zouden hebben, zou er niets gebeurd zijn! Teus Dorresteijn, Nieuwe Tonge. Gemeente-secretaris B. Kolbach van Dirksland is waarschijnlijk de enige gemeente-secretaris in den lande die niet (meer) telefonisch aangesloten is. Het nummer van zijn woonhuis (01877) 20 56, nog opgeno men in de nieuwe telefoongids, zal men tevergeefs draaien want de te lefoon is uit huize Kolbach verdwe nen Ontelbare malen heeft „het ding" daar gerateld maar het is niet daar om dat hij het zwijgen werd opge legd. Dhr. Kolbach wil er liever niets over loslaten wat hem tot zijn besluit heeft aangezet, maar anderen, onder wie alle raadsleden weten dat de laagte van de door de gemeente toegekende vergoeding aan dat be sluit ten grondslag ligt. Die vergoe ding bedroeg, naast betaling van het abonnementsgeld, honderd gulden per jaar en dhr. Kolbach moest alras constateren dat hij daar lelijk aan tekort kwam. Nog zou hij dat wel geaccepteerd hebben ware het niet dat een bepaald raadslid een be zuinigingswoede ontketende in het kader waarvan dhr. Kolbach werd gevraagd voortaan met een vergoe- ding van 50,genoegen te nemen... Daar bleek dhr. Kolbach nou net niets voor te voelen en na een vrien delijk maar beslist schrijven aan de leden van de raad, waarop de raad overigens geen kik gaf heeft hij enkele weken geleden de telefoon la ten verwijderen. En dat heeft dat wil dhr. Kolbach wel even kwijt een onwaarschijnlijke rust in de se cretaris-woning gebracht. Hoevelen waren er die tussen de middag of 's avonds even de secre taris belden?" Dhr. Kolbach: „mijn vrouw had al tijd een lijstje met namen en num mers gereed liggen wanneer ik thuis kwam en uit een oogpunt van service verlening heb ik altijd al die mensen ongeacht waar ze woonden, opgebeld en ze te woord gestaan. Dat heeft me menig vrij uurtje gekost maar in mijn kwaliteit van gemeentesecre taris aanvaardde ik van harte die consequentie, je bent tenslotte „dienstverlenend"... De dienstverlening, waarvan we (red.) zelf herhaaldelijk hebben ge profiteerd, is door het gemeentebe stuur niet op honderd gulden per jaar geschat. Daar wenst dhr. Kol bach overigens geen commentaar op te geven. Wel zegt hij van het ont breken van een telefoon in zijn huis: „Ik hoef hem nooit meer. Privé heb ik er niet de minste behoefte aan. Het contact met de weinige familie leden loopt via een briefwisseling want mijn vrouw is een heel goeie briefschrijfsterVan gemeente wege lijkt het ons een zuinigheid die de wijsheid zal talijken te bedriegen! (red.) De brandweerploeg van Sommelsdijk was zaterdag, op de Prov. brandweer wedstrijd voor de 2e klasse in Alphen a.d. Eijn niet zó succesvol. Ze eindigde als 5e waardoor de ploeg niet in de se lectie viel die later deel zullen nemen aan de Prov. selectiewedstrijd. De korp sen van Middelhamis en Melissant, ook 2e klassers gaan 15 juni naar een wed strijd in Zoetermeer. Toch leverde Sommelsdijk een goede prestatie, met het predicaat „zeer goed". Pompbediener Piet van Noort bereikte zelfs met 71 pnt de hoogste Individuele score van de hele wedstrijd, waaraan 35 korpsen deelnamen. '-t O De termijn van betaling van de straat belasting, riool-, reinigings-rechten en houden-belasting is per 1 mei j.l. ver streken. Alvorens tot aanmaning en verdere vervolgingen over te gaan, worden de belasting-schuldigen ver zocht vóór 1 juni a.s. aan hun ver plichtingen te voldoen. OOLTGENSPLAAT Jaarvergadering Jeugdvereniging en Zendingskrans Heden dinsdagavond 14 mei te 7,30 uur zal in het kerkgebouw van de Ger. Gemeente een gecombineerde 4e Jaar vergadering gehouden worden van de Jeugdvereniging „Bben Haëzer" en de Zendingskrans „Martha". De agenda vermeldt: jaarverslagen en gedichten, terwijl ds. Rietdijk van Vlaardingen een referaat zal houden over „Arbeid en Recreatie". Na de pau ze volgt hierop een discussie. Alle be langstellenden zijn hartelijk welkom. Melkhandelaar van Mourik, Oudelandsedijk te Achthuizen heeft zich ontfermd over een melkkoe die zondag bij hem aan liep. Navraag in de omgeving bracht dhr. van Mourik niet op het spoor van de eigenaar. Het koebeest kon hem daar evenmin bij helpen omdat ze op elke vraag met een „boeh......" volstaat. De eigenaar gelieve contact op te ne men met dhr. v. Mourik. In het kader van de Nat. fietsdag or ganiseert de Gymver. „Sparta" te Stel- lendam a.s. zaterdag 18 mei een fiets tocht over de kop van Goeree. Deelne mers kunnen kiezen uit een route van 15 km of een van 25 km. Wie de tocht uitrijdt ontvangt een medaille. Inschrij ven tussen 10 en 12 uur zaterdagmorgen in het Haegse Huus te Stellendam a 2,50 per persoon. De commissie van advies die Oostflak- kees' gemeenteraad van advies moet dienen bij het beoordelen van de ver keerssituatie om en nabij Oude Tonge en het treffen van de juiste voorzienin gen heeft in een uitgebracht rapport haar visie gegeven op het voornemen de Ruychrockstraat als invalsweg te gaan bestemmen. De commissie, waarin o.m. enkele raadsleden, politiefunctionarissen, een ambtenaar van Prov. Waterstaat e.a. zitting hebben, adviseert het bestaande gedeelte van de Ruchrokstraat tussen de Mariniersweg en de Oostdijk in zijn huidige toestand te handhaven. Deze wens wordt door een aantal overwegin gen gemotiveerd, o.m. omdat in de Ruychrokstraat en de daarop uitkomen de straten veelal gezinnen met kleine kinderen wonen. Ook zijn er twee scho len gevestigd die uit heel Oude Tonge kinderen aantrekken die de Ruychrok straat over moeten steken. De commis sie concludeert dan ook dat het onge wenst is de Ruychrokstraat voor het ver keer aantrekkelijk te maken. De par- Ophalen oud-papier een eerlyke zaak??? Bovenstaande vraag moesten wij za terdag j.l. helaas weer met „nee" be antwoorden. Al 5 jaar lang haalt Good-Luck om de 5 a 6 weken in Middelhamis oud-papier op, zelfs toen we maar twee et. per kg kregen. Echter nu de prijs aanrfenlijk is ge stegen, gaan er meer verenigingen, scholen en instellingen oud-papier akties voeren. Enerzijds moet ik toegeven, dat het ieders recht is om dit te doen, maar anderzijds is het zo, dat de korfbal vereniging het papier ook weghaalde toen het zowat geen waarde had, waar waren toen die „anderen"? Overigens misgun ik het die „ande ren" niet, als zij het spel maar eerlijk zouden spelen, maar dat is helaas niet het geval. Doordat wij deze aktie al zolang voe ren, hebben wij vele „vaste klanten" die het papier voor ons bewaren. Zaterdag j.l. kregen wij bij vele zgn. vaste klanten te horen dat de korfbal het afgelopen week al had opgehaald. Mijn konklusie is, dat door „anderen" dank baar wordt geprofiteerd van de goede naam, die wij met het ophalen hebben verworven. Ik kan dit geval dan ook al leen maar betitelen met „zeer onspor tief". Het enige wat wij hier aan kunnen doen is, de mensen waarschuwen voor deze onsportieve en leugenachtige figu ren. Verder hoop ik dat ieder zich aan de spelregels zal houden, dan krijgt ieder het deel wat hem toekomt. Met dank voor plaatsing. Voorzitter K.V. Good-Luck L. van Antwerpen. keerhavens zouden aan het nuttig te ge- gebruiken wegdek ten offer vallen wat een snelheids-vermeerderende werking tot gevolg zou hebben, veronderstelt de commissie. Zij is ook van oordeel dat de Ruychrokstraat niet als voorrangsweg aangewezen dient te worden omdat ook dat snelheidsvermeerderend zou wer ken. De Commissie verbindt tevens een conclusie aan het feit dat bij het cre ëren van een nieuwe kruising Provin ciale weg - Ruychrokstraat de nu be staande verbinding via de Kolfweg afge sloten zal worden. Zij acht het in dat geval, wanneer alle verkeer over de Ruychrokstraat wordt geleid, noodza kelijk dat het grote vrachtverkeer met bestemming Kaai wordt geleid via de verbindingswegen Ruychrokstraat - Ma riniersweg - Kolfweg - Kerkring - Voor straat. De Ruychrokstraat dient daarom, na de kruising met de Mariniersweg, voor verkeer met vrachtauto's gesloten te worden. Langs de genoemde wegen zullen enkele verbeteringen nodig zijn. Het lijkt de Commissie voorts gewenst dat wanneer de nieuwe Kruising Prov. weg - Ruychrokstraat een feit is de nu bestaande kruising Prov. weg - Oostdijk op te heffen en het verkeer dat daar normaliter gebruik van maakt via een parallelweg naar de nieuwe, met lichten beveiligde kruising te leiden. Op de zaterdag j.l, in Scheveningen gehouden wedstrijden tussen 6 visserij- scholen uit het land is Goeroes visserij- school, voor de 7e keer in successie als beste geëindigd. De ploeg die meedeed bestond uit 20 leerlingen uit de Ie en 2e klasse; ze brachten de trofee mee naar huis. Wedstrijdonderdelen waren: touw trekken, visherkenning, splitsen en kno pen en breien en boeten. DIRKSLAND Inlevering vakantiebonnen. Vrijdag 17 mei van 7-9 uur en zaterdag 18 mei van 2-4 uur is er gelegenheid tot het inleveren van zomerzegels bij dhr. J. Los, Julianalaan, Dirksland. OUDDORP: Dinsdagavond 7.30 uur ds. Th. van Stuyvenberg van Middelhamis (voorber. H.A.). MELISSANT: Woensdagavond 7.30 uur ds. G. J. v. d. Noort van Krimpen a. d. IJssel (voorber. H.A.).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1