ONMENSELIJKE WnPENS rujder^ Vijfde EXPO Oude-Tonge weer druk bezet Enorme drukte in Euro-discount Oude-Tonge h. j. ^struijk Opening verricht door mevr. Vroiyic NEEM TAPIJT NAAR MAAT I TWEEDE NATIONALE MOLENDAa I 11 mei 1974 Vrijdag 10 mei 1974 No. 4286 CHR. STREEKBLAD OP GERÈiFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Geen restanten. Een hoek of vaste kast in uw kamer? U betaalt alleen uw vierkante meters Alleen dealer voor Goeree- Overflakkee k^NINGINRICHT\j^3 Sommelsdijk Jachthaven Ouddorp gaat 18 mei open GOEDEREEDE: Marie Cécile Moerdijli zingt voor Plattelandsvrouwen Lezing over Solzjenitsyn I BEZOEKT ONZE Automobleien-verkoophal I OOK OP VKIJDAGAVOND I GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS I LANGEWEG 118 f «iJ. 01870-2043 OI*TOMETKIST „OOGMETING CONTACTLENZEN" ziekenfondsleverancier aan alle ziekenfondsen westdijk 34 - middelharnis - tel. 01870 - 2075 VOOR MOOIERE bioemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis M Wie helpt de bejaarden PSaatseiijk nieuws GOEDEREEDE ^T»'»«s-^;- jebruiken POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 r ABONNEMENTSPRIJS 5,85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Zoals wij onlangs hebben kunnen le zen in de dagbladen heeft onze Konink lijke Luchtmacht besloten geen z.g. fragmentatie-bom aan te schaffen. Een fragmentatie-bom is een vreselijk wa pen. Deze bom ontploft namelijk enkele honderden meters boven de grond en valt dan uiteen in kleine onderdelen die over een grote oppervlakte weggeslin- gcrd worden en een verwoestende uit werking kunnen hebben op oprukkende inranterie-eenheden. De reden voor het niet aanschaffen van dit wapen was dat er enorm veel kritiek op los kwam. On ze minister van Defensie, ir. Vredeling, noemde het wapen: onmenselijk. Zeker is tiet waar dat we in een tijd leven dat er afschuwelijke wapens zijn ontwik keld. Het is mogelijk om duizenden men- son in slechts enkele seconden tijds van de aardbodem weg te vagen. Vorige week hebben we herdacht, hen die in de Tweede Wereldoorlog zijn gevallen. Dat waren er honderd miljoen, wat betekent dat er elke twee seconden één dode viel. Toen in augustus 1945 de atooinbom op Hirosjima werd gegooid, volgde er een windstoot op de ontploffing die zo'n kracht had, dat sommige mensen ern- .stige verwondingen op liepen door de snelheid waarmee opgeworden gras- ■sprieten hen troffen. Een ooggetuige vertelde; „Ik zag plotseling een gewel dige bliksemstraal. Ik wierp mij voor over op straat en hoorde een ontzaglijke explosie. Hoe lang ik zo gelegen heb, weet ik niet meer, maar toen ik mijn ogen opende, was alles donker. Het was midden op de dag plotseling nacht ge worden. Op de trambaan zag ik ontel bare verkoolde lijken en grote hopen as van huizen. Ik zag een lichaam, dat van liet middel naar beneden tot op het been was verbrand; op het bovenli chaam zag ik zwart vlees en het iiart en andere organen lagen bloot. Zij waren verkoold, maar duidelijk herkenbaar. „Geen wonder dat eens door wijlen president Kennedy gezegd werd dat wij een eind moesten maken aan onze wa pens, voordat ze een eind maken aan ons. Nog steeds is er sprake van een hevige bewapeningswedloop. Veelzeggend is in dit verband de wa penspreuk van de Navo: Als ge de vrede wilt, bereidt u dan voor op de oorlog. Steeds sterker worden echter ook de stemmen die om vrede roepen en velen denken diepgaand na over de vraag hoe we de vrede kunnen bereiken. Door de hele geschiedenis heen zijn er trouwens tallozen geweest, die hoopten en ook verwachtten een vrede, in de zin van: nooit meer oorlog, te kunnen vestigen. Al hun hoop en verwachtingen werden echter steeds weer omver gekegeld door de harde werkelijkheid. Een Ro- reins spreekwoord zegt terecht, dat de ene mens een wolf is voor de andere. In een niet aflatende reeks kunnen we de beelden zien van de agressie van de ene mens tegenover de andere. Wij geloven, dat een tijdperk van echte vrede niet op deze aarde zal aan breken. We menen ook dat een christen nooit een aanvalsoorlog mag beginnen, maar dat we wel het recht en zelfs de plicht hebben om ons tegen agressie te verdedigen. Karl Barth, die de oorlog verfoeide, stelde dat in de jaren van de Tweede Wereldoorlog de strijd tegen Hitler een christelijke roeping was. Dat mag wel eens duidelijk gesteld worden tegenover allerlei lieden die in geval van een oorlog zelfs niet eens meer wil len vechten. De P.P.R. b.v. wil dat wij ons leger af zullen schaffen, omdat ver zet bieden nutteloos is geworden in on ze tijd. Moeten we ons dan maar willoos la ten bezetten als er een oorlog uitbreekt? En is dat ook geen uitnodiging voor een tegenstander om aan te vallen? Wij menen dat West-Europa nog steeds vrij is omdat we bereid waren onze vrijheid te verdedigen. Daarom vinden we het ook vreemd dat de fragmentatie-bom (ook wel splinterbom genoemd) niet aangeschaft wordt omdat het zo'n on menselijk wapen is. Is een ploertehdo- der dat niet? En is het niet onmenselijk om een buikschot te krijgen uit een simpele revolver en daaraan langzaam te sterven? Wij kunnen deze redenering niet volgen. Alle wapens zijn onmense lijk. Ja maar, zo zal iemand tegen wer pen, die fragmentatie-bom doodt hon derden mensen in een enkel ogenblik. Wel, hetzelfde resultaat bereik je ook als je drie mitrailleurs op een rijtje zet. Het is een van de twee. Of we zorgen dat we een goed uitgerust leger hebben of we schaffen het af want dan kunnen we het geld wel beter besteden. Maar een halfslachtige manier van optreden kan ons nog wel eens opbreken. Het gaat niet aan onze soldaten onvoldoende uitgerust en geoefend het veld in te sturen tegen een tegenstander die van alles genoeg heeft. Dan maken ze zeker geen schijn van kans. Onze eventuele tegenstander moet dus goed beseffen, dat, als hij een oorlog begint, hij met gelijke munt betaald zal worden. Stompt hij ons een blauw oog, dan be zorgen we hem een bloedneus. In mei 1940 moesten we tandenknarsend maar machteloos toezien hoe een goed bewa pende vijand ons land bezette, juichend hebben we in 1945 de Amerikanen bin nen gehaald. Vergelijk dat eens met de huidige afbraak van onze defensie en met de hetse tegen de Amerikanen. Dan kunnen we alleen maar constateren dat we met blindheid geslagen zijn! OOSTDIJK 53 - 61 De Watersportver. „Goeree" gaat a.s. zaterdag 18 mei de jachthaven van Ouddorp officieel openen. De ontvangst van de gasten die daar toe zijn uitgenodigd vindt plaats om 11.00 uur in „de Gouden Leeuw" te Goedereede, waarna ca half twee de opening te Ouddorp plaats vindt, om 2 uur gevolgd door een vaartocht over de Grevelingen die ca een uur zal duren. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Bouwvakbonnen. Het inleveren van de zegelboekjes voor bouwvakkers, baggeraars en schilders vindt plaats op dinsdag en woensdag 14 en 15 mei 's- avonds na 6 uur bij dhr. G. Overweel, Pr. Marijkestraat 11, Middelharnis. Tel. (01870) 32 15. De afd. Goedereede - Ouddorp van de Nederl. Bond van Plattelandsvrou wen houdt woensdag 15 mei haar laat ste bijeenkomst in dit seizoen. De be kende concertzangeres Marie Cécile Moerdijk zal bekende liederen uit haar repertoire zingen. Aanvang 8 uur in het Ver. gebouw te Ouddorp. Op 28 mei maakt de afd. een reisje naar Nijmegen en omgeving, met o.m. een bezoek aan het Afrikamuseum en de Forellenhof. Op dinsdagavond 4 juni 1974 om 8 uur hoopt dhr. A. Rammelt jr. uit Am sterdam een lezing te houden in Hotel Bellevue te Middelharnis over de ver bannen russische schrijver Solzjenitsyn: „Zijn leven en werk". Hij zal deze lezing met kleurendia's toelichten. Dhr. Rammelt is een bekend slavist. Hij houdt zich intensief met Solsjenitsyn bezig, vertaalt werk van hem, publi ceert over hem en heeft destijds de Solzjenitsyn-tentoonstelling voor het Slavisch Semenarium georganiseerd. De kaarten a 2,per persoon voor deze avond zijn verkrijgbaar bij Boek- huis Ariese, Westdijk 55, Middelharnis, tel. (01870) 2551, woonhuis (01877) 1954. NIEUWE TONGE Zomerinlevering vakantiebonnen op maandag 13 mei a.s. bij - de P.V. A. K. V. d. Doel, Westdijk 15 a. Nieuwe Tonge, 's avonds van 6-9 uur. KONINKLMK COEOGEKEURD De tentoonstellingscentrale „'t Eiland" heeft woensdag haar vijfde Expo Oude- Tonge geopend. Mevr. Vrolijk, echtge note van de Commissaris der Koningin was bereid gevonden de opening door haar aanwezigheid luister bij te zetten, al zag de Expo er dan ook wat anders uit als de organisator, dhr. P. Brinkman zich had voorgesteld. Hij maakte daarvoor excuses tot Mevr. Vrolijk die zo verklaarde ze inderdaad gemeend had een „leuk, klein, knus tulpententoonstellinkje" te gaan openen, terwijl ze zich nu met een volwassen beurs geconfronteerd zag. Dat de tulp zou domineren wat ook aanvankelijk de bedoeling geweest maar het uitzonderlijk fraaie voorjaarsweer had dat voornemen verijdeld: „Eind april moesten we tot de conclusie komen dat de tulpen op de tentoonstellingsdata zouden zijn uitgebloeid", moest dhr. Brinkman wat spijtig vaststellen. Overigens wordt het gemis van de tulp goed gecompenseerd door een Toen woensdagmorgen dir. D. Kas telein om 10 uur de deuren van Euro- discount in Oude-Tonge openden was dat voor een groot aantal wachtende huisvrouwen het sein om „bezit" van deze nieuwe zaak te nemen door koUek- tief naar binnen te stormen! Nadien heeft het personeel talloze malen het „onvoorstelbaar" uitgeroepen De paden vulden zich al gauw met speurende huisvrouwen. Alg. bedrijfsleider, dhr. J. Quist schat dat er de eerste dag zo'n vijftienhon derd mensen geweest zijn. Het is met name ook de kilo-slagerij geweest die een enorme drukte te verwerken heeft gekregen. „Onze slagerij is voor de con currenten een plagerij" heette een re clame-slogan. Voor alle deelnemende partijen was de enorme toeloop reden om alle hoop te hebben op een goede toekomst voor het bedrijf dat zich aldus presenteerd: „Men roept het van de da ken; bij Euro-discount scheelt het vele knaken". fraaie bloemenstand die gestalte werd gegeven door bloemisterij Holleman uit Sommelsdijk. Mevr. Vrolijk opende de Expo met een kort openingswoord waarna ze voorstelde maar eens gauw een kijkje te gaan nemen. Velen zullen Een kijkje in de 186 mtr. lange hal. haar dat t.m. zaterdagavond nadoen om kennis te nemen van wat er zoal gebo den wordt. O.m. zijn er stands met radio en t.v. apparatuur, electrische apparatuur als koelkasten, wasautomaten. Ook is er, van de Fa. v. d. Heijden, een keuken stand. Er staat een serie prachtige sta caravans, een keur van V.W. modellen, er zijn stands met naaimachines, dran ken en apéritiefs, zonweringen, vogel- voeders, kunstnijverheid, tuinhuisjes en een grote stand van Modehuis van Wee- nen die ook shows zal verzorgen. Expo Oude Tonge zal naar het zich laat aanzien ook nu weer een aan zienlijk aantal bezoekers trekken. Zij gaan, onder een gigantische spijker broek de 186 mtr. lange hal op het Havenplateau binnen waarin handel en middenstand zich weer welgemoed pre senteren. g Op zaterdag 11 mei a.s. wordt er in Nederland weer een nationale molen- M dag gehouden. M Omdat er bij een vorige gelegenheid, op 6 oktober 1973, zo v/einig wind g stond, waren de meeste molenaars niet in de gelegenheid te laten zien wat een werkelijk in bedrijf zijnde molen inhoudt, en wat een imposant M werktuig zo'n zwoegende molen eigenlijki s. g Ook op Goeree-Overflakkee zullen er a.s. zaterdag weer verschillende s molens iii bedrijf zijn en bij voldoende wind ook echt „malen", o.a. de M molens te Nieuwe-Tonge, Den Bommel, Goedereede en Ouddorp. s Evenals vorig jaar zijn wij weer gaarne bereid om bezoekers te ontvangen. s Met dit evenement zal uw bezoek ertoe bijdragen, dat nog meer mensen s begrip krijgen voor het belang van het molenbehoud en vooral voor het M belang van het behoud van maalvaardige molens, die tezamen met hun molenaar en met de vrijetijdsmolenaar, e-en herinnering aan het verleden g vormen, die niet mag verdwijnen. g David Blak vrijetij ds-gemeente molenaar Middelharnis OUDDORP: Onderstaand een oproep aan alle dames die wat voor een ander over hebben. Met die anderen bedoelen we niet alleen familie leden maar ook vreemden. Er zijn veel bejaarden die graag zo lang mogelijk zelfstandig in hun eigen huisje blijven wonen. Maar zij kunnen dit niet zonder enige huis houdelijke hulp. Vooral voor hen die wat afgezonderd wonen, is het moeilijk deze hulp te krijgen. We hopen dat velen zich op zullen geven om hen de helpende hand te bieden. Opgaven bij mej. Tjepkema p.a. Vliedberg, Hoge Pad 2, Ouddorp, tel. (01878) 1251, 's morgens tus sen 9.00 - 10.00 uur van maandag t.m. vrijdag. MIDDELHARNIS BEROEPEN Bij de Chr. Geref. Kerk is beroepen ds. P. van Zonneveld van Leerdam. Inleveren landbouw-vakantiebonnen. De vakantiebonnen van het boekjaar 1973 - 1974 welke geldig waren tot en met 30 april 1974 kunnen worden inge leverd bij dhr. A. de Reus, 't Klooster 5 Goedereede op vrijdag 17 mei 's avonds na zeven uur. Dit is de laatste gelegen heid voor dat boekjaar. DEN BOMMEL Inlevering vakantiebonnen. Deze in levering vakantiebonnen van het zegel jaar 1973-'74 kan geschieden op vrijdag 17 mei 's avonds vanaf 6.30 uur en 's zaterdags 18 mei tot 12 uur v.m. bij de heer H. de Jong, Ant. v. Weelstraat 23, Den Bommel. Het betreft hier de bon nen van de bouwnijverheid en de schil ders.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1