„We lieten het wapen van de onteigening lang in de sciiede Twee brsers Brinlinian liebben precies geliilte Itotters ruider^. Jongen (17) in verkeer geiloofl .v<i:^^ h. j. struijk j 46e jaargang Vrijdag 3 mei 1974 No. 4284 CHR. STREEKBLAD OP GERÊiPORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond IVIISDAAD EN STRAF I riJ BEZOEKT ONZE Automobieleii-verkoophai OOK OP VEIJDAGAVOND GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS LANGEWEG 118 TéL OiS'ÏO - 2043 WW|M OPTOMETRIST ■'m^wM „OOGMETING SSJIS!^'^ KONINKLUK GOEDGEKEURD CONTACTLENZEN" ziekenfondsleverancier aam alle zieltenf ondsen westdijk 34 - middelharnis - tel. 01870 - 2075 Burg. H. Bos van Dirksland STELLENDAM 9f Dirksland: Pandje voor één gulden....! VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis In bankstellen en bergmeubels een keus om van te watertanden. Sommelsdijk Melissant-Stellendam Joy-rlder (i§) door de politie gepakt Hulpprediker dhr. D. Scheepmaker naar Almelo Middelharnis f^ooie opbrengst voor kinderboerderij Rector Castermans wordt inspecteur Th. van Prooijen, Dirksland: Kerkconcerten voor „geselecteerd gezelschap'' Middelharnis BRIELLE Schilder Adriaanse exposeert inbreker dronk pilsje Medische diensten POSTBOX 8 - MIDDELHAKNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPBIJS 5,85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per ram. Bij contract speciaal tarief. rlingen /iteiten n onze lat zo- )I in de op de Ie lijn, roos- )op uit, >ningen et l<in- zullen n mee- an het beloofd derwij- n, be- >n hier n P. V. ■n met welke aan- J. Ras dat het 'eel, in 'n ver en wo- de loop 'd voor aar dit illende nden. erplicht aar dit gewor- dit in or een nemen, ts niet e eerst- n punt adering I<racht de on- an ons mocht indigde geiin- ie door delhar- nd ver een in- ie dui- sympa- p Her tvingen het in gelezen. en. Wij, Hernes- ee eens, -n Her voor immers mt zon- rmans -aar nu geluk- en onze er dan kinder- er eerst plezier Kees. Het blijltt dat er in ons land een sterke toename valt te constateren van het aantal overvallen. In het eerste kvvartaal van dit jaar werden ruim honderd van deze misdrijven gepleegd. Daarbij werd het ei:!orme bedrag buit oemaakt van 2.351.600. Als men' deze cijfers vergelijkt met 1973 dan blijkt dat in de eerste drie maanden van dit jaar reeds de helft werd bereikt van het totale bedrag dat in het vorig jaar werd buitgemaakt. Toen werden 300 overvallen gepleegd. Het valt op dat de overvallers vi-ijwel steeds gewapend zijn en steeds driester te werk gaan; zij schrikken niet meer terug voor geweld om hun zin te be- reilcen. In de tweede kamer is uitvoerig ge sproken over de zo toenemende crimi naliteit. Van regeringszijde werd opge merkt dat het allemaal nog wel mee viel en dat de overheid in overweging nam een scherpschuttersbrigade op te richten die in noodgevallen, b.v. als er iemand gegijzeld werd en deze gijze laar gevaar liep gedood te worden, op moest treden. Zelfs het oprichten van zo'n korps is nog op verzet gestuit. Uit drukkelijk moest minister Van Agt ver melden dat de bedoeling was levens te sparen en dat het niet de bedoeling was van dit korps een soort oproerpo litie te maken. iVIen blijkt in onze tijd niet meer in te kunnen zien dat de over heid de taak heeft de burgers te be schermen tegen misdadigers. Veeleer verwacht men heden ten dage alle lieil van de z.g. preventie, het voor komen van misdaden', dan van het streng, maar rechtvaardig bestraffen van misdaden. Men ziet tegenwoordig een misdadi ger als slachtoffer van zijn milieu; een ver-waarloosde jeugd, werkloosheid, een mislukt huwelijk, het in geldnood zitten, het hebben van verkeerde vrienden, al deze factoren leiden bijna noodwendig tot een misdrijf. Probeer dus zo iemand bijtijds te helpen en het misdrijf zal niet gebeuren. Gebeurt dit niet bijtijds dan heeft de maatschappij net zo goed schuld, want sociale zorg, psychiaters, o£ wie dan ook hebben verzuimd bijtijds te hulp te schieten. Het geven van strenge straffen is voor wie deze denk- •wijze aanhangt, niet meer zinvol. De straf moet erop gericht zijn de ver oordeelde zo snel mogelijk te „gene zen," zodat hij zijn plaats in de maat schappij weer kan innemen. ■Wie zo denkt, denkt in feite huma nistisch. IVIen gelooft dan dat elk mens opvoedbaar en vervolmaakbaar is. De ze gedachte is niet nieuw. Reeds eeuwen her is zij ontwikkeld. Zo heeft b.v. de Griekse filosoof Socrates al beweerd dat de mens goed was, maar verkeer de dingen deed uit onwetendheid. Door iemand echter een goede opvoeding te geven, door iemand te leren onder scheiden wat kwaad en wat goed is, zou men een volmaakt mens kunnen wor den. Om een ander voorbeeld te noemen dat velen van ons waarschijnlijk be kend zal zijn: Pelagius, de monnik die ongeveer 400 voor Christus leefde, in dezelfde tijd dus als de grote kerkva der Augustinus, heeft in grote lijnen hetzelfde geleerd. De mens kwam ter wereld als een on beschreven blad papier, zei hij. Daar mee bedoelde hij dat er geen erfzonde ■was; de mens moest opgevoed worden om het goede te doen en het kwade na te laten. Aan het eind van zijn leven zou dan de balans opgemaakt worden van de goede en slechte dingen' die ge daan waren. Als semi-Pelagianisme (door middel van goede werken kan men de zaligheid verdienen) is deze leer in de Rooms-Katholieke kerk blij ven hangen. Hoe hierover nu te denken? Zeker is het waar dat er omstandigheden zijn, die het bedrijven van een misdrijf be grijpelijk kunnen maken. Denk maar eens aan kinderen die als verschoppe ling opgroeien, letterlijk voor galg en rad, en die van huis uit geen norm besef mee krijgen. Met het vellen van een vonnis zal daar zeker rekening mee moeten worden gehouden; er zijn dus wel degelijk verzachtende omstan digheden. Toch kunnen we ons verder niet scharen achter de bovengeschetste denktrant. Immers wij zijn nooit vrij te pleiten van onze verantwoordelijk heid. We zullen' ons zelf nooit vrij kunnen pleiten door een beroep te doen op de omstandigheden die ons tot een misdrijf hebben gedreven. Er kan rekening mee worden gehouden met de strafmaat, maar zij kunnen geen vrijspraak zijn. Het kwaad zit in ons. Paulus zegt; „Het kwade dat ik niet wil, dat doe ik en het goede dat ik doen wil dat doe ik niet"Vooral binnen het Calvinisme wordt altijd weer beklemtoond dat de mens ten allen' tijde verantwoordelijk blijft voor zijn daden. Hoe in dit verband te denken over de doodstraf? Een moeilijke vraag. De ook onder ons wel bekende prof. Van Ruler heeft op Bijbelse gronden een pleidooi gevoerd voor het weer instel len van de doodstraf. (Lev. 24 21). Tegenstanders hiervan beweren dat toch ook andere strenge Bijbelse wetten niet meer letterlijk toegepast worden, (zie Lev. 20 en 24, waar gesproken' wordt over het „breuk voor breuk' oog voor oog en tand voor tand"). Ook merken zij op, dat ingeval van een rechterlijke dwaling de vergissing niet meer onge daan is te maken. Zeker is in ieder geval dat een volk, dat verslapt in zijn rechtspraak de deur „Wc hebben het 'wapen van de ont eigening lang in de schede gelaten!" antwoordde burg. H. Bos van Dirksland j.l. maandagavond toen tydens de raadsvergadering raadslid J. L. Poort- vliet (V.V.D.) het genomen ontelgenings- besluit van wat percelen grond voor de bouw van een nieuwe kleuterschool he kelde. Het betreft de grond van een vijïtal eigenaren, gelegen tussen de B. C. Zaaijerlaan, de Julianalaan, de Pau lina van Weellaan en de Stationsweg. De vijf hadden thans een bezwaar schrift ingediend waarvan B en W voor stelden die ongegrond te verklaren. „Is er wel juist onderhandeld vroeg dhr. J. L. Poortvliet zich af. Hij zou graag zien dat B. en W. nog eens zouden proberen om met de grondeige naren tot overeenstemming te komen en desnoods wat méér te betalen dan te moeten onteigenen. „Onteigenen is je vergrijpen aan andermans eigendom men; het is een onelegante manier van grondverwerving, ook al is het dan no dig voor het algemeen belang!" stelde dhr. Poortvliet vast. „We zouden het woord en het middel „onteigening", liever niet gebruiken en het hoort dan ook tot de grote uitzon deringen", repliceerde de voorzitter die het ten volle met dhr. Poortvliet eens was dat een onteigening een diepe in greep betekent in het eigendom van een ander waarom ook nu alles in het werk werd gesteld om het te voorkomen. De voorz. wilde er dan ook niet van horen dat er „onelegant" tewerk gegaan zou zijn. Onelegant zou de voorz. het ge vonden hebben wanneer de gemeente met alle reclamanten die immers méér wilden hebben tot overeenstem ming was gekomen ten koste van hen die wel in de verkoop toestemden. „We zijn niet van de taxaties afgeweken en het begrip „diplomatiek" smaakt hier dan ook onprettig", verduidelijkte de voorzitter. „Ik geloof niet zo in die taxateur", wilde dhr. Poortvliet over deze man kwijt; „hij is nooit van een eerder inge nomen standpunt af te krijgen, zoals zo'n oude dokter het altijd zou ontken- De raad heeft in haar vergadering van maandagavond aan dhr. J. P. Nieuwland het pandje Smidsslop 4 verkocht voor zegge en schrijve één gulden. Dhr. Nieuwland zal er een ga rage van maken. De koop voor dit lut tele bedrag heeft overigens wel enkele consequenties. Dhr. Nieuwland moet daartegenover wel de panden Schelpen pad 20 en 22 en Smidsslop 6 slopen, met instandhouding van de achterge vels en het dichtmetselen van de balk- inkassingen. Het vrijgekomen terrein zal moeten worden geëgaliseerd. open zet voor ongebondenheid en tuch- teloosheid. Als het kwaad niet meer voldoende gestraft wordt, is het hek van de dam. Het normbesef gaat dan verloren. De gezagscrisis in maatschappij, school, kerk en gezin hangt hier nauw mee samen. nen als je je kwaal zélf meende aan te kunnen wijzen, gewoon omdat hij zich nooit wilde laten kennen De voorz. had in dat geval van dhr. Poortvliet al in eerdere gevallen com mentaar verwacht, maar dhr. Poortvliet verklaarde daartoe niet eerder aanlei ding te hebben gehad. Wel verklaarde hij zich tegen het voorstel, het onge grond verklaren van de bezwaarschrif ten. De rest van de raad ging daar wel mee accoord. OOSTDIJK 53 - 61 Zoals we in ons nummer van j.l. maandag al vermoedden is gebeurd; de politie is achter de identiteit gekomen van de jongeman die er met de bestel wagen van slager Trommel vandoor was gegaan en in Melissant tegen een stilstaande auto opreed, waarna hij de benen nam. Het bleek een 15 jarige scholier uit Stellendam te zijn. Hij be kende ook de ontvreemding van twee bromfietsen die overigens al weer bij de eigenaren terug waren. De knaap bleek niets te maken te hebben met de dief stal van een Peugeot personenwagen die enkele weken geleden bij Melissant tegen een lantaarnpaal totall-loss werd gereden. Toen j.l. zaterdag de nieuwe S.L. 7 van schipper Jan Brinkman uit Stellen- dam haar proefvaart met succes beëin digd had betekende dat dat Goeroes' vissers'vloot twee precies gelijke kotters in de vaart heeft. De nieuwe 7 is n.l. een tweelingzus van de S.L. 42 die in de cember vorig jaar in de vaart kwam .en eigendom is van broer Cor Brinkman (30), eveneens uit Stellendam. De beide zonen van oud schipper H. Brinkman (62) blijken uit het goede hout gesneden. Hun vader stopte met de professionele visserij maar zij wisten op eigen benen te staan. De aanvankelijk gebruikte tweede hands kotters hebben nu plaats gemaakt voor fonkelnieuwe vaartuigen die minstens anderhalf miljoen gulden elk kosten. Ze zijn voor alle soorten visserij ingericht. Vader Brinkman was tijdens de proefvaart met de nieuwe 7 terecht trots op zijn zonen en hij com plimenteerde hen dan ook met hun succes. Anderzijds wees hij hen ook op de betrekkelijkheid van dat succes aan de hand van een zelfgemaakt rijmpje: „Al werpt de visser keer op keer zijn netten in de diepte neer, toch baat hem al zijn vissen niet, als God Zijn zegen niet gebiedt". De eerw. heer D. Scheepmaker, hulp prediker te Middelharnis heeft de be noeming als hulpprediker van de Herv. Gem. van Almelo aangenomen. Momen teel is dhr. Scheepmaker 3V2 jaar op Goeree-Overflakkee werkzaam als hulp prediker in de Langstraat en godsdienst leraar op de Chr. Mavo. Hij hoopt op 18 aug. van de Langstraat afscheid te ne men om op 2 september in Almelo in trede te doen. I De ouders van de kinderen van de openbare kleuterschool te Middelhar nis heliben j.l. vrijdagavond een Bingo avond gehouden waarvan de opbrengst beschikbaar wordt gesteld aan de aktie Kinderboerderij Hernesseroord. De avond bracht maar liefst ruim 700, op. De enige tijd geleden gehouden kleuteraktie, waarbij de kinderen een kaart met dierenfiguurtjes te gelde maakten heeft ruim 400,opgeleverd zodat deze school al een mooie bijdrage heeft geleverd. Over enige tijd zal nog een verkoping van door de kleuters ge maakte spulletjes volgen. MIDDELHARNIS: Dhr. A. G. Castermans, rector van de Rijksscholengemeenschap is benoemd tot Inspecteur van het Voortgezet On- derwijs,7e inspectie met als standplaats 's-Gravenhage. Raadslid Th. van Prooijen (P.v.d.A. heeft in de maandagavond gehouden raadsvergadering een boom opgezet over het voorstel de Stichting Kerkcon certen Goeree-Overflakkee een subsidie van maximaal 300,toe te kennen voor een dit jaar in Dirksland te orga niseren Kerk-concert. „Ik ben wel voor cultuur maar de sport wordt toch maar het minst ge subsidieerd" verklaarde hij en, door de voorzitter gevraagd naar de conclusie daaruit: dat betekent dat de ge wone jongen die voetbal-minded is de minste subsidie krijgt". De concerten worden door een geselecteerd publiek bezocht terwijl de voetbal een product voor de massa is. Burg. Bos zag de clou nog niet zitten en opnieuw gevraagd kwam dhr. van Prooijen ook niet verder dan een opwekking „oog te heb ben voor de voetbal". „En dat om zo'n pover bedragje van 300,per jaarverbaasde zich de voorz. die maar niet eens de moeite meer nam om te wijzen op de kapitale investeringen die de gemeenten zich in de aanleg van voetbalvelden getroosten. Een golf van ontzetting ging op de avond van Koninginnedag door Middel harnis toen bekend werd dat de 17- jarige Piet v. d. Welle in het verkeer was omgekomen. Op zijn Puch brommer was de jonge man over de Steeneweg richting Rot- tenburgseweg gereden. Een getuige die op de fiets naderde zag tot zijn schrik dat de jongeman niet voor de stop- streep stilhield maar zonder te stoppen de kruising op reed. Hij heeft daarbij niet van rechts de Opel Kadett zien naderen, bestuurd door de 34 jarige monteur Hans Verduin uit Ouddorp. Dhr. Verduin die volgens de getuige zeker niet te hard heeft gereden trachtte door krachtig te remmen de voor hem verschijnende brommer te ontwijlfen maar hij slaagde daar niet meer in. De brommer werd geschept en werd onder de voorzijde van de wagen meegesleurd. De bromfietser werd eraf geslingerd. Omwonenden waren direct ter plaatse en zij moesten constateren dat de jongen direct na het gebeurde overleed. Het ongeluk had vlak bij zijn ouderlijk huis plaats. De brommer werd volledig vernield, ook de auto liep aan zienlijke schade op. De chauffeur bleef zo goed als ongedeerd, ook al was het zadel van de brommer in de auto te recht gekomen. Wel was dhr. Verduin hevig geschokt, zoals allen die met het gebeurde werden geconfronteerd. Van middag vrijdag is het slachtoffer ter aarde besteld. Schilder-Lij stenmaker Adriaanse uit Brielle (hij adverteert regelmatig in ons blad) houdt van 4 tot 13 mei een expo sitie van door hem vervaardigde olie verfschilderijen, aquarellen en penteke ningen en daar wil hij graag een hele boel bezoekers zien. De expositie wordt gehouden in de uitbreiding van de bloemenkwekerij van den Ende aan de Kloosterweg, tegenover de woning van dhr. Adriaanse. De bloemenkassen zo wel als de expositie 'zijn elke dag (be halve uiteraard zondags) geopend. In de nacht van dinsdag op woensdag heeft iemand ingebroken in een als kantoor ingerichte sta-caravan op het terrein van de Fa. Abrahams te Nieuwe Tonge. Hij kwam binnen door met een gasfles een raampje in te slaan. Binnen legde hü de hand op een electrische In- ventum kachel en een draagbare radio. Vervolgens dronk hij e^n pilsje en liet een kaartje met „bedankt!" achter. Het kaartje was zelfs ondertekend met een niet te ontcijferen handtekening. Stille getuigen van het drama. Van zaterdag 4 mei tot maandag 6 mei 1974. ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter J. J. Wieringa, Middelharnis, telef. 2090. Dokter Wieringa is woensdag a.s. van 12.00 - 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkihgen - Melissant: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter K. J. Huisman, Plein 7, Melis sant, telef. (01877) 1412. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter C. G. A. H. van Hattem, Oude- Tonge, telef. (01874) 259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: Van zaterdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter E. Bouman, Stad aan 't Haring vliet, Tel. (01871) 269. Stellendam - Goedereede: Van zaterdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter R. P. van Rijswijk, Stellendam, telef. (01879) 12 07. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts C. P. Wolthers, Ouddorp van 11.00 - 11,30 uur. DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts L. E. Tjebbes, Sommelsdijk, telef. (01870) 29 66. WIJKVERPLEEGSTERS Dirksland - Herkingen - Melissant: Van vrijdagavond 6.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst Zr. J. Koppejan, Melissant, telef. (01877) 1234 b.g.g. 14 12. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van vrijdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst Zr. Jochems, Oude Tonge, telef. (01874) 532. Achthuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet - Wit-Gele Kruis: Dienst heeft zr. Anna, tel. (01873) 577. OOLTGENSPLAAT KoUekte „Sakor". De leerlingen van de Chr. Nat. School koliekteerden voor „Sakor" de samenwerkende kinderorga nisaties 402,20 (vorig jaar 355, Allen heel hartelijk dank.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1