Langdurige bespreking over veri(oop/verliuur gemeente-woningen Arrive luliileuni„Scliuttevaer Stemmen staakten ten tweede male STUKWERK RAAD aOEDEREEDE TELEURGESTELD... RUIL ZE IN W. RIKKEN B.V. Concert door Dirk Jansz Zwart OP HET ORGEL VAN DE GROTE KERK TE MAASSLUIS Kol lekte voor Astma-bestrijd ing KERKBOUW IN BIJBELS LICHT ff voor de moderne PFAFF zig-zag lichtgewicht Wij ruilen alle merion in, ook vreemde Wi w.i RAAD GOEDEREEDE: VERVOLGVERHAAL Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 30 april 1974, „Zo wordt het gehannes in de raad...", constateerde j.l. donderdag Raadslid W. 't Mannetje wat gegriefd nadat de raad drie kwartier lang gediscussieerd had o£ twee woningen in Stellendam óf ver huurd óf verkocht moesten worden. Het werd geen van beiden omdat het college ter elfder ure het voorstel (tot verkoop) terug nam. Het betrof de woningen Mr. Iman Caustraat 76 waarvan B. en W. voor stelden die aan de huidige bewoner, gem. ambtenaar C. Noorthoek te ver kopen voor de getaxeerde waarde van 44.000,en de woning Raadhuisplein 1 waarvan werd voorgesteld die voor 80.000,te verkopen aan dhr. J. van Wezel. Weth. L. Visser had zich tegen die verkoop uitgesproken omdat hij ge volg wilde geven aan de schriftelijke! toezegging aan badmeester Snoeij dat hij de laatstbedoelde woning zou kun nen huren. De meerderheid van het college bleek nu een ander standpunt te huldigen, volgens burgemeester van Velzen omdat daartoe een goede aan leiding bestond. Uit de besprekingen maakten we op dat de meerderheid van het college van mening was aan haar morele verplichtingen te hebben vol daan door dhr. Snoeij de voorkeur van koop te geven maar deze had daar i.v.m. de hoogte van de koopsom van af moe ten zien. Wel had dhr. Snoeij nu een juridisch adviseur in de arm genomen omdat hij prijs blijft stellen op de toe gezegde huurmogelijkheid. De raad nam de zaak hoog op, getui ge de veelheid van meningen die veelal conform die van weth. Visser waren: ...„Ik vind dat de toezegging aan dhr. Snoeij gehonoreerd moet worden!" gaf dhr. G. Tanis te kennen. Niet alleen daarom was hij tegen verkoop; ook de prijs was volgens dhr. Tanis te laag: „we gaan toch geen erfenis voor 44.000,weggeven Mevr. Grinwis-Blok (P.v.d.A.) ver weet het college wat amateuristisch te werk te zijn gegaan en ook zij vond dat de gedane toezegging waar gemaakt dient te worden. Dhr. A. Human (S.G.P.) was de eerste die zich vóór verkoop verklaarde, zij het ook voor een hogere dan de genoemde prijs. Z.i. mocht de woning in de Mr. Iman Caustraat best een halve ton op brengen. Voor verhuur sprak zich ook dhr. J.- C. Komtebedde (V.V.D.) uit al zou hij normaliter in principe voor verkoop zijn. Verhuren wilde ook dhr. A. den Eerzamen (A.R.) mede ook om grotere moeilijkheden te voorkomen wanneer dhr. Snoeij gaat procedei^enDan zitten we er goed mee in de boot...!" voorspelde dhr. den Eerzamen. De stroom van meningen hield niet op; „Verhuren", vond dhr. Reus (P.v. d.A.) waar dhr. Grinwis (S.G.P.) „ver kopen" tegenover stelde, voor een prijs van 50.000,— wat betreft Mr. Iman Caustraat 76. Verklaring. De raadsvoorz. meende aan de hand van zijn verklaring gevoegelijk te kun nen ontkennen dat het college zoals mevr. Grinwis beschuldigend gezegd had amateuristisch te werk was ge gaan. „Er waren aanleidingen om op ons eerder ingenomen standpunt terug te komen", verontschuldigde zich de voor zitter. Het bleek allemaal te maken te hebben met de omstandigheid dat een ambtenaar voor wie een van de wonin gen bestemd was er geen prijs op bleek te stellen. Toen de woning Raadhuis plein 1 vrij bleef besloten B. en W. die te verkopen, evenals de woning Mr. Iman Caustraat toen de bewoner daar van de opzet had zelf een woning te bouwen waarvan hij overigens weer te rug is gekomen en te kennen heeft ge geven de nu door hem bewoonde wo ning te willen kopen. Overigens had hij de huur daarvan nog niet opgezegd. De voorz. meende dat jegens dhr. Snoeij aan de morele verplichtingen is vol daan door hem de woning die hij aan vankelijk zou kunnen huren te koop aan te bieden. Stellig meende de voorz. dat dhr. Noorthoek de woning ook voor 50.000,zal accepteren en dat de wo ning Raadhuisplein 1 85.000,op zal kunnen brengen. De voorz. wilde niet ingaan op het verzoek het voorstel terug te nemen om de mogelijkheden van verhuur nog eens te bezien. Wel besloot het college het voorstel terug te nemen om een nadere verkoopprijs vast te stellen. Mevr. Grin wis zag daarmee teleurgesteld haar kans vervliegen om een voorstel tot verhuur aan dhr. Snoeij in te dienen. „Verkoop levert de gemeente elk jaar een voordeel van 5.000,op", stelde weth. Voogd in het vooruitzicht. Grootste en best gesorteerde speciaalzaak in West Brabant -voor breiwol, tapijtwol, gobelins, tafellakens, da- meshandwerken uit binnen» •.enbyitenlando.a.Cronjaeger, Heinze, Lanarte, Lindhorst, Oehlenschlager, Eva Rosenstand, Zareska enz. B. op Zoom,' Zuivelstr: 19 Roosendaal, Nwl Markt-46.. Zaterdag 4 mei 1974. AANVANG: 20.30 uur. Zaterdag 4 mei zal één van de zonen uit het beroemde organistengeslacht ZWART concerteren in de Grote Kerk van Maassluis. Voor deze avond van gedenken en herdenken heeft deze zeer knappe musicus een prachtig program ma weten samen te stellen. Met zijn veeljarige ervaring en bekendheid met het monumentale instrument zal het een avond worden waar men met in tens genot aan zal terugdenken. Dirk Jansz Zwart laat u op deze avond op nieuw kennis maken met Joh. Seb. Bach, Max Reger en met de vierde mei past hier zeker bij de Marche funèbre et chant séraphique van Alexandre Guilmant. Daarnaast nog enkele bewer kingen van de hand van zijn eertijds zo beroemde vader Jan Zwart en ook een kleine fantasie van de concertgever over het Valeriuslied, Kom nu met zang van zoete tonen. Omreden dat er meestal veel mensen van buiten Maassluis komen hebben wij met het oog op de stilte rondom de klok van acht uur gemeend er goed aan te doen dit concert te laten aanvangen om half negen. Een ieder heeft dan de mogelijkheid om op tijd in de kerk aanwezig te zijn. De toegangsprijs is zoals gebruikelijk 2,50 p.p. en houders van een C.J.P. en 65+ hebben reductie. Er is voldoende parkeergelegenheid rondom de kerk aanwezig. DIRKSLAND Gevonden en verloren voorwerpen. In de maand april 1974 zijn op het postbureau der rijkspolitie te Dirksland, de volgende voorwerpen als verloren/ gevonden opgegeven: VERLOREN: Wit met groene porte monnee; rood met gele slipper; dames portemonnee, zwart; zwarte damesfiets, Batavus; rode portemonnee. GEVONDEN: sleutel no. 91; zwart zakmes; bruine motorhandschoen; groe ne damesportemonnee, bosje radijs; rood-witte autoped; bruine portemon nee met pasfoto's; kinderarmband met bloedkralen. 1.300.000 Nederlanders lijden aan ast ma of een andere, daarmee verwante aandoening van de luchtwegen. Samen worden die ziekten aangeduid als CARA. 1.300.000 Nederlanders hebben, in meer of minder ernstige mate, moeilijk heden met hun ademhaling. Velen wor den er invalide door (IS'/o van alle in validen) en moeten vaak hun werk ver zuimen (20''/o van het totale ziektever zuim). Velen sterven eraan: CARA is de derde doodsoorzaak in ons land. Het Nederlands Astma Fonds heeft tot taak de strijd tegen deze volksziekte te bevorderen, te coördineren en te fi nancieren. Het is ieder jaar weer de grote zorg van het Nederlands Astma Fonds om het nodige geld bij elkaar te krijgen. Voor een (klein) deel komt dat uit overheidssubsidies, voor een ander deel uit giften van bedrijven, instellingen en particulieren, maar voor het grootste deel krijgt het Nederlands Astma Fonds zijn geld uit de jaarlijkse kollekte. Daarom doet het Nederlands Astma fonds een beroep op ieder om deze kol lekte, die dit jaar wordt gehouden van 6 tot 12 mei, tot een succes te maken. Als men bedenkt, dat één miljoen gulden voor 1.300.000 patiënten in feite nog maar nauwelijks 80 cent per pa tiënt is, dan begrijpt men, dat er zeer veel nodig is. In ons aller belang is het nodig, dat de bestrijding van de volksziekte astma mede door uw bijdrage steeds beter kan worden gevoerd! Op de laatste distriktvergadering van de jev's der Ger. Gem. werd boven staand thema door dhr. G. C. Vreug- denhil ingeleid. Spreker begon bij het paradijs, waar geen zonde was en dus geen kerk nodig. Enos begon de Naam des Heeren aan te roepen, dit was het begin van de aardse kerk. Dan werd uitgebreid stil gestaan bij de bouw van Salomo's tempel, voorts bij de volgende, waarin de steen was met de zeven ogen; die wees op Gods vol maaktheid. Dit was de tempel waarin de bediening rechtstreeks was, daar had de Heere Jezus zelf in gepredikt. Ook was binnen die muren het voorhangsel van boven naar beneden gescheurd. Ook het kerkgebouw van nu kwam ter sprake. Allereerst waarvoor het ge bouw nodig is, en de eisen die gesteld worden voor men tot de bouw overgaat. Hoe men aan geld kan komen en of er nog subsidies voor te krijgen zijn. De plaats van de bouwcommissie werd ook belicht en het werk van het deputaat- schap. Alles zeer interessant om te ho ren, toch moeten we niet vergeten dat kerkbouw een zaak des Gebeds is. Spreker wees op die Kerk aan welks Gebouw al vanaf de Schepping begon nen is en waaraan gebouwd blijft wor den tot aan het eind der dagen. Inlei der noemde onze taak in dezen en sprak de wens uit dat we mochten blijven zien op de Hoeksteen die dat Gebouw volein den zal. We waren verheugd dat dhr. Vreug- denhil bereid was bevonden om dit mooie onderwerp voor ons in te leiden. Het was zodoende een mooie afsluiting van een goed en leerzaam seizoen. Namens het distriktbestuur. EEN APPELTJE VOOR DE DORST APPELWIJN De appel is in Nederland een zeer po pulaire vrucht maar toch zijn de Ne derlandse appeltelers niet tevreden. Wat wil het geval? De Nederlandse huisvrouw gaat er maar al te dikwijls van uit dat wat men ver haalt ook lek ker moet zijn en geeft al gauw de voor keur aan importappels boven de Ne derlandse. En dat terwijl er zulke heerUjke Ne derlandse appels zijn! De Cox bijvoor beeld en de Golden Delicious zijn alle bei Nederlandse rassen. Het gevolg van deze voorkeur voor buitenlands fruit is, dat de Nederlandse appelkwekers steeds minder brood zien in hun bedrijf en dat er steeds meer boomgaarden moeten worden gerooid. Om dit tegen te gaan is er nu kort ge leden een reklame- en verkoopkampag- ne gestart die de nadruk legt op de Ne derlandse appel en waaraan ook een wedstrijd is verbonden, waarbij 100 ap pelwijnpersen zijn uitgeloofd. Want dat is een van de vele dingen die je met appels kunt doen: wijn ma- VERVOLG VAN VOORPAGINA. Geschenk van de afdelingen. Namens de afdelingen kwam er een commissie naar voren, die bij monde van dhr. H. Pors, voorzitter van de af deling Ouderkerk a. d. IJssel het be stuur een geschenk van 3.500,aan bood, bestemd voor een copieermachine. Mevr. Muller kreeg een prachtig bou quet bloemen. Mevrouw Van der Klippe van de „Spes Secunda" uit Drinamelen werd verrast met een gouden broche. Zij borduurde op de Schuttevaer-strop- dassen het embleem, en repareerde een grote vlag die vorig jaar gedeeltelijk was gesneuveld. Zo werden over en weer geschenken en bloemen uitgereikt in een zaal die in een bloementuin was herschapen. De Koningin. Om ongeveer 11 uur kwam de Konin gin. Eerst was Hare Majesteit op be zoek geweest bij het jonge schippers- gezin W. van Waardenberg. Hun mo- torschip „Inca" (830 ton) lag bij De Boeg, met daarnaast de duweenheid „E.W.T. 105". Met burgemeester W. Thomassen en het oudste bestuurslid van „Schutte- vaer", Ir. J. J. Surie werd op de „Inca" een poos gezellig gepraat over het leven op een binnenschip. De Koningin en haar gevolg gebruikte in de roef de kof fie en liet zich door het echtpaar Van Waardenberg inlichten en rondleiden. Het was erg gezellig en ongedwongen, aldus mevr. Waardenberg. Later stapte de Koningin over op de duweenheid en werd daar ontvangen door de kapiteins Van den Berg en Van Loon. De E.W.T. 105 „de Willem Ba- rendz" werden ook grondig bekeken. Alles over en het leven op zo'n duw- trein werd onder de loupe genomen. Een hartelijk afscheid op beide schepen volgde. Aankomst bü HUton. Even voor elf uur schorste de heer Van Dam de Vergadering in afwach ting op de komst van de Koningin. Voor het hotel werd H.M. door dhr. Van Dam begroet en bood de 8-jarige Sabien Thissen uit Gouda de Koningin een bouquet orchideeën aan. Zij deed dit heel leuk, charmant en zonder opsmuk, gewoon zoals zij is, wel met een tikkel tje schroom, dat door de Koningin werd overwonnen met een praatje en be zorgd als H.M. was voor de kou, ging ze met Sabien die in haar jurkje stond vlug naar binnen. In de hal werd het bestuur aan H.M. voorgesteld en teken de zij het felicitatie-register. Vervolgens ging H.M. naar de zaal waar zij met een luid applaus werd ontvangen. Mr. Van Dan begroette de koningin met: „Majesteit van harte welkom. De ko ninklijke familie heeft banden met „Schuttevaer". Uw vader Prins Hendrik werd in 1913 beschermheer van onze vereniging en In 1934 was u bereid als Beschermvrouwe op te treden". Dhr. Van Dan releveerde daarna in het kort •het ontstaan van „Schuttevaer", begin nende bij de voorvechter Willem Jan Schuttevaer. Toen uw vader in 1922 een bezoek bracht aan 's-Gravendeel heeft hij volgens de notulen gezegd op een vergadering van de afdeling: „op Julia na is onze hoop voor de toekomst geves tigd". Dat is veelvuldig bewaarheid ge worden. U bent niet alleen onze Be schermvrouwe maar u bezit met prin ses Beatrix ieder nog een jacht; de Piet Hein en de Groene Draeck. Dus u hoort bij ons. En leden die zich verdienstelijk hebben gemaakt worden beloond. Veer tig jaar bent u nu onze Beschermvrouwe en derhalve hebt u de traditionele Schuttevaer kop-en-schotel verdiend, die mr. Van Dam Hare Majesteit aan bood. De Koningin kon daarna getuige zijn van de behandeling van enkele van de 217 ingediende voorstellen. De schip pers namen als vanouds geen blad voor hun mond en verdedigden met gloed en verve hun belangen. ken. Trouwens, ook degenen die niet beschikken over een appelwijnpers kun nen appelwijn maken. Informatie hier over kunt u opvragen bij het Adviescen trum Fermentatie Dranken, Wassenaar- seweg 25, Den Haag, dat onlangs is op gericht. Appels kunnen gekonserveerd wor den: als appelmoes in blik, fles of weck- pot; gedroogd; tot gelei gekookt en ook in de vorm van wijn. Zelf appelwijn maken is voor ons land vrij nieuw, maar in Engeland is het al lang zeer populair en moeilijk is het niet. Het hoe kunt u te weten ko men bij bovengenoemd adviescentrum. Proost! (CONSU) H.M. tussen de schippers. In een staande-lunch die in een ander deel van het hotel werd gebruikt on derhield de Koningin zich met vele schippers en hun echtgenote's. In de gevormde groepen onder super-visie van mr. van Dam zagen we wethouder Heu- velman uit Ouderkerk a. d. IJssel en het ere-lid, dhr. Joontjes. Steeds verplaatste Hare Majesteit zich om met jongere en oudere schippers, en hun vrouwen een praatje te maken, waarbij de Lands- vrouwe vele vragen stelde over alles wat de schipperij aangaat. Het geheel ging er ongedwongen en gezellig toe. Deze conversatie heeft wel twee uren ge duurd en het was merkbaar dat de Ko ningin zich bijzonder amuseerde. Zij liet dit ook blijken in een gesprek met de voorzitter. Om 2 uur verliet de Koningin het Hil ton Hotel. Behalve enkele leden van de Hofhouding bestond het gezelschap uit Staatssecretaris, mr. van Hulten, bur gemeester Thomassen, Mr. Vrolijk de commissaris der Koningin, e.a. Afscheid van Ir. J. J. Surie. In de middagvergadering werden een groot aantal gasten welkom geheten van Regering, scheepvaartkringen. Rederij en, politie, enz. In deze samenkomst werd afscheid genomen van het oudste bestuurslid en Vice-voorzitter Ir. J. J. Surie. „Hij was bijna een rechtskundige die door zijn jaren lange ervaring bij Rederij Van Ommeren alles afwist wat de scheepvaart betreft. Zijn beloning naast veel dank was het ere-lidmaat- schap van „Schuttevaer" en een vlag- gestok met de Nederlandse driekleur.In zijn dankwoord onthulde de heer Surie nog een geheim. De voorzitter Mr. J. C. W. van Dam bleek namelijk 25 jaar be stuurslid te zijn en onder groot applaus werd hem de bekende kop en schotel uitgereikt. Mevrouw Van Dam werd vereerd met een prachtig bouquet bloe men. Na alle officiële handelingen en het uitreiken van geschenken volgde nog een alleraardigst moment. De jongste van alle bezoekers de 8-jarige Sabien Thissen werd door de voorzitter achter de bestuurstafel geroepen. Als een aandenking aan deze dag (het aanbie den van bloemen aan de Koningin) werd haar door de voorzitter een zUveren ket ting met hanger, een grote S van „Schuttevaer" uitgereikt. Mevrouw Mul ler moest wel even de voorzitter helpen om de ketting om de hals te hangen van Sabien. Mr. Van Dam, altijd adrem, bleek in dit soort werk niet zo handig. De zaal onderstreepte deze hulde voor Sabien en haar ouders met een ware ovatie. Haar vader, dhr. J. W. Thissen is secretaris van de afdeling Rotterdam en tevens ook van het feestcomité uit de Maasstad, die dit congres perfect heeft voorbereid na maandenlange arbeid. De ontvangst en het verloop van deze twee dagen was voortreffelijk. Het secretari aat van „Schuttevaer", mevr. H. E. J. MuUer-van Vliet heeft in een nog gro tere mate aandeel gehad in de algehele uitwerking en met haar echtgenoot, dhr. OVER UW ZIG-ZAG NAAIMACHINE? Kortemeestr. 17 - TeL (01640) 35878 BERGEN OP ZOOM BON: Voor gratis folders zenden aan Pfaff antwoordnummer 102, Bergen op Zoom. Naam: Adres: Plaats: L. Muller (zijn moeder Adriana Melis sant, gehuwd met C. Muller kwam van Den Bommel) is er dag en nacht ge werkt om heel het programma „rond" te krijgen. Ontvangst op Stadshuis, Na de samenkomst op deze eerste dag werden de gasten door het gemeentebe stuur op het Stadshuis ontvangen. Burg. Thomassen sprak hier hartelijke woorden en wees er op dat zijn stad mede door de binnenvaart „groot" is gi worden. Mr. van Dam beantwoorde de toespraak van de burgemeester. Rotte's Mannenkoor zorgde tussen de toespra ken voor afwisseling. Met het koor wer den tot slot twee coupletten van het Wil helmus gezongen, gevolgd door een drie werf hoera voor H.M. de Koningin. Onder het genot van een apperatief kre gen de gasten ruimschoots gelegenheid het prachtige Stadshuis met al z'n mooie zalen te bezichtigen. Om 6 uur recipieerde het bestuur van „Schuttevaer" in Hilton, waar velen hun gelukwensen kwamen aanbieden, met bloemen en geschenken. De eerste dag werd met een gemeenschappelijlte maaltijd gesloten. Op de tweede congresdag kwamen de voorstellen (217) in behandeling. De Ko ninklijke Schippersvereniglng „Schutte vaer" heeft een koninklijk jubileum ge vierd. Proficiat. Uit de regio van ons blad waren ook vele afgevaardigden aanwezig, o.a. van de afdelingen Goeree-Overflakkee, Hoeksche Waard, Bruinisse, St. Philips- land, Schouwen-Duiveland, enz. In de donderdag gehouden raadsver gadering hebben de stemmen voor de tweede maal gestaakt toen het ging over de wyze van uitvoering van on derhoudswerken aan gemeenteeigen dommen. Het betrof een meerderheids- en een minderheidsvoorstel van het col lege. In de vorige vergadering staakten de stemmen met 5-5 doordat er drie raadsleden afwezig waren; nu was de raad op één na compleet en staakten de stemmen met 6-6, wat mogelqk werd doordat dhr. J. C. Komtebedde zyn me ning verklaarde te hebben herzien De meerderheid werd gevormd door de beide wethouders, burgemeester G. van Velzen vertegenwoordigde de min derheid. Het ging om het schilderen van gemeente-eigendommen wat ouderge- woonte aan de schilders in de gemeente werd opgedragen aan de hand van een door hen ingediende prijsopgave. „Hou den zo", vonden de beide wethouders die het in 't geheel niet konden waarde ren dat ook schildersbedrijf de Vogel uit Melissant nu had ingeschreven. „Wij dragen daar als college de volle verant woordelijkheid voor" verklaarde de voorz. maar weth. Visser had daar een duidelijke andere mening over. Het in- schrijfbedrag van de Fa. de Vogel was aanzienlijk lager dan dat van de plaat selijke bedrijven. Daarna was er op nieuw een inschrijving gehouden waar mee het Bedrijfsschap zich had bemoeid. Fa. de Vogel was toen nog slechts 291,- lager dan de anderen. Voor burg. van Velzen aanleiding om voor te stellen het werk aan de Fa. de Vogel te gun nen; voor beide wethouders echter aan leiding voor te stellen een krediet van 40.000,beschikbaar te stellen en het werk aan de plaatselijke schilders op te dragen. Stemming. Nadat enkele raadsleden opnieuw hun stem hadden gemotiveerd werd er op nieuw gestemd voor of tegen het meer- derheidsvoorstel. Vóór waren de beide wethouders Vis ser en Voogd en de heren den Eerzamen, Komtebedde, Tanis en Human. Tegen waren Mevr. Grinwis-Blok, dhr. 't Mannetje, dhr. Reus, dhr. Grin wis, van 't Geloof en dhr. van Seters, Nu de stemmen ten tweeden male staakten moet het voorstel als verviror- pen worden beschouwd, zonder dat dat in zou houden dat daarmee het minder heidsvoorstel zou zijn aanvaard. Verhalen van Jan Lourense. „Al ons denken is maar stukwerk" 8 In de loop der jaren hadden hij en zijn vrouw wel eens gedacht en tegen elkaar gezegd: Willemien en die Steven, dat zou nog niet zo gek zijn. Ze waren zowat even oud. Dat was eigenlijk de oplossing. Maar....Steven dacht er niet zo over. Die ging een oogje krijgen op zijn dorpsgenote Mina Verheulen en niet op Willemien Vermeer met haar „stadse" manieren. Daar kwam bij, dat in het achterhoofd van de pientere Ste ven een idee ging rijpen. Zeker: de klanten uit de omgeving kwamen op donderdag vanzelf, maar er konden nog veel meer kopers komen. Welnu, dan draaide je de rollen om: je ging naar de klanten inplaats dat de klanten naar jou toe kwamen. Die gedachte ging al meer en meer rijpen. Maar dan kwam er een andere gedachte bij. Jazeker, hij zou naar de klanten ploeteren en Vermeer zou de winst opstrijken. Hij had wel een be hoorlijk weekloon, inderdaad was Ver meer niet schriel, die waardeerde eey goede kracht, maar' Steven zou meer verdienen (heel wat meer!) als de ge hele winst voor hem was. Dus ging het langzamerhand voor hem vaststaan: je begint eenvoudig voor jezelf. Je weet de adressen van in koop. Je weet de verkoopprijzen. Je koopt een hondekar. En je gaat er op uit. 't Was zo eenvoudig mogelijk. Een schuur of schuurtje om als magazijn in te richten, kun je wel huren. Een kost huis kun je ook wel krijgen. Want hij begreep wel: ik moet niet in het dorp blijven wonen maar in het stadje. Dat is het middelpunt. Bovendien zou hij daar ook klanten krijgen. De mensen kenden hem. Steven ging eens praten met iemand in het dorp, die geld had (want Steven had natuurlijk geen cent) en die had zoveel vertrouwen in de jongeman, dat hij hem aan een bedrijfskapitaaltje hielp tegen een matige rente. Steven bracht alles voor elkaar en bracht zijn patroon in verbazing en verrassing en... woede, toen hij zijn baan opzegde en op de vraag, wat hij dan ging doen het la- konieke antwoord gaf:: „Ik ga voor mijzelf beginnen". Zo was de „firma Steven Hagen" ge boren, welke woorden met flinke let ters op de hondekar waren geschilderd. En Steven ging op stap. Met borstels, matten, verf en aanverwante artikelen. Met de vaste bedoeling om geleidelijk het assortiment met andere artikelen uit te breiden. Wat was dat nu met Steven Hagen? De mensen begrepen er niets van. Ver diende je nu zoveel op die spullen? Borstels, matten, vloerkleedjes, verf, soms een enkel meubelstukje? Of spe culeerde Steven? Of speelde hij in de loterij en was hij „gelukkig" in het spel? Allerlei praatjes deden de ronde, al lerlei veronderstellingen werden geuit. Niemand v^nst het rechte. Men kende alleen de naakte feiten: binnen de twee jaar was de lening afgelost; binnen die zelfde twee jaar was de hondekar ver dwenen en reed een flinke wagen met een goed doorvoed paard langs de plat- telandswegen; was de zaak van Ver meer zienderogen achteruitgelopen. En nog geen twee jaar later werd „De kleine winst" verkocht aanSteven Hage, die daarop trouwde met Mina Verheulen, die de zaak in de stad dreef met een flinke jongen, terwijl Steven bleef rijden: je moet je klanten opzoe ken, dan red je je wel. Bovendien zat je dan onder de mensen. Je kreeg soms een tip: kocht onderhands een boerde rijtje of huis, omdat onmiddellijk weer te verkopen met enkele honderden gul dens winst. Zo ging dat. De jaren vergleden. De oude borstel- winkel van Vermeer was al lang ver dwenen. De firma Steven Hagen was nu een echte firma, want Jan, de enige zoon van Steven en Mina, was nu ook in het bedrijf en had een vrouw „met geld" getrouwd, enige dochter van een welgesteld koopman. Enkele panden naast de bestaande zaak waren gekocht, er was een grote, moderne winkel verrezen: meubelen, tapijten, het oude artikel borstelgerei en aanverwante artikelen. Steven en zijn zoon waren niet alleen detaillisten meer, zij grossierden. In enkele dorpen waren ook filialen. „De boer" ging hij niet meer op. Hij was mijnheer. Met weinig schoolse kennis. Maar veel le venservaring. Steeds meer bravour, om risico te nemen. Met stijgend succes. Voor geldbelegging had hij in de stad verschillende woningen opgekocht, die een goede huur opleverden. In zijn ge boortedorp bezat hij minstens tien wo ningen. Hoe het allemaal kon? De spraakmakende gemeente giste naar al le kanten. Maar het rechte kwam men niet te weten. Het feit bestond alleen: Steven Hagen, de jongen uit een groot, arm gezin was een schatrijk man ge worden. Zo nu en dan sprak hy zijn oude schoolkameraad Knelis Visser, het vroeg-oude mannetje met de gebogen rug, gevolg van de zware arbeid op het land, van de vroege morgen tot de late avond. Toen kwam de tijd, dat Steven Hagen de vijf en zestig al was gepasseerd. Mede op aandrang van zijn Mina moest er nu toch eens een eind aan zijn dagelijks werk komen. Ze konden meer dan ro yaal leven, de twee gezinnen. Steven was het met zijn vrouw eens. Ook op een ander punt was er geen verschil van mening geweest: niet in de stad blijven wonen, terug naar het mooie dorp, waar Steven een knots van een huis liet bou wen, van alle gemakken voorzien. Even buiten het dorp. Ze konden zich ge makkelijk bewfegen naar de stad en el ders, want al verschillende jaren had Steven een auto. En in de contreien was dagelijks te zien de keurige, goed in de lak zittende vrachtauto van de „firma Hagen, woninginrichting". Wat in de stad niet of heel weinig was opgevallen: Steven Hagen kwam zelden in de kerk. Hij was zeker de me ning toegedaan, dat je de kerk of wil men de godsdienst niet nodig had, als het je in het leven al maar vóór de wind gaat. Mina was een geregelde kerk gangster. De bijbel kwam ook op tafel. Steven las, maar zijn aandacht en hart waren er niet bij. Vaak had Steven vlak voor het bij- bellezen een telefoongesprek met zijn zoon gehad over de zaak. Het kwam ook voor, dat hij het kopen van een huis in zijn hoofd had. Er was zelfs sprake van het kopen van een grote boerderij, die hij dan wilde verpachten. Als je bij al dat soort dingen en andere leeft, dan kan het gebeuren, dat je weinig of geen aandacht hebt voor het Woord, want dat spreekt zo vaak an dere taal. Hij distancieerde zich niet geheel van zijn oude schoolmakker Knelis Visser. Praatte zo nu en dan opgewekt met hem. Nam Knelis en zijn vrouw wel eens mee in zijn wagen om een toertje in de omgeving te maken. Want hij was echt niet verwaand; sprak er met an deren over, dat hij van arme aflwmst was (sommigen zeiden: dat is zijn nede rige hoogmoed, maar bewijzen kun je dat toch maar niet!) en was tegen ieder vriendelijk en hulpvaardig. Maar één ding kon hij van Knelis niet verdrageH' Die was geen man van vrome praatjes, maar toonde zich metterdaad een chris ten en werd als zodanig gerespecteerd. Maar op een keer zeide hij tot Steven: „Steven, je hebt het goed getroffen in je leven. Je kunt doen wat je wilt. Je heW geld genoeg. Ik misgun je niets... Maar, jongen, je denkt er toch wel aan, dat f een ziel te verliezen hebt? Je kunt je geld en je goed niet meenemen in he' graf, maat!" Nu, daar had Knelis toen niets aan miszegd, wel? Maar' Steven gaf er geen antwoord op, bracht het gesprek spoedig op iets anders, op me» neutraal terrein. Liever ontmoette M Knelis voorlopig niet. Net zo min als d^ dominee, die hij zoveel mogelijk ont week. (Wordt vervolgo)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 2