Ierse kinderen ervaren tweldadige rust op Schouwen-Duiveland I Bijbeltentoonsteliing hele week open in Dirksland Volleybal Bezoek meer dan de moeite waard Raad Goedereede P"! is J 46e jaargang Dinsdag 23 april 1974 No. 4281 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Volgende keer op Goeree-Overflakkee Met kort UIT VOORRAAD TE KOOP GREENEN SCHROTEN EIKEN EN GREENEN SCHROOTDELEN TUINAARDE VOOR UW TUIN P. DE KORTE EN ZONEN B.V. Herendijk 19 OUDE-TONGE Tel. 01874 - 224 Wereldwinkel Het personeels- verenigings-pasje Anton Beijsens exposeert in „de Welle" J. KEUVELAAR Jongetje Aangereden Eend schrok van Niets meer veilig in Goedereede Zweden willen com puter een stem geven Nieuws uit Zeeland vergadert a.s. donderdag POSTBOX 8 - MIDDELHAKNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 5,85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. ■4' r De groep van 39 Noord-Ierse Jongens en meisjes die vorige week op Schouwen Duiveland aankwam voor een verblijf dat tot 6 mei zal duren geniet met volle leugen van een weldadige rust. Thuis heerst het oorlogsgeweld dat vorige iweck de duizendste dode eiste en dat Ihecft de kinderen niet onberoerd gela- I ten. Ze zijn hyper nerveus wat sommige J jongens van twaalf tot kettingrokers heeft gemaakt. Een van de jongens draagt in zyn lichaam een kogel met zich De kinderen zijn in Zierikzee gelo geerd op uitnodiging van de werkgroep Zierikzee van de Stichting hulp Noord Ierland i.o. Ze komen uit Katholieke en Protestantse gezinnen. Terwijl in Noord Ierland Katholieken en Protestanten elkaar naar het leven staan speelt de jeugd hier naar hartelust een bevrij dend spel. Aanvankelijk bleven na aan komst de groepen Protestantse en Ka tholieke kinderen nog wat gescheiden maar al spoedig dooide het ijs dat thuis zo krampachtig in stand wordt gehou den. Vanavond zullen ze gezamenlijk in een kerk te Zierikzee, samen met het jeugdkoor „Sjaloom" geestelijke lie deren zingen Zo heeft de werkgroep het ook be doeld. In het voorwoord in het pro grammaboekje beschouwde ze de va kantie als „een instrument voor ver- zoeningsarbeid" en die opzet lijkt te i slagen. Dhr. R. M. Jones, Maatschappe- j lijk Opbouwwerker te Middelhamis heeft daar al voorbeelden van gezien. Hij treedt wanneer dat nodig is op als tolk omdat hij geboren Schot de Engelse taal tot in de perfectie beheerst. ,bij de aankomst en nog enige dagen daarna waren de kinderen (van 12 tot 16) duidelijk nog gespannen maar dat ging al snel beter", verklaart dhr. Jones. Hij heeft onder de jongens ket tingrokers ontmoet en uit kranten die hij uit Ierland ontvangt weet hij dat daar kinderen met wapens omgaan en zich in groepjes organiseren om op hun manier terreuroefeningen te houden!! Het heeft het hart van dhr. Jones won derlijk goed gedaan om te zien dat de jongelui hun „onderscheid" al snel ver gaten en samen van de vakantie genie ten, samen zelfs geestelijke liederen zullen zingen. Straks thuis zal die goe de verstandhouding moeten worden voortgezet; dan zullen de kinderen ge zamenlijk week-ends uitgaan naar bui tenplaatsen buiten hun belegerde stad Belfast. De werkgroep schrijft dan ook in haar programmablad: moge het verblijf op ons eiland een zonnige pe riode zijn, dienstbaar aan het ideaal van wederzijds begrip, gerechtigheid en verdraagzaamheid, als hoekstenen voor een democratische samenleving, geba seerd op christelijke en humanitaire waarden". Om aan de verwerkelijking daarvan mee te werken brachten be drijven en particulieren op Schouwen- Duiveland 20.000,bij elkaar, en dat mag als een groots gebaar worden uit gelegd. Dhr. Jones hoopt van harte dat ook op Goeree-Overflakkee deze be reidwilligheid gevonden zal kunnen worden. Het gaat tenslotte om het be werken van vrede waarvan de jeugd nu, voor enkele weken, de heilzame werking ondervindt. Ie kosten lotel met j van hun Daarbij it op een per jaar 1 betalen n van de seschepen om heeft. ■ze trans- omt voor ten, zoais 1 120 mil- ■t 75 mil' INGEZONDEN: Mijne heren. Na het lezen van het stukje van de Wereldwinkel Middelharnis en het com mentaar dat er van uw kant op volgde, moet mij van het hart dat u mij zeer teleurstelt wanneer u door middel van uw commentaar de ongetwijfeld goed bedoelde oproep van de Wereldwinkel grotendeels teniet doet. Van u, die naar ik aanneem in woord en daad Christen wilt zijn, had ik een dergelijk schoolvoorbeeld van intole rantie toch niet verwacht, zeker niet wanneer het gaat om een humaan doel als het steunen van koffieboeren in Zuidamerika of de pootaardappelenak- tie voor Mali. Voor mij is een Christen iemand die niet alleen 's zondags tweemaal ter kerke gaat, maar die ook daadwerke lijk meehelpt de noden wat te lenigen en niet kleinzielig napluist of iets of iemand links of rechts, christelijk of niet-christelijk is. Hoogachtend, Simon Smits, Schoolstraat 1, Middelharnis. INGEZONDEN: on had in miljoen miljoen hotelex- Dgelijkhe- ktie dat die de exploi- evenveel ,ezit heb- Zo langzamerhand neemt het kortin gen bedingen in onze zaken de vreemd ste vormen aan! Waren er al enkele jaren bedrijfsper- soneelsverenigingen waarvan de leden m sommige zaken met een pasje kortin gen konden bedingen tegenover de an dere klanten, thans heeft een pas opge richte Personeelsvereniging van het Gemeentepersoneel van Middelhamis gemeend een beroep te moeten doen op de winkeliers om kortingen te kunnen verkrijgen! Vindt U, geachte lezer, het rechtvaar dig dat een bepaalde groep van de be volking haar levensbehoeften goedko per kan kopen dan U? Indien zij menen van achter te komen 01] de rest van de bevolking dan beho ren zij een beroep te doen op het Ge meentebestuur om salarisverhoging of op Sociale Zaken voor bijstand Wij als winkeliers kunnen toch niet de ene klant bevoordelen tegenover de andere? Oftewel de prijzen verhogen om de ambtenaren en het andere ge meentepersoneel kortingen te kunnen geven? Dit zou een illegale belastingverho ging voor de bevolking betekenen!! Het bestuur van de Nieuwe- Tongse Winkeliersvereniging, J. L. Th. Huijsen, voorz. L. V. d. Velde, Secr. D. Melissant, Penn. SOMMELSDIJK Galerie „de Welle" heeft momenteel, tot en met 1 mei, een vrij unieke expo sitie binnen haar muren. Anton Beijsens uit Goes voorheen leraar te Middel hamis stelt er schilderijen en aqua rellen ten toon die naar het ons lijkt moeilijk onder een bepaalde noemer te vangen zijn. Verbazend knap en in teressant zijn ze zonder meer! De geïnteresseerde beschouwer zal aan de hand van het tentoongestelde werk het groeiproces van de schilder in dhr. Beijsens kunnen volgen. Het begon met olieverf schilderij en en aquarellen die bijna volstrekt figuratief waren maar al gauw werd zijn werk systema tischer, met een bijna wiskundige per fectie. Hij tekent driehoeken, kubussen, zeshoeken en allerlei andere vormen en groepeert ze tot een eenheid waaruit hij dan begrippen als vrijheid, eenzaam heid, orthodoxie, rust, dictatuur, het nieuwe Jeruzalem en zoveel andere meer laat spreken. Dhr. Beijsens heeft zich daarmee een duidelijke eigen com positie en een eigen stijl verworven waarvan de producten zeer het bekij ken waard zijn. Men zal naarmate men zijn fantasie laat gaan min of meer geboeid raken van de impressies maar niet minder van de rijke en ver rassende kleurschakeringen. In galerie „de Welle" is ieder welkom. OPTICIEN Zandpiad 32 - Middelhamla XeL (01870) 2157 Ziekenlondsleden op vertoon van recept 20*/i korting op mcoituuT. SOMMELSDIJK De 4 jarige Jan Knape uit de 1ste Dijkdwarsstraat is gisteren met een beenbreuk in het ziekenhuis opgeno men. Hij werd aangereden toen hij on voorzichtig vanachter het struikgewas de weg opliep; de autobestuurder, dhr. Joh. Breen kon het ventje niet meer ontwijken. OUDE TONGE Zondagavond is een lelijk Eend in de sloot geraakt aan het begin van de Lan geweg, komend uit de Schoolstraat. De Eend-bestuurder verklaarde de volgen de dag voor een kat te hebben moeten remmen waardoor zijn eend de sloot verkoos, waar hij overigens een hele nacht mocht blijven In Goedereede lijkt alles wat los en vast zit bloot te staan aan diefstal. Uit de tank van de takelwagen van Fa. J. V. Geest is voor de tweede maal 65 Itr. benzine gestolen. Van de in aan bouw zijnde Visserij school te Stellen- dam werd een partijtje lood ontvreemd t.w.v. 175,Het lood is inmiddels te ruggevonden. Dat is nog niet het geval met de Zündapp bromfiets van dhr. A. W. Polie uit Stellendam. Die is door een jonge man gestolen; op zijn rit werd die jon geman door de politie in Dirksland ver- baliseerd i.v.m. een overtreding maar hij blijkt een valse naam te hebben op gegeven. In Goeree werd de telefooncel gekraakt en het geldbakje geleegd. De Zweedse overheid heeft een half miljoen kronen (ruim driehonderddui zend gulden) ter beschikking gesteld van de technische hogeschool van Stock holm voor onderzoek naar een synthe tische menselijke stem. Het belangrijk ste doel van deze research is de moge lijkheid te openen via gewone telefoons in plaats van speciale apparatuur over grote afstanden computers te voorzien van gegevens en de resultaten te ont vangen. Een andere toepassing die de onderzoekers voor de geest zweeft is een computer die voortdurend letterlijk pratend de chirurg vertelt hoe de toe stand van de patiënt is die geopereerd wordt. PROGRAMMA VAN DE FEESTELIJK HEDEN IN OUDE TONGE T.G.V. KONINGINNEDAG 1974 8.30 uur: Opening van de feestelijkhe den. 9.30 uur: De klassen 4, 5 en 6 van de lagere scholen gaan op de Kaai hun eigen dorp bouwen. De mooiste crea ties worden met een groepsprijs be loond. 9.30 uur: De Muziekvereniging „Voor uit" start vanaf „Polderskamer" en haalt de klassen 1, 2 en 3 van de resp. scholen op. Via Molendijk, Nieuwstraat, Doelenstraat, Emma- straat. Stationsweg, worden zij bege leid tot het Verenigingsgebouw aan de Kolfweg. Hier worden kinderfilms vertoond en een tractatie uitgereikt. 14.00 uur: ZESKAMP, op het terrein Mariniersweg/Kasperstraat, met me dewerking van diverse verenigingen uit Oude Tonge. 18.30 uur: Gecostumeerd voetbal in de Sporthal met attractie. Toegang gra tis. 19.45 uur: Kampvuur op de Kaai met medewerking van „De Zonneklop- pers". (lampion meebrengen s.v.p.). 20.30 uur: Dansen in Verenigingsgebouw Schoolstraat, met muzikale mede werking van „De Drumaco's". Temidden van een kring van genodig den opende Ds. H. N. van Hensbergen, in de functie van voorzitter van de ker- keraad van de Hervormde Gemeente te Dirksland, gisteren de Bijbeltentoon stelling in het Verenigingsgebouw „Onder de Wiek. Deze Bijbeltentoon stelling is gedurende deze week tot en met vrijdagmiddag aanstaande te be zichtigen. Aan de hand van verschillen de vitrines krijgt men een indruk hoe de Bijbel tot ons is gekomen. In zijn openingswoord maakte Ds. van Hensbergen melding van het feit, dat in de loop der tijden er allerlei theorieën over de Bijbel zijn ontstaan en dat men in de geschiedenis al op di verse manieren had proberen te verkla ren. „Maar het is met de Bijbel als met het leven: als je probeert het te ontle den, houdt je niets anders over dan dode stof. Maar we mogen daarom met de Bijbel zo niet handelen. De Bijbel is een levend boek en het Leven wordt er ons in geopenbaard. Gaan we het nu ontle den of analyseren, dan halen we het le ven er uit en de Bijbel wordt voor ons een dor en doods boek", aldus de predi kant. Ds. van Hensbergen sprak daarom de hoop uit, dat deze tentoonstelling er zou toe mogen bijdragen, dat het Boek der boeken meer zou mogen gaan spreken tot de mensen en met name tot de jeugd van Flakkee. Daarbij doelde hij met name op de groepen catechisanten. Een bezoek aan deze tentoonstelling is dan ook ruimschoots de moeite waard U krijgt een indruk van allerlei dingen, waarvan u tot nu toe wellicht alleen maar gehoord hebt, maar die u nimmer zag. Er zijn, om maar een kleine greep te doen, voorwerpen tentoongesteld als: een boekrol, een Deux-aes Bijbel, ge bedsriemen, enz. Op deze tentoonstelling is bovendien een model van de tabernakel aanwezig, waarbij u een voorstelling krijgt van al lerlei zaken, die tot nu toe voor u duis ter waren. Ook is er steeds iemand aan wezig, die u inlichtingen kan verschaf fen over de tentoongestelde zaken, en aan wie u bovendien uw vragen kunt stellen. Graag willen we deze tentoon stelling onder uw aandacht brengen en u aanmoedigen haar te bezoeken. Een overzichtsfoto van een elders gehouden tentoonstelling. INTERMEZZO HIELD GESLAAGD JEUGDTOERNOOI Eigen teams vielen in de prijzen. Het jeugdtoemooi, georganiseerd door de jeugdcommissie, dat Intermezzo za terdag j.l. in de sporthal hield, mag in bijna alle opzichten geslaagd genoemd worden. Verrassend was het, dat Inter mezzo alle eerste prijzen inde wacht wist te slepen. Dit was natuurlijk niet de opzet van het toernooi, maar het eindresultaat was niet anders. Oorzaak van dit feit was o.a., dat en kele zeer sterke ploegen door competi tieverplichtingen moesten afzeggen, waardoor niet de enorm sterke bezetting van de laatste jaren bereikt kon wor den. Het toernooi had nu een meer re gionaal karakter. Toch werd er met veel overgave en inzet gespeeld. ,Vooral bij de adspiran- ten was dit duidelijk te zien. Intermez zo had hier twee Ie plaatsen van het vorige toernooi te verdedigen en het deed dit met succes. Het meisjes-adspi- rantenteam van Intermezzo won zon der grote problemen alle poulewedstrij den en werd daardoor duidelijk eerste. De jongens-adspiranten hadden het moeilijker. Vooral VSC uit Rijswijk bleek een erg lastige tegenstander. In termezzo won deze wedstrijd moeizaam met 15-13, 15-13 en 15-9. VSC werd in deze poule een sterke tweede, terwijl het 2e adspirantenteam van Intermezzo de 3e prijs voor zich opeiste. Bij de meisjes-junioren ging de strijd voornamelijk tussen Spirit en Intermez zo. Deze teams vochten een spannend duel uit in de poule, dat Intermezzo won. Intermezzo werd tevens poulewin naar. In de kruisfinale versloeg het Apollo, waarna het in de finale opnieuw Spirit ontmoette, dat in de andere kruisfinale de winnaar van poule B, In termezzo 2 verslagen had. Ook voor de 2e maal versloeg Intermezzo spirit. De 3e prijs was voor Apollo. Vierde werd Intermezzo 2. Verliep dit alles zonder veel opzien barende situaties, bij de jongens-junio- ren lag dit anders. Intermezzo plaatste zich in poule A door winst op Spivo, de Valken en Kangoeroes overtuigend in de kruisfinale. In de andere poule bleek VSC duidelijk de sterkste. Op de 2e plaats eindigden Spirit en Data Center/ DVO met een gelijk aantal punten, maar ook met hetzelfde setgemiddelde. Een beslissende set tussen beide teams bracht met 17-15 de beslissing in het voordeel van Data Center, dat daarna aantradin de kruisfinale tegen Inter mezzo. Intermezzo won deze wedstrijd, zij het met grote moeite, daar Data Center slechts één punt van de zege verwijderd was, met 2-1. Hoogtepunt van het toer nooi was de daaropvolgende finale tus sen VSC en Intermezzo. VSC leek favo riet voor de Ie prijs daar het zo te zien meer lengte en aanvalskracht had. In de Ie set stelde Intermezzo er on voldoende tegenover, waardoor VSC met 15-11 won. De 2e set was voor een goed aanvallend en met veel inzet en inspiratie spelend Intermezzo, dat ook de 3e set won, waarin het maar liefst een 10-1 achterstand moest wegwerken. Alles lukte op een bepaald moment bij Intermezzo, waardoor VSC volledig van slag raakte en Intermezzo met 15-12 verrassend won. THOLEN Oplichters. Het eiland Tholen wordt de laatste dagen onveilig ge maakt door oplichters, die voorname lijk in de polders opereren. Op de boer derijen vragen zij dan naar oud ijzer en ander materiaal. Wanneer de boer niet thuis is vertellen zij de vrouw dat zij hem wel even gaan opzoeken. Enige tijd later komen zij dan terug en ver tellen de boerin, dat zij bijvoorbeeld een ploeg van de baas hebben gekocht en betaald. Zij laden dan een ploeg op een vrachtauto en verdwijnen er dan mee. Komt de boer later thuis, dan blijkt hij van niets te weten. Oppassen is dus de boodschap. Boerenkapel naar Rotterdam. De Boerenkapel van Concordia gaat zater dag 18 mei a.s. medewerking verlenen aan een feestavond in De Doelen te Rotterdam. SINT MAARTENSDIJK Zwembad Haestinge. Het dagelijks bestuur van Tholen wil de gemeente raad een plan voorleggen om het open luchtzwembad Haestinge te voorzien van een overdekking, wat ongeveer 600.000,— zal gaan kosten. Diefstal van kippen. Tijdens de paas dagen hebben onbekenden bij de heer A. Oudesluijs aan de Hogeweg 20 mest- kuikens gestolen. De politie heeft de diefstal in onderzoek. Bekers voor Oosterscheldevissers De Hengelsportvereniging „De Ooster scheldevissers" behaalden te Stavenisse op het internationaal concours, georga niseerd door Ds Edelkarper uit Bergen op Zoom, mooie successen. De eerste korpsbeker en de wisselbeker waren voor de Oosterscheldevissers en bij de klassering van de leden werd A. Hengst- Mengel 1; J. Bogaard 7; C. Mahn 9; F. Bout 11 en N. op den Brouw 15. SINT MAARTENSDIJK Wandeltocht en kinderspelen Op koninginnedag maken de leerlin gen van alle scholen een wandeltocht verdeeld in 15 groepen. In verschillen de straten worden kinderspelen gehou den en leerlingen van de hoogste klas sen maken een puzzlrit op de fiets. De Gemeenteraad van Goedereede hoopt a.s. donderdagavond te vergade ren. De agenda bevat maar liefst 33 punten, waaruit onderstaand enkele van de meest in het oog springende: Voorgesteld wordt t.b.v. de bouw van een Mavo-school te Stellendam, ter ver vanging van de noodschool, grond te verkopen. Het betreft 5200 m- voor een totaalprijs van 364.000,—. De Stichting Goereese Gemeenschap heeft verzocht een gedeelte van het pand Markt 7 te Goedereede te mogen huren. De Stichting wil graag de be schikking hebben over de voormalige secretarieruimte en de burgemeesters kamer, te bestemmen als bureau en, ver gaderruimte. Twee belanghebbenden hebben bij het Gemeentebestuur een verzoek inge diend in Ouddorp een openbare kleuter school te stichten. De aanvrage was voorzien van de wettig vereiste 30 handtekeningen van ouders die hun kinderen naar de openbare kleuter school willen sturen. De raad wordt voorgesteld tot de gevraagde stichting te besluiten. De Openbare School te Stellendam zal moeten worden verbouwd. De gym- nastiekaccomodatie voldoet niet meer aan de daaraan te stellen eisen waarom nabij het Ver. gebouw het Haegse Huus een nieuwe gj^m-zaal tot stand zal ko men. De gym-zaal in de school zal nu weer als lesruimte geschikt gemaakt kunnen worden. Er wordt voorgesteld een krediet van 195.000,beschikbaar te stellen. Voor de tweede maal omdat in de vorige vergadering de stemmen staak ten zal de raad stemmen over het meerderheidsvoorstel en ook het minderheidsvoorstel van het college m.b.t. de uitvoering van onderhouds werkzaamheden aan Gemeentelijke eigendommen. Gevraagd wordt een kre diet van 40.000,beschikbaar te stel len. De minderheid van het college meent echter dat het geen aanbeveling verdient op basis van de laatstgehouden inschrijving een krediet te verlenen. Aan een openbare aanbesteding wordt door de minderheid de voorz. de voorkeur gegeven boven het onderhands opdracht geven aan de plaatselijke schildersbedrijven. DIRKSLAND Bedankt. Ds. P. Blok heeft voor het op hem uitgebrachte beroep door de Ger. Gem. te Randburg (Z.A.) bedankt. OUDDORP Voor beroep bedankt. Bij de Ger. Gem. beroepen ds. J. Koster van Barne- veld, heeft voor dit beroep bedankt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1