nn ROOMBOTER 'fj^ ZAIMSALADE CASSELERRIB STAAf-PATE SINAASAPPELS 101UUI DIEnST Van broedschotel tot Barcelona intermeubel DEURLOO m Kutde^pLa-e^ uv« Plaatselijk nieuws intermeubel Mevrouw, meneer, meelstraat 31 zierikzee ^8 Bij aankoop van 10 eieren pakje .mi^m .m^. (Marina) bakje 100 gram 100 gram net a 2 kilo FAMILI Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 12 april 1974 idag 12 GOEREE - OUDDORP Plattelandsvrouwen bezoeken Streekmuseum. De afd. Goedereede-Ouddorp van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen houdt haar uitstapje van a.s. woensdag 17 april dicht bij huis; ze brengen een bezoek aan het Streekmuseum. Daar voor rijden ze langs onbekende plekjes op het eiland en na het museumbezoek wordt er koffie gedronken. De kosten bedragen slechts 2, OOSTFLAKKEE Handelingen voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing Voor de te houden gemeenteraads verkiezing op woensdag 29 mei a.s. zul len de volgende richtlijnen in acht wor den genomen. Op dinsdag 16 april a.s. nam. 5 uur houdt het Hoofdstembureau op het Raadhuis zitting voor het inleveren van de Icandidatenlijsten; op donderdag 18 april a.s. voorm. 11.45 uur zal de num mering van de ingediende lijsten plaats hebben; Op maandag 22 april nam. 4 uur zullen de geldigheidsverklaringen van de in gediende lijsten worden vastgesteld. Al deze zittingen van het Hoofdstem bureau zijn openbaar. ACHTHUIZEN - LANGSTRAAT Voorlichtingsavond Rode Kruis De afdeling „Ooltgensplaat" van het Ned. Rode Kruis organiseert speciaal voor Achthuizen en Langstraat een voorlichtingsavond op woensdag 17 april a.s. des nam. 7.30 uur in het Fiosgebouw. De Kringcommissaris, burgemeester W. M. van der Harst zal het werk van het Rode Kruis nader onder de aan dacht brengen in een voorlichtings- Frivole, frisse lente-ideeën kunt V opdoen tijdens onze meubelshow op 2e Paasdag. Meubelen te kust en te keur. Een „uitje" voor het hele gezin. Er staat tevens een drankje voor U klaar en bovendien een aardige voorjaarsattentie voor mevrouw. Gratis toegang. Tot ziens op zaterdag voor Pasen of 2e Paasdag van 14 17 uur. speech. Vervolgens zal er een Rode Kruisfilm worden vertoond en zal een groepje kinderen o.l.v. Zuster Monica een blokfluitspel ten gehore brengen. In de pauze, met een gratis kop koffie, zul len enkele Welfare-artikelen worden verloot. De avond zal worden besloten met een quis „Kent gij uw dorp?". Iedereen boven de 16 jaar is hartelijk welkom. Ook niet leden hebben deze avond gratis toegang. 15-BDT 129 85 249 Uit Sommelsdijk's verleden XXVII Brandweer. De vele houten schuren en voordien ook houten woningen, konden ge-mak- kelijk in brand geraken met het risico van uitgebreide doipsbranden. Aarden kannen en lederen emmers waren aanvankelijk de enige brandblus- middelen. De blussers stelden zich op in een lange rij van kreek of kerkgracht tot brandend gebouw, vulden de em mers met water en gaven deze aan el kaar door. De laatste man gooide het water op de vuiirhaard. Tegen 1700 kwamen de door Jan van der Heyden uitgevonden slangbrand spuiten in gebruik, wat een grote ver betering betekende. Bij hoge gebouwen, zoals kerken kon men echter niet vol doende uitrichten, omdat men deze spuiten de straal nog niet hoog genoeg kon komen. Te Sommelsdijk waren de brandspui ten gestald in de waag, op de hoek Marktveld-St. Joris Doelstraat en la ter in een tegen de kerk aangebouwd huisje. Omdat bij vriezend weer de kans op brand groter was dan normaal, stelde imen wegens de vroeg begonnen winter, op 29 december 1814 vier brandwachten aan, a vier stuivers per nacht. In 1815 was er een gele en een blau we brandspuit. Beide waren defect en werden gerepareerd door de Rotter damse brandspuitfirma Bikkers. In april 1820 had de bemanning van de gele brandspuit 20,premie ge kregen wegens hun optreden bij de brand van de schuur van J. van den Tol. Naar aanleiding daarvan werden de brandweerlieden na het beproeven van de blauwe brandspuit op bier ont haald. Wegens het grote brandgevaar dat de houten schuren opleverden werd in 1823 het roken op mestvaalten ver boden. Ook richtten in datzelfde jaar een aantal eilandbewoners de „Onder linge Brandwaarborgmaatschappij" op, waarbij de gemeentelijke gebouwen werden verzekerd. Bij brand in de gemeente werden beide kerkklokken geluid. Moest de brandweer in een naburige gemeente assistentie verlenen dan luidde men slechts één klok. De torenklokken dateren uit het begin van de vorige eeuw, want de oude waren gesmolten bij de torenbrand in 1799. De klokken werden door de Duit sers in 1943 per schip afgevoerd, maar na de bevrijding keerden ze weer terug. Op de grote klok staat: „Jacob de Graaff president, Jan de Graafff vicepresident van het gemeentebestuur, A. A. de Veer, A. Buth, P. Alderkerk, D. Mijs, W. C. van der Wall, A. P. Armstrong, G. Jongejan secretaris, A. J. Papett ontvanger, S. J. Katte- staart, J. van den Yssel kerkmeester, Jan de Graaff president, G. Katte- staart boekhouder, D. Mijs, J. A. iButh, A. P. Armstrong". Op de kleine klok leest men: ,,Een vuurgloed brak voor achttien jaar Op deze dag imijn klanken af En dreigde alom met doodsgevaar Doch God was het die redding gaf Daar ik mijn klank nu hooren laat Tot nut van kerk en burgerstaat Anno 1817". Rond 1900 waren er te Sommelsdijk opvallend veel branden in de dorpskern; meestal betrof het schuren. De bevol king werd angstig en velen deden voor middernacht geen oog dicht, omdat vaak klokslag 12 uur een landbouwschuur in brand geraakte. Was er een brandstichter? Het viel na enige tijd op dat eenzelfde persoon er steeds vlug bij was en zich beijverde om paarden en koeien uit de vlammen zee te redden. De bevolking raakte zo in paniek, dat J. B. Mijs in 1904 voorstelde dat de gemeente een premie van 200,zou uitloven voor degene die de pyromaan zou aanwijzen. Een lijstcollecte in de gemeente bracht 437,50 op, welk be drag de gemeente afrondde op 500, Voorlopig eohter zonder resultaat. De brandstichter werd vrijpostig en kon digde soms van tevoren branden aan, maar bewijs viel niet te leveren. Af en toe ontstond er vrijwel gelijktijdig op twee ver van elkaar gelegen plaatsen brand. Het duurde verschillende jaren voor dat men de dader te pakken kreeg. Deze praatte soms zijn mond voorbij. Zo zei een schipper tegen hem: „Al die branden tegenwoordig, ik heb daar ook nog een' strop aan". „Hoe zo?" zei de ander. „Wel", antwoorde de schipper, „ik berg altijd de peestukken in die schuur op die kortgeleden afbrandde." „Tjonge, jonge", zei de ander, „als ik dat geweten had, had ik je wel van tevoren gewaarschuwd." Toch schijnt de ontknoping op een min of meer toevallige wijze te zijn ge komen. In 1912 werd de dader door een vrijend paartje op heterdaad betrapt! De pyromaan ^reeg hechtenis die hij uitzat in de gevangenis te Leeuwarden. S^ Voorstraat - Sommelsdijk Terwijl hij daar vertoefde brak er op nieuw brand uit, in een winl«l aan de Voorstraat. De oude vader van de brandstichter zei toen: „Als mijn zoon dat ook angestoken heit, zal ie toch wel een lange lucifer gehad motte haauwe!" Volksgericht Omstreeks 1885 deed zich een merk waardige gebeurtenis voor. Op zekere dag berichtte de pastoor aan de bur gemeester, dat er op de Langeweg, van uit richting Nieuwe Tonge, een eigen aardige stoet van mensen naderde. De vele personen waren erg luidruchtig en zwaaiden met boomtakken. Het deed de pastoor denken aan de _ïntocht van Jezus in Jeruzalem. De burgemeester zond iernand naar de vreemde optocht, die moest trachten de mensen terug te zenden. Tevens moest hij aan de weet zien te komen wat het allemaal had te betekenen. Tevergeefs. De menigte kwam via Korteweegje, Wevershoek en St. Joris Doelstraat ibij het Marktveld op de Voorstraat en koerste verder in de richting van de kaai. Langzamerhand werd duidelijk wat er aan de hand was. Vooraan de stoet liepen twee forse kerels die een grote mand tussen zich in torsten waarin een vrouw zat. Daar achter liepien' twee mannen die eveneens een lïiemmand (van de meekrap) droegen, waarin een] man zat. De juichende menigte hief afl en toe, onder het roepen van „één, tweoj driehup", de manden met de! slachtoffers omhoog, zodat iedereeni kon zien wie er in zaten. Het bleek 1 een man en een vrouw uit Sommelsdijk te zijn, die elk hun wettige partner had verlaten en samen hun intrek hadden genomen in een woning te Nieuwe Tonge. De inwoners van Nieuwe Tonge had den reeds enkele avonden ketelmuziek gemaakt voor hun huis, waarop het stel echter in het geheel niet had gerea. geerd. Vandaar dat een aantal Nieuwe Tongenaren besloot om beiden uit hun huis te halen en hen terug te brengen naar het dorp waar ze thuis behoor den. Vele Sommelsdijkers sloten zich zij de optocht aan. Bij de kruising Voor- straat-Krakeelstraat aangekomen, aar zelde de menigte welke kant men ver- der zou opgaan. De inmiddels ten to nele verschenen veldwachters konden daardoor ingrijpen en de slachtoffers bevrijden, zodat deze zich uit de voeten konden maken. De „Sommerdiekers" namen' het toer. op voor hun tw^ee gemolesteerde dorps genoten en verdreven op hardhandige manier de Nieuwe Tongenaars naar hun eigen woonplaats. J. L. BRABERI Laat on vallen- Beste meisjes en jongens! In dit kinderhoekje begin ik dadelijk maar om het nieuwe raadsel op te schrijven. Aan de beurt is APRIL-RAADSEL 2 1. Eerste vrouw van koning Ahasve- ros; zie boek Ester. 2. Goddeloze koningin; vrouw van Achab. 3. Eerse hogepriester in Israël. ■4. Andere naam voor Tabitha; zie Handelingen. 5. Zoon van Boaz en Ruth. 6. Purperverkoopster, die onder de prediking van Paulus tot licht kwam. 7. Geestelijke zoon van Paulus; zie de Brief aan Filemon. 8. Vrouw van Jakob. 9. Eén van de richters van Israël. 10. Eén van de zeven diakenen; zie Handelingen. 11. Vader van de profeet Jona. De beginletters van deze woorden vor men een andere naam voor de lijdens weg van Christus. Dit raadsel werd ingezonden door Klazina de Vogel uit Melissant. Dank je wel, Klazina! BRIEFWISSELING Marian Vroegindeweij, Middelharnis. Hartelijk welkom, Marjan! Je bent al flink van wal gestoken, want ik zie al de oplossingen van de raadsels er al bij gestopt! Ik hoop dat je lange tijd met plezier zal kunnen meedoen. Als je iets niet weet, dan heb je nog twee zussen, die het klappen van de zweep al kennen. Wilma Bechtum, Dirksiand. Allereerst nog hartelijk gefeliciteerd met je ver jaardag. Is het druk geweest bij jullie thuis? Je rapport ziet er best uit. Pro beer het zo maar vol te houden. En nu de prijs: ik hoop voor je, dat die er ein delijk zal zijn. Heb je meneer B. niet meer eens gevraagd waar die toch bleef m.et de prijs? Ik weet echt niet hoe het gekomen is. Het verzenden van de prij zen gaat achter mij om. Ik zelf houd er niet van om de kinderen zó lang te la ten wachten. Tini Dekker, Biggekerke. Het is heel goed dat je ingezonden hebt wat je er van gemaakt had. Er zijn meer kinde ren, die niet alles hebben. Je zelfge maakte raadsel kwam goed van pas, want we zijn nog in de lijdenstijd, maar nu was er nog iemand vóór je, ook met een' raadsel, dat afgestemd is op deze tijd, en dat raadsel krijgt nu een beurt. Als Pasen voorbij is, heeft het niet zo veel zin om zulk een raadsel een plaats te geven. Probeer maar eens aan een ander. Wil je voortaan denken aan adres en leeftijd? Jij doet nog niet zo lang mee, dus zeg ik het maar even. Tjeerda Verolme, Middelharnis. Ik hoop dat het zal gaan in die brugklas. Je kan eens proberen. Als ik je rapport zie, dan heb ik er wel moed op. Weet je wat belangrijk is? Dat je het nog steeds fijn vindt op school! Wat zal Piet blij zijn met die Zündapp! Maar ik ben net als je vader en' moeder: ook niet zo brommeraohtig. Zulke jongens kunnen zo woest rijden soms. Ze willen zo vaak laten zien wat ze durven, en dan komen er zo gauw ongelukken. Janneke Vroegindeweij, Middelharnis Een best rapport, Janneke! Houden zo, als je gezond mag blijven! Hebben jul lie ook zo lang op de prijs moeten wach ten? Gelukkig dat je de brief nog even open gelaten hebt, want nu kon je nog er bij schrijven, dat alles in orde was met de prijs. Fijn, nu kan ik rustig slapen. Lenie de Jong, Ouddorp. Hoe vonden de docenten het eten, waaraan jij hebt geholpen om het klaar te maken? Zijn er geen klachten gekomen? En hoe is het type-examen afgelopen? Ik hoop van goed. Je rapport vind ik mooi. Dat je niet zo muzikaal bent, dat kun je ook niet helpen. Kan er geen halfje bij voor muziek? Wat vind je er moeilijk van? Toos van Béilzen, Middelburg. Het spijt me, dat dit je laatste brief is, maar ik kan er niets van zeggen: je werk op school moet je zeker goed bij houden. Je wilt natuurlijk zo'n rapport houden; het is heeL goed. Het was niet zo'n leuk plezierreisje naar Oostburg, met die mist. Het wordt hoog tijd, dat er een' vaste oeververbinding komt. Nou Toos, het allerbeste verder, hoor! Corrie Vroegindeweij, Middelharnis. Hoe kwamen jullie op het idee O'm aan de burgemeester verlof te vragen voor de toren? Ik vind het wel een durf, hoor! Het is leuk van de burge meester dat hij het toestond. En jullie hebben veel gezien. Ga je nu later met Anja? Het was jammer dat ze toen ziek was. Janny <de Jong, Ouddorp. Al is het wel wat laat, toch nog hartelijk gefeli citeerd met je verjaardag. Je doet goed je best op school; dat zie ik aan je cijfers. Het pakje zal ook wel mooi worden, want voor dat vak heb je een acht. En Thijs heeft ook goed gewerkt. Die enkele minnetjes zal hij wel probe ren weg te werken; die staan er mis schien niet meer op zijn volgend rap port. Jullie zagen met vreugde de va kantie tegemoet. Is het naar jullie zin gegaan? Corrie van Rossum, ZeisU Je hebt voor goede cijfers gezorgd, hoor! Reke nen' is niet zo hoog, maar toch niet on voldoende. Vind "je dat vak niet zo ge makkelijk? Kunnen jullie Engelientje en Robbert verstaan? Hun taal lijkt veel op het nederlands, maar als zij vlug spreken, valt het toch nog niet zo mee om hen te volgen. Het kan ook zijn dat ze gewoon nederlands spreken, want ze gaan nog niet op school. Jos Janse, Serooskerke. Je cijfers zijn ongeveer als de vorige maal. Jam mer dat je die negen niet gehaald hebt door minder netheid. Ja schrijven blijft een zwak plekje tussen de andere mooie cijfers. Je zal geen „hand van schrijven" hebben, zegt men' dan wel eens. Maar toch, door veel oefening is er veel aan te doen. Nu zullen de paar den van Jongepier al 'heel wat kalmer zijn dan op de eerste dag dat ze naar de wei mochten. Tineke van Rossum, Zeist. Wat heb jij een mooi rapport! Er is één zeven, en de andere cijfers zijn daar allemaal boven. Ik zie zelfs twee negens, en dat voor vakken, die veel kinderen niet zo gemakkelijk vinden: rekenen en taal. Ga zo maar door, Tineke! Irna Lodder, Sommelsdijk. Kun jij begrijpen, dat er kinderen zijn, die het derde raadsel zo moeilijk vonden? Jij hebt al de namen met de tekstplaatsen er bij. Dat is een heel werk geweest, zeg! Maar die kinderen hadden het eerste raadsel zonden open plaatsen, en dat was bij jou niet. Zo gaat het nu: de een vindt dit gemakkelijk, en de ander weer iets anders. Vriendelijk bedankt voor de imooie foto, met jou en' Hummel er op. Nu weet ik ineens met welke prachtige hond je geregeld op stap gaat. Hoe gaat het met de konijntjes? Janny van Rossum,, Zeist. Er zat haast achter, want je moest om acht uur al op school zijn. Maar als het om een reis te doen is, dan kunnen de meeste lïin- deren wel goed opstaan. Je kan wel begrijpen, dat ik heel benieuwd ben, hoe alles daar is gegaan. Het is de mooiste streek uit ons land, en jullie zullen ze ker wel 'hebben genoten, en geleerd. Eric GuUjam, Krabbendijke. Jammer van die paar onvoldoendes. Je zet er niet bij voor welke vakken die zijn. Wat vind je er moeilijk van? Steeds goed luisteren en vragen, en wat je niet weet, weer maar vragen. Door veel vragen wordt men wijs. Dat uitstapje naar Vlissingen zal je wel mooi gevonden hebben! Kon je slapen, zo dicht bij de zee? Elly Voortman, Ouddorp. Het was niet leuk voor je om naar school te gaan, toen Joke en Janneke vrij waren. Maar jij had de vrije dagen nog te goed. Ik snap heel goed, dat die grote zussen veel moeten leren, al is het vakantie. Jij hebt mooie cijfers gehaald, hoorl Met lezen en' rekenen gaat het zéker goed. Ik denk dat je graag naar school gaat. Hedie den Boer„ Herkingen. Fijn zeg, dat je geslaagd bent voor het verkeers- examen! Nu moet je alles wat je geleerd hebt, m.aar goed in de praktijk bren gen. Want weten en niet doen, dat is p dom. Wat v;re weten, moeten we ook doen natuurlijk. Je hebt mooie cijfers, Hedie, maar die tv/ee vakken blijven slapjes. Met een vijf kun je twee kan ten uit: naar boven en naar beneden. Ik hoop dat het naar boven zal gaan; dan ben je meteen de onvoldoendes kwijt. Rinus Guiljam, Krabbendijke. Heb je ji de oplossing gezien van dat „moeilijke" derde raadsel? Nou, dan kun je toch niet zeggen, dat het moeilijk was? Dat is al tijd zo: 'het is maar een „weet". Wat is jullie kinderkoor groot, zeg! Doen ze allemaal hun best om mooi te zingen? De vogeltjes van Henk zullen het wel fijn vinden met dat mooie weer. Daar om gaan ze zeker al broeden. Dan komt er levendigheid in de volière. Allemaal de vriendelijke groeten van jullie Oom Ko, De eerste africhtingen zijn reeds ge pleegd. Zelden zal het weer zo goed ge weest zijn en derhalve zijn de eerste verliezen gering. Toch sneuvelen er tel ken jare bij de beginvluchten enige duiven. Soms zelfs hele goede. De draden zullen er niet vreemd aan zijn. Eer we aan de eerste vlucht toe zijn nog even een re sumé van prestaties der oude duiven in 1973. 50 duiven kwamen tot 5 prijzen. Met zes prijzen kwamen 40 vogels uit de bus. Te Stad aan 't Haringvliet kwamen 4 duiven tot zeven prijzen van P. J. Hui- zer 1266963 en 423513. Van B. Visser 1048435; Van E. L. Trommel 1048896. Zeven prijzen behaalden te Dirk.sland: 1033403 van L. Arensman en 421183 van J. Hoekman; 1244202 en 479293 van A. Mans te Herkingen; 474233 van H. Kie vit; te Middelharnis 468045 van Joh. Vis van Heemst; 468149 van C. Vroeginde weij (in 1972 9 maal prijs); te Ouddorp 1034098 van W. Kievit; 470691 van C. J. Tanis. Te Stellendam vijf stuks van comb. Hoek-van Lenten: 466636, 365776 (alle jaren goed); 365792, 1039592 en 1033313; 4 raspaardjes van J. Smits met 7 prijzen zijn: 1033083, 6155541, 835986, 1240899; van Arend Spuy 1033133. Een paar uitblinkers behaalden actó prijzen. De „207898" en de „1033372" van J. V. Seters. Gerekend over 3 jaar be hoort de „98" wel tot de allerbesten van Flakkee. A. de Gans had er 2 van 8 prijzen, de 500446 en de 819798. Ook een goede van 1972 is de 469059 van N. H. v. d. Groef. In 1973 goed voor negen prijzen. C. J. Tanis te Ouddorp heeft er zelfs 2 met negen prijzen, de 1034421 en 1034425 A. de Gans eveneens 9 met zijn sterke fondduif 500444. De 1048518 van P. J. Huizer eveneens 9 maal raak. Ook de 1048431 van B. Visser, vorig jaar al niet te kloppen, bracht het tot negen prijzen. De super- duif had C. J. Tanis, de „462851" behaal de zelfs elf prijzen. Al deze prijzen berekend naar een klassering 1 4.. Met deze gegevens sluiten we 1973 a£ en zien vooruit naar de eerste officiële wedvlucht vanaf Duffel op 26 april a,s. Dan worden de eerste tropheën 1974 vergaard. De hier bovengenoemde dui ven zullen er vast weer bij zijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 6