Stembusuitslag op Goeree en Over- flakkee conform het landelijk beeld Triumph h. j. struijk Raad Middelharnis vergadert a.s. donderdag Sommelsdljk P.v.d.A^ mot 30.4 de grootste partij Fonds kinderboerderij „Hernesseroord" groeit 46e jaargang Vrijdag 29 maart 1974 No. 4275 CHR. STREEIKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijra tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Onzekere situatie in iVest-Duitsiand Is uw kamer 3.40 x 6.00 m.? U koopt 6 mtr. tapijt van 400 cm. breed 24.00 ms bij ons 6 x 3.40 m. 20.40 m^ U bespaart 3,60 m2 Wat U niet behoeft te be talen! Alleen bij ons als Weston dealer voor Goeree-Overflak- kee JH ÓNI JiG IN Rl C HT}H?-~ Oproep aan alle inwoners van Den Bommel Landbouwschap geeft commentaar op landbouwprijzen 1974-1975 Fa. Witvliet Middelharnis 50 jaar VOOR MOOEERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis Orgelconcert in Ooitgensplaat Candidatenlijst P.CP. Dirksland electronische rekenmachines boeherif hantoofinncntina Wat doen we met de feestelijkheden in 1974? OPTOMETRIST „OOGMETING ziekenfondsleverancier aan alle ziekenfondsen westdijk 34 - middelharnis - tel. 01870 - 2075 BEZOEKT ONZE Automobielon-verkoophai OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS - luANGEWEG 118 MIDDELHARNIS Tel. 01870-2043 FLAKKEE IN PROCENTEN St. '70 K. '72 St. '74 1. P.v.d.A. 26.3 28.7 30.4 2. K.V.P. 5.2 4.5 4.3 3. V.V.D. 9.3 9.6 13.1 4. A.R.P. 17.0 16.— 11.7 5. C.H.U. 7.2 4.9 6.8 6. D 'm 3.3 1.9 0.8 7. P.P.R. 0.4 1.2 1.7 8. C.P.N. 0.5 0.8 0.6 9. S.G.P. 27.3 24.9 25.- 10. P.S.P. 0.4 0.3 0.5 11. DS 70 1.5 0.4 12. G.P.V. 0.6 1.8 1.6 14. B.P. 2.5 2.7 3.1 Overige Partijen 1.2 100 100 100 OOLTGENSPLAAT POSTBOX 8 - MIDDELHAENIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonrmelsdijk TeL (01870) 26 28 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167G30 ABONNEMENTSPBIJS 5,85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Twee keer in de geschiedenis van de 20ste eeuw heeft Duitsland een opzien barend economisch herstel doorgemaaltt Pe eerste keer was kort na de Eerste Wereldoorlog toen Duitsland geteisterd vjerd door een „hollende" inflatie, die duidelijk gemaakt kan worden uit de volgende tabel. Voor één dollar kreeg jien in: 1920 - 73 mark 1921 - 184 mark 1922 - 7.350 mark 1923 - 154.500 mark 1924 - 2.520.000.000.000 mark En ongeliende inflatie joeg de prijs van één brood op tot 200 biljoen mark! Voor één Nederlandse gulden kon men in Düsseldorf een nieuw costuum kopen. Om de financiën te saneren benoemde de regering toen de bankier Schacht tot president van de Rijksbank. Deze begon met de duitse bankbiljettencirculatie te koppelen aan de waarde van grond in plaats van aan goud. Het denkbeeld was zo ongehoord, dat overal ter wereld bankiers en economen in hoongelach uitbarstten, maar het gelach verstomde snel: het systeem werkte. De tweede keer vond kort na de Tweede Wereldoorlog plaats. De motor van dit „Wirtschaftswunder" was de dikke vrolijke professor Erhard. Heel veel Duitsers en ook geallieerden meen den indertijd dat hij „gek" was, omdat Erhard uitging van het beginsel van de vrije onderneming en daarom in 1948 besloot de rantsoenering af te schaffen. „Laat de mensen en het geld vrij en ze zullen het land sterker maken", zei hij. Frankrijk en Engeland, waar het voed sel nog op de bon was, en ook de Ver enigde Staten waren furieus. Erhard werd ter verantwoording geroepen bij de Amerikaanse generaal Lucius Clay, die hem zei: „Meneer Erhard, mijn raadgevers zeggen dat dit een afschuwe lijke stap is". Het antwoord van Erhard: „Maakt u zich geen zorgen, de mijne zeggen namelijk precies het zelfde." Hij ging onverstoorbaar door met zijn maat regelen: distributie en prijsbeheersing werden afgeschaft, invoerrechten wer den gereduceerd en het staatstoezicht werd opgeheven. Na negen maanden kreeg Erhard gelijk: de winkels raakten gevuld en de werkloosheid daalde tot minder dan l'/o. Wel aardig om eens te vergelijken met onze eigen tijd, waarin liet economische leven verstikt dreigt te raken door staatsbemoeiing en orde ning van boven af. Ook nu nog behoort West-Duitsland !ot de economisch sterkste landen ter wereld, maar er zijn wel weer wolkjes aan de economische en politieke hemel te ontdekken. IWet name kanselier Willy Brandt blijlit nogal somber gestemd te zijn over het voortbestaan van de democra tie in West-Europa. Hij zou zelfs gezegd liebben dat als er geen eind wordt ge maakt aan het politieke verval in de meeste Europese staten de democratie in Europa nog ten hoogste 20 a 30 jaar in iiet leven kan worden gehouden. Merkwaardig dat deze gedachte zo goed overeenkomt met de opvatting van de liuidige Sowjet-machthebbers, die me nen dat ze slechts geduldig hebben te wachten tot het rottingsproces in West- Europa zo ver is voortgeschreden tot dat dit gebied hen als een overrijpe ap pel in de schoot zal vallen. Als echte sociaal-democraat gelooft Brandt in het dogma van de staatsbe moeienis. Volgens hem moet een krach tige socialistische partij in staat zijn de licrvormingen te verwezenlijken die nodig zijn om de maatschappij mense lijker te maken. Soortgelijke geluiden kunnen we in ons land van Joop den Uyl beluisteren. De gang van zaken iiccEt Brandt echter ontgoocheld. In de tcrste plaats is daar zijn Oostpolitik (to>:>nadering zoeken tot Oost-Duitsland) tlip niet gebracht heeft wat er van ver- ^vaciit werd. Nog steeds bestaat het IJzeren Gordijn. De 1300 km. lange grens is aan Oostduitse zijde voorzien Van 2 miljoen mijnen, 540 wachttorens, l()4f) bunkers, struikeldraad, automati sche wapens en gewapende wachten. Ondanks echter recente versterking van tie grensversperringen blijft het aantal vluchtelingen stijgen. Vorig jaar waren het er 6.094 tegen in 1972 5.537. Er zijn zelfs vluchtorganisaties, die soms wel 40.000 mark vragen voor het smokkelen van een vluchteling uit Oost-Duitsland. Daarnaast is er het feit dat de per soonlijke populariteit van Brandt sterk gedaald is. Jarenlang was hij in West- Duitsland grenzeloos populair en heeft "ij op eenzame hoogte geleefd. Hij meende aan deze grote populariteit het Se>ag te kunnen ontlenen dat hij nodig had om zijn plannen uit te voeren en tevens de problemen binnen de sociaal democratische partij de baas te blijven. Dat is hem niet gelukt en het gevolg 's dat zelfs zijn naaste medewerkers Zich nu tegen hem keren. lïe.i derde factor is dat Brandt binnen 2i]n partij te kampen heeft met uiterst radicale elementen. Zo had tot voor Kort bij ons Den Uyl te kampen met Nieuw-Links en met de z.g. Rooie- Vrouwen-Club, waar dikke sigaren ro kende mevrouw Den Uyl voorzitster van Is. Tegenwoordig hoor je er niet zo veel toeer over. Zou Den Uyl dan toch meer gebaat zijn met rust? Brandt heeft op het moment echter Volop te maken met die niet aflatende, maar lang niet altijd doordachte kritiek van die linkervleugel. Brandt zelf is een sympathiek en gematigd mens, het is te hopen dat hij deze moeilijkheden de haas kan worden. Zijn sombere visie Over de toekomst van West-Europa lijkt me echter iets te veel gekleurd door Persoonlijke teleurstellingen. OOSTDIJK 53 - 61 DEN BOMMEL We kunnen terugzien op goed ge slaagde feestdagen in het jaar 1973. Ook dit jaar wil het Oranjecomité weer een grootse Koninginnedag organiseren, die klinkt als een klok, zowel voor de kin deren als voor de ouderen. Het is o.m. de bedoeling om 's mor gens een optocht te houden waaraan iedereen kan deelnemen (met prijzen in verschillende leeftijdsklassen). Bijvoor beeld: verkleden, versieren van fietsen, karren, kinderwagens, kruiwagens, bromfietsen, auto's enz. enz. voor het gekste of origineelste idee is een extra prijs, ongeacht de leeftijd, beschikbaar. Er is echter nog een probleem: de hele Koninginnedag hangt af van uw finan ciële medewerking. Alleen als iedereen meedoet door zijn bijdrage in een bijgevoegde enveloppe te stoppen, kunnen we er een mooie en fijne dag van maken. Dit envelopje wordt opgehaald met medewerking van onze eigen Bommelse muziekvereniging E.M.M. Bij voorbaat onze hartelijke dank! Het Oranje-comité. Voorlopig programma 30 april 1974. Reveille blazen en iedereen de vlag uit steken. Opstellen versierde optocht en uitreiking prijzen. Optocht door het dorp met de muziek. Kinderspelen Alexan- derstraat. Volksspelen op het Emma- plein. Ballon wedstrijd. Hindemisrijden met auto's. Lampionoptocht. Stoelen dans met gecostumeerde dirigenten. Het Dagelijks Bestuur van het Land bouwschap heeft kennis genomen van de nieuwe landbouwprijzen 1974-1975, zoals die door de Raad van E.G.-land- bouwministers vastgesteld zijn. Met voldoening wordt geconstateerd dat in Brussel overeenstemming bereikt is over de nieuwe landbouwprijzen. Hoewel de prijsbeslissiagen gunstiger zijn dan de aanvankelijke prijsvoor stellen van de Europese Commissie, is het Dagelijks Bestuur niettemin van mening dat de prijsverhogingen voor boer en tuinder achter blijven bij de kostenontwikkeling. Met name geldt dit voor de akkerbouwsector. Van een werkelijke mkomensverbete- ring is dan ook geen sprake. Op grond van de jongste E.G.-prijs- besluiten is er naar de mening van het Dagelijks Bestuur geen enkele reden om de b.t.w.-compensatie voor de ge volgen van de opwaardering van de gulden per 1 mei 1974 te laten vervallen. Ford-dealer Fa. Witvliet te Middel harnis viert haar gouden jubileum! Het bedrijf werd in 1923 opgericht als „auto- mobielbedryf" door wijlen dhr. K. Wit vliet. Het werd in Stad aan 't Haring vliet gevestigd. Op 20 maart 1924 werd het Ford- dealerschap aanvaard en werd uitge keken naar een vestigingsmogelijkheid in het meer centraal gelegen Middel harnis. In het voorjaar van 1927 was het zover, aan het Beneden Zandpad kon een nieuw pand in gebruik worden ge nomen. Crisis- en oorlogsjaren lieten zich gelden maar het bedrijf is ook deze moeilijke jaren in de oorlog de om bouw op gasgenerators doorgekomen om na die periode een snelle groei in te zetten. In 1970 moest overgegaan worden tot de uitbreiding van het bedrijf; in 1972 werd het nog eens geheel gemoderni seerd. De autobranche heeft nu het hele pand in gebruik doordat de tractor-af deling naar een nieuw pand op het in dustrieterrein in Sommelsdijk is over gebracht. Op zaterdagavond 30 maart 1974 om 8 uur hoopt Arie J. Keijzer een orgel concert te geven in de Ned. Herv. Kerk te Ooitgensplaat. Hij heeft hiervoor een mooi programma samengesteld en wel als volgt: 1. Praeludium en Fuga in e, J. S. Bach. 2. Vier orgelkoralen, J. S. Bach a. Trio super. Nun komm', der Heiden Heiland b. Schmücke dich, o liebe Seele. c. O Lamm Gottes, unschuldig. d. Wir glauben all' an einen Gott, Vater. 3. Sonate III in A, F. Mendelssohn. 4. Improvisatie over: A. J. Keijzer. Is, is dat mijn Koning? Dit orgelconcert is extra ingelast door de Stichting Kerkconcerten op Goeree- Overflakkee ter gelegenheid van de in gebruikname van het nieuwe kerkorgel. De P.CP. (combinatie van A.R. en C.H.U.) heeft voor de raadsverkiezing de volgende kandidatenlijst opgesteld: 1. D. de Bonte, Dirksland; 2. D. A. H. van Dis, Melissant; 3. P. A. Leijdens, Melissant; 4. L. van der Velde, Herkingen; 5. A. J. Schouten, Dirksland; 6. J. L. Coenradie, Herkingen; 7. A. Jelier, Dirksland; 8. H. H. Grootenboer, Dirksland; 9. P. L. A. Tieleman, Melissant; 10. H. J. Witvhet, Herkingen; 11. Mevr. A. M. Kolbach-Goedhart, Dirksland; 12. Mevr. S. W. van Wageningen- Jansen, Herkingen; 13. D. Wolfert, Dirksland; 14. W. A. J. Baart, Melissant; 15. J. Bestman, Herkingen. De beide Kiesverenigingen van A.R. en C.H.U. hebben besloten hun Verenigin gen tot één P.CP. Kiesvereniging samen te bundelen. pocket - t.m. schrijvende modellen ■jV waarborg voor internationaal er kende kwaliteit en betrouwbaar heid. het juiste antwoord op al uw berekeningen. storing-vrij, dag in - dag uit. vrijwel geen onderhoud. uiterst gunstige prijzen. Meer dan 10 modellen. westdgk 55 postbus 75 middelharnis tel. (01870) 25 51 woonhuis (01877) 19 54 OOLTGENSPLAAT Bovenstaande vraag is een der be langrijkste punten van de agenda van de Oranjevereniging „Ooitgensplaat". welke gehouden zal worden dinsdag 2 april a.s. des nam. 8 uur in de grote zaal van Hotel „Hobbel". De plannen van het bestuur worden alsdan in be spreking gebracht. Van het bestuur tre den af mevr. M. L. Geerts-Quispel en de heer P. in 't Veld G.Jz., die beiden herkiesbaar zijn. Niet herkiesbaar zijn de heren W. A. v. d. Welle en C v. d. Welle. Voor deze vacature heeft het be stuur de volgende dubbeltallen gesteld: KI. van Ree en KI. van Drongelen KI. Birkhoff en Joh. van Dijk. In de pauze is er een verloting, terwijl evenals vorige jaren de gasten weer op gepofte poters worden getracteerd. Ook niet leden zijn op deze vergadering hartelijk welkom. "'^'^^nS!^^ KONINKLIJK GOEDGEKEURD CONTACTLENZEN" Bij de woensdag gehouden Staten verkiezingen heeft de uitslag op Goe- ree-Overflakkee slechts in kleine de tails afgeweken van het beeld dat zich landelijk zo duidelijk heeft gedemon streerd; een flinke winst voor de P.v. d.A. en een nog forser groei van de V.V.D. aanhang. De belangstelling om zijn stem uit te brengen is enkele pro centen minder geweest dan bij de Ka merverkiezingen in 1972. Een beschou wing van het totaal-beeld biedt een weinig opwekkend vooruitzicht aan hen, die met ons een christelijke poli tiek voorstaan. De A.R. aan welke partij bij de Sta tenverkiezingen van 1970 nog lïVo van de Flakkeese kiezers hun stemmen ga ven is thans tot 11,7% gezakt, waaruit moet worden geconcludeerd dat ook Flakkee de deelname van de A.R. aan het kabinet den Uijl maar weinig op prijs stelt. Gelukkig lijken niet al deze stemmen voor het confessionele kamp verloren te zijn, de C.H.U. van wie de grote reserve tegen het kabinet den Uijl welbekend is heeft t.o.v. 1972 bijna 2°/o aan stemmen gewonnen. De S.G.P. wist zich opnieuw te stabili seren en dat is een gegeven dat wel weer tot dankbaarheid stemt. Het is te hopen en het is waarschijnlijk dat Flakkee niet beantwoordt aan het ge constateerde landelijke gegeven dat de jongeren in grote meerderheid progres sief hebben gestemd. De stabilisatie van een partij als de S.G.P. toont aan dat ook vele Flakkeese jongeren zich bij deze partij thuis voelen. Uitschieters zijn ook hier de P.v.d.A. met een winst t.o.v. '72 van 1,7"/» maar in vergelijk met de landelijke groei is het Flakkeese cijfer weinig spectaculair. Hoogst opvallend is de winst die de V.V.D. boekte, maar liefst 3,4»/o winst ten opzichte van 1972 en A.S. donderdag om 7 uur zal de ge meenteraad van Middelharnis in open bare vergadering bqeen komen. O.m. zal de raad worden gevraagd een twee tal kredieten te verstrekken van resp. 179.047,— en van 100.000,— resp. t.b.v. de restauratie van de korenmolen te Sommelsdijk en de plankosten vooraf gaand aan de bouw van een zuiverings installatie te Middelharnis. Aankoop en restauratie van de molen zullen samen een bedrag vergen van 192.236,50, terwijl aan subsidies van Rijk, Provincie en A.N.W.B. 88.500,— terug ontvangen zal worden, zodat een bedrag van 103.736,50 ten laste van de gemeente blijft: „we realiseren ons" zo verklaren B. en W. in hun toelichting „dat dit een hoog bedrag is. De molen van Som melsdijk is uit het dorpsbeeld niet weg te denken en moet dan ook in de oude luister hersteld worden. Op grond van dit duidelijke belang stellen B. en W. de raad dan ook voor tot votering van het krediet over te gaan. Verkoop grond. Voorgesteld wordt aan het Werkvoor zieningsschap „Binnenhof" t.b.v. de bouw van een werkplaats 1600 m^ grond te verkopen, gelegen aan de Wei- polderseweg in het Plan Haveneind te Sommelsdijk. Zuiveringsinstallatie. De raad wordt een krediet van 100.000,gevraagd voor het laten op stellen van een plan m.b.t. de te bouwen zuiveringsinstallatie. Het Technisch Ad viesbureau van Nederlandse Gemeen ten is daartoe ingeschakeld. De raad wordt er in de toelichting van in ken nis gesteld dat het Waterschap Flak kee belast zal worden met de aktieve en passieve zuivering. Op grond daarvan is het waarschijnlijk dat in een later sta dium de plannen door het Waterschap van de gemeente zullen worden over genomen. Winkelcentrum. Gedeputeerde Staten blijken hun goedkeuring te hebben gehecht aan het besluit dat in de laatstgehouden raads vergadering veel beroering bracht, de verkoop van grond aan de Doetinchem- sestraat aan Bredero Vast Goed N.V. t.b.v. de bouw van een winkelcentrum. OUDE TONGE Boom feestdag Oude Tonge doet mee aan de Nationale boom-feestdag die woensdag 3 april ge houden wordt. Langs de Prov. weg, ter hoogte van de drive-in woningen zal de eerste aanplant worden gedaan voor het daar aan te leggen plantsoen. Ca. dertig leerlingen van de 3 lagere scholen zul len daaraan deelnemen.. royaler nog ten opzichte van de Staten verkiezingen in 1970. In het staatje is het verloop van de overigen duidelijk te zien, D'66 en DS '70 zijn sterk op retour, het G.P.V. boette iets in, de P.P.R. ging wat omhoog, de Boerenpartij behaalde een geringe winst. Raadsverkiezingen. Het is een onmogelijke zaak aan de hand van deze uitslagen een enigermate betrouwbare prognose te maken voor de a.s. raadsverkiezingen. Het is bekend dat velen dan hun stem toch weer an ders bepalen omdat er dan meer op per sonen gestemd wordt maar het is wel overduidelijk dat het naar links zal gaan en dat kan voor sommige gemeen tebesturen betekenen dat ze hun recht se meerderheid prijs zullen moeten ge ven. In het Kabinet staan de liberalen fel tegenover de socialisten maar in de gemeentepolitiek schuwen ze elkaar in veel mindere mate. Toch worden er aan de hand van de recente uitslagen hier en daar wel voor spellingen gedaan. In Goerees gemeen teraad lijkt de V.V.D. een zetel te zullen winnen en dezelfde voorspelling geeft het verlies van een zetel aan voor de S.G.P. In de verkiezingsuitslag te Middel harnis was het bijzonder opvallend dat dhr. Hoogzand, een van de kandidaten op de P.v.d.A. lijst zo'n 450 voorkeur stemmen op zich verzamelde. Zoals we eerder schreven komt de naam van dhr. Hoogzand niet meer op de kandi datenlijst voor de P.v.d.A. raadsfractie voor, maar de P.v.d.A. stemmers van j.l. woensdag hebben hem duidelijk naar voren gehaald. Elders in dit nummer de gespecifi ceerde uitslagen per dorp. Zuigelingen bureau dag later Volgende week zal het Zuigelingen bu reau niet op woensdag 3 maar op don derdag 4 april geopend zijn in het Groe ne Kruisgebouw op de zelfde tijd. Het beschikbare fonds t.b.v. de reali sering van een kinderboerderij op „Her- nesseroord" groeit gestaag. Inclusief de gedane toezeggingen is er aan geld een bedrag van 18.500,bereikt. Daarin zit o.m. een bedrag van 6.500,dat door de Jeugdsoos 140 van het Diek- huus bij elkaar is gebracht en 3.700, van de akties die op de kleuterscholen is gehouden. Het aktiecomité heeft voorts de toezegging van een Aanne- mersmy. die gratis bestratingswerk zal uitvoeren, een firma heeft gratis gras zaad aangeboden en een Grondverwer- klngsbedrijf heeft toegezegd alle beno digde grondwerk kosteloos te verrich ten. In het Rusthuis „de Goede Ree" woont een modellen-bouwer die graag een maquette van de boerderij zal ma ken. Uiteraard zijn geldelijke bijdragen hartelijk welkom op de bij de Rabo bank geopende rekening maar ook de medewerking in natura van aanne mingsbedrijven en ambachtsmensen in dividueel wordt op hoge prijs gesteld. Ieder die op welke manier dan ook zijn medewerking meent te kunnen verlenen kan die via dhr. Scheren, Fr. Halslaan 35 te Middelharnis aanbieden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1