Raad Goedereede Naainiachines voor Kaoieroenese plattelandsvrouwen Diëtisten van Hartsticliting KOKEN VOOR FIJNPROEVERS Volleybal 46e jaargang Dinsdag 26 maart 1974 No. 4274 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond „Gerard Wijnhoff- bank" op Vingerling Snelheidscontrole Plaatselijk nieuws Botsing EXTRA KERKDIENSTEN GEBEF. GEMEENTEN Ongeval eist tweede slachtoffer Raad Dirksland vergadert donderdagavaond Drie auto's in botsing Bijdragen ter vei^betering van de Binnenvisserij Provinciale Jongerendag Herinnering POSTBOX 8 - MIDDEJLHAKNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdjjk TeiL (01870) 2628 ■-■ Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167B30 ABONNEMENTSPRIJS 5,85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. In haar vergadering van j.l. donder dagavond heeft de raad een krediet ge- votccrd van 1391,10 voor de aanschaf van een pcrslucht-vulinstallatie t.b.v. de brandweer. De brandweer heeft i.v.m. oefenakti- viteiten elke maand 12 lege cylinders die thans nog door de brandweer van Middelharnis gevuld worden. De raad vond het aan de hand van de gemaakte berekening aantrekkelijker een eigen installatie aan te schaffen. Subsidie. De raad verstrekte een eenmalige ver hoging van de subsidie jeugdinstuif te Goedereede van 400,—. Het geld is nodig voor het instrueren van nieuwe medewerkers die nodig zijn omdat en kele huidige medewerkers zich vóór het nieuwe winterseizoen terug zullen trekken. Door jeugdwerkleider de Boon uit Sommelsdijk zal een cursus worden georganiseerd. Onderwijs. T.b.v. het onderwijs werden een aan tal kredieten gevoteerd; 4200,voor leer- en hulpmiddelen voor de openb. scholen te Stellendam en Ouddorp; 2.000,voor nieuw lesmateriaal voor de Herv. school te Stellendam, 6.000, voor leermateriaal voor de Chr. Nat. School te Stellendam en 24.900,— voor vernieuwing van dak en plafonds van een vleugel van de bijz. lagere ;school te Ouddorp. Wethouders bezoldiging. De raad stemde in met de nieuwe re geling wethouders-bezoldiging, door de Minister voorgestaan ter verbetering van de materiële positie van de wet houders. De wedden van de wethouders zullen voortaan afgeleid worden van de burgemeesters-wedde; per 1 jan. 75 tot 27"/o en per 1 jan. '76 tot 29"/o daarvan. Dhr. Kr. Grinwis (S.G.P.) had de wet- houderswedde berekend op 12.500, door hem „een mooi salaris" genoemd. „Ik hoop dat het de laatste keer is want je kunt niet naar boven blijven gaan", stelde hij bij voorbaat vast. „Ik heb het nog voor 400,per jaar gedaan", bracht dhr. A. den Eerzamen in het midden, zonder overigens met dhr. Grinwis in te willen stemmen. Recreatie - verblijfsverordening. De raad stemde in met de voorge stelde wijziging van de recreatie-ver- blij f sverordening. De wijziging zal een eind maken aan het verschijnsel dat eigenaren van twee of meer zomerwoningen één woning voor eigen gebruik bestemmen en de andere woningen in gebruik geven aan bloed- en aanverwanten tot en met de derde graad van de rechthebbende op het zomerhuis, zonder echter in het be zit te zijn van een exploitatievergun ning voor deze woningen, voor welke vergunning ook recreatie-leges ver schuldigd is. Voortaan zal voor het verhuren van zomerwoningen aan bloed- en aanver wanten een exploitatievergunning nodig zijn en recreatie-leges verschuldigd zijn. Dit is niet van toepassing op de eigen (of enige) zomerwoning waarvoor woonforensenbelasting wordt betaald. O.m. werd accoord gegaan met de in voering van de onroerend-goed belas ting. Een krediet van 7.000,werd gevoteerd t.b.v. de restauratie van de korenmolen te Stellendam. Onderhoud begraafplaatsen. De beheersverordening begraafplaat sen werd zodanig gewijzigd dat voortaan het dagelijks onderhoud van graven van gemeentewege plaats zal vinden. Tot dusver diende dat door de nabe staanden gedaan te worden maar in de praktijk bleek dat te wensen over te laten. De gemeente zal deze taak nu op zich nemen; het zal geen noemenswaar dige extra belasting opleveren. MIDDELHARNIS: Tijdens een feestelijke bijeenkomst, j.l. vrijdagavond, ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan, heeft de W.V. Flacquée haar voorzitter een eigen bank aangeboden. Dank zij de medewerking van het ge meentebestuur zal deze bank een van de bestaande banken op het Vingerling vervangen. Het is bekend dat Gerard Wijnhoff in de zomermaanden graag op het Vinger ling zit en er zelfs spreekuur en be stuursvergaderingen houdt. Dat kan nu voortaan op zijn eigen bank! De hout snijder Wiel Rievers heeft in de rug leuning van de bank het wapen van Meneerse gestoken, een anker en een z.g. Franse sloep en de tekst: „W.V. Flacquée aan Gerard Wijnhoff" De watersportvereniging wil met dit gebaar haar voorzitter eren voor wat juist hij die tien jaar voor de vereni ging heeft gedaan en meehelpen aan de oude luister rondom de haven te her stellen! Wellicht wordt er zo zelfs een traditie gevestigd bij deze zo uniek ge legen jachthaven. Binnen enkele dagen zal de bank op het Vingerling aange bracht worden. DIRKSLAND De politie van Dirksland heeft za terdagavond zowel binnen als buiten I de bebouwde kom de snelheden gecon- troleerd. Bij de controle buiten de be bouwde kom vielen tal van bekeurin gen. Er mocht niet harder dan 80 km. per uur gereder;! worden, de snelste reed124! SOMiMELSDIJK (Ingezonden) De meeste lezers onder u zullen zich afvragen waar Kameroen ligt en mis schien ook wat wij nu met naaimachines willen doen voor de plattelandsvrouwen daar. Wel, u hoeft zich niet te schamen als u niet weet waar Kameroen ligt, want ik wist ook weinig van de aard rijkskunde van Afrika af toen ik voor het eerst naar dit werelddeel ging. Kameroen ligt in het westen van Afrika, aan de Atlantische Oceaan in de buurt van Liberia, waar onze koningin laatst op staatsbezoek was. De televisie kijkers onder u, die dit bezoek gevolgd hebben, kunnen zich zo'n beetje voor stellen hoe het is in zo'n land, want klimaat en natuur verschillen niet zo veel in de landen aan de westkust van Afrika. Wel nu, in juni van dit jaar hoop ik weer uitgezonden te worden door de Stichting Nederlandse Vrijwilligers en nu naar Kameroen. Daar hoop ik te gaan werken in een project van huis houdelijke voorlichting onder de platte landsvrouwen. Dit project is opgezet door Nederland en is nu overgenomen door het Ministerie van Gemeenschaps ontwikkeling van Kameroen met nog gedeeltelijke hulp van Nederland. Het werk daar houdt in dat de Neder landse vrijwilligster in een bepaalde provincie de begeleiding verzorgt van Kameroense meisjes en vrouwen, die werken in de huishoudelijke voorlich ting in een bepaalde streek. Zo'n Ka- meroenees meisje heeft na de lagere school een korte opleiding gehad in huishoudelijke voorlichting en gaat hierna werken in een aantal dorpen. Ze vormt daar vrouwenclubs en geeft deze les in koken, voedingsleer, kinderver zorging, groenteteelt, pluimveehouderij èn ook in naaien en breien. Dit naaien en breien is eigenlijk de grote trekpleis ter van ons werk. De vrouwen komen soms alleen voor het naaien en nemen de les die daar op volgt op de koop toe. Nu hebben we de ervaring gehad in Kenya, waar ik twee jaar dit werk ge daan heb, dat een naaimachine een enorme stimulans is voor ons werk en niet alleen voor het naaien. We kregen op een gegeven moment 10 handnaai- machines van vrienden uit Holland en daar we deze niet zomaar weggeven wilden, hebben we een competitie ge organiseerd tussen de vrouwenclubs. De vrouwen kregen een half jaar de tijd om hun huis te verbeteren, een groentetuin aan te leggen, een kippen hok te bouwen etc. Daarria werd dit al les beoordeeld door ons (we werken al tijd in een team) en de 6 beste clubs kregen voor 1 jaar een handnaaimachi- ne, die door elk clublid gebruikt kon worden. De andere naaimachines hiel den we voor ons werk om de vrouwen te leren erop te naaien. Als u weet dat kleding daar erg duur is en de mensen geen of een laag inkomen hebben, be grijpt u dat de vrouwen erg hun best deden om een naaimachine voor hun club te winnen en zodoende werd soms de hele leefsituatie in een dorpje ver beterd. U ziet, zo'n oude naaimachine doet daar meer dan alleen maar naaien. Hebt u daarom thuis nog zo'n oude naaimachine staan, waar u toch niet meer op naait of alleen maar af en toe uw dochtertje, wilt u dan eens aan deze vrouwen denken, die het met zoveel minder moeten doen dan u. Ik zou dol graag een heel stel oude naaimachines meenemen naar Kameroen, daar ze zo'n hulp zijn bij ons werk. Toe, strijk eens over uw hart, als u er een hebt staan en bel mij op of schrijf even een briefje. Cockle Knape, Sommelsdijk St. Joris Doelstraat 6 Tel. (01870) 25 81. MIDDELHARNIS Zilveren jubileum. Dhr. J. Zaaijer hoopt a.s. maandag 1 april het feit te herdenken 25 jaar in gemeentedienst te zijn. Dhr. Zaaijer is thans hoofdcom mies ter secretarie. MELISSANT Verzilvering. Maandag 1 april van 6.30 tot 9.00 uur bestaat er gelegenheid tot het verzilveren van vakantiebonnen voor de a.s. feestdagen bij J. du Pree, Marijkelaan 32. MELISSANT Verzilvering: Bouwvakkers en schil ders u kunt voor 4 feestdagen bonnen verzilveren op dinsdag 2 april a.s. van 6 tot 10 uur n.m. bij L. Oudenaren, Binnenweg 52, Melissant. STELLENDAM Kleding voor Zr. Haayer T.b.v. de Stichting „de Reddingsboot" van Zr. Haaijer zal er in Stellendam volgende week maandagavond 1 april weer gebruikte kleding worden opge haald. De inzamelingsaktie wordt ge voerd door de Roode Kruis-afdeling. Mensen van elders die eveneens kleding aan te bieden hebben gelieven tevoren contact op te nemen met tel. 1274 te Stellendam. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Donderdag 28 maart a.s. des nam. 7.15 uur zal voor de Our Geref. Gemeente voorgaan ds. J. Schinkels- hoek te Kampen. Zie verder de adver tentie in dit nummer. OOSTFLAKKEE Uitslag verkiezing Prov. Staten De uitslag van de gehouden verkie zing van de leden van de Provinciale Staten op woensdag 27 maart zal voor Oostflakkee worden bekend gemaakt in het Verenigingsgebouw „'t Centrum" Van Weelstraat 10 te Ooltgensplaat, al waar het hoofdstembureau gevestigd is. Van de zes stembureau's in deze ge meente worden na de sluiting om 7 uur nam. de uitslagen voor de totaaltelling naar genoemd gebouw overgebracht. Doordat een juist passerende politie wagen haar het uitzicht naar links benam en' ze toch doorreed botste giste ren mevr. B. uit Dirksland op de krui sing W. Krakeelstraat-Achterweg tegen de Eend van dhr. Jongste uit Nieuwe Tonge. Beide auto's liepen aanzien- lijlie schade op. OUDDORP donderdagavond 7.30 uur ds. Hege- man van Tholen. MELISSANT woensdagavond 7.30 uur ds. Th. van Stuijvenberg. MIDDELHARNIS donderdag 7.30 uur ds. J. C. West- strate te Meliskerke voor de Zending) WAALWIJK - BESOYEN Intrede ds. J. Ouwendijk Ds. J. Ouwendijk, gekomen van Den Bommel zal zondag 31 maart a.s. des nam. 6.30 uur zijn intrede doen in de hervormde kerk van Besoyen, nadat hij in de morgendienst, die te 9.30 uur be gint, is bevestigd door ds. H. Jonge- breur te Stad aan 't Haringvliet. Intermezzo-heren 3 moest alles geven tegen fel Bernisse 2. In een sfeervolle, spannende en aan trekkelijke wedstrijd tegen het sterke en fel op winst spelende Bernisse 2 heeft Intermezzo 3 alles moeten geven om de winst uit het vuur te slepen. Vooral in de 2e set had Intermezzo het erg moeilijk. De set ontaardde in een uitputtingsslag, die Bernisse weliswaar ruim won, maar die de thuisclub zoveel kostte, dat zij in de 3e en 4e set deze krachtinspanning niet meer wist te her halen. Intermezzo 3 kwam voor het eerst sinds lange tijd weer met de bijna vol ledige ploeg uit. Na een 5-0 achtei'stand te hebben weggewerkt kreeg Intermez zo meer vat op het agressieve spel van Bernisse en ontspon zich een levendige en gelijkopgaande strijd, die Intermezzo met 15-12 won. In de 2e set werd Inter mezzo verrast door de sterke opslag van Bernisse, waardoor de gastheren met 14- 4 voor kwamen te staan. Intermezzo bleef terugvechten en het scoren van het laatste punt kostte Bernisse meer tijd en moeite dan de eerste veertien en bovendien twee time-outs, wat geen positief teken was. Met 15-7 verloor In termezzo deze set, maar had het de ba sis voor de zege gelegd. In de 3e en 4e set bleef het publiek de thuisclub luid aanmoedigen, maar Ber nisse maakte een uitgebluste indruk en de taktisch goed spelende Intermezzo- ploeg maakte goed gebruik van de zwakke plekken van Bernisse 2. Met 15-7 en 15-9 werd de zege bereikt. In termezzo 3 kwam uit met: Jan Versae- vel, Kees Bijsterbosch, Han Slis, Henk Koppelaar, Ton v. d. Laan, Wout Leij- dens, Leo Inklaar en Piet Dijkgraaf. Dames: Tenaco Intermezzo 2 3-1 Intermezzo 2 heeft het in de uitwed strijd tegen koploper van de Ie klasse B dames net niet kunnen redden. Thuis had Intermezzo gelijk gespeeld, maar nu werd het een 3-1 nederlaag. Het complete 2e damesteam kreeg in de Ie en 2e set weinig kansen, maar door winst in de 3e set kwam het goed terug. Tenaco kwam in de 4e set in moeilijkheden en met 11-9 achter. Bij deze stand verzuimde Intermezzo om door te drukken, waardoor Tenaco met 15-11 toch nog de volle winst greep. Uitslagen dames: Alexandria Intermezzo 32 Mevo 2 Intermezzo 3 O3 Vierpolders Intermezzo 4 3O CVV a Intermezzo b 2—2 heren: VCO Intermezzo 0—3 WW 2 Intermezzo 4 3-0 De 21-jarige Hendrik Willem Stouten Mz. uit Oosterland, die op zaterdag 16 maart j.l. bij een autobotsing op de Grevelingendam zwaar gewond werd, en naar het Bethesda-ziekenhuis te Dirksland moest worden' vervoerd, is daar op vrijdag 22 maart aan zijn be komen verwondingen bezweken. De heer Stouten, die als timmerman werk zaam was bij de fa. Kanters te Brou wershaven, kwam met zijn auto uit Bergen op Zoom, waar hij een aanne mers cursus volgde. De auto, bestuurd door de heer Stouten, raakte door on- toekende oorzaak in de berm en botste vervolgens frontaal op de tegemoetko mende auto, bestuurd dor de 28-jarige mej. Heleen van Goor uit Oostburg die hierbij het leven verloor, terwijl haar beide ouders zwaar gewond naar het Bethesda-ziekenhuis te Dirksland moes ten worden vervoerd. Van de beide wagens bleef weinig meer over. Het medeleven met de zwaar getroffen fa milie is in Oosterland algemeen. De gemeenteraad van Dirksland houdt a.s. donderdagavond, 7 uur, een open bare raadsvergadering. De agenda telt 15 punten, waaronder het voorstel tot aanbesteding van de bouw van een aula op de begraafplaats te Herkingen. OUDE TONGE Bij de bocht in de Prov. weg, bij Pol- lemans had gistermorgen een botsing plaast waarbij 3 wagens betrokken raakten. Het ongeluk ontstond toen een bestuurder van een V.W. bus, J. V. uit Middelharnis te laat naar rechts ging waardoor hij frontaal op de tegemoet komende Citroen Dyane van dhr. A. Westdijk uit Ouddorp reed. Een mede inzitende, P. Westdijk moest tengevol ge van de botsing met rugklachten in het ziekenhuis worden opgenomen. De V.W. bus raakte vervolgens nog de Volvo van dhr. A, G. M. v. d. H. uit Waalwijk. De 3 auto's liepen zware schade op. Bij beschikking van de minister van landbouw en visserij, mr. A. van der Stee, zijn de bijdragen ter verbetering van de binnenvisserij voor het tijdvak 1 juni 1974 - 31 mei 1975 ongewijzigd vastgesteld op: 12,voor de grote visakte 6,75 voor de kleine visakte 4,voor het vissen met één gewone hengel. BRUINISSE 5 X zilver Dat in een gemeente van nog geen 2700 inwoners vijf echtparen op één dag hun zilveren bruiloft vieren, zal weinig voor komen. Dit gebeurde echter maandag 18 maart te Bruinisse. De oorzaak? Een kwart eeuw geleden, begon Bruinisse zich van de oorlogs schade te herstellen, een contingent van 105 woningwet woningen (tegenwoordig genoemd de oude nieuwbouw) kwam toen gereed en een tal jonge echtparen kreeg de kans waarop ze al lang ge wacht hadden. Op tweede Paasdag wordt dit jaar de Provinciale Jongerendag gehouden van het CJV in gebouw „de Palm" v. d. Palmstraat, Papendrecht. Jongeren van boven de 16 jaar kun nen de hele dag aan deze manifestatie deelnemen. Jaarlijks komen 500 a 600 jongeren uit geheel Zuid-Holland op deze dag. Er is een voetbal- en een vol leybalcompetitie; er zijn praathoeken waar je kunt diskussiëren over „Ont wikkelingssamenwerking" en „Buiten landse Werknemers"; er kan worden gevolksdanst; er is nonstop film, enz. Tevens is er een optreden van „Cabaret groep Zonder Filter". 's Avonds is er een groot slotbal met medewerking van o.a. The Dyke Brothers. Aanvang van de dag 10.00 uur v.m., einde 22.30 n.m. Kosten hele dag 11,Kaarten verkrijgbaar bij C.J.V. Zuid-Holland „Boemerang", Vondelweg 26, Rotterdam. ST. ANNALAND JVieu'iüe bibliotheek geopend door gedeputeerde J. v,. d. Bos Vrijdag 22 maart vormden de school kinderen van alle scholen in Sint An- naland een erehaag voor de toegang tot het houten bibliotheekgebouw, dat een plaats gevonden heeft op het ter rein naast het nieuwe postkantoor in Crooswijk. Alle leerlingen mochten een toallon in ontvangst nemen. Gedeputeerde J. van den Bos, oud- 'burgemeester van de voormalige ge meente St. Annaland verrichtte hier de symbolische openingshandeling. Hij hing een foto op, waar op een afbeel ding stond van de huidige bibliotheek ruimte in een zeer rommelige toestand De heer van den Bos zei trots te zijn op de nieuwe bibliotheek in St. Anna land. Hij herinnerde aan de tijden dat de bibliotheek in het oude gemeente huis, zelfs in het badhuis was geves tigd en toen de subsidie nog vijf cent bedroeg. De bibliothecaresse, mejuf frouw van Egmond werd een fraaie sta tenbijbel namens de bevolking aange boden door Paul van de Repe en Ma- rinus Heijboer. De P.B.C, vertegen'woor diger Van Diek gaf twee foto's als ge schenk, ook weer zinspelende op de oude uitleenbiblotheek, uitgerust met planken en schragen. Verschillende van onze abon nees hebben bij het aanbieden van de kwitantie voor het Ie kwartaal 1974 door onze agenten, toegezegd via bank of giro te zul len betalen. Meerdere abonnees hebben dit echter tot nu toe niet gedaan. Vandaar deze herinnering. Ons gironummer is 16 79 30 en het jaarabonnement 1974 23,40. Voor Uw medewerking bij voor baat onze dank. B.V. Eilandcn-nieuws afd. Abonnementen. Nederlanders zijn geen fijnproevers. Integendeel, zelfs over de grenzen staan zij bekend als muureters, 's Lands eet gewoonten zijn over het algemeen een tonig en worden zeker niet verrqkt door het voedsel in eetmuren en de buffetten voor snelle snacks. Het in aanlokkelijke vormen verpakte welvaartsvoer apel- leert zo sterk aan de kooplust, dat de samenstelling van onze voeding steeds meer achteruit gaat. Onder goed eten verstaat het gros van de Nederlanders vet eten. En al zou moe thuis een ver standige maaltijd hebben gemaakt de rest van het gezin heeft zich dan al verzadigd aan de patat en croquetten op weg van werk naar huis. Onze voedingsgewoonten moeten veranderen, vindt de Nederlandse Hart stichting, die over aanwijzingen beschikt dat een slechte manier van voeden bij draagt tot het hoge aantal hart- en vaat ziekten in ons land. De Hartstichting or ganiseert daarom kookcursussen onder leiding van diëtisten niet met het doel om mensen te laten vermageren, maar om hen te wijzen op verantwoorde en toch smakelijke voeding. Olga van Rijsewijk-Mertens in Eind hoven is een van de acht Hartstichting diëtisten die regelmatig kookdemon straties geven. Haar werkterrein ligt in oost- en midden-Brabant. Olga van Rijswijk: „Ik vertel eerst welke de belangrijkste oorzaken zijn van hart- en vaataandoeningen en de factoren die daarbij een rol spelen. Dan geef ik adviezen voor een goede voeding en leg uit wat de invloed is van de vet ten in de voeding. Daarna laat ik de mensen zelf koken, soms hele menu's, of borrelhapjes, snacks en koude schotels. Het beste is als de mensen een hele maaltijd maken, want dan krijgen ze meer ingrediënten in handen". De kookdemonstraties, die iedereen bij de Nederlandse Hartstichting in Den Haag gratis kan aanvragen, worden ge organiseerd door de plaatselijke afde lingen van de vereniging „Vrienden van de Hartstichting" en trekken veel be langstelling van vrouwenverenigingen. „Veel mensen denken bij dieet on middellijk aan de dokter. Gezonde voe ding is goed voor zieke en gezonde mensen. Wij proberen met de kookde monstraties preventief te werken. Toen ik nog in het ziekenhuis werkte, maakte ik alleen maar mensen mee die niets mankeerden. Nu doe je zoveel moge lijk om iedereen aan het verstand te brengen dat je beter gezond kunt eten voordat je ziek wordt". De risico's die kunnen leiden tot hart- en vaatziekten hangen af van een combinatie van factoren zoals roken, lichaamsbeweging, hoge bloeddruk en voeding. Het is een feit dat de Neder landers te vet eten en volgens de dië tiste van de Hartstichting weet het me rendeel van de mensen best dat hun eetgewoonten niet goed zijn, maar wil len ze het vaak niet onder ogen zien. Olga van Rijsewijk: „Het gaat er niet om dat je heel weinig eet, maar dat je alle voedingsstoffen gebruikt die het lichaam nodig heeft. In de eerste plaats moeten we minder vet gebruiken. En als we vet gebruiken bij het bereiden van de maaltijd, dan is het beter om vetten met meervoudige onverzadigde vetzuren te nemen zoals: dieetmargari- nes, zonnebloemproducten, soja enzo voorts. Bijvoorbeeld magere kwark heeft een minimaal vetgehalte en kan dienen als vervanging van dipsauzen en mayonai se. En waarom moet er altijd een klont boter door de groenten? Helemaal niet nodig, want je kunt juist zoveel berei ken met kruiden". De diëtiste zou het liefst bij alle men sen die de kookdemonstratie hebben gevolgd in huis willen kijken een half jaar na de kookcursus in de keu kenkasten neuzen of de potten mayo naise al zijn vervangen door gezondere producten. Thuis in het Brabantse heeft Olga van Rijsewijk een map gemaakt met vragen die tijdens de cursus op haar worden afgevuurd. Zoals „moet je kinderen ook al halfvolle melk geven?" Of: „Welke olie is geschikt voor dikke mensen?" „Ja, die kinderen, daar moet je vroeg mee iDeginnen. Veel kinderen zijn veel te dik. Vroeger waren de moeders er trots op, maar daar komen we gelukkig van terug. Het ligt voor een deel ook aan de arts op het consultatiebureau of een kind verantwoorde voeding krijgt. Later wordt zijn taak overgenomen door de schoolarts. Dat zou allemaal beter kunnen. Aan voorlichting wordt te weinig gedaan. Dat zou al moeten beginnen op de lagere school. Kinderen krijgen toch al genoeg vet in hun eten, als ze dan nog volle melk drinken krijgen ze te veel. Als een kind dan nog honger heeft, kan het beter een boterham of fruit eten". Op de cursus worden veel vragen ge steld over vermageren. Het verantwoord voeden moet nog wennen. We proberen het dan ook nog niet lang genoeg in Nederland. Kortgeleden is pas de eerste opleiding in gezondheidsvoorlichting en opvoeding begonnen van de Stichting Seminarium voor Gezondheidszorg in samenwerking met de Stichting Samen werkende Landelijke Kruisverenigin gen. „Als je verstandig eet, wil dat nog niet zeggen dat je niet dik kan worden. Mits je matig eet. Als mensen willen vermageren moeten ze een goed samen gesteld dieet nemen en niet op hun eigen houtje gaan werken. Dan laten ze vaak dingen waarin veel vitaminen zitten achterwege. Een van de belangrijkste oorzaken van hart- en vaatziekten is een te hoog cholesterolgehalte. Dat komt voor in dierlijke vetten: vet vlees, melk, eier dooiers, slagroom. Dan zijn er veel ver borgen vetten zoals in koekjes, pasteit- jes enzovoorts. Het cholesterolgehalte kun je verlagen door meervoudig on verzadigde vetzuren te gebruiken. We moeten wel voor ogen houden dat dit ook vetten zijn die calorieën leveren. En als je daar weer teveel van gebruikt, wordt je ook dik. Veel mensen denken dat je gezondere producten onbeperkt kunt eten. Op de televisie wordt dan een boterham dik besmeerd met halva- vine". Olga van Rijsewijk legt er de nadruk op dat regelmatig eten zeer belangrijk is. „'s Morgens moet de motor op gang komen en daarom is het nodig te ont bijten. Als je dat niet doet, ga je in de loop van de dag toch dingen zoeken om te eten". Ter illustratie legt ze een toch wel onthutsende vergelijking voor: „Twee koppen koffie met suiker en melk, een slagroomtaartje, een plakje cake, een bonbon, ongeveer een ons nootjes en twee glaasjes vermouth leveren bijna vijftienhonderd calorieën op. Dat staat gelijk aan twintig sneeën onbesmeerd brood of negen-en-een-half snee brood, besmeerd met margarine en belegd met kaas. En je hoeft maar naar een gezellig avondje te gaan en de koffie met gebak en andere dikmakertjes staan voor je neus".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1