vieux extra liilMiM Van broedschotel totJlBarcelena INGER KutdeAfu^ê^fe H< advl KERKNIEUWS VAN WENNEKER ROOSEN DAAL PREDIKBEURTEN ZEELAND SIGABENMAGAZIJN 't HOEKJE - - - Tel. 3975 MIDDELHflRNIS QOÖ veRQist zich niet VOORJAARSSHOW Dienstencentrum Middelhamis Hoel IJ s s eI ta JA van 23 I g< TE KOOI Fl] Een in Ellal niei heel altij suc< Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 22 maart 1974 ER WORDT MET ONS GESOLD Geachte Redactie, Met dank voor de plaatsruimte zou ik gaarne het navolgende onder de aan dacht van de lezers en lezeressen wil len brengen. Zojuist ben ik teruggekeerd van een bezoek aan een openbare partijverga dering van de Boerenpartij, elders in ons land. U denkt nu misschien wel: „wat is dat voor een mens, om zoiets te schrijven," maar geachte lezers en ook lezeressen, wat ik daar heb ge hoord is werkelijk ten hemel schrei end! U allemaal had daar aanwezig moeten zijn, want dan had u liunnen horen, waar wij als „arme" gewone mensen in Nederland aan toe zijn! Hoe er met ons geld gesmeten wordt. Hoe er met ons en met onze, soms moeizaam opgebouwde bedrijven en bedrijfjes ge spot en gesold wordt. Hoe het recht en de wetten verkracht worden. Wat voor zedeloze en zinloze dingen gedaan wor den met uw zuurverdiende geld, dat door de grote heren met miljoenen te gelijk wordt weggesmeten. Ik zou het u allemaal willen toeschreeuwen „Wordt wakker en laat u toch niet lan ger bedriegen en met mooie praatjes lijmen!" Niemand van u en ook ik niet, heeft maar het geringste idee over wat er zich in Den Haag allemaal afspeelt! Heus niet alleen datgene wat de kran ten er over schrijven. Nee, veel en veel meer, datgene waarover de kranten niet schrijven. Dingen, die ons allemaal aangaan en waarbij wij ons meestal maar moeten neerleggen, omdat de ge wone man in Den Haag niet meetelt! De spreker op vorenvermelde verga dering hield een zo gloedvol betoog in zulke duidelijke, voor ieder begrijpelij ke taal, dat het mij bijzonder heeft aan gesproken. Ik offer daarom graag wat nachtrust op, om u zo, „vers van de pers", één en ander onder ogen te brengen. Mocht bovenstaande u even eens aanspreken, dan nodig ik u uit op de, eveneens openbare vergadering, op maandag 25 maart a.s. in de Schakel te Dirksland om acht uur. Dezelfde spreker, n.l. dhr. Honig van de Bos sche, zal dan voor u een rede houden, waarna er zeer ruime gelegenheid voor u zal zijn om vragen te stellen, of om alleen maar eens uw hart te luchten over onze hedendaagse „grote heren"- politiek. Ik garandeer u een bijzonder politiek-verhelderende en interessante avond. De toegang is vrij. Mocht u met vervoersproblemen zitten om in Dirks land te komen, laat u mij dit dan even weten, dan zorg ik voor vervoer! Tot ziens, maandag 25 maart a.s. in de Schakel. Hoogachtend, J. Nijssen-Tanis Groeneweg 3A, Nwe Tonge tel. 01875-638 Geref. Kerken Nieuwerkerk-Ooster- land en Bruinisse. De Geref. predikant van de kerken van Bruinisse en Nieuwerkerk-Ooster- land, ds. A. S. Rienstra, die onlangs een beroep aannam naar de kerk van Anjum (Fr.), hoopt D.V. op zondag 9 juni a.s. afscheid van beide gemeenten te nemen. Twee weken later hoopt hij intrede te doen in Anjum, na bevesti ging door zijn voorganger ds. H. Fras- sen, em. pred. Kerkdiensten N. H. kerk op 24 mrt. a.s. Tholen 9.30 en 6.30 uur ds. A. de Reu ver, H.A. en dankzegging. Poortvliet 10 uur hr. Wilstra, 6 uur kand. A. Boer. Scherpenisse 9.30 uur ds. A. Haring, H.A., 2.30 uur dhr. Groen. St. Maartensdijk 9.30 uur en 2.30 uur ds. W. Hovius, n.m. H.D. Stavenisse 10 uur en 6 uur ds. G. Kunz St. Annaland 10 uur en 6 uur ds. L. Quist Oud Vossemeer 9.30 uur en 6.30 uur ds. G. Voortman, v.m. H.D. St. Philipsland 9.30 uur en 2.30 uur ds. H. Harkema, H.A. en dankzegging. VOORSTRAAT - OUDE-TONGE OVERZICHT PRESTATIES JONGE DUIVEN 1973 (5575 RINGEN GEKOCHT) Aantal tenminste lx deelnemende lx 2x 3x 4x 5x 6x 7x duiven prijs pr. pr. 40 pr. 20 pr. pr. pr. Dirksland 625 150 85 5 2 Herkingen 290 75 30 10 2 Middelhamis 415 85 60 35 10 3 Ouddorp 435 105 90 55 15 5 1 1 Stad aan 't Haringvliet 415 130 90 35 25 5 1 Stellendam 425 140 85 65 20 8 2 Totaal 2605 Uit bovenstaande cijfers blijktdat jonge duiven in het jaar hunner ge boorte zelden meer dan vijfmaal prijs 1 5 kunnen behalen. In de getallen zijn tevens de navluchten verwerkt. Grote overwinnaar bij de piepers werd C. Voogd te Ouddorp wiens „881582" achtereenvolgens won: 60 Duffel, 72 Strombeek, 196 Ghislain, 154 Quintin, 85 Noyon, 156 St. Dezier en 46 Orleans. Zo'n vogel mag toch niet meer op de navluchten worden gespeeld! Zes prijzen uitsluitend op de jonge duivenvluchten wonnen vervolgens: „873688" van E. L. Trommel te Stad aan 't Haringvliet; „876802" van Jac. van Dam te Stellen- dam; „936447" van L. Arensman te Dirksland. 685 440 240 90 28 5 2' Ook de groep winnaars van vijf prij zen was zeer klein. Te Dirksland A. Zoon met 936411, 936414, 936416,936419 (beste liefhebber met de jonge duiven) W. Nieuwland met 882519 en L. Arens man met 1004996. Te Middelhamis alleen H. Noordijk met 1763451. Te Herkingen J. den Boer met 879135. Te Ouddorp Joh. Grinwis met 962812 en C. J. Tanis met 881179. Te Stellendam de grootste groep; D. Bruggeman met 876925, 876936 en 876938 (knap gedaan); J. van Setersmet960514 en Jac. van Dam met 876815. Met belangstelling hopen we in 1974 na te gaan hoe de hier beschreven jeugd zich als jaarling zal gedragen. Uit Sommelsdijk's verleden XXIV HERALDIEK Het is opvallend dat te Sommelsdijk op herdenkingsstenen familiewapens een belangrijk onderdeel van de ver siering vormen. Dit treft men elders op Flakkee slechts sporadisch aan. Het wijst op een welvarende bevolking. Van verschillende families hadden één of meer leden een bestuursfunctie, zo dat ze een geslachtswapen nodig had den om te zegelen. Dit heeft niets met adel te maken, de ambachtsheer eiste gewoon dat elke schepen een zegel stempel had. Hoewel er dus nog verschillende wa pens zijn, is het toch gewenst deze te beschermen, beschadigingen te herstel len en eventueel later gemaakte fouten te verbeteren, om de heraldiek, de wa- penkunde, goed tot zijn recht te laten komen. In veel gevallen'kan dit op vrij eenvoudige manier gebeuren. 1. Rond 1600 stond veelal voor een bur gerwoonhuis, aan weerszijden van de straatstoep, als herkenningsteken, een paal 'met een wapenschild. De éne paal had een mansschild, waarop het wapen of huismerk van de bewoner was ge schilderd, op de andere paal stond een ruitvormig schild met het wapen van de vrouw des huizes. Een dergelijke paal, van het zoge naamde worteltype, compleet, maar in tweeën gebroken, ligt thans tegen de westzijde van de kerk. Deze heeft een blanco, ruitvormig wapenschild en da teert uit omstreeks 1620. Er zijn 160 van deze stoeppalen in Nederland ge registreerd. Reparatie en herplaatsing van deze stoeppaal, voor een huis in de Voor straat, zou een elegante oplossing zijn. 2. Op het raam boven de voordeur van „De Doelen" leest men „Sociëteit Doe len" en de zinspreuk „Getrouw tot der dood". In het midden het wapen Van Aerssen, geflankeerd door dat van de gemeente Sommelsdijk en dat van de provincie Zeeland. Zowel rechts als links van het mid delste zolderraam, ziet men in de voor gevel drie schilden, waarvan de wa pens in 1798 zijn afgekapt, maar die hopelijk spoedig in oude luister zullen worden hersteld. Onder de wapens staan de namen en de rang van de le den van het schuttersgilde. Na restau ratie behoort alles er als volgt uit te zien: a. „H(obiu)s de Krijger" - een krijgs man in volle wapenrusting. b. „S(alomo)n Beket, luytenant" - in zilver, op grasgrond een groene boom. c. „Is(aak) van Bosheyden, secretaris" - in goud drie groene bomen (2 en 1), rechts van de onderste een tegen de stam opspringende hond. d. „Is(aak) Kruyslander, kapiteyn" - ge deeld: I: op zilver een groen klaver blad, de steel naar links gewend, ver gezeld van drie blauwe hoefijzers (2 en 1); II: op goud een achtpuntige ster, bo ven vergezeld van twee St Andries- kruisjes en beneden van een rode, naar rechts ziende zittende vos. e. „C(omeli)s Armstrong, vaandrigh" - een zandloper. f. Het wapen van de schutterij: op een blauw veld een zilveren rechterschuin- balk, vergezeld van twee gouden ster ren. In de in 1768 gebouwde Doelen hangt een fraai vergulde spiegel waarop het wapen De Krijger. 3. Op de in het Korteweegje staande woningen, in 1771 geschonken door Jacob Bane, stond oorspronkelijk zijn geslachtswapen, dat er door fanatieke patriotten in 1798 werd uitgekapt. Ja cob Bane was gezworene van de Som- melsdijkse polders en woonde aan de westzijde van de Voorstraat, thans no. 27. Dit blijkt onder meer uit de op de stoeppalen aangebrachte spitsruiten zo als die in zijn wapen voorkomen! vrijdag '22 rje koop aa Gro $^^^•^^^^^>J■^"■;:;.^^^?S■^^^N Op de huisjes aan het Korteweegje is zijn wapenschild overdekt met een kroon en omgeven door een grillige versiering. Later schilderde men er, ge heel ten onrechte, het Sommelsdijkse wapen in. Het wapen Bane is op goud vijf aansluitende zwarte ruiten, dwars- balksgewijze geplaatst, zoals op de te kening is aangegeven. Op simpele wijze kan het in oude luister worden her steld, want zo is het een aanfluiting. 4. Op de bel, bovenop het oude gemeen tehuis, staat het wapen Kruyslander, zoals hiervoor bij 2d vermeld. Jan de Louter Kruyslander was baljuw van 1689-1714, diens zoon Louter Kruys lander was secretaris tot zijn overlijden in 1745, terwijl Adrianus Kruyslander van 1690 tot 1721 als gezworene wordt vermeld. 5. Op het portaal van de Ned. Herv. kerk staat het opschrift: „Anna van Bosheyden leide den eersten steen aan dit voorportaal den 20 juny 1794". Van het bijbehorend ruitvormig (vrou welijk) schild zijn de wapenfiguren reeds in 1798 afgekapt. Zie onder 2c. J. L. BRABER. ^■ss^\\^>>*>'s>:ss^-:^\^s-s^>>-s HOBIVS DE KRIJGER BEKET BOSHEYDE KRVISLANDER Beste meisjes en jongens! In dit' kinderhoekje zet ik een raadsel van iemand, die wel meer dan een jaar geleden, heel wat raadsels aan mij heeft gezonden. Het waren grotendeels raad sels, die betrekking hadden op het lij den en sterven van de Heere Jezus. Al die raadsels konden toen niet geplaatst worden, want ondertussen was Pasen weer al voorbij. Ik heb alles echter goed bewaard, en zo neem ik dan nu weer uit die oude voorraad. Wij krijgen nu MAARTRAADSEL 4 1 X 2 X 3 X 4 X 5 X 6 X 7 X 8 X 1. Zoon van Jafeth, zoon van Noach. 2. Sterrenbeeld, genoemd door de pro feet Amos. 3. Vader van Lea. 4. Eén van de zes vrijsteden. 5. Legerplaats van de kinderen Israels, Num. 33. 6. Richter. 7. Eén van de verspieders. 8. Eerste hogepriester in Israël. Op de kruisjeslijn komt een woord, dat in verband staat met het lijden van de Heere Jezus. Dit raadsel werd ingezonden door Jan Grinwis uit Ouddorp. Vriendelijk bedankt, Jan! Briefwisseling Ria van Oorschot, Den Bommel. Wat heb jij prachtig postpapier, zeg! Het is een lust om daar op te schrijven! Ja, zo'n krokusvakantie is wel kort, maar zeer welkom. Jullie hebben ten minste fijn gespeeld, lees ik. Ben je het rolschaatsen nog niet beu geworden? Wat moet je anders, als er geen echt ijs komt, hè? Corrie Kastelein, Zeist. Je hebt al veel genoten van je nieuwe, donker rode fiets. Het is flink, om alleen op de fiets naar je vriendinnetje in Drieber gen te rijden. Je zal misschien de ver keersregels al goed kennen. Het Is al tijd uitkijken en oppassen. En op die zaterdagmiddag werd de fiets zéker wel ingereden: drie kwartier rijden naar Blauwkapel. Opa en oma zullen dat zeer prachtig gevonden hebben, toen jullie hen opzochten. Was je niet moe van die fietstocht? Coby van Rossum, Melissant. Was je het haast vergeten om te schrijven? Gelukkig dat je een moeder hebt, die er aan dacht. Als de moeders meededen. dan kwamen die nooit te laat met de brieven, ondanks de vele bezigheden, die ze hebben. Je verwachtte niet zo veel van je rapport, maar misschien is het toch nog meegevallen. Ik ben er be nieuwd naar. Heb je goed voor Marina gezorgd, toen jij op haar die dag moest passen? Piet Kastelein, Zeist. Nu weet ik dat het De Meern was. Hoe kon ik zo dom zijn, om dat niet te kunnen ontcijferen! Maar nu en dan is je schrijven niet zo duidelijk, want ik geloof, dat het heel gehaast gaat, is 't niet? Hoe is het op de twaalfde maart gegaan? Daar kun je later nog wel eens het één en ander van vertellen. De „Roka" zal wel veel be zoek gehad hebben! Jij weet in elk geval wat er te koop is, en je zus ook. Anne van Rossum, Melissant. Het is fijn, dat het met de dieren goed gaat. Ja, er is telkens afwisseling in de vee stapel: oudere stieren gaan weg, en steeds komen er kalfjes bij. Hebben jullie ook schapen? Daar hoor ik je nooit over, dus dat zal wel niet. Je ziet, dat er veel te leren is Ijij het zwemmen. Na drie lessen was je nog niet zó erg opgeschoten. Maar als je eenmaal de slag er van te pakken hept, dan leer je in enkele lessen heel veel. Het gaat net als een kind, dat pas gaat lopen: van daag een paar stapjes, en als er een week voorbij is, dan loopt het overal. Alie Kastelein, Zeist. Nu weet ik pas dat die beurs heel uitgebreid was, want als er vier hallen in Utrecht voor nodig zijn, dan is dat toch wel de moeite. Je wist niet dat er zoveel aangeboden kon worden, denk ik. Over je maandstaat zal je wel tevreden zijn, is 't niet? Ik vind dat je mooie cijfers gehaald hebt. Ga zo maar verder. Giljam van Rossum, Melissant. Je vertelt weer heel wat. Als ik alles lees,' dan moet ik denken, dat jij een echte boer zal worden, als je het mag bele ven. Je hebt meer verstand van de bees ten dan ik. Het voeren van de kalfjes gaat heel mooi, merk ik. Ik wist niet eens, dat er besmetting kon komen door die speeninrichting. Ook wist ik niet, dat kalfjes longontsteking konden krijgen. Wat dom ben ik! Maar jij zorgt wel dat ik iets „bij" blijf. Clara van de Wende, Ouddorp. Met de sneeuw en het ijs wil het maar niet. En als er sneeuw valt, dan is het natte, dus geen gelegenheid om te sleeën. Het is wel een heel zachte winter. Met die verschillende spelling in de bijbels, raak je in de war. Dan staat een woord met een C, en dan met een K. Dat werkt verwarrend. Ik zal er rekening mee houden. De 21ste van de vorige maand was het voor je grootouders een be langrijke dag, een dag van veel herin neringen, die tot grote dankbaarheid moeten stemmen. We zullen hopen dat er nog wat jaartjes bij zullen mogen komen. Corien van Rossum, Zeist. Ondertus sen zal je wel in het boek gelezen hebben. Je zal het best mooi vinden. Het boek van Janny sluit er prachtig bij aan. Fijn, om zo'n pakje van de post te krijgen! Hadden jullie maar één dag vakantie? Dat is eigenlijk de moeite niet zig-zag vanaf f 299i- Reparatie van alle merken. waard, maar toch neem je die dag graag op,de koop toe. EUy Voortman, Ouddorp. Ook al van dat mooie postpapier! Eigelijk té mooi om aan mij te versturen. Nog gefelici teerd met de verjaardag van Simone, hoor! Borduur je graag? Waaraan ben je bezig? Het is mooi werk om vader te helpen als Joke nu en dan thuis komt. Wat zal ze dan veel te vertellen hebben! Janny van Rossum, Zeist. Hoe vind je het boek? Nu kun je ineens het ver volg lezen in het boek van Corien, een zodoende heb je eigenlijk twee boeken er bij. De wederwaardigheden van Polly zijn zeker wel spannend. Had jij langer voorjaarsvakantie dan Corien? Hoe kwam dat? Marjo van Loon, Nieuwe Tonge. Je had maar een kort briefje, schreef je, maar er staat toch veel in, waar ik be nieuwd naar ben. Is Simone lang ziek geweest, en is ze goed beter? Komt El len wel meer eens kijken? En hoe is het met oma verder gegaan? Wat zal ze pijn gehad hebben! Ik hoop dat het goed terecht zal mogen komen. Als ze mag lopen, zal het in 't begin niet meeval len. Tineke van Rossum, Zeist. Je hebt heel duidelijk geschreven, Tineke. Wil je wel geloven, dat jouw brief beter te lezen is dan sommige brieven van an deren? Die anderen heben misschien niet zo veel tijd, maar jij zal echt de tijd er voor genomen hebben, denk ik. Doe je op school ook goed je best, en ga je graag? Wilma Bechtum, Dirksland. In je brief stond een treurig bericht. Mis schien heb ik de advertentie over het hoofd gezien; ik ken ook de familie niet zo goed, en dan heb je er niet zo'n erg in. Het is een lege plaats in de fa miliekring, die niet meer vervuld wordt. Oude mensen móéten sterven, maar jonge mensen kunnen sterven. Daar denken veel kinderen niet aan; ze den ken dat ze ook mannen en vrouwen zul len worden, en bij velen gebeurt dat niet. Wij weten niet hoeveel jaren er voor ons zijn weggelegd. De Heere be stuurt het leven van iedereen. Piet Hoogesteger, 's-Gravenpolder. Toen je schreef, had het de hele dag zo wat gesneeuwd, maar daar ben je niet zo voor, lees ik. Rijd je niet graag met de slee? Heb je liever zomer dan win ter? Dan ben je net als ik, maar wij kunnen er niets aan veranderen, en het is een wonder, dat de jaargetijden zo netjes elk jaar voor verwisseling zor gen. Ik denk, dat je dat heel graag Gods Vaderzorg schiet nooit te kort Voor hen die naar Hem vragen. Hij Die alleen het antwoord weet Op de „waaroms?" van smart en leed, Is bij hen, alle dagen. Zij gaan door een verduisterd land Vaak met betraande ogen. Maar Hij Die alles weet en ziet. Hij is getrouw, vergist Zich niet. Hij wil hun tranen drogen. Hen uitzicht geven op het land waarheen ze met Hem reizen. Daar valt de sluier van de tijd, daar zullen ze van smart bevrijd Hem dankend eer bewijzen. LANERTA. Zoals reeds enige malen eerder het geval is geweest, zal ook nu weer in het Dienstencentrum aan de Doetin- chemsestraat een modeshow voor ou dere dames worden georganiseerd. Deze keer zal de show, die gehouden wordt op donderdag 28 maart a.s., des avonds om 19.00 uur worden verzorgd door de fa. Buysse en ook thans zullen de modellen worden vertoond door iets oudere mannequins, dan meestal het geval is. Zo zal men zich goed een in zicht kunnen vormen, welke bijzonder aantrekkelijke kleding er voor alle leef tijden (en in verschillende prijsklassen) voorhanden is. Natuurlijk zijn ook de heren van harte welkom om te helpen bij de besluitvorming van hun dames. Het Dienstencentrum nodigt u allen uit; mocht u dringend vérvoer nodig hebben, dan kunt u zich met de heer Jones of de medewerksters in verbin ding stellen (tel. 33 66). doet: een nachtje slapen in het huis van oma? Annemieke Vader, Nw. en St. Joos- land. Hoe was het op de l.t.s.? Het zal wel leuk geweest zijn om daar een kijkje te nemen, maar voor jou zal dat toch niets worden, want dan moet je een andere school bezoeken. Is het rapport er al? En ben je echt met va derlandse geschiedenis vooruit gegaan, zoals je dacht? Vriendelijk bedankt voor de prachtige pasfoto. Nu weet ik in eens met wie ik te doen heb, als ik een brief van je lees. Allemaal de, hartelijke groeten van OOM KO. P.S. Nog niet inzenden. Er komt nog een vijfde raadsel. o.a. vloerdJ asphalt, teil glas, deurl dings, schc|^ fevens te party rA strandstl roestvrrf met 2 f raamveiL n\iddellil i.z.g.st. Te bevragl BOLLOr p.a. Bri^ Hilseweg Inl.: tel.| Verkoop al PUI roet garag 2 jr. oud.l roer. Luxel Op eerstel grote slaaf badkamer.f Tevens va' verdieping kamer vad der. Divel Prijs n.o.t| WONI Tel. 018S Mechan Tel. I

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 6