ruider TOYOTA Laatbloeiers Emgo directeur op SOmeimetpeasieeii Kerkconeert te Zierikzee h. j. struijk Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog Tuberova-onderzoek Den Bommel krijgt kleuterbureau Op jaarvergadering Rode Kruis medewerking van beide zangverenigingen Verenigingswijzer voor gemeente Goedereede Orgelbespeling door Arie J. Keijzer 46e jaargang Vrijdag 22 maart 1974 No. 4273 CHR. STREEKBLAD OP GEïREFORMEEKDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tioeemaal per tveeh dinsdag- en vrijdagavond FRANKRIJK ALS DWARSLIGGER Dr. L. DE JONG: Ie helft deel 5 is verschenen 2e helft deel 5 verschijnt 2 mei Zorg dat uw serie kompleet blijft. Haal uw exemplaar snel bij 24,- 21,- ooemnf Kantoonnncktim Nieuwe Tonge en Stad a.t. Haringvliet CHENILLE SPREIEN mooi - ijzersterk - gemakkelijk te wassen. t>NÓNmGINRICHT»^^^ Sommélsdijk I P.C.P. - Dirksland g Dinsdag 26 maart, 8 uur in 1 „de Wiek" spreekt: I Dr. KRUISINGA i fractieleider der C.H.U. 1 2e kamer 1 over: „Kabinet Den Uil 1 Belofte en i Werkelijkheid". 1 Toegang vrij. OOLTGENSPLAAT. VOOE MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis SHOW Zie advertentie op pag. 3 2de blad. FRIKANDEL PER IVIETER... ROTTERDAMS STUDENTENORKEST GEEFT EEN CONCERT OP GOEREE EN OVERFLAKKEE OPTOMETRIST „OOGMETÏNG CONTACTLENZEN" ziekenfondsleverancier aan alle ziekenfondsen westdijk 34 - middelharnis - tel. 01870 - 2075 BEZOEKT ONZE Aytomobieleii-verlcoopitai ®0K OP VRIJDAGAVOND GARAOE KNöPS LANGEWEG 118 MIDDELHARNIS 01870-204S 974, POSTBOX 8 - MIDDELHAENIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommélsdijk TeL (01870) 26 28 Na 5.30 uur (01870) 33 82 Glra 167830 ABONNEMENTSPRIJS 5,85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De buitenlandse politiek van wijlen president Charles de Gaulle was dui delijk anti-Amerikaans gericht. De GauUe was ervan overtuigd dat Frank rijk nog steeds een grote mogendheid was die een eigen politiek moest voe ren. Daarom werden de Franse troepen uit de N.A.V.O. teruggetrokken en lan ceerde hij zijn idee van het „Europa der Vaderlanden". Dit Europa omvatte dan volgens de generaal een gebied dat liep van de Atlantische Oceaan tot de Oeral. Daarnaast moest Frankrijk miljarden uitgeven voor de ontwikkeling van ei gen atoomwapens. Tegenspraak, laat staan inspraak, duldde hij hierbij niet. Het Gaullistisch bewind kreeg daar door een duidelijk nationalistisch en autoritair stempel. Zijn vaak eigenzinnige houding werd hem niet in dank afgenomen. Reeds Roosevelt schreef tijdens de Tweede Wereldoorlog aan Churchill: „Ik ben De GauUe zat... ik ben ervan overtuigd dat hij voor ons een zeer ernstige be dreiging vormt". Churchill nam een iets welwillender houding aan; in zijn antwoord schreef hij: „ik ben niet weg van hem, maar De GauUe moet tot teamwork gebracht worden". Hoe moeilijk het is het karakter van de Gaullistische beweging te omschrij ven, blijkt uit de eigen woorden van De GauUe. Tegenover een dame die zich verontschuldigde voor het feit dat zij zich laat onder zijn aanhangers had geschaard, zei hij: „Troost u mevrouw, ik ben ook pas langzamerhand gaullist geworden". Ook nu nog, zoveel jaren na de dood van De GauUe, is de Franse politiek gericht op een „Europees" Europa, waarmee bedoeld wordt een Europa dat onafhankelijk is zowel van de V.S. als van de Sowjet-Unie. Willen de E.E.G.-partners daaraan niet meewer ken, dan worden zij, zoals de Franse minister van buitenlandse zaken on langs gedaan heeft, betiteld als verra ders. Op allerlei gebieden voert de Franse regering een volstrekt zelfstan dige politiek. De Franse diplomatie neemt standpunten in inzake de moei lijkheden in het Midden-Oosten, die dicht bij die van de Arabische landen komen. Na de oktober - 1973 - oorlog kreeg Frankrijk dan ook de beloning: de Arabieren kenden het de status toe van „vriend", zodat Frankrijk niet ge troffen werd door de olieboycot. Door op grote schaal wapens te leveren aan de Arabische landen heeft Jobert, de minister van buitenlandse zaken zich ook voor de toekomst verzekerd van voldoende olietoevoer. De Fransen mo tiveren hun egoïstische buitenlandse po litiek met de opmerking, dat als zij geen wapens leveren de V.S., de Sow jet-Unie of Engeland ze wel zullen le veren. Wat dat betreft vormt de Franse buitenlandse politiek het volslagen te gengestelde van de Nederlandse. Wij staan maar al te gauw gereed met een waarschuwende vinger en willen een buitenlandse politiek voeren, die geba seerd is op de begrippen recht en on recht. We zien zelfs kans om het enige land, dat ons nog ruim van olie voor ziet, Perzië, tegen ons in het harnas te jagen. In de afgelopen jaren is Frankrijk onder het Gaullistische bewind erin geslaagd zich op te bouwen tot een economisch geduchte macht. Er bestaat in Frankrijk echter een grote kloof tussen links en rechts, die ook Pompidou nog niet heeft kunnen overbruggen, en bovendien delen grote groepen Fransen nauwelijks in de wel vaart. De regering-Pompidou poogt daar thans wat aan te doen. Frankrijk wil met haar politiek be reiken dat Europa een grondstofprodu- cerend achterland verkrijgt in de Derde Wereld, dat tevens in de Europese ener giebehoefte voorziet, maar bovendien een groeiend afzetgebied kan vormen voor de Europese industrieprodukten. Deze Franse ontwikkelingspolitiek wordt vooral gebruikt als politiek in strument, gericht tegen de hegemonie van de V.S. en de Sowjet-Unie. Vorig jaar nog noemde Jobert de plaats van Frankrijk in de Derde Wereld essenti eel. „Het lijkt er inderdaad op dat er voortaan geen onafhankelijke koers meer mogelijk is en dat de twee super machten de scheidsrechters van de we reld zijn geworden", verklaarde Jobert. Hij droomt dan echter van een onafhan kelijk Europa, waarin Frankrijk uiter aard de eerste viool zal spelen, dat ge steund wordt door de Derde Wereld, speciaal de landen rondom de Middel landse Zee, waar de grondstoffen van daan moeten komen en waar de eind- produkten weer afgezet moeten worden. Niet voor niets noemde Henry Kissin ger Jobert „de man die mij het meest intelligent weet te kwetsen". Parijs droomt van Europa als Derde Wereld macht tussen de V.S. en Rusland. De Amerikanen hebben inmiddels te ruggeslagen. In een opzienbarende re devoering stelde Nixon persoonlijk Eu ropa voor de keus: samenwerking of een openlijke breuk. „Europa loopt het ge vaar de bescherming van Amerikaanse troepen te verliezen als het politiek en militair niet beter wil samenwerken met de V.S." zo waarschuwde Nixon. Zelfs Jobert haastte zich daarop geschrokken te verklaren dat Frankrijk vertrouwen heeft in samenwerking met Washing ton. De. buitenlandse politiek moet ge baseerd zijn op een permanente dia loog, aldus Jobert. De harde realiteit is dat het verdeelde West-Europa niet zonder de steun van de V.S. kan. westdgk 55 postbus 75 middelharnis tel. (01870) 25 51 woonhuis (01877) 19 54 In afwijking van eerder gedane me dedelingen, wordt het Tuberova-onder zoek te Nieuwe Tonge en Stad aan 't Haringvliet gehouden op de volgende dagen: Nieuwe Tonge: van maandag 1 t.m. woensdag 3 april 1974. Stad aan 't Haringvliet: donderdag 4, vrijdag 5 en maandag 8 aprü 1974. OOSTDIJK 53 - 61 Tijdens de dinsdagavond gehouden al gemene ledenvergadering van de afde ling Den Bommel van het „Groene Kruis" bleek dat de bewoners zich nogal gehandicapt voelen, omdat nog steeds geen kleuterbureau verwezen lijkt kon worden. Dit behoort nu lot het verleden want zoals voorzitter E. Mast mededeelde kan in april gestart worden met een kleuterbureau. Waarschijnlijk samen met de afdeling Stad aan 't Ha ringvliet om tot een redelijk aantal kleuters te komen. Dit resultaat stemde het bestuur tot grote voldoening. Slechts een twintigtal leden toonde belangstelling voor de jaarvergadering van de afdeling Den Bommel van het Groene Kruis te Den Bommel. Volgens het openingswoord van de voorzitter, dhr E. Mast, was er één lid meer als verleden jaar ter vergadering aanwezig. De notulen van de vorige ledenver gadering werden goedgekeurd, waarop secretaris-penningmeester A. L. Bake- laar zijn jaarverslag ten gehore bracht. Spreker memoreerde dat de samenwer king met Stad prima verloopt. De wo ning boven het Groene Kruisgebouw is verhuurd aan Donkersloot. Wellicht kan men binnenkort een kleuterbureau be ginnen, omdat dokter Ruizeveld uit Ouddorp zijn medewerking heeft toe gezegd. Een overzicht van haar werkzaamhe den gaf zuster Vrij met haar 4.000 bezoe ken aan zieken, waarbij komen de be jaardenzorg, consultatiebureau, inentin gen enz. Voor de zuigelingenzorg werden door dr. Buth 243 consulten gedaan. Zuster prees de prettige samenwerking met Achthuizen inzake weekend-dien- sten en vakanties. Namens de commissie van controle bracht dhr K. van Zanten een gunstig verslag uit en adviseerde tot goedkeu ring der rekening. De verlies- en winst rekening toonde een voordelig saldo van ƒ83,75, waarmee de voorzitter erg blij was, omdat er dit jaar geen contri butieverhoging noodzakelijk is. In de nieuwe commissie van controle werden benoemd de heren K. van Zan ten, M. Melissant Bz. en als reserve de heer C. Floorijp. De aftredende en herkiesbare bestuurs leden de heren L. Arensman en J. D. M. Smits werden bij acclamatie herkozen. Zuster Vrij werd daarna door de heer C. Berkhof, die dit voorstelde, letterlijk in de bloemetjes gezet, omdat de ver gadering eveneens van mening was, dat ze dit voor haar totale inzet voor haar werk, ten volle verdiend had. Na nog een consumptie te hebben aangeboden aan de vergadering, omdat de secretaris tijdens de vergadering ont dekt had, dat de voorzitter ongeveer in deze tijd 25 jaar bestuurslid was, werd de vergadering met een dankwoord van de voorzitter, besloten. OOLTGENSPLAAT. De zangverenigingen „Advendo" en „Ju bilate" zullen hun medewerking verle nen tijdens de Algemene Ledenverga dering van de afdeling „Ooltgensplaat" van het Ned. Rode Kruis op maandag 25 maart a.s. des nam. 7.30 uur in het Verenigingsgebouw „'t Centrum". Het bestuur van het Rode Kruis is al enkele jaren de mening toegedaan, dat om de vergaderingen meer aantrekke lijk te maken, de hulp wordt ingeroe pen van een of meer plaatselijke ver enigingen of ook wel verenigingen van buiten de gemeente. Deze gang van za ken heeft een tweeledig doel. In de eerste plaats wordt het publiek op een goed gevulde avond onthaald en ten tweede ontstaat er een vorm van sa menwerking waardoor men als vereni ging elkaar wederzijds beter leert ken nen. Met elkaar en voor elkaar. Onder leiding van de dirigent, de heer C. C. v. d. Heuvel zal elke vereni ging deze avond vijf nummers ten ge hore brengen. Burgemeester Van der Harst gaat heen als voorzitter. Nu burgemeester W. M. van der Harst benoemd is tot Kringcommissaris van Zuid-Holland treedt hij af als voorzit ter van de afdeling. Voor deze vacature wordt door het bestuur de heer A. Spit voorgedragen. De heer Spit is hoofd leider van de Stichting Bejaardenwerk „Oostflakkee". Ook gaat mevrouw H. Kobus-Jordaan wegens de leeftijdsgrens het bestuur verlaten. Voor deze vacature heeft het bestuur het volgende dubbeltal gesteld: mej. J. in 't Veld Dd. en mevr. M. Coe- pijn-Ubbink. Verder treden periodiek af mevr. M. J. Geerts-Quispel en de heer P. in 't Veld, welke herkiesbaar zijn. Verder zal er een uitreiking plaats hebben van de Landsteiner-penningen, terwijl er in de pauze een kleine verlo ting zal plaats vinden t.b.v. het Wel fare-werk. Na de pauze treden de ko ren voor het voetlicht. De Stichting Goereese Gemeenschap heeft een boekje uitgebracht waarin namen en adressen van stichtingen, verenigingen en clubs in Goedereede zijn opgenomen. De uitgave zal jaarlijks worden her haald en zal, behalve aan de plaatse lijke verenigingen ook aan de nieuwe bewoners worden toegezonden. (De ge meente zelf heeft een voortreffelijke ge- meentegids uitgevoerd, eveneens met vele adressen). Het boekje dat door de Stichting Goereese Gemeenschap is uitgebracht is gratis verkrijgbaar aan het secreta riaat Keyzerstraat 59, Stellendam, tel. 01879 - 17 94. Het aantal stichtingen, afdelingen, verenigingen en clubs is overigens res pectabel, we telden er 141. Er zijn 3 bibliotheken, 3 brandweer verenigingen, 20 kerkelijke verenigin gen, 12 verenigingen en afdelingen m.b. t. de land- en tuinbouw, 8 veren, van Maatschappelijk, sociaal en cultureel werk, 8 Kruisverenigingen, 4 veren, op het terrein van de Middenstand, 15 mu ziek- en zangverenigingen, 14 schoolver enigingen, 8 kiesverenigingen, 3 veren, op het gebied van de recreatie, 20 ver enigingen op het gebied van sport en spel, 2 afd. van de vakbeweging, 3 afd. van de visserijver., 3 vrouwenverenigin gen, een woningbouwvereniging en nog eens 7 ver. en stichtingen onder de ru briek „diversen". Zaterdag 30 maart a.s. zal Arie J. Keijzer een orgelbespeling verzorgen in de Hervormde kerk, alhier. Aanvang 8 uur n.m. Het programma hopen we in een der volgende nummers te vermelden. Het comité orgelbespelingen op Flak- kee rekent op een flinke belangstelling, vooral van degenen die bij de in ge- bruikname van dit mooie instrument op 18 januari j.l. verhinderd waren aanwe zig te zijn. Waar je je zoal mee bezig kunt,hou denIn jeugdsnackbar „de Bere- kuil" te Ooltgensplaat is een wedstrijd gehouden in het verorberen van fri- kandellen-speciaal. Een „speciaal" is „versierd" met uitjes, tomaten-ketchup en mayonaise, weegt IV2 ons en is goed voor een massa calorieën. De meeste deelnemers lieten het na drie of vier exemplaren afweten maar Wout Brink- mon werkte er 8V2 naar binnen, samen met zo'n 1275 gram en 1.75 meter lang. Hij verdiende er een ijstaart mee maar die bleef geruime tijd onaangeroerd. De jongeman schijnt het Friese record te hebben gebroken STELLENDAM Zendingsavond A.s. dinsdag 26 maart zal er een zendingsavond gehou den worden door de Inwendige Zen dingsbond van de Herv. Gemeente, al hier. Dhr. van Watsum zal dia's verto nen en naar aanleiding daarvan uitleg geven. Deze zendingsavond wordt gehouden in het verenigingsgebouw „De Rank" bij de Herv. kerk. Aanvang n.m. 8.00 u. VERBETERING TELEVISIE-ONT VANGST VIA DE ZENDERS TE GOES Met ingang van heden is de ontvangst- mogelijkheid van de Nederlandse tele visieprogramma's via de kanalen 29 en 32 verbeterd. Deze verbetering is bereikt door het vermogen van de beide televisiezenders die zijn opgesteld in de radio toren te Goes, te verdubbelen. Vooral de televisiekijkers in Zeeuwsch Vlaanderen, Westelijk Noord Brabant en op de Zuid-Hollandse Eilanden zul len hiervan profiteren. VRIJZINNIG-PROTESTANTSE WIELRUDERS Een van de mooiste proefschriftstel lingen over de fiets die de laatste tijd werden geformuleerd, is die welke werd afgedrukt bij de dissertatie van P. G. Swanbom, verdedigd aan de Rijksuni versiteit van Utrecht. „Wielrijders en vrijzinnig-protestan ten hebben gemeen, dat hun respektie- velijke organisaties de ANWB en de VPRO hen in de kou hebben laten staan ten behoeve van andere belan gengroeperingen. Wij kunnen de voor spelling formuleren dat vrijzinnig-pro testantse wielrijders een relatief zeer hoge vervreemdingsskore te zien zullen geven." Emgo-directeur dhr. J. J. C. la Fleur zal op 30 mei a.s. met pensioen gaan. Op de middag van deze dag zal hem een afscheidsreceptie worden aangebo den. Dhr la Fleur wordt, zoals we al eerder meldden, opgevolgd door zijn zoon Ir. D. A. la Fleur te Dordrecht. Vrijdagavond 29 maart a.s. om 8 uur wordt er een concert gegeven in de Gasthuiskerk te Zierikzee door de so praan Kitty Donker, de violiste Kora van Dijk-Kruis en de organist Jan van Dijk. Er is een afwisselend programma sa mengesteld uit verschillende stijlperio den. Aria's van Schütz, Stradella, Has- se, J. S. Bach, Fauré en Chausson wor den afgewisseld met werken voor viool en orgel van Antonii en Vitali. Voorts worden werken van Scheidé- mann. Bach en Jehan Alain ten gehore gebracht. De toegangsprijs bedraagt f3,'—, scholieren 2, Het orgel in de Gasthuiskerk is een prachtig instrument van de firma Mar- cussen uit Denemarken, terwijl de ruim te naast het orgel zich uitstekend leent voor solistische medewerking. De uit voerenden zijn in deze omgeving vol doende bekend, zodat een nadere aan beveling overbodig is. De organisatoren hopen dan ook op een goede belang stelling. Laat de afstand naar Zierikzee u niet afschrikken dit concert te be zoeken! Het uit 80 personen bestaande koor en orkest van de Rotterdamse Studen ten zal op 29 april a.s. een concert ver zorgen te Middelharnis. De plaats waar dit zal plaats vinden is nog niet bekend, daar echter een zeer grote belangstelling wordt verwacht van muziek- en zangliefhebbers voor dit unieke gebeuren, zal getracht worden hiervoor de grote Sporthal van Middel harnis te verkrijgen. Het optreden van dit orkest vindt plaats in het kader van de aktie van de Lions Club Goeree-Overflakkee, voor het aankopen of bouwen van een zo- merwoning voor gehandicapten te Oud dorp. Naar wij heben vernomen is het zo goed als zeker dat nog dit jaar onze invalide medeburgers van deze vakan tie-woning gebruik zullen kunnen ma ken. Het Rotterdams Studenten Orkest ver^ zorgt in april een aantal concerten in De Doelen te Rotterdam waarna op 29 april belangeloos zal worden geconcer teerd voor het hierboven omschreven doel. Over het programma dat zal worden geboden zullen zo spoedig mogelijk na dere berichten volgen. BLOOTGELEGDE SKELETTEN Rhenen - Ouwehands dierenpark op de Grebbeberg in Rhenen is weer op nieuw geconfronteerd met de gruwelen van de tweede wereldoorlog. Tijdens graafwerkzaamheden voor nieuwbouw- objecten is men gestuit op skeletten van ijsberen, olifanten en nijlpaarden. Het zijn resten van door de Duitse S.S. in de winter van 1944-1945, de zoge naamde hongerwiiïter, neergeknalde dieren van het park. De directie neemt maatregelen om de vondsten te identi ficeren en registreren en is voorts van plan er in een nog nader aan te wijzen deel van de dierentuin een permanente tentoonstelling van in te richten. SOMMÉLSDIJK: De 15 jaar oude plant. De prachtig bloeiende cyclamen van mevr. A. Hoogzand uit de Koninginne- laan zijn best een plaatje in de krant waard. De meest rijk bloeiende plant is n.l. al vijftien jaar oud en dat lijkt zo wel van de bloem als van de verzorg ster een hele prestatie... Mevr. Hoogzand wil daar evenwel niets van weten: „Ik weet eigenlijk he lemaal niks van blommen," verklaart ze eerlijk: ..."alleen heb ik wel eens ge hoord dat ze fris moeten staan en mis schien blijven ze ook zo mooi omdat ze nooit anders dan regenwater krijgen...'" vraagt ze zich af. Eigenlijk doet ze heel weinig aan de verzorging van de plan ten maar prompt komen ze elk jaar, rijker bloeiend, weer terug. Ze kreeg een van de cyclamen toen ze 61 werd van haar zoon, raadslid David Hoog zand. Nu is ze 76 en ze heelt er nog steeds plezier van; in de vijftien jaar oude plant kan ze zelfs zo'n zestig bloemen tellen! Ook de S jaar oude plant staat er rijkbloeiend bij. *''^5Sis?^'^ KON1NKUJ.K GOEDGEKEURD

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1