Ds. J. Ouwendijk nam afscheid van Den Bommel Eén dode op de weg bü Oude Tonge Raad Goedereede vraagt de Kroon om begrip n^ Strijd om het voortbestaan van het eigen huisje Dinsdag 19 maart 1974 No. 4272 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Schot voor de schrik Oranje vereniging „DIRKSLAND" On rpe rC H d-gOOd belasting in Goedereede 4 auto's totaii-ioss J. KEUVELAAR Hondje gevonden GESTOLEN AUTO IN BRAND GESTOKEN UITSLAG E.H.B.O. Kringwedstrijd ,,WILLEIVI DE JAGER STRAAT'' IN STELLENDAIVI POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en advertenties; Kantoor Langeweg 13, Sonunelsdijk TeL (01870) 2628 Na 5,30 uur (01870) 33 82 Giro 167B30 ABONNEMENTSPBIJS 5,85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. J.l, vrydagavond tijdens een afscheids avond en zondagmiddag in de toen ge houden afsclieidsdienst heeft ds. J. Ouwendyis afscheid genomen van de Herv. Gemeente i.v.m. xyn vertrelt naar de Herv. Gem. van Waalwijli-Be- soyen. Met enkele hartelqlie toespraken, stevige handdrukken, een enveloppe met inhoud en vele goede wensen wer den ds. en mevrouw met hun gezin (3 lunderen) vrijdagavond uitgeleide ge daan. In het Ver. gebouw werd ter opening van de afscheidsavond het woord ge voerd door ouderling dhr. J. van den Boogert. Aan de hand van Prediker 3, dat werd voorgelezen bepaalde dhr. v. d. Boogert de aanwezigen erop dat alles zijn bestemde tijd heeft, zoals dat ook op het vertrek van ds. Ouwendijk kon worden toegepast. Uit de voorbije 4Ms jaar waarin ds. Ouwendijk de Herv. Ge meente van Den Bommel diende be lichtte dhr. V. d. Boogert meer en min der plezierige gebeurtenissen, het meest plezierig bleek de gezinsuitbreiding van de fam. Ouwendijk met twee kinderen. U gaat heen en wij blijven op Den Bommel", constateerde dhr. v. d. Boogert, „u weet nu wel wat voor men sen het hier zijn. U hebt het Woord ge bracht, voor de een misschien te licht en voor de ander te zwaar maar u hebt niet naar de mensen behoeven te luisteren. „U hebt gezaaid maar God zal de was dom geven en zaaien en oogsten zullen niet ophouden tot op de dag van het eindgericht waarop allen geoordeeld zullen worden. Die in Hem geborgen zijn zullen geenszins worden uitgewor pen maar het zal te laat zijn voor allen die niet geborgen zijn in het bloed van Christus!", zo besloot dhr. v. d. Boogert, De gemeente heeft deze avond goed gebruik gemaakt van de gelegenheid ds. en mevr. Ouwendijk de hand te drukken. Pres. Kerkvoogd dhr. C. Mijs kon dan ook een vrij druk bezochte avond besluiten. Dhr. Mijs bracht in zijn slotwoord namens kerkvoogdij en nota belen ds. hartelijk dank voor het vele dat hij voor de Herv. Gemeente heeft gedaan. Mede namens de kerkeraad bood dhr. Mijs ds. Ouwendijk als blijk van erkentelijkheid en als aandenken aan de Bommelse tijd een geschenk on der couvert aan. Daarop, ten besluite van de avond, werden ds. en mevr. de verzen 1, 2 en 4 van Ps. 121 toegezongen. Vervolg op pag. 4, Ds, en mevr. Ouwendijk met twee van hun kinderen. Bij een autobotsirig op de weg naar de Grevelingendam, kort voor het eers te viaduct, heeft zaterdagmiddag de 28- jarige mej. E. M. M. van G. uit Oost burg het leven verloren. Haar vader en moeder, alsook de be stuurder van de andere bij de botsing betrokken wagen worden ernstig ge wond in het ziekenhuis verpleegd. Het ongeluk gebeurde toen de 21-ja- rige H. W. J. uit Oosterland met zijn Ford Escort in een - nog onverklaar bare - slip raakte. Zijn wagen kwam op de andere baan terecht waar mej. v. G. in haar Mercedes naderde. De beide wa gens vlogen met de linkervoorkanten op elkaar. Mej. v. G. overleed kort na aankomst in het ziekenhuis. OUDDORP De jongeman W.B. (17) is door de politie verbaliseerd i.v.m. een gepleeg de 'bedreiging. Met het jachtgeweer van zijn vader loste hij een schot, bedoeld otn zijn 19 jarige zus schrik aan te jagen. Het meisje was toen haar ouders niet thuis waren met haar verloofde de ouderlijke woning binnengegaan waar uit ze sinds enige tijd vertrokken was. Het kwam tot een treffen tussen broer, 2Us en de verloofde. De verloofde Schermde tevergeefs met een niet geladert buks. De toroer van het •neisje, die hen gebood direct te ver dwijnen joeg ze beiden op de vlucht en zond het meisje een .overigens hoog aangelegd schot na .Dirksland viert 30 april weer Konin- gmnefeest met een fraaie verlichting en versiering. Maar feestvieren kost geld. Daarom heeft de O.V. Dirksland een verloting georganiseerd met tal van niooie prijzen, o.a. als eerste prijs een draagbare T.V. ter waarde van 650,— 2e prijs een sportfiets; 3e prijs een slïelter en nog vele fraaie prijzen. Het bestuur hoopt op aller mede- De gemeenteraad van Goedereede wordt in haar vergadering van a.s. donderdagavond - als eerste op Goe- ree-Overflakkee - voorgesteld de al eerder geïntroduceerde „Onroerend- goed" belasting in te stellen. Als datum van ingang wordt Ijan. 1976 genoemd. Een raadscommissie heeft de pro blematiek van deze belasting grondig doorgenomen. Op grond van die studie is ze tot een voorstel gekomen. Op grond van wettelijke bepalingen moet het tarief van de Onroerend-goed be lasting worden berekend per elke ƒ3,000,waarde van een perceel. Voor de leek wat moeilijk, maar voor de commissie bepalend was het feit dat door de wet aan het bedrag van de Onroerend goed belasting een limiet is gesteld van ISVo en 12»/o, resp. van de eigenaren en gebruikers, van het bedrag der alg. uitkering uit het ge meentefonds, te verminderen met de factor sociale zorg. De commissie heeft de raad geadvi seerd met een tarief van 7,per 3.000,waarde rekening te houden, hetgeen neerkomt op 4,voor de eigenaren en 3,voor de gebruikers. De bepaling van de waarde van het onroerend goed steunt aldus het voorstel op een steekproefsgewijze berekening. Bij de invoering van de onroerend goed belasting zullen de straatbelasting, grondbelasting en personele belasting komen te vervallen, samen goed voor een opbrengst van 192.970,—. De onroerend goed-belasting die daar voor in de plaats komt zal ca. 270.000,- opbrengen. OOSTERLAND Op donderdag 21 maart a.s. 's avonds half acht hoopt ds. G. J. Dorsman, pre dikant van de Ned. Herv. Gemeente van Staphorst, een tijdrede uit te spre ken in het kerkgebouw van de Geref. Gemeente aan de Sint Joostdijk. Zulks op uitnodiging van de Kiesvereniging van de Staatkundig Gereformeerde Partij, alhier. OUDDORP In het w^eekend zijn op Ouddorps grondgebied 4 auto's totall-loss gere den. Twee wagens kwamen zondag middag op de Brouwersdara frontaal in botsing. De bestuurders raakten licht gwond. Zondagavond botste een B.M.W. en een Mercedes toen een van deze wa gens op de Autoweg naar Goeree keer de. Een van de bestuurders liep een gebroken been op. OFTICIEN Zandpiad 32 - aCddelbanibr TeL (01870)2157 Ziekenfondsleden op vertoon van recept 20'/i kortin« op montuur. aiELISSANT Oud papier. De medewerkers aan het „Banken- fonds" van de Ned. Herv. kerk gaan donderdagavond en vrijdagavond weer op pad om t.b.v. het fonds oud papier en... lompen op te halen. Donderdag avond in de buitenwijken en vrijdag avond in het dorp. OUDE TONGE Bij de fam. Lambert, Oostdijk 11, tel. (01874) 233 verblijft momenteel een zwerfhondje dat op een ander adres thuishoort. De eigenaar van het hond je wordt dan ook gevraagd met boven- genoem,d adres contact op te nemen. Het betreft een kortharig teefje, zwart, met een witte vlek tussen de poten. Het hondje is nogal schuw, ken nelijk omdat het al enige tijd zwer vende is. Vlakbij de Grevelingedam, op een afrit naar een stuk land, heeft de We genwacht gistermorgen - maandag - een brandende auto aangetroffen. De wagen, een Fiat 124 bleek te zijn ge stolen vanaf een parkeerplaats in Dirksland en eigendom te zijn van dhr. F. v. Strijdbos uit Capelle a.d. IJssel. De wagen, die een waarde van ca. ƒ750,— had, is geheel uitgebrand. De radio en de accu bleken te zijn ver dwenen. Van de daders ontbreekt elk spoor. De Kroon kan twee pittige beroep schriften tegemoet zien van Goerees gemeenteraad. Gisteravond, in mineur stemming bijeen, besloot de raad tot die stap in een streven met name de eigen bevolking woongelegenheid te kunnen bieden. Door het onthouden van goed keuring aan de bestemmingsplannen „Ouddorp-Oost II" en „Plan Landelijk Gebied" hebben GS die mogelijldieid volledig gekapt en daartegen richtte zich - uiteraard - het beroepschrift. De fractie van de PvdA en de SGP-ver- tegenwoordiger dhr. M. van 't Geloof die er m.b.t. het Plan Landelijk gebied - waar het het bouwen op de daarin vastgelegde bouwstroken betreft - een andere mening op na hielden haalden zich daarmee het misnoegen van de raadsmeerderheid op de hals Waar het het beroepschrift m.b.t. „Ouddorp-Oost II" betrof kon burg. G. van Velzen terecht constateren dat de raad het „gloeiend" met de tegenargu menten van B. en W. eens was. G.S. hadden nl. bezwaren kenbaar gemaakt tegen de omvang van het plan mede gezien in het licht van het Streekplan Zuid Holland Zuid dat Ouddorp tot een D-kern bestempelt waarin de uitbrei ding van de woonbebouwing op afron ding dient te zijn gericht. B. en W. voerden daartegen aan dat toch wel mocht worden uitgegaan van een jaarlijkse bevolkingsgroei van l'/o voor de opvang waarvan 15 woningen nodig zullen zijn, nog afgezien van de vervanging van gesaneerde woningen. De raad putte enige hoop uit het ge sprek dat burg. van Velzen met een lid van Gedeputeerde Staten heeft gehad. „Er zit misschien voor de toekomst,wat in," voorzag de voorz., overigens met inachtneming van de grootst mogelijke reserve omdat het gesprek tenslotte informeel was en de besproken „ver deelsleutel" nog door het voltallige col lege van GS zal moeten worden goed gekeurd. De verdeelsleutel voorzag in de bouw van 8 woningen in Goederee de, 20 in Stellendam en 30 in Ouddorp. Wanneer de toezegging wordt gehono reerd dan kan het ingestelde beroep nog worden ingetrokken. De raad ging dan ook unaniem met het voorstel akkoord. Tweespalt. Een duidelijke tweespalt ontstond er m.b.t. het beroepschrift tegen de ont houding van goedkeuring aan het Plan Landelijk gebied, waar het de bouw stroken betreft. Met de aanwijzing van die stroken heeft de raad bedoeld de oude rechten die in vroegere uitbrei dingsplannen lagen ook in het nieuwe bestemmingsplan, waarin immers de vroegere plannen bij elkaar zijn ge bracht, te waarborgen. Ze deed dat nog vorig jaar bij de vaststelling van be doeld plan in een volstrekt eensluiden de mening. Ommezwaai. Dhr. Reus (PvdA) bleek nu echter uit een heel ander vaatje te tappen. Hij meende zich dat - met zijn fractiegenote mevr. Grinwis-Blok - te kunnen per mitteren omdat hij zich nu meende te bevinden op „de drempel van een nieu we fase waarin het hem juist voorkwam de vroegere uitgangspunten aan een heroriëntering te onderwerpen." als we eerlijk zijn dan moeten we erkennen dat de bouwgronden in de woonstroken in toenemende mate on derwerp van speculatie zijn geworden waarmee geweld wordt gedaan aan de uitgangspunten van de oude rechten; grond voor de bouw van woningen voor de eigen bevolking. Nu het uitgangs punt van het oude recht zijn grondslag heeft verloren en het winstbejag cen traal staat menen wij aan het instellen van een beroep onze instemming te moeten onthouden!" verklaarde de heer Reus. Het bleek tot verbijstering van o.m. dhr J. Komtebedde (VVD) te zijn. „Het is een treurige zaak dat iemand die korter of langer geleden grond heeft gekocht met. de bedoeling er een huisje op te bouwen nu geweigerd moet wor den. Ik vraag me, nu dit gebeurt, wel af of we in Nederland nog in een rechts staat leven!" stelde dhr Komtebedde verontwaardigd vast. Het wilde er bij dhr Komtebedde bepaald niet in dat Ouddorp door een verdergaande lint bebouwing zou worden ontsierd; „het kan er zelfs aanzienlijk door verfraaid worden terwijl nu percelen grond zul len gaan vervuilen," stelde hij er tegen over. Precies zo dacht dhr G. Tanis (AR) erover: „...als er anderen dan eigen in woners bouwen dan is dat nog nietten nedele van de Ouddorpse samenleving en evenmin is het ontsierend," stelde dhr Tanis vast. In tegenstelling tot dhr Reus zou hij graag de - al eerder be perkte - mogelijkheden graag uitge breid zien. Eigen bevolking. De raadsvoorz. burg. van Velzen deed een krachtige poging om de PvdA frac tie tot een ander inzicht te brengen door de belangen van de eigen inwo- ders nog eens met nadruk te belichten. „We kunnen tevoren niet zien en we mogen niet bepalen wie er op zo'n bouwstrook gaat bouwen, maar wan neer we niet in beroep gaan sluiten we - voorgoed - elke mogelijkheid voor de eigen bevolking uit...!" liet hij waar schuwend horen. Een kleine hoop koes terde de voorz. dat de Kroon de oude rechten, waarop in het beroepschrift met klem wordt gewezen, meer zal respecteren dan GS dat hebben gedaan. Echter vond de voorz. ook dhr M. van 't Geloof (SGP) niet aan zijn kant. „Ook al wordt er minimaal 15 meter uit el kaar gebouwd dan nog wordt het land schap met een lintbebouwing geweld aangedaan!" was de overtuiging van dhr van 't Geloof. Geërgerd moest hij steeds weer bordjes ontdekken waarop bouwgrond te koop wordt aangeboden en waarop makelaars hun adressen en aanbiedingen kenbaar maken. Dhr van 't Geloof bleek dan ook vrede te heb ben met de beslissing van GS en op dit punt niets voor een beroep op de Kroon te voelen. De voorz. kon niet anders dan toege ven dat er hier en daar wel eens wordt gespeculeerd waardoor een „markt" kan ontstaan waarin de eigen bevolking geen interesse meer kan hebben. Toch maande de voorz. de raad die mogelijk heid voor lief te nemen om toch de eigen bevolking te kunnen helpen. „Sommigen uit onze bevolking kunnen gewoon niet dicht op elkaar wonen en voor een grotere vrijheid hebben ze dan ook wat meer geld over; die mo gelijkheid willen we voor hen openhou den!" bepleitte de voorzitter, „...ik ben vóór de belangen van de ei gen bevolking maar ze zouden dan zelf hun verstand moeten gebruiken" filosofeerde dhr K. Grinwis (SGP). Slecht bestuur. Weth. J. Voogd, wiens stemgeluid zelden wordt gehoord, kon het nu niet nalaten de PvdA-fractie vriendelijk maar beslist een slecht bestuur te ver wijten. „We hebben - aldus dhr Voogd - eenparig het plan landelijk gebied vastgesteld waarin de oude rechten werden gewaarborgd. Het is niet za kelijk en het getuigt niet van een goed bestuur nu de rollen om te draaien nu GS bezwaren maken." „Ik verschil dan ook zeer duidelijk van mening met mijn fractiegenoot van 't Geloof," stel de weth. Voogd met de meeste nadruk vast. „De oude rechten waren gewaar borgd en wij - als raad - hebben de verwachtingen zelfs nog verstevigd!" voelde ook weth. L. Visser aan. „G.S. kunnen nu wel geen „vreemden" meer in Ouddorp willen maar daarmee draaien ze ook onze eigen bevolking de nek om," argumenteerde dhr Visser, waarom hij het dan maar voor lief wil de nemen dat er ook nog wat mensen van elders zouden bouwen wanneer dat in het Landelijk gebied weer mogelijk werd. „Er wordt u terecht een ommezwaai en een inconsequente houding verwe ten," vond ook voorz. van Velzen aan het adres van dhr Reus, wat dhr Reus afweerde met de verklaring al eerder twijfels te hebben gehad en die nu in de daad om te zetten nu men op. de drempel van een nieuwe fase staat. Geen verstoring. „Ik begrijp niet dat u uit de boot wilt vallen nu GS bevelen „handen af" te houden," verbaasde weth. Voogd zich nog eens aan het adres van de Pv dA-fractie en dhr van 't Geloof. Nog eens benadrukte dhr Voogd de onmo gelijkheid tevoren te bepalen wie er op een strook grond gaat bouwen, een eigen bewoner of iemand van elders en even min kan iemand de verplichting opge legd worden alleen maar aan eigen in woners grond te verkopen. „Het eigen domsrecht wordt in de Grondwet het meest gerespecteerd! En we gun nen onze eigen mensen hun eigen huisje toch zo...?" Na de vermaning van weth. Visser dat het toch niet aanging de eigen be volking met een „ga heen en wordt warm" af te schepen werd de bespre king gesloten. Mevr. Grinwis-Blok, dhr Reus en dhr M. van 't Geloof bleken evenwei niet van standpunt te zijn veranderd. J.l. zaterdag is in Nieuwe Tonge een welgeslaagde E.H.B.O. kringwedstrijd gehouden waarin door 10 ploegen in twee boxen werd deelgenomen. Elke ploeg kreeg een collectieve opdracht terwijl de ploegleden individueel een vijftal vragen kregen te beantwoorden. De opdracht voor de ploegen hield het verlenen van eerste hulp in aan twee personen. Hoogst gekwalificeerde ploegen werden Ouddorp I met 216 pnt. en Middelharnis met 201 punten. Deze twee hoogsten uit elke box moesten zich tegen elkaar in een nieuwe op dracht meten. Het betrof de verzorging van slachtoffers van een verkeerson geval. De ploeg Ouddorp I kwam als beste tevoorschijn met 283 punten en 96 pun ten voor de leider. Middelharnis be haalde 270 punten en 95 punten voor de leider. Deze ploegen zullen op 6 april deelnemen aan de op die datum in Den Haag te houden districtswed strijd. De overige uitslagen luidden als volgt: Ouddorp III 216 punt, leider 56 pnt.; Nieuwe Tonge l 200 pnt., leider 55 pnt.; Ooltgensplaat II 181 pnt., lei der 47 pnt,; Dirksland II 164 pnt., lei der 41 pnt.; Ouddorp II 165 pnt., leider 38 pnt.; Ooltgensplaat I 160 pnt., leider 39 pnt; Dirksland I 137 pnt., leider 33 pnt.; Nieuwe Tonge II, 94 pnt., leider 18 pnt. Er waren totaal 250 punten als ploeg en 70 punten als leid(st)er te be halen. Woarschijnlijk zal Goerees gemeenteraad a.s. donderdagavond beslui ten in Stellendam een straat te vernoemen naar wijlen Willem de Jager, redder van vele schipbreukelingen. Dhr. de Jager verdronk in sept. 1961 in de Stéllendamse haven, drie jaar nadat hij afscheid genomen had als schipper van de Stellendamse reddingsboot „Koningin Wilhehnina". Willem de Jager heeft vele spectaculaire reddingen op zijn naam ge bracht tijdens zijn 32 jarig dienstverband met de Kon. Zuid HoU. Bed dings My. Dat dienstverband begon in 1926 waarna hij een jaar later de nieuwe „Koningin Wilhelmüia" in gebruik nam. Al vóór die tijd had de Jager reddingen verricht, samen met zijn vader waarvoor hij van Konin gin Wilhelmina een oorkonde ontving. Later kwamen daar nog vele onderscheidingen bij; in 1949 ontving hij de medaille voor ,,zeer moeilijke reddingen"' waarmee hij Broeder in de Orde van de Nederlandse Leeuw werd. Bijzonder spectaculair is de redding geweest van de bemanningen van de sleepboten „Ganges" en „Witte Zee" op 18 jan. 1952. Ook in de rampdagen van 1953 heeft wijlen dhr. de Jager een heldenrol gespeeld. De „Willem de Jagerstraat" ligt tussen de Keijzerstraat en de Prinses Marijkestraat. Overige voorgestelde namen voor andere straten zijn het Johan Frisopad, de Azaleastraat, het Dahliapad, het Fresiapad, het Zon nebloempad en het Korenbloempad. In het bestemmingsplan „Nieuwe Oostdijk" te Goedereede wordt voor gesteld een straat te vernoemen naar wijlen dhr. J. Jongkoen', de jong overleden gemeente-secretaris van Goedereede. Voorts wordt aldaar ge dacht aan een Hoofdpoortstraat, de Kortewenden, de Tuinen en het Geuzenpad.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1