I Gem. Visafslag Goedereede uit de ruimtenood P.v.il.a. en P.P.R. op één lUst h. j. struijk I $ommelsdijk Me jaargang Vrijdag 15 maart 1974 No. 4271 in les! »ls ileis en ■er- s ten i Itie fi |or- i en m ing ko- ■en- CHR. STREF.KRLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond BUITENLANDSE POLITIEK IN DE SOVJET-UNIE VOOR MOOEEBE bloeanstykjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis OPTOMETRIST „OOGMETING ziekenfondsleverancier aan alle ziekenfondsen westdijk 34 - middelharnis - tel. 01870 - 2075 BEZOEKT ONZE Automoiïielen-verkoophai OOK OP VKIJDAGAVOND GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS 1 LANGEWEG IIS ïel. 01870-M4S 1 Geslaagde prikkaart- aktie voor de SAHEL DE EMMABLOEM- COLLECTE Ds. A. C. Scherpenisse 25 jaar predikant Wedstrijd E.H.B.O. Examen en kwis i van Veilig Verkeer door leerlingen lagere scholen Vrijspraak na dodelijk ongeiyk Tuberova onderzoek IVIedische diensten TOILETTAFELS voor moeder en dochter. Moderne kleuren. rmen Algemene Bijstandswet Plaatselijk nieuws M ifitte I Mist agbren- 117 nelsdyk I van 198—, fels lang trmee lie stuks p-an en lange weg in! te Iaat irijzen et ga- mo- Neder- ;maga- ■ce Jtoren", (terdam- I Vrijdag ■en voor 1 Neder pop ook kast U, irkt. POSTBOX 8 - MIDDELHAKNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonunelsdijk TeL (01870) 26 29 i-i Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167830 ABONNEMENTSPRIJS 5,85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Een beschouwing geven over de Rus sische "buitenlandse politiek, is een jioeilijke zaak,- omdat het systeem ge- tenmerkt wordt door een hermetische geslotenheid en ondoordringbaarheid. Gepaard hiermee gaat een mate van leugenachtigheid, die zélfs in het poli tieke leven zeldzaam is. In het Westen jeneert een politicus zich tenminste nog als hij betrapt wordt op een leugen. De Russen niet. Lenin sprak eens: „Het is noodzakelijk zijn toevlucht te nemen tot alle soorten trucs, listen, onwettige middelen, geheimhouding en het ver bergen van de waarheid". Liegen is in de Sovjet-Unie welhaast een nationale karaktereigenschap. In een boekje dat over Rusland in 1839 gaat, geschreven door een Fransman, lezen wij: „De re gering leeft van liegen; in dat land zou men iemand die eerlijk is voor krank zinnig houden". Deze uitspraak latend voor wat zij waard is, blijft wel het feit bestaan, dat het buitengewoon moeilijk is te doorgronden wat de Rus sen eigenlijk bedoelen als zij zich eens uitspreken. Hun toespraken zitten vol gezwollen frasen, duren meestal uren lang en zijn dan ook niet om aan te horen. Wie de verslagen van deze of ficiële toespraken leest, ziet dat het ge hoor af en toe plichtmatig applaudi- seert. Tussen haakjes wordt dan ver meld: applaus, overweldigend applaus, ovationeel applaus enz. Toch zit dan soms ergens in zo'n niet te verteren redevoering een nieuwe gedachte ver scholen. U kunt dan in de kranten le zen dat westerse deskundigen zorgvul dig de tekst van zo'n redevoering be studeren om die ene kleine zin te ont dekken, die bedoeld is om in verborgen bewoordingen een toespeling te maken op een politieke ommezwaai, een con cessie of een stap vooruit. De toon van deze toespraken is meestal zelfgenoegzaam als het gaat om de Sovjet-Unie, de enige plek waar vol gens de Russen deugdzaamheid te vin den is, en tevens voortdurend beledi gend en vijandig ten aanzien van de rest van de wereld, die voorgesteld wordt als decadent en tegelijk roof zuchtig; op hét punt ineen te storten maar toch nog een krachtige bedrei ging voor het socialistische stelsel. We moeten niet uit het oog verliezen dat officieel het kapitalisme steeds de vijand blijft die vernietigd moet wor den. Voortdurend worden aan het adres van het Westen allerlei bedreigingen geuit, die alleen in tijden van politieke dooi wat getemperd worden. Deze voortdurende vijandschap behoeft niet in strijd te zijn met de politiek van ontspanning en toenadering van onze dagen. De direkte confrontatie wordt vermeden. Grote oorlogen wil men niet voeren in verband met de verschrik kelijke dreiging van de kernwapens. De Russen blijven echter de wereld zien als een ontmoetingsplaats van com munisten en kapitalisten waarin iedere echte verzoening onmogelijk is. In deze oorlog zullen de Sovjet-Unie en haar vrienden op alle mogelijke manieren pogen hun macht en invloed uit te brei den. Als de Russische leiders menen wat zij zeggen, dan is er dus weinig vooruitzicht op een vreedzame wereld. Als we de uitspraken van de Russen over hun buitenlandse -politiek letter lijk opnemen zijn ze alarmerend en on aantrekkelijk. Wie bepaalt eigenlijk de Russische bui tenlandse politiek? In naam is dat het Ministerie van Buitenlandse Zaken. De werkelijke beslissingen worden echter genomen door het Politbureau, het hoogste orgaan van de communistische partij. De Minister van Buitenlandse Zaken is hier geen lid van. Naast de partij eist ook de geheime politie (de K.G.B.) zijn aandeel op en houdt derhalve eveneens een oogje op de werkzaamheden in de buitenlandse politiek. De geheime politie is sterk vertegenwoordigd in de Sovjet-ambas- sades en gezantschappen in het buiten land. We zijn hier vrij veel over ee Weten gekomen door een aantal uitge weken Russische diplomaten. Vermoedelijk bezit de Russische rege ring een grotere massa geheime inlich tingen over andere landen dan enige andere regering. Toch verliezen deze inlichtingen een groot deel van hun waarde doordat zij verkeerd geïnter preteerd worden. Een communist kan namelijk het land waarover hij rap port uit moet brengen of de mensen waarmee hij onderhandelt, niet ob jectief bekijken. Ze kunnen niet zijn zoals ze lijken, ze moeten zijn zoals Marx of Lenin vertelden dat ze be hoorden te zijn. Russische ambassa deurs die rapport uitbrengen over de situatie in het land waar ze verblijven, verdraaien soms opzettelijk het beeld om het Kremlin een plezier te doen of oni censuur van het Kremlin te vermij den. Dit mag misschien iets overdre ven zijn, maar een feit is dat de meeste echte communisten de dingen niet op de juiste wijze kunnen zien omdat alles vertekend wordt door hun marxisti sche bril. ""^^cj^flfi^ KONINKLIJK GOEDGEKEURD CONTACTLENZEN" De basisscholen te Stad aan 't Ha ringvliet, Sommelsdijk en Middelharnis hebben met veel succes een prikkaar- tenactie gevoerd voor het pootaardap- pelproject in Mali. Dank zij het enthousiasme van de leerlingen werd in totaal 2327,33 bij eengebracht. Op rekening no. 1000 bij de Nuts- spaarbank te Middelharnis staat nu al een bedrag van plusminus 6.000, Het Novibcomité Middelhamis-Som- melsdijk heeft goede hoop in totaal 10.000,voor het project bijeen te krijgen. De nazorg van hartpatiënten door de Kruisverenigingen In alle geïndustrialiseerde landen, ook in Nederland, is het hartinfarct onder volwassenen de belangrijkste doodsoorzaak. Het is welhaast vanzelfsprekend dat de verpleegkundigen en diëtisten van de kruisverenigingen ook ingeschakeld worden bij de bestrijding van coro naire hartziekten en de hulpverlening van hartpatiënten. Ter ondersteuning van de in de pe riode van 18 t.m. 23 maart te houden nationale EmmabloemcoUecte, wordt woensdagavond 20 maart om 19.50 uur op Nederland I in het programma van Socutera aandacht geschonken aan de ze onderdelen van het kruiswerk. Cineast Hans Koekoek laat in een korte film zien hoe de diëtiste en de wijkverpleegkundige van de kruisver enigingen worden ingeschakeld bij de nazorg van hartpatiënten. OOLTGENSPLAAT: Een van -de vorige predikanten der Geref. Kerk alhier Ds, A. C. Scherpe- nisse, viert op 20 maart a.s. zijn 25- jarig ambtsjubileum. Geboren op 4 februari 1922 te Klundert, koos hij na volbrachte studie uit verschillende be roepen Ooltgensplaat als zijn eerste ge meente. De intrede was op 20 maart 1949. De bevestiger was Ds. K. Feen- stra uit Klundert. De intreetekst Joh. 3 30: „Hij moet wassen, maar ik min der worden". Na 3V2 jaar werd een beroep aange nomen naar Treebeek (L.) Intrede op 9 november 1952. Twaalf weken later was hier de watersnoodramp van 1953. Gelukkig zat Ds. en gezin in Treebeek bijtijds hoog en droog. De arbeid in het uiterste zuiden werd in 1956 beëindigd. 1 juli 1956 volgde de intrede te Barendrecht. Daar werden bijna 5 jaren voigemaakt. 11 juni 1961 werd Scheveningen het huidige arbeids veld. Deze kerk telt bijna 4800 zielen. Mevr. Scherpenisse is een zuster van de bekende organist Joh. van Dommele en ook van de a.s. directrice van het ziekenhuis te Dirksland, Voor ieder die belangstelling wil to nen volgt hier het adres: Ds. A. C. Scherpenisse, Kapelplein 1, Scheveningen, telef. 070 - 556134 NIEUWE TONGE: A.s. zaterdag 16 maart zal er een K. H.B.O.-wedstriJd gehouden worden door de verschillende E.H3.0.-afdelin- gen van de kring Flakkee. De wedstrijd zal plaatsvinden in 'Ons Dorpshuis' te Nieuwe Tonge; er zullen 12 groepen in meespelen. Aanvang 2.00 uur. Prijsuitreiking is van 17.00-17.30 uur. De winnende groep zal de Kring Flak kee op 6 april a.s. vertegenwoordigen op de Districtswedstrijd. Oude Tonge: De leerlingen van de Christ, school die met trots de ge wonnen wisselbaker tonen. Dinsdag namen in totaal 59 leerlin gen uit de vijfde klassen, resp. van de Chr. L. school, Openbare L. school en R.K. L. school te Oude Tonge, deel aan het examen voor diploma Veilig Verkeer Nederland. Van de 59 leerlingen werden 6 kan didaten afgewezen; voor hen bestaat de mogelijkheid volgend jaar dit exa men over te doen om nogmaals een kans te wagen in het bezit van ge noemd diploma te komen. Drie leerlingen slaagden met lof, t.w. Jan van Noord, van de Chr. school. Els de Wit en Jan de Wit, allebei leerlin gen van de R.K. school. Verkeerskwis 's Avonds werd er onder leiding van Opperwachtmeester Holt, twee be stuursleden van Veilig Verkeer Neder land afdeling Oude Tonge en onder grote belangstelling van de ouders een kwis gehouden waaraan in totaal 27 leerlingen deelnamen; van elke school een groep van 9 leerlingen. De leerlingen van de Chr. school be haalden hierbij het hoogste aantal pun ten (in totaal 230, Openb. L. school: 200 pnt., R.K. school 195 pnt.) en kwam hierdoor in het bezit van de wissel beker, die destijds door het Jaarmarkt- comité daarvoor beschikbaar werd ge steld. Vorig jaar waren het de leer lingen van de Openb. L. school die in het bezit van de wisselbeker kwamen. Verdere prijzen werden beschikbaar gesteld door: Pakhuis Buscop, fa. Van Kempen, Bakkerij Heestermans en Loonbedrijf Pollemans. De wisselbeker, de boekenbonnen - voor hen die met lof slaagden - en de overige prijzen werden door Burg. v. d. Harst van Oostflakkee aan de leer lingen uitgereikt. De vereniging voor Veilig Verkeer te Oude Tonge heeft zich met deze bezig heden erg aktief gemaakt en verdient daarvoor een pluim. Zó kolossaal is de gemeentelflke vis afslag Goedereede door de recente uit breiding geworden dat het gebouw nog maar moeilijk op één foto te „vangen" is. De afslag, aanvankelijk 100 meter lang, meet nu een lengte van 200 meter. De oplevering van het nieuwe gedeel te, gebouwd door de fa. v. d. Welle uit den Bommel, had vorige week plaats. De gemeenteraad bijzonder content over de goede gang van zaken, stelde daar vorig jaar april een crediet van ƒ865.000,— voor beschikbaar. Visafslag-directeur dhr. Roukema verklaart nu „met het grootste gemak van de wereld" per dag 400 ton vis te ontvangen. De grootste tot dusver ge boekte aanvoer bedroeg op een vrij dagmorgen 310 ton, en er is nog een duidelijke groei waarneembaar. Mo menteel telt de vismijn 11 man vast administratief personeel. Het visver- werkende personeel is in dienst van de Stichting Vislos- en sorteerregeling. Zorgen? De landelijke pers heeft dezer dagen veel aandacht besteed en ruimte ge geven aan een klacht van de Reders vereniging voor de Nederlandse Zee visserij, gedaan bij monde van haar secretaris, drs. B. J. Langstraat. Deze verklaarde dat meerdere schippers ten gevolge van de hoge lasten waarvoor ze zich geplaatst zien zonder dat er ho gere opbrengsten tegenover staan, „in de rode cijfers" varen en de rente en aflossing van aangegane leningen niet MELISSANT De Middelburgse Rechtbank heeft de 22-jarige A. Struik uit Melissant niet schuldig bevonden aan de dood van de 20-jarige Jan van Seters uit Stellen- dam, zoals hem tenlaste was gelegd. De jongeman werd dan ook bij gebrek aan bewijs vrggesproken. Jan van Seters kwam op zondag 23 Sept. vorig jaar om het leven toen zijn sportwagen in Renesse op een stil staande politieauto reed. Aangenomen werd dat de snelle wagen toen werd bestuurd door dhr. Struik, maar verd's raadsman mr. A. den Hollander heeft aan de hand van getuigenverklaringen aan deze stelling elk bewijs ontnomen. Ter zitting verklaarden deze getuigen n.l. te hebben gezien dat van Seters zelf - vlak voor het ongeluk gebeurde - naar zijn wagen is gelopen en achter het stuur had plaats genomen. Enkele getuigen die door de Off. van Justitie waren opgeroepen, konden slechts mededelingen doen over wat zij na het ongeluk hadden waargenomen. J.l. woensdag, toen de rechtbank vonnis wees, werd dhr. Struik dan ook vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. MIDDELHARNIS De afd. Middelharnis van de P.v.d.A. en de pas opgerichte P.F.R. afd. zullen voor de a.s. raadsverkiezing met één gezamenlijke l^st uitkomen. Dat is het resultaat van een gesprek dat de PPR met het bestuur van de P.v.d.A. afd. heeft gehad. De nummers 5, 9 en 14 op de PvdA-candidatenlijst worden inge nomen door PPR-vertegenwoordigers. De lijst luidt als volgt: 1. L. C. Kievit, Middelharnis 2. P. Tiggelman, Stad 3. A. Tiggelman, Sommelsdijk 4. A. van Alphen, Nieuwe Tonge 5. Mevr. G. Kempen, Middelharnis 6. Mevr. Schouten-Schaapveld, Mid delharnis 7. T. Ketellapper, Middelharnis 8. A. Tuns, Middelharnis 9. Mevr. Verschuren, Middelharnis 10. L. Horseling, Nieuwe Tonge 11. C. D. Hoeyenbos, Sommelsdijk 12. J. van Balen, Nieuwe Tonge 13. W. Tijl, Nieuwe Tonge 14. Mevr. Nüssler-Jessurun, M'harnis 15. M. Zweerus, Nieuwe Tonge 16. R. Verkerke, Nieuwe Tonge 17. Mevr. Looy-Robijn, Middelharnis 18. W. de Jong, Middelharnis 19. H. Dirkse, Middelharnis 20. J. de Jong, Nieuwe Tonge. De naam van raadslid D. Hoogzand, steeds een markant vertolker van de socialistische gedachte, komt niet op de candidatenlijst voor, kennelijk als ge volg van duidelijke principiële ver schillen die meermalen, ook tijdens de raadsvergaderingen gebleken zijn. Nu de afdeling hem heeft genegeerd is het waarschynlijk dat dhr. Hoog zand met een eigen lijst uit zal komen, zoals hij ook vóór de nog lopende raadsperiode succesvol deed. Vier jaar geleden sloot hij zich opnieuw bij de P.v.d.A. afd. aan. MIDDELHARNIS Maandag 18 maart a.s. te 14.00 uur, wordt een begin gemaakt met het pe riodieke bevolkingsonderzoek op tuber culose en andere ziekten der borstor ganen. Gezien de medische resultaten van het onderzoek op dit terrein, is de on derste grens van deelneming gesteld op 30 jaar. Indien men voor onderzoek in aanmarking komt, ontvangt men een persoonlijke oproep. Ter dekking van de kosten van dit onderzoek, wordt naast de gemeentelijke subsidie, ook een vrijwillige bijdrage van de bevolking gevraagd van 2,50 per persoon, te voldoen bij het onder zoek. Dit houdt echter niet in, dat men tot betaling verplicht is. Als dit bezwaar lijk is, betaalt men niets! Indien men niet aan het onderzoek deelneemt, wordt dringend verzocht de kaart terug te zenden en daarop te ver melden de reden waarom men niet komt. Het onderzoek wordt gehouden te: Middelharnis-Sommelsdijk van 18 tot en met 28 maart 1974, in gebouw Jeugd- haven. Kerkepad 3, Middelharnis; Nieuwe Tonge op 1 en 2 april 1974 in verenigingsgebouw „Ons Dorpshuis", Korteweegje 14, Nieuwe Tonge; Stad aan 't Haringvliet op 3 en 4 april 1974 in verenigingsgebouw „Trefpunt", Oranjelaan 14, Stad aan 't Haringvliet. van zaterdag 16 tot maandag 18 maart 1974. ARTSEN Middelharnis-Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9 uur tot maan dagmorgen 8 uur heeft dienst dokter H. M. B. v. d. Peppel, Middelharnis, telef. 2117. Deze is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland-Herkingen-Melissant: Van zaterdagmorgen 9 uur tot maan dagmorgen 9 uur heeft dienst dokter K. J. Huisman, Plein 7, Melissant, tel. 01877 - 1412 Nieuwe Tonge-Oude Tonge: Van zaterdagmorgen 8 uur tot maan dagmorgen 8 uur heeft dienst dokter C. G. A. M. van Hattem, Oude Tonge, telef. 01874 - 259 Stad aan 't Haringvliet-Den Bommel- Ooltgensplaat: Vaa zaterdagmiddag 12 uur tot maan dagmorgen 9 uur heeft dienst dokter E. Bouman, Stad a. 't Haringvliet, tel. 01871 - 269 TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts J. G. Janssen, Middelharnis, van 10.00 tot 10.30 uur. DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts J. Minderhoud, Middelharnis, telef. 01870 - 2897 WIJKVERPLEEGSTERS Dirksland-Herkingen-Melissant: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag morgen 8 uur heeft dienst Zr. C. v. d. Nieuwedijk, Middelharnis, telef. 01870- 2883. Nieuwe Tonge-Oude Tonge: Van vrijdagmiddag 12 uur tot maan dagmorgen 8 uur heeft dienst Zr. van Wijk, Oude Tonge, telef. 01874-289, b. g.g. 01877 - 1707 Achthuizen-Den Bommel-Stad aan 't Haringvliet: WIT/GELE KRUIS Dienst heeft Zr. Anna, tel. 01873-577 meer kunnen betalen. O.m. de prijs van de olie en van nylon (netten!) is extreem sterk gestegen. Maakte de post „brand stof" ca. IV2 jaar geleden nog 7"/o van de totale kosten uit, thans maakt die post al ca. een kwart van de kosten uit! In Goedereede zijn er nog geen acute moeilijkheden, mede tengevolge van het feit dat er op de vloot op maat- schaps-contract wordt gevaren. Dat impliceert dat de bemanning haar deel meebetaalt in alle bedrijfsonkosten, waaronder het verbruik van ijs, de huur van de apparatuur en het brand stofverbruik. Op meerdere plaatsen echter vaart de bemanning op een C. A.O.-contract waardoor alle (hogere) lasten door de eigenaar van het schip moeten worden gedragen. JONlNGINRICHT\H^3 OOSTDIJK 53 - 61 Normen ingevolge de Algemene Bij standswet, welke door de colleges voor de verlening van bijstand in de ge meenten Dirksland, Goedereede, Mid delharnis en Oostflakkee worden ge hanteerd t.b.v. personen, die als bij- standsbehoevend worden aangemerkt. Het bijstandsbedrag bedraagt per 1 april 1974 voor: Echtpaar of econo mische eenheid: p. week p. nmd zonder kinderen 139,30 603,63 met 1 kind 142,20 f 616,20 met 2 kind. 144,70 627,03 met 3 of 4 kind. 147,15 637,65 met 5 of 6 kind. 148,85 645,02 met 7 of meer kind. 150,45 651,95 Hoofd van een onvolledig gezin zonder kinde^-en 118,40 ƒ513,07 met 1 kind 121,30 525,63 met 2 kind. 123,80 536,47 met 3 of 4 kind. 126,25 f 547,08 met 5 of 6 kind. 127,95 554,45 met 7 of meer kind. 129,55 561,38 Alleenstaande met zelfstandige huishouding: 97,50 422,50 Alleenstaande die geen zelf standige huishouding voert: ƒ115,35 ƒ499,85 Kosten van persoonlijke behoeften t.b. V. personen in bejaardentehuizen of verzorgingstehuizen a. voor echtparen 200,- p. maand b. voor alleenstaanden 115,- p. maand DEN BOMMEL Ouderavond Chr. Nat. school De ouderavond van de Chr. Nat. school te Den Bommel is vastgesteld op D.V. woensdag 27 maart a.s. om half acht n.m. precies. De kinderen uit de klassen 3, 5 en 6 zijn zich al enthousiast aan het voor bereiden, terwijl als gastspreker Dr. Roelofs, geneesheer-directeur van Her- nesseroord, zijn medewerking wil ver lenen. Houdt u deze avond vrij? OOSTFLAKKEE Vrijstelling dienstplicht De minis ter van defensie heeft een verzoek om vrijstelling van de dienstplicht van Kasper A. Bakelaar te Achthuizen, we gens persoonlijke onmisbaarheid, afge wezen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1