Warnink's Advocaat- fabriek start produktie Triumph h. j. struijk BEDDEN 46e jaargang Vrijdag 1 maart 1974 No. 4267 CHE.. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond MARTELINGEN iAr Vanavond - vrijdag - gaan profesten de deur uit Bezorgdheid in telegram aan G.S. uitgedrukt electronische rekenmachines boehen, hantoonnncniina 80-90-120-130-140 cm. breed of wilt U langer, korter, breder, smaller I BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophal I OOK OP VKIJDAGAVOND I GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS I LANGEWEG 118 T«J. 01870 - 2043 rJT^M Jf OPTOMETRIST ^Mmm „OOGMETÏNG ziekenfondsleveraiicier aan alle ziekenfondsen westdijk 34 - middelharnis - tel, 01870 - 2075 GEEFT UW PANDEN IN MEESTERHANDEN Bureau voor Onroerende Goederen MEESTER ZINKWEG OUD-BEIJEELAND Tel. 01860 - 5953 Wethouders bezoldigingen gaan omhoog VOOR MOOIERE liloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis MIDDELHARNIS: ^^^^^^^A n POSTBÖX 8 - MIDDELHAENIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk TeL (01870) 26 28 *- Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 5,85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. steeds weer duiken berichten op in de pers over mensen die gemarteld worden om op deze wijze aan inlichtingen te jiomen. In feite evenwel is martelen maar al te vaak een onnodige zaak. Hoe taak komt het immers niet voor dat volkomen onschuldige mensen beken nen om van de voortdurende pijniging af te zijn? Sinds de Tweede Wereldoor log is een nieuwe vorm van martelen bekend geworden, die we hersenspoe ling noemen. De hersenspoeling berust er op de wil van de ander zo volkomen te breken dat hij bereid is tot elke be kentenis, onverschillig of zij op waar heid berust of niet. Ook in ons eigen land doen momen teel geruchten de ronde dat er in het korps der mariniers tijdens oefeningen gemarteld zou worden. Het martelen heeft dus tot doel een bekentenis los te krijgen. Het godsoor deel in de Middeleeuwen was eigenlijk ook een vorm van martelen. Om de schuld of de onschuld van iemand vast te stellen dwong men de verdachte b.v. een gloeiend stuk metaal beet te pakken en was dan de hand binnen een bepaal de tijd genezen, dan nam men aan dat zo iemand onschuldig was. God had dan oordeeld, zo meende men. Een heks gooide men meestal in het water, nadat een grote steen aan haar voeten was gebonden. Zonk ze naar de bodem dan was ze onschuldig en moest de vrouw zo snel mogelijk naar boven worden ge haald. Meestal was het dan al te laat. Omstreeks 1200 werd het godsoordeel afgeschaft door de paus. Een grote ver betering was dit niet, want in de plaats van de oude bewijsmethoden kwam nu de inquisitie-techniek die het folteren welhaast tot een wetenschap maakte. Een netwerk van inquisiteurs overdekte alle katholieke landen om de ketters op te sporen; zevenstuivers-lieden zorgden wel voor de gewenste inlichtingen. Wei gerde een vermeende ketter te bekennen dan werden de duimschroeven aange legd of je kwam terecht op de pijnbank. Herriep iemand een bekentenis dan werd hij steeds weer opnieuw op de pijnbank gelegd totdat hij bij zijn be kentenis bleef. De inquisitie heeft hiermee in feite model gestaan voor de geheime politie in Rusland onder de tsaren en onder de communisten, maar ook voor de Gestapo e.d. Het folteren werd in talloze landen een normaal middel om bewijsmateriaal te verkrijgen voor een rechtszitting. Ook in ons land werd het toegepast. Wel was nauwkeurig omschreven in welke gevallen men mocht overgaan tot folteren (de „tortuur"), maar lang niet altijd werd daar de hand aan gehouden. We weten zo b.v. dat de broer van Jo- han de Witt, Cornells, geducht gemar teld werd in de gevangenpoort in Den Haag maar dat de dappere man niet tot bekennen was te dwingen. Comelis de Witt was onschuldig en bleef daar bij. (Als u in de gelegenheid bent, moet u eens een bezoek brengen aan de Gevan genpoort in Den Haag, het is alleszins de moeite waard). In onze dagen zijn allerlei martelmethoden griezelig geper fectioneerd. Men kan gebruik maken van elektrische schokken, maar men kan ook het weerstandsvermogen van de tegenstander psychologisch onder mijnen. De eenzame opsluiting, gebrek aan rust, het iemand systematisch uit zijn slaap halen, kunnen al voldoende zijn om iemands wil te breken. We mogen dan ook wel blij zijn dat wij in een land leven waar nauwkeurig in de wet omschreven staat welke be voegdheden de politie heeft om een ver dachte te ondervragen. Wel moeten we even het gevaar signaleren dat de po litie te veel aan banden wordt gelegd. Dat is het andere uiterste. Het wordt wel eens te bar met de kritiek op de politie; als ze eens een keer een relletje moet bedwingen, wordt maar al te gauw geroepen dat er te hard opgetreden word. Ook wordt het de politie wel eens erg moeilijk gemaakt om bewijzen bij een te garen en een verdachte achter de tralies te krijgen. Dit daargelaten leven wij in een rechts orde waar martelen niet of nauwelijks voorkomt. Wie echter de ontwikkelingen in het buitenland volgt, weet dat het marte len steeds meer en meer voorkomt. We moeten niet te gauw klaar staan met de opmerking dat beschuldigingen over raartelingen uit linkse hoek komen en dus zwaar overdreven zijn. Wie een blik op het verleden slaat (en daarvoor be hoeven we niet eens ver terug te gaan), weet dat de mens voor niets terug c'einst. We hebben een dierenbescher ming en een werelddierendag, maar onze medemens wordt soms op een lieestachtige wijze gemarteld. Dat de Russische schrijver Solzjenitsin slechts verbannen werd en dat de Rus sen geen korte metten met hem hebben gemaakt, komt omdat het Westen nauwlettend de ontwikkelingen rond deze schrijver gevolgd heeft. Uit angst de ontspanningspolitiek op de tocht te zetten, hebben de Russen zich er toe beperkt Solzjenitsin het land uit te zetten. Martelen is een mensonwaardige zaak. Deze ondervragingsmethoden leiden slechts tot de volgende drie mogelijk heden; het weerstandsvermogen van het slachtoffer wordt gebroken en hij zegt, wat de vijand verlangt. het slachtoffer wordt krankzinnig. het slachtoffer sterft. Zodra we weten dat ergens gemarteld Wordt en er is een mogelijkheid dat ons protest gehoord wordt, behoren we dat niet na te laten. Ouddorp wordt bedreigd door jarenlange bouwstop Als burgervader met twee lege han den Zo presenteerde burgemees ter G. van Velzen zich dinsdagavond aan de ca. tweehonderd Ouddorpers die naar de gemeentelijke contactavond wa ren gekomen. Dhr. van Velzen kon nog weinig meer doen dan zijn spijt uit drukken over zijn weinig benijdens waardige positie maar wel kon hij toe zeggen alle geschut in stelling te bren gen wanneer hij volgende week de hulsvestings-belangen gaat verdedigen die begin februari zo grondig werden getorpedeerd toen G.S. hun goedkeuring onthielden aan het best. plan „Landelijk gebied" en „Ouddorp-Oost II" waarvan de consequentie is dat er in heel Oud dorp geen huis meer kan worden, ge bouwd. De tweehonderd gezichten ver telden het en burgemeester van Velzen benadrukte het hoezeer dat voor Oud dorp een onverteerbare zaak geacht moet worden. „Geen goedgekeurd be stemmingsplan en zelfs niet de souples se die we hadden mogen verwachten om tenminste de natuurlijke woningbehoef te van zo'n 35 a 50 stuks per jaar op te vangen", betreurde dhr. van Velzen. Graag zegde dhr. van Velzen dan ook een „uiterste krachtinspanning" toe in een pogen een van de bestemmings plannen tenminste voor een gedeelte goedgekeurd te krijgen al zal het moei lijk zijn G.S. te overtuigen. Hun afwij zing hebben zij gemotiveerd m. de stel ling dat m.b.t 't landelijk gebied-Oud- dorp „open" moet blijven en m.b.t. „Oost II" dat dat in strijd is met de strekking van het Streekplan Zuid-Holland-Zuid. „Woningzoekenden uit Ouddorp zullen nu noodgedwongen in Stellendam of Goedereede naar huisvesting moeten zoeken en dat is voor ons als gemeen tebestuur, zomin als voor u te verteren!" wist burg van Velzen zich veler tolk. Met de onthouding van goedkeuring op het plan Landelijk gebied is ook een rem gezet op de bebouwing van daarin voor bebouwing bestemde stroken. Voor het gemeentebestuur is het verbijste rend dat te moeten ervaren omdat dat voorheen steeds mogelijk was en tal van bouwvergunningen konden worden ver leend. „En dat terwijl het nieuwe, thans afgewezen plan in niets van het vorige afwijkt!" slingerde wethouder Visser verontwaardigd de zaal in. Het werd dan ook als een „ellendige zaak" ervaren dat sommige bouwvergunningen nog net wel en sommigen net niet meer kon den worden verleend in welk laatste geval meerdere inwoners dure bouw grond hebben gekocht waarop naar nu blijkt niet meer gebouwd mag worden! Wat te doen De vraag wat er tegen de beslissing van G.S. gedaan kan worden drong zich dan ook sterk op. Alhoewel burg. van Velzen niet op een uitspraak van de raad vooruit wilde lopen kon hij toch wel toezeggen dat de raad bij de Kroon tegen de uitspraak van G.S. beroep zal aantekenen maarvoegde de burge meester daaraan toe: „we geven ons er wel rekenschap van dat zo'n procedure jaren in beslag kan nemen waarom er alles aan gelegen is dat het gesprek van volgende week enige vrucht afwerpt!" Weliswaar mag er op enkele binnen terreinen" nog gebouwd worden maar zo deelde dhr. van Velzen mee het gemeentebestuur zal zich daar met kracht tegen verzetten omdat daarmee het open karakter van Ouddorp door G.S. zo bepleit voor nu en voor altijd geweld zou worden aangedaan. Het plan „bebouwde kom Ouddorp" heeft wel goedkeuring gekregen. In het kader daarvan zullen aan de Broekweg een achttal woningen worden gebouwd waarvan de verdeling overigens een volstrekt particuliere aangelegenheid zal zijn. Daarmee naderde de voorz. aan een teer punt, de procentueel hoge be zetting van huurwoningen in Ouddorp door mensen van elders, altijd als nor maal geaccepteerd maar Ouddorp plaatst dat nu in een ander licht nu de eigen inwoners niet meer aan een wo ning kunnen worden geholpen Terecht stelde burg. van Velzen daar tegenover dat „vroeger" de woningen niet met eigen inwoners bezet konden worden. Aan de toewijzing van wonin gen aan mensen van elders, die geen economische bindingen met Ouddorp hebben is 'sinds geruime tijd een eind gekomen. Eigen inwoners krijgen nu duidelijk voorrang. Aktie. De aanwezigen hadden het helemaal begrepen en zonnen derhalve eendrach tig op aktie. Weliswaar was die door de burgemeester toegezegd maar dhr. van Velzen tekende erbij aan dat het geen zin zou hebben dagelijks naar Den Haag te rijden of honderden brieven te schrij ven omdat G.S. toch niet van de ene op de andere dag van mening zouden ver anderen. Dhr. A. van der Windt, voorzitter van de Stichting Goereese Gemeenschap, de mineurstemming van de aanwezigen en binnen de Stichting ervarend, meende dat tenminste een telegram naar het college van G.S. moest worden gestuurd waarin de vergadering van ca. tweehon derd aanwezigen haar grote teleurstel ling zou uitspreken en met grote aan drang zou verzoeken een mogelijkheid te scheppen d.m.v. wijziging van de best. plannen de bouwaktiviteit in Oud dorp voort te zetten. In het telegram zou ook gewezen worden op de conse quenties voor de plaatselijke bouwvak ondernemingen. De suggestie van dhr. V. d. Windt vond een enorme bijval en woensdag zal het telegram dan ook ondertekend door de Stichting Goeree se Gemeenschap aan het College van G.S. zyn verzonden. Samen sterk. Dhr. C. V. d. Bok zon eveneens op ak tie. Succes oogstte hij met zijn suggestie over Ouddorp de onafhankelijkheid uit te roepen. In ernst stelde dhr. v. d. Bok voor dat er vrijdagavond (vanavond!) in het Ver. gebouw een vertegenwoordi ging van het gemeentebestuur aanwe zig zou zijn die degenen die in beroep willen gaan (die mogelijkheid is er voor iedereen!) behulpzaam, zal zijn bij het opstellen van een bezwaarschrift. Burgemeester van Velzen stemde daarin wat schoorvoetend toe om het graag'uit handen te geven toen dhr. van der Windt toezegde die taak op zich te nemen zij het met medewerking van het gemeentebestuur. Burg. van Velzen meende n.l. dat er, wanneer het ge meentebestuur, i.e. zijn persoon al te intensief mee zou bemoeien er een ze kere eenzijdigheid in de argumentatie op zou treden terwijl ieder voor zich zijn eigen motieven heeft om tegen de afwij zing stelling te nemen: toen G.S. het afwezen, hebben ze er geen vijf miljoen gulden bijgedaan om de velen die nu zijn gedupeerd schadeloos te stellen!" constateerde dhr. ■jV pocket - t.m. schrijvende modellen ■5V waarborg voor internationaal er kende kwaliteit en betrouwbaar heid. het juiste antwoord op al uw berekeningen. storing-vrij, dag in - dag uit. ■jüj- vrijwel geen onderhoud. ■5!:^ uiterst gunstige prijzen. Meer dan 10 modellen. westdqfc 55 postbus .75 middelhamis tel. (01870) 25 51 woonhuis (01877) 19 54 van der Bok. „Het moet daarom niet bij 2 a 3 briefjes blijven, dat geeft geen kracht! Ieder die de behoefte heeft een be zwaarschrift in te dienen wordt van avond tussen half zeven en acht imr in de bovenzaal van het Verenigingsge bouw verwacht waar redactionele hulp aanwezig is. Het is zowel het gemeentebestuur als velen uit de bevolking ernst zich in te spannen het college van G.S. tot andere gedachten te brengen opdat tenminste de eigen natuurlijke groei kan worden bestendigd en worden opgevangen. Aan een ged. goedkeuring van het plan Lan delijk gebied leek de meeste behoefte te bestaan omdat meerderen daarin over bouwgrond beschikken en omdat dat ook het woon-idee van de Ouddorper het meest benadert. „We willen niet met z'n allen op een klein stukje grond wonen" vertolkte raadslid G. Tanis die gedachte. Ook meerdere plaatselijke aannemers vrezen het ergste voor het voortbestaan van hun bedrijven wanneer de bouw- Stop langere tijd zal duren. Uitspraak van een van hen: als dat een poosje duurt ben ik er dood 'an want van klantenwerk alleen kun je allang niet meer bestaan. Hopenlijk worden 's burgemeesters lege handen volgende week in Den Haag toch nog gevuld Elke dag uitstel betekent dat de bouw duurder- en de lijst van woningzoeken den langer wordt! OOSTDIJK 53 - 61 MIDDELHARNIS Spreekuur Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel zal op 13 maart a.s. tussen 9 en 12 uur zitting houden in het Gewestelijk Arbeidsbu reau, Hoflaan 38 te Middelharnis. OUDDORP Bingo-avond. Op a.s. vrijdag 1 maart houdt de drumband „Avec Esprit" een grote Bingo-avond een gezellig spel waar vele mooie prijzen te winnen zijn. De muzikale omlijsting zal verzorgd worden door de Drumband in samen werking met de Muziekvereniging „Con cordia". De toegang is vrij voor leden, donateurs en genodigden voor ieder an der 1,50 voor volwassenen en 0,75 voor kinderen beneden 14 jaar. Komt allen naar deze avond en doe mee aan dit leuke gezelschapsspel, en vergeet niet pen of potlood mee te brengen. Tot ziens a.s. vrijdag 1 maart in het Vere nigingsgebouw, Stationsweg 3, Ouddorp. Oud papier De muziekvereniging en drumband maken bekend dat op za terdag 2 maart het oud papier weer zal worden opgehaald, alle medewerkers worden verzocht hun papier 8.30 uur aan de openbare weg neer te zetten. "'^^^^h!^'''^ KONiNKLUic eoEOGEKEWD CONTACTLENZEN" Door het college van G.S. wordt een aanpassing, c.q. verbetering van de be zoldiging van wethouders voorgestaan, mede naar aanleiding van een door de Interprovinciale Adviescommissie sa mengesteld rapport. De ontwerp rege ling gaat uit van percentages van de burgemeesterswedde als wethouders- wedde. De invoering van deze regeling zal getemporiseerd plaatsvinden in 4 jaar. In de gemeente Dirksland waar de raad er dinsdagavond graag mee in stemde bedroeg de wethouderswedde op 1 jan. vorig jaar 17% van de burgemees terswedde, op 1 jan. 1976 zal die 26''/o daarvan bedragen. Op voorstel van G.S. werd de wet houderswedde die per 1 jan. 1974 ge raamd w;as op 6.691,vastgesteld op 9.520,per 1 jan. van dit jaar. Per 1 jan. 1975 en 1 jan 1976 zal de wedde met steeds 2"/o worden verhoogd tot de 26''/o van het burgemeesterssalaris is bereikt. De raad betuigde haar instemming met de nieuwe regeling die het wethou derschap wat aantrekkelijk zal maken. MIDDELHARNIS Beroepen. Door de Chr. Geref. Kerk is een beroep uitgebracht op kand. A. Baars te Bennekom. Jongeren- en gezinsdienst. Zondag 3 maart a.s. is er weer een jongeren- en gezinsdienst in het kerkgebouw der Buitengewone Wijkgemeente i.w. der Ned. Herv. Kerk, Jul. v. Stolberglaan, Middelharnis. Aanvang 7 uur n.m., voorganger Ds. W. Vos te Rotterdam. Het thema is „Bruiloft". SINT ANNALAND Voor de Hemava. De laatstgehouden busjesaktie ten bate van de Hemava heeft te Sint Annaland 61,91 opge bracht. Voor benoeming bedankt. De heer M. J. den Engelsman heeft bedankt voor zijn benoeming als diaken bij de Gere formeerde Gemeente van Sint Anna land. Het imposante bedrijf van de Erven Warninks Advocaat-fabriek, waarvoor vorig jaar 28 februari in Middelharnis de eerste steen werd gelegd gaat haar produktie volgende week starten. Het machinepark zal dan zover zijn gecom- pletteerd dat de al aanwezige één mil joen liter advocaat gebotteld kan wor den. Nog dezelfde week zullen vanuit Middelharnis de eerste orders naar de afnemers in tal van Europese landen worden verzonden. Momenteel wordt de eier-brekerij ge ïnstalleerd, die vanuit Amerika werd betrokken en in bedrijf gesteld door ge specialiseerde Amerikaanse monteurs. Vanaf maandag gaat ook het kantoor van de Fa. Warninks, uitsluitend be mand door Flakkeese werknemers, of ficieel van start. Het tel. nummer is (01870) 36 55. De officiële opening van het bedrijf mag eind mei worden verwacht. Bij die gelegenheid zal het Flakkeese publiek gelegenheid krijgen in een dan te hou den excursie van het interessante pro- duktieproces kennis te nemen. Het grote fabriekscomplex zoals het aan de Oosthavendijk verrees.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1