Expositie van Flakkeese anascnappeo in 5fde elle Sommelsaijk Mooie pop voor de eerste steen legster Redding- maatschappijen liouden loterij 5225 bezoekers op „Land en tuin '74'' Ernstig gewond in ziekenhuis opgenomen Van kunstschilder Ernst Blok Middelharnis Land- en Tuinbouw QOÓS vaöeRZORQ Plaatselijk nieuws 46e jaargang Dinsdag 26 februari 1974 No. 4266 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DB ZITID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tuoeenuud per week: dinsdag- en vrijdagavond S.G.P. candidatenlijst Diricsiand f? DEN BOMMEL: EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN GREVELINGEN BEVAT GROTE RIJKDOM AAIV VIS GOEDEREEDE: Loterijclub „Nooitgedachf' bestaat 2S Jaar Drieëndertig maal De Kleine Gids POSTBOX 8 - MIDDEUIARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Soinmelsdijk Tel. (01870) 26 29 >-> Na 5.30 uva (01870) 33 92 Giro 167830 ABONNEMENTSPRIJS 5,85 PER KWARTAAL, ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. SOMMELSDIJK: Vorige week heeft Flakkee ge toond haar oude liefde niet te zijn vergeten! De expositie „Land en Tuin '74" die op de Landbouw school werd gehouden werd door maar liefst 5225 personen bezocht en dat betekende dat bij even zoveel mensen de belangstelling voor het land- en tuinbouwonder- wijs nog duidelijk aanwezig is. De organisatoren die zich alle moeite hadden getroost de expositie aan trekkelijk te maken kregen daar na afloop, toen het welslagen zo duidelijk gebleken was van be stuurszijde een flinke pluim voor. Zij hadden er tenslotte voor gezorgd dat duizenden mensen, waaronder veel jongelui die straks naar het vervolgonderwijs gaan, voor het eerst of opnieuw kennis maakten met de vele studiemoge lijkheden die de lagere agrarische school te bieden heeft. De school heeft de jongelui duidelijk ge toond hoe je een (nieuwe) toe komst op kunt bouwen! De 5000ste bezoeker, die zater dagmiddag ontvangen werd, was de 7 jarige Ben Biemond uit Stel- lendam. Hij ontving een boeken- bon van 50, De S.G.P. Kiesver. Dirksland, Melis sant en Herkingen heeft op de zaterdag middag gehouden ledenvergadering de volgende candidatenlijst voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing opgesteld: 1. A. C. van Rossum, Melissant 2. J. A. Struijk, Dirksland 3. J. C. Kalle, Herkingen 4. N. Grootenboer, Dirksland 5. E. Struijk A.E.zn., Melissant 6. J. H. Kalle, Herkingen 7. P. Koningswoud, Dirksland 8. Abr. Keijzer, Melissant 9. Chr. Huijzer H.zn., Herkingen 10. W. Kardux, Dirksland 11. W. v. d. Bok, Melissant 12. G. de Visser, Herkingen 13. A. Polder, Dirksland 14. L. van Rossum, Herkingen 15. C. van der Mast, Melissant 16. Jac. de Waal, Dirksland 17. A. Bakker S.zn., Dirksland. Dg jubilerende reddingsmaatschap pijen, de K.N.Z.H.R.M. en de K.Z.H.M. R.S. (beiden bestaan 150 jaar) houden, als één van de programmapunten in hun jubileumjaar, een verloting. Er zijn 50.000 loten beschikbaar. Ze zullen op de Hiswa-tentoonstelling te Amsterdam worden verkocht, op de daar aanwezige stand van de Reddingsmaatschappijen. De loten zijn voorts per giro te bestel len door storting op postgironummer 15020 t.n.v. „150 reddingsjaren", Amster dam; de kosten bedragen 2,50 per lot en 40 et. verzendkosten. Loten zijn ook verlcrijgbaar bij Fa. D. de Jager, Molen kade, Stellendam en Fa. M. Bezuijen, Havenweg 37 te Ouddorp. De opbrengst van de loten wordt be nut voor het bouwprogramma van de beide Maatschappijen. Ook kan de grammofoonplaat „Zingen voor de Red dingsmaatschappijen" worden gekocht. De liederen worden door bekende ko ren gezongen. Bestellingen a 10,per plaat en 2,50 verzendkosten kunnen eveneens op Giro 15020 t.n.v. „150 red dingsjaren" Amsterdam worden gedaan. OUDE TONGE - MIDDELHAKNIS In de nacht van zondag op maandag, kwart voor één, heeft de politie uit Oude Tonge in een sloot langs de Prov. weg, nabij het bedrijf van de Fam. Pol- lemans, een autowrak aangetroffen. In de sloot, met het hoofd nog juist boven water trof de politie een ernstig ge wonde bewusteloze man aan. Het bleek later de 4G jarige gehuwde Middelhamisser M.G.B, te zijn; de man moest met ernstige verwondingen in het Dijkzigtziekenhuis te Rotterdam worden opgenomen. Hij bleek, komend uit Achthuizen, met zijn Mazda uit de bocht te zijn ge raakt. Gebleken is dat de bestuurder, toen hij teveel links kwam, een stuur- correctie heeft toe willen passen die hem rechts door de heg, van de dijk, over de parallelweg en voorts in de sloot deed iDclanden. Dank zij het feit dat de ver lichting was blijven branden werd het gebeurde door een passerende politie patrouille ontdekt. Alhoewel de familienaam van kunst schilder Ernst Blok uit Middelharnis' op een Flakkeese kom-af kon wijzen, blijkt dat geenszins het geval. Hij is Rotter dammer van origine, 27 jaar geleden in de Maasstad geboren, maar sinds een jaar, zeer tot tevredenheid, met vrouw en twee spruiten in de Middelharnisse Eendrachtstraat wonend, in een kJein maar gezellig woninkje. De migratie van de stad naar het platteland heeft een duidelijke invloed op het werk van de kunstenaar, vandaar vanaf a.s. zaterdag de expositie in „de Welle" te Sommels- dijk. De IV2 jarige Ellen Floorijp is nog maar een turf hoog maar desondanks kreeg ze gisteren een niet geringe re presentatieve taak te volbrengen. Ze legde, heel knap voor zo'n kleine meid, de eerste steen voor de nieuwe zaak van pappa C. Floorijp die tot deze nieuw bouw besloot nadat op 11 jan. brand uitbrak in het oude pand aan de Oost dijk. Het oude pand is intussen verdwe nen en de bouwers A. J. Knoop en Joh. ?S^;^i Kroon maken goede vorderingen met de nieuwbouw. De kleine Ellen droeg gisteren haar steentje bij waarmee ze een mooie pop van de aannemer ver diende. De troffel had vooralsnog méér haar belangstelling. Geholpen door pap pa had ze haar debuut tot een goed ein de gebracht. Over ca. 2 maanden hoopt dhr. Floorijp zijn nieuwe werkplaats met magazijn in gebruik te kunnen nemen. In Rotterdam zocht dhr. Blok het in een vorm van „realistisch" schilderen en de expositie zal uit die tijd voorbeelden laten zien. „Die werken zijn gestoeld op het gevoel van eenzaamheid", verklaart de schilder. Veelal tekende hij een witte lege kamer, die weliswaar gesloten was maar die d.m.v. de aanwezige ra men en deuren toch ook een communi catiemogelijkheid bood. De ramen boden overigens geen uitzicht naar buiten om dat het binnenvallende licht overheer ste. Het enige „warme" in zo'n werk een latente warmte nog wel was de cv. radiator waarin tenminste warm stromend water circuleert Inplaats van de kille stadse kamer (hij woonde met zijn gezin twee-hoog in een Een voorbeeld van het werk van dhr. Blok: een Flakl^ees landschap, met potlood getekend. smalle straat) heeft de schilder nu de wijdsheid van het flakkeese land ont dekt. Niet dat hij er zo bijzonder door gecharmeerd geworden is, ook het pol derland vindt hij lelijk, strak en kil en die kilte is ook in zijn werken over het Flakkeese land terug te vinden. „De kilte vindt ik tegelijk lelijk en mooi", verklaart dhr. Blok, zich de tegenspraak die daarin zit realiserend. Wat hem bezielt om zo'n „kil" schil derij te schilderen en het niet te zoeken in het warmere" romantische weet dhr. schilder goed onder woorden te bren gen:„omdat het gewoon menselijke gevoelens zijn. Een schilder heeft tot taak het mens-zijn in beeld te brengen, zodanig dat de beschouwers erover pra ten en er een communicatie ontstaat". Dhr. Blok is kunstschilder van pro fessie. Alhoewel er geen dikbelegde bo terham inzit ambieert hij geen nevenbe trekking omdat hij dat als bijzonder storend op zijn artistieke prestaties heeft ervaren. De expositie in „de Welle" vari 2 maart - 3 april is een verkoop-expo sitie. Er zullen zowel schilderijen, als etsen en tekeningen worden geëxpo seerd. De kleine steenlegster met pappa, mamma en de pop op de foto. DE MAISTEELT BREIDT NOG STEEDS UIT Na de hernieuwde opleving van de maisteelt is het niet te verwonderen dat deze trend zich in het komende sei zoen nog belangrijk uit zal breiden. Snijmais is een voedergewas met een hoge zetmeelwaarde per ha, en geeft in vergelijking met andere voedergewas sen een gunstig rendement. De gemakkelijke teeltwijze met de daarbij behorende mechanisatie maken snijmais tot een gewas, dat weinig ar beid vraagt en geheel past in de moder ne ontwikkeling van de langbouw. De kosten per kg zetmeelwaarde lig gen in vergelijking met die bij hooien, maaikneuzen of voordrogen van gewas, het gunstigst. Snijmais, een oogstzeker gewas. Door de introduktie van nieuwe hoog- opbrengende hybriden die uitmunten in stevigheid en vroegrijpheid de ont wikkeling van nieuwe kultuurmaatre- gelen onkruidbestrijding oogstme- chanisatie veldhakselaar is snij mais een zeer oogstzeker gewas. CAPELLA (v.h. Caldera 535) en LEO PARD (v.h. Pioneer 131) zijn de rassen, welke van groot belang zijn geweest bij de ontwikkeling van de maisteelt. Bij bloeiende tuinen stil blijven staan. Zien wat de Schepper heeft gedaan Om de aarde te versieren. De blanke klokjes bengelen blij De crocussen in dichte rij Staan vrolijk te plezieren. Als hen de milde zon omsluit. Dan spreiden ze vol vreugde uit Hun fleurige gewaadjes. Nog met haar paarse feesttooi aan Staat erica het ga te slaan In perken en langs paadjes. Veel bloemen die men bloeien ziet. Ik weet en ken de namen niet Maar zie de schone kleuren. En proef en smaak het. God is goed Die 't bloemenwonder groeien doet Zijn kinderen op wil beuren. Die dwalend in het zorgenland Vaak niet meer tasten Vaders hand Zijn trouw niet om hen weten. Zou Hij die bloemen schept en voedt Die weer de aarde bloeien doet, Zijn kinderen vergeten? LANERTA. OUDDORP: Woensdagavond 7.30 uur student J. Karels. NIEUWE TONGE: Woensdagavond 7.30 uur ds. Th. van Stuijvenberg van Middelharnis (bev. ambtsdragers). Te Bruinisse vergaderde vrijdagmid dag 22 februari de Ver. van Beroepsaal- vissers onder leiding van dhr. W. K. Schot uit Zierikzee, die naast het wel kom aan enkele nieuwe leden, ook de heren de Vries, Petter, Faddegon en Brouwer, van de afd. Binnenvisserij van het Ministerie van Landbouw en Visse rij welkom heette, alsmede de vertegen woordigers van de „Visserijpolitie". Over het verlenen van vergunningen aan niet beroepsvissers, door Rijkswa terstaat was met dhr. Tienstra directeur der Visserijen gecorrespondeerd, een persoonlijk gesprek hierover zal nog volgen. Door de Deltadienst was te kennen ge geven, dat zowel de Oosterscheldedam als de Brouwersdam in de toekomst ge perforeerde dammen zullen zijn, waarin vistrappen zullen worden aangebracht. Verwezen wordt voor deze materie naar het Driemaandelijks Deltabericht van mei 1973, de dammen worden niet spe ciaal voor de visserij geperforeerd, an dere belangen spelen hierin mee. Maar voor de belangen van de vissers zal men wel moeten blijven vechten, suggesties die de vereniging heeft als mensen van de praktijk zullen graag door de Rijkswaterstaat worden getoetst op hun bruikbaarheid. Het is verheu gend dat ook het Rijks Instituut voor Visserij-onderzoek aandringt op een „Doorgangsweg voor Vis" in de Delta afsluitingen. De uitzetting van jonge vis (schol enz.) in het Grevelingenmeer (15 ton) en in het Veerse Meer (20 ton) hebben terecht verontrusting gewekt in beroepsvissers kringen. Want die jonge vis moet ergens weg gevangen worden in de Ooster- schelde, de kinderkamer van de schol en de tong en andere platvis. Waar men de kinderen wegvangt, zullen later weinig grotere aangetroffen worden. De visrijkdom van de afgesloten Gre- velingen is nog steeds buitengewoon groot, de voorzitter berekende, dat op een bepaalde dag, in het Grevelingen meer 10 ton platvis werd gevangen. De Sportvisserij mag deze platvis tot 30 stuks mee naar huis nemen, de beroeps visser mag maar 10 visjes de zijne noe men en moet de rest over boord zetten. Als echter toch ten bate van de Sport visserij jonge vis mag worden gevan gen en in het Grevelingenmeer of hèt Veerse meer platvis mag worden uitge zet, laat men dan de berocpsvissers in schakelen. Het was verheugend dat volgende week een gesprek zal worden gehouden met het Bestuur van de vereniging van Sportvissers (Delta federatie). Beroepsvisserij en Sportvisserij heb ben tegengestelde belangen, maar een wederzijds uitwisselen van standpunten is aan te bevelen. Wellicht komt er iets goeds uit. De stand van de Kas was 1019,74. Contributie verhoging tot 100,per bedrijf was noodzakelijk. HERKINGEN Opbrengst. Mevr. Kagchelland kon het mooie bedrag 234,— afdragen aan „Effatha" als resultaat van de huis-aan- huis-koUekte. Jaarvergadering. Vrijdagavond a.s. hoopt de schoolveren. haar Jaarverg. te houden in het veren, gebouw „Ons Huis". Tevens zal bestuursverkiezing plaats hebben. Aftredend en herkiesbaar zijn J. Struijk en L. J. v. d. Velde. OUDDORP Jaavergadering Gym. veren. De jaarvergadering van de gymnas tiekvereniging „Ouddorp" werd vorige week woensdag in hotel „Duinzicht" ge houden. De gebruikelijke agendapunten, notulen, jaarverslagen, bestuursverkie zing werden in snel tempo afgewerkt. Bij de bestuursverkiezing werden de dames mevr. Nelisse en mevr. Breen herkozen. Ter uitbreiding van het aan tal bestuursleden werden twee heren gekozen, t.w. dhr. Dragt en dhr. v. Noor dennen. Hiermee is het aantal bestuurs leden van 5 op 7 gekomen. De rondvraag leverde geen vragen op uit de aanwezigen. Wel hadden enkele leden al eens te kennen gegeven een andere naam te willen voor de vereni ging. Het bestuur heeft daarom gemeend hiervoor een wedstrijdje uit te schrijven. Alle leden kunnen een passende naam bedenken en opsturen naar de secr. me vrouw Breen, vóór 1 april a.s. De meest originele naam wordt daarna bekend ge maakt en gehonoreerd met een boeken- bon. Het slot van de avond was een bingo spel met tal van leuke prijzen, deels door de leden zelf meegebracht en deels door de middenstand ter beschikking gesteld. De voorzitster sloot de vergadering, die wel geslaagd genoemd kan worden. OOLTGENSPLAAT Wereldgebedsdag. Op vrijdag 1 maart a.s. des nam. 7.30 uur is er in de Geref. Kerk een samenkomst in verband met de Wereldgebedsdag. Namens de Ned, Christen Vrouwenbond wordt een ieder uitgenodigd deze avond bij te wonen. Ook heren en niet leden zijn van harte welkom. Thema voor dit uur is: „Maak ons vredestichters". Liturgie aan de kerk verkrijgbaar. Plotseling overleden. Op weg van Den Bommel naar haar woonplaats Er- melo is plotseling overleden mevr. M. van Kempen-van Dam, voorheen wo nende te Ooltgensplaat aan de Kerksin- gel. In een auto, waarin behalve de be stuurder ook haar man, dhr. Joh. van Kempen was gezeten, werd zij plotse ling onwel. De juist passerende Wegen wacht waarschuwde de politie en een arts, die slechts de dood kon vaststellen. Ook was er spoedig een ambulance ter plaatse op de Rijksweg (even over de Haringvlietbrug) waar de auto werd geparkeerd. Mevrouw Van Kempen, die de leeftijd van 74 jaar bereikte, wordt aanstaande donderdag 28 febr. te 2.30 uur nam. te Ermelo begraven. Het echt paar Van Kempen keerde terug van een bezoek aan hun dochter te Den Bommel. A.s. vrijdagavond zal tijdens een feestavond in het Ver. gebouw het 25 jarig bestaan van de loterij- club „Nooitgedacht" worden ge vierd. De voorzitter dhr. J. Brug- geman presideert de Ver. al 25 jaar terwijl een tiental leden evenlang aan de vereniging zijn verbonden. Het jaarlijkse evene ment dat door .Nooitgedacht" wordt gehouden is de jaarverga dering waarophoe kan het anderseen verloting wordt gehouden. De baten daarvan, sa men met de wekelijkse contribu tie van 2,50 per lid, worden be steed aan de aankoop van loten uit de Staatsloterij. De veertig le den van de ver. zijn in de voorbije 25 jaar financieel weinig wijzer van hun loten geworden. Steeds waren het „nieten" maar op 27 februari j.l. won de Vereniging tenslotte 2.000,— die bijzonder welkom zijn omdat de feestavond van vrijdagavond ook het nodige zal kosten. De Vereniging gaat met nieuwe moed verder! Voor de drieëndertigste maal is thans „De Kleine Gids voor de Nederlandse sociale verzekering" verschenen. Deze succesvolle en nuttige uitgave van de Vereeniging van Raden van Arbeid geeft al sinds jaar en dag praktische in formatie over bijna alles in de sociale verzekering. Als toegift zijn enkele hoofdstulcjes over Algemene Bijstands wet, Rijksgroepsregeling werkloze werknemers. Wet Sociale Werkvoorzie ning en het Voorlichtingscentrum Socia le Verzekering opgenomen. Tevens vindt men voor het eerst een duidelijk schema dat de sociale ver zekeringswetten en de daarbij behoren de uitvoeringsorganen laat zien. Daar mee is in belangrijke mate tegemoet ge komen aan hen die een duidelijker in zicht in organisatie en structuur wens ten. Ook kan men een samenvattend over zicht vinden van de per 1 januari j.l. geldende premies en uitkeringsbedra gen. Om het geheel te completeren is een adreslijst in het boekje geplaatst, dat de adressen vermeldt van alle bij de uit voering van de sociale verzekering be trokken instellingen. De gids is voor drie kwartjes verkrijgbaar bij elke Raad van Arbeid. Wie toezending per post wenst, moet er op rekenen dat portokosten in rekening worden gebracht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1