„Open Week" van Land-en tuinbouwschool grandioos begonnen...! Raad Goedereede vergadert a.s. donderdagmiddag 46e jaargang Dinsdag 19 februari 1974 No. 4264 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZIJID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond SOMMELSDIJK Jongens met bier glazen verwond J. KEUVELAAR Uit cafetaria gezet GOEDEREEDE Meisje uit de iiaven gered Man (32) bij weric in iiavens omgekomen Plaatselijk nieuws De eenzame ARIE LEIJDENS KERKNIEUWS GROTE VEILING TE SOMMELSDIJK Goed gerucht van zijn naaste voorstaan POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk TeL (01870) 26 28 m Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 5,85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De Lagere Land- en Tuinbouwschool te Sommelsdyk is gisteren maandag haar propagandistische „Open Week" grandioos begonnen. De genodigden hebben zichtbaar genoten van wat in de school aan voorlichtingsmateriaal is sa mengebracht en het is niet moeilijk te voorspellen dat ook de jongelui van de basisscholen erdoor geboeid zullen wor den. De „open week" lijkt dan ook ruimschoots aan haar doelstelling te gaan voldoen; meer bekendheid te geven aan de onderwijsmogelijkheden van de lagere Agrarische school. Iedereen mag er zomaar binnen lopen en zijn ogen laten gaan langs de fantas tische voorbeelden van de bloemsier- kunst die door dhr. de Valk uit Rotter dam met een enorme vaardigheid en valdtennis zijn vervaardigd. In een van de lokalen is een fantastische tuin aan gelegd met frisse bloeiende planten en prachtige coniferen. Bijzonder informa tief zijn ook de stands van de Fa. van der Have en van de Suiker Unie. Vooral voor jongelui is de stand van de Rijks politie Interessant omdat daar ook een zware BM:W. motor staat opgesteld. Heel aardig is het om de stand van het Streekmuseum aan de hand van minia tuur oude landbouwwerktuigen terug te zien met welke primitieve middelen en gereedschappen de landbouw zich vroe ger moest behelpen. De P.T.T. is er met een l<:eurige stand, oog in oog met een stand van de plantenziektekundige dienst waar opgezette bisamratten ge toond worden. Heel bijzonder is de stand van de land- en tuinbouw en de bloem bollenteelt. Daar treft men een keur van appelsoorten, van prachtig fruit en van bloeiende tulpen. De liefhebber zal in deze stand een hele tijd door kunnen brengen. Er is witlof te zien, de manier waarop ze geteeld wordt en uniek von den we ook het voorbeeld van de cham pignonteelt. Heel bijzonder mooi! Weer een lokaal verder zat een leer ling water te koken in een papieren bakje, zomaar op een gasvlammetje en aan het eind van de rit komt men in een praktijklokaal waar jongens aan het werk zijn onder het gebler van geiten, het gepiep van kuikentjes en het geknor van een zeug met biggetjes. Er staat daar een broedmachine waar woensdag kuikentjes uit tevoorschijn zullen komen, kortom, de landbouw school bergt een schat aan informatie in zich die zeker de moeite van het be kijken (en wat zou dat voor moeite zijn?) meer dan waard is. Het positieve ervan is dat de getoonde mogelijkheden voor do leerlingen bereikbaar zijn. Enthousiast. Burgemeester van Es die de „open week" opende bleek er al even enthou siast over te zijn. Hij kende het land bouwonderwijs ook op Goeree-Overflak- kee een bijzondere -waarde toe temeer nu er in de regio landbouwscholen ver dwenen zijn. Dhr. van Es behoefde maar to herinneren aan de landbouwcrisis in J880 en 1930 om de waarde van een ge richt landbouwonderwijs aan te tonen. In Sommelsdijk werd de landbouw school in 1926 opgericht om ca. vijftig jaar later met een andere crisis te wor den geconfronteerd waarvan ze de burgemeester vond dat een gelukkige zaak snel herstellend is. Door de me chanisatie en rationalisatie vonden steeds minder krachten emplooi in de landbouw waardoor de belangstelling voor de school terugliep. Nu kon dhr. van Es instemmen met een sterk uitge breid vakkenpakket maar dat zou z.i. nog kunnen worden uitgebreid, waar door de school zelfs ook voor meisjes interessant zou worden. Keerpunt. Met instemming maakte dhr. van Es gewag van het positieve keerpunt dat vorig jaar werd bereikt toen zich 23 nieuwe leerlingen aanmeldden. Nu zul len meer dan duizend leerlingen die straks vervolgonderwijs gaan volgen de open week bezoeken. Dhr. van Es besloot zijn openings woord met een aardige woordspeling: „Vroeger lag de school aan de periferie van de gemeente maar nu heeft ze buren gekregen en is ze duidelijk geïntegreerd. Ik hoop dat dat in ander en groter ver band ook na de tentoonstelling kan wor den gezegd. De tentoonstelling biedt een prachtige mogelijkheid te zien welk on derwijs hier ontvangen kan worden, een vorm van onderwijs die in de regio be slist niet gemist kan en mag worden...!" Hij zit water te koken in een papieren bakje SOMMELSDIJK Voor de tweede maal in enkele weken zijn jongelui uit Ouddorp en Stellendam met'elkaar slaags geraakt. Ditmaal ge beurde dat zondagavond bij de bushalte te Sommelsdijk. Enkele weken geleden werd een Stellendamse jongeman in- Ouddorp mishandeld door een stel Oud- dorpers. Diezelfde Ouddorpers waren nu in Sommelsdijk en de Stellendammers wilden nu hun dorpsgenoot wreken. De Ouddorpers bleken evenwel gewa pend met stukgeslagen bierglazen, onder hen de jongelui G.K. en iVi.B. De Stel lendammer A.IVI. werd ernstig aan zijn gezicht, rechterbovenarm en hals ver wond. Zijn dorpsgenoot K. van S. werd aan zijn hals verwond. Bij een van hen heeft de dokter 12 hechtingen aan moe ten brengen. In Stellendam terug heeft hij zich nog eens onder donktersbehan- deling moeten stellen. De politie vreest dat het einde van de ruzie- en vechtpartijen tussen Ouddor pers en Stellendammers nog niet tot het verleden behoren. Er sluimeren nog tal van vetes die nog uitgevochten lijken te zullen worden. Zondagavond werden op de plaats van het gevecht de bebloe de stukken glas verzameld voor het on derzoek. Overbodig op te merken hoe in en in triest het gebeurde is. Tegen 4 Ouddorpers en 4 Stellendammers zal proces verbaal worden opgemaakt. Dhr. Rijstenbil laat zien hoe champignons worden geteeld. OPTICIEN Zandpad 32 - Mddelhamia TeL (01870) 2157 Ziekenlondsleden op vertoon van recept 20Vt korting op montuur. NIEUWE TONGE Op verzoek van de exploitant van cafe taria „de Ring" heeft de politie zaterdag avond de jongeman J. van B. (18) ver wijderd. De exploitant stelde geen prijs op de aanwezigheid van de knaap en sommi ge anderen, i.v.m. eerder gepleegde ver nielingen. Ook nadat de exploitant hem dat nadrukkelijk te kennen had gege ven wenste hij zich niet te verwijderen. De politie heeft tegen de bewuste jongeman proces verbaal terzake van lokaal-vredebreuk opgemaakt. De 8 jarige Saskia Termaaten^ doch tertje van de exploitant van hotel „de Gouden Leeuw" is zondagmiddag spe lenderwijs in de haven gevallen. Ze gleed uit toen ze langs de kant liep. Het meisje zag kans om zich aan de wal vast te houden. Door de 18 jarige Wout Bakelaar uit Ouddorp werd met succes een poging gedaan het meisje op het droge te krijgen. Hij liet zich langs een haak langs de havenwand zakken en wist haar te grijpen. De haven stond vol water, terwijl er ook een dikke mod derlaag ligt. De jongeman heeft een be loning niet willen accepteren, „'t Is een prestatie wat hij gedaan heeft", ver klaarde ons een van de ooggetuigen. NIEUWE TONGE De bijna 33 jarige J. J. Kievit is vrij dag tijdens zijn werk in de Rotterdamse havens dodelijk verongelukt. Het slacht offer raakte bekneld en bedolven onder een aantal zware buizen. Tijdens het af laden daarvan vanaf een duwbak be gonnen de 4 ton zware gevaartes te rol len. Dhr. Kievit werkte bij Muller- Thomsen; het ongeluk had in de Waal haven plaats. Het slachtoffer was ge huwd en had een zoontje van 7 jaar. DIRKSLAND HONDJE OPGEVANGEN Door badmeester Bijlema, Bloemen- daal 52 is veertien dagen geleden een hondje opgevangen dat hij graag aan de eigenaar terug wil geven. Het hondje een reu, is bruin met een witte bef. Ze heeft een stompje staart; de halsband is een halsketting met een naamplaatje waarom echter de naam niet wordt ver meld. Wil de eigenaar zich op het ge noemde adres vervoegen? HERKINGEN Afbraak. Men heeft thans een begin gemaakt met de afbraak van de aan de Klinkerlandsestraat staande garages. Deze garages moeten plaats maken voor te bouwen Bejaardenwoningen op het voormalige kerkhof. Jaarvergadering. A.s. vrijdagavond hoopt de Geref. Gem. haar jaarverga dering te houden. Dan zal tevens ver kiezing plaats hebben van ambtsdragers kandidaten voor ouderling zijn C. Kievit en J. V. d. Sluijs, voor diaken Chr. Hui- zer en J. Kievit Jr. Tevens zal een beroep worden uitge bracht op een leraar. Als tweetal is ge steld: Ds. J. van Haaren van Amersfoort en Ds. J. Karens van Opheusden. MELISSANT Oud papier. Door de medewerkers v.h. bankenfonds van de Herv. Kerk zal a.s. donderdag weer oud papier worden opgehaald. A.s. donderdagavond in de buitenwijken en vrijdagavond in de kom van het dorp. Zet u het papier buiten gereed? OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Woensdag 20 februari des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Ge meente voorgaan ds. G. J. v. d. Noort te Capelle a. d. IJssel. Bevestiging ambts dragers. Uitvoering Gym. veren. D.O.S. Vrij dag 22 februari a.s. des nam. 7.30 uur zal de Gymnastiekvereniging D.O.S. een uitvoering geven in het Veren, gebouw „'t Centrum". OlieboUenaktie. Morgen (woensdag 20 febr.) zal ten bate van het orgelfonds van de hervormde kerk weer een olie- boUenaktie gehouden worden. INGEZONDEN: Margrietstraat 3 - Ooltgensplaat wil allereerst zijn burgemeester bedan ken voor zoveel werk dat hij voor Leij- dens gedaan heeft dat hij Leijdens in de Krant liet plaatsen met zijn foto daar had Ijeijdens niet op gerekent dat hij de anderen dag kaarten en brieven kreeg en op zijn verjaardag 850 stuks van schoolkinderen en af en toe meegedaan hebben zijn allen bedankt voor zoveel post ook zijn huisje was vol om hem te feliciteren en ook voor de mooie bloe men die ze voor hem meebrachten en nu kreeg hij brieven er bij die schreven Leijdens ik z;ag dat u eenzaam bent en als u goed leest in u bijbel dan bent u niet eenzaann en om de waarheid te zeg gen dat is wel waar wat ze screven maar Leijdens is ruim 7 jaar in de plaat en zijn ziekte heeft hij bijna in geen 17 jaar dat hij kan werken voor een jonge man al is hij 60 jaar geweest, hij heeft jaren geleden een stuk riet in zijn hoofd gekregen op zijn werk zodoende is hij doof en nu heeft Leijdens deze vraag of er een alleenstaande vrouw is van 65 jaar geen T.V. en klein in haar zelven is om met hem de eenzaamheid op te lossen en zondags voor rustdag te wille gebruiken zo ja dan gaarne hij is zelf een AOW man hij had nu elfhon derd en 26 stuks brieven en kaarten. De postzegels die zijn voor de zending. Bond van Zondagsscholen een eigen vignet. De Bond van zondagsscholen der Ge reformeerde Gemeenten heeft dan ein delijk een eigen vignet, een onderschei dingsteken waaruit doelstelling en iden titeit vallen af te lezen. Er zijn twee kinderen te zien die in een geopende Bijbel lezen; boven een kerkraam is in een cirkel de naam van de bond ge schreven. Symbolisch betekent zulks dat deze kinderen onderwijs ontvangen uit de Bijbel onder toeziend oog der kerk, opdat het in overeenstemming zij met de leer der kerk. op vrijdagavond 22 februari a.s., aanvang 19.30 uur zal in Vita Nova, van Aerssenstraat, erkend veilinghoudersbedrijf Amstelveen, Fa. M. Pijpers te Amstelveen t.o.v. gerechtsdeurwaarders v. Kampenhout en Groen te Sommelsdijk een partij goederen publiek a contant bij opbod verkopen, waaronder nieuwe: ■ir 6- en 12-delige cassettes -^ ie zwart/wit T.V.'s ir ir platenspelers ir ir oude lampen ir ir draagbare T.V.'s -jlr ir stereo radio meubelen ik' ir stereo apparatuur ir ir cassette recorders -Ar draagbare radio's Zaanse klokken wandornamenten dekenkisten commode's lade- en hoekkasten vitrine- en porceleinkastjes bijzet- en telefoontafeltjes ir gouden sieraden, w.o. gouden dames- en herenhorloges en wat verder ter tafel zal worden gebracht. Alle artikelen worden verkocht onder volle garantie. Gelegenheid tot bezichtigen der goederen vanaf 18.30 uur. Voor handelaren en particulieren bestaat de gelegenheid tot het inbrengen van goederen tot 18.00 uur. De raad van de gemeente Goedereede is tegen a.s. donderdagmiddag 2 uur in vergadering bqeengeroepen. De agenda lijkt tal van interessante punten te be vatten: O.m. is er het voorstel tot verkoop van het oude pandje Toepad 1 voor 6200,aan de Stichting stad Goederee de. Het pandje werd in 1964 door de ge meente aangekocht om te voorkomen dat het in speculatieve handen viel. B. en W. vertrouwen het pandje aan genoemde Stichting toe i.v.m. haar streven het verval van het Stadje Goe dereede tegen te gaan door het restaure ren en in stand houden van oude panden e.d. van cultuurhistorische waarde. B. en W. stellen de raad ook voor over te gaan tot verkoop van gemeentegron den in de Piaspolder. Het betreft 5280 m^ die wanneer de raad accoord gaat bij publieke inschrijving zullen worden verkocht. Destijds werd de grond door de Gemeente aangekocht om als ruil- grond te dienen bij verwerving van grond in de „Nieuwe Oostdijk", B. en W. vragen machtiging een transaktie af te sluiten met de hoogste bieder. Voorgesteld wordt ook aan de kerke- raad der Ned." Herv. Kerk te Stellen dam 2990 m^ bouwgrond te verkopen in het bestemmingsplan „West II", voor de bouw van een Herv. kleuterschool. De grondprijs is bepaald op 70,per m^ waardoor met de transaktie, inclusief B.T.W. 185.948,— is gemoeid. Het bestuur van de Kon. Fanfare „ApoUo" heeft gevraagd de raadzaal en de koffiekamer van het voormalige ge meentehuis. Markt 7 te Goedereede te mogen huren voor het houden van de jaarlijkse ledenvergadering. Ook zullen er repetities in worden gehouden. B. en W. stellen voor tot de gevraagde ver huur te besluiten en de vergoeding vast te stellen op 450,per jaar. De raad wordt tevens voorgesteld over te gaan tot vaststelling van het be stemmingsplan „Stad Goedereede" Het plan heeft een maand ter inzage gele gen, o.a. door de stichting „Het Zuid- Hollands Landschap" zijn bezwaren in gediend. De Stichting uitte bedenkingen tegen de aanwezige mogelijkheid dat de karakteristieke houten schuren aan de rand van het stadje plaats zullen maken voor parkeerplaatsen en bermen. B. en W. wijzen er de raad op dat in „Dat ik ook mijns naasten eer en goed gerucht voorsta en be- vordere" (zondag 43, vraag 112). Hier wordt volmaakt geëist of ge boden een teder hart ten aanzien van de naaste om te dragen en dit ook naar buiten te vertonen. Dus, dat wij zó van onze naaste spreken en zijn deugden zó bekend maken, dat zijn goed gerucht te gen alle kwade verdachtmakin gen en valse beschuldigingen in wordt verdedigd en bevorderd. En wel met het ganse hart, uit liefde tot de eer van de naaste tot zijn glans en luister, welke God wil dat op hem zal liggen Hier toe behoort ook dat men gaarne en met liefde zal aannemen het goede gerucht van de naaste. Ja, dat men ook het kwade omtrent hem niet zo maar in het hart aan vaardt, maar de aanbrengers van dat kwade tegengaat, hen be schaamt, bestraft en de moed om verder kwaad te spreken be neemt". Mr. Justus Vermeer. de plaats van door de Stichting bedoel de schuren woningen zijn geprojecteerd waarvan ook de raadscommissie vindt dat die gerealiseerd dienen te worden. De Commissie meent dat deze aangepas te woningen op geen enkele manier af breuk doen aan het aanzien van de be bouwing terwijl de praktijk leert dat de zo waardevol geachte schuren de oor spronkelijke functie als berging van hooi en stro hebben verloren en thans slechts worden gebruikt voor stalling van landbouwmachines waardoor de hogere gedeelten meer dan voorheen zijn blootgesteld aan de weersinvloeden hetgeen hoge onderhoudskosten met zich meebrengt, terwijl restauratie van deze schuren, ondanks het bestaan van een subsidie-regeling door de eigenaren niet wordt uitgevoerd i.v.m. de hoge voor hun rekening komende lasten. Voorgesteld wordt de ingediende bezwa ren ongegrond te verklaren. Baatbelasting! Door de invoering van een bouwgrond belasting heeft de gemeenteraad een deel van de kosten m.b.t. de aanleg van riolering van diverse recreatiecentra willen dekken maarde betreffende staatssecretaris heeft er principieel be zwaar tegen dat kosten van dergelijke voorzieningen via een bouwgrondbelas ting worden verhaald, indien deze voor zieningen niet duidelijk zijn of worden getroffen in het kader van het bouwrijp maken van gronden. De Staatssecreta ris redeneert daarmee lijnrecht tegen de opvatting van het gem. bestuur in dat zich nu i.v.m. financiële positie van de gemeente genoodzaakt ziet tot de invoering van een verordening baatbe lasting die strekt „tot het door de ge meente verkrijgen van een billijke bij drage in de kosten van door haar of met haar medewerking tot stand gebrachte voorzieningen in bepaalde gedeelten van de gemeente, van hen die van die voorzieningen m.b.t. hun onroerende goederen profijt hebben". B. en W. zijn van mening dat ook in de baatbelasting slechts de recreatie terreinen dienen te worden betrokken waarvan de zakelijke gerechtigden, door de aanleg van de riolering, de mo gelijkheid hebben hun terreinen daarop aan te sluiten, terwijl van de overige gronden niet kan worden gezegd dat deze zijn gebaat, zodat deze buiten be schouwing worden gelaten. Een berekening leert dat de baatbelas ting dient te worden bepaald op 8 et. per m2 per jaar, waarmee 85''/o v. d. aange- legkosten 1.247.400,worden gedekt. De baatbelasting wordt ten hoogste 30 jaar geheven. MIDDELBURG Forum-avond S.G.P. op vrijdag 1 maart a.s. De Statenkring Walcheren hoopt in verband met de a.s. verkiezingen een forumavond te houden op D.V. vrijdag 1 maart in de Herv. Ontmoetingskerk aan de Oosterscheldestraat te Middel burg. Aanvang: 19.30 uur. Forumleden: ir. H. v. Rossum te Zeist; R. Maljaars te Goes; R. v. Ommeren te Zierikzee; G. V. d. Berg te St. Philipsland. Komt allen en brengt belangstellenden mee. KERKNIEUWS: Samenspreking tussen Chr. Gereformeerden en Hervormden Onder leiding van de Chr. Geref. ds. R. Kok is in Nijkerk tussen de Chr. Ger. en de Hervormden een samenspreking gehouden meldt het R.D. Het was voor de tweede keer. Gesproken werd over hetgeen samenbindt, bepaalde ontwik kelingen in het kerkelijk leven zoals de afval van de kerk en de toenemende kerkelijke gezagscrisis. De vergaderin gen zullen worden voortgezet.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1