Rabbijn Soetendorp vertelde over Israels pijn en verwachting Us Fidel Castro Ouddorpse drieling Flikweert morgen - zaterdag - jarig h. j. struijk Triumph Lss f,38 [,98 '99 f. Sommelsdijk mt jaaxgang Vrijdag 8 februari 1974 No. 4261 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond 'W )RP L89 ll,28 L89 ken •JES Waal sdijK Hervormd Stellendam bracht in 1973 bijna 60.000,- bijeen voor actie restauratie fonds Ned. Herv. Gemeente VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis Voor C.B.T.B. West Flakkee I BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophai OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS - IVIIDDELHARNIS 1 LANGEWEG IIS Tel. 01870-2043 i GEEFT UW PANDEN IN MEESTERHANDEN Bureau voor Onroerende Goederen IVIEESTER ZINKWEG OÜD-BEUERLAND Tel. 01860 - 5953 '^'^cS^^' OPTOMETRIST „OOGMETING CONTACTLENZEN" ziekenfondsleverancier aan alle ziekenfondsen westdijk 34 - middelharnis - tel. 01870 - 2075 electronische rekenmachines het juiste antwoord op al uw berekeningen meer dan 100 modellen boeheiif kanioonnncku Jaarvergadering uitgesteld EIKEN STOELEN met mohair of skai bekleding. OUDE PRIJZEN korting POSTBOX 8 - MIDDEUiARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Soramelsdijk Tel. (01870) 26 29 —i Na 5.30 uur (01870) 3382 Giro 167030 ABONNEMENTSPRIJS 5,85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. prde fcels. Imet luur. 9AM Icht naties arden het elit. De vorige week konden we in de jranten lezen dat Breznjew een bezoek jracht bij de gebaarde dictator van Cu- ja: Fidel Castro. Het is nuttig en inte- ;essant iets meer te weten over deze liguur, die sinds 1959 de maciit in han- jen heeft. Fidel Castro heeft jaren lang Boeten vechten om dit doel te bereiken. l'óór 1959 werd Cuba geregeerd door de lictator Batista, een voormalig leger- lergeant. Zijn regiem werd gesteund Joor de V.S., die een belangrijk deel (an de Cubaanse suikerproduktie afna- nen. Havanna was toen een stad waar iet wemelde van de Amerikaanse toe- isten, die kwistig met hun dollars rond- ;trooiden. Het Cubaanse volk verifieerde ■oor het merendeel echter in bittere ar- wede, het analfabetisme was er groot, lociale voorzieningen waren er uiteraard niet. Batista en een kleine kliek om hem heen verrijkten zich schaamteloos ten koste van de bevolking die door de geheime politie onder de duim werd ge houden. In 1956 begint daarom de 30- jarige advokaat Fidel Castro een guer rilla tegen Batista, maar hij wordt al vrij spoedig gevangen genomen. Voor de rechtbank spreekt Fidel Castro dan de trotse woorden: „Gij kunt mij veroor delen, maar de geschiedenis zal mij vrij spreken!" Toch zag het er slecht voor hem uit, maar Castro wordt gered door de aartsbisschop van Cuba die pleit voor clementie. Batista wil de machtige rooms-katholieke kerk niet tegen de schenen schoppen en verbant daarom Fidel Castro. In Mexico ontmoet deze dan de Argentijnse arts en revolutionair Che Guevara. Samen besluiten ze de strijd tegen Batista voort te zetten, en opnieuw begint een guerilla tegen Batis ta. Dit keer ziet deze geen kans de be weging snel neer te slaan, talloze boeren sluiten zich aan bij Fidel Castro. Maar Batista heeft nog steeds de nieuws dienst in handen en laat daarom over het hele eiland afkondigen dat Fidel Castro gedood werd tijdens een treffen met regeringstroepen. De beweging van Castro verloopt nu snel, slechts een klein groepje mannen in de onmiddel lijke nabijheid van Fidel Castro weet dat Batista bluft. Fidel Castro zoekt dan contact met een grote Amerikaanse krant: de New York Times. In het diepst geheim landt een verslaggever op Cuba enneemt een interview af met Castro. Als dit gepubliceerd wordt, dringt lang zaam aan ook de waarheid door op Cu ba. Opnieuw groeit dan de aanhang van Castro en de toestand wordt onhoud baar voor Batista. Op oudejaarsavond 1958 vlucht Batista naar de V.S. met zijn gezin, zijn ministers, zijn lijfwacht en de halve schatkist. Tot het laatste toe werd zijn bewind gesteund door de V.S. Eenmaal aan de macht gaat Fidel Castro er toe over het grondbezit te verdelen onder de Cubaanse boeren en de fabrieken, die voor het merendeel in handen zijn van buitenlanders, te nationaliseren. Met deze laatste maat regel jaagt hij vooral de Amerikaanse eigenaren tegen zich in het harnas. De Amerikaanse toeristen blijven nu weg uit Havanna en de V.S. beperken dras tisch de suikerinvoer, waardoor Cuba in grote moeilijkheden raakt. Maatregelen die misschien begrijpe lijk zijn maar vanuit politiek oogpunt beslist niet verstandig zijn. Immers, zo drijven de V.S. zelf Fidel Castro steeds meer in het communistische kamp. Als in 1961 Cubaanse bannelingen in de Varkensbaai landen en gesteund door de C.I.A. een poging doen het bewind van Castro omver te werpen, zoekt Castro steun bij het Kremlin. Kennedy- is dan net een jaar president. Als Chroetsjew raketten stuurt naar Cuba voelt de V.S. zich terecht) bedreigd, waarop in 1962 de befaamde Cuba-crisis volgde. Als Chroetsjew buigt voor de zware Amerikaanse druk en de aanvals- raketten laat weghalen is Castro woe dend. Sinds die tijd heeft Castro zich betrekkelijk koel opgesteld tegenover bet Kremlin en Imoopte hij betere be trekkingen aan met Rood-China. Castro poseert graag als de bevrijder van Cuba en doet het voorkomen dat hij de Cu baanse revolutie wil uitdragen naar Midden- en Zuid-Amerika. Zijn naaste medewerker Che Guevara is gesneuveld bij een poging ook in Bolivia een revo lutie te ontketenen. De meeste Zuid- en Middenameri- kaanse staten voelen zich bedreigd door dit revolutionaire élan van Castro en sluiten zich daarom aan by de economi sche blokkade van Cuba door de V.S. Het was misschien verstandiger als de V.S. toenadering zochten tot Castro, die men toch niet kan zien als een slaafse volgeling van Moskou of van Peking. In binnenlands opzicht heeft Castro iicg maar bescheiden successen geboekt. Als het oogsttijd is, kan men vaak de propagandafoto's zien waarop Castro te midden van de arbeiders mee helpt de oogst binnen te halen. Toch is het welvaartsniveau praktisch Met gestegen. Op de staatsboerderijen is ae produktie maar gering. Wel is het analfabetisme vrijwel overwonnen. Het belangrijkste wat men Fidel Castro kan aanwrijven is dat hij de dictatuur van Batista heeft vervangen door de dicta tuur van Castro. De moderne grondwet die de Cubanen allerlei rechten waarborgde en waar Castro tijdens de guerillaoorlog tegen Batista zoveel reclame mee maakte, is nooit in werking gesteld. Dezelfde aarts bisschop die Castro eens het leven red de, heeft daar fel tegen geprotesteerd. Castro reageerde daarop door de aarts bisschop gevangen te zetten en de ka tholieke scholen en kerken te sluiten Ondank is 's werelds loon. Dinsdagavond 5 febr. was een groot deel van de Herv. gemeente van Stel lendam bijeen in het ver. gebouw „de Rank", waar de resultaten bekend ge maakt werden van bovengenoemde ak- tie over het jaar 1973. De weleerw. heer Ds. M. B. v. d. Ak ker opende de vergadering waarna ge zongen werd Ps. 119 65 en 67. Na ge bed en schriftlezing (Hand. 6 vers 1 t.m. 7) heette hij allen hartelijk welkom en richtte zich in het bijzonder tot de ver schillende medewerkers van diverse commissies welke speciaal t.b.v. het Restauratiefonds hun activiteit hebben aangewend, waaronder de restauratie- commissie, garnalenpellers en pelsters, het verjaringsfonds en de kerktelefoon commissie. „Het is een verheugende zaak", aldus ds. V. d. Akker, „dat U allen de schou ders wilde zetten onder dit werk en wij zijn blij dat dit óók in Stellendam ge vonden wordt. Naar aanleiding van het gelezen schriftgedeelte wees hij de ge meente er op dat er méér nodig is dan deze akties. In Handelingen 6 lezen wij: „En het Woord Gods wies". Als het Woord wast, zoals het water wies in de rampnacht van 1 februari 1953, dan wordt er in de gemeente, in Uw en in mijn hart iets vernietigd, waardoor wij minder wor den en de Heere Jezus gaat wassen. Weten wij van de werking des Woords in ons leven? Gaat er aantrekkings kracht uit van de gemeente? De prieste- ren hadden alles over voor de kerk, doch waren vijanden van Christus. In vers zeven lezen wij echter dat een grote schare den gelove gehoorzaam werd. Als het zo is, is er hoop voor u en mij, voor heel de gemeente", aldus ds. v. d. Akker. Kerkmeester Noorthoek ontvouwde de plannen voor de restauratie van het kerkgebouw waarmee globaal berekend een bedrag gemoeid zal zijn van 500.000,—. Begin maart hopen wij, aldus spreker, deze plannen en de financiering daar van nader uitgewerkt voor te leggen op de gemeente-avond. Door de gemeente werd over het jaar 1973 het volgende bijeen gebracht voor het restauratiefonds (onder ons bekend als R.F.): Maandelijkse koll11.973,20 Giften ontvangen via pedikant en kerkeraad 9.195,93 Dhr. Hobbel maakte namens de rest.-comm. bekend de opbr. uit de verkoop „bouwstenen" 9.468,11 opbrengst uit de verkoop van balpennen 353,70 idem oud papier (inz. aktie) 2.210,40 door comm. ontv. giften 1.065,30 rente 11,17 De jongste petster uit de gemeente, Petra van Lenten, overhandigde het totaal bedrag dat met het pellen van garnalen bijeen gebracht werd, groot: 8.467,98 De Fa. M. C. Jansen te Stellendam en de Fa. C. Jansen te Brouwersh. verstrekten een toelage op de bij deze fa's gepelde garnalen, van 10 et. per ons zijnde 14.270 dubb. welke dhr. Jansen overhandigde in originele verpakking: 1.427, Mevr. van Soest overhandigde namens het verjaringsfonds 6.000, Namens de kerktel.-comm. werd tenslotte door dhr. F. Hoon eveneens aangeboden: 6.000, In de maand jan. 1974 werd voor het R.F. nog in tot. ontvangen 7.035,45 Stand per 1 februari 1974 63.208,24 Dhr. J. P. de Wit vertoonde hierna nog een documentaire betreffende de Noordzee-visserij zoals hij die opnam tijdens een vistocht met de GO 6 met commentaar van schipper P. Tanis. Ds. V. d. Akker zei nogmaals hartelijk dank voor de spontane medewerking aan de diverse aktiviteiten „Het is om stil van te worden, wat wij door Gods goedheid in het afgelopen jaar mochten bereiken. De Heere zegene ons ook dit jaar om dit werk, dat ook nodig is, te mogen voortzetten". Na het zingen van ps. 68 10 en dankgebed, wordt deze aangename bijeenkomst door kerkmees ter Noorthoek gesloten. Op het ogenblik is een grammofoon plaat uitgekomen voor het Kestauratie- fonds waarop gemeentezang, meditatie, en zangkoren zijn opgenomen. Deze is voor 13,95 te verkrijgen bij F. v. Oos tenbrugge, Kon. Julianastraat 33, Tel, 1593, St. Keijzer, Eendrachtsweg 23. De Ouddorpse drieling Krijn, Wim en Leo Flikweert, op de foto van links naar rechts, hoopt morgen, zaterdag 9 februa ri zijn eerste verjaardag te vieren Het drietal dat in het ziekenhuis ter we reld kwam heelt de eerste maanden in de couveuse doorgebracht maar dat wat moeizame begin zijn ze royaal te boven gekomen. Hun gewicht, dat bij de ge-j boorte resp. iVs pond, 4 pond en 2V2I pond bedroeg is snel de hoogte ingegaan', en de knaapjes wegen nu resp. 20V2 pond Rabbijn Soetendorp (jr.) heeft met z«n referaat „Israël vandaag" woensdag avond in Ouddorp, waar hij op uitnodi ging van de C.B.T.B. afd. sprak een bfl- zonder aandachtig gehoor gevonden. Rabbijn Soetendorp, zelf in 1943 in het Amsterdamse Juden-viertel geboren en thans voorganger van de lib. Joodse Gemeenten te Amsterdam en Den Haag wist de schrijnende pijn en de niet af latende hoop van het Joodse volk op aller hart te binden. „Lieve vrienden...", zo kon hij zijn gehoor begroeten, wetend van de sympathie en de daadwerke lijke hulp die ook van Goereese zijde aan het volk van Israël gegeven werd. „in het hart van de oorlog, toen de officiële kerken geen antwoord ga ven, toen klonk er een stem van dit eiland!" herinnerde dhr. Soetendorp zich met dankbaarheid: „het is de stem van mensen als u die duidelijk heeft ge maakt dat, wanneer de officiële orga nen te moeizaam werken de gewone mensen, aan de grond van de maat schappij die stem kunnen geven die Is raël laat leven. U hebt Israël niet te leurgesteld...!" stelde de rabbijn dank baar vast. „Jood zijn op dit ogenblik is mee-trillen in de geschiedenis en op elk ogenblik van de dag en de nacht iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiHiiiHiMiiinnniniiiiunniniiin^^^^ liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin^ ^^^tMNQs^ KONINKLIJK GOEDGEKEURD weten dat het onverwachte je grijpen kan en het betekent dat je moe wordt van de stormen die over de wereld trekken en het volk van Israël bereiken. Dhr. Soetendorp zag terug hoe 3500 jaar geleden, in de schaduw van de py- ramiden, de symbolen van de dood, een klein groepje onder leiding van Mozes naar het beloofde land trok, „Er was geen kracht, geen Egypte, Rome of Duitsland die het wezen, het „zijn" van het Joodse volk kon vernietigen, een „zijn" dat aldus de rabbijn veran kerd is in de Eenheid van God. Wie daarin gelooft gelooft ook in één mens heid, die gelooft dat je als slaaf niet minder bent dan de slavendrijver. Het Joodse volk verwachtte, terwijl haar tempels werden verwoest de Messiah en er stonden er op die zeiden die gezalfde Koning te zijn, één van hen was Jezus. „Toen2000 jaar geleden kwam de scheiding tussen Joden en Christenen, de zucht van mensen om grote gebou wen en kerken op te richten en de scheiding te verdiepen, die één was de kerk van Rome die het Joodse volk zo heeft vervolgd". „Ook door N.B. de Arabieren wordt het Joodse volk de grootste misdaad ver weten die ooit gepleegd is, het doden van God zelf, nu al tweeduizend jaar lang wordt het Joodse volk die misdaad kwalijk genomen maar ook Jezus zelf zou nu over die beschuldiging diep en diep in zijn ziel gegriefd zijn", geloofde dhr. Soetendorp. Spr. bracht iets van de verwachting over waarmee het Joodse volk zijn feesten viert, op weg naar de verwezen lijking van de droom van Sion, een plaats waar men rust kan vinden, maar steeds weer staan nieuwe vijanden op. Dhr. Soetendorp herinnerde aan de Jo denvervolgingen door de geschiedenis heen en aan de vestiging van de eerste nederzettingen van Joden in Palestina in de vorige eeuw. Hoe de Joden schijn baar waardeloze grond kochten maar die toch in cultuur wisten te brengen ten koste van vele doden door ziekten en honger. Hoe in het begin van deze eeuw Joden en arabieren samen feest vierden omdat de oogst overvloedig was, maar hoe in 1909 datzelfde dorp door de Arabieren werd overvallen waarbij mannen werden gedood. Er lag een misverstand aan ten grondslag maar verzuchtte de rabbijn; „de misver standen hebben het altijd zo moeilijk gemaakt. Hij behoefde daarvoor maar te wijzen op de oorlog van 1948, de Stichting van de Staat Israël en de oor logen die daarop gevolgd zijn tot en met de meest recente. „Moge er in Israël en in de hele we reld iets van geleerd zijn" hoopte dhr. Soetendorp zo van harte. „Er zijn in Is raël in de laatste oorlog 2500 doden ge vallen, geen gezin is er zonder leed en dezer dagen komen de gewonden uit de ziekenhuizen, verwond en verminkt door de moderne wapens. Het zal jaren duren eer we ook hier weer overheen zijn en het gebeurde hebben gezet in de geschiedenis. Maar ook de volken die Israël aanvielen kennen dat verdriet. 19V2 pond en goed 16 pond en gedrieën geven ze moeder Flikweert handen vol werk. „Ik heb drie kleintjes en maar twee handen" zegt ze tussen de bedrij ven door. In de kamer staan drie boxen teneinde de partijen gescheiden te hou den en te voorkomen zoals bij een ex periment gebeurde dat ze elkaar in de haren zitten, maar er worden ook drie kinderstoelen aangedragen. Het is de fam. Flikweert niet gelukt een drie- ling-kinderwagen te pakken te krijgen waarom de drieling in twee wagens worden gereden. Ze zijn voorspoedig een jaartje ouder geworden en dat betekent dat ze steeds meer in de gaten gaan krijgen. Ze hoe ven nu nog maar een kopje te horen rinkelen om te weten dat er wellicht wat te halen valt en het driemanschap zet het dan broederlijk op een huilen, voor moeder Flikweert reden om te zeg gen: „zij zijn één ...maar ik ben heel wat meer jaartjes ouder geworden...!" westdijk 55 postbus 75 middelharnis tel. (01870) 25 51 woonhuis (01877) 19 54 Het ergste en het mooiste wat in het Midden-Oosten gebeurt staan naast el kaar", wees dhr. Soetendorp aan: „het mooiste is dat er een Staat gesticht is die zich ontwikkelt heeft en waarin Arabieren en Joden in vrede leefden en het ergste dat er gebeurt is dat er een generatie is opgegroeid die moedwillig in tenten is gehouden en in wie de haat tegen het Joodse volk is aangekweekt. Nu, na zoveel meegemaakt te hebben kunnen velen uit het Joodse volk niet meer geloven dat er niet weer nieuwe vijanden opstaan die haar willen ver nietigen, maar ik heb hoop!" verklaar de dhr. Soetendorp: „de mensen in Egypte hebben begrepen wat leed is en wat de prijs van de oorlog is. Spr. ci teerde Golda Meïr die verklaarde: „wie één mensenleven redt redt de wereld, wie één mens doodt doodt de wereld. Ik heb hoop dat er zelfs in Damascus waar onze gevangen soldaten gruwelijk zijn afgeslacht mensen zijn die beseffen dat het zo niet langer kan. „Onze hoop is niet verloren gegaan" zo citeerde de rabbijn Ezechiël 37. „Ik hoop aldus dhr. Soetendorp dat we later kunnen zeggen dat de vrede gekomen is en dat Israël, door niet toe te slaan als het be dreigd werd, geen te grote risico's heeft genomen. We zullen met de God van Hemel en aarde strijden om antwoord te krijgen. Hij heeft de wereld geschapen en zag dat het goed was, dat geeft ons kracht en inspiratie het streven naar de Messiaanse tijd voort te zetten en wij hopen dat hij eens over Israël, maar ook over Egypte en Jordanië zal zeggen: „het is goed, heel goedzo besloot dhr. Soetendorp. Vervolg op pagina 2. DIRKSLAND De jaarvergadering der S.G.P. welke zou gehouden worden a.s. zaterdag 9 februa ri des middags om 2 uur in het verga derlokaal der Ger. Gemeente, is wegens het overlijden van dhr. J. Hogchem, verzet naar D.V. zaterdag 23 februari a.s., eveneens om 2 uur. OOGARTS DR. BIESHEUVEL HOUDT IN DIRKSLAND SPREEKUUR Per 15 januari j.l. heeft dokter J. H. Staalman zijn oogheelkundige praktijk in het ziekenhuis te Dirksland beëin digd. In de ontstane vacature zal spoe dig kunnen worden voorzien nu dokter K. Biesheuvel bereid gevonden is de oogheelkundige spreekuren te houden en wel iedere week op donderdagmid dag. Het eerste spreekuur zal zijn op 7 maart a.s. Bij de verbouwing van het ziekenhuis is o.a. de verbouw en de modernisering van de polikliniek ge pland. Afspraken voor een bezoek zijn da gelij lïs te maken via de telefoniste van het van Weel-Bethesda ziekenhuis, tel. (01877) 15 55. fY70NINGINRICHT»H^ OOSTDIJK 53 - 61 MIDDELHARNIS Distriktsbijeenkomst Jeugdver. Geref. Gemeenten Het distrikt „Flakkee" van Jeugdver enigingen der gereformeerde Gemeen ten belegt op D.V. donderdag 14 februari haar 3e distriktsamenkomst van dit sei zoen. Ds. Th. van Stuijvenberg van Mid delharnis zal er een onderwerp behan delen. Na de pauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De samenkomst wordt gehouden in de kerk van de Gereformeerde Gemeen te te Middelharnis. Aanvang 8.00 uur. Naast de leden van de plaatselijke ver enigingen worden ook belangstellenden verwacht. I'l

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1