IBurg. Bos te Dirksland pleit voor streek-welzijnsorgaan Winkelcentrum aan Doetinchemsestraat gaat nu zeker door Alle klassen van basisscholen gaan schoolzwemmen h> j. struijk I M. E. V. d. VELDE Sommelsdijk 46e jaargang Vrijdag 1 februari 1974 No. 4259 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond g Uw vertrouwd adres voor g gebruikte wagens OPTOaiETKIST „OOGMETING CONTACTLENZEN" ziekenfondsleverancier aan alle ziekenfondsen westdijk 34 - middelharnis - tel. 01870 - 2075 I BEZOEKT ONZE Automobieleii-verkoophal I OOK OP VBIJDAGAVOND I GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS I I LANGEWEG lis Slel. 01870 - 2043 I iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin GEEFT UW PANDEN IN MEESTERHANDEN Bureau voor Onroerende Goederen MEESTER ZINKWEG OUD-BEIJEKLAND Tel. 01860 - 5953 MiddelharBiis Centrum van 1000 m^ a.s. zomer in gebruik RAAD DIRKSLAND: VOOK MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis BANKSTELLEN BERGMEUBELS oude prijzen -1- korting. yToNINGINRICHTlH?^ Doe mee met de Rode-Kruis puzzelactie POSTBOX 8 - MIDDELHAENIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 28 Na 5.30 uur (01870) 33 82 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 5,85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. „Beter laat dan nooit" heeft burg. H. Ibos van Dirksland j.l. woensdagavond I een nieuwjaarsrede gehouden waaruit we een aantal door hem genoemde „per- Isooniyke ontboezemingen" overnemen: „In gemeentebestuurlijk opzicht ken- I merkt het jaar '73 zich, naar mijn me- I ning, het meest door de vaststelling van het prov. streekplan Zuid-Holland-Zuid. Voor het eerst in de gem. geschiedenis heelt het prov. bestuur, met gebruikma- Iking overigens van zijn wettelijke be- Ivoegdheden, aanwijzingen en richtlijnen (gegeven, die ten nauwste verband heu lden met de toekomstige ontwikkeling [van de gemeenten, die tot het plange- I bied behoren. Voorheen konden de gemeentebestu- Jren zelf bepalen in welke richting zij f hun gemeente wilden ontwikkelen, zon- der veel of weinig rekening te houden i met de algemene belangen van de streek waartoe zij behoren. Aan die vrijheid is een abrupt einde gekomen, zelfs zoda- I nig; dat het provinciaal bestuur uit- i maakt hiet slechts in welke richting de I individuele gemeente zich dient te ont- Iwikkelen, maar stringente beleidsaan- Iwijzingen geeft voor de ontwikkeling Ivan de streek, waarvan de gemeente Ideel uitmaakt. Ik signaleer dit streekplan slechts als [een niet te onderschatten ingreep in de autonomie op het punt van de ruimte- I lijke ordening, waarvan we de gevolgen |nu reeds aan den lijve ondervinden. Ik signaleer het ook daarom, omdat lik van mening ben dat, waar het provin- f ciaal bestuur zo'n zware greep gekregen I heeft op de regeling van streekbelangen (het een niet te verantwoorden zaak is j dat de streek zelf en dan bedoel ik (Uiteraard onze streek Goeree-Overflak- Ikee geen officieel gemeenschappelijk I orgaan heeft om de specifieke streekhe- |langen te behartigen. Als ik zeg een officieel streekorgaan, Idan kan daar natuurlijk geen particu- jjiere instelling of een streekplancom- nissie zonder enige bevoegdheid onder verstaan worden. Ik versta onder een lofficieel orgaan een door de gezamen- llijke gemeentebesturen in het leven te ■roepen orgaan zoals die in vele streken Ivan het land reeds voorkomen, een or- Igaan dat een eensgezind streekgeluid Ikan laten horen tegenover de hogere loverheden, ook over zaken van streek- Iplanbeleid. Een orgaan ook dat bevoegd- Iheden heeft om te bevorderen, dat er ■voorzieningen komen die duidelijk een Istreekbelang dienen, en daardoor geen longecoördineerde voorzieningen her en Ider in de streek worden ontwikkeld, die, lomdat ze ongecoördineerd zijn het risi- Ico lopen van inefficiënt te zijn of te |worden. Ik denk aan de bouw van sporthallen, zwembaden, bejaardencen- |tra, recreatieve voorzieningen enz. enz. Zaken als deze en andere waaraan een ^treekbelang niet te ontzeggen is. die- aen gemeenschappelijk ter hand te vorden genomen door samenwerkende gemeentebesturen, met gebruikmaking van de mogelijkheden die de Wet Ge- neenschappelijke Regelingen biedt. Daar hebben we geen gewest voor no- Ug, waarvan velen de mond vol, maar het verstand leeg van hebben, daar heb- pen we ook geen hernieuwde gemeen telijke herindeling voor nodig, waar- poor onoverzichtelijke en moeilijk be stuurbare plattelandsgemeenten zouden 'ontstaan met ingebouwde conflictstof "degens'de vele plaatselijke belangen. Persoonlijk ben ik voor zo'n streek- velzijns-orgaan voor Goeree-Overflak- kee sterk geporteez-d en anderen he- Baas nog te weinigen met mij. Er is feen aarzelend begin van werkzaamheid lin die richting door het toegenomesn ^ntact tussen de colleges van burge meester en wethouders van het eiland. Veliswaar gaat het daarbij nog niet Verder dan besprekingen over gemeen schappelijke bestuurlijke zaken zoals b.v. een eilandelijke reinigingsdienst. Ik hoop van harte dat het jaar '74 het be- fcin te zien zal mogen geven van een ^erder doorwerkende gemeentebestuur- lijke samenwerking op breder terrein UI het belang van de welvaarts- en wel- eijnsvordering van de hele streek Goe- tee-Overflakkee. Ik realiseer me" zo vervolgde dhr. Bos Kat de benaming „de streek Goeree- "Overflakkee" wat ongewoon aandoet. Wij gebruiken liever het bekende en Fertrouwde begrip „het eiland" of nog liever „ons eiland". Toch en dat is ook _^'een aspect van bezinning waartoe een I jaarwisseling aanleiding kan geven vkan men zich wel eens afvragen, na de totstandkoming van de eerste vaste ,- oeververbinding al weer tien jaar gele- 4' den, gevolgd door niet minder dan vier ('andere ontsluitingen, of dat begrip I „eiland" samen met dat ook nog veel f. gehoorde begrip „de overkant" vooral op buitenstaanders en nieuw-ingekome- nen niet wat onwerkelijk, wat anachro nistisch aandoet. Ik vraag my daarbü at en ik hoop van anderen met my of dit woordge bruik wel bevorderlijk is voor de image van Goeree-Overflakkee naar buiten. Terugkomende op het streekplan Zuid -Holland-Zuid moet gezegd worden dat dit plan het gemeentelijke bestemmings- planbeleid zwaar heeft doorkruist. Door onthouding van goedkeuring aan de bestemmingsplannen Dirksland-Zuid en Herkingen zijn met name de uitbrei dingsmogelijkheden van Dirksland, zoal niet helemaal onmogelijk gemaakt, dan toch ernstig vertraagd. Een teleurstellende zaak vooral ge zien de moeizame voorbereidingen van dat plan en gezien ook de toenemende woningbehoefte in dit dorp. Een licht punt in dit verband is het door de wo ningbouwvereniging met voortvarend heid ter hand genomen plan tot amove- ring van het oude woningbezit aan de Wernerlaan en het binnenkort in aan bouw nemen op het vrijkomende bouw terrein van maar liefst 63 woningen. Dit project met het in '73 in gebruik ge nomen bejaardencentrum van 35 v/onin- gen, betekent na aftrek van 42 gesa neerde woningen een totale aanwinst van 56 woningen. We mogen ons geluk kig prijzen dat deze mogelijkheid er nog in zit, die zeker niet zal nalaten enig soulaas te bieden voor degenen die thans nog op toewijzing van een wo- ningw achten. Van de drie dorpen der gemeente heeft Melissant in het afge lopen jaar de meest spectaculaire ont wikkeling te zien gegeven door de bouw en bewoning van 73 woningen aan de Fabiusstraat. Voornamelijk als ge volg daarvan is het aantal inwoners van Melissant gestegen van 1594 tot 1781, een vermeerdering met 187 inwoners. „Ik heb er vertrouwen in", aldus burg. Bos, dat deze, voor onze begrippen mas sale vestiging een waardevolle maat schappelijke inbreng zal biyken te zijn voor dit dorp. Verder hoop ik, dat we dit jaar een begin van uitvoering zullen kunnen geven aan het bestemmingsplan Melissant-Zuid en het plan Roxenisse- polder. Ik wil hier niet voorbijgaan aan het feit dat een gemeentebestuur wel be stemmingsplannen kan klaarmaken en uitvoeren, maar dat de daarin te plegen woningbouw een zaak is van toch wel in de voornaamste plaats de woning bouwvereniging. Een woord van waar dering voor het zeer aktieve beleid van deze vereniging is bij deze gelegenheid zeker op zijn plaats. Dat geldt niet min der voor de nieuwe en misschien nog wel zwaardere taak die het bestuur van deze vereniging erbij gekregen heeft, namelijk de verdeling en toewijzing van de woningen. Uit ervaring door het zelf jarenlang hakken met dit bijltje, ben ik mij ervan bewust, dat niet ieder der wo ningzoekenden deze waardering zal on derschrijven, daarom echter wil ik te meer pleiten voor begrip voor deze niet eenvoudige zaak, waarmee zich een aan tal bestuursleden van de woningbouw vereniging vrijwel belangeloos wil be lasten. Nu ik het toch over belangeloos verrichte gemeenschapstaken heb waarmee onze plaatselijke samenleving zozeer gebaat is, zouden daarvan ook vele andere voorbeelden te noemen zijn. Het is een niet genoeg te waarderen voorrecht dat nog zovelen het als een plicht en roeping zien zich in te zetten voor die gemeenschapsbelangen, zonder welke een plaatselijke samenleving niet mogelijk is. Zonder een dier plaatselijke verenigingen en hun bestuursleden te kort te willen doen, meen ik voor één instantie een uitzondering te moeten en te mogen maken en dat is de Stichting Zwembad Dirksland, die in de afgelo pen jaren en met name het jaar 1973 wel op een zeer spectaculaire wijze van zijn activiteiten heeft doen blijken en deze over enkele dagen bekroond ziet in de opening van het zwembad. Van nabij weet ik hoe door een aantal bestuursle den en supporters aan dit project is en nog wordt gezwoegd, veelal ten koste van eigen tijd, eigen belang en gezins belang. Ik ga daar nu niet breder op in maar iets van mijn gevoelens wilde ik in deze aan de opening van het zwem bad voorafgaande raadsvergadering toch wel kwijt, al is het alleen maar om dit monument van burgerzin ten voor beeld te stellen aan de helaas nog velen die er nog steeds niet aan toegekomen zijn iets van hun vrije tijd aan de ge meenschap te geven. Samenvattend kon burg. Bos toch vaststellen dat meerdere voorzieningen ten algemenen nutte in '73 zijn gereali seerd. Nu echter de vermeende zeker heid van het menselijk kunnen een ge duchte knauw heeft gekregen roept dat opnieuw op tot herbezinning. Spr. be sloot mede daarom met de wens dat de Allerhoogste Zijn algenoegzame zegen aan de werkzaamheden van het gem. bestuur zal verbinden. De nestor van de raad, dhr. J. C. Kalle heeft daarop 's voorzitters goede wen sen beantwoord. I Oudewei 20 - DIRKSLAND Zaterdags tot 3 uur geopend. •mam ^^«tBWNOs^ KONINKLIJK GOEDGEKEURD liiiiiiniiiininiHiHiniuifUHiiiinHiim^^^^^^^^ De grote lap grond aan de Doetin chemsestraat, midden in de Middelhar- nisse nieuwbouw, die al sinds 1963 braak ligt zal binnenkort worden be bouwd met een winkelcentrum met een buurtverzorgcnde functie. De eigena resse van de grond die in de afgelopen tien jaar geen kans heeft gezien haar plannen te verwezenlijken heeft thans afgezien van haar rechten op de grond waarmee de koop van de grond ongedaan is gemaakt. Het college van B. en W. stelt de gemeenteraad thans voor 1300 m~ te verkopen aan de Maat' schappy voor Projectontwikkeling EM PEO te Utrecht. Bedoelde maatschappij heeft zeer concrete plannen met de verwezenlij king waarvan een begin wordt gemaakt zo gauw de grond in eigendom is. Er komt, tegenover de drive-in woningen een laagbouw winkelcentrum van 1000 m~. Voor meer dan de helft zijn al huur ders aangetrokken. Het centrum wordt in de vorm van een vierkant gebouwd met de twee ingangen en de etalages aan de binnenzijde. De passage die in het midden ontstaat zal geheel overdekt worden.. Rondom het centrum komt parkeerruimte, langs de Lijsterbesweg - hoek Doetinchemsestraat een parkeer plaats voor 28 auto's en langs de Kas tanjelaan een strook voor 10 wagens. De helft van de beschikbare winkel ruimte, 500 m- wordt ingenomen door een grote supermarkt van de Gebr. Cock uit Goes. In deze Supermarkt zal het volledige assortiment levensmiddelen worden verkocht, daarnaast verse groenten en fruit en er zal ook een am bachtelijke slagerij in worden onderge bracht. Een winkelruimte van 50 m^ is voorts verhuurd aan een Rotterdamse dran kenhandel die al 8 filialen heeft. Deze drankenhandel gaat er een voordeel slijterij in onderbrengen waar dranken tegen interessante prijzen te koop zullen zijn. Er zijn nog 6 a 7 winkels beschik baar waarover door de Maatschappij al onderhandelingen worden gevoerd maar nieuwe kandidaten van Flakkeese zijde hebben nog alle gelegenheid. Het is volstrekt uniek in den lande dat alle leerlingen van de basisscholen gaan schoolzwemmen maar in Dirksland gaat het vanaf volgende week gebeuren. De raad nam dat besluit in haar woens dagavond gehouden vergadering. De re geling geldt tot aan de grote vakantie waarna de raad opnieuw een beslissing zal nemen. Wanneer het financieel en organisatorisch mogelijk is zal ze het thans genomen besluit zeker herhalen. Het had voor de hand gelegen dat de eerste en tweede klassen zouden zijn uitgesloten maar het Stichtingsbestuur en de hoofden van scholen hadden in hun „supporting" bekend gemaakt dat alle leerlingen zouden gaan zwemmen en omdat dat misschien nog verdedigd moest worden zei de voorzitter burg. Bos: „...alle kinderen hebben al zwem broekjes en -pakjes gekocht en niemand wil het toch op zijn geweten hebben ze daarin teleur te stellen?" Inderdaad was er geen van de 10 aan wezige raadsleden die daar aan dacht met als gevolg dat ruim 700 leerlingen te water zullen gaan. Dat brengt welis waar hoge kosten met zich mee extra personeelsbezetting terwille van de vei ligheid van de kleinsten maar de raad wilde zich dat graag getroosten. Aan de ouders zal een bijdrage van twee kwart jes per kind per week worden gevraagd als bijdrage in de kosten van het zwem onderwijs. De hoofden van scholen heb ben zich daar volledig achter gesteld en zullen er het hunne aan doen de ouders daartoe op te wekken. Europese Gemeenten. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de Raad van Europese Gemeenten met een hernieuwd verzoek om aansluiting van de gemeente Dirks land bij de Raad. Dhr. Th. van Prooijen (PvdA) bleek er alles voor te voelen: „...we moeten naar een Europese ge dachte toegroeien die over 10 15 jaar misschien heel normaal zal zijn" geloof de hij. De voorz. was er veel minder enthou siast over en ook nu kwam er van de zijde van het college geen voorstel: „De Raad der Europese Gemeenten is een idealistische Instelling die zich op een éénwording richt maar dat is voor mij een schimmige zaak", vond de voorz. Het leek hem dat er eerder sprake is„ zoals in de EEG, van ontbindingsver schijnselen. Wij zien het niet zo zitten met het nastreven van een utopisch idee maar u kunt natuurlijk als burger van de gemeente Dirksland een voorbeeld geven?" stelde de voorz. dhr. van Prooijen voor maar die liet het maar zo. Presentiegelden. De raad ging ermee accoord dat de presentiegelden voor het bijwonen van raadsvergaderingen worden gebracht op 55,voor vergadering van het colle ge van bijstand op 50,voor raads commissies op 42,te verhogen met 5,voor die leden die op meer dan 3 km afstand van het gemeentehuis wo nen. Trieste zaak. Weinig woorden werden besteed aan het voorstel tot opheffing van de speel plaats aan de Marijkelaan te Dirksland tengevolge van de baldadigheid van de jeugd. „Een wat trieste zaak", vond de voorz. waarmee de raad geheel instem de. En passant vroeg dhr. van Prooijen om meer zand voor de bak in de Bloe- Het terrein waarop het centrum gebouwd zal worden. mendaal omdat het daarin zo' nat is dat zelfs de katten er hun behoeften niet in willen doen Van de familie Markus te Herkingen werd voor de prijs van 3.000,-aan gekocht het pandje Peuterdijk 34. Sa men met nr. 36 zal ook dit pandje wor den gesloopt. Bejaardenwoningen in Herkingen. In Herkingen zullen langs de Klin- kerlandsestraat 11 bejaardenwoningen worden gebouwd. Van dhr. Melissant werd de benodigde grond aangekocht en aan de Woningbouwvereniging ver kocht. Ook werd aan de Woningbouw- ver. een lening verstrekt. Garages te koop. De demontabele garages aan de Klinkerlandsestraat zullen voor de be jaardenwoningen plaats moeten maken. Verplaatsing van de garages zou ca. 10.000,kosten waarom de raad besloot ze maar te verkopen. Dat zal gebeuren bij inschrijving. Getracht zal worden de garages nog voor 1 maart te doen ver wijderen. Misser. Enige kritiek werd gehoord op een misrekening van de Dienst Gemeente werken m.b.t. de vervanging van de raamkozijnen van de Chr. Lagere School te Melissant. Eerder was een gevraagd krediet van 35.000,beschikbaar ge steld maar een nieuw rapport van ge noemde Dienst heeft uitgewezen dat er 50.000,nodig zal zijn. De aanvullen de 15.000,werden beschikbaar ge steld. Ook werd besloten tot aanschaf van brandblussers voor de O.L. school te Dirksland en de Openbare kleuterschool in Dirksland. De Dienst Gemeentewer ken had een onderzoek ingesteld naar de aanwezige brandblusmiddelen om een eerste begin van brand te kunnen bestrijden. OOSTDIJK 53 - 61 Onder het motto „Vakantie voor geihandicapten" voert het Neder landse Rode Kruis momenteel een puzzelactie waarvan de op brengst heel voorzichtig geraamd wordt op 1 miljoen gulden! De actie is al enige weken aan de gang maar door omstandigheden heeft uw blad ,,Eilanden-nieuws" eerst nü gehoor kunnen' geven aan het verzoek om op de actie in te haken. We doen het vanaf nu met temeer genoegen, de nood zaak van financiële steun aan het ons zo sympathieke Rode Kruis onderkennend en ons realiserend hoevelen uit onze lezerskring het Rode Kruis een bijzonder warm hart toedragen. We rekenen er dan ook stellig op dat velen van ons spontaan mee gaan puzzelen en samen ervoor zorgen dat de deelname van „Eilanden-nieuws" voor het Rode Kruis een welkome zal blijken te zijn. Aan het eind van de actie kunnen ook onze lezers meedingen naar de aan trekkelijke hoofdprijs. Flakkeeërs lijken geboren puzzelaars. Laten we dat het Rode Kruis even imerken? OOSTERLAND De werkzaamheden aan de sanering van het Marktplein alhier, die worden uitgevoerd door het Aannemings- en Wegenbouwbedrijf van de Fa. A. W. Wandel te Nieuwerkerk beginnen nu flink op te schieten. De bestrating van het wegdek van het doorgetrokken ge deelte van de St. Joostdijk is nu gereed gekomen compleet met straatverlich ting etc. Men is momenteel bezig om de toegangswegen en het Groenendaal te leggen en zodoende begint het nu een beetje duidelijk te worden hoe de situa tie nu op deze plaats worden zal. Al met al is het een heel karwei.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1