„Fanfarekorps Ipollo" kreeg f 2500,- van het Injerfonds Hervormd Ooltgensplaat nam in gebruik Volleybal 389,- Gevonden hondje wil naar huis Distributie speelt verenigingen parten 46e jaargang Dinsdag 22 januari 1974 No. 4256 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Nieuwe Tonge i[ In mei a.s. wordt 50-jarïg jubileum gevierd GEIVIEENTE GOEDEREEDE Bekendmaking J. KEUVELAAR Twee Flakkeeërs kandidaat deurwaarder Steeds reservelampje voor fietsverlichting bij de hand NU OF NOOIT ANDRÉVOOGT Bromfietser tegen vrachtwagen combinatie Zitdag Kamer van Koophandel gewijzigd POS-moX 8 - MTDDKLHAENIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sammélsdijk Tel. (01870) 26 28 >-< Na 5.30 uur (01870) 33 82 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 5,85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Nadat vr^dagavond, tqdens de toen gehouden uitvoering voorz. H. v. d. Valls van „Apollo" de stand van zaleen van het uniformenfonds had meegedeeld kreeg hy zaterdagmorgen een heel ple zierige mededeling! Het Anjerfonds be richtte een bedrag van f 2500,be schikbaar te stellen en dat stuwde het al aanwezige saldo fors in de goede richting. Er moet nog zo'n ruime acht honderd gulden aan aandelen worden uitgegeven om de zevenduizend gulden vol te maken. Het ijverige „ApoUo" bestuur gaat er hard aan werken om die laatste loodjes snel voor elkaar te krijgen. De korpsle- den moeten n.l. in mei in het nieuw zijn wanneer op vrijdag 24 mei „ApoUo" een halve eeuw bestaat. Op die dag, zowel als op de dag ervoor en erna zal Nieu we Tonge meerdere korpsen in haar midden hebben die samen het gouden jubileum van de zustervereniging zul len omlijsten. Hoe de uniformen eruit zullen zien wordt nog strikt geheim ge houden opdat de verrassing, bij de pre sentatie op de 24e mei, des te groter zal zijn. Het uniformen- en instrumentenfonds groeit gestaag. Er is al voor een bedrag van 6160,aan aandelen uitgezet en er moet nog voor 840,de deur uit om aan het benodigde bedrag te komen. „Beschermheer" Oor Verolme heeft i.v. m. intussen opgetreden prijsstijgingen een bijzonder roijaal gebaar gemaakt en de Vereniging nog eens enkele duizen den guldens geleend. Het korps telt der tig muzikanten, dankzij het „jonge bloed" waarmee het huidige bestand kon worden aangevuld. „Apollo" heeft n.l. sinds een jaar een jeugd- en leer- lingengroep waarvan als resultaat thans zes jongelui naar het Fanfare korps over kunnen stappen. Zes nieuwe leden voor de jeugdgroep hebben zich weer aangemeld maar er zouden er nog meer welkom zijn. „Apollo" staat sinds een tiental we ken onder leiding van dirigent J. Dek ker te Numansdorp, als opvolger van dhr. L. Horsseling. Lid van verdienste. I.v.m. zijn langdurig lidmaatschap van „ApoUo" en het vele werk dat hij belangeloos voor het korps verricht werd vrijdagavond dhr. M. Bogert (68) tot lid van verdienste benoemd. Burge meester Joh. van Es van Middelhamis, ere-voorzitter van de Vereniging, reikte hem de daarbij behorende oorkonde uit. Burgemeester en wethouders van Goedereede maken bekend dat het voornemen bestaat om in de onderscheidene woonkernen in deze ge meente contactavonden met de bevolking te houden. Daartoe zal voor de bewoners van de woonkernen Goedereede en Goede- reede-Havenhoofd een bijeenkomst worden gehouden op maandag 28 januari a.s. te 7.30 uur 's avonds in het gemeentehuis. Tramlijnweg nr. 2. Deze contactavond wordt gehouden teneinde de bevolking in de gelegen heid te stellen om met het gemeentebestuur over diverse onderwerpen van gedachten te wisselen. Goedereede, 14 januari 1974. Burgemeester en wethouders van Goedereede, De burgemeester, G. van Velzen. De secretaris, A. J. Vogelaar. GEBREK AAN ZELFVERTROUWEN KOST INTERMEZZO-DAMES DE ZEGE Intermezzo heeft in de promotieklas se dames de riante positie voor een deel moeten prijsgeven. De return tegen Spivo, gespeeld in de sporthal te Mid delhamis, ging voor een belangrijk deel door een gebrek aan zelfvertrouwen verloren. Het was een kopie van de twee weken geleden in Spijkenisse ge speelde wedstrijd, met dat verschil, dat nu Spivo met 3-2 aan het langste eind trok. Intermezzo, dat met de voltallige ploeg aantrad had erg veel moeite met het op routine gebaseerde spel van Spivo, dat met het 3-1-2 systeem het achterveld goed gesloten hield en dat met service en aanval regelmatig goed door kwam. Intermezzo zocht het soms in de zachte aanval, die door de tech nisch lang niet overtuigende scheids rechter van Drunen vreemd beoordeeld Viferd. Na verlies in de Ie set met 10-15 her stelde Intermezzo zich door met 15-13 weer op gelijke voet te komen. Veel spanning bood de 3e set, waarin Inter mezzo een 9-13 achterstand omzette in een 14-13 voorsprong. Een dubieuze be slissing over een vermeende netfout Kostte Intermezzo de setwinst, daar Spivo met 16-14 onmiddellijk van de even verslapte concentratie van Inter mezzo profiteerde. In de 4e set kwam Intermezzo er met de harde aanval zo goed door dat alles weer mogelijk leek. Er zat nu overtui ging in het spel en Spivo verloor de greep op de wedstrijd. Met 15-7 werd de traditioneel geworden 5e set bereikt. Spivo nam geleidelijk aan het initiatief Weer over. Intermezzo was en bleef erg kwetsbaar in netverdediging, tempo en beweeglijkheid. Ook hierdoor ging de 11-9 voorsprong tenslotte verloren en greep Spivo deze erg belangrijke mo gelijkheid om weer aansluiting bij de top te krijgen door met 15-11 te zege vieren. HEREN: INTERMEZZO 2 yiERPOLDERS 2-2 Vierpolders heeft zijn eerste verlies- punt te pakken. Intermezzo 2, dat de punten momenteel hard nodig heeft om de op promotie recht gevende 3e plaats te verdedigen, slaagde er in een sfeer volle en goede wedstrijd in de ongesla gen koploper een puntendeling af te dwingen. Vierpolders begon sterk. De harde aanval, hun voornaamste wapen stelde Intermezzo voor problemen. Een wat moeizaam gestart Intermezzo verloor hierdoor met 15-7. Een vreemde 2e set volgde. Een goed draaiend Intermezzo 2 liep uit tot 11-4, maar liet zich daarna erg dom op 11-13 achterstand zetten. Gesteund door een sterk moreel werd het toch 15-13. Intermezzo 2 ging door. De misselspelers kwamen goed voor de dag en Vierpolders kwam in de ver drukking en via 7-15 met 2-1 achter. Aan het slot van de 4e set verslapte de druk van Intermezzo. Enkele wissels van de nog niet geheel tevreden coach Piet Bal hadden niet het gewenste re sultaat. Vierpolders haalde met 11-15 nog net het gelijke spel binnen. DIRKSLAND - MIDDELHARNIS De Dierenbescherming heeft zich sinds zondagavond ontfermd over een hond die kennelijk zijn thuis niet meer heeft kunnen vinden. Het dier liep op het Schelpenpad te Dirksland en verblijft momenteel bij de fam. Ariesse, tel. 2551 te Middelhamis. De hond is een reu, ca een jaar oud, met de kleuren v/it en beige en zijn model doet denken aan een Lassie-hond. Het beest is schoon en aanhankelijk. De eigenaar gelieve met bovenstaand adres of met mevr. Elvé te Dirksland contact op te nemen. De hond draagt een groene halsband. Een goede suggestie is aan de binnen zijde van een halsband het adres te schrijven, of in te branden, waar de hond thuishoort. Overigens maakt de dierenbescherming voor slechts twee gulden een penning waarin het adres is geslagen. M.b.t. de betaling van de cgntributie door de leden van de afdeling zij nog vermeld dat dat het best kan plaatsvin den door storting op gironr. 40011 van de Rabo Bank te Brielle t.b.v. de Ned. Ver. Bescherming van Dieren, Zand weg 7 te Oostvoome. OPTICIEN Zandpiad 32 - Middelharnia TeL (01870) 21S7 Ziekenfondsleden op vertoon van recept 20% korting op montuur. OUDDORP Meerdere verenigingen, waaronder nu ook de Volksuniversiteit „Akademeia" hebben te maken gekregen met de ge volgen van de energiecrisis. „Akade meia" zoekt voor a.s. donderdagavond een invaller voor dhr. Wim Hornman die zou refereren maar dat i.v.m. de benzinedistributie heeft moeten afzeg gen. De heren L. van Nimwegen C.zn., van Aersenstraat te Sommelsdijk en dhr. Ton van Eek, Voorstraat, eveneens te Sommelsdijk zijn geslaagd voor het Staatsexamen candidaat gerechtsdeur waarder. Dhr. van Nimwegen wordt toegevoegd candidaat deurwaarder bij deurwaarderskantoor van Kampenhout en Groen te Sommelsdijk en Brielle, dhr. van Eek wordt toegevoegd candi daat deurwaarder op het kantoor Kran- se en Flanderijn te Rotterdam. Dhr. Kranse is zelf Oud-Flakkeeër. De beide candidaten-deurwaarder kunnen na 2 jaar solliciteren naar een eigen deur waarders-standplaats, DIRKSLAND Beroepingswerk Ds. P. Blok, pre dikant van de Geref. Gem. alhier heeft bedankt voor het beroep van de ge meente Rilland-Bath. Hij ontving een beroep van de Geref. Gem. te Waarde. MELISSANT Tweetal. Door de kerkeraad der Ger. Gem. is ter beroeping van een predi kant het volgende dubbeltal gesteld ds. A. Hofman te Scheveningen en ds. J. Karens te Opheusden. De ledenverga dering, waar tevens de verkiezing van ambtsdragers zal plaatsvinden, wordt gehouden a.s, vrijdagavond om half acht. DEN BOMMEL N.C.V.B, Vrijdagavond 25 januari zal de N.C.V.B. afd. Den Bommel een bijeenkomst bijwonen op Ooltgensplaat waar dhr. v. d. Meer, voorzitter van de Arjos hoopt te spreken. Deze bijeen komst wordt gehouden in het vereni gingsgebouw „Elthato", aanvang 7.45 uur. I.v.m. de huur van een bus, hoopt het bestuur op veel deelneemsters. OOLTGENSPLAAT Vergadering N.C.V.B. De afdeling Ooltgensplaat van de Ned. Christen Vrouwenbond vergadert vrijdag 25 ja nuari a.s. des nam. 8 uur in „Elthato". Behalve de leden zijn ook de zuster verenigingen van het eiland uitgeno digd. Spreker voor deze avond is de heer H. A. v. d. Meer uit Numansdorp, voorzitter Arjos Zuid-Holland, met als onderwerp: „Christelijke politiek", heeft het nog zin in deze tijd?". Ook andere belangstellenden zijn hartelijk welkom. Vroege lente. Zaterdagmorgen 19 ja nuari j.l. zijn er op de boerderij van de heer L. A. E. Mooijaart aan de Oudedijk twee geitjes geboren. Voor de tijd van het jaar is dit zeer vroeg. steeds weer wijzen onderzoekingen uit dat de Nederlander slordig met zijn fietsverlichting omspringt. Vaak wordt ;n schemer en donker op een niet-ver- lichte fiets gereden. Dat is bij de wet verboden en bovendien zeer onveilig. Lampjes blijken vaak stuk te zijn en worden dan niet tijdig vervangen. Toch is het gemakkelijk om altijd een reser velampje bij de hand te hebben. Reser velampjes kunnen heel eenvoudig wor den meegenomen door ze rammelvrij verpakt achter het contactlipje in de koplamp mee te voeren. Voor de kop lamp wordt bijna steeds 6 volt 0,45 am père gebruikt, voor het achterlichtje 6 volt 0,05 ampère. De Ned. Herv. Gem. van Ooltgens plaat zag j.l. vrijdagavond haar vele ak- tiviteiten bekroond toen op deze avond onder grote belangstelling hét nieuwe Leellang - Keijzer orgel officieel in ge bruik werd genomen. Na samenzang Psalm 105 1 en 2 sprak de voorzitter van de orgelcom missie de weleerw. heer ds. A. W. v. d. Plas een welkomstwoord tot de aanwe zigen, waaronder vele belangstellenden en genodigden: o.a. afgevaardigde van B en W gemeente Oostflakkee in de persoon van weth. A. de Vos; afgevaar digden van de Herv. Kerk ring Som melsdijk, de plaatselijke kerkeraden, oud-predikant Ds. van Drenth, de firma Leeflang en Keijzer en hun medewer kers, Arie J. Keijzer als adviseur van het nieuwe instrument, en tevens de or ganist van deze avond, de Ver. van Or gelvrienden (Goeree-Overflakkee), afge vaardigden van de W.C.R.V. afd. mu ziek, en allen die blijk van belangstel ling gaven voor dit voor de gemeente van Ooltgensplaat zo heuglijk feit. Het orgel werd daarna door dhr. Ernst Leeflang aan de voorzitter van de orgelcomm. overgedragen. „Het is niet alleen voor U, maar ook voor ons deze dag een gedenkwaardige dag. Voor U een dag waarnaar U als gemeente hebt uitgezien", aldus dhr. Leeflang. Ook voor hem was het een gedenkwaardige dag, waarin de getallen 40, 12, 7 en 3 een grote rol spelen. Veertig jaar geleden verrichtte dhr. Leeflang enige werkzaamheden aan het oude orgel van de Herv. Kerk te Oolt gensplaat. Met dit orgel werd het getal 12 bereikt van de door de firma Leef lang gebouwde orgels op Flakkee na de Ramp 1953. Tevens was dit het zevende orgel dat hij op Flakkee officieel over droeg. Het getal 3 getuigde van een „Keijzerlijk" orgel, doordat het door de drie gebroeders Keijzer tot stand was gekomen. Het is n.l. ontworpen en ge bouwd door Jan Keijzer als mede fir mant van orgelbouw Leeflang te Apel doorn, geadviseerd door Arie J. Keijzer (oud-organist van Ooltgensplaat) en het werd geintoneerd door de jongste telg uit het gezin van Simon Keijzer uit Nieuwe Tonge n.l. Johan, die ook als intoneur bij genoemde firma werkzaam is. Ernst Leeflang dankte de kerkvoogdij en comm. voor de prachtige opdracht en het genoten vertrouwen, en roemde de prettige samenwerking en sprak de wens uit dat het orgel tot in lengte van jaren de zang der Herv. Gemeente mag begeleiden, en ondersteunen, waarna hij het orgel symbolisch in de vorm van een pakje met orgelfoto's aan ds. v. d. Plas overdroeg. Ds. V. d. Plas droeg daarna op de zelfde wijze symbolisch het instrument over aan de Pres. kerkvoogd dhr. A. Neels, en prees ook de samenwerking tussen de orgelcommissie en de kerk voogdij en de activiteiten van de vere nigingen uit de gemeente om de finan ciën voor dit prachtige orgel bijeen te brengen. Alle medewerkers aan de totstand koming van dit nieuwe orgel, in welke vorm dan ook werden daarna door dhr. Neels dank gezegd, met de wens dat de gemeente haar schouders zullen blijven zetten om te helpen het resterende be drag bijeen te brengen. In een korte speciale „Dienst des Woords" waarin Ds. A. W. van der Plas voorging stond hij stil bij Psalm 33 3 en 4, met als thema „zingen tot eer van God". Wat in ons innerlijk leeft uit zich ook in ons lied, zowel bij zanger als bij speler. In de schepping klonk het lied van Gods volmaaktheid en eer, Lamech's lied kwam daarvoor in de plaats, n.l. het lied der zonde, van een mens die zijn hand tegen zijn Schepper ophief, als gevolg van de zondeval. Het is gelukkig niet bij dit lied der zonde gebleven. God heeft zelf een nieuw lied gegeven in de plaats van het zwarte lied van de zonde, van Lamech. Dit nieuwe lied zal klinken tot eer van God en wordt niet op een conservatorium, maar op de school van de Heilige Geest geleerd. Als Christus in ons leven komt, dan pas kunnen wij dit nieuwe lied zingen, n.l. het lied der ge nade. Daarvan mogen wij zingen in het nieuwe lied tot eer van Hem, dwars te gen Lamech's lied in, niet zingen uit onszelf, maar uit Hem en door Hem. „Het orgel en de organist mogen daar aan medewerken, aldus ds. v. d. Plas in zijn korte prediking, die met de verzen 3 en 7 van de 89e psalm werd besloten. In de fraai pakkende geïmproviseerde voorspelen op de gezongen psalmen 33, 135 en 89 en m de korte aansluitende orgelbespeling door de adviseur Arie J. Keijzer maakten wij voor het eerst ken nis met dit nieuwe instrument, dat in de eerste plaats vanwege de prachtige stijl volle klassieke opbouw van de kassen van hoofd- en rugwerk, een lust voor het oog is. Het is aangepast aan het in terieur van de kerk, en daarin is m.i. de bouwer beslist geslaagd. Al heeft het hedendaagse goed verantwoord opge bouwde orgelfront en orgelkas voor ons ook een bekoring, toch is het fijn te mo gen konstateren dat het hedendaagse orgelbouwambacht het vervaardigen van een oud-klassiek orgelfront nog niet vreemd geworden is. Ja dit kan m.i. medewerken tot meer animo en arbeids vreugde in het sqhone orgelmakersvak dat nauw verwant is aan de kunst, en dat in een tijd van moderne kunst, die nogal eens in het teken van disharmo nie en onrust zich komt uiten. De prachtige versieringen in houtsnij werk, onder en boven de pijpenvelden verhogen in niet geringe mate de schoonheid van het orgelfront dat een rustig en voornaam aanzien biedt. De firma Leeflang' en Keijzer streeft de laatste jaren in het intonatie patroon van hun nieuw gebouwde orgels naar een weloverwogen samenstelling van dispositie en een rustige intonatie van het klanken-palet. Dit heeft tot gevolg gehad dat de totaal-klank breder van opzet is geworden. Het fraaie ..Frobe- niusorgel" te Oude Tonge is voor deze firma een uitgangspunt geweest, en een inspiratiebron geworden, om vanuit dit uitgangspunt iets van die klankschoon heid in hun orgels over te dragen. Dit vinden wij terug in het nieuwe orgel van Ooltgensplaat met name tn de tongwerken o.a. Trompet 8 van het hoofdwerk, de Dulciaan 8' met een re gaalachtig karakter van het rugwerk en de Bazuin 16' in het pedaal. Ook de fluiten zijn evenals de genoemde tong- werken gaaf van toon, evenals de en kelvoudige vulstemmen, die zich mooi oplossen in het plenum van prestanten en mixturen. Het is jammer dat de kerk ruimte „dood" is, waaraan m.i. de tin telende en briljante toonrijkheid van deze stemmen wel wat van hun schoon heid moeten afstaan. Verschillende stemmen en combinaties beluisterden wij in de vier bij uitstek voor deze orgelbespeling gekozen Bach chorale uit band 5 (Peters) door Arie Keijzer uitgevoerd op een wijze die wij van hem altijd gewend zijn. Ook kreeg Keijzer de gelegenheid in de 6e sonate van Mendelssohn ons het orgel in haar schoonheid eh grootsheid te tonen. Div. combinaties van registraties k;lonken fraai in dit overbekende romantische orgelwerk. Besloten werd met een mooi opgezette en levendige improvisatie over Psalm 150 waarna de drie verzen door de aanwezigen werden gezongen. Hervormd Ooltgensplaat kan zich verheugen in een stijlvol gebouwd en geintoneerd orgel dat ook tijdens de sa menzang toonde als begeleidingsinstru ment voor zijn taak berekend te zijn. Hun aktiviteiten, en grote inzet voor dit instrument zijn o.i. rijk beloond. M. T. Stolk. Profiteer nu van de LAGE DOLLAR KOERS en onze EXTRA LAGE INKOOP DEORGINELE A.O SMITH GASB0ILER115LTR. met volle fabrieks garantie, catalogusprijs 677,- nu tijdelijk afhaalprijs Rotterdam - Meent 19-21 Telefoon (010) 13 68 17 Ouddorp - Boompjes 9 Telefoon (01878) 19 37 Zaak Ouddorp geopend: dagelijks van 10-18 uur behalve dinsdag. Zaterdags van 10-17 uur STAD AAN 'T HARINGVLIET Vrijdagavond rond 7 uur is de 20 jari ge Jan Trommel uit Stad op zijn Puch brommer achterop een stilstaande vrachtwagencombinatie gereden. De wa gen stond met de vereiste verlichting brandend, langs de Lieve Vrouwepol- dersedijk. De chauffeur, dhr. de Wit uit Herkingen bevond zich in een woning onder aan de dijk en hij hoorde het toen de bromfietser achter tegen de stoot- balk van zijn wagen reed. De jongeman bleek beide benen te hebben gebroken en een hersenschudding te hebben op gelopen. Hij werd naar het ziekenhuis te Dirksland overgebracht. OUDDORP Stroper aangehouden De Rijkspo litie heeft j.l. zaterdagavond op verzoek van haar collega's uit Haamstede een inwoner van Hellevoetsluis aangehou den, die van stropen werd verdacht. De man, wildhandelaar van beroep had in derdaad een partij wild in zijn wagen, deels gekocht maar ook deels gestroopt. SOMMELSDIJK De kamer van koophandel heeft tot dusver elke 2e donderdag van de maand in Sommelsdijk zitdag gehouden. Met ingang van februari wordt die dag ver plaatst naar de 2e woensdag van de maand.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1