Waterschappen gaan oppervlaktewater weer „gezond" maken Goereeërs willen toch een carillon Engeland in gevaar h. j. struijk Ie?" 46e jaargang Vrijdag 18 januari 1974 No. 4255 LORT entie^ CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond GEEFT UW PANDEN IN MEESTERHANDEN Bureau voor Onroerende Goederen MEESTER ZINKWEG OUD-BEIJERLAND Tel. 01860 - 5953 NOOIT MEER FLUOR GEEN PANIEK VOOR MOOIERE Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis Kleuterakile loopt gesmeerd Hebt U al geprofiteerd van onze UITVERKOOP? Burg. Chr. van Hofwe- gen naar Goyda Breder gesprek over rapport Mlddenstaüci G®er©e OPTOMETRIST „OOGMETING CONTACTLENZEN" ziekenfondsleverancier aan alle ziekenfondsen westdijk 34 - middelharnis - tel. 01870 - 2075 I BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophal I OOK OP VRIJDAGAVOND I GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS I LANGEWEG lis Tel. 01870 - 2043 Moederciersus Groene Kruis GEMEENTE GOEDEREEDE Bekendmaking Medische diensten Meiissant Wegenwacht ook voor fietsers boals: kaartje. uw keus tk! i'AAL. bor 115.000 I bezocht, [coor, aldus bureau. Er inclusief- Ir dit jaar Dale .?chat- oorlog 1 (20.000) dit jaar van 10 a lonaal Ver- [ekkelijk de arran- Sherbergen jaar plm, gangers en 1972 ge- bristen het lorden ka- frij-vakan- naseizoen lostenrijkse Ihet toeris- poorwegen) dit jaar llen." Voor Ben aanbe llen), Göte- fclo (bunga- |vorig jaar andse toe der dan in bij ons ling, meent Jersbureau. |en" wordt een zeer Ivoor kris- ;r vorig ezoekers, |rgelijkbare aldus het aats in het atting be- ederlandse is 10 a 'den/Odys- het-zel-f- iweden. ilijke auto- busvervoer organisatie heel goed !venals het Er waren ■gasten en oeristische een ster- en vlieg- ecrisis) ten oplan-ver- POSTBOX 8 - MIDDELJiARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 5,85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mni. Bij contract speciaal tarief. Engeland beleeft in deze maanden haar ernstigste economische crisis sinds de Tweede Wereldoorlog. Jarenlang reeds waren we er aan gewend, dat het land geteisterd werd door stakingen. Op het ogenblik echter is het land verlamd door een golf van stakingen, die een ongekende omvang hebben aan genomen. Kranteberichten spreken ons over slechts enkele treinen die nog op een dag rijden. Tal van etalages zijn verduisterd. Vele straten, en soms zelfs enkele kruispunten, blijven onverlicht. Reclame-verlichting op allerlei gebou wen dient achterwege te blijven, enz. Het is zelfs nog erger dan in de don kere dagen van de Tweede Wereldoor log, toen waren, zo zei een Engelsman onlangs, de winkels tenminste nog ver licht. Tegenwoordig wordt je bij kaars licht geholpen. Economen hebben be rekend dat als het roer niet drastisch wordt omgegooid Engeland in 1985 tot de armste landen van Europa zal be horen. Armer nog dan Portugal, Spanje of Griekenland. Het machtige imperium van weleer is wel ontzettend snel afge brokkeld! Nog slechts een mensenleef tijd terug behoorde Engeland tot de toonaangevende naties in de wereld. Hoe is dit zo gekomen? In Engeland nemen de vakbonden een machtige positie in. Zo machtig dat zij thans het land in een wurgende greep hebben. Mijnwerkers en spoorwegmen sen eisen hogere lonen. Als hun eisen ingewilligd worden, krijgt de regering ogenblikkelijk te maken met ambtena ren, technici, P.T.T.-mensen en vele andere groepen die eveneens hogere lo nen zullen eisen. Toegeven aan deze verlangens betekent de deur openzetten voor een loon-explosie. De prijzen zullen dan ongetwijfeld eveneens stijgen, zodat de regering Heath haar anti-inflatieprogramma wel kan vergeten. Als antwoord op de uit gebroken stakingen heeft de regering reeds een drie-daagse werkweek inge voerd, maar het is de vraag of dat vol doende zal zijn om massale werkloos heid te voorkomen. Het is onbegrijpelijk hoe deze vak bonden zo'n kortzichtige, onverant woordelijke houding kunnen aannemen. Het mag wel een waarschuwing zijn voor Nederland. We weten nu wat ons te wachten staat als ook bij ons de vak verenigingen te veel invloed krijgen. Gelukkig is het nog niet zo ver, maar er zijn wel eens symptomen die in die richting wijzen. Met name het N.V.V. en daarbinnen vooral Arie Groenevelt, staan een harde confrontatie voor tussen werkgevers en werknemers. Een uit spraak van Arie Groenevelt: „Zo nodig gebruiken we de botte bijl, als de werk gevers niet toegeven". Misschien herin nert u zich nog wel dat vooroorlogse gezegde: „Gans het radarwerk staat stil, als uw machtig hand het wil". Die machtige hand was dan de hand van de arbeider die kon weigeren te werken. Hoe moet Engeland zich ontworstelen aan deze crisis?' Sommige Engelsen zoeken het in nieuwe verkiezingen. Verkiezingen waarbij van te voren moet zijn afge sproken, dat de winnende partij vol machten krijgt op te treden tegen de vakbonden. Toch ziet het er niet naar uit dat op korte tijd verkiezingen zijn te verwachten. Heath is veel te bang dat hij deze zal verliezen, aangezien zijn ■populariteit sterk gedaald is sinds deze moeilijkheden zijn begonnen. Heath heeft altijd geprobeerd een op lossing te vinden in een geleidelijk groeiende expansie van de Britse eco nomie; hij was afkerig van een te ster ke en snelle groei omdat dan tevens het gevaar loerde van hollende inflatie. Daarnaast was Heath een sterke voor- f stander van toetreding tot de E.E.G. Zijn verwachtingen zijn om verschillen de redenen echter niet uitgekomen. Veel Engelsen zijn nog te zeer behept met het idee, dat Engeland nog steeds een machtig land is. Zij kunnen maar niet wennen aan het idee dat de we reld hen niet langer nodig heeft. De En gelsen zijn te laks geworden. Ze hebben te laat ingezien dat om de concurrentie vol te kunnen houden, zij moesten in- l^vesteren, dat allerlei produktiemiddelen l^gemodemiseerd moesten worden en dat zij moesten zoeken naar steeds hogere kwaliteit. Wie is er nog bereid om in Engeland zijn bestellingen te plaatsen als hij het ergens anders sneller en be ter kan krijgen? Kortom: Engeland is op zijn lauweren gaan rusten. Hooghartig heeft men zich teruggetrokken in een zelfgekozen iso lement. Men meende het continent,niet nodig te hebben. De toetreding tot de E.E.G. is dan ook jarenlang een fel om streden zaak geweest. Nu zij, eenmaal een feit is geworden heeft zij ook nog niet de gehoopte resultaten opgeleverd. Engeland ligt momenteel zelfs over hoop met West-Duitsland. Uit het steunfonds dat de E.E.G. had opgericht om daarmee gebieden, waar dat hard nodig was te ondersteunen had Enge land een grote som willen hebben. West-Duitsland heeft daar wel aan bij willen dragen, maar niet in die mate als Engeland verlangde. Het is begrijpe lijk dat het land er niet voor voelt op grote schaal de Engelse economie te saneren. Churchill kon tijdens de oorlogsdagen zeggen dat Engeland haar schoonste uur beleefde. We kunnen wel stellen dat Engeland op het moment haar don kerste uur beleeft. INGEZONDEN: Geachte redactie, Met grote vreugde heb ik in uw blad gelezen dat met ingang van 1 januari j.l. de Fluortoevoeging aan het water is stopgezet. Hoewel ik dhr. Grinwis ge noemd in uw artikel persoonlijk niet ken, ben ik het toch van harte met hem eens dat een medicijn, bestemd tegen het rotten van tanden van overmatig snoepende kinderen, niet in algemeen drinkwater thuishoort. Verder is het mijn mening dat medicijnen behoren te worden voorgeschreven door bevoegde artsen en niet door drinkwaterdirecteu ren. Verder werd er bij de toevoeging van Fluor geen rekening gehouden met mensen (zoals ondergetekende en ook anderen) die overgevoelig zijn voor me dicijnen en dit met deze toevoeging te gen wil en dank moesten slikken. Dan nog afgezien van het feit dat vele oude ren en helaas ook de jongeren, met hun kunstgebitten geen fluor nodig hebben. Ik hoop dan met de vele tegenstanders dat dit soort toevoegingen voorgoed verboden blijven. Aan de ouders van de overmatig snoepende kinderen zou men kunnen zeggen. Spaar dit snoepgeld en koop er wat beters voor: worteltjes, ap pelen en broodkorsten zijn prima kauw- middelen en misschien worden er bij minder snoepen wat minder pakjes goed klaargemaakte boterhammen in de as bakken bij het Middelharnisse station gegooid. Wat dit laatste betreft is het gewoon treurig. Met dank voor uw aandacht. Hoogachtend, H. Verkruissen, Melissant. De uitkomsten die van de proef Tiel- Culemborg worden opgegeven, bieden geen enkele garantie voor andere ge fluorideerde streken in Nederland. Zo als hieronder vermeld staat, blijkt de drinkwater fluoridering in belangrijke steden en streken niet werkzaam te zijn. In New York was na 10 jaar drinkwa- terfluoridering belangrijk meer tand- bederf dan in de controlestad Kingston zonder drinkwater-fluoridering. Ook in andere streken boekte men nadelige re sultaten. Maar laten we dichter bij huis blijven. Het jaarverslag schoolartsen- dienst op G. en O. van 1972 maakt ge wag van een aanzienlijke verslechtering van het gebit. In Rotterdam begon men juni 1966 het water te fluorideren, in Velzen augustus 1967, maar ook daar trad desondanks een verslechtering op. In Rotterdam was het gemiddeld vul lingsgetal in de jaren 63, 64 en 65 resp. 1,62; 1,50 en 1,38; Na de fluoridering in 1966 werd het 1,32; in '67 1,39; in '68 1,37 in '69 1,25; in '70 1,58; in '71 1,75 en in het schooljaar '72 - '73 1,46! Velzen vertoont een soortgelijk beeld, van 1,31 in 1966 tot 1,91 in het school jaar '70-'71; 1969 - 1970 werden 151 trek kingen gemeld, in 1970 - 1971 liefst 309! En dan spreken we nog niet eens over de medische verdeeldheid of gevaren voor de gezondheid die het op kan leve ren. P. Grinwis, Sommelsdijk. De aktie die op de kleuterscholen op Goeree-Overflakkee t.b.v. de kinder boerderij voor „Hernesseroord" wordt gehouden lijkt een succes te worden. Kleuterleidster mej. Ans van Kempen uit Nieuwe Tonge die in de totstand koming van de aktie (via de Leidsters ver. Goeree-Overflakkee) een belangrijk aandeel had, had woensdag al een flin ke portie volgeplakte kaarten van haar schooltje binnen. Het was de bedoeling dat de kleutertjes getekende dieren „verkochten" en dat heeft op ouders en familieleden zo vertederend gewerkt dat de aktie grotelijks lijkt te zullen slagen. Mej. van Kempen telde een ge middelde opbrengst van 8,50 per kaart. Jammer dat meerdere kleuterscholen het om meerderlei redenen af liet we ten, waaronder die van Ouddorp. OOSTDIJK 53 SI NIEUWE TONGE Burgemeester Chr. van Hofwegen, de man in wie Nieuwe Tonge van 1947 tot 1960 een bijzonder sympathieke burge meester had, is benoemd tot eerste bur ger van Gouda. Dhr. van Hofwegen keert daardoor terug naar zijn geboor teplaats waar hij in 1916 ter wereld kwam. Na Nieuwe Tonge was dhr. van Hofwegen burgemeester van Sliedrecht in welke periode hij bijzonder energiek aan deze sterk groeiende gemeente lei ding heeft gegeven. Destijds op Goeree- Overflakkee heeft hij een waardevolle inbreng gehad in de plannen voor een vaste oeververbinding, zoals die met de bouw van de Haringvlietbrug gereali seerd werd. Het rapport „Toerisme en Midden stand op Goeree", 350 pagina's groot, sa mengesteld door het Economisch Insti- tuur voor het Midden- en Kleinbedrijf, zal breder besproken worden. Het ini tiatief daartoe gaat uit van de sectie Goeree-Overflakkee van de Kamer van Koophandel en de Commissie Detailhan delsbelangen. Deze menen dat de aan bevelingen in het rapport niet uitslui tend van toepassing zijn op de detail handelsbedrijven in de gemeente Goe- dereede, maar waard zijn gekend te worden door alle detailhandelaren op het eiland. Het wordt nuttig geacht, op basis van een uittreksel van het rap port, over de gedane aanbevelingen van gedachten te wisselen, elkaar daardoor te stimuleren iets te doen aan de pre sentatie, het assortiment of de dienst verlening, voor zover dit met het oog op de „moderne toerist" wenselijk is. Op donderdag 31 januari, 's avonds 8.00 uur zal er daartoe in hotel „Belle- vue" een bijeenkomst worden gehou den. In het kader van de uitvoering van de Wet verontreiniging oppervlaktewa teren hebben Provinciale Staten van Zuid-Holland op 17 maart 1973 de Ver ordening Waterkwaliteit Zuid-Holland vastgesteld. Deze verordening zal naar verwachting binnenkort de koninklijke goedkeuring verkrijgen en in de loop van 1974 in werking treden, In deze verordening wordt aan de grote Zuidhollandse waterschappen de zorg voor de kwalitei van de provinciale oppervlaktewateren opgedragen. Daar toe behoort in het bijzonder het zuiveren van afvalwater. De Provincie heeft een zgn. provin ciaal saneringsplan vastgesteld, waarin de maatregelen in hoofdlijnen zijn op genomen om tot de sanering van de op pervlaktewateren te komen. In zgn. be- strijdingsplannen moeten de water schappen uitwerking geven aan deze maatregelen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben thans het saneringsplan in eerste ontwerp vastgesteld en openbaar gemaakt. Het plan is qua opzet min of meer te vergelijken met een streekplan. Uitgangspunt van het saneringsplan is, dat gestreefd wordt naar „biologisch gezond oppervlaktewater". Deze doel stelling zal door de waterschappen in -OWUNOa GOEDGEKEURD piiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiisiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiii^ iiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiHM^^^^^^^^ hun bestrijdingsplannen moeten worden overgenomen. Onder „biologisch opper vlaktewater" wordt verstaan, water van zodanige kwaliteit, dat zich daarin een aan de geografische situatie aangepaste evenwichtige en gevarieerde flora en fauna kan handhaven. Een onderscheid wordt gemaakt in het gebruik en de bestemming van het op pervlaktewater. Zo zullen aan wateren gelegen in natuurgebieden zwaardere kwaliteitseisen worden gesteld, dan aan die, gelegen in industriegebieden. Om het gestelde doel te verwezenlij ken (als streefjaar wordt daarbij 1985 genomen) zijn een aantal maatregelen in grote .lijnen aangegeven. Niet alleen het zuiveren van afval wordt daarbij als noodzakelijke maatregel voorgeschre ven. Vooral moet gestreefd worden naar produktiebeperking van afvalwater. In dien aan een bepaalde produktie niet te ontkomen valt, moet het afvalwater in rioleringssystemen worden verzameld en getransporteerd naar rioolwaterzui veringsinstallaties. Ongezuiverde lozing moet zoveel mogelijk worden beperkt. Naast deze maatregelen wijst het plan op de noodzaak, dat sloten, vaarten e.d. regelmatig worden uitgebaggerd. Dat bevordert de zelfreiniging van het wa ter. Tenslotte wordt gewezen op de noodzaak van een goede controle; ener zijds op de resultaten van de sanerings maatregelen, anderzijds op de naleving van de wet, de verordening en de voor waarden van een lozingsvergunning. Een goede instructie aan de politie kan daarbij van nut zijn. Het ontwerp-saneringsplan ligt op het ogenblik ter inzage bij provincie, gemeenten en Waterschappen. De mo gelijkheid tot het indienen van bezwa ren is nog aanwezig. Naar verwachting zal het plan met de eventuele bezwaren in maart of april door Provinciale Sta ten worden besproken. MELISSANT Het Groene Kruis te Melissant organi seert voor haar leden een moedercur sus welke zal worden gehouden in het wijkgebouw. De cursus wordt gehouden op maandagavond van half acht tot 9.00 uur en begint op 11 februari 1974. De volledige cursus bestaat uit 6 lessen. Behandeld zal worden de ontwikkeling van het kind in het eerste levensjaar. Belangstellenden dienen zich zo spoedig mogelijk op te geven bij de wijkver- pleegster. Ruim 82»/o van de gezinshoof den in het stadje Goedereede zou graag een carillon in de in res tauratie zijnde dom-toren ge plaatst zien. Dat is de uitslag van een enquête die door de Stichting Goereese Gemeenschap op 214 adressen is gehouden n.a.v. het feit dat de gemeenteraad in haar vergadering van augustus van vorig jaar een voorstel van B. en W. tot plaatsing van een carillon verwierp. Van de toen aanwezige raadsleden verklaarden zich vijf vóór en zes tegen. Meerdere raadsleden argumen teerden hun weerstand met de veronderstelling dat de bevolking weinig prijs op een klokkenspel zou stellen, al meende dhr. A. den Eerzamen de tolk van de bevol king te kunnen zijn met zijn bij zonder positieve reactie. Ondanks een krachtige verdediging door het college van B. en W. werd het voorstel afgewezen. Daarmee leek de kans op een carillon verkeken want juist nu de toren wordt ge restaureerd deed zich de unieke kans voor de nodige voorzienin gen aan te brengen. Er werd voor het geheel een krediet van 40.000,— gevraagd. Aan het eind van de raadsbespreking liet weth. Visser voor zichzelf en voor de anderen de mogelijkheid open na der op de uitspraak terug te ko men wanneer de bevolking de wens naar een carillon te kennen zou geven. Op initiatief van de Stichting Goereese Gemeenschap heeft ze dat thans gedaan. Van de ondervraagden schriftelijk, via een stencil verklaarde ruim 82''/o zich vóór; terwijl 17"/» zich tegen verklaarde of te kennen gaf geen mening te hebben. Voor de raad een betrouwbare indicatie van hoe Goerees stedelingen er tegenover staan. Burgemeester en wethouders van Goedereede maken bekend dat het voornemen bestaat om in de onderscheidene woonkernen in deze ge meente contactavonden met de bevolking te houden. Daartoe zal voor de bewoners van de v/oonkernen Goedereede en Goede- reede-Havenhoofd een bijeenkomst worden gehouden op maandag 28 januari a.s. te 7.30 uur 's avonds in het gemeentehuis. Tramlijnweg nr. 2. Deze contactavond wordt gehouden teneinde de bevolking in de gelegen heid te stellen om met het gemeentebestuur over diverse onderwerpen van gedachten te wisselen. Goedereede, 14 januari 1974. Burgemeester en wethouders van Goedereede, De burgemeester, G. van Velzen. De secretaris, A. J. Vogelaar. Van zaterdag 19 januari tot maandag 21 januari 1973. ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter J. J. Wieringa, telef. 2090, Mid delharnis. Deze is woensdag a.s. van 12.00 - 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter K. J. Huisman, Plein 7, Melis sant, telef. (01877) 1412. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter G. C. A. M. van Hattem, Oude- Tonge, telef. (01874) 259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: Van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter G. J. Buth, Den Bommel, telef. (01871) 306. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts Janssen, Middelharnis van 10.00 - 10.30 uur. DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts J. Minder- houd, Middelharnis, telef. (01870) 2897. WIJKVERPLEEGSTERS Dirksland - Herkingen - Melissant: Van vrijdagavond 6.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst Zr. C. V. d. Nieuwendijk, telef. (01870) 2883. Oude Tonge - Nieuwe Tonge: Van vrijdagavond 12.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst Zr. Jochems, Oude Tonge, telef. (01874) 532. Achthuizen - Den Bommel - Stad a. 't Haringvliet: Dienst heeft Zr. Anna, telef. (01873) 577. SINT MAARTENSDIJK Kerknieuws. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente heeft een beroep uit gebracht op ds. T. Langerak te Veenen- daal. OUDERAVOND CHR. SCHOOL Op D.V. 24 januari a.s. zal in de hal van de Chr. School de jaarlijkse ouderavond worden gehouden. Het programma vermeldt o.a. een le zing met demonstratie van dhr. B. Wes- terop, adviseur van Talens over „Spelen met kleur". Ouders en belangstellenden zijn van harte virelkom. Aanvang half acht precies. Oud papier wordt opgehaald Het bankenfonds van de Ned. Herv. Kerk alhier gaat vanavond vrijdag weer op pad om oud papier op te halen. Degenen die voor dit doel oud papier af willen staan wordt gevraagd het tijdig gereed te zetten. De aktie heeft een goed verloop maar men zal begrijpen dat er een enorme hoeveelheid nodig is om aan voldoende middelen voor het ge stelde doel te komen. Het lukt als ieder een meehelpt! De ANWB-Wegenwacht heeft op de autoloze zondagen fietsers geholpen die met pech te kampen hadden. Om prak tische redenen alleen fietsers die buiten de bebouwde kom in moeilijkheden raakten. Om voor hulp in aanmerking te komen moeten de fiets-pechvogels aan dezelfde voorwaarden voldoen als automobilisten, dus lid zijn van de AN WB-Wegenwacht. Het ligt in de bedoe ling ook tijdens de periode van benzine- distributie fietsers met pech op alle dagen van de week te gaan helpen. Het is te hopen dat de ANWB, die toch zo'n negentig jaar geleden als overkoepelen de bond van fietsers zijn activiteiten begon, in de toekomst deze servicever lening aan fietsers zal blijven continu eren. Ook omdat de fiets weer een steeds groter wordend deel van het uti litaire- en het recreatieverkeer voor haar rekening gaat nemen. THOLEN Deelname muziekconcours. De K.N. F. afd. Zeeland houdt zaterdag in Goes het 14e winterconcours, waarvoor 23 or kesten zijn ingeschreven. De Kon. Mu ziekvereniging Concordia uit Tholen is het enige harmonie orkest dat aan dit concours zal deelnemen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1