Voorz. Kamer van Koophandel heeft een onbegrensd vertrouwen voor 1974 Fluor- doserings apparaat sinds 1 januari in ruste Eerste paal geslagen voor verzorgingstehuis Oostflakkee Plaat^lk nieuws 46e jaargang Dinsdag 8 januari 1974 No. 4252 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond J. KEUVELAAR Bandenstokers wacht een pak rammel Tussenstand Flakkeese aktie voor de Sahei SVliddeEharnis-Goedereede ie Realisering in plan Ebbe en Vloed te Oude-Tonge Zaterdag a.s. 12 jan. Flakkees Solistenconcours Nieuw orgel op 18 jan. in gebruik Nieuwe pastoor voor R.K. IVliddelharnis Het abonnementsgeld Oud-Platenaar A. J. de Ruiter plotseling overleden POSTBOX 8 - MIDDEIxHAKNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonunelsdijk Tel. (01870) 26 29 .-i Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 5,85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De Voorzitter van de Kamer van Koophandel te Dordrecht, dhr. L. C. van As heeft in zyn nieuwjaarsrede zijn „onbegrensde vertrouwen" uitgesprolicn in de elasticiteit van het bedrijfsleven en de bestuurderen die in een tijd van malaise de vaart erin moeten houden. „de geschiedenis aldus dhr. van As heeft geleerd dat in tijden van nood het bedrijfsleven in staat was tot verrassende en van groot vernuft en elasticiteit getuigende oplossingen. De produktiewijze, de organisatie en de traditionele handelskanalen moesten worden aangepast, maar alles was er op gericht de produktie aan de gang te hou den". „Daarom", zo vervolgde dhr. van As „wil ik getuigen van mijn onbe grensd vertrouwen in de vindingrijk heid van ons bedrijfsleven en de hoop uitspreken dat allen die erbij betrokken zijn het beste dat zij in zich hebben ten dienste zullen stellen om ondanks tekor ten en bezwaren de gang erin te houden. Dit geldt ook voor de lokale overheden en overheidsdiensten, die door werks- lijke belangstelling, soepelheid, impro visatievermogen en positieve medewer king een grote bijdrage kunnen leve ren". Dhr. van As voorzag ook voor het nu begonnen jaar een grote taak voor de Kamer bij het verlenen van acute hulp, en te stimuleren, te coördineren of als bemiddelaar op te treden wanneer door externe factoren bedrijven in het dis trict in moeilijkheden raken. Het budget voor 1974 a 1.350.000,— zal dan ook zo goed mogelijk worden besteed. „Soms voelen wij ons en fungeren wij ook als klaagmuur voor grote en klei nere bedrijven in ons district", verklaar de dhr. van As: „daardoor weten wij dan ook wat er leeft en kunnen wij concreet de helpende hand bieden en óf zelf via bijv. het Borgstellingsfonds, de Rijksconsulent of op andere wijze de nodige begeleiding geven. Klemmend beroep op gemeentebesturen. I.v.m. de ontwikkeling dat investerin gen aan banden worden gelegd, bedrij ven vanuit de bebouwde kommen naar elders dienen te worden verplaatst ter wijl bij de kleine kernen geen bedrijfs terreinen mogen worden aangelegd liet dhr. van As een ernstig beroep op de gemeentebesturen horen: „Vele politici, c.q. vroede vaderen realiseren zich kennelijk niet dat werk gelegenheid voor één industriearbeider betekent brood op de plank voor 4 tot 8 anderen, inclusief een of twee ambtena ren, afhankelijk van de vraag of het een toeleveringbedrijf dan wel een basisin dustrie betreft". „Als die selective investeringsheffing doorgaat en indien de gemeenten wer kelijk niet de mogelijkheid krijgen ruimte te scheppen voor- en bouwver gunningen af te geven aan de eigen plaatselijke bedrijven dan ziet het er in de naaste toekomst bedroevend uit". Dhr. van As betoogde: „...Ik doe daar om een dringend beroep op de plaatse lijke overheden en het Provinciaal be stuur nu meer dan ooit kritisch maar reëel de aanhangig gemaakte aanvra gen te bekijken en tot realisering te brengen. O.m. op Goeree-Overflakkee liggen aanvragen die niet of nog niet tot uitvoering kunnen komen omdat er er gens een kink in de kabel zit. Laten we daar een oplossing voor vinden, het is de hoogste tijd, ja, het is misschien zelfs al te laat!" Industriële ontwikkeling. Dhr. van As pleitte voorts voor een voldoende aandacht voor een industrië le ontwikkeling als basis waarop een streven naar verhoging van de kwali teit van het bestaan kan zijn gebaseerd. ...„dit geldt landelijk, maar er is evenzeer een taak weggelegd voor de regionale overheden om de condities te scheppen dat de industriële ontwikke ling op een evenwichtige en verant woorde manier plaatsvindt en werk ga randeert voor degenen die er leven. Dat vraagt niet om een theoretische bena dering maar om een gezamenlijke prak tische aanpak. Ondertussen zo ver volgde dhr. van As wordt het indus triële klimaat steeds slechter en on danks de dreigende crisissituatie zijn er nóg naïvelingen die menen dat zij zich en hun kinderen zullen kunnen blijven voeden, kleden, huisvesten, verwarmen, onderwijzen, verplaatsen, recreëren etc. zoals zij dat gewend zijn, door terug te keren tot de natuur en van industrie terreinen grazige weiden te maken, van chemische installaties klimrekken en abstracte plastieken en zelfs van goed geleide en rendabele agrarische bedrij ven landbouwparken met boeren als parkwachters". „In alle duidelijkheid gezegd, het is nonsensbetoogde dhr. van As. OPTICIEN Zandpad 32 - Middelhamia TeL (01870) 2157 Ziekenfondsleden op vertoon van recept 20"/» korting op montuur. GOEREE HAVENHOOFD: Speurneuzen onder de jeugd van Goeree-Havenhoofd ver wachten zeer binnenkort de Goe- reeër te ontmaskeren die op Oudejaarsavond voortijdig hun voorraad autobanden in de brand stak zodat er klokke twaalf geen vuurtje meer aan de lucht was. „'t Loopt slecht mit z'n of", verkondigde gisteavond een knaap van het Havenhoofd en onze ver ontruste waarschuwing dat Goe roes jongelingen misschien te fijn gebouwd zijn voor een stevig pak slaag deed hem niet van een ver dere aktie afzien, het recht moet tenslotte z'n loop hebben. De eer ste vijandelijkheden dateren van de avond van Tweede Kerstdag toen 3 Goereeërs met een tractor met een aanhangwagen naar het Havenhoofd reden om een gat te slaan in de Havenhoofdse voor raad van 46 vrachtauto-banden. De politie had Goeree n.l. gezui verd van autobanden en de jon gelui zochten ze toen op het Ha venhoofd buit te maken. Hun plan werd verijdeld omdat ze in „de Groene Lanteern" te Ouddorp hun mond voorbij hadden ge praat wat een Havenhoofdse luis- -tervink niet was ontgaan. In het donker van de avond werden de Goereeërs betrapt maar ze gaven zich pas over toen ze gedreigd werden aan de haren tevoorschijn te worden getrokken, of in de vredige Kerstavond met een buks kogel in het zitvlak naar huis te worden verjaagd. De Havenhoofders bedongen een algehele capitulatie maar zo gauw de Goereeërs uit hun handen wa ren beloofden die dat de Hoofde naars er nog wel achter zouden komen. En dat gebeurde dan ook, op Oudejaarsavond ging hun bandenvoorraad voortijdig in vlammen op. Intussen heeft een van hen volgens onze zegsman „zo dronkig as 'un hoen" al weer gepraat en nadert het Ha venhoofdse onderzoekteam de ontknoping. „Het onderzoek duurt voort", bevestigde de stem door de telefoon, ,,'t loapt slecht mit z'n of". Rekening no. 1000 bij de Nutsspaar- bank te Middelhamis heeft dank zij de diverse giften, inzamelingen en akties thans een voordelig saldo van 2.600, Zoals bekend is het de bedoeling vóór mei a.s. tenminste 8.000,bijeen te brengen voor het pootaardappelenpro- ject ten zuiden van Timboektoe in de Afrikaanse staat Mali. Het apparaat waardoor op het pompstation te Goedereede de fluor aan het drinkwater werd toegevoegd is sinds 1 januari in ruste, zoals het bestuur van de Drinkwaterleiding dat heeft gewild. Aan de wens van de fervente fluor-bestrijder dhr. F. Grinwis te Som- melsdijk de installatie zo snel mogelijk tot schroot te verwerken zal geen gevolg worden gegeven omdat er ernstig met een come back van de fluoridering rekening moet worden gehouden. Er is reeds een wetsontwerp ingediend om de fluoridering een wettelijke basis te geven en daarmee het argument van de Hoge Raad die de fluoridering onwettig bevond te ontkrachten. Wanneer het Wets ontwerp zal worden aangenomen dan zal het de bestuurders van waterleidingmaatschappijen aanvankelijk nog vrij staan de fluori dering voort te zetten of her in te voeren maar na enkele jaren zal de fluoridering wettelijk verplicht kunnen worden. Voor dhr. Grin wis en de vele tegenstanders van deze verfoeide massa-medicatie nu al reden om zich af te vragen waar zich het einde van deze heilloze weg bevindt. Immers wordt in medische kringen over en weer aan de argumenten van voor- en tegenstanders getwijfeld en zal de angst voor kwalijke gevolgen de leken blijven achtervolgen! De uitgave voor een paar flessen Sherry moge dan op een bedrag van 6 miljoen van weinig betekenis zijn, het bestuur van de Stichting Huisvesting Bejaarden Oostflakkee heeft de hand op de portemonnee gehouden toen vorige week, in Oude Tonge, de eerste paal werd geslagen voor het teerste en enige Oostflakkeese bejaarden-verzorgingste- liuis. „We willen liet zo goedkoop mo gelijk houden, verklaarde gisteravond dhr. A. van Kampen die soberheid. Voorlopig is het werken en cijferen ge blazen en pas volgend jaar mei, wan neer het complex in gebruik genomen zal kunnen worden zal het bestuur zich een glaasje sherry permitteren, maar eerst de bejaarden onderdak Het complex wordt 107 „bedden" groot, het gaat plaats bieden aan 87 be jaarden die op de beide verdiepingen een unit voor alleenstaanden of voor echtparen kunnen betrekken. De onder ste laag van het twee verdiepingen tel lende gebouw zal de centrale ruimten als ziekenkamers, keuken e.d. bevatten. Er komen ook 2 rolstoel-units, units voor minder-validen, één unit voor een minder valide echtpaar, units voor de stafleden, 2 isoleerkamers, een aula en een recreatiezaal. Op 4 januari werd zonder enig ver toon de eerste van de 900 te heien palen De bouwplaats waar druk geheid wordt. De foto werd vanaf de Oostdijk genomen. in de grond gedreven. Ze zijn elk 18 me ter lang en dat betekent dat er 16 kilo meter paal de grond in gaat. Het ont werp van het complex is van architec tenbureau Ir. G. Gerrltse b.v. te Dord recht. Hoofdaannemer is de Fa. L. W. v. d. Welle te Den Bommel. De totale stich- tingskosten worden op 6 miljoen be groot. Opdrachtgeefster tot de bouw is de Stichting Huisvesting Bejaarden Oost flakkee, waarvan de 9 leden uit de 3 plaatselij ke woningbouwverenigingen zijn voortgekomen en „alle lagen" van de bevolking vertegenwoordigen. De Stichting begon haar bestaan ca. 2V2 jaar geleden toen van de zijde van het gemeentebestuur aan de Woningbouw verenigingen verzocht werd een plan op te stellen om tot de bouw van een be jaardenverzorgingstehuis te komen. Straks zal het er staan, ter afsluiting van het bestemmingsplan „Ebbe en Vloed" te Oude Tonge, op een lap grond van 6100 m^, grenzend aan een plant soen dat nog door de gemeente zal wor den aangelegd. Een kapitaal project dat door de Stichting zal worden geëxploi teerd. Het gemeentebestuur heeft zich in haar vergadering van oktober garant verklaard voor de betaling van rente en aflossing van de door de Stichting aan te gane miljoenen lening. De schat tingen naar het jaarlijkse nadelige ex ploitatiesaldo lopen sterk uiteen en va riëren van de 7.000,van de optimis ten tot de 70.000,van de pessimis ten, maar de raad heeft het aangedurfd. „Niet op zakelijke maar veel meer op morele gronden", argumenteerden de raadsleden wie het zou spijten wan neer Oostflakkeese burgers op de oude dag naar elders zouden moeten vertrek ken. Het tegendeel belooft nu waar te worden. Verwacht wordt dat het com plex voor SO'/o door eigen inwoners en voor 50"/o door mensen van elders bezet zal worden. De Prov. Commissie plan ning bejaarden voorzieningen in Zuid- Holland heeft bij voorbaat de weg naar Oude-Tonge open gehouden voor de be jaarden uit Dirksland in welke gemeen te geen verzorgingstehuis is. De verzorgingskosten zijn voorlopig vastgeprikt op 1950,per maand voor een echtpaar en 1100,voor een al leenstaande. Het bestuur acht deze prij zen alleszins aanvaardbaar maar wel hoopt ze van harte dat ze tengevolge van prijsstijgingen niet zullen moeten stijgen. Aan de sherry zal het in elk geval niet liggen Op het initiatief van een aantal ver enigingen gaat op zaterdag 12 januari het eerste „Flakkees solisten-concours" van start. Gezien de deelname en de medewerking spreken de organisatoren nu reeds van een geslaagd evenement. Zo is er de medewerking van verschil lende gemeentebesturen en van een groot aantal middenstanders. Het meest gelukkig is de organisatie met het groot aantal deelnemers. Niet minder dan 60 muzikanten, verdeeld over solisten, duo's en sextetten, nemen aan dit con cours deel. Ook de deelname van de jeugd is opzienbarend. Enkele hoogte punten zijn: een jeugdgroep van de mu ziekvereniging E.M.M, en een jeugd groep uit Dirksland. Bij de senioren is er een sextet samengesteld uit comet- tisten van Goedereede, Nieuwe Tonge en Middelhamis. Verder bevinden zich bij de solisten een aantal voortreffelijke muzikanten die op landelijk niveau hoog staan aangeschreven. Het concours wordt afgesloten met een optreden van de gelegenheids brass band. Een selectie van 23 Flakkeese mu zikanten speciaal voor dit concours ge formeerd. Zij zullen een drietal num mers ten gehore brengen welke zij in twee weken tijd hebben ingestudeerd. Het concours begint om 13.30 uur en vindt plaats in het gebouw „De Scha kel" te Dirksland. De jury wordt ge vormd door de heer K. den Toonder, dirigent van de kampioensbrassband „Exselsior" te Kloetinge. De piano-be geleiding is in handen van de heer J. Boon uit Goes. De prijsuitreiking zal geschieden door de edelachtbare heer H. Bos, burgemeester der gemeente Dirksland. OUDDORP Geref. Gemeente. 7.30 uur ds. P. Blok van Dirksland, donderdagavond 10 januari. NIEUWE TONGE Ned. Herv. Kerk. Woensdagavond 7.30 uur ds. J. Catsburg van Katwijk aan Zee. MIDDELHARNIS Hervatting repetities. De zangvereni ging „Zingt Hem een Nieuw Lied", o.l.v. dhr. G. Zwerus, hoopt hedenavond haar repetities weer te hervatten. Aanvang 8.00 uur in het Dienstencentrum, Doe^ OOLTGENSPLAAT Vrijdag 18 januari a.s. des nam. 7.30 uur hoopt de Herv. Gem. alhier het nieuwe orgel in gebruik te nemen. Het orgel ontworpen in klassieke stijl (aan gepast aan het interieur van het kerk gebouw) is gebouwd door Orgelbouw Leeflang en Keijzer B.V. te Apeldoorn. Adviseur bij de bouw was dhr. Arie J. Keijzer, organist van De Doelen te Rot terdam, die zijn loopbaan als jong-orga- nist in de Herv. Kerk te Ooltgensplaat begon. Het orgel heeft 21 stemmen 1 transmissie en is gebouwd volgens het mechanische sleepladensysteem. Het prachtige instrument zal op die avond na de overdracht door de adviseur, dhr. Arie J. Keijzer worden bespeeld. Nede- re mededelingen omtrent dispositie van het orgel, de bouwkosten, etc. plaatsen we in een volgend nummer. De R.K. parochie van Middelharnis heeft een nieuwe pastoor. J.l. donder dagavond werd tijdens een eucharistie viering pastoor W. A. de Wildt geinstal- tinchemsestraat, Middelharnis. Nieuwe leerd door deken G. J. M. ten Have uit leden hartelijk welkom. I Brielle. Zoals wij U reeds bekend maak ten, is het abonnementsgeld voor 1974 vastgesteld op 23,40 Wanneer U dit bedrag op onze postrekening nr. 16 79 30 over maakt, bespaart U én 1,20 in cassokosten én geloop aan uw deur. Enkele abonnees zijn zo attent geweest het abonnementsgeld over te maken, maar dat was het oude bedrag. Hen verzoeken wij vriendelijk ons het restant te wil len doen toekomen. Vriendelijk dank voor uw mede werking. B.V. Eilanden-nieuws, afd. Abonnementen. Gistermiddag om 5 uur is de heer A. J. de Ruiter, oud-directeur Gemeente werken te De Lier op de leeftijd van 66 jaar plotseling overleden. Hij was met zijn echtgenote in zijn auto op weg van Rotterdam naar zijn woon plaats toen hij plotseling onwel werd en bij Vlaardingen in een langs de weg gelegen sloot reed. Toegeschoten hulp bracht dhr. de Ruiter op het droge en met assistentie van de Rijkspolitie werd hulp ingeroepen vanuit het Holy zie kenhuis te Vlaardingen. Een arts kon slechts de dood constateren. De over ledene, zoon van wijlen dhr. H. C. de Ruiter, gem. architect te Ooltgensplaat was achtereenvolgens gem. architect te Dussen en' Genderen (N.B.) en sinds 1955 dir. gemeentewerken te De Lier, waar hij op 1 januari 1973 met pen sioen ging.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1