I ruider^, Goeree's woningzoekenden grijpen eigen woning aan ONZE DEFENSIE h. j. DEN HERTOG SCO. Sommelsdijk P" I973|i6e jaargang Vrijdag 14 december 1973 No. 4247 len iding tad Ud CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week; dinsdag- en vrijdagavond VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis OPTOMETRIST „OOGMETING ziekenfondsleverancier aan alle ziekenfondsen westdijk 34 - middelharnis - tel. 01870 - 3075 Plotselinge gladheid verraste automobilisten KERSTCONCERT Kameelzedels uit Centraal-Afrika. Eigen import. kg[0Nl NGIN R[CJinH3 Uitslag stempelaktie Dirksland Nieuwe verpleegkun dig directrice in Ziekenhuis Dirksland |iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiinuiiiiiiiiiiuuiuiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiin I BEZOEKT ONZE Automoblelen-verkoophal I OOK OP VEIJDAGAVOND I GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS I LANGEWEOllS Iel. 01870-2043 I GEEFT UW PANDEN IN MEESTERHANDEN Bureau voor Onroerende Goederen MEESTER ZINKWEG OUD-BEIJERLAND Tel. 01860 - 5953 Garage Knöps heeft belangstelling voor benzinebonnen Kerstprogram ma C.P.B. Goeree Dienstencentrum Middelharnis Snelheidscontrole P.v.d.A. kandidaten Dirksland VOOR GEZELLIG EN SFEERVOL WINKELLEN Milieu beïnvloedt al baby's van vier maanden oud ie IZB, ïvolgende j. Dourtia -leuvel Ij. Kalf neente - Isook eea tuur, jlaar; bU T ver- verkrijg- POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdjjk Tel. (01870) 26 29 .-. Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ASONNEMENTSPSUS f ij)5 PER KWARTAAL ADVKKTKNTIEPRIJS 22 cent i>er mza. Bij contract speciaal tarieL pe laatste jaren is onze defensie her- laaldelijk in opspraak geweest. Was het ■n tweetal jaren terug een golf van jbotage-activiteiten die voor de nodige „schudding zorgden, thans is het een jeneraalsconflict dat onze krijgsmacht ie broodnodige rust onthoudt. In Nederland is het leger nooit zo po- sulair geweest. In de dertiger jaren is inze krijgsmacht b.v. zo schromelijk renvaarloosd dat in de meidagen 1940 soldaten met totaal verouderde iapens een tot de tanden toe bewapen- vijand tegemoet moesten treden. Een [onverantwoordelijke politiek! Na 1945 zijn we geleidelijk aan opnieuw minder [uit gaan geven aan onze defensie. Toch horen we vaak de opmerking dat Ne derland meer uitgeeft voor zijn defensie dan b.v. België, Italië en zelfs West- Duitsland, (procentueel bekeken). We moeten echter wel bedenken dat er ner gens in Europa soldaten rond lopen die goed betaald worden als de Neder- [landse soldaten. Dat is wel een grote tegenstelling met [het feit dat er steeds minder geld be schikbaar is voor oefeningen, voor on derhoudskosten, aanschaf van nieuw [materieel enz. De exploitatiekosten en personeelskosten stijgen elk jaar j enorm. Bij de laatste grote oefening die gehouden werd. Big Ferro, bleek het voertuigenpark in een aftandse staat te zijn. Sommige voertuigen zijn zo lang zamerhand even oud als de dienstplich tigen die ze berijden moeten. Zou er nu echt geen geld zijn om een paar hoog I nodige vernieuwingen in onze bewape ning aan te brengen? Een departement ials dat van C.R.M, blijkt ruim in haar financiële middelen te zitten, allerlei [geldverslindende experimenten en com missies kunnen gefinancierd worden; iwe vragen ons dan ook af of veel geld niet ondoelmatig besteed wordt. Af en itoe hoor je van een of andere wazige commissie die na een jarenlange studie met een rapport komt dat enkele des kundigen in veel kortere tijd ook had den kunnen doen. Als men werkelijk bezuuiigen wil zijn er nog mogelijkhe den genoeg. Laten we beginnen met al lerlei overbodige projecten te staken, en het geld wat beter te besteden. In Navo-kringen wordt Nederland op het ogenblik (met Denemarken) het „zorgenkind" van de Alliantie genoemd. „Nog nooit", zeiden onlangs Nederland se officieren, „hebben we zo in de be langstelling gestaan. We worden met Argusogen gevolgd". De afschaffing van de groetplicht en het vrij laten van de haardracht hebben niet ten onrechte de mening doen post vatten dat het met de discipline in het Nederlandse leger niet best gesteld is. Het hogere opleidingsniveau van de huidige jeugd is daar één van de oor zaken van. Het beroepskader voelt zich maar al te vaak onzeker, intellectueel de mindere van de dienstplichtigen en niet gesteund door de staf in Den Haag en door het Ministerie van Defensie. Tegenover de afbraakpolitiek van het leger moet echter duidelijk gesteld wor den dat een land een afschrikwekkende krijgsmacht nodig heeft om de kans op een oorlog te verkleinen. Een eventuele vijand moet geloven in de doelmatig heid van het leger van de tegenstander. Na de laatste oorlog in het Midden- Oosten hebben de müitaire deskundi gen verklaard dat als de Oostblok-lan- den hun legers, met dezelfde perfectie uitgerust als de Arabische, een aanval lieten beginnen op het Westen onze overlevingskans bijzonder klein zou zijn. We hoeven dan echt niet te hopen dat er voldoende tijd zal zijn om op grote schaal Amerikaanse troepen van overzee aan te voeren. Er zal dan ook geen sprake zijn van een rustig tran sporteren van onze tanks en troepen naar het front. Er moet dan immers re kening worden gehouden met vluchte lingen en luchtaanvallen. Als een leger niet beschikt over goed geoefend perso neel eneen modern materieel is de strijd bij voorbaat verloren. Minister Vredeling weigert echter om het leger korps de zo hoog nodige moderne lucht afweer te geven. De Warschaupact-landen beschikken namelijk over een schrikbarend lucht- overwicht. De Navo heeft slechts 1720 tactische vliegtuigen, terwijl er achter het IJzeren Gordijn bijna 3000 opge steld staan. We geloven momenteel niet meer in de mogelijkeid van een oorlog, en in derdaad is er vergeleken met een aan tal jaren terug sprake van ontspanning. I^aar kan echter van de ene op de an dere dag verandering in komen. Een paar maanden terug geloofden we ook niet dat er een abrupt einde zou kun den komen aan onze welvaart, totdat ineens een olie-boycot de basis van die Welvaart weg sloeg. Als we dan lezen in Keerpunt '72 dat het socialistische kabinet anderhalf miljard op de krijgsmacht wil gaan be zuinigen, mag dat wel tot zorg strekken. Nog steeds geldt de wapenspreuk van de Navo: Als ge de vrede wilt, bereidt u dan voor op de oorlog. ^^tOtBWOj> "'^'^^uüSs^^"^'^ KONINKLIJK GOEDGEKEURD CONTACTLENZEN" GOEDEREEDE - STELLENDAM De gladheid die dinsdagavond plotse ling optrad heeft tal van automobilis ten parten gespeeld. Op de Fortuinweg tussen Melissant en Stellendam ging het driemaal mis. Een inwoner van Hellevoetsluis raakte met zijn perso nenauto in een slip en reed tegen een boom. De bestuurder moest met enkele beenbreuken in het ziekenhuis worden opgenomen; zijn wagen raakte totall- loss. Enkele honderden meters verder raakten de gezusters Kievit uit Stellen- dam in de sloot, maar noch de gezusters noch de auto werden beschadigd. Als derde reed een automobilist tegen de vangrail maar ook hij kwam er zon der kleerscheuren af. DIRKSLAND Ongeluk. Op de Boezemweg had maandag een aanrijding plaats die zon der persoonlijk letsel bleef maar een busje van de Fa. Mans te Dirksland zwaar toetakelde. Het busje, bestuurd door dhr. J. Goedegebuur te Dirksland werd geraakt door een bulldozer-schuif die op een landbouwwagen werd ver voerd. De schuif stak buiten de wagen uit. DIRKSLAND - MELISSANT Ophalen van huisvuil. I.v.m. de Kerstdagen zal het Grofvuil in Melis sant i.pl.v. op dinsdag 25 december op maandag 24 december worden opge haald. I.v.m. nieuwjaarsdag zal grofvuil in Dirksland ten westen van de Juliana- laan - Beatrixlaan i.pl. v. op dinsdag 1 januari op maandag 31 december 1973 worden opgehaald. in de GROTE KERK TE MIDDELHARNIS koor „Sursum Corda" m.m.v. be kende solisten en een kamerorkest Programma: cantate Telemann eerste deel „MESSIAH" van Handel. Dirigent: Jan van Dijk Zaterdag 22 december, aanvang 20.00 uur. OOSTDUK 63 SI Om in aanmerking te komen voor de Ie prijs moeten de kaarten ingeleverd worden die beginnen met de stempels: Tieleman en Nieuwland. Voor de 2e prijs komen in aanmerking de kaarten die beginnen met de stem pels: Loggen en Jelier. Idem - voor de 3e prijs kaarten die beginnen met; Foto Genius en van Weenen. Idem - voor de 4e prijs kaarten die beginnen met: Van Prooyen en Kromjong. Alle kaarten die met aangegeven stempels beginnen inleveren bij: Van Prooyen, Straatdijk 22, Dirksland. Beslist vóór 31 december, latere in zendingen tellen niet meer mee! Het Stichtingsbestuur van het Zie kenhuis te Dirksland heeft Zr. N. van Dommele te Rotterdam benoemd tot verpleegkundig directrice, in de vacan te plaats die Zr. A. de Gier medio dit jaar achterliet. De datum waarop Zr. van Dommele in dienst zal treden is nog niet bekend maar dat zal in de eerste maanden van volgend jaar zijn. Zr. van Dommele (48) is sinds okt. 1946 aan het Eudokia ziekenhuis te Rot terdam verbonden, sinds juli '71 als Hoofdverpleegkundige in algemene dienst. Zij is o.m. in het bezit van het diploma Prot. Stafopleiding voor Ver- plegenden, het diploma docenten-oplei- ding en het diploma hogere opleiding verplegenden. De vacature Zr. de Gier wordt mo menteel nog door Zr. Tobi waargeno- OOLTGENSPLAAT Verzilvering vakantiebonnen. Heden vrijdagavond 14 dec. van 7 tot 8 uur be staat er gelegenheid om bij de penning meester van de C.V.A.T., de heer A. Kromdijk, Kastanjelaan 16, alhier, va kantiebonnen in te wisselen met opdruk „Geldig tot 30 april 1974", tot een be drag van ten hoogste 300, Kerstavond voor de bejaarden. De zangvereniging „Advendo" met de Mu ziekvereniging U.D.I. organiseren een kerstavond voor de bejaarden van Ooltgensplaat, Achthuizen en Lang straat op vrijdag 21 december a.s. des nam. 7.30 uur in het Verenigingsge bouw „'t Centrum". De opening wordt verricht door drs. A. W. Meeder, gere formeerd pred. ter plaatse. Bejaardensamenkomst met brood maaltijd. De Bejaardencomité's „Eltha- to" en „'t Centrum" organiseren 'geza- melijk een kerstsamenkomst voor de be jaarden van Ooltgensplaat op woensdag 19 december a.s. te beginnen nam. 4 uur in "t Centrum". Aan deze samenkomst is een broodmaaltijd verbonden. De opening en sluiting wordt door de beide plaatselijke predikanten verzorgd. Op gave voor deelname bij mevrouw Mee der, tel. 308 en mevrouw Van Dam, Tel. 370. Oud-inwoner overleden. Op de leef tijd van bijna 68 jaar is na een ernstige ziekte in zijn woning Amersfoortseweg 247 te Nieuw millingen (bij Apeldoorn) op vrijdag 7 december j.l. overleden, de heer Klaas Breeman B. K.zn., echtge noot van mevrouw J. Schalkoort. De be grafenis vond plaats maandag 10 de cember op de Alg. Begraafplaats te Kootwijk, vanuit het (geref.) Kerkje op de Heuvel, aldaar, waarin de rouw dienst werd gehouden. De hobby van burgemeester G. van Velzen van Goedereede, het aantrekke lijk maken en aktiveren van de particu liere bouw heeft in Ouddorp al gestalte gekregen in het gereedkomen van een twaalftal bungalows aan de Hooge Pad. Voorts is de fundering gelegd voor nog eens 8 van deze bungalows en zal in Stellendam snel werk worden gemaakt van het bouwen van 24 eengezins-koop woningen, dat alles tegen een voor onze tijd bijzonder aantrekkelijke prijs Burgemeester, bouwers en toekom stige bewoners zijn dik tevreden met het nu al tastbaar geworden resultaat van wat als een goed idee begonnen is. In Ouddorp werden een aantal woning zoekenden uit eigen gemeente bij elkaar De tiende woning wordt afgeleverd. geroepen en over de aantrekkelijke mo gelijkheden tot particuliere bouw geïn formeerd. Het gevolg was dat er aan zienlijk meer belangstelling was dan er gebouwd kon worden. Nu in Ouddorp alle bouwgrond opgesoupeerd is moest de bouw worden afgeremd maar zo gauw er weer grond is zijn er ongetwij feld weer goede perspectieven. Aanne mersbedrijf Fa. Gebrs. v. d. Nieuwen- dijk en Troost b.v. te Stellendam heeft de mensen en mogelijkheden om aan de slag te gaan. Het bedrijf werd in 1970 gesticht en telt nu al meer dan dertig werknemers. De kosten van de bungalows, twee onder een kap, bedragen ca. 64.000, de koopwoningen in Stellendam gaan 58.000,kosten. Op beide woningen wordt een aantrekkelijke Rijkspremie genoten, die in orde van grootte van 10 a 11000 gulden ligt. De bungalows heb ben een woonkamer van 5,5 x 3,70 mtr. een keuken, hal, berging en een slaap kamer beneden. Boven zijn er nog een één- en een tweepersoons slaapkamer. Dinsdagmiddag was het zover dat de tiende bungalow kon worden afgele verd. Direct na de huwelijksvoltrekking kreeg het bruidspaar Piet en Cato Grinwis uit handen van dhr. C. A. v. d. Nieuwendflk de sleutel aangeboden. De directeur van Garage Knöps te Middelharnis, exploitant van het benzinestation „de Ronde Boom" heeft belangstelling voor de in- en ver koop van benzinebonnen. Dhr. Breen laat zich daarbij niet leiden door commerciële overwegingen maar hij stelt zich voor daarmee een ideëel doel te kunnen dienen. Zij die hem tegen een redelijke vergoeding ben zinebonnen aanbieden mogen erop rekenen dat er geen commercieel ge bruik van zal worden gemaakt. Veel meer heeft dhr. Breen het oog op die mensen die hun auto voor ziekenbezoek e.d. niet kunnen missen en aan de rantsoenering van 15 liter per week tekort komen. Het zou hem spijten wanneer dergelijke mensen die toch al grote kosten hebben niet anders dan tegen stevige prijzen aan meer bonnen zouden kunnen komen. Dhr. Breen heeft de economische handelswaarde van benzinebonnen op 2,50 berekend. Autobezitters die van hun rantsoen overhouden en dat tegen deze vergoeding aan de ander die ze hard nodig heeft ten goede willen laten komen kunnen bij dhr. Breen terecht. Gehoopt wordt dat op Goeree-Overflakkee deze gezonde mentaliteit niet tevergeefs wordt gezocht. De verkoop-prijs van de bonnen zal i.v.m. de werkzaamheden die eraan verbonden zijn iets hoger dan een rijksdaalder liggen. De C.P.B. Goeree zal a.s. woensdag 19 dec. om 8.00 uur 's avonds in „West- voorn" een kerstwijding houden. Mede werking wordt verleend door dhr. A. v. d. Wende, trompet, „Ons Koortje" (le den van de C.P.B., mej. Adrie Stam zang en declamatie, mevr. C. Tanis- Roffel, kerstverhaal, Zr. v. d. Starre, opening en meditatie. Op dinsdag 18 december a.s. zal in het Dienstencentrum aan de Doetinchemse- straat een avond worden georganiseerd, waar op zal treden het gemengd koor Soli Deo Gloria uit Stad aan 't Haring vliet. Dit koor, dat uit gemiddeld 36 personen bestaat, is reeds 50 jaren oud. Het zal onder leiding van zijn dirigent, dhr. C. C. V. d. Heuvel uit Sommelsdijk een ge deelte uit zijn repertoire van Kerstlie deren ten gehore brengen. Het Dienstencentrum nodigt allen en niet slechts ouderen van harte uit om deze avond, die om 19.30 uur aan vangt, bij te wonen. Mochten zich vervoersproblemen voordoen, dan kan men zich tot het Dienstencentrum (tel. 3366), of tot één der medewerksters wenden. HERKINGEN Groene Kruis: Het bestuur van Het Groene Kruis te Herkingen maakt be kend, dat vanaf 1 januari 1974 aan per sonen die geen lid zijn van de vereni ging, een bedrag van 6,in rekening zal worden gebracht, voor een bezoek aan het kleuter en/of zuigelingenbu reau. OUDDORP De op Goeree-Overflakkee regelma tig gehouden snelheidscontroles lever den steeds minder overtredingen op en het leek er dan ook op dat het leergeld dat de te snelle automobilisten hebben betaald zijn vruchten af ging werpen. Een controle op een andere dan de ge bruikelijke plaats heeft die illusie weer verstoord. Op de Prov. weg te Ouddorp werd dinsdagmiddag gecontroleerd en... hoewel het zeker niet druk was vielen er 21 processen-verbaal. Op de veel drukkere Eendrachtsdijk in Stellendam werden slechts twee overtreders ver- baliseerd. Het verschil zit duidelijk in het feit dat een controle bij Stellendam verwacht wordt terwijl een bliksemak- tie elders totaal onverwacht komt. De P.v.d.A. ledenvergadering te Dirksland heeft voor de raadsverkiezing op 29 mei 1974 de volgende kandidaten lijst opgesteld: 1. T. van Prooijen te Dirksland 2. T. Bestman te Melissant 3. P. V. Wageningen te Herkingen 4. L. B. de Berg te Dirksland 5. A. B. Klink te Melissant 6. W. de Geus te Herkingen 7. J. Los te Dirksland 8. A. H. Hakkenbrak te Melissant 9. K. Geluk-Poortvliet, Dirksland 10. C. de Bonte te Dirksland 11. P. Roos te Melissant 12. C. Nachtegaal C.zn. te Dirksland 13. A. Vroege te Melissant 14. A. Jelier P.zn. te Dirksland 15. C. Zoon te Dirksland WIJN- EN DELICATESSENHUIS Westhavendflk 43a - Dirksland DIRKSLAND Kerstzangavond. De zangvereniging Soli Deo Gloria van de Ger. Gem. Dirksland hoopt op vrijdag a.s. 14 dec. 's avonds 8 uur een Kerstzangavond te houden. Medewerking verlenen de ge mengde zangvereniging Asaf en het mannenkoor, beiden van de Ger. Gem. te Goes. Wij nodigen een ieder uit deze zang avond bij te wonen. Zelfs kinderen van slechts vier maan den oud ondergaan al invloeden van hun omgeving. Dit heeft Susan Ela vastgesteld bij een onderzoek aan de Hebreeuwse universiteit van Jeruzalem. Psychologen hadden tot dusver aange nomen dat pas op de leeftijd van acht tien maanden de gevolgen merkbaar werden van wat men culturele ontbe ring kan noemen. Susan Ela bestudeerde tachtig kinde ren onder drie verschillende sociale en economische omstandigheden: in mid denklasse gezinnen, in armoedige, so ciaal zwakke huishoudens en in tehui zen. Haar bleek dat de baby's van de eerste categorie in haar ontwikkelings- test ver voor lagen op die van de beide andere groepen. Zij lette op het vermo gen van een kind een voorwerp te grij pen en er iets mee te doen. Zodra een zuigeling dit kan is hij klaar voor de volgende fase van zijn ontwikkeling, die bijvoorbeeld kan zijn dat hij verschil lende voorwerpen van elkaar kan on derscheiden. „In de gezinnen waar moeders veel aandacht hebben voor het kind en zijn omgeving, het speelgoed geven, de kamer leuk maken en tegen het kind praten, strekt het kind van vier maanden zijn hsmdjes uit naar voor werpen die het toegestoken worden. In een omgeving waar dergelijke sti mulerende invloeden ontbreken de tehuizen en de sociaal zwakke gezinnen komt dit gedrag veel minder voor bij vier maanden oude kinderen", aldus haar relaas, dat tot de conclusie komt dat in dit aspect van hun ontwikkeling de kinderen van de eerste groep als ze vier maanden oud zijn een peil hebben bereikt dat die andere kinderen pas be reiken als ze zeven maanden zijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1