Polder Goeree pijgt gratis een nieuw gem aal Voor Kerst- en relatie geschenken Alle biggetjes en zeugenitijdig uit brandende schuur gered DEN HERTOG Co. Politie-auto over de kop Oude-Tonge ii2£iJ 46e jaargang Dinsdag 11 december 1973 No. 4246 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond „Witte lijst'' van bestrijdingsmiddelen voor het Kleistee-gebied Bezet gebied Plaatselijk nieaiws Service-monteur maakt ernstige val J. KEUVELAAR Ihreven pakten Ihreven riE |trekke- goeding Idsvoor- pen- |n per 1 iden in leen op- ïen uit- licitatie- 1 aan de at 88 te llen tel. POSTBOX 8 - MIDDEUÏABNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 JÜBONNXMSNTSFRUS 4,08 FSR KWARTAAL ADVKKTKNTIEPRIJS 22 cent per nua. Bij contract speciaal tarief. ooit gekun k heb eron ikt. Voorda rraag ik aai gt hij ervai lat zien. mdschappe i ook bewe k zeegezi* Ie Klooster :eft dhr. aakt waart ■rsbenodif «rgezet.Va^ an elke ver de zenoin ■wanneei" dan moet J jelukkig da t ik de men ie Heere Jf keiijk ben 1 1 gelovrg ervaren va binnen iaanse i ;elier" s jdereen rdelen. In de vaca^ ndeBepe hde gerr^ef iken M- De Polder Goeree zal aan de aanleg |van de Dammenweg door R^kswater- Istaat een nieuw watergemaal overhou- Iden. Dijkgraaf L. P. Akershoek heeft Idaar gistermiddag de Verenigde Verga- Idering mededeling van gedaan. Het uit |)951 daterende gemaal bij de Kilhaven |staat de aanleg van de nieuwe verbin ding in de weg en zal daarom worden Igesloopt. Vierhonderd meter oostelijk Itearvan zal op kosten van Rijkswater een nieuw, modern gemaal wor- Iden gebouwd. Daar zal een bedrag van leen half miljoen gulden mee gemoeid pijn- Het gemaal wordt voorzien van twee Ipompen, een van 30 en een van 60 m^ Imet behulp waarvan een betere peilbe- Iheersing dan tot dusver zal kunnen worden bereikt. Alleen de kosten van lie automatisering (ca. 25.000,zul- [len op kosten van de Polder komen. Met de Dijkgraaf ervoer ook de Ver. IVergadering deze bereidheid van Rijks- Iwaterstaat als een „mooi aanbod". Wan- Ineer niet tot verplaatsing en nieuwbouw Ivan het gemaal zou worden overgegaan pan zouden er kostbare kunstwerken jnodig zijn zoals een tunnel(tje) om de ■machinist v. h. gemaal een toegestane |en veilige oversteek te kunnen laten maken. De Dijkgraaf kon de Vergade- fcing toezeggen dat er op korte termijn pan het nieuwe gemaal begonnen zal worden. Minder mooi. Minder mooi was de ervaring die met meinen was opgedaan. Domeinen llaimde namelijk dat voor de buiten- Iflkse gronden bij de Kilhaven (10.17.87 per m^ 60 et. betaald moest worden Is vergoeding voor het feit dat deze [ronden door de afsluiting van de Gre- 'elingen binnendijks kwamen te liggen in dientengevolge waardevoller waren [eworden. Voor de polder ging dat maar ;eer ten dele op omdat de gronden voor- 'pig als natuurgebied zijn bestemd en iet college van dijkgraaf en -raden tilde !an ook zwaar aan de te betalen 61.000 Het kwam hen dan ook beter voor «doelde gronden voor 50 et. per m^ aan 'omeinen te verkopen waarmee de claim kwam te vervallen. In het koop contract zal bedongen worden dat de uitwatering naar de Grevelingen ten al len tijde verzekerd blijft. De Verenigde Vergadering ging accoord. Degenen die zich verbaasden over het verschil tussen de koopprijs en de ge noemde waardevermeerdering kregen van de dijkgraaf te horen dat het „ver schrikkelijk moeilijk" was geweest die twee kwartjes te bedingen. Daartegen over stelde hij dat het voor de Polder, i.v.m. de begrotingspositie een ramp zou zijn wanneer er 61.000,op tafel zou moeten komen. Omslag verhoogd. De begrotingspositie ziet er weinig rooskleurig uit en het was dan ook no dig de omslag per ha. van 75,naar 90,te verhogen. Overigens was er weinig commentaar op de begrotings cijfers wel werd herhaaldelijk de kreet geslaakt dat er bezuinigd zal moe ten worden, maar niemand vermocht daartoe aanwijzingen te kunnen geven. Het bleef derhalve bij een sluitende be groting met een post onvoorziene van 25.106,62. Terugblik. De maand november van dit jaar (1973) bleek voor Dijkgraaf Akershoek het meest kenmerkend te zijn geweest i.v.m. het feit dat er tot tweemaal toe een be perkte dijkbewaking werd ingesteld. „Voorheen aldus de dijkgraaf bracht dat altijd een bepaalde schrik te weeg maar nu ging het ongestoord voorbij. Wel gingen mijn gedachten uit naar de waterschappen langs de nog open Oosterschelde en ik sta dan ook volledig achter de Zeeuwse Bond van Waterschappen en haar wens, de Oos terschelde zo spoedig mogelijk af te sluiten". M.b.t. de zorg voor de wegen moest dhr. Akershoek met spijt vaststellen dat de voorgenomen verbreding van de Westerweg te Ouddorp nog geen door gang had kunnen vinden omdat met een drietal eigenaren niet tot overeenstem ming kon worden gekomen. Voorlopig zag dhr. Akershoek dan ook geen mo gelijkheden meer tot verbreding te ko men. Begin volgende zomer zullen de wegen waarin de riolering werd aange legd (waaronder ook de Westerweg) de finitief worden hersteld. De parallelweg van de Dammenweg, het nog ontbrekende deel van de „ruit" om Ouddorp zal niet door Rijkswater staat woi'den aangelegd. Wel zal de aan leg van de Dammenweg volgens de informatie van de Dijkgraaf worden versneld. Kleistee-perikelen. De dijkgraaf voorzag voor de inge landen aanzienlijke schade nu de Drink- WIJN- EN DELICATESSENHTJIS Westhavendijk 43a - Dirksland waterleiding toestemming heeft gekre gen water aan de Kleistee te Ouddorp te onttrekken. Niet de verdroging zal volgens dhr. Akershoek de grote schade -veroorzaker zijn maar de (te verwach ten) maatregelen van G.S. een groot ge bied als beschermd waterwingebied aan te wijzen: „Wij hebben reeds zwaarwegende be zwaren aangevoerd om uitbreiding van het beschermde waterwingebied tegen te gaan, wat in zoverre reeds resultaat heeft gehad dat een voorlopige „witte lijst" is samengesteld, bevattende de chemische bestrijdingsmiddelen welke in dit gebied zouden kunnen worden toegestaan", aldus verklaarde dhr. Akershoek. Waterkwaliteit. M.b.t. de waterkwaliteit wees de dijk graaf erop dat er met de gemeente Goedereede overleg gaande is over het voorstel van de Polder de haven van Goedereede door te spoelen met water uit het Zuiderdiep. Dat water zou van uit het Zuiderdiep, een duiker in de Ooievaarsdijk naar het gemaal bij de Wittebrug gebracht moeten worden om daar in Goeroes haven te worden ge pompt, waardoor de kwaliteit van het water in deze haven aanzienlijk zou verbeteren. Bovendien zou de aanleg van een dure persleiding van 2,5 km i.v.m. de bouw van de rioolwater-zuive ringsinstallatie) voorkomen kunnen worden. De suggestie is nog in onder zoek. Optie. In het verloop van de vergadering werd besloten de gronden in de Sprin- gertpolder, groot 14 ha, in optie te ge ven aan de My. Cavero welke maat schappij daar belangstelling voor heeft om er t.z.t., wanneer althans het ge meentebestuur en G.S. daarin zouden bewilligen, recreatieve voorzieningen in te treffen. Voor de optieverlening zal geen vergoeding worden bedongen. Daar ontstond wel enige oppositie tegen maar de Verenigde Vergadering liet het maar zo. Er is nog geen bestemmings plan en de gronden zijn nog normaal verpacht. OUDDORP Kerstzangaond in het Verenigingsge bouw te Ouddorp, op D.V. donderdag 20 december a.s. door: Chr. Gem. Zang ver. „Hart en Stem", Chr. Jeugdkoor „Van knop tot Bloem", Chr. Kinderkoor „Jong Begonnen" o.l.v. dhr. J. H. Kleef man, met medewerking van: Muziek- ver. „Concordia" o.l.v. dhr. L. Horse- ling. Plano: J. Bezuijen. Aanvang 8.00 uur - Zaal open 7.30 uur. Oude Tonge heeft gisteren (maandag) naar zoveelste brand in een vrij korte '•id beleefd. Ditmaal ging de houten schuur van dhr. C. de Hoog aan de •^uiddijk in vlammen op. Door snel in grijpen van omwonenden en passanten «onden de 21 jonge biggetjes en de 3 beugen die in de schuur waren onderge bracht tijdig "worden gered. Dat was Overigens maar teranuwemood want Sommigen van de dieren hadden al De foto laat de reddingsaktie van biggen en zeugen zien, terwijl de schuur steeds heviger gaat branden. schroeiplekken van de snel om zich heen grijpende vlammen. Ontdaan van de levende have ging de schuur volledig in vlammen op. De brandweer had tot diep in de avond werk aan de nablussing. Er ging ook een tractor en een partij kunstmest ver loren. Omtrent de oorzaak tast men (op nieuw) in het duister. Wel wordt er re kening mee gehouden dat de oorzaak gezocht moet worden bij de drie electri- sche verwarmingslampen waarmee de biggetjes op temperatuur werden ge houden. Goeree's gem. visafslag passeerde een omzet van 25 miljoen l Omdat er iets i'eestelijks te vieren was werd vrijdagmorgen, temidden van de heersende drukte in de gem. visaf slag te Goedereede toch even de mijn- klok stil gezet. Mijnmeester Jan Be zuijen ruimte zijn plaats in voor burge meester van Velzen die via de microfoon het passeren van de 25 miljoen guldens aan omzet bekend maakte. „Een bij zondere gebeurtenisvond de bur gemeester heel terecht, vooral wanneer hij ter vergelijk de cijfers uit voorgaan de jaren bezag: „De afslag heeft een stormachtige ontwikkeling gehad", stelde dhr. van Velzen aan de hand van die getallen vast. In 1967 bedroeg de omzet nog slechts 1 miljoen gulden om in de op eenvolgende jaren te stijgen naar 3 milj. ('68), 5 milj ('69), 8 milj. ('70), 11 milj. ('71), 15 milj. ('72) tot nu in de decembermaand van 1973 de 25 miljoen werd gepasseerd, waarbij de hoop be staat dat er nog dit jaar een miljoen aan zal worden toegevoegd. „We kunnen zeggen dat wat hier ge presteerd is z'n weerga niet kent", ver klaarde een enthousiaste burgemeester van Velzen die daarom de vissers van Goedereede dankte voor hun betoonde standvastigheid om de thuismarkt te maken tot wat het geworden is. In die dank werden ook de handelaren betrok ken die steeds acte de precense hebben gegeven met als gevolg daarvan dat er goede prijzen worden gemaakt. Compli menten waren er ook voor de directeur en zijn medewerkers die het met een minimale bezetting toch steeds weer presteren de enorme hoeveelheden vis te „verwerken", zoals dhr. van Velzen dat ook liet gelden voor het personeel van de sticht, sorteer- en losinrichting. De gem. visafslag van Goedereede heeft zich thans als vijfde geplaatst in de rij van Nederlandse visafslagen en burg. van Velzen stelde dat als een ,,zeer grote bijzonderheid" vast. Hij wenste daarom Goeroes visserij alle Burg. V. Velzen (opde rug gezien) overhandigt dhr, de Jager de at tentie van de gemeente. Links met muts, dhr. W. Tanis. succes toe in haar bedrijfsvoering en hoopte van harte dat de olieboycot haar gevolgen niet zal doen gelden maar dat er kan worden doorgegaan waarop de uitbreiding van de accomodatie is afge stemd. De mijnoppervlakte zal met meer dan 100% worden vergroot welke aanbouw medio februari in gebruik zal kunnen worden genomen. Schipper W. Tanis van de O.D. 2 was het die met zijn aanvoer de 25 miljoen mijlpaal passeerde. Handelaar Dirk de Jager te Stellendam kocht van hem een partij van 615 kg Kabeljauw (3) voor 2,18 per kg. voor een Belgische relatie. Dhr. de Jager kocht via Goeroes afslag dit jaar reeds 2,5 miljoen kilo vis waar mee hij de op een na grootste afnemer is. Zowel dhr. Tanis (die tot dusver nog maar weinig op Goeroes afslag werd gezien) als dhr. de Jager ontvingen van burgemeester van Velzen als aanden ken een aansteker met inscriptie, waar na dhr. Biemond, als voorzitter van de Rabobank hen een fles schnaps aan bood. Direct daarop werd de verkoop weer voortgezet: „Op naar de 26 mil joen", luidde daarna het devies! Dijkgraaf L. P. Akershoek van de Polder Goeree heeft gisteren, bij de beëdiging van drie nieuw benoemde hoofdingelanden zóveel ijver betracht dat hij zich lich telijk vergaloppeerde. De ge schreven eeds-formule dateerde kennelijk al uit de oorlogsjaren want de dijkgraaf las„...en de daartoe betrekkelijke verorde ningen zal naleven en doen nale ven en dat ik in het bezette Ne derlandse gebied...". Toen be merkte hij zijn vergissing en hij foeterde: „dat is al een hele ouwe, ik schrok al toen ik het las". En tot de nieuw benoemden:... „nee, jullie lijken me geen ordever stoorders!" DIRKSLAND Kerknieuws Oer. Gem. Op maandag 17 december zal de ledenvergadering tot het kiezen van ambtsdragers worden gehouden. Aftredend zijn voor ouder ling T. M. van Dijk, B. A. de Gast en W. J. Goedegebuure. Aftredend voor dia ken zijn C. A. Bakker en A. Koole. Ge noemde personen zijn allen herkiesbaar. Als tegenkandidaten zijn gesteld voor ouderling (alph.) L. Knöps, L. Kurvink en A. Roozemond. Voor diaken: N. Grootenboer en T. Human. OUDDORP TENTOONSTELLING. Op vrijdag 14 en zaterdag 15 december zal er in het verenigingsgebouw een tentoonstelling plaatsvinden van konijnen, hoenders, sier- en postduiven, cavia's en hamsters Er zullen kleine verlotingen gehouden i worden. OUDDORP - SOMMELSDIJK De 23 jarige service-monteur Krijn Breen uit Ouddorp, werkzaam bij de Massa-Markt heeft donderdagmiddag, toen hij in Sommelsdijk een T.V. anten ne plaatste een val van 8 meter ge maakt. Hij moest met een zware her senschudding naar het ziekenhuis wor den vervoerd. Daar bleek dat ook een van de rugwervels beschadigd was. Dhr. Breen moet terwijl hij op de nok van het dak stond zijn evenwicht heb ben verloren. Waarschijnlijk heeft hij nog getracht zich aan de stenen gevel- punt vast te houden maar hij stortte met metselwerk en al 8 meter lager op de beton. De collega van dhr. Breen, Wim Grinwis sloeg direct alarm en de bewoonster van het huis, mej. v. d. S. in de V. Aerssenstraat waarschuwde de dokter. Aanvankelijk liet de toestand van dhr. Breen zich ernstig aanzien maar er is intussen een verbetering in getreden. GEM. OOSTFLAKKEE TOCH SLUITENDE BEGROTING B. en W. van Oostflakkee hebben, on danks de financiële moeilijkheden waaronder de gemeente gebukt gaat, de gemeenteraad toch een sluitende be groting voor 1974 aan kunnen bieden. In de vergadering van a.s. maandag middag zal de behandeling volgen. In de aanbiedingsbrief verklaren B. en W. dat de positieve uitkomst een batig slot van 177.195,31 en een post onvoorzie ne van 25.350,te danken is aan aan vullende uitkeringen uit het Gemeente fonds en „enige gerechtvaardigde meer dere bevolkingsaanwas (plm. 300) dan blijkens het saneringsplan werd ver wacht". In de begroting is rekening ge houden met het optrekken van diverse belastingen als straatbelasting, rioolbe lasting en reinigingsrechten. OPTICIEN Zandpad 32 - Middelhamia Tel. (01870) 2157 Ziekenfondsleden op vertoon van recept 20'/t korting op montuur. OUDE TONGE De Volksv/agen-kever van de Rijks politie te Oude Tonge met aan het stuur wmr. P. Bosua en als mede-inzittende wmr. I dhr. J. Smal is gistermiddag na bij Sluishaven van de weg geraakt en in het bouwland over de kop geslagen. Het gebeurde op de betonstrook die vanaf voornoemde haven richting Oolt- gensplaat loopt. De onfortuinlijke agen ten werden door hun collega's opge haald, dhr. Smal blijkt een aantal rib ben te hebben gekneusd, dhr. Bosua kneusde zijn linkerarm. De wagen stond na de buiteling weer op de wielen en kon op eigen kracht naar huis worden gereden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1