i. Goed idee bracht 1973 gulden op Marktkraam met wasmiddelen door huisvrouwen bestormd Het kabinet- ben Uyl h» j. struijk Ier i Sommelsdijk Vrijdag 7 december 1973 No. 4245 Island CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEELTWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond OPTOMETRIST „OOGMETING ziekenfondsleverancier aan alle ziekenfondsen vvestdijk 34 - middelharuis - tel, 01870 - 3075 Wethouder L. Visser spreekt over wonmgbouw VOOR MOOIERE Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis Voor uw keuken mooie stoelen en tafels En goedkoop Econ. dir. Ziekenhuis Dirksland nam ontslag Stijgende vermogens in ons land Middelharnis: Smit Slikkerveer iseiooside vindingrijke werknemer SOMMELSDIJK s BEZOEKT ONZE Automoblelen-verkoophal g OOK OP VKIJDAGAVOND GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS LANGEWEG 118 TeL 01870 - 2043 I GEEFT UW PANDEN IN MEESTERHANDEN Bureau voor Onroerende Goederen MEESTER ZINKWEG OÜD-BEIJERLAND Tel. 01860 - 5953 P.T^To - Benzine- distributie jrji ►♦♦♦♦♦J |)IJK ^er zijn. i ^♦♦♦f«< )IJK De mzel let ontston- lar vele on- Itoch gered Ipectakulai- tker. Dit Drong uit. |rg goed te lansen weg door één Jan Bijster- In 15-3 zegi volledig te' I Intermezzo |eval, waar van de 4e leersen. Hei Iinnauwkeu- |an kraclit nitief op de Ealde Inter- Kuijs een Tndstand op [geleid door Voor beide J oelenwed- lend met de liie na de ijd tussen even. POSTBOX 8 - MIDDELHAKNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 i—i Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 jnjesnmn^icsirvi^msiiaiv-^i ABONNEMENTSPRIJS f 4,88 PER KWARTAAL ADVERTENl'IEPRIJS 22 cent per asm., Bjj contract speciaal tarlst Sinds enkele maanden kunnen we ons iverheugen in een socialistisch kabinet, [(lat na een wel zeer moeizame kabinets- ^formatie tot stand is gekomen. Nu we dit kabinet gedurende enige tijd aan tiet werk hebben gezien, kan beoordeeld worden of het kabinet inderdaad een keerpunt vormt in onze politieke ge schiedenis, zoals het verkiezingspro gramma indertijd beloofde. Sinds zijn optreden heeft dit kabinet nogal het een en ander overhoop ge- 'haald. De bede verdween uit de troon rede; Nederlandse marineschepen mocliten niet bunkeren in Zuid-Afrika; stakingsrecht moet ook aan ambtena ren toegekend worden enz. Toch blijkt anderzijds ook dat een kabinet niet zomaar met een bestaande politieke lijn kan breken. Er is toch al tijd wel een zekere continuïteit te be speuren. Zo weigert het kabinet om het nieuwe socialistische stokpaardje te er kennen: de nieuwe staat Guinee-Bissau. Ook het optreden tegen Chili, Grieken land e.d. gaat sommige aanhangers lang niet ver genoeg. Den Uijl, die eens door Godfried Bo- mans niet geheel onjuist v/erd gekarak teriseerd als een sluwe vos, manou- vreert dan ook heel voorzichtig. Hij moet rekening houden met een af en toe behoorlijk luidruchtige achterban, met een kamer waarin het kabinet maar een wankele meerderheid bezit en met de harde feiten waar geen enkel kabinet onderuit kan, zoals de olie-boycot. De V.V.D. is op het moment de partij die het meeste garen spint bij de gang van zaken. Geschrokken van allerlei maatregelen van het kabinet, die neer komen op een lastenverzwaring voor een groot deel van ons volk, maakt deze partij een enorme ledenaanwas door. Tegenstanders schimpen weliswaar dat Wiegel „het egoïsme van de mensen mobiliseert", maar zolang de nieuwe leden blijven toestromen, gaat de V.V.D. daar niet onder gebukt. Die groei van de V.V.D. gaat ten kos te van D.S. '70, waar Drees jr. ondanks zijn onmiskenbare gaven niet zo'n trek pleister kan zijn als Wiegel dat is voor de V.V.D. De V.V.D. gaat dan ook op het mo ment niet al te zeer gebukt onder het kabinet Den Uyl. Zij hebben de leden aanwas, het kabinet de onverwacht grote problemen en dus ook de kritiek als het niet goad gaat. Datzelfde geldt ook voor de K.V.P. en vooral ook de A.R. v\;aar Aantjes Biesheuvel nog steeds niet heeft doen vergeten. Het kabinet heeft de afgelopen week wel voor een opzienbarende daad gezorgd door vrij onverwacht de kabinetskwes tie te stellen. Een kabinetscrisis juist op dit moment wordt door niemand ge wenst en in de Tweede Kamer draaiden de K.V.P. en de A.R. dan ook haastig bij. Het onderlinge vertrouwen heeft echter wel een flinke deuk gehad. Vreemd dat het kabinet zo bruusk is opgetreden misschien is dit gedaan om toch vooral de achterban te laten zien dat men heus wel progressief is. Hoe progressief heeft Den Uijl laatst laten horen in een rede die hij te Amers foort heeft uitgesproken. Hij verklaarde toen dat overwogen moest worden om een andere autoloze dag te vinden, want de zondag was de dag van de recreatie. Aan kerkgang wordt niet gedacht en dat terwijl Den Uijl een gereformeerde op voeding heeft gehad. Ook is het vreemd dat dit gezegd werd door een man die lid is van de Partij van de Arbeid. Het blijkt nu de Partij van de Vrijetijdsbe steding te zijn. Hoe progressief blijkt ook uit het feit dat het kabinet het stakingsverbod voor ambtenaren ongedaan wil maken. Indertijd was dit recht tot staken onge daan gemaakt door Kuyper in 1903. Van socialistische zijde werden deze maat regelen al meteen omschreven als „Worgwetten". Nu zal dit ongedaan wor den gemaakt door o.a. de medewerking die de A.R. aan het kabinet verleent. Blijkbaar stelt men prijs op toestanden die in het buitenland regelmatig voor komen. Spoorwegpersoneel in staking, een vuilnisdienst die zijn werk weigert te doen, de post die niet meer rond ge bracht hoeft te worden en zelfs een po litiemacht die de regering op de knieën niag dwingen door niet langer te wer ken. Hoe progressief blijkt ook wel uit een zinsnede uit het partijprogramma van deze partij «Zij (de partij) acht partijvorming op grondslag van een godsdienstige belij de bits als beginsel verwerpelijk en in de huidige Nederlandse verhoudingen schadelijk". De vooruitzichten voor het kabinet zijn somber, voor een groot deel te dan ken aan de olie-boycot. Men verwacht dat binnen niet al te lange tijd meer dsn 200.000 Nederlanders werkeloos zullen zijn. Dat is een bijzonder ernstige zaak, te meer omdat hun aantal eerder zal toe- dan afnemen. Het is dan ook zaak dat de regering zich hierop, krach tig zal bezinnen met (tijdelijke) ver waarlozing van andere, minder drin gende problemen. Allerlei socialistische stokpaardjes kan men voorlopig beter op stal zetten. Het is waarschijnlijk dat dit het keerpunt zal zijn, al heeft het kabinet het niet zo bedoeld en ver wacht. "'*''tcj™s?*ü'''" KONINKLIJK GOEDGEKEURD CONTACTLENZEN" GOEDEEEEDE Een eigen huis is voor velen een wens. Een woning hebben geeft een gevoel van zekerheid. Begrijpelijk is het dan ook dat menigeen gebouwd heeft of met plannen rondloopt om vroeger of later hiertoe over te gaan. Voorheen gaf het bouwen geen problemen maar thans zijn er allerlei voorschriften waarmede rekening moet worden ge houden. Bovendien is het niet toege staan om zonder vergunning de plannen te realiseren. Ook de plaats waar men de woning dacht is daarvoor niet altijd beschikbaar. Zoals men ziet kan het bouwen tegenwoordig geen eenvoudige zaak worden genoemd. Om hierin wat meer duidelijkheid te brengen, heeft de Stichting Goereese Gemeenschap de heer L. Visser, Wethouder der gemeen te Goedereede gevraagd het onderwerp WONINGBOUW in een openbare bij eenkomst te behandelen. Deze vergade ring, die voor belangstellenden vrij toe gankelijk is, wordt op woensdag 12 de cember in De Gouden Leeuw te Goede reede gehouden. De aanvang is bepaald op 8 uur n.m. en er bestaat gelegenheid na behandeling van het onderwerp vragen te stellen. MELISSANT EXCUUS: Bewoners van Melissant, gaarne wil len de ouders van de joyrijder verkla ren dat de bewoners van de Fabius- straat bepaald geen blaam treffen in deze zaak. Juist door misbruik van hun gastvrijheid heeft het gebeuren met de B.M.W. plaats kunnen vinden. Ik ver trouw er op dat u hen; die juist gebrand zijn op een goede verstandhouding met de bewoners van dit dorp niet zult te leurstellen. Vader S. te Den Haag. ^WÓNINGINRJCHTlH^ OOSTBUK 63 SI Het bestuur van het van Weel Bethes- da ziekenhuis te Dirksland en het be stuur van het Hervormd diaconaal rust huis „de Goede Ree" te Middelharnis, delen mede, dat dhr. T. van Oortmers- sen, economisch directeur, heeft ver zocht om eervol ontslag. Dhr. van Oortmerssen heeft per 1 de cember zijn functie neergelegd. Zo spoe dig mogelijk zal in de ontstane vacatu re worden voorzien. Het aantal belastingplichtigen met een vermogen van meer dan 100.000 is van 1968 tot 1971 gestegen met 47.000 van 217.000 tot 264.000: een toeneming van 21 procent. Het totale vermogen van deze groep steeg m.et 22 procent. Het gezamenlijke bedrag, dat zij aan de be lasting moesten betalen ging in die pe- riode met 23 procent omhoog. Het aan- i tal miljonairs in ons land nam van 1968 I tot 1971 toe met 1600 of wel 23 procent. Het centraal bureau voor de statistiek 1 heeft deze gegevens bekend gemaakt. Bovengenoemde bedragen zijn nomi naal, aldus het centraal bureau. Intus- I sen is dit aantal in de jaren 1972 en 1973 waarvan de officiële cijfers nog niet bekend zijn nog meer gestegen. Het personeel van de Middelharnisse vestiging van Smit Slikkerveer had woensdagmorgen vóór negenen al een stuk puike boterletter en een kop romi ge chocolade achter de kiezen. Dat ex traatje had z'n plezierige reden wat ook geïllustreerd werd door de aanwezig heid van superieuren uit Bolnes met aan het hoofd daarvan directeur dhr. van Dantzig die zich de lekkernijen overigens ook goed lieten smaken. Het verwonderde personeel, in de kantine bijeen, kreeg in dat sfeertje te horen waar het allemaal om begonnen was Feestvarken was Jaap Kalle uit Stel- lendam, al jarenlang voorman in de ijzerwerkerij en van het ene op het an dere moment was dhr. Kalle 1973 Hol landse guldens rijker want dat bedrag, als losse guldens in zakjes verpakt, hadden de heren uit Bolnes voor hun Stellendamse werknemer meegebracht. Al weer enkele jaren geleden kwam dhr. Kalle n.l. op het idee bij de mon tage van kasten inplaats van klinkna- gels (waarvan het aanbrengen veel in spanning en tijd kostte) potnagels toe te passen. Het werd, na enige aanpassing en verbetering een succes en voor de „voorstellen-commissie" was het aan leiding om de tot dusver hoogste premie aan dhr. Kalle uit te reiken. Woensdagmorgen had dhr. van Dant zig de plezierige taak de verbaasde heer Kalle de royale premie uit te reiken. Temeer trots was dhr. van Dantzig op zijn werknemer omdat de praktijk heeft geleerd dat er nog te weinig ideeën die onder het personeel leven aan het papier worden toevertrouwd. „Er bestaat ge woon een soort drempelvrees, het leeft wel bij de mensen maar ze ontzien het om het aan het papier toe te vertrou wen omdat ze denken dat er een heel verhaal en duidelijke tekeningen om heen geweven moeten worden!" had dhr. van Dantzig ervaren, waarom hij thans opnieuw benadrukte dat de com missie ook al tevreden is met een in alle eenvoud neergeschreven suggestie, waarna de commissie bij de nadere uit werking graag de helpende hand zal bieden. Dhr. Kalle werd nadrukkelijk gecom plimenteerd voor het uitdenken van zijn idee en het doorspelen daarvan naar de commissie. Temeer was dhr. v. Dantzig blij dat de tot dusver hoogste premie in Middelharnis was gevallen omdat deze vestiging zich in de organi satie van Smit Slikkerveer wel eens als een „eenzame post" voelt. Woensdagmorgen was het daarom feest voor de 36 werknemers van deze „post" waar dhr. Kalle met zijn welge vulde zakjes de meest gevierde collega was. Door dhr, v. Dantzig werden gel\jk de beste wensen voor het komende jaar aangeboden, veel gezondheid, veel nieuwe leerlingen (waarvan er 3 een diploma ontvingen) en uiteraard veel nieuwe ideeën in 19T4!" Dhr. V. Dantzig reikt dhr. Kalle de premie uit. „jSog nooit hebben we zo'n Sinterklaasfeest gehad", verklaarde mevr. Kalle, nadat ze 's avonds de zakjes in handen gedrukt gekregen had. -■^.r. .---f^:-.-iï.^.JlV^.ïs'"^A^^?^-ryïf^^aT^:l Een groot aantal Flakkeese huisvrou wen en huisvaders heeft woensdag een collectieve run genomen op de markt kraam die volgepakt stond met wasmid delen in klein- en grootverpakking. De Barendrechtse marktkoopman was i.v. m. soortgelijke ervaringen op andere markten met drie volle bestelwagens naar Sommelsdijk gekomen maar dank zij de „rush" was hij snel door zijn voorraad heen. Bij het scheiden van de markt, 's middags rond half vier, kostte het inladen van hel overschot maar heel weinig inspanning meer. „De men sen maken mekaar helemaal stapelgek", was 's mans enige commentaar op de koopwoede die bij sommigen in ham sterwoede lijkt te zijn ontaard Alle postlnrichtingen op het eiland Goeree-Overflakkee worden in de pe riode 10-14 dec. a.s. ingeschakeld bij de uitreiking van benzinebonkaarten. De uitrelkingsprocedure wordt landelijk bekend gemaakt. De postkantoren worden voor dit doel langer opengesteld. Naast de gebruike lijke openstelling in de ochtenduren, zijn alle kantoren van 14.00 tot 18.00 ge opend. Zonodig wordt hieraan verdere uitbreiding gegeven. Het postkantoor te Middelharnis is bovendien op vrijdagavond geopend van 19.00 - 20.30 uur. ■'■.IWM-SMilWHtiWBf'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1