„Ondanks verschillen toch geweldige saam horigheid in ümerika 2 zilveren jubilarissen bij „Sempre Crescendo" Ver. Vergadering Waterschap Fiakkee geïnstalleerd h. j. struijk Vlam in de pan, zolderverdieping uitgebrand Sommelsdijk .ember Hii^ jaargang Vrijdag 30 november 1973 No. 4243 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNaaiENTSPRUS i^S PER KWARTAAL ikDVERTENTIEPBIJS 22 cent per mm, Bjj contract Sfpeciaal taiiel. Gerrit Joppe (Melissant) voor de Hollandse IVIaatschappij van Landbouw W^NAJ^ OPTOMETmST „OOGMETING CONTACTLENZEN" ziekenfondsleverancier aan alle ziekenfondsen westdijk 34 - middelharnis - tel. 01870 - 2075 K A D O 's van blijvende waarde in onze geschenk-afdeling ^gÓNINGINRICHT>>*S^ van SHI SEIDO COSMETICS mm OUDE-TONGE: I öw St. Nicolaas t I cadeau bij on% IM. E. V. Oud-burgem. van Bruinisse overleden Bazar Oranjever. geslaagd MIDDELHARNIS: VOOR MOOIEEE I BEZOEKT ONZE Automobieten-verkoophal I OOK OP VKIJDAGAVOND I GARAGE KNöPS - IMIDDELHARNIS I LANGEWEG 113 Tel. 01870 - 2043 GEEFT UW PANDEN IN MEESTERHANDEN Borean voor Onroerende Goederen MEESTER ZINKWEG OÜD-BEIJERLAND Tel. 01860 - 5953 Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 .-i Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 10 ^^^uw^^^ "'''^Cn'^^'^^ KONINKLIJK GOEDGEKEURD landbouwer Gerrit Joppe uit Melissant leeft voor de afdeling Goeree-Over- 'lakkee van de Holl. My van Landbouw lijn indruklten weergegeven van zijn recente reis naar Amerilsa. In tegenstel ling tot de „eenzijdige en roodgeicleur- de" bcriclitgeving over de situatie in dat immens grote land verklaarde dhr. Joppe de geweldige saamhorigheid als liet meest indrukwekkende te hebben ervaren! Hi] vergeleek daarbij dat George Washington in 1793 een „ongeordende ai heterogene groep van staten" tot een Unie van Staten wist samen te brengen. „Natuurlijk ging dat niet zon- ier strijd en natuurlijk stonden in iede re staat de eigen belangen hoog geno teerd, maar liet begin der samenwer king had gestalte gekregen terwijl de staten voordien elkaar soms op leven m dood bevochten hadden", zo zag de lieer Joppe terug. Hij vergeleek daarbij Europese toestanden in de voorbije jaar om te constateren dat 4 a 5 grote en soms langdurige interne oor- n hebben gewoed, wat aan mil joenen mensen het leven heeft gekost. ,Dit moest aldus dhr. Joppe eerst allemaal gebeuren voor er zelfs maar over een verenigd Europa gepraat ging worden, nog daargelaten dat er iets aan zou worden gedaan! Nog heden ten dage staan velen onder ons onwennig tegenover de gedachte van een vere- OOSTDUK S3 61 nigd Europa en vinden het meer een illusie van dagdromers dan er de bit tere noodzaak van in te zien", aldus dhr. Joppe. Hij vervolgde: „Het is dan ook niet verwonderlijk dat er onder de jongere generatie in Amerika een sterke stroming leeft die uitermate isionalistisch is ingesteld wat, populair gezegd betekent dat Amerika zich uit een heleboel gebieden terug trekt en degene die een vinger naar het land uitsteekt een atoombom op z'n moet hebben". Aan de hand van de geschiedenis van de laatste 25 jaar wees dhr. Joppe er in zijn betoog op dat er nauwelijks een Amerikaanse familie is waarin geen oorlogsslachtoffers gevallen zijn. ,,Dat is een probleem waar „de man in de straat" veel over denkt en spreekt en het leeft vooral bij de jongeren heel sterk; die zijn het goed zat om overal ter wereld voor waakhond te spelen en als beloning hiervoor door degenen die ze geholpen hebben, uitgemaakt te wor den voor allesw at mooi en lelijk is". Dhr. Joppe onderkende het als „ui terst gevaarlijlt" om nog een goed woord over president Nixon te spre ken maar niettemin stelde hij vast dat in de laatste Israël-oorlog de Ameri kaanse regering behoedzaam en tac tisch gereageerd heeft op de vaaic on doorzichtige gebeurtenissen daar. Over de Watergate-affaire zei dhr. Joppe: heel die zaak is door de pers en t.v. geweldig opgeblazen, zeker ook in ons land. Als het hier voorpaginanieuws is dan staat het in de New York Times op het derde blad onderaan". Dhr. Joppe bleek voorts weliswaar geen goedkeuring maar wel begrip te hebben voor het feit dat het herverkiezingsfonds van Nixon o.ra. door de amerikaanse zuivelbond ge spekt was: „Als mijnheer Tuijnman en zijn politieke vrienden konden bewerkstel ligen dat de bietenprijs met 5.-- per ton verhoogd zou worden dan was dat misschien ook wel in zijn verkiezings- kas te merken of dacht u werkelijk dat het N.V.V. zijn politieke vrienden in de kou zou laten staan, als er te weinig geld voor propaganda was. We leven zo stelde dhr. Joppe vast nu een maal in een tijd waarin pressiegroepen hoog genoteerd staan. Ook wij als ge organiseerde landbouw zullen van tijd tot tijd hiervan gebr-uik moeten maken als aan onze redelijke verlangs niet te gemoet gekomen wordt." „Natuurlijk moet redelijk overleg ten allen tijde voorop staan, maar als het niet anders kan zullen we echt wel eens een keer met de vuist op tafel moeten slaan." LANDBOUW. De heer Joppe had zich ook verdiept in het systeem van de Amerikaanse landbouw. Een goede bietenopbrengsi; bedraagt 35 ton per ha, waarvoor bij een suikergehalte van 16"/o ongeveer 55,wordt ontvangen. De kostprijs ligt op 40,a 45,per ton, maar doordat de oppervlakte groot is kan er aan de bietenteelt v/at verdiend wor den, een perceel bieten van 300 ha is er geen zeldzaamheid. De staat Maine, in het noord-oosten is de belangrijkste aardappelproducent. Het bouwplan bestaat uit een-derde aardappelen, een-derde braak land met wat groenbemesting en een-derde graan in hoofdzaak zomergerst. Ook een be- DêpositalT op Goeree-Overflakkee OUDE TONGE MOLENDIJK 67 - 69 TELEFOON (01874) GOS Van het woonhuis van de Fam. C. J. van den Berg, Molenstraat 8 te Oude- Tonge is j.l. dinsdagmiddag bij een uit slaande brand de zolderverdieping uit gebrand. De technische recherche heeft bij een ingesteld onderzoek de vermoe delijke oorzaak van de brand achter haald. De bewoners, een jong echtpaar dat sinds ongeveer een half jaar in Oude Tonge woont, moeten hebben ver geten het gastoestel uit te zetten waar op een pan met frituurvet stond. Door de grote hitte lijkt de vlam in de pan te zijn geslagen waarna het vuur zich snel naar de zolderverdieping uitbreidde. Beneden is weinig brandschade maar de waterschade is groot. Toen de brand uitbrak waren de bewoners juist naar Rotterdam vertrokken waar ze een af spraak hadden. Kennelijk hebben ze door de haast die gemaakt moest wor den de frituurpan vergeten De brand werd tegen vijf uur door de buren ontdekt aan de hand van een scherpe brandlucht die daar merkbaar werd. Na eerst de eigen woning te heb ben geïnspecteerd ontdekten de buren de brand bij de Fam. van den Berg. De brandweer was in de kortst mogelijke tijd aanwezig. Gebruik makend van een brandput werd de aanval ingezet maar aanvankelijk kreeg de brand toch nog kans zich uit te breiden en het dak aan te tasten. De gealarmeerde bewoners stonden 's avonds zeven uur weer in de ravage die de brand had aangericht. Bij hun ouders aan de overkant hebben ze tijdelijk on derdak gevonden. Ze waren tegen brand verzekerd. langrijke aardappelproducent is North Dakota. Om prijsrisico's af te dekken wordt er zo verklaarde dhr. Joppe veel gebruik gemaakt van termijncontrac ten. Het is een normale zaak dat de plaatselijke handel en coöperaties hier in bemiddelt en van advies dient. Vaak v/orden de contracten tegen de leve ring weer teruggedraaid en vindt de werkelijke afzet via de eigen handel of coöperatie plaats. De gemiddelde te- lersprijs over de laatste jaren bedroeg 12,per 100 kilogram. In het afge lopen jaar was het 16,50. Tijdens zijn verblijf heeft dhr. Joppe kunnen con stateren, dat er in Nederland land- bouwtechnisch ten opzichte van Ame rika nauwelijks van een achterstand gesproken kan worden. Van 1 tot 5 december een flinke 0 korting op alle gebruikte auto's T (uiteraard met volledige Bovag- J garantie). S AUTOBEDRIJF 1 M. E. V. d. V®ide 5 Oudewei 20 DIRKSLAND I Tel. (01877) 18 74 J De heer H. K. Michaëlis, oud burge meester van Bruinisse en Goes heeft tijdens een jachtpartij het leven ver loren. Dhr. Michaëlis werd door een schot uit zijn eigen jachtgeweer gedood toen hij op een glad bruggetje strui kelde waarbij het geweer dat hij droeg afging. Het ongeluk gebeurde zaterdag morgen in het Gelderse Brummen. Het slachtoffer was directeur van de Kon. Ned. Jagersvereniging. Van 1953 tot dec. 1958 was hij bur gemeester van Bruinisse, waar hij bij de opbouw na de ramp veel verdien sten heeft gehad. Ook heeft hij zich ingezet voor de belangen van de visse rij. Van dec. 1958 tot okt. 1960 was hij burgemeester van Goes waarna liij naar het particuliere bedrijfsleven over ging. Dhr. Michaëlis is in Arnhem ge boren, in 1947 kwam hij naar Zeeland als adjunct commies op de Prov. Grif fie. Hij werd 53 jaar. OUDDORP: De bazar die t.b.v. de Oranjevereni ging is gehouden is goed geslaagd. De opbrengst bedraagt 4560,98. De Zaan-- se klok die werd verloot is gevallen op nr. 398 blauw. De uitslag van de grote verloting luidt: de prijzen 1 t.m. 12: 1398, 831, 1019, 709, 906, 1271, 867, 501, 1368, 895, 1122, 508. OUDDORP Oud papier: De muzlekver. en drum band maakt bekend dat op zaterdag 1 dec. a.s. tussen 8.30 en 12.00 uur het oude papier weer zal worden opgehaald. Een ieder wordt vriendelijk verzocht op dit tijdstip het papier aan de openbare weg neer te zetten. Op de woensdagavond gehouden jaar vergadering van de Kon. Muziekver. „Sempre Crescendo" zijn twee zilveren jubilarissen gehuldigd. Voorzitter Jaap Jongejan kon de heren C. Buscop en L. van Lenten een herrineringszuil aanbieden, vergezeld van een hartelijk dankwoord voor de manier waarop beiden zich voor het goed functioneren van het korps hebben ingezet. Uiter aard was er ook de wens dat de lang durige verbintenis met het korps nog vele jaren lang bestendigd zal blijven. Dhr. van Lenten heeft, sinds hij in mei 1948 tot de Vereniging toetrad, ge speeld op de bugel en de sopraan-sax. Hij Viras ook enkele jaren secretaris en als bijzonderheid werd vermeld dat hij de laatste 3 jaar nooit één repetitie avond heeft verzuimd. Ook de staat van dienst van de heer De jubilarissen, links, de hand in het verband,,, dhr. Busccyp, rechts dhr. van Lenten. Buscop bleek veelzijdig en dhr. Jonge jan vatte de verscheidenheid van in strumenten die door dhr. Buscop zijn bespeeld en gehanteerd samen onder „een enorme reeks". Ook is dhr. Bus cop sinds januari 1969 verdienstelijk instructeur van de druinband. De ver diensten van dhr. Buscop werden hoog gewaardeerd, niet in het minst ook het overbrengen van de liefde tot de mu ziek op zoon en dochter. „Ga zo nog vele jaren voort was dan ook het verzoek aan beide jubilarissen. Voor het eerst is j.l. woensdag de nieuw samengestelde Verenigde Verga dering van het Waterschap Fiakkee bij een geweest. Die nieuwe samenstelling hield direct verband met de opheffing van de polders en de concentratie daar van binnen het Waterschap. Onderdeel van de agenda was dan ook de beëdi ging van de voor de eerste maal be noemde hoofdingelanden, in de distric ten gekozen uit de vroegere polderbe stuurders. De Dijkgraaf Ir. Mijs memoreerde in zijn „installatierede" dat er 12 hoofdin gelanden die voorheen zitting hadden moesten aftreden. Twaalf nieuwe hoofd ingelanden werden thans beëdigd. „De taak die het waterschap Fiakkee is toe gemeten is aldus Ir. Mijs groter dan van de „Dijkring Fiakkee" doch de zelfde van de polders vóór de concen tratie. Die taak is vrijwel geheel een agrarische en waar het merendeel van de hoofdingelanden tot de bijkans ver geten groep van boeren behoort dan wel bestuurder is van een agrarische ge meente zijn de voorwaarden aanwezig om tot een goed en doelmatig bestuur te komen waartoe aller medewerking m Vanaf de zolder kwam een enorme rookontwikkeling. nodig is", riep dhr. Mijs de vergadering op. Voordracht. Het leeuwendeel van de vergadering werd besteed aan het stemmen t.b.v. de voordracht voor het benoemen van de Dijkgraaf en 6 heemraden. Dijkgraaf Ir. Mijs werd met 31 stemmen als eerste geplaatst op de voordracht voor de be noeming van een Dijkgraaf, dhr. A. L. v. d. Tol werd als tweede en dhr. J. N. van Es als derde kandidaat gekozen. Op de aanbevelingslijst t.b.v. de benoeming van een viertal heemraden ongebouwd werden als eersten gekozen A. L. v. d. Tol (herkozen), J. N. van Es (herkozen) in de plaats van drs. K. C. van Kempen die zich niet meer herkiesbaar stelde dhr. Joh. Koert en als vierde dhr. J. P. Warnaer. Als heemraad voor het ge bouwd werd dhr. A. C. van Rossum her kozen en dhr. T. Arensman als tweede kandidaat voorgedragen. Het college van Dijkgraaf en heemraden zal in de nieu we samenstelling met twee leden wor den uitgebreid, voorheen bestond het uit 4 leden, thans worden er 6 voorge dragen. Geldersedijk. Over de diverse agendajpunten werd vrij uitvoerig gesproken, zo ook over de voorgenomen reconstructie van de Gel dersedijk, waartoe door het waterschap al voor bijna een half miljoen gulden grond is aangekocht. De Provincie heeft thans te kennen gegeven dat dit werk zeker niet eerder dan na 1976 ter hand zal kunnen worden genomen bij gebrek aan de nodige mid delen. Een klein gedeelte van de aange kochte grond werd voor 4900,ver kocht aan de Gereformeerde Gemeente te Dirksland. De grond zou, ook wan neer het reconstructieplan wel zou zijn uitgevoerd, toch overcompleet zijn ge weest. Overigens lijkt het er steeds meer op dat in geval van uitvoering de weg Vervolg op pag. 2, 1ste kol.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1