Meerderheid zei „nee" tegen ingediend beroepsclirift Chauffeur redt peuter uit de boezem let ijzeren iordijn 50% Sommelsdijk kolonel spreekt in jaargang Vrijdag 23 november 1973 No. 4241 CHR. STREBKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond aller- kPPEN korting ting RDELIG t! 4^0-42 LAAS- l Zeelani SI. Laat het Nicolaas kado geen probleem zijn. Loop eens binnen. I RAAD DIRKSLAND: Hij is er weer BEAUJOLAIS Den Hertog en Co. Weg Goeree-Haven- hoofd-Oostdijk wordt verbeterd VOOR MOOIERE iiloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis Mevr. Plokhooy heengegaan van SHI SEIDO COSMETICS Sfaio^m ©11 Sai@iii werkten voor Sahel Leger des Heils- Middelharnis I BEZOEKT ONZE Aytomobleien-verkoophal i OOK OP VRIJDAGAVOND I GARAGE KNöPS I LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS Tel. 01870-2043 GEEFT UW PANDEN IN MEESTERHANDEN Bureau voor Onroerende Goederen MEESTER ZINKWEG OUD-BEIJERLAND Tel. 01860 - 5953 DIRKSLAND ■i-~'3 POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Ijjedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk JTel. (01870) 26 29 Na 5.30 uwc (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNXMXNTSFRUS 4^9 PEK KWABTAAL ADVERTRNTIEPBIJS 22 cent per dub. Bjj ointract Bpedaal tarief. ie uitdrukking „IJzeren Gordijn" is ,r het eerst gebruikt in 1946 in de rênigde Staten. Churchill, uitgeno- -d om voor drieduizend studenten en 'j-leerlingen het woord te voeren, ver arde bij die gelegenheid: „Van Stet- aan de Oostzee tot Triest aan de riatische zee is een ijzeren gordijn >rgelaten boven Europa". Ondanks de ierklank die deze uitdrukking vond, 'lardoor ze sedertdien zelfs tot de nor- ile spreektaal ging behoren, was het ilbeschouwd toch niet de eerste keer het beeld in deze betekenis werd ^bruikt. In een telegram van Churchill m generaal Eisenhower, die toen com mandant was van het geallieerde leger I Europa aan het eind van de Tweede Wereldoorlog, staat te lezen: „Een ijze- ;en gordijn is neergelaten aan het Rus- (ische front". Deze door de Tweede Wereldoorlog het leven geroepen grens is 1381 km ng; zij scheidt 17 miljoen Duitsers in ist-Duitsland van 57 miljoen Duitsers West-Duitsland. Er zijn nog slechts feperkte mogelijkheden om van het ene jfébied naar het andere te reizen. Slechts acht spoorwegovergangen, ilJf straatovergangen en twee waterwe gen (Elbe en Mittellandkanaal) staan ter jeschikking aan de reizigers. Het IJzeren Gordijn is een hermeti- ghe afsluiting geworden tussen Oost en West. Hier en daar versperren vijfvou dige prikkeldraadversperringen de door tocht. Er zijn mijnenvelden, tankgrach- ten, alarminstallaties, houten wachtto rens, bunkers en uitkijkposten om de versperringsmaatregelen compleet te maken. Hier en daar zijn stukken land oegd en daarna vlak geëgd, zo dat elke voetstap van een eventuele vluchteling onmiddellijk zichtbaar is. Patrouilles doorkruisen zonder ophou den het grensgebied met de opdracht dke vluchteling zonodig neer te schie ten. Op sommige moeilijk te controleren punten zijn lange looplijnen gemaakt, waar bloedhonden de taak van mense lijke waakhonden overnemen. Een ge- van vijf kilometer vanaf het ijze ren gordijn is tot verboden zone ver klaard. Dit versperringsgebied, dat van noord naar zuid langs het ijzeren gordijn loopt, is groter dan de gehele oppervlak- ie van het groothertogdom Luxemburg, ifanaf 1960 zijn ongeveer 250 mensen doodgeschoten bij hun pogingen te ont- ttuchten naar het Westen. Het is niet bekend, hoeveel vluchtelingen omgeko- Bien zijn voor ze reeds goed en wel op ;ifeg waren. En toch zijn er ook vele honderdduizenden in geslaagd om te ontsnappen naar het Westen, waaron der zelfs een 3000 grenswachters! Het is wel merkwaardig, dat staten waar de socialistische heilstaat opge bouwd wordt, zo haar best moet doen Om de mensen in deze heilstaat te hou- löen. In het vervolg van zijn rede uitge sproken in de V.S. merkte Churchill op: jMisschien keert het tijdperk van de onkere middeleeuwen terug, misschien Blfs het stenen tijdperk Churchill noemde het communisme ien toenemende uitdaging en een gevaar 'oor het christendom. Stalin noemde Churchill ogenblikke- ijk een oorlogsophitser. Slechts een dol- eman, zo zei hij, kan spreken van een leiging bij de Russen om hun macht on- Jeperkt uit te breiden; met zijn bewe- "ngen belasterde Churchill de Sowjet- 'nie ruw en niets ontziend. De gedachte aan de Koude Oorlog en ,ie daarmee samenhangende opvatting over het IJzeren Gordijn vervagen in inze dagen. Gelukkig lijkt inderdaad let directe oorlogsgevaar geweken. De Waag is echter in hoeverre de Russen intspanning willen. Nog steeds is er een 'zeren Gordijn. Laatst nog meldde een 'ooraanstaand Amerikaans dagblad (de ^ew York Times) dat Breznjew zijn ;bare geemaiuwntspanningspolitiek verdedigt door er ^P te wijzen dat het slechts een taktiek om het communisme over ca. 15 jaar rode bordeaux linaasappel) basterdsuiker gemberstok in de goed al het water éen ia de wijn toef de glazen te met warm wit) n (zonder ■n een goed ges _n trekken, n met war» e hoeveelheid sinaasappel i toevoegen. )koud gedro'"'' tLANP te ten bate v^ land" bracht Wi 0,58. Waarvon «ilde geve s J ia IJ'- •■-j' - vni nci, cummunisme over ca. jlu jaai uur laten t"-" ie wereldheerschappij te bezorgen. De lïi ["^^P^riode moet gebruikt worden om aek zeven en fe economie en militaire macht van de »wjet-Unie te versterken. Hoe gebruikt est-Europa deze rustperiode? Als we ■ien naar de wijze waarop de Navo ver- PU' K*^'^'' '^°i^dt, dan mag de schrik ons wel naken wiJ ee"' )m het hart slaan. Velen in het Westen Jeloven oprecht in een ontspannings- SAPDRANH' politiek. We hopen, dat ze gelijk hebben, -n dat het IJzeren Gordijn inderdaad J°g eens tot het verleden gaat behoren, d water We mogen echter onze eigen defensie Met verwaarlozen, anders kon het IJzeren Gordijn inderdaad wel eens ^eröwijnen. Maar dan omdat West- 'Uropa ook communistisch is geworden. OOSTDIJK 53 81 In het verleden heeft Dirkslands raad veelal „ja" gezegd op ingediende be roepschriften tegen het weigeren van een bouwvergunning door B. en W. maar daar lykt nu, doordat burg. H. Bos een extra hartig woordje sprak, veran dering in te zijn gekomen. De meerder heid (7-5) wees dinsdagavond het be roepschrift van dhr. P. H. Markwat af. Dhr. Markwat wilde van twee wonink jes aan de Stationsweg één woning ma ken maar de vergroting werd in strijd bevonden met het door de raad vastge stelde bestemmingsplan. Geen van de 7 leden die het verzoek afwezen misgunden dhr. Markwat een grotere woning maar zij begrepen dat de raad niet ongelimiteerd door kon gaan van haar aanvankelijke besluit vorming af te wijken. Wellicht gaf dhr. J. C. Kalle (S.G.P.) daarvan het best blijk toen hij verklaarde in zijn hart „ja" maar met z'n verstand „nee" te moeten zeggen: ,U hebt bewust vastgesteld dat er in het onderhavige plan géén uit- Fris, Frivool en Fruitig, rijker dan anders. Een uitnemende, zeer aanbevolen jaargang! primeur 1973, per fles nu 6,25 6 flessen6,10 p. fles 12 flessen5,95 p. fles WIJN- EN DELICATESSENHUIS Westhavendgk 43a - Dirksland Vrijdagavond tot 9 uur geopend. Zaterdagavond tot 6 uur geopend. GOEREE-HAVENHOOFD De weg van Goeree-Havenhoofd naar de Oostdijk zal door de Provincie wor den verbeterd. Van de weg wordt i.v.m. het prachtige natuurschoon veel ge bruik gemaakt maar ze is te smal en te bochtig voor het moderne verkeer. De weg onder de duinen zal dan ook na verbetering als fietspad worden be stemd en een schakel vormen in het ont worpen en deels al gerealiseerde fiets pad door het duin naar Ouddorp. Het overige verkeer kan daarna gebruik maken van de route langs de Nieuwen- dijk, Galgenweg, de Helmweg en de Oostdijkseweg. Gedeputeerde Staten achten het ge wenst dat eerstbedoelde weg in beheer en onderhoud komt van de Provincie. Met de onderhoudsplichtige polder Goe- ree is daaromtrent in principe overeen stemming bereikt. breidingen meer plaats mochten vin den...!" benadrukte de voorz. toen er opnieuw stemmen opgingen het ver zoekschrift te honoreren: „het be lang van de burgerij en van elke bur ger weegt ons als College zwaar maar we willen graag rechtszekerheid in ons beleid en niet een wisselvalligheid waardoor niemand meer weet waar hij aan toe is. U handelt in strijd met uw eigen plan wanneer u dit weer toestaat, dat zeg ik u voor de laatste keer, dan schei ik er mee uitliet de voorz. wat geïrriteerd horen. „U merkt nu welke precedenten dat u schept wan neer u een onjuist beleid voert", ver weet hij met name dhr. de Bonte. Twee maten. De lezing van dhr. D. de Bonte (P.C.P.) was n.l. een totaal andere: „wanneer we niet met twee maten willen meten en consequent willen zijn dan moeten we deze man vergunning geven omdat we het in vorige analoge gevallen ook heb ben gedaan", had dhr. de Bonte naar voren gebracht. „Sommige omstandig heden pleiten voor dit geval en de wo ninkjes mogen er staan en staan nie mand in de weg. Laten we die twee jonge mensen in staat stellen hun ge luk te beleven", stelde dhr. de Bonte de raad dan ook voor. „Dat gaf me een trilling in m'n hart" bekende dhr. van Prooijen (P.v.d.A.), in derdaad, laten we het menselijk bekij ken en die jongelui hun zin geven; de woninkjes zijn nog goed en het aanzien van het dorp zal er niet onder lijden". Ook dhr. J. L. Poortvllet (V.V.D.) dacht er zo over. Hij vond het vooral een plus punt dat de man in kwestie voor zijn eigen woongelegenheid wil zorgen, te rneer omdat de gemeente hem niets te bieden heeft". „Wetten en verordenlhgen zijn er ook om met beleid van af te wijken", meen de dhr. de Bonte vast te kunnen stellen. „Dan komt er morgen wéér een an derdacht dhr. Kalle. „Nouverklaarde dhr. de Bonte... dan kunnen we die misschien ook hel pen". De voorz. bracht het voorstel tot afwijzing in stemming. Voor stemden de wethouders van Rossum en van Dis en de heren Grootenboer, Kalle, Struljk, Witvliet en Leljdens. Tegen waren de heren van Prooijen, Hakkenbrak, Los, Poortvllet en de Bonte. MIDDELHARNIS Geslaagd: Mej. Cl. Vroeglndewelj Cd. werkzaam als verpleegkundige in het psychiatrisch ziekenhuis „Bloemendaal" te Loosduinen, slaagde deze week voor het diploma-B. HERKINGEN De verkoping van de Zendlngskrans der Geref. Gemeente alhier heeft het mooie bedrag opgebracht van netto 4.768,79, Te Pretoria overleed in de ouderdom van ruim negentig jaar de weduwe van één van „Krugers Hollanders", de be kende oud-onderwljzer en oud-stiijder tijdens de Anglo-Boerenoorlog, dhr. Cornells Plokhooy, geboren te Stad aan het Haringvliet. De heer Plokhooy arri veerde in de negentiger jaren van de vorige eeuw in Transvaal, en was na de oorlog jarenlang redacteur-eigenaar van het „Hollands Weekblad", de voorloper van het thans te Kaapstad verschijnend maandblad Nederlandse Post. Mevr. Plokhooy bracht de laatste jaren door in het Susan Strij dom-tehuis voor ouden van dagen te Pretoria. Vooral in ver band met het eertij dse Nederlandse verenigingsleven te Pretoria en met be trekking tot de administratie van het reeds genoemde Hollands Weekblad stond zij haar echtgenoot getrouw ter zijde. Dépositair op Goeree-Overflakkee OUDE TONGE MOLENDIJK 67 - 69 TELEFOON (01874) 605 MIDDELHARNIS De bewoners en bewoonsters van Huize Sjaloom te Middelharnis en Huize Sa lem te Dirksland hebben door vrijwilli ge arbeid op het land (aardappels en uien lezen, o.a. bij landbouwer van Put ten te Dirksland) als eersten ruim 250,bijeengebracht voor bestrijding van de nood in de Sahel, het gebied ten zuiden van de Sahara. J.l. dinsdag kon digden wij daarvoor de opgezette aktie in ons blad aan. De directrice, mej. J. A. Bax kon na mens de bewoners, dank zij het met veel genoegen verrichte zware werk, dit mooie bedrag storten op rekening no. 1000 ten name van de Sahel-aktie bij de Nutsspaarbank te Middelharnis. Met deze daad werd de rekening officieel geopend. Het gebaar van de belde ge zinsvervangende tehuizen verdient veel navolging! SPECIALE REKENING Ten behoeve van deze Flakkeese ak tie voor een project in het gebied ten zuiden van de Sahara heeft de Nuts spaarbank te Middelharnis een speciale rekening AKTIE SAHEL geopend onder no. 1000. Het postglrorek. nr. van de bank is 355905. Alle bijdragen, hoe klein ook, zijn welkom! Vermeld s.v.p.: aktie Sahel. Op uitnodiging van de N.C.V.B. Mid delharnis - Sommelsdijk hoopt It. kol. A. M. Bosshardt van het Leger des Hells te Amsterdam een inleiding te houden. Ze doet dat op de vergadering die a.s. donderdagavond 29 nov. 's avonds om kwart voor acht in „de Jeugdhaven" ge houden wordt. Gasten zijn er hartelijk welkom. SOMMELSDIJK BEDRIJFSONGEVAL Dhr. C. Bus- cop, werkzaam op de Hooljmeljer fa briek te Barendrecht heeft j.l. dinsdag bij een bedrijfsongeval zijn rechterhand ernstig verwond. In de Clara Stichting te Rotterdam werden 37 hechtingen aan gebracht en werd het topje van zijn middenvlnger dat door een mes was af geslagen weer aangehecht. Het topje werd, terwijl dhr. Buscop al onder be handeling was bij de machine gevonden en met spoed naar het ziekenhuis ge bracht. Het ongeluk gebeurde toen dhr. Buscop een machine een kleine schoon maakbeurt wilde geven. Hij begon daaraan terwijl het mes nog niet hele maal stil bleek te staan. 'iiiii; lilllllllltllllllllIIIIIIIIIIUIIIli Chauffeur Witvliet De doodsstrijd die de 3 jarige Arco Matsinger dinsdagmiddag in het koude, troebele water van de Boezem voerde werd plotseling beëindigd toen twee sterke mannenarmen hem beetgrepen en naar de veilige wal droegen. Maart Witvliet was het die zo uit zijn warme chauffeurscabine in het water sprong om het handje te pakken dat hij net nog boven water had zien grijpen. Toen dat luktetoen was er een wonder gebeurd. Chauffeur Maart Witvliet (27) reed met een zware vracht suikerbieten over de Vroonweg. Vanuit zijn hoge cabine had hij een ruim uitzicht en hij kon gemakkelijk over het heggetje kijken dat langs de weg staat. Over dat heggetje, halverwege in de Boezem zag hij het opeens, dat handje ik zag een handje en een kopje en ik zag het weer verdwijnen", vertelde Maart later over zijn geslaagde redding:„no'g vóór m'n wa gen helemaal stilstond was ik er al uit, gooide m'n slippers uit en sprong het water in". Alhoewel dhr. Witvliet goed kan zwemmen kon hij blijven lopen. Tot borsthoogte in het water waadde hij naar het ventje toe. Toen hij hem eenmaal te pakken had braakte het ventje veel water uit en schreeuwde van de doorstane angst. Pas toen dhr. Witvliet hem op de steile kant ge wipt had en hem voorover op de grond gelegd had kwam er iemand langs. Direct daarop kwam moeder Matsinger uit de Pr. Bemhardlaan. Ze was naar de kleine op zoek nadat ze hem enkele minuten tevoren nog bij zich had gehad. Overgelukkig over de goede afloop kon ze haar jongste in de armen sluiten. Maart Witvliet werd in zijn natte plunje thuisgebracht nadat hij eerst zijn wagen veilig had gesteld. Een half uurtje later zat hij weer achter het roer in een droog pakje en ook hij vond het een wonder dat hij daar nou net voorbijkwam en nog net dat handje zag. Hij was er heel gelukkig mee en hij begreep hoe hartelijk de Fam. Matsinger het meende toen ze hem bloemen liet bezorgen Arco veilig in z'n warme bedje.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1