Zelfs Jan Patat meebetalen t Olie-boycot Transit het dievenpad St. Nicolaas-inkopen DEN HERTOG jaargang Vrijdag 16 november 1973 No. 4239 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond GEEFT UW PANDEN IN MEESTERHANDEN Bureau voor Onroerende Goederen MEESTER ZINKWEG OÜD-BEIJERLAND Tel. 01860 - 5953 RAAD GOEDEREEDE knoopt de eindjes aan elkaar, maar 'ir Raad accoord met reeks voorgestelde belastingverhogingen Rattenvanger 't Mannetje WIJ ZIJN SELECT MEUBEL DEALER. Daarom zeggen ze dat wij goedkoper zijn. AAN DE SOEP 1 Drie broers waren op I BEZOEKT ONZE Automobleien-verkoophal I OOK OP VRIJDAGAVOND 1 GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS Verkoop en Service Fa. WITVLIET ^1 LANGEWEG 113 Tel. 01870-2043 1 Desi i^ertog en Co. Goerees viool heeft nog olie., maar iseperklBig dreigt I iuiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONKEMENTSPKIJS 4JB5 PER KWARTAAL. ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per hue. Bij contract speciaal tariel Het is er dan toch van gekomen: we zitten midden in een olie-boycot, waar van het eind nog niet in zicht is. Iets ;fat we tot voor kort helemaal niet ver wacht hadden. Overal zien we daarom nu de advertenties verschijnen waarin aangedrongen wordt op zuinigheid met elektriciteit, olie-stook, benzine e.d. We zijn blijkbaar een verspilziek volkje ge weest, want met slechts een paar klei nigheden kan er enorm veel bezuinigd worden. Het ziet er al met al wel naar uit dat er een eind is gekomen aan een welvaart die welhaast vanzelfsprekend is geworden. Er is een generatie in ons land opgegroeid die geen weet meer heelt van materiële zorgen. Opnieuw blijkt hoe broos het werk onzer handen is De basis van onze welvaart is smal gebleken. En dat terwijl er genoeg men sen geweest zijn die in de mening ver keerden dat het onmogelijk was, dat toestanden zoals de ouderen die hebben meegemaakt in de dertiger jaren, terug zouden keren. Tot nog toe is de nieuwe situatie vrij luchthartig opgevat. We moeten echter nog maar afwachten hoe de zaken zich gaan ontwikkelen als de beperkende maatregelen worden uitge breid. De consequenties van een strak doorgevoerde olie-boycot zijn immers niet gering. De Arabieren bezitten hier mee een machtig chantage-wapen. Ons geld hebben ze voorlopig niet meer no dig. De rijkdom van de olie-sjeiks is onvoorstelbaar groot; ze zullen het lan ger kunnen volhouden dan wij. Dat de chantage van de Arabieren succes heeft, blijkt wel uit de omme zwaai die onze regering de vorige week heeft gemaakt door een vrij pro-Ara- bische verklaring te ondertekenen. Wij voor ons hadden liever een wat flinker liouding van onze regering gezien. Toch willen we de houding van minister Van der Stoel niet al te zeer veroordelen. Hij wordt nu aangewezen als de zondebok: zijn ondeskundig diplomatiek gemanou- vreer zou de olie-boycot uitgelokt heb ben. Wij geloven dat die boycot toch wel gekomen was. Nu overduidelijk ge bleken is dat de Arabieren de strijd niet met militaire middelen kunnen winnen, zullen ze alles op alles zetten om hun doel te bereiken met andere methodes, waarvan deze boycot er één van is. Wèl valt ons inziens te laken datminister Van der Stoel omgezwaaid is zonder dat er iets tegenover staat. Van de zijde van de Arabieren hebben we alleen maar een goedkeurend schouderklopje gekre gen, terwijl onze E.E.G. partners ons le lijk in de steek laten. Van de hoogge roemde Europese eenheid valt weinig te bespeuren. Als het erop aan komt vecht elk land voor zijn eigen hachje. Nederland dat zich altijd sterk heeft gemaakt voor de Europese eenwording mag hieruit wel zijn conclusies trekken. In het bijzonder valt de Franse poli tiek op. De Fransen waren na de Twee de Wereldoorlog sterk voor Israël ge porteerd; nu nog vliegt de Israëlische luchtmacht veel met de Franse Mirages. Tijdens De GauUe echter is de Franse diplomatie omgezwaaid. Israël werd in (ie steek gelaten en men voerde een politiek die van Arabische zijde luid werd toegejuicht. Frankrijk plukt nu de vruchten van deze geslepen, maar wel wat eerloze politiek. Eerloos omdat Is raël geen vliegtuigen meer krijgt, omdat dil; land agressie pleegt. De Arabieren krijgen echter wel vliegtuigen; wat zij doen is zeker geen agressie, maar In- diaantje spelen? In ieder geval wordt Frankrijk nog niet getroffen door de boycot en zien ze met enig leedvermaak de situatie aan waarin Nederland is verzeild. De Fransen zijn namelijk in een hoog tempo bezig zelf olie-havens te bouwen bij Le Havre; in de toekomst tan deze haven de functie van Rotter dam over nemen. Nu hoeven we ons over al deze dingen niet zo verschrikke lijk kwaad te maken, het is immers altijd al zo geweest. Homo homini lupus, zeiden de ouden, de ene mens is een wolf voor de andere. Alleen is het jammer dat onze politici zich dat niet altijd gerealiseerd hebben; onze buitenlandse politiek is tenminste wel eens wat te idealistisch geweest. In ieder geval is de Israëlische rege ring in een politiek isolement gemanou- vreerd. Nu Egypte zelfs weer diploma tieke betrekkingen met de V.S. heeft aangeknoopt (een slag voor de Russen! Dat is tenminste weer een lichtpuntje), zijn ze bijna wel gedwongen concessies te doen. Om terug te komen op de situatie in Nederland: het is nog een „geluk" dat de olie-boycot gekomen is terwijl we een unks kabinet hebben. Als we ons in de herinnering roepen hoe het kabinet- Biesheuvel systematisch een slechte pers nad, kunnen we wel nagaan hoe fel het bekritiseerd was als tijdens haar be wind de boycot was afgekondigd Nu valt het nog wel mee met die kritiek, al l^unnen we niet inzien dat dit kabinet Veel beter is dan het vorige. t Zou niet meevallen een groot deel van "nze luxe, van onze weelde en van ons comfort op te geven. Dankbaar voor de Welvaart die ons na de oorlog ten deel ^iel, en waarmee we bevoorrecht waren boven de grote meerderheid van de we reldbevolking, zijn we niet geweest. Te vreden zijn we niet geweest, althans een groot deel van ons volk niet. Steeds Werd er om meer gevraagd. Verblind hebben we ons ook gestort in leeg ver- Maak. Hoeveel normen hebben we niet op zijn kop gezet? We lezen in de Bijbel dat toen Jeschu- run vet was geworden, hij de verzenen tegen de prikkels sloeg. Dat heeft ook ons volk gedaan. Als iedere burger er een schepje bo venop doet en Jan Patat en de bloemen- koopman hun standplaatsen gaan beta len, dan ziet de raad van Goedereede wonderwel kans om voor 1974 de eind jes aan elkaar te knopen. Dat was het plezierige slot van de woensdagavond gehouden begrotingsvergadering. D.m.v. de belastingverhogingen zal het aan vankelijk beschikbare overschotje van 15.000,tot ca. het tienvoudige daar van oplopen en dat vormt een redelijke basis voor de uitoefening van een goed bestuur. Alg. beschouwingen. Weliswaar zal de raad haar wensen hebben, maar die kwamen niet zó na drukkelijk naar voren in de gehouden GOEKEE: Raadslid W. 't Mannetje, rond borstig verdediger van Visserij- belangen, heeft in de raadsverga dering van woensdagavond een fikse term moeten gebruiken om duidelijk te maken hoeveel last de vissers ondervinden van rat ten. Geen zee gaat dat ongedierte kennelijk te hoog want op een van de schepen van dhr. 't Mannetje was een rat als verstekeling mee- gevaren, veertien dagen lang zelfs. „Pas vorige week zat men heer in de val" kon dhr. 't Man netje vergenoegd vertellen. De ratten komen via de steigers aan boord en dhr. 't Mannetje vroeg B en W wat roijaler met gif te werken teneinde de vloot van de overlast en de rattenjacht te vrij waren. OOSTDIJK 53 - S2 DIRKSLAND De Dirkslanders kunnen vanavond (vrijdag) en morgen weer aan de erw tensoep. Het aktiecomité KLM dat gaat zorgen voor lesmateriaal in het zwem bad heeft weer zeer bedreven snertko- kers aangetrokken om een exclusief soepje te trekken. Vrijdagavond wordt het de inwoners in het westelijk deel van het dorp aangeboden, zaterdag komt de wagen m het overige deel van het dorp langs, uiteraard met de bedoeling om zo snel mogelijk van de smakelijke last ontdaan te worden. algemene beschouwingen. Veeleer leken de beschouwingen op terugblikken waarin, zoals mevr. Grinwis-Blok (P.v. d.A.) dat met name deed ettelijke oude koeien uit de sloot werden gehaald, al moet gezegd dat het allerminst plezierig was voor de verbetering van wegen maar 75»/o subsidie te ontvangen terwijl er royaal 90 (schriftelijk nog wel!) was toegezegd. Mevr. Grinwis vond dat een staaltje van een te mooie voorspiege ling aan de raad waarover ze zich dan ook lichtelijk ontstemd toonde. De voorz. burg. G. van Velzen echter, kon haar aan de hand van het officiële schrijven van Waterstaat laten zien dat de QC/o inderdaad was toegezegd maar niet kon worden gehonoreerd omdat de pot van het wegenfonds volkomen leeg raakte. Het zal de gemeente jaarlijks zo'n veertigduizend gulden extra kos ten maarverklaarde de voorz.: „we kunnen dat alleen maar betreuren en zijn niet bij machte daar invloed op uit te oefenen". Mevr. Grinwis-Blok wilde toch wel graag dat dat gebeurde en dat de Pro vincie op haar toezegging wordt gewe zen: „een man een naan, een woord een woord!" vond ze. Weth. Visser kon haar weinig hoop geven: „Ze trekken zich in Den Haag nergens wat van aan...". Mevr. Grinwis en met haar o.m. dhr. J. C. Komtebedde attendeerden op de ontvangst van 240.000,als uitkering m.b.t. het beschermde stadsgezicht van Goedereede en vroegen zich af welke financiële consequenties daar tegen over staan. Die bleken er nog niet te zijn. De ontvangen uitkering is in de begroting verwerkt als een welkome aanvulling. Dhr. Komtebedde concludeerde daar gelijk maar uit dat de begroting daar mee wat geflatteerd geworden is. De voorz. echter kon de vraagstellers in zoverre gerust stellen dat er thans nog geen uitgaven tegenover staan. Wel zullen die zich aandienen als in het ka der van het bestemmingsplan kom Goe dereede aangepaste woningen zullen ge bouwd worden daar waar de oude schuren e.a. verdwenen zijn. Een kwalijk nasmaakje proefde mevr. Grinwis-Blok nog steeds over de scher mutseling die er geweest is tussen het college en het bestuur van de Woning- bouwver. „Beter Wonen". Haar conclu sies dienomtrent werden wat te voorba rig geacht omdat zo verzekerde de voorz. het college het bedoelde be stuur metterdaad een goed hart toe draagt maar dat het gewenst was op te treden om daardoor te kunnen bouwen waar het bestuur het af liet weten. „En ze zijn tot aktie geprikkeld!" kon de voorz. verzekeren, aan de hand van de nieuwbouwplannen, o.m. in de Nieuwe Oostdijk te Goedereede. Vervolg pag. 2, 1ste kolom. De politie te Brielle heeft vorige week drie Rotterdamse broers gepakt nadat ze een inbraak hadden gepleegd. De broeders in het kwaad hebben een lan ge waslijst diefstallen en Inbraken op gebiecht. Ze blijken ook op Flakkee in aktie te zijn geweest. Ze bekenden in het paviljoen van de „Delta-Expo" bij Stellendam te hebben ingebroken en daar geschenkartikelen, souveniers en geld te hebben weggenomen. Ook stalen ze in Sommelsdijk twee mistlampen van een Citroen Dyane die bij hotel Spee geparkeerd stond en stalen ze benzine uit een Simca bij hotel Jacobi. Inrichtingswerk i Plaat Oude Tong begonnen OFFICIAL, FORD DEALER Zandpad 13 Middelhamis Tel. (01870) 26 44 J J.l. dinsdag heeft Staatssecretaris W. Meijer van C.R.M, het startsein gege ven tot de inrichting van de Plaat van Oude-Tonge. Elders in dit nummer is daarover een uitvoerig verslag opgeno men. De Plaat van Oude-Tonge ligt aan weerszijden van de Grevelingendam. Het gedeelte binnen de Grevelingen zal eerst worden ingericht t.b.v. de recrea tie. Wanneer de Oosterschelde zal wor den atgedamd zal later het gedeelte aan de Volkerakzijde worden ingericht. Dinsdag ging de eerste fase van start. Aannemingsbedrijf Oosterwijk b.v. zal voor de oeververdediging en het op- spuitingswerk zorgdragen. De plaat, ca. 52 ha groot moet in haar geheel op hoog te worden gebracht. Het zand wordt uit de Grevelingen gewonnen en de verdie pingen die daardoor ontstaan worden gelijk in de inrichting opgenomen. Zo ontstaat er een zwemkom en een vaar- plaats voor kleine bootjes van 2 meter diep. Vóór de Plaat, in de Grevelingen zullen grintdammen worden aangelegd ter verdediging van de oever, achter welke dammen zgn. „spartelplaatsen" komen van 50 cm diep waarin de kleine jeugd zich zal kunnen vermaken. Deze eerste fase van het project zal vijftig v/erkweken in beslag nemen. Zo mogelijk direct daarna zal door gegaan worden met het tweede gedeel te van deze fase, de aanleg van wegen en een parkeerterrein voor ca. 550 auto's Er wordt ook een gedeelte bos aange plant en op het terrein komen zandwal- len die zullen worden ingeplant om het gebied en de bezoekers tegen de wind te De onthulling van het bord waarop het plan in tekening is gebracht was voor dhr. Meijer, geheel rechts een heel karwei. beschutten. Er komt ook een consump- tie-gelegenheid, een gebouwtje voor de beheerder en er komen sanitaire voor zieningen. De gehele eerste fase zal in 1975 gereed komen. VOOR even bij aanlopen Daar vindt U een ongelooflijk as sortiment dranken, dranken in geschenkverpakking pakketten die U zelf kunt samenstellen. WIJN- EN DELICATESSENHUIS Westhavendijk 43a - Dlrksland Vrijdagavond tot 9 uur geopend. Zaterdagavond tot 6 uur geopend. Voor de komende week beschikt de Goereese vissersvloot, ca vijftig kotters, nog over een voldoende voorraad olie maar ook hier gaat een beperking drei gen. De leveranciers hebben van de maatschappijen de mededeling gekregen dat hun gebruikelijke kwantum met 15"/o zal worden verminderd. Een Noord- zeekotter gebruikt gemiddeld 20 ton brandstof per visweek. Omdat deze week i.v.m. de storm de schepen enkele dagen niet hebben gevist en daardoor brandstof werd bespaard zullen de brandstoftanks voor de vol gende week toch nog kunnen worden gevuld. Wanneer er echter bezuinigd moet worden dan staan de vissers twee mogelijkheden open, of de visweek be korten of het vissen tot 's nachts be perken, om dat 's nachts het meest ge vangen wordt. In het najaars- en win terseizoen komen nogal eens stormda- gen voor waardoor het mogelijk is dat de beperking nauwelijks gevoeld zal worden. In visserijkringen houdt men overigens wel degelijk rekening met een schaarste en de ernstige gevolgen daar van, waarom het Visserijschap er bij de regering op aangedrongen heeft de olie levering t.b.v. de visserij onder alle om standigheden veilig te stellen. Een kraan, met de verwaaide bedrqfsvlag van Oosterwijk In de mast liet zien dai liet nu werkelijk begonnen was.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1