Raad Oostflakkee kwam tijd tekort voor structuur-nota Ook gemeente Goedereede zal aantal belastingen verhogen Stellendam krijgt meer bomen Weight Watchers J» C. Birkhoff onverwacht overleden ■k Gesichrokken van hoge prezen: schoolbord f 1200,— aanleg electricitelt f 2500,— if. Per 1 jan. ook waterverontreinigingsbUdrage pen St. Nicolaas- DEN HERTOa 46e jaargang Dinsdag 13 november 1973 No. 4238 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond i>eii Hertog esn Co.. OOLTGENSPLAAT: Oyd-woorzit'l©!' e^ ©re-lïd van divers© v©resiiglng@n gaat tot bezuisiigi! J. KEUVELAAR In memoriam Os. Schipaanboord POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870),2629 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ,4tBONOT;MENTSPRIJS 495 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bij contract Bpeciaal tariel ifitfS^i Terwtjl gisteravond, toen de raad van Oostflalilsee in liet gemeenteliuis bijeen was de regen neerliletterde en de wind onheilspellende geluiden maakte was het moeilijk in iconniger tqden te gelo ven. Die werden evenmin voorzien in het dikke boekwerk dat was aangebo den, bevattende de Structuurnota Oost flakkee, maar het was niet daarom dat dhr. C. de Vos (P.v.d.A.) vroeg naar uit stel van de behandeling daarvan. Dhr. de Vos vond dat de twee weken die hij en de anderen voor de bestudering er van hadden gehad te weinig waren ge weest. De voorzitter burg. v. d. Harst zo wel als de raad gingen ermee accoord zodat het lijvige stuk in de januariver gadering besproken zal worden. Mooi maar somber. Degenen die in ons blad van j.l. vrij dag het uittreksel uit de nota doorna men zullen dhr. C. L. M. de Wit (K.V.P.) begrijpen toen hij de nota een mooi stuk noemde met helaas sombere con clusies. „Ze tekenen de moeilijke positie van de gemeente nog schriller af dan Club voor slankblijvers. Directie Nederland: Gratia S. v. d. Oye. I Indien u meer wilt vveten over I onze methode om verantwoord af I te slanken en slank te blijven, I kom dan vrijdagavond 16 nov. a.s. I om 8 uur naar de open bijeen- I liomst in de „Jeugdhaven", Ker- I iiepad te Middelhamis. I Voor nadere inlichtingen kunt 1 u bellen: tel. (OlllO)' 38 80. we al dachten!" vond dhr. de Wit ervan. Met name noemde hij het beeld van de werkgelegenheid (42"/o van de Oostflak- keese mnl. beroepsbevolking is afhan kelijk van het Rotterdamse Industrie gebied) om daaruit de conclusie te trek ken, dat wanneer er iets met de Rotter damse economie misgaat, dat in Oost flakkee gevoelig gevoeld zal worden. Voorts miste de heer de Wit enige toe speling op het vliegveld dat mogelijker wijs in Brabant zal worden aangelegd en wat voor Goeree-Overflakkee van bijzonder grote betekenis zou zijn. „Als er geluidsgolven over het eiland komen te liggen dan zijn we uitgedaan, wan neer we dan woningen aan kunnen bie den dan zal niemand er meer in willen", voorzag dhr. de Wit. Uitstel. De voorz. burg. v. d. Harst had alle begrip voor het gevraagde uitstel. Ook hij was van mening dat „dergelijke boekwerken" na twee weken niet in de finitieve termen kunnen worden be sproken. Overigens kan de definitieve vaststelling eerst plaats vinden wanneer de meningen ingewonnen zijn van al de genen aan wie het nog moet worden toegestuurd. „Niets zal ons liever zijn dan dat hier goed ingedoken wordt" verzekerde de voorzitter de raad, hen allerminst tot spoed manend omdat er toch al sinds 1968 aan de structuurnota gewerkt wordt. Over de plannen van de aanleg van een vliegveld kon de voorz. uiteraard niets concreets verklaren. „Als er de finitieve plannen zijn tot de aanleg van zo'n vliegveld in W. Brabant dan kunnen wij ons hele structuurplan wel vergeten, dan is er geen sprake meer van een „open gebied" of van woning behoefte eri dan gaan andere zaken als de milieubescherming een grote rol spelen." Klokkenspel. De raad werd in een aanvullend agendapunt gevraagd een crediet van 2503,28 beschikbaar te stellen voor de aanleg van de electrische installa tie in het klokkenspel in de toren te Oude Tonge. Dhr. A. Kroon (PvdA) toonde zich daar nogal geprikkeld over: „Ik wil er eigenlijk geen woord meer over zeg gen, u kent ons standpunt, wij zijn te gen." „Beschikt de gemeente niet over personen die een bestek kunnen maken of lezen, wat hier gebeurd is getuigt van een verregaande, nonchalance want ik kan me niet voorstellen dat dit zo'n kapitaal moet kosten", aldus dhr. Kroon die zich vooral verbaasde over de loonpost van ruim 1700, De voorz. bleek wel iets met dhr. Kroon mee te kunnen voelen en mat spijt moest hij verklaren dat de klei ne lettertjes in de gemaakte offerte- verklaarden dat er niet voorzien werd in de aanleg van de electrische instal latie. Aan de hand van een deskundige verificatie is gebleken dat de offerte terecht is geweest", aldus de voorz. Zowel de 3 leden tellende PvdA fractie als dhr. S. L. de Jonge stemden tegen' het voorstel. Verkoop schoolgebouw. De raad, waarvan de heren Timmer man en Arensman afwezig waren, ver klaarde zich accoord met het voorstel tot verkoop van het voormalige school gebouw in de Langstraat. De school werd in advertenties in enkele dag bladen aangeboden voor 97000, maar de enige koper die dat wilde ge ven heeft zich teruggetrokken. Thans werd voorgesteld het gebouw te ver kopen aan de heren A. J. Boeter te Middelharnis ^n J. C. Buitendijk te Wellseind/Ammerzoden die 76.500, geboden hebben. De bedoeling van be trokkenen is de beschikbare ruimte ge schikt te maken voor bewoning door 2 gezinnen. Bouwgrond. De bouwgrond in het bestemmings plan „Kom" te Oude Tonge kost 69,- per m2. Aan dhr. A. J. M. van Spron- sen te Oude Tonge werd 173 m2 ver kocht, gelegen aan het Stoofplein ten behoeve van de bouw van een kapsa- lon met bovenwoning. Aan de Stichting Bejaardenzorg werd plm. 6100 m2 verkocht aan de Washingtonstraat te Oude Tonge voor de bouw van een verzorgingstehuis voor bejaarden. De prijs van deze grond bedraagt 40,— per m2. Aan dhr. J. C. de Ruiter te Ooltgen,.- plaat werd een perceeltje grond van 12 m2 verkocht, gelegen oostelijk van zijn bakkerij aan de Pieter Bigge- straat, t.b.v. het aanbrengen van bat terij ventilatoren in de gevel van de bakkerij. „Batterij -of bakkerij-ventilatoren?" informeerde dhr. C. de Vos. „Batterij ventilatoren die op batte rijen werken" meende de voorzitter. Zoals dat in de overige gemeenten op Goeree-Overflakkee het geval is zal ook de gemeente Goedereede niet ontkomen aan een verhoging van enkele plaatse lijke belastingen. A.s. woensdagavond, wanneer de raad in haar dan te houden vergadering de gemeente-begroting voor volgend jaar vast zal stellen zal ze met een aantal voorstellen daartoe worden geconfronteerd. De post voor Onvoor ziene die in die begroting kon worden gereserveerd ruim vijftienduizend gulden is te gering om een financieel verantwoord beleid te kunnen voeren, Waarom de Inkomsten d.m.v. de voorge stelde verhogingen dienen te worden opgevoerd. De straat- en rioolbelasting, •'s leges voor het uitgeven van exploita tievergunningen kampeerterreinen en de woonforensenbelasting dienen al dus het college zo'n duwtje omhoog te hebben. Do straatbelasting zou, wanneer de raad met het voorstel tot verhoging ac coord gaat, zo'n 12.000,meer op kun nen brengen. Het tarief, nu 12''/o van de DelEstbare opbrengst wegens gebouwde ^igendommen en 6"/o wegens ongebouw de eigendommen, dient dan tot resp. 15 en 9% te worden verhoogd, waar door de totaal-opbrengst aan straatbe- 'asting 66.870,— kan gaan bedragen. De opbrengst van de straatbelasting Vormt zo licht het college in haar Voorstel toe een billijke bijdrage in ^e len laste van de gemeente blijvende Kosten voor aanleg en onderhoud van Wegen, verlichting en voor afvoer van Water en vuil. De „billijke bijdrage" ■^ag tot maximaal 85."/o van de kosten Worden opgevoerd. Rioolrechten. B. en W. stellen m.b.t. de heffing van Rioolrechten voor om voortaan niet al- J^en de eigenaren maar nu rechtstreeks öe bewoners van de panden aan te slaan. In de daartoe opgestelde nieuwe ^erordening is rekening gehouden met 06 volgende tarieven: woningen en ge bouwen waarin een bedrijf wordt uit geoefend, niet zijnde een horeca- of Pensionbedrijf 60,per jaar; gebou wen waarin een horeca of pensioenbe- drijf gevestigd is 165,per jaar; ver zorgingstehuizen 1200,bejaarden woningen 30, Tot op heden zijn zowel de horeca- als de pensionbedrijven alsmede het verzorgingstehuis een bedrag aan riool belasting verschuldigd van 45, Voor kampeerterreinen en bungalow parken hebben B en W het volgende ta rief voorgesteld: Per zomerwoning, stacaravan, dienst ruimte, kantine of kampwinkel 40, Voor toiletgebouwen met een terrein capaciteit van 1 t.m. 25 tenten en toer- caravans 25,oplopend tot 4.000, voor terreinen van 301 en meer tenten en toercaravans. Tot dusver werd 45,per toiletgebouw geheven. Voor terreinen met een maximale capaciteit van 100 tenten en toercaravans is een verfijning toegepast die neerkomt op 15,per tent en toercaravan. Voor de eigennaren van de zgn. tweede woningen wordt een tarief van 50,aangehou den. Het rioolrecht dat 45,was zal wanneer de raad accoord gaat tot 60,worden verhoogd. Woonforensenbelasting. Ook de woonforensenbelasting en de recreatie leges dienen volgens B en W te worden verhoogd. Beide belastingen da teren van 1967 en 1968 en zijn sindsdien niet meer verhoogd. B en W_ attenderen er in het voorstel op dat er' verschillende voorzieningen zijn getroffen waarvan mede de exploi tanten van kampeerterreinen en de eigenaren van tweede woningen in de gemeente profijt hebben, terwijl de daaruit voortvloeiende lasten op de al gemene dienst drukken. Zij noemen in dit verband de kosten van bestem mingsplannen, betrekking hebbend op de recreatieve ontwikkeling van de ge meente, de aanleg van een parkeerruim te nabij de dorpskom van Ouddorp, het treffen van verschillende verkeersmaat regelen, strandbeveiliging, de aanleg van een rondweg rond Ouddorp, het vervaardigen van kaartmateriaal van het grondgebied van de gemeente. Ook de loonkosten van de ambtenaren die diverse werkzaamheden verrichten ter begeleiding van de recreatieve ontwik keling zowel administratief als contro lerend zijn sedert 1968-1969 in belang rijke mate gestegen. Wanneer de voor stellen van B en W worden gehonoreerd zal er een meer-opbrengst van 69.500,- worden behaald tot een bedrag van 125.000,Een gespecificeerde bereke ning toont aan dat er t.b.v. de recreatie in 1974 zo'n 190.000,— kosten zullen worden gemaakt waartegenover de op brengst van 125.000,staat. B. en W. vinden de voorgestelde verhoging alles zins gerechtvaardigd teneinde de in komsten gelijke tred te doen houden met de voor rekening van de gemeente komende kosten. Waterverontreinigingsbijdrage. Het college van B en W. zal de raad ook voorstellen per 1 jan. 1974 een ver ordening op de heffing en invordering van een waterverontreinigingsbijdrage vast te stellen. Het bedrag inwoner equivalent is d.m.v. een ingewikkelde berekening op 10,13 vastgesteld. Voor woningen e.d. wordt het aantal inwo nerequivalenten vastgesteld op 3V2 zodat het te verhalen bedrag 35,50 per aan geslotene op de riolering bedraagt. Wan neer wordt uitgegaan van 2500 aanslui tingen zal de opbrengst 88.750,be dragen terwijl aan het Rijk 96.250, is verschuldigd. Een bedrag van 7.500,- zal dan ook ten laste van de gemeente blijven. Quartaire wegen. De commissie van onderzoek die de begroting aan een nauwkeurig onder zoek heeft onderworpen heeft er in haar rapportering op geattendeerd dat de kosten l.v.m. de aanleg van de quar taire wegen t.o.v. het geraamde bedrag van 1973 (23.522,80) aanzienlijk gestegen zijn. In de begroting 1974 is het bedrag der uitgaven op deze post geraamd op 312.154,53. De stijging is voor een be langrijk deel toe te schrijven aan het feit dat in de gemeentebegroting '74 re kening is gehouden met de kapitaals- lasten verband houdend met de aanleg van de Oosterweg en de Vrijheidsweg tot de volgende bedragen: de Oosterweg 37.922,40 en de Vrijheidsweg 223.660,80. VOOK even bij aanlopen Daar vindt U een ongelooflijk as sortiment dranken, dranken In geschenkverpakking pakketten die U zelf kunt samenstellen. WIJN- EN DELICATESSENHUIS Westhavendijk 43a - Dirksland Vrijdagavond tot 9 uur geopend. Zaterdagavond tot 6 uur geopend. Dhr. de Vos kon dat best begrijpen... i.v.m. de huidige olieschaarste Eervol ontslag. Aan mevr. M. L. Geerts-Quispel werd op de meest eervolle wijze ontslag verleend als hoofdleidster van de open bare kleuterschool „André Marie" te Ooltgensplaat. Dhr. C. de Vos had er behoefte aan zijn erkentelijkheid uit te spreken' voor de wijze waarop mevr. Geerts jaren lang de belangen van de school en van meerdere verenigingen heeft gediend. „Er kon niets gebeuren of mevr. Geert.s was erbij; ik hoop dat ze nog lang in blakende gezondheid temidden van haar gezin en van de gemeente mag verkeren," aldus dhr. de Vos. De voorz. onderstreepte dat van har te. Hij herinnerde eraan dat de ge meente de verdiensten van mevr. Geerts enkele jaren geleden al heeft gelionoreerd met de gemeentepenning van verdienste. In de plaats van mevr. Geerts werd mevr. A. C. Kok-van Be- veren te Amsterdam als hoofdleidster benoemd. Stichting LOS. De raad ging accoord met het voor stel de bestuursleden van de Stichting Ontwikkeling en Ontspanning te Oude Tonge eervol ontslag te verlenen en de bestuursleden van de Stichting Li chamelijke Opvoeding en Sport te be noemen als bestuur van de Stichting Ontwikkeling en Ontspanning. Desgevraagd bevestigde de voorz. dat de beide Stichtingen zullen voortbe staan onder één bestuur. Dhr. Ever- dink had liever gezien dat de Stichting LOS over alle verenigingen in de ge meente zou gaan die subsidie ontvan gen. Dat bleek al eens ter sprake te zijn geweest en de voorz. verklaarde er zich ook voorstander van omdat dat voor de gemeente heel wat gemakkelijker zou zijn maar er waren io&a nogal wat bezwaren tegen gerezen. „Er is toen nog al wat rumoer ontstaan", aldus de voorz.: „we hebben het toen maar in de ijskast gestopt ora het er weer eens uit te halen wanneer het klimaat wat gunstiger zou zijn." De Stichting O en O die zich ten doel had gesteld culturele activiteiten te bevorderen, zag het niet meer zitten" bij gebrek aan die activiteiten maar, wanneer daar ooit weer behoefte aan komt kan de Stichting, die immers blijft bestaan, opnieuw actief worden. Schoolbord. Een schoolbord voor de openbare lagere school te Oude Tonge bleek 1222,64 te moeten kosten en met name dhr. de Wit vond dat een nogal stevige prijs. „Verschrikkelijk duur" gaf de voorz hem graag toe; „het zijn tegenwoordig geen gewone schoolborden meer zoals wij die kenden maar het zijn hele me chanismen geworden die aan allerlei variaties plaats bieden. Het zijn geen houten borden meer maar borden van een soort glas met katrolletjesHet is aldus de voorz. bepaald geen senicure en het onderwijssysteem is er helemaal op IngesteldDat hoorden we toen we argeloos voorstelden een van de oude borden uit de school in de Langstraat over te brengen Van de zijde van de energie maat schappij E.M.G.O. zijn binnenkort maatregelen te verwachten in het ka der van de zo actuele energiebespa ring. De Emgo ontplooit daarin over- rigens geen eigen initiatieven maar zal zich conformeren aan de landelijke richtlijnen. Momenteel wordt met de colleges van B. en W. overlegd de openbare straatverlichting om 10 uur 's avonds op nachtsterkte te brengen. Thans ge beurt dat om 11 uur. V/aarschijnlij5v zal er binnenkort bij gemeenten, in stellingen en zakenmensen op aange drongen worden zuinig om te springen met de verlichting van gebouwen, eta lages en winkelstraten. Voorts stelt de Emgo zich geheel achter de inhoud van de landelijk verschenen adverten ties die ook in de huishoudingtot be zuiniging aandringen. „Zonder veel on gemakken kan die bezuiniging tot 30''/o oplopen," aldus de directeur van de energiemy. dhr. J. J. C. la Fleur. Een bekende persoonlijkheid uit het dorpsleven van Ooltgensplaat is heen gegaan, n.l. dhr. Johannes Cornells Birkhoff, die vele verenigingen een reeks van jaren met grote toewijding heeft gediend. De heer en mevrouw Birkhoff logeerden vanaf vorige week dinsdag bij hun dochter in Emmen (Dr.). Zaterdagavond voelde dhr. Birkhoff zich onwel en werd opgenomen in het Sche per Ziekenhuis, aldaar. Zondagmiddag omstreeks halftwee is hij daar overle den, vermoedelijk aan een hartziekte. Hij bereikte de leeftijd van 75 jaar én 5 maanden. De begrafenis zal donderdag 15 november a.s. te Ooltgensplaat plaats vinden op de Nieuwe Begraafplaats des nam. 2 uur. Vooraf wordt te 1.15 uur een rouwdienst gehouden in het Vereni gingsgebouw „Eithato". Van de vele functies die de heer Birk hoff heeft vervuld noemen we allereerst het bestuurslidmaatschap van de Oran jevereniging „Ooltgensplaat". Ruim 46 jaar was hij hieraan verbonden, waar van vele jaren als voorzitter. In 1968 nam hij van deze vereniging afscheid en werd toen als ere-lid benoemd. Tij dens dit afscheid werd hem een medail le van de Bond van Chr. Oranjevereni gingen in Nederland uitgereikt door de secretaris van deze bond, wijlen dhr. P. Bom. Burgem.eester W. M. van der Harst overhandigde dhr. Birkhoff op deze sa menkomst de Gemeentepenning in brons van de gemeente Oostflakkee. Voor de kinderen. De heer Birkhoff was een kinder vriend. Het werk voor de Oranjevereni ging deed hy hoofdzakelijk voor de jeugd. „Ik doe het voor de kinderen" zei hij altijd als er Koninginnedag was oï een Oranjefeest werd georganiseerd. Op 29 april 1969 volgde weer een hul diging op het Raadhuis. Ter gelegen heid van de verjaardag van H. M. de Koningin werd hem (gelijk met de heer B. Melissant te Den Bommel) de ere- OPTICIEN Zandixad 32 - Middelhamis TeJ. (01870) 215T Ziekenfondsleden op vertoon van recept WU korting op montuur. medaille in zilver verbonden aan de Or de van Oranje Nassau uitgereikt. Dit ere-teken werd hem toegekend o.a. voor de vele functies in het dorpsleven be kleed. Behalve het werk voor de Oran jevereniging was dhr. Birkhoff van 1920 - 1948 lid van de plaatselijke Vrij willige Brandweer, waarvan van 1935 tot 1948 commandant. De overledene was ook 25 jaar lid van de Oudercom- missie en voorzitter van de Openbare Lagere School. Deze commissie verleeri- de hem ook het ere-lidmaatschap. Zit ting had dhr. Birkhoff ook in de Com missie Wering Schoolverzuim en verder nog enkele functies van tijdelijke aard in comité's en dergelijke. Hij was een meelevend lid van de hervormde ge meente ter plaatse. In zijn dagelijkse arbeid was dhr. Birkhoff handelaar in granen, veevoeder, kunstmest, enz. Het bedrijf heeft hij jaren geleden aan zijn zoon, dhr. KI. Birkhoff overgedaan. Met dhr. Birkhoff is een man heengegaan die zich voor zijn dorp interesseerde en ook een steentje bijdroeg voor het wel zijn van de bewoners. Het kerkverband der Gereformeerde Gemeenten, zowel als vele anderen die hem kenden, zijn diep geschokt door het zeer plotselinge overlijden van een ge liefd predikant uit haar midden, ds. G. Schipaanboord te Rotterdam-Zuid. Ds. Schipaanboord werd vrijdagavond toen hij na een kerkdienst te 's-Gravenzande op weg was naar huis door een hartaan val getroffen op het Centr. Station te Rotterdam. Medische hulp mocht niet meer baten, ds. Schipaanboord overleed kort daarna op de leeftijd van 57 jaar. Zijn stoffelijk overschot zal morgen, woensdag te Lisse ter aarde worden be steld. De te houden rouwdienst die te 12.30 uur zal aanvangen, zal door ds. A. Vergunst te Veen worden geleid in het kerkgebouw aan het Mijnsherenplein te Rotterdam-Zuid. In de aula op het kerkhof te Lisse zal het woord worden gevoerd door ds. H. Paul te Rotterdam- Zuidwij k. De overledene heeft in zijn ruim twaalfjarige ambtelijke loopbaan twee gemeenten gediend. Van sept. '61 tot jan. '69 diende hij de gemeente van Apeldoorn waarna hij naar Rotterdam kwam. Naast het predikant zijn vervul de hij meerdere kerkelijke functies. Ook op Goeree-Overflakkee was ds. Schipaanboord een graag gehoord pre diker. Hij ging meermalen voor in de vacante gemeenten. De Geref. Gemeente van Melissant heeft indertijd een be roep op hem uitgebracht. DEN BOMMEL Caravan omgeiuaaid. Tijdens de harde wind van gisteravond is een op het woonwagenkamp staande caravan omgewaaid. Het gezin, man, vrouw en een kind, kon de wagen niet meer ge bruiken eer er een reparatie had plaats gehad. Het gezin vond tenslotte on derdak in de cellen van het politie- bui-eau te Oude Tonge. Wanneer de gemeenteraad in haar vergadering van vv'oensdagavond ac coord gaat en een crediet van 5000,- beschikbaar s.telt uit liet fonds Dorps uitbreiding zal Stellendam meer bo men krijgen. Uit gepleegd overleg met Staatsbosbeheer resulteerde het voor stel om een aantal bomen te planten in de Oranjestraat, Beatrixstraat, Brielse- De Pr. Beatrixstraat die ook van meer groen zal worden voorzien. straat, Julianastraat, Meidoornstraat, Schoolstraat, Bernhardstraat en het Oranjeplein. In de trottoirs zullen ter plaatse ventilatietegels worden aange bracht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1