lIXON Bevordering industrievestiging kan Oostf lakkee uit crisis liaien i ruider^ Het voorbeeld Markwat. lllf Dani biedt twee poesjes aan h. j. stryijk Kerst pakketten SOMMELSDIJK Vrijdag 9 november 1973 No. 4237 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond "k üaad krijgt structuurnota ter vaststeiiiïig aangeboden. Be gemeente Oostflakkee heeft getoond dat ze haar financiële zorgen ten spijt toch groot kam zijn in het opstellen van rapporten. De ge meenteraad zal in haar vergadering eeji eerste iiidrnk kannen geven van de inhoud van de concept-structunrnota die vergezeld gaat van de nota beleids voorbereiding Oostflakkee. De raad zal alleen al aan het doornemen daarvan een kluif hebben maar de inhoud geeft een dermate uitvoerige kijk op alle aspecten van het Oostfiakkeese bestaan dat het de bestuurderen best za! weten te boeien. Be structuui'nota die naar diverse instanties gezonden zal worden voor vooroverleg, dan gepa- Wiceerd wordt en door de raad zal worden vastgesteld is nodig omdat aan de inhoud ervan toekomstige bestemmingsplannen zullen worden getoetst. GEEFT yW PANDEN SN IVIEESTERHANDEN Bureau voor Onroerende Goederen MEESTER ZINKWEG OUD-BEIJEELAND Tel. 01860-5953 I BEZOEKT ONZE Automobleien-verkoopiiai I OOK OP VRIJDAGAVOND I GARAGE KNöPS •- MlDDELHARNiS I LANGEWEG lis 'M. 01870 2043 j iiiiuiiiuitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin^^ Bevolkingsgroei. WerkgelegenlieM. VOOR MOOIERE Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis Werkloosheid. Agrarische bedrijven. EEN NIEUWE KAPSTOK kost toch geen kapitaal. Haal de oude eens weg. ^0NlNG1NmCHTlH5- Sommelsdijk l#^%M OPTOMETKÏST „OOGMETING ziekenfond.sleverancier aan alle ziekenfondsen westdijk 34 - middelharnis - tel. 01810 - 3075 Maak met ons een afspraak en komt onze sortering voor uw personeel en relaties vrijblijvend bekijken. Wacht niet te lang! Nu is onze sortering nog kompleet. Wijn- en delicatessenliuis Den Hertog en Co, Dirksland - Tel. 0187"? -1968 Lezing over Gezinsverv. tehuizen in Dienstencentrum Raadsfractie P.v.d.A. SHI SEIDO COSMETICS POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Somnaelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 Toen het vorige jaar Nixon met gro- meerderheid herkozen werd tot pre- ident van de V.S. kon hij wijzen op kele grote successen. Aan de oorlog Vietnam was bijna een einde ge- omen; een vredesakkoord stond op et punt getekend te worden. De con- cten met de Sowjet-Unie waren sterk erbeterd, terwijl ook met China de trekkingen verbeterd waren. In feite s dit een hoeksteen geweest in de bui- ilandse politiek van Nixon. Hij is er oeslaagd om de vijandschap tussen oslcou en Peking in zijn eigen voor- eeJ uit te buiten. Beide naties waren it op de Amerikaanse gunst om zo- loende sterker tegenover de ander te laan. De oorlog in Vietnam kon dan ■ok beëindigd worden, omdat beide lan- 'en op dat moment meer belang had- len bij een vriendschappelijke houding genover de V.S. dan bij een voort- ■ezette steun aan Hanoi. De Sowjet-Unie hoopte op grote laanleveranties vanuit de V.S., want 'e eigen landbouw, hoewel toch op arxistische wijze georganiseerd!, ;ori niet in de eigen' behoefte voor- ien. Bovendien verlangde men in ruil lor de ontspanningspolitiek handels- roordelen van de V.S. In zijn binnenlandse politiek was ixon de man van de „law and or- er". De bestrijding van de misdaad itond bij hem hoog aangeschreven. Seen wonder, want men scheen in ftmerika 's avonds niet meer veilig over ie straat te kunnen lopen. Toen Nixon in 1968 president John- ioii opvolgde, was het land hevig in )eroering omtrent de Vietnamese kwes- iie. Bovendien' was er voortdurend iprake van rassenrellen. In 1972, het jaar van Nixons' herverkiezing was Jmerika tot rust gekomen. Het leek ian ook of Nixon een glansrijke, nieu we periode tegemoet ging, waarin hij liet gehinderd door nieuwe verkiezin- zijn politiek ten opzichte van voor al de Sowjet-Unie, kon uitbouwen en afronden. (IMixon hoefde niet te letten )p nog eens een eventuele herverkie- iing, want een president mag maar een maal herkozen worden). Zo leek de president de politieke rerhoudingen gestabiliseerd te hebben en een nieuwe periode van Ameri- ;-Russische samenwerking inge- te hebben. Nixon poseerde zelf tenminste vaak met innig welbehagen als de grote vredestichter. De Koude Oorlog leek voorgoed verleden tijd te zijn. Wat zijn de verhoudingen dan in sleclits enkele maanden tijd grondig ge wijzigd! Het afluister-schandaal dat kort na zijn lierverkiezing losbarstte, heeft Ni xon doen aftuimelen' van de eenzame Iioogte waarop hij zichzelf gezet heeft. Zelden is een president zo verguisd als tlians Nixon o\'erkomt. Het Watergate- schandaal heeft aangetoond dat tot in de hoogste kringen de corruptie is doorge-woekerd. Agnew is er tot dus- 'er het hoogste geplaatste slachtoffer van. De president zelf laat niets na om elke twijfel omtrent zijn onschuld weg te nemen. Het is zonnelilaar dat hij wel degelijk iets te verbergen heeft. Nixon heeft zijn morele gezag geheel verloren, en staat dan ook onder he vige druk om maar af te treden. Het is bijna niet te begrijpen dat hij daar tot nu toe weerstand aan heeft kun nen bieden. Immers de president zit niet alleen' midden in de brokstukken van Watergate, ook zijn buitenlandse politiek, het parade-paardje van de president, is vrijwel geruïneerd. Eerst was daar de oorlog in het Midden-Oosten die vrijwel zeker door de Russen is uitgelokt en in ieder ge val door hen is gestimuleerd totdat de Israëli's op een overwinning afkoer sten. Alle mondelinge en schriftelijke afspraken over de Amerikaans-Russi- sche samenwerking bleken slechts schone schijn te zijn. Daar kijken we overigens helemaal niet van op. Wie werkelijk zijn vertrouwen zet op dit soort afspraken', kent zijn geschiedenis "iet en' moet wel een lichtgelovige tlwaas zijn. Alleen door een vastbera den, eensgezinde houding, gesteund Joor een behoorlijke militaire macht, san het Westen afspraken maken 'met ^e Russen die waarde kunnen hebben. De reactie van de Amerikaanse volks vertegenwoordiging op de Russische Wudiiig inzake het losgebroken con flict in het Midden-Oosten was begrij pelijk: de wet op de handelsvoordelen !oor Rusland werd in de ijskast gezet, ^e Sowjet-Unie op zijn beurt reageert oaarop door zich los te maken van «ixon, en, voor het eerst sinds lange «ld, -weer kritiek op hem uit te oefe- "^n. Tot slot komt daar ook nog bij "at de verhouding met West-Europa Verkoeld is. De politieke hemel die tot voor kort leg zo zonnig leek, en mocht er al eens 'ffl ivolkje verschijnen dan werd dat °P bekwame wijze door het duo Nixon- Kissinger verwijderd, is geheel ver duisterd. Nixon is een eenzame gewor- ™n; hij zit in het nauw en zijn vroege- successen blijken zich nu ook al te- 8w hem te keren. Moet de president dan maar aftreden? Misschien is dat "og de beste oplossing, als er een ac ceptabele vervanger is. Die is er op "et moment niet; een feit dat opnieuw de ernst van de situatie waarin we te recht zijn gekomen, onderstreept. Het aanblijven van de president is onbevredigend, zeker omdat het hem Waarschijnlijk onmogelijk zal worden ^emaakt verder te regeren op de wijze we hem voor ogen staat. De structuurnota is opgesteld door het bureau voor Stedebouw Ir. Zand- voort en, waar het de recreatieve as pecten betreft door het ingenieursbu reau ir. L. Smith en Elna Smith Ro- meijn n.v. De samenstellers wijzen er in de inleiding op dat een structuur plan bedoelt te zijn ,,een beschrijving van ds voor de gemeente, in onderlin ge samenhang van haar delen, meest gewenste ontwikkeling op langere ter mijnen, voor zover nodig, van de fa sen, waarin de ontwikkeling zich zou moeten of kunnen voltrekken." Zaken' Twee mensen kunnen een lief Dirkslands meisje van 13 erg gelultkig ma ken. Dani de Leeuw heet ze en ze zit met een probleempje dat eigenlijk best op te lossen is. Met een hartje vol dierenliefde heeft ze afgelopen zo mer een verwaarloosd en een aangereden poesje mee naar huisgenomen er verzorgd maar de poesjes moeten nu, op ouderlgk verzoek, naar een ander baasje De beide vondelingen, een poesje en een katertje van ca. 8 maanden oud zitten nu nog samen in het „asiel", blakend van gezondheid, maar nu de winter nadert is het beter dat ze naar een warmer huisje gaan. Dani heeft de beide poesjes met oneindig veel zorg in leven weten te houden en ze geeft ze niet zomaar aan de eerste de beste mee, zo heeft ze zich stellig voorgenomen. De beestjes moeten net zo'n goed tehuis krijgen als de eigen poezen en hondjes van de Fam. de Leeuw en Dani wacht op een tele foontje van mensen die haar troetels „Floortje" en „Vlekje" dat willen bieden. (01877 - 1823). „Ze waren vreselijk zielig", zegt Dani als ze vertelt hoe ze de poesjes heeft aangetroffen. Ze is scholiere in de brugklas van de Scholengemeenschap in Middelharnis en schoolgaand op de fiets, vangt ze elk dierengeluidje op. Een klagende, verregende scharminkel van een poes die ze halverwege de Staverseweg aantrof ging dan ook prompt mee naar huis. „Je doet voor taan je oren en ogen maar even dicht" heeft vader de Leeuw dochterlief zachtjes vermaand maar hij weet best dat ze het toch niet kan laten. Toen we de poesjes fotografeerden krabbelden ze speels aan de leerboeken van Dani die nu al weet wat ze wil worden. Wat anders dan dierenarts Helpen twee van onze lezers die een poesje met een verhaal willen heb ben Dani van het probleempje af als de maatschappelijke structuur, waaronder de bevolkingsgroei, woning voorraad, werkgelegenheid, de fysische structuur, zoals het landschap, de dor pen, de kwaliteit van het milieu en de recreatieve mogelijkheden komen in het rapport uitvoerig aan de orde. On derstaand enkele grepen daaruit: De gemiddelde nauurlijke groei van de bevolking over de laatste 5 jaar blijkt slechts 0,28»/o te bedragen. Meest al wordt deze groei nog overtroffen door migratie (vertrek naar elders). In de periode 19661971 nam de bevolking dan ook met slechts 114 personen toe terwijl volgens de nota het aantal levend ter wereld gebrachte kinderen per 1000 vrouwen' in Oostflakkee veel hoger ligt dan in overig Nederland (3450 t.o.v. 3150). Niettemin is het ge boorteoverschot in Oostflakkee bedui dend lager dan in Nederland door de invloed van het relatief kleine aantal gezinnen in de productieve leeftijds groepen en het relatief grote aandeel van de bejaarden in de leeftijdsop bouw. De bevolkingstoename in Oost flakkee bedroeg in de periode 1960 1972 slechts l,6"/o, die van heel Goe- ree-Overflakkee 6,7''/o. Maar liefst 42%) van de beroepsbe volking van Oostflakkee is afhanke lijk van de economie van het Rotter damse industriegebied. Over heel Goe- ree-Overflakkee gerekend bedraagt dat percentage 16%. Van de Oostfiakkeese mannen met beroep heeft 61 "/o uitslui tend lager onderwijs genoten (30% meer dan in geheel Nederland). Slechts 13% van de mannen met beroep heeft alg. vormend onderwijs genoten. Het percentage mannen met beroep die in het bezit zijn van een diploma middel baar A.V.O. is minimaal. De gevolg trekking ligt aldus de nota voor de hand dat zij die een of andere vorm ri"X..JWi3<3^iïy2KO<2KaNlaCiS2^^ van alg. vormend onderwijs hebben ge noten onvoldoende werkgelegenheid ontmoeten in Oostflakkee en daarom hun dorp hebben verlaten. Van 1947 tot 1960 daalde de beroepsbevolking in de landbouw op Goeree-Overflakkee met 28,6<'/o maar die vermindering van werkgelegenheid werd niet opgevan gen door adekwate vervangende werk gelegenheid in andere sectoren van het economisch leven. Daarmee traden' ver schijnselen op als bevolkingsafvloeiing en geringe toename van het inwonertal, toenemende vergrijnzing en onaantrek kelijkheid van het gebied als vesti gingsplaats voor nieuwe bedrijven. Dat Oostflakkee ook wat de werk loosheid betreft in de kwade hoek zit vertelt een van de gepubliceerde ta bellen. De bevolking van Oostflakkee maakt 23% uit van de Flakkeese be volking maar de werkloosheid be draagt variërend van 25 tot 60%! In de nota wordt dit verschil als „zeer ongunstig" ervaren. De drie vroegere gemeenten Oolt- gensplaat, Den Bommel en Oude Ton- ge verschaften in 1960 aan 49% van de beroeps bevolking werk in de agrai'i- sche sector. Momenteel is plm. SS'/o van de beroepsbevolking in deze sector werkzaam. Binnen de gemeente is de agrarische sector dus nog veruit de be langrijkste bron van werkgelegenheid. Waren er in b.v. 1947 nog 709 agrari sche bedrijven in Oostflakkee, in 1971 waren er nog 399. „Ongeveer één-der de van het aantal bedrijven is de laat ste 6 jaar opgeheven", aldus het rap port. (Zie vervolg pag. 2) OOSTDUE 53 81 i^iBONNKMENTSPRIJS 403 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. By contract speciaal -tarief Naarmate de energievoorziening in de knel komt en er zal moeten worden bespaard wordt de heer D. M. Mar kwat te Sommelsdijk een steeds groter voorbeeld. Dhr. Markwat is op Goeree- Overflakkee alom bekend omdat hij er sinds jaar en dag elke zaterdagmiddag en elke feestdag met de fiets op uit trekt. Zijn brommertje gebruikt hij alleen om naar zijn werk te gaan. „Op de fiets zie je nog eens wat en de na tuur werkt op je" is zijn filosofie die hem zo aan het fietsen verknocht heeft gemaakt. Bovendien heeft hij al fiet send heel wat kennissen gemaakt en wie Markv,/at op zijn weg tegenkomt krijgt altijd een groet. Hij is bijna 60 jaar maar het fietsen heeft hem goed fit gehouden, er scheelt nooit wat aan en moeder de vrouw kan met een ste vig maal op hem rekenen wanneer hij van een trip thuiskomt. Soms is het retour" Ouddorp, dan weer rich ting Ooltgensplaat" op een tripje op Voorne of Schouwen-Duiveland. Hij kan het iedereen, ongeacht rang of stand, ongeacht de leeftijd ook volle dig aanbevelen. Markwat leek met zijn fietsje wat achteraan te komen maar nou, ineens, blijkt hij een voorbeeld te zijn nu er meer van de fiets gebruik gemaakt zal moeten Vi/orden ^'^^^n!^^^ KONINKLIJK GOEDGEKEURD CONTACTLENZEN" MIDDELHARNIS Mevr. Bax, directrice van de gezins vervangende tehuizen „Sjaloom" en „Salem" zal a.s. woensdagmiddag om half drie een lezing, toegelicht met dia's houden in het Dienstencentrum over werken en' leven in deze huizen. De ouden van dagen v/orden hartelijk tot het bijwonen van deze interessante middag uitgenodigd. DIRKSLAND Alhoewel de raadsverkiezingen pas volgend jaar mei zullen worden ge houden duiken hier en daar nu al spe culaties op omtrent de volgende sa menstelling van de fracties. De PvdA fractie in de gemeenteraad van Dirks land schijnt drie van de vier leden te gaan missen. De heren W. de Geus, H. Hakkenbrak en J. Los gaan hun raads lidmaatschap beëindigen. Alleen dhr. Th. van Prooijen is voornemens aan te blijven en' als lijstaanvoerder op te gaan treden. Dépositair op Goeree-Overflakkee OUBE TONGE MOLENDIJK 67 - 69 TELEFOON (01874) 605

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1