r! Het leven in Diricsiand gaat duurder worden ic KerkbezaekLwerd niet nadelig beïnvloed Onvermijdelijk", vinden B en W: De scheepjes weer op het droge Gemeentelijke belastingen gaan omhoog Dinsdag 6 november 1973 No. 4236 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMiaaïTSPRIJS 4,B5 PER KWARTAAL. ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bjj contract speciaal tariel Het onderste regeltje van de igroting 1974 van de gemeente irksland mag dan geen reden tot root gejuich geven, evenmin mag diep over getreiu'd worden. De igroting is sluitend met een post nvoorziene van 65000,maar zal wel in opwaartse richting au de gemeentelijke belastingen loeten worden gesleuteld. Hoe- tfr B. en W. ook hebben gecij- ïd om deze verhogingen te ont man, het „onvermijdelijk" dook feeds nadrukkelijker op waarom 6 raad in haar begrotingsverga- tting van 20 november met een intal voorstellen geconfronteerd '1 worden. B. en W. verzekeren ït ze eerst tot die voorstellen zijn ibmen nadat alle mogelijldieden 't beperking der uitgaven diep- land waren onderzocht. Voorstellen Anders is het met de honden belasting waarvan wordt voorge steld die van de 30,nu op 40,per jaar te brengen. „De bevuiling van trottoirs en straten door honden, evenals het vernie len van beplantingen en plantsoe nen neemt toe door het stijgende vuil en het herstel van de beplan tingen gaat de gemeente meer geld kosten, waarom het billijk is dat hier een financiële bijdrage tegenover komt te staan die in verhouding komt te staan tot de te maken kosten." Langere termijn Onderwijs DEN BOMMEL: Raad Oostflakkee vergadert maandag en Hersciiolings- cursus te Dirksland Bruid in de boeien C.P.B. ©OEREE EXTEA KEEKDIENSTEN GEKEF. GEMEENTEN POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 geschikt: agen, mobiel. e motoren, ruit dia ief ds dm'. RVICE. Prijzen incl BTW, af Importeur. bijko- bleem p Goeree-Overflakkee slechts één vertreder van zondags-rijverbod erbaliseerd lOp heel Goeree-Overflakkee is zon- ig door de politie maar één procesver- lal geschreven terzake van het over- rtden van het zondags-ryverbod. ilachtoffer" werd een verpleegster uit iddorp die zich na haar dienst in het [kcnhuis te Dirksland 's avonds in lar auto naar huis begaf. Een schrifte- ke verklaring dat ze inderdaad ge- trkt had mocht niet baten. De politie ld strikte orders bij geconstateerde fertredingen verbaliserend op te tre in. „Het was aldus een van de groeps- römandanten over de auto-vrij e zon- ig alsof je in de dertiger jaren was iruggekeerd. Alleen de gebouwen wa in wat modemer en de stilstaande ito's gestroomlijnder maar de rust die icr en daar tastbaar was herinnerde ch aan dat verleden". Op Goeree-Overflakkee hebben zich )k geen show-rijders met bespannen letsen en opgetuigde bakfietsen laten en, zodat dat elders het geval is ge- eest. Men heeft zich zonder mokken de maatregel geschikt. s nu al met grote waarschijnlijk heid gezegd kan worden zal ook voor a.s. zondag het rflverbod van kracht zyn. Ook dan zal de politie intensief controleren, zoals dat ook nu, al direct na 03.00 uur zondagsmorgens is gebeurd. Kerkbezoek. Op het kerkbezoek heeft het auto-rij verbod zeker geen nadelige invloed ge had. Veel eerder was er sprake van een meerdere belangstelling voor de diens ten. Ds. P. Blok, predikant van de Ge reformeerde Gemeente te Dirksland verklaarde ons desgevraagd dat er kerkgangers uit Stellendam en Oude- Tonge, die normaliter van de auto ge bruik maken nu op de fiets waren ge komen. Overigens heeft het prachtige weer aan de mogelijkheid daartoe mee gewerkt maar ds. Blok heeft over de gebleken bereidheid, die er zo duidelijk was, in de avonddienst zijn vreugde uit gesproken. Ook ds. S. de Jong, Herv. predikant te Ouddorp verklaarde dat het kerkbe zoek zondag zeker niet minder is ge weest. I.v.m. de uitgestrektheid komen er in Ouddorp meerderen met de auto naar de kerk maar die allen hebben nu de fiets of brommer gepakt zodat er van geen vermindering van het aantal kerk gangers gesproken kon worden. Overi gens staan beide genoemde voorbeelden model voor vrijwel alle kerken op het eiland. Het blijkt dat men zich nog enige inspanning en wat ongerief wil getroos ten om de kerkdiensten te bezoeken en dat mag, zoals ds. Blok dat zijn gemeen te heeft verklaard inderdaad „bijzonder tot vreugde stemmen". De Rotterdamse Tramwegmaatschap pij heeft het zondag weliswaar iets drukker gehad, maar die drukte was zeker niet opzienbarend, zo verklaarde dhr. Schultze, chef te Middelharnis. Vanaf 3 uur 's middags werden de twee-uur-diensten met twee bussen ge reden maar dat is vrij normaal. De twee chauffeurs die in reserve werden gehou den behoefden geen dienst te doen. Overigens trekt dhr. Schultze daaruit nog niet de conclusie dat dat zo, op nog komende auto-vrije zondagen zal blijven „Dit was nog maar een beginnetje waar om nog niet te zeggen is hoe het in het vervolg zal gaan. Wij zijn in elk geval op alles voorbereid". Fietsen en bromfietsen worden beter dan anders verkocht. De Dirkslandse rijwielhandelaar A. Jelier die we daar naar vroegen verklaarde dat zijn omzet t.o.v. van dezelfde periode vorig jaar met 300°/o was gestegen. „Er bestaat voor fietsen en bromfietssn' een leven dige belangstelling," aldus dhr. Jelier die vorige week een klant die vijftien jaar geen fiets meer aangeraakt had opnieuw de eerste beginselen" van het fietsen bij moest brengen. Horeca bedrijven, benzinestations en wellicht nog vele anderen hebben een financiële strop gehaald en naar het zich laat aanzien' zal dat de eerstvol gende zondagen nog voortduren. Het is niet aan ons om dat een straf op de zonde te noemen want wie is zonder zonde? Toch dringt deze gedachte zich op nu de verregaande ontheiliging zo drastisch werd stilgezet. Dat betekent nog niet dat er nu van een meerdere heiliging sprake zou zijn. Daar is meer voor nodig dan een zondags-rijverbod maar misschien en hopenlijk zal het velen in de gedvi^ongen rust toch tot nadenken stemmen? In de aanbiedingsbrief tracht het college het voor de raad voldoende aannemelijk te maken en zij ontkennen dan ook dat er in het college van een „overheersende mineurstemming" spra ke zou zijn: „Wij willen duidelijk stellen dat er in de afgelopen jaren aanzienlijke verbeteringen in het voorzieningen- peil tot stand zijn gekomen," aldus verklaart het College: ,,wij heb ben niet geaarzeld u (de raad, red.) daartoe voorstellen' te doen en u hebt niet geaarzeld daartoe te be sluiten. Daarvan trekt de bevolking nu reeds profijt of zal dit binnenkort doen, waartegenover staat dat daar uit ook de financiële consequenties moeten worden getrokken". Als voorbeelden van dat verbeterde voorzieningenpeil en de consequenties daarvan noemen B. en W. o.a. de uit breiding van de veldsportaccomoda- tie, de subsidiëringen van het in aan leg zijnde zwembad, de aanleg van een rioolwater-zuiveringsinstallatie en" I de uitvoering van saneringsplannen en andere kapitaalsinvesteringen. Dat en de gevolgen van de loon- en prijsspi- raal hebben aldus het college hun stempel op de nieuwe begroting ge drukt. Het reinigingsrecht dat sinds januari van dit jaar 40,bedraagt moet vol gens B. en W. tot 50,worden op gevoerd. B. en W. vinden dat alles zins verantwoord omdat met dat ver hoogde tarief nog maar 79,2% van de kosten zullen kunnen worden' gedekt. Voorts wordt de raad voorgesteld een woonforensenbelasting vast te stellen die gemotiveerd wordt met het feit dat personen die geen inwoners zijn van de gemeente wel mee-delen in de algemene voorzieningen. De belas ting zal, zo de raad accoord gaat, gehe ven worden van personen die zonder in de gemeente hoofdverblijf te heb ben, er gedurende het belastingjaar meer dan 90 dagen voor zichzelf of voor hun gezin een gemeubileerde wo ning of sta-caravan beschikbaar hou den. B. en W. geven de voorkeur aan "1 Dirksland kan niet gezegd worden dat ze het over de balk gooit. Als enige gemeente op Flakkee beschikt ze nog let over een bezemwagen waardoor het voor kan komen dat zelfs een edelachtbare (raadslid Th. van Prooyen als lei- ^an een ploeg van het werkvoorzieningschap) de gemeente met bezemen moet keren een vast bedrag van 100,per jaar. De opcenten personele belasting die nen naar voorstel van B. en W. van 250 naar 500 te worden gebracht waar mee een inkomstenverhoging van 60.000,per jaar kan worden bereikt. De straatbelasting dient eveneens te worden verhoogd, van 27''/o voor ge bouwde eigendommen naar 29% en voor ongebouwde eigendommen van 13V2*/o tot 14V2''/o. De rioolbelasting en de brandweerbelasting blijven ongewij zigd. Na orde op de financiële zaken te hebben gesteld, hebben B. en W. zich afgevraagd zoals van een gemeen tebestuur verwacht mag worden hoe het financiële beeld dezer gemeente er op wat langere termijn dan die van een' begrotingsjaar, er uit zal komen te zien, daarbij niet verhelend, dat het beeld hen met enige zorg vervult. On derstaand enkele punten daaruit. Op korte termijn zijn aanzienlijke in vesteringen te verwachten in verband met 1. de nieuwe huisvesting van het bij zonder kleuteronderwijs te Melis sant en Dirksland; 2. de uitbreiding van de openbare la gere school te Melissant en de ver moedelijk daarmede gecombineer de bouw van een nieuwe kleuter school. In Herkingen bestaan plannen voor de bouw van een geheel nieuwe lagere school, gecombineerd, c.q. geïntegreerd met een nieuwe kleuterschool. Het is zonder meer duidelijk, dat al deze voorzieningen, waartegenover geen 100% dekking vanwege de rijks bijdrageregeling staat, de gemeente voor zware lasten zal plaatsen. Het zal moeilijk blijken te zijn, als gevolg daarvan, het begrotingseven wicht in stand te houden. (Vervolg op pagina 4) OUDDORP Propaganda-avond filmclub „de Vliering" De amateur-filmclub „de Vliering" te Middelharnis die een aanzienlijk aan tal Ouddorpse leden telt zal donder dagavond, om half acht in het ver. geb. een film-propaganda avond houden met het doel geïnteresseerden in de film hobby de mogelijkheden' van de filme- rij te laten zien. Meerdere leden zul len hun films vertonen zodat er deze avond heel wat te zien zal zijn. De toe gang is vrij. Een zware kraan van van Twist heeft j.l. zaterdag aan de Bommelse haven weer 28 jachten aan de wal gezet. Dat is een karwei dat voor de kraan met een hef- vermogen van 45 ton, in een wip gebeurd is. Er behoeven slechts twee touwen onder het schip doorgehaald te worden. Volgend jaar april mag weer op de kraan gerekend worden om de boten weer in hun element te brengen. De jachteigenaren in Den Bommel boffen met een relatie uit het bedrijf van van Twist want in menige jachthaven geeft de winterberging groter problemen! A.s. maandagavond om 7 uur zal de raad in openbare vergadering bijeen komen. 0.m. staat op de agenda de bespreking van de Structuur Nota Oostflakkee, de overname van de taak van de Stichting tot Bevordering van Ontwikkeling en Ontspanning te Oude Tonge, door het bestuur van de Stich ting voor de Lichamelijke Opvoeding en Sport te Oude Tonge en ontslagver lening aan de bestuursleden van de Stichting O. O. en benoeming leden van O. O. tot lid van het bestuur van de Stichting L.O.S. MIDDELHARNIS Verkoping Chr. Ger. Vrouwenver. De Chr. Gereformeerde Vrouwenver. „Bidt en Werk" hoopt morgen, woens dag en' a.s. donderdag haar verkoping te houden van zelfgemaakte artikelen. De openingstijden zijn woensdag van 3 tot 9 uur en donderdag van 6 tot 9 uur in de zaal achter de kerk. De docenten van Pedagogische Aca demies hebben naast de zorg voor de opleiding van a.s. onderwijzers en on derwijzeressen de aandacht te beste den aan de leerkrachten, die reeds voor de klas staan. De docenten van de P.A. „De Drie star" te Gouda zullen dit cursusjaar ook voor de leerkrachten van het Chr. Onderwijs op Goeree-Overflakkee 2 lescursussen geven. Drs. J. A. Coster, biologieleraar zal donderdag 8 nov. a.s. in een lokaal van de Pr. Maurits- school te Dirksland les geven. Er ko men ook enkele praktijklessen, d.w.z. aan een bepaalde klas zal in tegenwoor digheid van de leerkrachten een les gegeven worden'. Nadien wordt de les onderling besproken. Voorjaar 1974 zal er D.V. een mu- ziekcursus gegeven worden door dhr. S. M. W. Bezeker ook leraar aan „De Driestar". Verder ligt het in de bedoeling, dat de docent aardrijkskunde, de heer Brouwer in elke rayonplaats (dus ook Dirksland) een lezing over de aardrijks kundeproblemen op de basisschool zal houden. De huwelijksvoltrekking van mej. Lenie van Es uit Dirksland en Epl Groeneveld uit Middel harnis is j.l. vrijdag geheel in stijl verlopen. De bruidegom is n.l. agent van politie te Schie dam en zo kwam het dat hij, gezeten in een snelle politiewa gen, met loeiende sirene, bij zijn bruid werd gebracht die met haar gevolg maar nog zonder bruidegom voor het gemeente huis wachtte. Burg. Bos paste zijn toespraak tot het jonge paar op de politieloopbaan van de bruidegom aan en om het hele maal te vervolmaken werd het paar na de huwelijksvoltrekking in de boeien geslagen! Zo werden ze naar de receptie in „de Scha kel" afgevoerd. De boeien zouden daar weer losgemaakt worden maar de brigadier dié ze aange daan had was, met sleutel, naar het huis van de fam. van Es om zich daar te verkleden. Een an dere collega bracht tenslotte uit komst waarna het jonge paar, ontdaan van het symboliek wat gemakkelijker de vele handen kon schudden Woensdag 7 nov. 's avonds 8 uur hoopt de bekende legerpredikant ds. J. J. Poort te Ooisterwijk een' lezing te houden in „de Vliedberg" te Ouddorp. De leden van de C.P.B, worden vrien delijk verzocht daarbij aanwezig te zijn. Donderdag 15 nov. 's avonds 8 uur hoopt dr. Roelofs, geneesheer-directeur van „Hernesseroord" te Middelharnis een lezing te houden in „Westvoorn" te Ouddorp. Onderwerp van deze avond: „Leven en werken in Hernesseroord". Uiteraard zijn ook nu gasten hartelijk welkom. MELISSANT donderdagavond 7.39 uur ds. P. Blok van Dirksland. èi STAD AAN 'T HARI'üft-^j'LIET vrijdagmiddag 2.30 v.iur dS- P- Blok V. Dirksland (HuWeJijksbevestiging).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1